EKSTRA
MENÜ

Kaspersky

Kaspersky ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kaspersky haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 701 Kaspersky haberi bulunmuştur.

Kaspersky Lab. 1997 yılında Eugene Kaspersky tarafından kurulan Rusya Merkezli bir güvenlik şirketi, bilgisayar ve internet güvenliği üzerine çözümler sunmaktadır. Anti-virüs, anti-spyware, anti-spam ve anti-intrusion (firewall benzeri bir yazılım türü) ürünlerini pazarlamaktadır.

Devamı...

Kaspersky Haberleri

DDoS saldırıları sürüyor, tehdit hâlâ devam ediyor

DDoS saldırıları sürüyor, tehdit hâlâ devam ediyor

DDoS saldırılarının sayısı 2020'nin üçüncü çeyreğinde azaldı. Komuta ve kontrol sunucularına giden komutların analizi de düşüşe işaret ediyor. Bununla birlikte bu çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine oranla saldırılarda artış görüldü. Yılın en yoğun saldırısının yaşandığı 2 Temmuz’da bir günde 323 saldırı tespit edildi.

30.10.2020Teknoloji
Sürdürülebilir kalkınma stratejisi siber güvenliği iyileştirebilir mi

Sürdürülebilir kalkınma stratejisi siber güvenliği iyileştirebilir mi?

Siber güvenlik uzmanlarının "Dijitalleşme Çağında Endüstriyel Siber Güvenlik Durumu" araştırmasına göre, neredeyse tüm işletmeler (yüzde 98) sürdürülebilir kalkınma stratejisinin ve sürdürülebilirlik direktörlüğü özel rolünün siber güvenliği iyileştireceğinden emin.

29.10.2020Teknoloji
iPhone 12 için ön sipariş verenlere çok önemli uyarı

iPhone 12 için ön sipariş verenlere çok önemli uyarı

Apple’ın şirketin yeniliklerine ilişkin son sunumunu ve özellikle de iPhone 12 lansmanını takiben, siber güvenlik uzmanları yeni akıllı telefon için ön sipariş topladığını iddia eden dünya çapında düzinelerce şüpheli girişimi ortaya çıkardı. Gerçekte bu gibi daha pek çok plan mevcut olabilir.

27.10.2020Teknoloji
Banka dolandırıcıları olay başına 46 dolara mâl oluyor

Banka dolandırıcıları olay başına 46 dolara mâl oluyor

Yapılan ankete göre, kullanıcıların yüzde 50’si 2020'nin ilk yarısında en az bir kez bankacılık dolandırıcılığıyla karşı karşıya kaldı. Vakaların yüzde 72’den fazlasında dolandırıcılık telefon aracılığıyla gerçekleşirken, aramalar daha çok Pazartesi’den Perşembe’ye saat 11:00- 18:00 arası yapıldı.

27.10.2020Teknoloji
Sosyal ağlar siber dolandırıcılar tarafından istismar ediliyor

Sosyal ağlar siber dolandırıcılar tarafından istismar ediliyor

Yapılan bir araştırma, küçük ve orta ölçekli işletmelerde çalışanların en sık eriştiği web hizmetlerini ortaya çıkardı. Bunlar arasında yer alan YouTube, Facebook, Google hizmetleri ve WhatsApp, aynı zamanda kötü niyetli kişiler tarafından kimlik avı için en çok istismar edilenlerin başına geliyor. Kurumlar çalışanlarının hangi web hizmetlerini kullanılabileceği konusunda farklı önceliklere ve izinlere sahip olsalar da, her türlü siber riskten korunduklarından emin olmaları büyük önem taşıyor.

23.10.2020Teknoloji
iPhone 12 ile birlikte gelen gizli tehlikeye aman dikkat

iPhone 12 ile birlikte gelen gizli tehlikeye aman dikkat

Siber güvenlik uzmanları, bu yılın ilk dokuz ayında dolandırıcıların sürekli olarak Apple kullanıcıları ve hesaplarıyla ilgilendiğini tespit etti.

22.10.2020Teknoloji
Android telefonlarda casus yazılım bulundu

Android telefonlarda casus yazılım bulundu

Siber güvenlik uzmanları, daha önce bilinmeyen bir Android casus yazılımı tespit etti. Bu kötü amaçlı modül, Hintli kullanıcıları hedefleyen bir seyahat uygulamasına yerleştirildi.

20.10.2020Teknoloji
Dolandırıcılar KOBİleri böyle tuzağa düşürüyor

Dolandırıcılar KOBİ'leri böyle tuzağa düşürüyor

Çevrimiçi dolandırıcılar sadece kendilerinden şüphelenmeyen kullanıcıları değil, şirket çalışanlarını da kandırmaya çalışıyor. İşletme çalışanlarını kandırmak emekli insanları kandırmaktan daha zor olsa da potansiyel getirisi de bir o kadar yüksek oluyor. Bu nedenle siber dolandırıcıların KOBİ’leri tuzağa düşürme girişimleri hız kesmeden devam ediyor. Bunun için kullanılan çok sayıda teknik mevcut. Ancak dolandırıcılar genellikle tembel olduğundan, çoğu durumda denenmiş ve doğrulanmış yollara yöneliyorlar.

19.10.2020Teknoloji
İşletmeler için başarısız inovasyonun temel nedeni nedir

İşletmeler için başarısız inovasyonun temel nedeni nedir?

İşletmeler tarafından geliştirilen yeni ürünler genellikle başarılı olmayabiliyor. Nintendo’nun VR teknolojisini ilk kez kullandığı Virtual Boy oyun konsolu ve Nike FuelBand fitness cihazı buna örnek gösterilebilir. GE deneyiminin de gösterdiği üzere, dahili süreçlerin dönüşümü her zaman istenen sonuçları vermeyebiliyor.

16.10.2020Teknoloji
IoT tehditlerine karşı etkili çözümler henüz yaygınlaşmadı

IoT tehditlerine karşı etkili çözümler henüz yaygınlaşmadı

Endüstriyel altyapının dijitalleşmesi devam ediyor. Kurumların yüzde 69’u dijitalleşmenin temel özelliklerinden biri olan Nesnelerin İnternetinin endüstriyel kontrol sistemlerindeki (ICS) güvenlik durumunu değiştireceğinden emin. Kaspersky'nin "Dijitalleşme Çağında Endüstriyel Siber Güvenliğin Durumu" raporuna göre kurumların yüzde 20'si IoT ile ilgili olaylara öncelik verdi ancak IoT tehditlerine karşı etkili çözümler henüz yaygınlaşmadı.

16.10.2020Teknoloji
Ebeveynler çocuklarının hangi bilgilerini herkese açık paylaştığını bilmiyor

Ebeveynler çocuklarının hangi bilgilerini herkese açık paylaştığını bilmiyor

Sorumlu Dijital Ebeveynlik araştırmasına göre Türkiye’deki çocukların %49'unun bir sosyal medya hesabı var. En popüler sosyal ağlar Instagram (%83), Facebook (%73), YouTube (%56) ve Twitter (%29) olarak sıralanıyor. Ebeveynler de bu değişimin hızına ayak uydurmaya söz konusu medyalara kaydolmaya çalışıyor. Örneğin Türkiye'deki ebeveynlerin %63'ü çocuklarıyla sosyal medyada arkadaş oluyor ve hatta sosyal medyadan sohbet ediyor. %16'sı ise sosyal medya üzerinde sohbet etmeden arkadaşlığını sürdürüyor.

15.10.2020Teknoloji
Siber güvenlik uzmanları yeni bir casusluk kampanyasını ortaya çıkardı

Siber güvenlik uzmanları yeni bir casusluk kampanyasını ortaya çıkardı

Siber güvenlik araştırmacıları, aygıt yazılımı önyükleme kiti olarak bilinen ve çok nadir görülen bir kötü amaçlı yazılım türünü kullanan gelişmiş bir kalıcı tehdit (APT) casusluk kampanyasını ortaya çıkardı. Çağdaş bilgisayarların önemli bir bileşeni olan Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arayüzünde (UEFI) tespit edilen bu zararlı yazılım, siber güvenlik uzmanlarınca keşfedildi.

12.10.2020Teknoloji
Casuslar endüstriyel holdinglere karşı yeni bir araç seti kullanıyor

Casuslar endüstriyel holdinglere karşı yeni bir araç seti kullanıyor

Siber güvenlik araştırmacıları, gelişmiş kalıcı tehdit (APT) aktörleri dünyasında diplomatlara ve diğer yüksek profilli siyasi aktörlere yönelik kampanyalardan çok daha nadir olarak görülen, geçmişi 2018 yılına kadar uzanan endüstriyel holdinglere yönelik bir dizi yüksek hedefli saldırıyı ortaya çıkardı. Yazılımı hazırlayanlar tarafından MT3 olarak isimlendirilen araç seti, Kaspersky tarafından "MontysThree" olarak adlandırıldı. Saldırganlar, tespit edilmemek için kontrol sunucusuyla iletişimini genel bulut hizmetlerinde barındırmak ve ana modülü steganografi yoluyla gizlemek gibi gelişmiş teknikler kullanıyor.

12.10.2020Teknoloji
Kaspersky, Sangal Esports ile iş birliği yaptığını duyurdu

Kaspersky, Sangal Esports ile iş birliği yaptığını duyurdu

Kaspersky, espor turnuvalarında Türkiye'yi uluslararası düzeyde temsil eden Sangal Esports takımının resmi sponsoru olduğunu duyurdu. ESL Türkiye Yaz Şampiyonası ve Intel Türkiye Şampiyonası ESL Yaz Sezonu’nda üst üste ikişer şampiyonluk kazanan takım, Kaspersky'nin Türkiye temsilcileri oldu.

30.09.2020eSpor
PS5 geliyor: Hackerların yeni hedefi olacak

PS5 geliyor: Hacker'ların yeni hedefi olacak

Siber güvenlik uzmanları, yeni sürümü Kasım ayında piyasaya sürülecek olan popüler oyun konsolu PlayStation'a yönelik son dönemde kimlik avcıları ve dolandırıcılar arasında artan bir ilgi olduğunu fark etti.

29.09.2020Teknoloji
Türkiye’de ebeveynler çocuklarının konumunu takip etmiyor

Türkiye’de ebeveynler çocuklarının konumunu takip etmiyor

Ebeveynler eskiden beri çocuklarının nereye gidip gidemeyeceklerini belirleme konusunda seçici davranırlar. Günümüzde çocuğunuzun nerede olduğunu izlemek için kullanabileceğiniz başka bir yol daha var: Özel yazılımlar yardımıyla konum takibi. Ancak Kaspersky’nin anketine göre Türkiye’deki pek çok ebeveyn bunun farkında değil.

26.09.2020Teknoloji
Bina otomasyonu sektörüne yönelik siber saldırılar

Bina otomasyonu sektörüne yönelik siber saldırılar

2020'nin ilk altı ayında petrol, gaz ve bina otomasyonu endüstrilerinde saldırıya uğrayan sistemlerin oranı 2019'un ilk yarısına göre artış gösterdi. Bu büyüme, siber suçluların daha hedefli ve odaklanmış tehditlere yönelmesi sonucunda çoğu endüstride saldırıya uğrayan endüstriyel kontrol sistemi (ICS) bilgisayarlarının yüzdesinin düşmesiyle gerçekleşti.

25.09.2020Teknoloji
Apple isminin geçtiği şüpheli web sitelerinin sayısı katlanarak artıyor

Apple isminin geçtiği şüpheli web sitelerinin sayısı katlanarak artıyor

Siber güvenlik uzmanları, 2020'nin ilk sekiz ayında siber suçluların Apple kullanıcılarını hedeflemeye yönelik ilgisinin giderek arttığını keşfetti; dünya genelinde kendisini Apple ile ilişkiliymiş gibi gösteren ve içinde "Apple" kelimesi bulunan 100'den fazla şüpheli alan adı tespit edildi. Özellikle Eylül 2020'de bu kaynakların sayısı hızla arttı ve 9 Eylül'de sayıları 700'ün üzerine çıktı. Gerçek sayı ise bundan çok daha fazla olabilir.

21.09.2020Teknoloji
Hackerlar koronavirüs salgınını fırsat bilip saldırı düzenliyor

Hacker'lar koronavirüs salgınını fırsat bilip saldırı düzenliyor

Siber güvenlik uzmanları, Android odaklı bankacılık Truva Atı’nın Türkiye'de COVID-19 salgınını fırsat bilerek yayıldığı konusunda uyardı

18.09.2020Teknoloji
Güvenlik uzmanları şirket sahipleriyle yakın temasta olmalı

Güvenlik uzmanları şirket sahipleriyle yakın temasta olmalı

Siber güvenlik uzmanları, COVID-19'da gözle görülür derecede artan siber saldırıları göz önünde bulundurarak CIO ve CISO'ların siber güvenlik yaklaşımını yakından incelenmesi gerektiğini belirtiyor.

18.09.2020Teknoloji
Bürokrasi siber güvenlik girişimlerinin ana engeli

'Bürokrasi siber güvenlik girişimlerinin ana engeli'

Siber güvenlik uzmanları, bürokrasinin endüstriyel sektördeki siber güvenlik girişimlerinin ana engeli olduğunu ortaya koydu

16.09.2020Teknoloji
Türkiye’de az sayıda kullanıcı her hesap için farklı parola kullanıyor

Türkiye’de az sayıda kullanıcı her hesap için farklı parola kullanıyor

Siber güvenlik uzmanları tarafından hazırlanan “Kaspersky Global Gizlilik Raporu 2020” başlıklı raporda Türkiye'deki kullanıcıların yalnızca%36’sının her hesabı için benzersiz bir parola kullandığını ve kullanıcıların%89’unun parolalarını kendilerinin oluşturduğunu ortaya koydu. Bu da her hesap için farklı parolalar kullanılması gerektiğini gözler önüne seriyor.

14.09.2020Teknoloji
Okullar online açıldı, siber risklere dikkat

Okullar online açıldı, siber risklere dikkat

Uzaktan da olsa bir eğitim yılı daha başladı. Öğretmenler, ebeveynler ve öğrenciler COVID-19 sonrasında online eğitim sürecine adapte olmaya çalışıyor. Bu durum sadece Türkiye için geçerli değil, tüm dünya eğitimde aynı sorunla savaşıyor. Ancak savaşılan sadece Covid-19 değil, yeni dönemin en büyük tehdidi olan siber riskler okullar için de büyük bir tehlike taşıyor. Uzmanlar bu riskin de asla göz ardı edilmemesi gerektiğini altını çiziyor.

11.09.2020Sigorta
Hackerlar Linux tabanlı iş istasyonlarını ve sunucuları hedef almaya başladı

Hacker'lar Linux tabanlı iş istasyonlarını ve sunucuları hedef almaya başladı

Çoğu kurum, popüler Windows işletim sistemine göre daha güvenli olduğunu düşündüğü Linux’u stratejik önem taşıyan sunucuları ve sistemleri için tercih ediyor. Büyük ölçekli zararlı yazılım saldırılarında durum böyle olsa da gelişmiş kalıcı tehditler (APT) söz konusu olduğunda kesin konuşmak zor. Uzmanlar, çok sayıda tehdit grubunun Linux odaklı araçlar geliştirerek Linux tabanlı cihazları hedef almaya başladığını tespit etti.

10.09.2020Teknoloji
İnsanlar alışkanlık edindiğinde riskleri algılayamayabiliyor

'İnsanlar alışkanlık edindiğinde riskleri algılayamayabiliyor'

Uzaktan çalışırken dikkat edilmesi gereken güvenlik önlemleri hakkında Kaspersky ve Area9 Lyceum tarafından ücretsiz verilen eğitimde katılımcıların sorulara yüzde 66 doğru yanıtlar verdiği görülürken, öte yandan katılımcılar hata yaptıklarında bunlara verdikleri yanıtlara güvendiklerini belirtti.

9.09.2020Teknoloji
Eğitim kaynaklarına yönelik DDoS saldırıları hızla artıyor

Eğitim kaynaklarına yönelik DDoS saldırıları hızla artıyor

Eğitim kaynaklarına yönelik DDoS saldırıları (bir ağa yoğun giriş yapılarak sunucuyu çökertmeyi hedefleyen saldırılar), bu ilkbaharda geçtiğimiz yıla kıyasla önemli ölçüde arttı. 2020’nin Ocak ve Haziran ayları arasında çevrim içi eğitim kaynaklarına yönelik DDoS saldırılarının sayısı 2019’un aynı dönemine göre en az yüzde 350 artış gösterdi.

7.09.2020Teknoloji
Uzaktan çalışırken işletmeler nelere dikkat etmeli

Uzaktan çalışırken işletmeler nelere dikkat etmeli?

Koronavirüs salgını ile birlikte uzaktan çalışma modeli daha da yaygınlaştı ve bazı çalışanlar ofislerine dönmesine karşın, azımsanmayacak sayıda çalışan ise evlerinde işlerini sürdürüyor. Peki işletmeler uzaktan çalışma modelinde nelere dikkat etmeli?

3.09.2020Teknoloji
Evde kalma zorunluluğu insanların dijital servislere yaklaşımını değiştirdi

Evde kalma zorunluluğu insanların dijital servislere yaklaşımını değiştirdi

COVID-19 ile ilgili kısıtlamalar ve evde kalma zorunluluğu insanların dijital servislere yaklaşımını değiştirdi. İnsanlar artık kendilerinin ve ev arkadaşlarının interneti ne kadar güvenli kullandığına dikkat ediyor. Buna evde yaşayan herkesin eğlence platformları için aynı hesabı kullanması veya birbirlerinin internet alışkanlıkları hakkında daha fazla bilgi edinmesi de dahil.

31.08.2020Teknoloji
Popüler uygulamaları taklit eden casus yazılıma dikkat

Popüler uygulamaları taklit eden casus yazılıma dikkat!

Siber güvenlik araştırmacıları, tanınmış APT grubu Transparent Tribe tarafından Hindistan’da dağıtılan yeni bir Android casus yazılımı hakkında elde ettiği bulguları paylaştı. Kullanılan zararlı yazılım yetişkinlere yönelik içerikleri ve resmi COVID-19 uygulamalarını taklit ediyor. Toplanan bilgiler grubun operasyonlarını genişleterek mobil cihazları hedef aldığını gösterdi. Transparent Tribe grubuna yönelik araştırmanın ikinci bölümünde bu bilgilere ulaşıldı.

27.08.2020Teknoloji
DeathStalker nedir Nasıl siber saldırı düzenliyor

DeathStalker nedir? Nasıl siber saldırı düzenliyor?

Siber güvenlik araştırmacıları, en az 2012’den bu yana finans sektöründeki küçük ve orta boy işletmelere yönelik etkili casusluk saldırıları düzenleyen DeathStalker adlı “kiralık” gelişmiş kalıcı tehdit (APT) grubu hakkında ayrıntılı bir rapor yayınladı. Elde edilen son bulgulara göre Avrupa’dan Latin Amerika’ya kadar tüm dünyada şirketleri hedef alan bu grup, siber güvenliğin küçük ve orta boy işletmeler için neden bir ihtiyaç olduğunu gözler önüne seriyor.

26.08.2020Teknoloji
Transparent Tribe, askeri personeli ve devlet yetkililerini hedef alıyor

Transparent Tribe, askeri personeli ve devlet yetkililerini hedef alıyor

Siber güvenlik uzmanları, geçtiğimiz aylarda Crimson adlı uzaktan erişim Truva atını (RAT) dağıtmaya çalışan Transparent Tribe grubunu incelemeye başladı. Saldırılarda hedefli e-postalarla gönderilen kötü amaçlı Microsoft Office belgeleri kullanılıyordu. Araştırmacılar yalnızca bir yıl içinde 30’dan fazla ülkede 1000’den fazla kurban tespit etti. Araştırmacılar ayrıca Crimson’un daha önceden bilinmeyen yeni bileşenlerini de ortaya çıkardı. Bu da zararlı yazılımın halen geliştirildiğini gözler önüne serdi. Bu bulgular, uzmanlar tarafından yapılan araştırmanın ilk bölümünde elde edildi.

25.08.2020Teknoloji
​Siber saldırganların ilgisini çekmeyecek kadar sıkıcı mısınız

​Siber saldırganların ilgisini çekmeyecek kadar sıkıcı mısınız?

Y kuşağındakiler evlerindeki “dijital konfor alanları” için çevrim içi güvenliği en önemli etkenlerden biri olarak göstermesine rağmen Kaspersky’nin yaptığı yeni araştırmaya göre bunların %46’sı siber suçluların ilgisini çekmeyecek kadar sıkıcı olduğunu düşünüyor.

20.08.2020Teknoloji
Sosyal mesafe yılı mı, sosyal mühendislik yılı mı

Sosyal mesafe yılı mı, sosyal mühendislik yılı mı?

Siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan analizler, kimlik avı saldırılarının giderek daha hedefli hale geldiğini ortaya koydu. Saldırganların, insan kaynaklarından geliyor gibi görünen işten çıkarma e-postaları ve teslimat bildirimleri gibi yeni yöntemler kullandığı da görüldü. Bu yeni eğilimlerin sonucunda, güvenlik çözümleri Türkiye’de 1.201.787 adet kimlik saldırısı tespit etti. Kaspersky, 2020 2. Çeyrek spam ve kimlik avı başlıklı yeni raporunda bunların yanı sıra başka bulgulara da yer verdi.

19.08.2020Teknoloji
Finansal ve askeri kurumlara yönelik hedefli siber saldırı tespit edildi

Finansal ve askeri kurumlara yönelik hedefli siber saldırı tespit edildi

Siber güvenlik araştırmacıları, Bisonal adlı bir arka kapının 300’den fazla örneğini, en az 2012’den beri faaliyetlerini sürdüren CactusPete adlı gelişmiş kalıcı tehdit grubunun düzenlediği saldırıyla ilişkilendirdi. Grubun hızlı gelişmesini gözler önüne seren son saldırıda Doğu Avrupa’daki askeri ve finansal kurumlara odaklanıldı.

18.08.2020Teknoloji
Windowsa yönelik hedefli saldırılarda kullanılan sıfır gün açığı keşfedildi

Windows'a yönelik hedefli saldırılarda kullanılan sıfır gün açığı keşfedildi

Bu ilkbaharın sonlarında siber güvenlik uzmanları, Güney Koreli bir şirkete yönelik düzenlenen bir hedefli saldırıyı engelledi. Yapılan analizler, saldırının daha önceden bilinmeyen iki sıfır gün açığından yararlandığını ortaya koydu. Bunlardan biri Internet Explorer 11’de uzaktan kod çalıştırmayı sağlarken diğeri ise Windows’ta yetki artışı imkanı veriyordu. İkinci açık Windows 10’un en son sürümlerini hedef alıyordu.

13.08.2020Teknoloji
DDOS saldırıları bir önceki yıla göre üç kat arttı

DDOS saldırıları bir önceki yıla göre üç kat arttı

Kaspersky’nin 2020 2. Çeyrek DDoS saldırıları raporu, DDoS saldırılarının geçen yıl aynı döneme göre üç kat arttığını ortaya koydu. Saldırı sayısı 2020’nin ilk çeyreğindeki sayıya yakın oldu. Kaspersky uzmanları artan zararlı faaliyetlerin ardında COVID-19 salgını etkisiyle siber suçluların ve hedeflerin yaz planlarını değiştirmesi olduğuna inanıyor.

12.08.2020Teknoloji
Başarılı siber saldırılar yasal araçların kötüye kullanımıyla gerçekleşiyor

Başarılı siber saldırılar yasal araçların kötüye kullanımıyla gerçekleşiyor

Siber güvenlik uzmanlarının 2019’da incelediği siber saldırıların yaklaşık üçte birinde yasal uzaktan yönetim araçlarının kullanıldığı görüldü. Saldırganlar bu sayede uzun süre tespit edilmeden faaliyetlerini sürdürebiliyor. Örneğin, kesintisiz siber casusluk saldırıları ve gizli veri hırsızlıkları ortalama 122 gün sürüyor.

11.08.2020Teknoloji
Kripto fidye yazılım GPS teknolojileri şirketi Garmini hedef aldı

Kripto fidye yazılım GPS teknolojileri şirketi Garmin'i hedef aldı

Siber güvenlik uzmanları, spor ve GPS teknolojileri şirketi Garmin'in 23 Temmuz'da bir kripto fidye yazılımının hedefi olduğunu bildirdi.

5.08.2020Teknoloji
Siber saldırı teknikleri çeşitleniyor, tehlike giderek büyüyor

Siber saldırı teknikleri çeşitleniyor, tehlike giderek büyüyor

2020, hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığı ama hayatın da devam ettiği bir yıl oldu. Aynı şey, siber saldırganlar ve gelişmiş kalıcı tehdit (APT) aktörleri için de geçerli. COVID-19 pandemisi bu tür gruplar ve saldırganlar tarafından ufak veya büyük çaplı pek çok aktivite için tuzak olarak kullanıldı. Kaspersky araştırmacıları yeni platformları hedeflerine almaktan yeni araçlardan yararlanarak savunmasız kurbanları hedef almaya kadar, APT faaliyetlerinin pek çok cephede gelişimini sürdürdüğünü gördü. Bunlar ve dünya genelindeki diğer APT eğilimleri Kaspersky’nin en yeni üç aylık tehdit istihbaratı özetinde ele alındı.

4.08.2020Teknoloji
140’tan fazla fidye yazılımı ailesi yolun sonuna geldi

140’tan fazla fidye yazılımı ailesi yolun sonuna geldi

Kaspersky'nin Hollanda Ulusal Polisi, Europol ve McAfee ile ortak girişimi No More Ransom girişimi ile bugüne dek toplamda yaklaşık 600 milyon dolar değerinde fidyenin suçlulara ödenmesi engellendi.

30.07.2020Teknoloji
Ebeveynler çocukları eğlensin diye cihazlardan yararlanıyor

Ebeveynler çocukları eğlensin diye cihazlardan yararlanıyor

Kaspersky'nin gerçekleştirdiği “Sorumlu Dijital Ebeveynlik” anketine göre, Türkiye’de ebeveynlerin %91’i seyahatlerde çocuklarını eğlendirmek için cihazlardan yararlanıyor. Ayrıca, ankete katılanların %46’sı çocuklarını sakinleştirmek için cihazları kullanırken, %20’si ise kendilerine vakit ayırmak için çocuklarına cihaz veriyor. Sonuç olarak çocuklar genellikle zamanlarını cihazların başında geçiriyor.

28.07.2020Teknoloji
Evden çalışanlar siber saldırıların hedefi olmadıklarına inanıyor

Evden çalışanlar siber saldırıların hedefi olmadıklarına inanıyor

Pandemi sürecinde evden çalışma alışkanlığı bir noktada hâlâ devam ederken Kaspersky, evden çalışmayı benimseyen şirketlerin siber güvenlik yaklaşımları konusunda daha fazla bilgi toplamak için bir anket düzenledi.

28.07.2020Teknoloji
Siber güvenlik uzmanlarından casus yazılım uyarısı

Siber güvenlik uzmanlarından casus yazılım uyarısı

Kaspersky araştırmacıları Windows, Linux ve macOS işletim sistemlerini hedef almak için MATA adlı gelişmiş bir zararlı yazılım çerçevesinden yararlanılan bir dizi saldırı tespit etti. 2018 ilkbaharından bu yana kullanılan bu çerçevenin Kuzey Koreli ünlü APT grubu Lazarus ile bağlantılı olduğu belirlendi.

23.07.2020Teknoloji
Ortak Wi-Fi ağlarına bağlananlar dikkat Kişisel bilgileriniz tehlikede

Ortak Wi-Fi ağlarına bağlananlar dikkat! Kişisel bilgileriniz tehlikede

Yaz tatili planları yapılmaya başlamışken seyahat ederken akıllı cihazların güvenliğine de dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalı. Ortak kullanıma açık Wi-Fi ağları, havaalanları, oteller veya istasyonlar gibi, ziyaret edilen pek çok yerde kullanıcıların karşısına çıkıyor. Siber güvenlik uzmanları, akıllı telefon veya dizüstü bilgisayarları üzerinden bu kablosuz ağlara bağlanmadan önce gerekli önlemlerin alınması konusunda kullanıcıları uyarıyor.

22.07.2020Teknoloji
Çalışanların yüzde 36’sı işverenlerinden siber güvenlikle ilgili eğitim almadı

Çalışanların yüzde 36’sı işverenlerinden siber güvenlikle ilgili eğitim almadı

Koronavirüs salgınının yükselişe geçmesiyle birlikte pek çok iş yeri, evden çalışma düzenine geçmek durumunda kaldı. Biraz da zorunlu olarak gelişen bu dijital dönüşüm sonrası ise hem işveren hem de çalışanlar, şimdilerde ‘yeni normal’e adapte olmaya çalışıyor. Peki, ‘ofis dışından çalışma’ prensibini benimseyen kurum ve iş yerleri için siber güvenlik ne durumda? Kaspersky’nin yaptığı anket, çarpıcı sonuçlar otaya koyuyor.

21.07.2020Teknoloji
Yeni nesil kötü amaçlı bankacılık yazılımları hızla yayılıyor

Yeni nesil kötü amaçlı bankacılık yazılımları hızla yayılıyor

Uzun zamandır kötü amaçlı yazılımlar ortaya koyma konusunda dünyanın en yaratıcıları arasında kabul edilen Brezilyalı siber suçlular, ürünlerini dünyaya yaymaya başladı. Kaspersky araştırmacılarına göre, Brezilya kaynaklı finansal odaklı dört gelişmiş kötü yazılım ailesi - Guildma, Javali, Melcoz ve Grandoreiro - Kuzey Amerika, Avrupa ve Latin Amerika'daki kullanıcıları hedef almaya başladı. Tetrade olarak bilinen bu dörtlü, gizlenmeye yönelik kullandıkları tekniklerle bankacılık sistemlerini hedef alan kötü amaçlı yazılımların en korkulan örnekleri arasında.

17.07.2020Teknoloji
Twitter hesaplarının çalınmasına siber güvenlik uzmanları ne diyor

Twitter hesaplarının çalınmasına siber güvenlik uzmanları ne diyor?

Türkiye saatiyle bu sabaha karşı gerçekleşen ve Microsoft'un kurucusu Bill Gates ve eski ABD başkanı Barack Obama'nın da aralarında bulunduğu pek çok ünlü ismin Twitter hesabının hack'lenmesiyle birlikte siber güvenlik uzmanlarından da önemli açıklamalar geldi.

16.07.2020Teknoloji
Kullanıcılar istemediği anlık bildirimlere maruz kalıyor

Kullanıcılar istemediği anlık bildirimlere maruz kalıyor

Kaspersky’nin Mayıs 2020’de Türkiye’de engellediği tehditler üzerine yaptığı analizde, 50.925 kullanıcının istenmeyen anlık bildirimlere maruz kaldığı görüldü.

13.07.2020Teknoloji
Siber dolandırıcılar etkin olmayan alan adlarını kullanıyor

Siber dolandırıcılar etkin olmayan alan adlarını kullanıyor

Kaspersky araştırmacıları, ziyaret edenleri kar amacıyla istenmeyen internet adreslerine yönlendiren binin üzerinde etkin olmayan alan adı tespit etti.

10.07.2020 Teknoloji
Ebeveynler çocuklarının internette ne seyrettiğini bilmiyor

Ebeveynler çocuklarının internette ne seyrettiğini bilmiyor

Günümüzde anne babalar, özellikle kendi çocuklarının güvenliği için sürekli öğrenmeli ve internet trendleri konusunda bilgi sahibi olmalılar. Ebeveynler internette revaçta olan konuları takip etmiyorlarsa çocuklarla yanlış anlaşılmalar ve hatta çatışmalar yaşanabilir. Görünen o ki tüm ebeveynler çocuklarının takip ettiği popüler içerikler hakkında her zaman yeterli bilgiye sahip değil.

3.07.2020Teknoloji