EKSTRA
MENÜ

Kaspersky

Kaspersky haberleri sayfasında güncel ve son dakika Kaspersky hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 794 Kaspersky haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Kaspersky Lab. 1997 yılında Eugene Kaspersky tarafından kurulan Rusya Merkezli bir güvenlik şirketi, bilgisayar ve internet güvenliği üzerine çözümler sunmaktadır. Anti-virüs, anti-spyware, anti-spam ve anti-intrusion (firewall benzeri bir yazılım türü) ürünlerini pazarlamaktadır.

Devamı...

Kaspersky Haberleri

Çocuk internette zorbalığa maruz kalırsa ebeveynler ne yapmalı

Çocuk internette zorbalığa maruz kalırsa ebeveynler ne yapmalı?

Pek çok insan zorbalıkla ilgili en kötü şeyin fiziksel etki olduğunu düşünür: Hakarete uğramak, tüm sınıf tarafından görmezden gelinmek, okul çantasının çalınması veya dövülmek gibi. Bu nedenle siber zorbalık, yani internette karşılaşılan zorbalık genellikle ciddiye alınmaz. Kaspersky'de çocukların çevrimiçi güvenliği konusunda uzman olan Andrey Sidenko, siber zorbalığın neden tehlikeli olduğunu, bundan kaçınılıp kaçınılamayacağını ve siber zorbalıkla karşılaşanların ne yapması gerektiğini açıklıyor.

19.10.2021Aile
FinFisher isimli casus yazılım tehlike saçıyor

FinFisher isimli casus yazılım tehlike saçıyor

Siber güvenlik araştırmacıları Windows, Mac OS, Linux ve yükleyicileri için FinSpy casus yazılımlarına yapılan son güncellemeler hakkında kapsamlı bir araştırma yayınladı. Tamamlanması sekiz ay süren araştırma, casus yazılımın geliştiricileri tarafından kullanılan dört katmanlı gizleme ve gelişmiş anti-analiz önlemlerinin yanı sıra kurbanlara virüs bulaştırmak için bir UEFI önyükleme kitinin kullanıldığını ortaya çıkardı. Bulgular, FinFisher'ın bugüne kadar tespit edilmesi en zor casus yazılımlardan biri olduğunu ve savunmadan kaçınmaya büyük önem verildiğini gösteriyor.

14.10.2021Teknoloji
İşletmelere yönelik siber saldırı riskini %60a kadar azaltmak mümkün

İşletmelere yönelik siber saldırı riskini %60'a kadar azaltmak mümkün

Kaspersky Küresel Acil Durum Müdahale ekibi tarafından araştırılan on siber saldırıdan altısında (%63) saldırganlar, kuruluşu tehlikeye atmak için ilk vektör olarak kaba kuvvetle parola tahminine ve güvenlik açığından yararlanmaya yöneldi. Kaspersky'nin Olay Müdahale Analitiği Raporu sonuçları tek başına uygun yama yönetimi politikasının olay riskini %30 azalttığını, buna sağlam bir parola politikası eklenmesiyle saldırıya uğrama olasılığının %60’a kadar azaldığını gösteriyor.

13.10.2021Teknoloji
Çocuklar telefonlarıyla çok vakit geçiriyorsa, o kadar da endişelenmenize gerek yok

Çocuklar telefonlarıyla çok vakit geçiriyorsa, o kadar da endişelenmenize gerek yok

Ebeveynler genellikle çocuklarının telefonda çok fazla zaman harcadıklarından şikayetçi. Kaspersky Çevrimiçi Çocuk Güvenliği Başkanı Andrey Sidenko, çocuklarla yüzleşmenin ve cihazlarını ellerinden almanın değil, ortak ilgi alanları bulmanın ve telefonlarında ne yaptıklarını anlamanın daha doğru olacağını söylüyor.

12.10.2021Aile
Sosyal medyada paylaşırken dikkat Dolandırıcılık tuzağına düşmeyin... Bilgilerinizi ve paranızı böyle çalıyorlar

Sosyal medyada paylaşırken dikkat! Dolandırıcılık tuzağına düşmeyin... Bilgilerinizi ve paranızı böyle çalıyorlar

İnternet üzerinden işlenen bilişim suçlarından birisi de çevrimiçi flört dolandırıcılığı. Birçok insan özellikle pandemiyle birlikte internet üzerinden tanışarak arkadaşlık kursa da birçoğu hüsranla da sonuçlandı. Çünkü yeni nesil dolandırıcılıklar arasında en popüler hale gelen dijital flört dolandırıcılığı son zamanlarda hızla artıyor. Sosyal medyada flört dolandırıcılığı tuzağına düşmemek için dikkat etmeniz gerekenler...

6.10.2021Ekonomi
WhatsApp, Telegram ve Viber kullananlar kimlik avı saldırısına dikkat Bu mesajlarla kandırıyorlar....

WhatsApp, Telegram ve Viber kullananlar 'kimlik avı saldırısı'na dikkat! Bu mesajlarla kandırıyorlar....

Akıllı telefon kullanımı sonsuz faydalarının yanı sıra ciddi dezavantajları da beraberinde getirdi. Bunların başında da özellikle pandemi döneminde sık sık gündeme gelen siber güvenlik sorunları geliyor. Son araştırmalar kötü amaçlı kimlik avı saldırılarında mesajlaşma uygulamalarının çok büyük pay sahibi olduğunu gösteriyor. Peki bu saldırılar nasıl gerçekleşiyor? Hangi bilgiler ele geçiriliyor? Korunmak için neler yapmalıyız? Uzmanlar hepsini hurriyet.com.tr’ye anlattı.

15.09.2021Gündem
Telefona yüklerken dikkat... Kaldırmak mümkün değil Hem paranızı alıyor hem de yasa dışı faaliyetlere sokuyorlar

Telefona yüklerken dikkat... Kaldırmak mümkün değil! Hem paranızı alıyor hem de yasa dışı faaliyetlere sokuyorlar

Dünyanın en popüler uygulamalarından WhatsApp kullananlar için dikkat edilmesi gereken yeni bir sürüm keşfedildi. FMWhatsapp sürümü ile cihaz sahibine ücretli abonelikler verebiliyor hem de kullanıcılar yasa dışı faaliyetlere karşı savunmasız bırakabiliyor.

8.09.2021Ekonomi
İnternet kullanıcıları en çok nelerden endişe ediyor

İnternet kullanıcıları en çok nelerden endişe ediyor?

Uzmanlar, çeşitli internet hizmetleri ve platformları için gizlilik ayarları hakkında faydalı tavsiyeler içeren bir web sitesi olan Privacy Checker tarafından gönüllü olarak sağlanan anonim verileri analiz etti. Sonuçlar, hangi hizmetlerin ve platformların internet kullanıcılarının gizlilik konusunda daha fazla endişe duyduğunu yansıtıyor. Veriler, çoğu müşterinin popüler mobil işletim sistemlerinin güvenliği (%21,2) ve Google'ın gizlilik düzeyi (%18,3) konusunda endişeli olduğunu gösteriyor.

8.09.2021Teknoloji
Kötü amaçlı kodlar, WhatsApptaki bir mod aracılığıyla yayılıyor

Kötü amaçlı kodlar, WhatsApp'taki bir mod aracılığıyla yayılıyor

Kaspersky, popüler bir WhatsApp mesajlaşma modunun FMWhatsapp adlı kötü amaçlı bir sürümünü keşfetti. Bu mod diğer Truva atlarını indiren, istem dışı reklam görüntüleyen, abonelik yapabilen istediği kullanıcıların SMS'lerini engelleyebilen Triada mobil Truva Atını yaymak için kullanılıyor.

6.09.2021Teknoloji
Şirketlerin derdi veri ihlali

Şirketlerin derdi veri ihlali

Veri ihlallerinin maliyeti yıldan yıla artmaya devam ediyor. Siber güvenlik kuruluşu ESET pandemi sürecini de göz önüne alarak önümüzdeki dönemde kuruluşların yaşanan ihlalleri ve ihlallerin neden olduğu maliyetleri azaltabilmesi için değerlendirmelerde bulundu.

2.09.2021Teknoloji
Türkiyede oyun kılığında 46 bin kötü amaçlı saldırı tespit edildi

Türkiye'de oyun kılığında 46 bin kötü amaçlı saldırı tespit edildi

Uzmanlar, Türkiye'de 2020'nin üçüncü çeyreğiyle 2021'in ikinci çeyreği arasında popüler bilgisayar oyunları kılığında kötü amaçlı yazılım ve istenmeyen yazılım kılığına girmiş 46 bin 616 kötü amaçlı saldırı tespit etti ve önledi.

2.09.2021Teknoloji
Türkiyeye altı ayda 44 milyon kötü amaçlı yazılım saldırısı

Türkiye'ye altı ayda 44 milyon kötü amaçlı yazılım saldırısı

Yapılan bir araştırma, kötü amaçlı yazılımların Türkiye genelinde yaygın olduğunu, 2021'in ilk 6 ayında Türkiye’ye yönelik 44 milyon saldırı gerçekleştirdiğini ve 2020'nin ilk yarısı rakamlarına göre %4'lük bir düşüşe rağmen diğer META ülkelerine kıyasla Türkiye’nin kötü amaçlı yazılım saldırıları sayısında ilk sırada yer aldığını vurguladı.

23.08.2021Teknoloji
WhatsAppta milyonlarca kullanıcıyı bekleyen gizli tehlike

WhatsApp'ta milyonlarca kullanıcıyı bekleyen gizli tehlike

2021 yılının ikinci çeyreğinde tedarik zincirlerinde ve posta hizmetlerinde aksamalar devam ederken, dolandırıcılar bu durumu paranızı ve kredi kartı bilgilerinizi çalmak için kullanıyor.

16.08.2021Teknoloji
PrintNightmare isimli güvenlik açığı kurumsal ağları tehdit ediyor

PrintNightmare isimli güvenlik açığı kurumsal ağları tehdit ediyor

Geçen hafta araştırmacılar, yanlışlıkla PrintNightmare olarak da bilinen ve kullanıcıların kurumsal ağlara erişmesine izin veren kritik bir Windows Print Spooler güvenlik açığını ortaya çıkaran tekniğin detaylarını (PoC) yayınladı. Güvenlik açığı için düzeltme yaması yayınlanmış olsa da, kullanıcıların büyük çoğunluğu henüz yamayı indirip yüklemedi. İstismar GitHub'dan hızla kaldırılmış olmakla birlikte bazı kullanıcılar tekniği hızla indirip yeniden yayınlamayı başardı.

13.08.2021Teknoloji
DDoS saldırılarında sürpriz düşüş

DDoS saldırılarında sürpriz düşüş

2021'in ikinci çeyreğinde toplam DDoS saldırı sayısı, 2020'nin ikinci çeyreğine göre %38,8, 2021'de bir önceki çeyreğe göre %6,5 azaldı. Çin SSH saldırılarının gerçekleştirildiği cihaz sayısında lider olurken, toplam DDoS saldırı sayısı (%10,2) açısından zemin kaybetmeye devam etti. ABD bu kategoride üst üste ikinci çeyrekte liderliğini (%36) sürdürürken, Polonya ve Brezilya ilk beşe giriş yaptı.

11.08.2021Teknoloji
Çince kullanarak yüksek profilli kurbanları hedefliyor

Çince kullanarak yüksek profilli kurbanları hedefliyor

Gelişmiş kalıcı tehdit (APT) aktörleri, saldırılarını gerçekleştirmek için sürekli olarak yeni, daha karmaşık yollar arıyor. Araştırmacılar, APT gruplarının araç setlerini nasıl yenilediğini ve güncellediğini sürekli izliyor. Kaspersky'nin üç aylık raporuna göre tehdit ortamı, 2021'in ikinci çeyreğinde Microsoft Exchange sunucularına yönelik saldırılarda bir artışa sahne oldu. En son APT 2021 Raporunda Kaspersky, Microsoft Exchange güvenlik açıklarını kullanan, uzun süredir devam eden benzersiz bir operasyon olan 'GhostEmperor'un ayrıntılarını ortaya koydu. Gelişmiş bir araç setiyle yüksek profilli kurbanları hedefleyen bu saldırının bilinen herhangi bir tehdit aktörüne yakınlığı yok.

11.08.2021Teknoloji
Dolandırıcılardan korkan kullanıcılar flört uygulamaları siliyor

Dolandırıcılardan korkan kullanıcılar flört uygulamaları siliyor

Araştırmanın bulgularına göre flört uygulamalarını hedef alan dolandırıcılar, bu tür hizmetleri kullanmak isteyenlerin önünde ciddi bir engel oluşturuyor. Özellikle ankete katılanların %38'i dolandırıcılar tarafından kandırılmaktan korktukları için bunları kullanmaktan korkuyor, Türkiye’de ise bu oran %29. İnsanların %34'ü genellikle flört uygulamalarında insanlara güvenmiyor. Ancak, ankete katılanların yalnızca %15'i siber suçlular tarafından hedef alındı ve dolandırıcılarla iletişim kuran %31'i saldırıdan kaçınmayı başardı.

11.08.2021Teknoloji
2021de DDoS saldırılarında azalma gözlemlendi

2021'de DDoS saldırılarında azalma gözlemlendi

2021'in ikinci çeyreğinde toplam DDoS saldırı sayısı, 2020'nin ikinci çeyreğine göre yüzde 38,8, 2021'de bir önceki çeyreğe göre yüzde 6,5 azaldı.

9.08.2021Teknoloji
REvil fidye yazılımı kampanyası hızla yayılıyor

REvil fidye yazılımı kampanyası hızla yayılıyor

REvil fidye yazılımı çetesinin Yönetilen Hizmet Sağlayıcılara (MSP'ler) ve dünya çapındaki müşterilerine karşı büyük bir saldırı düzenlediği açığa çıktı. Bu, binlerce şirketin potansiyel fidye yazılımı kurbanı olmasına yol açtı. Araştırmacılar; Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika'da 5 binden fazla enfeksiyon girişimi gözlemledi.

7.08.2021Teknoloji
Windows 11in adını kullanan kötü amaçlı yazılımlara dikkat

Windows 11'in adını kullanan kötü amaçlı yazılımlara dikkat!

Microsoft, Windows işletim sisteminin yeni sürümü olan Windows 11'i resmi olarak tanıttı ve bu yıl PC sahipleriyle buluşturacak. Ancak Kaspersky, indirilebilir olarak erken kullanıma sunulan bu güncellemenin siber suçlular tarafından Microsoft'un yeni işletim sistemi kisvesi altında kötü amaçlı yazılımları dağıtmak için kullanılmaya başlandığını tespit etti.

4.08.2021Teknoloji
Telefonunuzu ve verilerinizi hırsızlardan korumak için ipuçları

Telefonunuzu ve verilerinizi hırsızlardan korumak için ipuçları

Her gün kullandığımız akıllı telefonlarımız içerisinde binlerce kişisel veri, fotoğraf ve dokümanı içeriyor. Bu verileri güvende tutmak ve olası bir hırsızlığa karşı önceden önlem almak büyük önem taşıyor. Uzmanlar, cep telefonunuzu çalan hırsızların ne gibi zararlar verebileceğini ve kayıpları önlemek için kullanıcıların ne önlemler alabileceğini açıklıyor.

2.08.2021Teknoloji
Siber suçluların Olimpiyat Oyunları’nda kurduğu 5 tuzak

Siber suçluların Olimpiyat Oyunları’nda kurduğu 5 tuzak

Bir yıllık gecikmenin ardından, 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları 23 Temmuz 2021'de başladı. Bu kez tüm etkinlikler seyircisiz gerçekleşecek oluşu, sağlık ve siber güvenlik açısından fiziksel riskleri azaltıyor. Ancak spor tutkunları, siber suçluların çeşitli çevrimiçi dolandırıcılık düzenlerini devreye alarak taraftarların Olimpiyat Oyunları’nı izleme isteğinden yararlanmayı hedefleyeceği unutulmamalı.

30.07.2021Teknoloji
Çalışanlar, finansal kötü amaçlı yazılım saldırılarıyla boğuşuyor

Çalışanlar, finansal kötü amaçlı yazılım saldırılarıyla boğuşuyor

Yapılan bir araştırma, 2021'in ilk yarısında Türkiye'deki finansal kötü amaçlı yazılım saldırılarının toplam sayısının 2020'nin aynı dönemine göre azaldığını gösterse de ülkede kaydedilen 29 bin 438 saldırının %47,3'ü kurumsal kullanıcıları hedef aldı. Kaspersky uzmanları bunun endişe verici olduğunu söylüyor.

29.07.2021Teknoloji
Uzay altyapısını siber tehditlerden korumak için çağrı

Uzay altyapısını siber tehditlerden korumak için çağrı

Kaspersky ve Zayed Üniversitesi'nin "Uzay altyapısının siber tehdit profili" başlıklı raporunda, uzay yolculuğunun siber güvenlik açısından değerlendirilmesi ve güvenliği ihlal edilmiş altyapının insanların uzayı keşfi sırasında yol açabileceği tehditler ayrıntılı biçimde ele alındı.

28.07.2021Teknoloji
Türkiye’deki kullanıcıların kabusu: Çevrimiçi dolandırıcılar

Türkiye’deki kullanıcıların kabusu: Çevrimiçi dolandırıcılar

Kaspersky’nin düzenlediği ankete Türkiye’den katılanların %68'i sosyal ağlar aracılığıyla kendilerinin veya sevdiklerinin dolandırıcılardan şikayetçi olduğunu vurguladı. Çoğu durumda dolandırıcılar potansiyel kurbanların tanıyormuş gibi davrandılar ve sanki bir arkadaşlarından yardım istiyormuş gibi yaklaştılar (%60).

26.07.2021Teknoloji
USB hafızalar üzerinden siber saldırılar yeniden başladı

USB hafızalar üzerinden siber saldırılar yeniden başladı

Siber güvenlik uzmanları ilk olarak Güneydoğu Asya'da tespit edilen nadir ve geniş ölçekli bir gelişmiş kalıcı tehdit (APT) kampanyasını ortaya çıkardı. Kaspersky, bazıları devlet kurumlarından olan yaklaşık 1.500 kurban tespit etti. İlk bulaşma, kötü amaçlı bir Word belgesi içeren hedef odaklı kimlik avı e-postaları yoluyla gerçekleşiyor. Kötü amaçlı yazılım sisteme indirildikten sonra çıkarılabilir USB sürücüler aracılığıyla diğer ana bilgisayarlara yayılabiliyor.

23.07.2021Teknoloji
MacOS kullananları bekleyen gizli tehlike

MacOS kullananları bekleyen gizli tehlike

Kaspersky, Orta Doğu'da aktif olan gelişmiş kalıcı tehdit (APT) aktörü WildPressure tarafından kullanılan kötü niyetli Truva atı Milum'u Ağustos 2019'dan beri takip ediyor. Truva atının endüstriyel sektöre yönelik en son saldırılarından birini araştıran Kaspersky araştırmacıları, kötü amaçlı yazılımın farklı programlama dillerinde yazılmış yeni sürümlerini keşfetti. Sürümlerden biri hem Windows hem de macOS sistemlerine bulaşabiliyor ve çalıştırabiliyor.

14.07.2021Teknoloji
Süper kahraman filmine dolandırıcıların ilgisi arttı

Süper kahraman filmine dolandırıcıların ilgisi arttı

Pandemi nedeniyle çıkış tarihi birkaç kez değiştikten sonra, dünya nihayet uzun zamandır beklenen Black Widow filmiyle tanıştı. Organizatörler koronavirüsün neden olduğu kısıtlamalar eşliğinde önemli bir adım attı ve Black Widow'un galası sinemalarda ve çevrimiçi yayın hizmetlerinde aynı anda gerçekleşti. Prömiyerin internete taşınması sadece sinefiller ve film meraklılarında değil, dolandırıcılar arasında da büyük ilgi uyandırdı.

13.07.2021Teknoloji
Pandemi döneminde küçük işletmeler siber güvenliğe nasıl öncelik verdi

Pandemi döneminde küçük işletmeler siber güvenliğe nasıl öncelik verdi?

27 Haziran, küçük işletmelerin sürdürülebilir kalkınmaya ve küresel ekonomiye katkısı konusunda kamuoyunu bilinçlendirmek için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Günü olarak belirlendi. Küçük işletmeleri desteklemek için Kaspersky Ticari Faaliyetlerden Sorumlu Başkan Alexander Moiseev, 2020'de başlayan pandemi dönemi sırasında küçük işletmelerin siber güvenliğe nasıl öncelik verdiğini anlattı.

9.07.2021Teknoloji
Nisan ayında oyunlarla ilgili 1,1 milyon web saldırısı yapıldı

Nisan ayında oyunlarla ilgili 1,1 milyon web saldırısı yapıldı

Nisan 2021'de dünya genelinde oyunlarla ilgili 1,1 milyon web saldırısı oldu.

8.07.2021Teknoloji
Flört uygulamalarında kullanıcıları bekleyen tehlike

Flört uygulamalarında kullanıcıları bekleyen tehlike

Robot arkadaşlardan yapay zekanın mükemmel eşleşmeyi seçmesine kadar ilişkilerin neredeyse sadece çevrimiçi ortamdan mümkün olduğu buçuk yıllık kısıtlamaların ardından teknoloji, artık flört etmenin bir parçası haline geldi. Araştırmacılar, bu eğilimin güvenlikle ilgili sonuçlarını ortaya koymak ve ne kadar güvenli olduklarını değerlendirmek için dokuz popüler flört uygulaması üzerinde derinlemesine inceleme yaptı. Bulguları 2017'deki araştırmalarıyla karşılaştırıldığında, özellikle veri aktarımı konusunda flört uygulamalarının teknik açıdan daha güvenli hale geldiği görülüyor. Bununla birlikte bu uygulamalar, kullanıcılar hakkında çok fazla kişisel bilginin ifşa edilmesi söz konusu olduğunda hala önemli bir risk teşkil ediyor ve eski kullanıcıları siber takip ve doxing gibi tehditlere karşı savunmasız bırakıyor.

29.06.2021Teknoloji
Orta Doğuda 6 yıllık siber casusluk kampanyası ortaya çıktı

Orta Doğu'da 6 yıllık siber casusluk kampanyası ortaya çıktı

Siber güvenlik uzmanları, İran'da Farsça konuşan kişilere yönelik uzun süredir devam eden bir siber casusluk kampanyasını ortaya çıkardı.

28.06.2021Teknoloji

Yetişkinler cihazlarını güncelleme konusunda aile üyeleriyle tartışıyor

Kaspersky tarafından gerçekleştirilen ve kullanıcıların cihazları güncelleme konusundaki tutumlarını araştıran küresel bir anket, güncelleme etkinliğinin bir aile meselesi haline geldiğini ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, ailesiyle yaşayan katılımcıların yarısından fazlası (%62), çocukların ve yaşlıların cihazlarını güncelleme konusunda yardıma ihtiyacı olduğunda hemfikir. Ayrıca güncellemeler evdeki ilişkileri etkileyebiliyor. Katılımcıların %35'i bu konuda aile üyeleriyle anlaşmazlık yaşadığını kabul ediyor.

25.06.2021Teknoloji
Minecraft oyununu taklit eden kötü amaçlı uygulamalara dikkat

Minecraft oyununu taklit eden kötü amaçlı uygulamalara dikkat!

Dünyada tüm zamanların en çok satan oyunu olarak bilinen Minecraft, dünyanın dört bir yanındaki hevesli oyuncuların yanı sıra dolandırıcıların da ilgisini çekiyor. Araştırmacılar daha önce Minecraft’a ek özellikler sunma vaadiyle uygulama mağazalarında boy gösteren 20'den fazla uygulama keşfetmişti. Bu kötü amaçlı uygulamalar resmi mağazalardan silinmiş olsa da uzmanlar, dolandırıcıların amaçlarına ulaştırmak için kullandığı benzer temaya sahip yeni uygulamalar buldu.

21.06.2021Teknoloji
Microsoft Windows ve Chrome tarayıcısında sıfır gün açıkları tespit edildi

Microsoft Windows ve Chrome tarayıcısında sıfır gün açıkları tespit edildi

Siber güvenlik uzmanları, Nisan ayında daha önce keşfedilmemiş Google Chrome ve Microsoft Windows sıfır gün açıklarını kullanarak çok sayıda şirketi hedefleyen bir saldırı dizisi keşfetti. Söz konusu istismarlardan biri Chrome web tarayıcısında uzaktan kod yürütmek için kullanılırken, diğeri ise Windows 10'un en yeni ve belirgin yapılarını hedef almak üzere iki ayrı ayrıcalık yükseltme istismarını temel alıyor.

21.06.2021Teknoloji
Dolandırıcılar Rick and Morty hayranlarını hedef alıyor

Dolandırıcılar Rick and Morty hayranlarını hedef alıyor

2021'de kullanıcılar sayısız yeni video içeriğine ulaşabildi ancak çoğu kişinin yeni bölümleri hevesle beklediği içerikler var. Beşinci sezonu 20 Haziran'da başlayacak olan yetişkin çizgi filmi olan Rick and Morty kullanıcılar tarafından merakla bekleniyor. Siber suçlular, internette iyi bilinen ama hala etkili olan dolandırıcılık yöntemleriyle dizi hayranlarının hevesinden yararlanmaktan çekinmiyor.

18.06.2021Teknoloji
Doxingden korunma rehberi

Doxing'den korunma rehberi

Fotoğraf paylaşmak ve konum etiketlemesi yapmak, belgeleri buluta yüklemek, yeni bir uygulama yüklemek ve hatta çevrimiçi perakende mağazalarına göz atmak. Farkında olsak da olmasak da günlük olarak kişisel veri yönetimiyle ilgileniyoruz. Bu sırada çoğu zaman hangi verileri paylaştığımız ve en önemlisi, bizi savunmasız kılan verilerin nihai alıcılarının kimler olduğu çok net değil. Her yaştan, meslekten ve geçmişe sahip çevrimiçi kullanıcıların karşılaştığı tehditlerden biri olan doxing, yani ifşa amacıyla kişisel bilgileri toplamak veya birine zarar vermek için başka bir şekilde kullanma pratiği günümüzün önemli tehditleri arasında yer alıyor. Kullanıcıların verilerinin kontrolünü geri almalarına ve doxing'den korunmalarına yardımcı olmak için uzmanlar, özel verilerin sorumlu bir şekilde nasıl ele alacağına dair kapsamlı bir kontrol listesi hazırladı.

15.06.2021Teknoloji
Kripto madencilerin yaptığı modifikasyonların sayısı katlanarak artıyor

Kripto madencilerin yaptığı modifikasyonların sayısı katlanarak artıyor

Madenciler, virüslü cihazlardan kripto para çalmak için tasarlanmış kötü amaçlı programlara deniyor. Genellikle kullanıcıların bilgisi olmadan kuruluyorlar ve çeşitli kripto para türlerini yavaşça çekmeye başlıyorlar. Bu yolla madencilerin elde ettiği kazanç bazı durumlarda milyonlarla ölçülüyor.

10.06.2021Teknoloji
Fintech şirketlerine siber güvenlik için tavsiyeler

Fintech şirketlerine siber güvenlik için tavsiyeler

2019’da küresel borsalar 17 trilyon dolar büyüdü. En hafif tabirle pandemi, dünya piyasalarını hırpalamış olmasına rağmen yatırıma olan ilgi hâlâ devam ediyor. 2020’nin başından bu yana, borsa uygulaması kullanıcılarının sayısı artmaya devam ediyor. E-satıcıların varlıkları ve kişisel verileri siber suçlular için cazip bir av hâline gelmesi işin olumsuz tarafı. Beklenmeyen bir olay yaşanırsa da bunun sonuçlarıyla uğraşmak zorunda olan borsa platformu operatörleri oluyor. Siber güvenlik uzmanları, şirketlerin karşılaştığı başlıca tehditler ve bunların nasıl üstesinden gelebileceğine dair ipuçları paylaşıyor.

9.06.2021Teknoloji

Çalışanlar cihazların güncellemelerini bahane ediyor

Çalışanların %21'i, bir çağrıya veya toplantıya katılmak zorunda kalmamak için cihazlarının güncellemeleri yükleniyormuş gibi davrandıklarını doğruladı. Bu bahane makul, çünkü yazılım güncellemeleri iş günlerini kesintiye uğratabiliyor ve çalışanların üçte biri (%35) güncellemeler nedeniyle bir aramaya veya toplantıya geç kaldıklarını söylüyor. Bu bulgular, çalışanların güncellemelere yönelik tutumlarını ve alışkanlıklarını keşfetmek için Kaspersky tarafından yaptırılan yeni bir araştırmayla ortaya çıktı.

1.06.2021Teknoloji
Siber güvenlik uzmanlarından Saatli siber bomba uyarısı

Siber güvenlik uzmanlarından 'Saatli siber bomba' uyarısı

Son yıllarda tedarik zinciri saldırıları son derece başarılı oldu. Hükümet ve kamu hizmetleri dahil artan dijitalleşmenin ortasında kuruluşlar, bu tür tehditlere karşı her zamankinden daha savunmasız haldeler. Bununla birlikte tehlikeli siber güvenlik açıklarını temsil eden değer zinciri riskleriyle mücadele için hala küresel bir inisiyatif ortaya koyulmuş değil. Kaspersky, bu sorunu ele almak ve çözüme giden olası yolları bulmak için 2021 RSA Konferansında özel bir panel düzenledi.

27.05.2021Teknoloji
Salgın sırasında dolandırıcılar daha aktif

'Salgın sırasında dolandırıcılar daha aktif'

Kaspersky anketi, 2020'de Türkiye’deki kullanıcıların %44'ünün para, banka kartı bilgileri, internet bankacılığı kimlik bilgilerini çalmaya çalışan dolandırıcılarla karşılaştığını gösterdi. Katılımcıların beşte biri dolandırıcılarla kendileri karşılaştığını, %20'si etkileşime girenlerin tanıdıkları olduğunu söylerken, %4’ü her iki kategoriyi de işaretledi.

26.05.2021Teknoloji
Yeni bir yerel bankacılık Truva atının dünyaya yayıldığı keşfedildi

Yeni bir yerel bankacılık Truva atının dünyaya yayıldığı keşfedildi

Siber güvenlik araştırmacıları, Brezilya'dan çıkan Bizarro Truva atının Avrupa ve Güney Amerika ülkelerinden 70 bankayı hedef aldığını keşfetti.

25.05.2021Teknoloji
Güncellemelerin yüklenmesi sıkıcı bir görev

'Güncellemelerin yüklenmesi sıkıcı bir görev'

Türkiye’de kullanıcıların %37'si, yazılım güncelleme süresinin üretkenliği artırmak ve kendilerini geliştirmek için kullanılabileceğini düşünüyor.

20.05.2021Teknoloji
DDoS saldırıları kapanma öncesi rakamlara geri dönüyor

DDoS saldırıları kapanma öncesi rakamlara geri dönüyor

2021'in 1. çeyreğinde DDoS saldırılarının sayısı 2020'nin aynı dönemine göre %29 düşerken, 2020'nin 4. çeyreğine göre %47 arttı. Ancak bu büyüme Ocak ayında karşılaşılan ve tüm saldırıların %43’ünü oluşturan olağandışı bir örnekle açıklanıyor. Sonraki iki ay ise oldukça sessiz geçti.

18.05.2021Teknoloji
Afrikadaki organizasyon ağlarını gizlice kontrol eden rootkit tespit edildi

Afrika'daki organizasyon ağlarını gizlice kontrol eden rootkit tespit edildi

Siber güvenlik araştırmacıları, 2019'dan beri aktif olan ve Asya ve Afrika'daki bölgesel diplomatik kuruluşları hedef alan gelişmiş kalıcı tehdit (APT) kampanyası TunnelSnake'i ortaya çıkardı. Saldırganlar bunun için daha önce bilinmeyen, Moriya adında bir rootkiti kulandılar. İşletim sistemi üzerinde neredeyse mutlak güce sahip olan bu kötü amaçlı rootkit, tehdit aktörlerinin ağ trafiğini engellemesini ve virüs bulaşmış ana bilgisayarlara gönderilen kötü amaçlı komutları gizlemesini sağladı. Bu, saldırganların hedeflenen kuruluşların ağlarını birkaç ay boyunca gizlice kontrol etmesiyle sonuçlandı.

17.05.2021Teknoloji
Hedefli fidye yazılımları çağı

Hedefli fidye yazılımları çağı

2020 yılında şirketler, devlet kurumları ve belediye kuruluşları gibi yüksek profilli hedeflerden para almak için kullanılan hedefli kötü amaçlı yazılımlarla karşılaşan kullanıcıların sayısı 2019’a kıyasla %767 arttı. Hedefli fidye yazılımındaki bu artış genel fidye yazılımından etkilenen toplam kullanıcı sayısında %29'luk düşüşü beraberinde getirirken, WannaCry bu alanda en sık karşılaşılan tehdit olmaya devam etti.

3.05.2021Teknoloji
Rusya’dan Applea rekor ceza

Rusya’dan Apple'a rekor ceza

Rusya, ABD merkezli teknoloji şirketi Apple'a 'rekabet kurallarını ihlal etmek ve mobil uygulama pazarını etik dışı davranarak domine etmeye çalışmak' suçlamasıyla 12 milyon dolar ( 906 milyon 299 bin 392 ruble) ceza kesti.

28.04.2021Dünya
Chrome reklam virüsü nasıl temizlenir Chrome reklam virüsü temizleme işlemi (Bilgisayar ve telefon)

Chrome reklam virüsü nasıl temizlenir? Chrome reklam virüsü temizleme işlemi (Bilgisayar ve telefon)

Reklamlar internette gezinirken çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bazı reklamlar sitelerin sahipleri tarafından verilmesine rağmen reklamların sebebi virüs de olabiliyor. Bu virüsün nasıl temizlenmesi gerektiğini sizler için derledik.

20.04.2021Teknoloji
Kullanıcılar, veri ihlali yaşayan çevrimiçi hizmet sağlayıcıdan uzak duruyor

Kullanıcılar, veri ihlali yaşayan çevrimiçi hizmet sağlayıcıdan uzak duruyor

Kaspersky tarafından düzenlenen dünya genelinde 15 bin tüketicinin katıldığı araştırmaya göre Türkiye’deki tüketicilerin %61’i herhangi bir veri ihlali yaşayan çevrimiçi hizmet sağlayıcısından uzaklaşmayı tercih ediyor. Verinin kötüye kullanımının önlenebilmesi fikri katılımcıların kızgınlığını artırırken Türkiye’den ankete katılanların %63'ü verilerinin üçüncü bir tarafa satılmasından çekindiği için artık ilgili hizmet sağlayıcıyı kullanmayacaklarını beyan ediyor. Tüketiciler işletmelerin veri gizliliğine dair sorumluluklarını daha iyi anladıkça, şirketlerin kullanıcı verilerini nasıl işledikleri konusunda daha fazla şeffaflığa ihtiyaç duyuyor.

15.04.2021Teknoloji