MENÜ

Kaspersky

Kaspersky ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kaspersky haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 652 Kaspersky haberi bulunmuştur.

Kaspersky Lab. 1997 yılında Eugene Kaspersky tarafından kurulan Rusya Merkezli bir güvenlik şirketi, bilgisayar ve internet güvenliği üzerine çözümler sunmaktadır. Anti-virüs, anti-spyware, anti-spam ve anti-intrusion (firewall benzeri bir yazılım türü) ürünlerini pazarlamaktadır.

Devamı...

Kaspersky Haberleri

Ebeveynler çocuklarının internette ne seyrettiğini bilmiyor

Ebeveynler çocuklarının internette ne seyrettiğini bilmiyor

Günümüzde anne babalar, özellikle kendi çocuklarının güvenliği için sürekli öğrenmeli ve internet trendleri konusunda bilgi sahibi olmalılar. Ebeveynler internette revaçta olan konuları takip etmiyorlarsa çocuklarla yanlış anlaşılmalar ve hatta çatışmalar yaşanabilir. Görünen o ki tüm ebeveynler çocuklarının takip ettiği popüler içerikler hakkında her zaman yeterli bilgiye sahip değil.

3.07.2020Teknoloji
Truva atları, arka kapılar ve zararlı yazılım yükleyicileri mercek altında

Truva atları, arka kapılar ve zararlı yazılım yükleyicileri mercek altında

Kaspersky Tehdit İstihbaratı Portalı’na gönderilen bilgi talepleri üzerine yapılan incelemede, analiz edilen zararlı dosyaların yaklaşık dörtte üçünün (%72) üç ayrı kategoriye yayıldığı belirlendi: Truva atları, arka kapılar ve zararlı yazılım yükleyicileri. Toplanan istatistikler, araştırmacıların en sık inceledikleri zararlı yazılım türlerinin en yaygın görülen türlerle örtüşmediğini de gözler önüne serdi.

2.07.2020Teknoloji
Sosyal derecelendirme Türkiye’de tüketicilerin %11’ini etkiliyor

Sosyal derecelendirme Türkiye’de tüketicilerin %11’ini etkiliyor

Kaspersky’nin “Sosyal kredi ve güvenlik: Derecelendirme dünyasını kucaklamak” başlıklı son raporuna göre, Türkiye’den ankete katılanların %11’i derecelendirme sistemlerinin sosyal medyadaki bilgiler üzerinde yaptığı değerlendirme nedeniyle finans hizmetlerine erişmekte zorlandı. Sosyal derecelendirme sistemleri giderek daha fazla ülkede ve sektörde kullanılmaya başlanırken, yaşanabilecek olumsuz durumlar nedeniyle bu sistemlerin daha özenli bir şekilde geliştirilmesi gerekiyor.

30.06.2020Teknoloji
Türkiyede siber saldırı sayısı karantina sürecinde iyice arttı

Türkiye'de siber saldırı sayısı karantina sürecinde iyice arttı

2020’de Türkiye’de akıllı telefonlara yönelik saldırıların sayısı karantina döneminde yaşanan artışla yaklaşık 160 bine ulaştı.

29.06.2020Teknoloji
Sokağa çıkma yasağı kalktı, o tehlike geri döndü

Sokağa çıkma yasağı kalktı, o tehlike geri döndü

Siber güvenlik araştırmacıları ünlü Rovnix bootkit’in Nisan 2020’de geri döndüğünü keşfetti. Zararlı yazılımlar yükleyip bunların tespit edilmesini engelleyen bu program, salgından yararlanan bir saldırıda ortaya çıktı. Alışılmadık bir yükleyiciyle yenilenen bu bootkit, kurbanların bilgisayarlarına casus yazılım becerilerine sahip bir arka kapı yüklüyor.

25.06.2020Teknoloji
Hackerlar, internetten alışveriş yapanlara böyle saldırıyorlar

Hacker'lar, internetten alışveriş yapanlara böyle saldırıyorlar

Saldırganlar internetten alışveriş yapanların ödeme bilgilerini çalmak için popüler bir web analitiği hizmetini kullanmanın yolunu buldu.

24.06.2020Teknoloji
SixLittleMonkeys tehlikesi geri döndü: Hedef kurumlar

SixLittleMonkeys tehlikesi geri döndü: Hedef kurumlar

Bu yıl şubat ayında, devlet kurumlarına ve diplomatik kuruluşlara karşı siber casusluk faaliyetlerinde bulunan bir APT grubu olan SixLittleMonkeys, ya da diğer adıyla Microcin’in, saldırılarda hedef aldığı sistemin belleğine Truva atı indirdiği tespit edildi. Uzmanlar, zararlı yazılımın indirildiği ve kurbanın cihazında komutlar çalıştırmaya başladığı bu son aşamada yeni bir kod stili kullanıldığını keşfetti. API (Application Programming Interface - Uygulama Programlama Arayüzü) benzeri bu mimari, zararlı yazılımın güncellenmesini basitleştiriyor.

23.06.2020Teknoloji
Hackerların en sevdiği iki oyun: Minecraft ve CS: GO

Hacker'ların en sevdiği iki oyun: Minecraft ve CS: GO

Siber suçlular insanların evlerinde kaldığı dönemde popülerliği artan video oyunlarından yararlanmaya başladı. Nisan ayında, oyun içerikleriyle Kaspersky kullanıcılarını zararlı sitelere yönlendirmeye çalışan saldırıların sayısı Ocak 2020’ye kıyasla %54 arttı. Ayrıca aynı dönemde, en popüler oyun platformlarından biri için hazırlanan kimlik avı sayfasına yönlendirmek amacıyla düzenlenen saldırılar da Şubat 2020’ye göre %40 artış gösterdi.

19.06.2020Teknoloji
Siber güvenlik şirketinden ruh sağlığı için öneriler

Siber güvenlik şirketinden ruh sağlığı için öneriler

Siber güvenlik çözümleri üreten Kasperksy, bu kez ruh sağlığı için önerilerini sıraladı. Salgının insanların ruh halini etkileyen boyutunu da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyen Kaspersky Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Yönetici Direktörü Amir Kanaan, herkesin ruh ve beden sağlığı için önemli olan bazı noktalardaki görüşlerini paylaştı.

18.06.2020Teknoloji
Siber saldırganlar oyunları kullanarak saldırı düzenliyor

Siber saldırganlar oyunları kullanarak saldırı düzenliyor

Kaspersky Security Network'ten alınan verilere göre, oyun içeriklerini kullanarak kullanıcıları zararlı sitelere yönlendirme denemelerinde büyük bir artış yaşandı ve nisanda günlük saldırı sayısı ocak ayına kıyasla yüzde 54 arttı.

18.06.2020Teknoloji
Yetişkin içerikleri kullanan tehditlerin sayısı artıyor

Yetişkin içerikleri kullanan tehditlerin sayısı artıyor

Sokağa çıkma kısıtlamaları günlük yaşantıyı birçok açıdan değiştirdi. 2020’nin sloganı haline gelen “Evde kal, güvende kal” yaklaşımı, yetişkinlere yönelik içerik platformlarının ziyaretçi akınına uğramasını da sağladı. Bu kategoride karşılaşılan güvenlik riskleri ise her zamankinden daha yoğun hale geldi. Kaspersky araştırmacılarının 2019’daki tehdit faaliyetleri üzerine yaptığı incelemede, yetişkinlere yönelik içeriklerle saldırıya uğrayan mobil kullanıcı sayısının 2018’e (19.699) kıyasla iki kat artarak 2019’da 42.973’e ulaştığı belirlendi.

16.06.2020Teknoloji
Kaspersky, ücretsiz siber güvenlik eğitimi verecek

Kaspersky, ücretsiz siber güvenlik eğitimi verecek

Kaspersky siber güvenlik alanında son bilgilere ulaşabilmeniz için bir çevrim içi konuşma dizisi yayınlamaya başlıyor. İlk etkinlik 17 Haziran 2020 tarihinde gerçekleşecek. Kaspersky’nin APT’ler, siber casusluk faaliyetleri, büyük zararlı yazılımlar, fidye yazılımları ve siber suçluların dünya genelindeki çalışmalarını ortaya çıkarmak için çalışan global araştırma ve analiz ekibi GReAT’in ev sahipliğinde gerçekleşecek olan etkinlikler siber güvenlik konferanslarının atmosferini evlere taşıyacak. Bu ücretsiz çevrim içi etkinlik tüm dünyadan tehdit istihbaratı profesyonellerine ve meraklılara açık olacak.

16.06.2020Teknoloji
Koronavirüs salgınında işletmeler çalışanlarını bilgilendirmedi

Koronavirüs salgınında işletmeler çalışanlarını bilgilendirmedi

Küçük işletmeler çalışanların işlerini evden yürütmesi için şirket cihazlarını kullanmasına çok fazla izin vermese de bu kategorideki çalışanların yalnızca üçte biri (%34) salgın sırasında evdeyken kendi şahsi dizüstü bilgisayarları, tabletleri ve akıllı telefonlarıyla güvenli bir şekilde nasıl çalışacaklarına dair bilgi alıyor. Bu dönemde kurumsal veriler şirket ağının dışına daha çok çıkıyor. Kaspersky’nin evden çalışma üzerine yaptığı araştırmada elde edilen bu sonuçlar, küçük işletmelerde korunma ve güvenlik farkındalığının ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu.

15.06.2020Teknoloji
2020’nin ilk sanal siber güvenlik konferansı yapıldı

2020’nin ilk sanal siber güvenlik konferansı yapıldı

Koronavirüs salgını ile dünyanın dört bir yanında milyarlarca kişinin evinde kalmaya ve çalışmaya başlaması, siber güvenlik düzleminde saldırı sıklığını artırırken, yeni saldırı yöntemlerinin de ortaya çıkmasına sebep oldu.

12.06.2020Teknoloji
Vatandaşlar sosyal medya sitelerinden özel bilgilerini sildiriyor

Vatandaşlar sosyal medya sitelerinden özel bilgilerini sildiriyor

Sosyal medya kanallarında kendilerine hesap açan kullanıcılar, birçok özel bilgisini de yine bu platformlar üzerinden paylaşıyor. Ancak yapılan bir araştırmaya göre, kullancıların pek çoğu paylaştıkları bu özel bilgilerini sonrasında sildirmek için uğraşıyor.

12.06.2020Evdehayat
Kullanıcılar şifre güvenliğini kontrol etmeyi bilmiyor

Kullanıcılar şifre güvenliğini kontrol etmeyi bilmiyor

Siber güvenlik uzmanları tarafından hazırlanan "Dijital gizliliği korumak: kişisel güvenliği bir üst düzeye çıkarmak" başlıklı raporda, Türkiye'deki kullanıcıların yüzde 89'unun parolalarını kendilerinin türettiği ve yüzde 49'unun ise kimlik bilgilerinin sızdırılıp sızdırılmadığını nasıl öğreneceğini bilmediği belirtildi.

11.06.2020Teknoloji
Aileler, çocuklarının izlediği videolara şüpheyle yaklaşıyor

Aileler, çocuklarının izlediği videolara şüpheyle yaklaşıyor

Küresel COVID-19 salgını nedeniyle aileler boş vakitlerini genellikle evde geçirmek zorunda kalıyor. Evden çıkamayan insanlar vakitlerini internete bağlı cihazlarla değerlendiriyor. Çocukların internette daha fazla vakit geçirmesi de ebeveynlerin endişelenmesine yol açıyor.

9.06.2020Teknoloji
Geleceğin siber güvenlik uzmanları aranıyor

Geleceğin siber güvenlik uzmanları aranıyor

Biznet ve Securrent’in yanı sıra, Sakarya Üniversitesi’nin de kurucu ortak olduğu ve ilk defa dijital olarak gerçekleştirilecek “Endüstriyel Kontrol Sistemleri (ICS) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) Siber Güvenlik Öğrenci Kampı”nın, başvuruları devam ediyor.

9.06.2020Teknoloji
Endüstri şirketlerini hedef alan siber saldırılara dikkat

Endüstri şirketlerini hedef alan siber saldırılara dikkat!

2020’nin başlarında birçok bölgede endüstriyel kuruluşları hedef alan saldırılar tespit edildi. Kaspersky ICS CERT’in bulgularına göre bu saldırılar en çok Japonya, İtalya, Almanya ve İngiltere’deki sistemleri hedef aldı. Hedefler arasında endüstri şirketlerinin ekipman ve yazılım tedarikçileri yer aldı. Yapılan araştırmalar, saldırganların kötü amaçlı Microsoft Office belgelerinden ve PowerShell kodlarından yararlandığını gösterdi. Ayrıca saldırganlar, zararlı yazılımlarının tespit edilip incelenmesini zorlaştıran yöntemler de kullandı. Bu yöntemler arasında, ortada herhangi bir veri olduğunu gerçeğini bile gizleyebilen steganografi tekniği de bulunuyordu.

8.06.2020Teknoloji
Dijital şiddete karşı mücadeleye yeni üyeler ve bölgeler katıldı

Dijital şiddete karşı mücadeleye yeni üyeler ve bölgeler katıldı

Tüm dünyada insanların evlerine kapanması, aile içi şiddet ve taciz yazılımlarına karşı güçlü bir uluslararası çalışma grubu ihtiyacını yeniden gözler önüne serdi.

5.06.2020Teknoloji
Siber saldırılar iş deneyimlerini de olumsuz etkiliyor

Siber saldırılar iş deneyimlerini de olumsuz etkiliyor

Kaspersky Amerika İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Alena Reva, şirketlerde yaşanan siber güvenlik vakalarından bahsederken genellikle para, müşteri güveni ve diğer kurumsal sonuçlar gibi konulara odaklanıldığını belirterek, "Çalışanların böyle vakalarda neler yaşadığı, dikkate almamız gereken başka bir konu." ifadelerini kullandı.

3.06.2020Teknoloji
BT yöneticileri, ailesiyle geçirebileceği önemli günleri kaçırdı

BT yöneticileri, ailesiyle geçirebileceği önemli günleri kaçırdı

Kaspersky’nin “Kurumsal güvenlikle ve çalışanların özel hayatıyla ilgilenmek: Siber güvenlik şirketler ve çalışanları için neden hayati önem taşıyor?” başlıklı son raporu siber güvenlik vakalarının “insani yönünü” gözler önüne seriyor. Araştırma, yaşanan sızıntıların çalışanlarda oluşturduğu rahatsızlığı ve kayıpları ortaya çıkarıyor.

3.06.2020Teknoloji
Milyonlarca telefona yüklenen bu tehlikeli uygulamalara dikkat

Milyonlarca telefona yüklenen bu tehlikeli uygulamalara dikkat!

Siber güvenlik uzmanları, kullanıcılara istenmeyen reklamlar gösteren uygulamaların resmi uygulama mağazalarında daha sık görüldüğünü belirledi. Google Play’de yer alan ve reklam modüllerine sahip üç yeni uygulama üç ay içinde milyonlarca kullanıcıyı etkiledi.

2.06.2020Teknoloji
Yakından gerçekleşebilecek siber saldırıya dikkat

Yakından gerçekleşebilecek siber saldırıya dikkat!

Siber güvenlik kuruluşu ESET, bilgisayarlarda “kötü hizmetçi saldırısı“na olanak tanıyan bir açığa dikkat çekti. Cihazlarda yer alan Thunderbolt bağlantı noktalarındaki zayıflık, milyonlarca bilgisayarı fiziksel bilgisayar korsanlığına açık hale getiriyor.

1.06.2020Teknoloji
Veri tabanı sunucularına yönelik saldırılarda artış yaşanıyor

Veri tabanı sunucularına yönelik saldırılarda artış yaşanıyor

Bu sıkıntılı dönemde evden çıkmamak daha güvenli bir seçenek olsa da kullanıcılar dijital dünyadaki tehditlerle karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Kaspersky’nin yaptığı ölçümler, 2020’nin ilk üç ayında insanların çoğunlukla evden çalıştığı dönemde veri merkezlerine yönelik kaba kuvvet saldırılarının ve web saldırılarının yaklaşık dörtte bir oranında arttığını ortaya koydu.

29.05.2020Teknoloji
Devlet, vatandaşın sosyal medya faaliyetlerini denetlemeli mi

Devlet, vatandaşın sosyal medya faaliyetlerini denetlemeli mi?

Kaspersky araştırmacıları, Türkiye'de tüketicilerin yüzde 38'inin, vatandaşların güvenliği için devletin sosyal medya faaliyetlerini denetlemesine sıcak baktığını belirledi.

29.05.2020Teknoloji
Avrupa’daki diplomatik kurumlar siber saldırı tehdidi altında

Avrupa’daki diplomatik kurumlar siber saldırı tehdidi altında

Siber güvenlik uzmanları, Avrupa’daki diplomatik kurumları hedef alan yeni bir zararlı yazılımı tespit etti. Zararlı yazılım, cihazlara sızabilmek için sahte vize başvurularından yararlanıyordu. Yapılan ayrıntılı analizlerde bu casusluk yazılımının ünlü COMPFun ile aynı kod tabanına sahip olduğu anlaşıldı.

24.05.2020Teknoloji
Ramazan Bayramı tatilinde siber saldırı kurbanı olmayın

Ramazan Bayramı tatilinde siber saldırı kurbanı olmayın

Koronavirüs salgını nedeniyle pek çok kullanıcı zorunda olmadıkça dışarı çıkmadı; evden çalışmaya başladı ve kalabalık olma ihtimali olan yerlerden uzak durup sosyal mesafesini korumaya özen gösterdi. Koronavirüse karşı alınan tedbirler arasında en çok öne çıkanlardan biri olan “Evde Kal” sloganı, hem sevdiklerimizi hem de kendi sağlığımızı koruyabilmek için tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanıldı; kullanılmaya da devam ediyor. Evde geçirilmesi gereken özel tarihlerden biri de 2020’nin Ramazan Bayramı olacak. Çalışanlar tatilde dinlenip keyifli aktivitelerle vakit geçirmeyi düşünürken ne yazık ki siber saldırganlar tatil yapmak için değil zararlı eylemlerini sürdürmek için fırsat kolluyor.

20.05.2020Teknoloji
Çalışanların üçte biri iş başında artık daha fazla zaman harcıyor

Çalışanların üçte biri iş başında artık daha fazla zaman harcıyor

Sosyal mesafeyi korumaya yönelik önlemlerin yaygınlaşmasıyla çalışanlar yeni profesyonel ortamları haline gelen evlerini buna göre ayarlamaya çalışıyor. Bu da iş hayatının ve özel hayatın birbirine karışmasına neden olabiliyor.Kaspersky’nin hazırladığı, “COVID-19 insanların çalışma şeklini nasıl değiştirdi?” başlıklı yeni rapor, karantina sürecinin insanların evde çalışma şeklini nasıl etkilediğini ortaya çıkardı.

19.05.2020Teknoloji
Bilgisayarınızı virüslerden koruyacak 4 güvenlik programı

Bilgisayarınızı virüslerden koruyacak 4 güvenlik programı

Pandemi nedeniyle bugünlerde işlerimizi de evden yürütüyoruz. Bu konuda en önemli yardımcımız da bilgisayarlar... Ancak, virüsler kullanıcıların en büyük sorunlarından biri. Çünkü bilgisayarımıza bulaşan bazı virüsler yüzünden kişisel bilgilerimize kadar en önemli verilere ulaşılabilir. Bu yüzden de güvenlik programlarının yeri oldukça önemli.

15.05.2020Evdehayat
Ukrayna, Rus sosyal medya sitelerine yönelik yasağı uzattı

Ukrayna, Rus sosyal medya sitelerine yönelik yasağı uzattı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus internet şirketleri ve sosyal medya sitelerine yönelik yasağı uzatan kararnameyi imzaladı.

15.05.2020Teknoloji
Çalışanların büyük kısmı siber güvenlik önlemlerinden habersiz

Çalışanların büyük kısmı siber güvenlik önlemlerinden habersiz

Kaspersky tarafından hazırlanan “COVID-19 insanların çalışma şeklini nasıl değiştirdi?” başlıklı raporda, evden çalışanların dörtte üçünün (%73) kendilerini risklere karşı koruma amaçlı özel siber güvenlik farkındalığı kılavuzları veya eğitimleri almadığı ortaya çıktı. Kurumsal bilgi teknolojilerini ve verileri uzaktan kontrol etmenin zor olduğu bu ortamda tehditler etkisini koruyor. Örneğin, çalışanların dörtte biri (%27) COVID-19 ile ilgili kimlik avı e-postası aldığını söyledi. Bu tür risklerden kaçınmak için kurumların çalışanlara siber güvenlik eğitimi vermesi gerekiyor.

14.05.2020Teknoloji
Siber güvenlik konferansı VShield için geri sayım başladı

Siber güvenlik konferansı VShield için geri sayım başladı

Innovera tarafından 6.’sı düzenlenecek olan Shield, bu yıl koronavirüs sebebiyle VShield adıyla sanal ortama taşındı. “Yeni Bir Dünyaya Uyanmak” temasıyla 15 Mayıs ve 22 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek konferans, 45’ten fazla oturum ile 70’ten fazla konuşmacıya ev sahipliği yapacak.

14.05.2020Teknoloji
Verilerinizi yedekleyin, güvenlik önleminizi alın

'Verilerinizi yedekleyin, güvenlik önleminizi alın'

12 Mayıs 2017, dünyanın en büyük fidye yazılımı saldırısı WannaCry’ın zirveye ulaştığı gün olmuştu. Bundan üç yıl sonra bu ve buna benzer fidye yazılımlarının tehdidi halen insanların ve şirketlerin üzerinde. Kaspersky’nin yaptığı araştırma, 2019 yılında en etkili fidye yazılımı ailelerinin başında WannaCry’ın yer almaya devam ettiğini gözler önüne serdi. Fidye yazılımlarından etkilenenlerin yaklaşık üçte birini (%30) kurumsal kullanıcılar oluşturuyor. 12 Mayıs 2020 tarihinde Kaspersky ve INTERPOL, kurumları verilerini yedeklemeye ve potansiyel fidye yazılımı saldırılarından koruyacak etkili güvenli önlemler almaya çağardı. Böylece WannaCry gibi felaketlerin bir daha yaşanmaması amaçlanıyor.

13.05.2020Teknoloji
Kurumları hedef alan DDoS saldırıları üç katına çıktı

Kurumları hedef alan DDoS saldırıları üç katına çıktı

Kaspersky 2020 1. çeyrek DDoS saldırıları raporu, yılın ilk üç ayında belediyelerin ve eğitim kurumlarının sitelerini hedef alan saldırılarda önemli bir artış yaşandığını gözler önüne serdi. DDoS gruplarının, insanların evlerinde dijital kaynaklara bağımlı olarak yaşamını sürdürmek zorunda olduğu bu dönemden yararlanmaya çalıştığı görüldü.

12.05.2020Teknoloji
Kullanıcılar internetteki özel bilgilerini sildirmeye çalışıyor

Kullanıcılar internetteki özel bilgilerini sildirmeye çalışıyor

Yapılan son araştırma, dünya genelinde internet kullanıcılarının kişisel bilgilerini korumak ve kontrol etmek için daha fazla çaba harcamaya başladığını ortaya koydu. Dijital gizliliği korumak: Kişisel güvenliği bir üst düzeye çıkarmak başlıklı raporda, kullanıcıların kendi kişisel verilerinin internette nerede bulunabileceğine daha fazla dikkat ettiği belirlendi. Türkiye’de kullanıcıların %69’u, web sitelerindeki veya sosyal medyadaki özel bilgilerini sildirmeye çalıştığını dile getirdi. Ancak, %44’lük bir kesim bunun nasıl yapılacağını bilmiyor.

12.05.2020Teknoloji
Karantina döneminde çocukların internet kullanımı arttı

Karantina döneminde çocukların internet kullanımı arttı

Türkiye’de çocuklar karantina sürecinde interneti daha fazla kullanmaya başladı. Ocak ayının ilk haftası ile Mart ayının son haftası kıyaslandığında, web sitesi ziyaret sayısının %250 arttığı görüldü. 2020’nin ilk çeyreğinde Kaspersky Safe Kids ebeveyn kontrolü modülünden alınan verilerin analiz edilmesiyle bu bulguya ulaşıldı. Kaspersky bu eğilimi göz önünde bulundurarak ebeveyn kontrolü özelliklerini üç ay boyunca ücretsiz olarak sunmaya karar verdi.

7.05.2020Teknoloji
Yaşı ilerlemiş akrabalarınızın internette güvende olmasını nasıl sağlarsınız

Yaşı ilerlemiş akrabalarınızın internette güvende olmasını nasıl sağlarsınız?

Son üç hafta içinde yaşantımız büyük ölçüde değişti. İnsanların yalnızca mecbur kaldıklarında, örneğin mutlaka almaları gereken bir şey olduğunda veya tedavi görmeleri gerektiğinde dışarı çıkmaları tavsiye ediliyor. Neyse ki hayatımızın günlük ritmini korumamıza yardımcı olan birçok teknoloji var. Ancak herkes bu hizmetlerden yararlanamıyor.

5.05.2020Teknoloji
Hackerlar mobil platformlar üzerinden faaliyetlerini artırdı

Hacker'lar mobil platformlar üzerinden faaliyetlerini artırdı

Kaspersky araştırmacıları, yılın ilk çeyreğindeki gelişmiş kalıcı tehdit (APT) faaliyetlerinin Asya'da yoğunlaştığını belirledi.

5.05.2020Teknoloji
Zararlı yazılım kargo hizmetlerini kötüye kullanıyor

Zararlı yazılım kargo hizmetlerini kötüye kullanıyor

Siber güvenlik araştırmacıları, koronavirüs salgını döneminde evlerinde paket bekleyen kişileri hedef alan bir dizi spam ve kimlik avı saldırısı tespit etti. Dolandırıcılar kargo şirketi çalışanlarından geliyor gibi görünen e-postalar göndererek paketin geldiğini fakat alabilmek için ekteki dosyada yer alan bilgileri onaylaması gerektiğini söylüyor. Kurbanlar bu dosyaları açtığında bilgisayarlarına veya telefonlarına zararlı yazılım kuruluyor.

29.04.2020Teknoloji
Android tabanlı gelişmiş bir saldırı tespit edildi

Android tabanlı gelişmiş bir saldırı tespit edildi

Siber güvenlik uzmanları, Android cihazlarını hedef alan gelişmiş bir saldırı belirledi.

29.04.2020Teknoloji
Aileler, çocuklarının isim ve fotoğraflarını sosyal medyada paylaşıyor

Aileler, çocuklarının isim ve fotoğraflarını sosyal medyada paylaşıyor

Koronavirüs salgını yaşanırken insanlar evlerinde çocukları ve aileleriyle birlikte kalmaya devam ediyor. Evdeyken çeşitli cihazlarla özellikle sosyal medyada daha fazla süre geçiriliyor ve bu da sosyal medya hesaplarına çocuk fotoğrafı koyma isteğini artırıyor. Dijital dünyada sorumlu bir ebeveyn olmak söz konusu olduğunda, çocukların haklarını ihlal etmek ve güvenliklerini riske atmak ile unutulmaz bir anıyı saklama amacıyla güvenli bir şekilde fotoğraf veya video paylaşmak arasında ince bir çizgi yer alıyor. Ancak tabii ki, sosyal medyadaki etkileşimi olabildiğince güvenli hale getirmek için atılabilecek bazı temel adımlar da bulunuyor.

27.04.2020Teknoloji
Siber suçlular şimdi de en popüler DJleri kullanıyor

Siber suçlular şimdi de en popüler DJ'leri kullanıyor

Dünya nüfusunun çoğunu evde kalmaya zorlayan koronavirüs salgını, elektronik müzik sektörüne çok büyük etki etti. Coachella, Ultra, SXSW, Glastonbury, Time Warp gibi önemli müzik etkinlikleri iptal edildi veya ertelendi. Bazı ünlü sanatçılar Facebook Live, YouTube ve hatta Twitch gibi çevrim içi yayın servislerine yönelmek zorunda kaldı. Ancak, kullanıcılar sevdikleri DJ’lerin yaptıkları yayınları takip ederken dikkatli olmalı. Uzmanlar, DJ Mag dergisinin dünyanın en popüler DJ’leri listesinde yer alan isimlerden bazılarının parçalarında zararlı dosyaların gizlendiğini keşfetti. Bunlar arasında tüm dünyaca ünlü David Guetta ve Calvin Harris gibi isimler de var.

21.04.2020Teknoloji
Zoom’da güvenlik ve gizlilik için 10 ipucu

Zoom’da güvenlik ve gizlilik için 10 ipucu

Tüm dünyada alınan sosyal mesafe ve karantina önlemleri nedeniyle insanlar birbirleriyle iletişim kurmak için etkili yollar aramaya başladı. Zoom adlı yazılım kullanım kolaylığı ve cazip fiyatıyla kısa zamanda popülerlik kazandı ancak bir anda çok sık kullanılır hale gelen yazılımın açıkları da ortaya çıktı. Şirket artan iş yükünün üstesinden gelmeyi başardı ve güvenlik araştırmacılarının tespit ettiği açıklara hızla müdahale etti. Ancak her hizmette olduğu gibi, kod güncellemeleri tüm şikayetleri ortadan kaldırmıyor. Bazı durumları dikkate almakta fayda var. İşte Zoom’da güvenlik ve gizlilik için 10 ipucu...

20.04.2020Teknoloji
Türkiye’deki bankacılık zararlı yazılımları kurumsal kullanıcıları hedef alıyor

Türkiye’deki bankacılık zararlı yazılımları kurumsal kullanıcıları hedef alıyor

2019’da güvenlik çözümlerini kullanan 773.943 kişi bankacılık ile ilgili Truva atlarının saldırısına uğradı. Bunların üçte biri (yüzde 35,1) kurumsal kullanıcılar oldu. Aynı istatistiklerin Türkiye’deki sonuçlarına bakıldığından ise kurumsal kullanıcıların payının yüzde 34 olduğu görüldü. Bu veriler, Kaspersky’nin finansal tehdit alanı analizinde elde ettiği bulgular arasında yer aldı.

17.04.2020Teknoloji
Karantina sürecinde alışveriş sitelerine siber saldırılar arttı

Karantina sürecinde alışveriş sitelerine siber saldırılar arttı

Kaspersky uzmanları, online alışveriş ve yayın platformlarını taklit ederek gerçekleştirilen kimlik avı saldırılarının sayısında artış tespit etti.

13.04.2020Teknoloji
Siber suçlular Zoom gibi uygulamaların isimlerini kullanıyor

Siber suçlular Zoom gibi uygulamaların isimlerini kullanıyor

Sosyal mesafeyi korumak adına adımların atıldığı bu günlerde, Kaspersky uzmanları kullanıcıların güvenli bir iletişim deneyimi yaşadığından emin olmak için güncel tehdit alanını gözden geçirdi. Yapılan analizlerde Zoom, Webex ve Slack gibi önde gelen uygulamalarla benzer isimlere sahip yaklaşık 1300 dosya tespit edildi.

9.04.2020Teknoloji
Telefondan silinmesi neredeyse imkansız zararlı yazılım: xHelper

Telefondan silinmesi neredeyse imkansız zararlı yazılım: xHelper

Geçtiğimiz yıl, Android tabanlı cihazları hedef alan ve silinemeyen bir zararlı yazılım tespit edilmişti. Bir cihazdan silinmesi neredeyse imkansız olan xHelper adlı bu Truva atı bu özelliğiyle ün kazandı. xHelper, Mart 2020 itibarıyla tüm dünyada 55.000’den fazla telefona bulaştı ve saldırılar sürüyor.

8.04.2020Teknoloji
Akıllı telefonunuzu koronavirüsten korumak için ipuçları

Akıllı telefonunuzu koronavirüsten korumak için ipuçları

Dünyanın her yerinde ülkelerin karantina altına alınması, kişisel hijyene de yeniden odaklanılmasını sağladı. İnsanlara ellerini sıklıkla yıkamaları tavsiye ediliyor. Peki aynı şeyi akıllı telefonlarımıza ne kadar uyguluyoruz? Siber güvenlik uzmanları, cihazları virüsten korumak için bazı ipuçları paylaştı.

6.04.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Tak VR gözlüğünü* haydi festivale, konsere!

Eğlence ve gece hayatı hızlı bir değişimin içinde. Etkinlikler ardı ardına dijital ortama taşınmaya başladı. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de durum aynı. Mesele, yeni dijital döneme ayak uydurma meselesi. Eski kuşaklar bu konuda daha avantajlı. Sizde durum nasıl? Eğleniyor muyuz gençler?* Sanal gerçeklik gözlüğü

1.05.2020