EKSTRA
MENÜ

Uzun Yaşamın Sırrı

Uzun Yaşamın Sırrı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Uzun Yaşamın Sırrı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 314 Uzun Yaşamın Sırrı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Uzun Yaşamın Sırrı Haberleri

Yeni araştırma ortaya çıkardı... İnsanın ne kadar uzun yaşayabileceği açıklandı

Yeni araştırma ortaya çıkardı... İnsanın ne kadar uzun yaşayabileceği açıklandı!

Uzun yaşamanın çoğu insanın hayallerini süslediği bir gerçek. Ortalama yaşam süremiz yaşadığımız coğrafya, genlerimiz, cinsiyetimiz gibi birçok faktöre göre değişiyor. Peki ne kadar uzun yaşayabiliriz? Bunun bir sınırı var mı? Yeni yapılan bir araştırma bu çok merak edilen sorulara cevap verdi...

27.05.2021Dünya
Kimchi (Kore turşusu) nasıl yapılır Evde kolay Kimchi yapmanın püf noktaları

Kimchi (Kore turşusu) nasıl yapılır? Evde kolay Kimchi yapmanın püf noktaları

Kore mutfağı, son zamanlarda ülkemizde de en çok sevilen tatların olduğu bir kültür haline geldi. Bu mutfağın gözdelerinde olan Kimchi ise Korelilerle özdeşleşmiş bir turşu türüdür. İçerisinde sağlığa faydalı birçok sebzenin fermentesi olan Kimchi, Koreliler tarafından sağlıklı ve uzun yaşamın sırrı olarak görülüyor. Siz de Kimchi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, buyurun evde kolay Kimchi yapmanın püf noktalarını paylaşıyoruz.

99 yaşındaki Özo Nine, sağlığını organik beslenmeye borçlu

99 yaşındaki Özo Nine, sağlığını organik beslenmeye borçlu

GAZİANTEP’in İslahiye ilçesinde yaşayan 99 yaşındaki Özo Bozgeyik, uzun yaşamının sırrının, az yemek ve organik beslenme olduğunu söyledi.

10.02.2021Gündem
Kahve telvesinin bu etkilerine şaşıracaksınız İşte farklı kullanım alanları...

Kahve telvesinin bu etkilerine şaşıracaksınız! İşte farklı kullanım alanları...

Kahvenin insan sağlığı üzerinde pek çok olumlu etkisi olduğu bilinir. Kahvenin sağlığa olumlu etkilerinin yanı sıra pek çok bilinmeyen etkisi de var. Bu etkileri duyduktan sonra içtiğiniz kahvenin telvesini asla dökmeyeceksiniz.

Uzun yaşamın sırrı kahvenin sağlığa faydaları

Uzun yaşamın sırrı kahvenin sağlığa faydaları

Değişen dünya ile birlikte kahve kültürümüzde de gelişmeler oldu. Türk kahvesi hala popülerliğini koruyorken, yeni nesil sütlü ve şuruplu kahveler de hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Peki bu kadar sevilen ve tüketilmeden bir gün bile neredeyse geçirilmeyen kahvenin faydaları neler? Uzman Diyetisyen Işınsu Köksal ve Diyetisyen Gülhan Koca bu konuda açıklamalarda bulundu.

15.01.2021Sağlık
101 yaşında koronavirüsü yendi: Böyle salgın görmedim

101 yaşında koronavirüsü yendi: Böyle salgın görmedim

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde, 6 çocuk, 78 torun sahibi 101 yaşındaki Emine Aksoy, dünya genelinde 1,5 milyon insanın ölümüne neden olan koronavirüsü yenip taburcu oldu. Evinde istirahat eden Emine Aksoy, "Şükür binlerce şükür şimdi hiçbir şeyim kalmadı. Hastanede koydum geldim" dedi. Aksoy, uzun yaşamasını da yoğurt, sirke ve yeşilliklerle beslenmesine, huzurlu bir hayat sürmesine borçlu olduğunu söyledi.

31.12.2020Gündem
‘Uzun yaşamın sırrı’ olarak biliniyor… Belki de ilk kez göreceksiniz

‘Uzun yaşamın sırrı’ olarak biliniyor… Belki de ilk kez göreceksiniz

Siyah sarımsak, ülkemizde Kastamonu tarafında bulunuyor. Dişlerinin rengi siyah ve faydaları oldukça fazla olan bu besin, Kore ve Çin’de uzun yaşamın sırrı olarak bilinir. Diyetisyen Deniz Zünbülcan, siyah sarımsağın faydalarından bahsetti.

20.08.2020Sağlık
Uzmanından değil 100 yaşındaki Rukkiye Nineden uzun yaşamın sırları

Uzmanından değil 100 yaşındaki Rukkiye Nine'den uzun yaşamın sırları

100 yaşındaki Rukkiye Yalınalp, uzun yaşamanın sırrının doğal beslenme olduğunu söyledi. Yalınalp, tuzsuz yağı sevmediğini, tereyağı yerine ise don yağını (hayvanlardaki iç yağı) tercih ettiğini dile getirdi. Yakınları ise Yalınalp'ın genellikle serin yerlerde uyumayı tercih ettiğini ve suyu da mutlaka soğuk tükettiğini belirtti.

1.08.2020Sağlık
Hâlâ sahnede olmama şaşırmalarına  şaşırıyorum

Hâlâ sahnede olmama şaşırmalarına şaşırıyorum

Sanat hayatında 70 yılı deviren tiyatrocu Haldun Dormen, salgın nedeniyle ara verdiği sahnelere dönmek için gün sayıyor. Dormen “92 yaşındayım ama 250 sene gibiydi. Durmuyorum çünkü bu bana normal geliyor. Sadece bitiyor diye telaşlanıyorum” diyor.

Arı sütünün kilosu 7 bin liradan alıcı buluyor

Arı sütünün kilosu 7 bin liradan alıcı buluyor

Niğde’de, birçok okulda matematik öğretmenliği yapan Ayhan Güngör (40), hobi olarak başladığı arıcılığı meslek haline getirdi. Arı sütü üretimi de yapan Güngör, kilosunu 7 bin TL'ye satıyor.

4.07.2020Ekonomi
En uzun ömürlü insanların yaşadığı ilçe Hiç koronavirüs vakasına rastlanmadı...

En uzun ömürlü insanların yaşadığı ilçe! Hiç koronavirüs vakasına rastlanmadı...

Akdeniz Üniversitesi'nce (AÜ) çıkarılan 'Yaşlanma Atlası'nda, 82 yaş ortalaması ile Türkiye’de en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı yer olarak gösterilen Ordu'nun Gölköy ilçesinde koronavirüs vakasına rastlanmadı. Gölköy halkı, salgına ve diğer hastalıklara karşı sağlıklı yaşamın sırrını üretip tükettikleri organik ürünlere borçlu olduklarını söyledi.

14.05.2020Seyahat
Zeytin yaprağının faydaları nelerdir Zeytin yaprağı neye iyi gelir

Zeytin yaprağının faydaları nelerdir? Zeytin yaprağı neye iyi gelir?

Uzun yaşamın sırrı olan zeytin yaprağının şifa niteliğinde faydaları bulunmaktadır. Sadece uzun yaşamın değil zayıflamanın da sırrı olan zeytin yaprağının faydaları bitmek bilmiyor. Derde deva zeytin yaprağının faydaları nelerdir? Neye iyi gelir? İşte zeytin yaprağı hakkında önemli bilgiler.

3.03.2020Sağlık
Uzun yaşamın sırrı proteinde

Uzun yaşamın sırrı proteinde

ABD’deki Harvard Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada 85 yaşın üzerindeki insanların beyninde yüksek miktarda bulunan bir protein keşfedildi.

18.10.2019Dünya
Sızma mı, riviera mı Hangi zeytinyağı daha iyi

Sızma mı, riviera mı? Hangi zeytinyağı daha iyi?

Tam bir sağlık deposu olduğu bilinen, uzun yaşamın sırrı olarak görülen zeytinyağı hakkında Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu önemli bilgiler verdi.

23.06.2019Ebeveyn
Güne 1 Kaşık Zeytinyağıyla Başlayın

Güne 1 Kaşık Zeytinyağıyla Başlayın!

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor. Kalp hastalıklarından alzheimer’a kadar birçok hastalığa iyi gelen zeytinyağını tüketmenin faydalarını Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Timur Timurkaynak, anlattı.

Erken hasat zeytinyağıyla ceviz, fındık, badem yiyin

Erken hasat zeytinyağıyla ceviz, fındık, badem yiyin!

Zeytinyağı tüketmek nelere faydalı? Zeytinyağı hangi hastalıklardan koruyor? Kalp hastalıklarından alzheimer’a kadar birçok hastalığa iyi gelen zeytinyağını tüketmenin faydalarını ve uzun yaşamın sırlarını Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Timur Timurkaynak açıkladı.

31.10.2018Sağlık
Uzun yaşamın sırrı kefir ve yoğurtta saklı

Uzun yaşamın sırrı kefir ve yoğurtta saklı

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda depresyon ve travma sonrası yaşanan bozuklukların giderilmesinde probiyotikli gıdalar ile beslenmek büyük rol oynadığını söylüyor.

22.10.2018Sağlık
Dünyanın en yaşlı insanı konuştu: Uzun yaşamak bir ceza

Dünyanın en yaşlı insanı konuştu: Uzun yaşamak bir ceza!

Dünyanın en yaşlı insanı unvanını elinde bulunduran 129 yaşındaki Koku Istambulova, yaşamı boyunca bir gün dahi yüzünün gülmediğini ve neden bu denli uzun yaşadığına bir anlam veremediğini söyledi...

17.10.2018Seyahat
Telomer, ölümsüzlük sırrı mı

Telomer, ölümsüzlük sırrı mı?

Uzun ömrün sırrı Telomer nedir? Telomer tedavisi var mıdır? Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu işte böyle açıklıyor...

14.11.2017Sağlık
Uzun yaşamın sırrı onda saklı Zeytinyağının şahane faydaları

Uzun yaşamın sırrı onda saklı! Zeytinyağının şahane faydaları

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor; ömrü uzatıyor, kalp damar hastalıklarına iyi geliyor, doğal bir anti aging etkisi yapıyor!

20.09.2017Ebeveyn
Sağlıklı yaşamın sırrı Ayurveda

Sağlıklı yaşamın sırrı Ayurveda

Beslenmenin kadim felsefesi Ayurveda ile beden tipine göre beslen, sağlıklı yaşa, genç kal… Türkiye’de yaşayan Alman yazar ve beslenme uzmanı Ulli Allmendinger’in yeni kitabı Ayurveda, 5000 yıllık kadim Hint yaşam bilgeliği olan Ayurveda'nın yaşam sırrını açıklıyor. Genç ve sağlıklı kalmanın, uzun yaşamın sırrı Ayurveda’da, 'hayat bilgisi' demek… İşte kitaptan ipuçları…

29.06.2017Sağlık
Uzun ömür köyünden tüyolar

Uzun ömür köyünden tüyolar

AMERİKALI kardiyolog John Day, Çin’in ‘uzun yaşam köyü’ diye bilinen Bapan köyündeki yaşlıların sırlarını bir kitapta topladı.

24.06.2017Dünya
İnanması güç ama gerçek 256 yıl yaşayan adam…

İnanması güç ama gerçek! 256 yıl yaşayan adam…

Ortalama bir insanın yaşam ömrü 80 yıl diye biliniyor. Çinli dövüş sanatları ustası ve uzun yaşam araştırmacısı olarak nam salan Li Ching-Yuen'in 256 yıl yaşadığı iddia ediliyor. Li Ching Yuen, bu konu hakkında Time dergisine haber bile oldu. Çinli adam bu kadar uzun yaşamın 'Köpek, Güvercin ve Kaplumbağa' üçlüsünde yattığını dile getirdi. İşte 256 yıl yaşadığını iddia eden Li Ching Yuen’ın ilginç hayatı…

2.06.2017Seyahat
100 yaşına kadar yaşamanın sırrı ne

100 yaşına kadar yaşamanın sırrı ne?

Bu adadaki insanlar 100 yaşına kadar yaşıyor. İşte bu adada yaşayanların uzun yıllar sağlıkla yaşamalarının sebepleri...

26.04.2017Ebeveyn
Türkiye’de Bir İlk Yepyeni Bir Lezzet

Türkiye’de Bir İlk! Yepyeni Bir Lezzet!

“Mucize içecek” olarak da adlandırılan kefirin yeni incirli tahıllı seçeneği raflardaki yerini aldı.

23.03.2017İyi Yaşam
120 yıl yaşayan Hunza Türklerinin yaşam sırrı

120 yıl yaşayan Hunza Türklerinin yaşam sırrı!

Tamamı Müslüman olan Hunza Türkleri ortalama 110 ile 120 yıl yaşıyor. 65 yaş yolun yarısı sayılıyor... Kadınlar 65-70 yaş arasında anne oluyor. 100 yaşında ölenlere genç öldü deniliyor. İçlerinde kanser olan yok. Peki Hunza Türklerinin sırrı nedir?

7.10.2016Seyahat
Biberiye ve seks uzun yaşamın sırrı

Biberiye ve seks uzun yaşamın sırrı

İtalya'nın güneybatısındaki Acciaroli kasabası sıradan bir yer değil. Bu kasabada yaşayan her 10 kişiden biri 100 yaşının üzerinde. İşin sırrını arayan bilim insanları iki şeye dikkat çekiyor: Biberiye ve seks.

8.09.2016Sağlık
Uzun yaşamın sırrı Akdenizde

Uzun yaşamın sırrı Akdeniz'de

Avrupa Birliği'nde yaşam süresinin en uzun olduğu ülkeler sıralamasında Akdeniz ülkeleri başı çekiyor. Türkiye'de ise yaşam süresi AB ortalamasının altında kalıyor.

12.10.2015Avrupa
İşte uzun yaşamın sırrı

İşte uzun yaşamın sırrı

Uzun yaşamın sırrı kısa süreli ama ağır egzersiz yapmak

7.04.2015Avrupa
256 yaşına kadar yaşayan adam | Uzun yaşamın sırrı neydi

256 yaşına kadar yaşayan adam | Uzun yaşamın sırrı neydi?

Öldüğünde 256 yaşındaydı... Time dergisine haber oldu. Çinli adam 250 yıl yaşamanın sırrını söylemişti. Uzun yaşamının sırrı 'Köpek – Güvercin – Kaplumbağa' üçlüsünde yatıyor.

17.02.2015Keyif
127 yaşındaki Meksikalı nine uzun yaşamın sırrını buldu

127 yaşındaki Meksikalı nine uzun yaşamın sırrını buldu

Leandra Becerra Lumbreras, tam 127 yaşında… Torunlarının torunlarını dahi görmüş. Ve uzun yaşamak için söyleyecekleri var.

5.09.2014Hayat
Akdeniz’le uzun yaşam

Akdeniz’le uzun yaşam

Akdeniz diyeti, US News&World Report’un 2014 listesinde en iyi 3’üncü diyet olarak yer aldı. Bize yabancı olmayan bu diyette, uzun yaşamın sırrı gizli.

25.08.2014Sağlık
Uzun yaşamın sırrı bu bitkide

Uzun yaşamın sırrı bu bitkide

UZUN yaşamın sırrını araştıran Ryukyus Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Shinkichi Tawada, 20 yıldır sürdürdüğü çalışmalarının meyvesini almaya başladı.

23.12.2013Dünya

Yazar Sonuçları

Kanser hastalarına beslenme önerileri

Dünyada giderek artan kanser vakaları, ülkemizin de en önemli sağlık problemlerinden biri.

19.06.2021

Şef Ahmet Dede ile konuştum: Yerel halk en büyük destekçim

Sanıyorum şubat ayı ortalarıydı. İrlanda’nın Baltimore kasabasındaki Dede adlı restoranıyla Michelin yıldızı almasıyla tüm Türkiye’nin tanıdığı Ahmet Dede, İstanbul’a gelmişti. Randevulaştık ama programında aksamalar olunca buluşamadık. Söyleşimizi son bir yıldır iyice alıştığımız yöntemle, hafta içinde online gerçekleştirdik...

22.05.2021

Kalbiniz bu kıyılarda kalacak

Popüler rotaları sevenleri de sakin-yalın kaçış durakları arayanları da mutlu eden bir yanı var Güney Ege’nin. Çünkü her ikisini de sunabilen, aradığınızı mutlaka bulacağınız bolca seçenek vaat eden bir zenginliğe sahip. Bu hafta size hem küçük ve sade hem eğlenceli ve hareketli mekânları derledim. Yazması benden, seçmesi sizden...

24.08.2020
Uzun yaşamın sırrı onda Siyah sarımsakla tanıştınız mı

Uzun yaşamın sırrı onda! Siyah sarımsakla tanıştınız mı?

Siyah sarımsak, ülkemizde Kastamonu tarafında bulunur. Dişlerinin rengi siyah ve faydaları oldukça fazla olan bu besin, Kore ve Çin’de uzun yaşamın sırrı olarak bilinir. Diyetisyen Deniz Zünbülcan, siyah sarımsağın faydalarından bahsetti.

20.02.2019

Uzun ve sağlıklı yaşamın sırrı ne?

Sağlıklı, dinç ve uzun yaşamak mümkün müdür? Bunun birçok yöntemi var ama en önemlisi sağlıklı beslenme ve doğru yaşamı hayatımızın en büyük alışkanlığı haline getirmektir. Vücudumuzda çok güçlü bir antioksidan var ki, yukarıda altını çizdiğimiz noktalarda başrol oynuyor, glutatyon. Her hücremizde bulunan bu antioksidan kişiden kişiye değişmekle birlikte hayati rol oynayan üç ana amino asitten oluşan bir peptiddir.

17.12.2018

Uzun yaşamın sırrı, astragalus bitkisinde mi saklı?

Astragalus, anti-aging faydaları nedeniyle Çin tıbbında, 2000 yıldır kullanılan bir bitki köküdür. Peki Astragalus neden Çin tıbbında önemli bir bitkidir? Bu eski Çin bilgeliğinden nasıl yararlanabiliriz? Bir bitki kökü yaşlanma sürecini tersine çevirebilir mi?

12.04.2018

Mahremiyet

Medeni toplumlarda mahremiyet hakkı vatandaşlık haklarının başında gelir. Geçtiğimiz yirmi yıl boyunca merkezi veri tabanları, çoğu zaman kişi veya kurumun bilgisi olmadan, kişiler veya kurumlar hakkında çok farklı bilgiler topladı.

5.03.2018
6 adımda yılları nasıl alt edersiniz

6 adımda yılları nasıl alt edersiniz?

Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu, 80 yaşını devirmiş insanların bilim dünyası tarafından açıklanmış 6 sırrı olduğunu ifade ediyor. Tarih boyu efsanelere ve sanata konu olan uzun yaşamın sırları elbette bilim dünyasının da temel meselesi. Nörolojiden psikolojiye uzanan her alanda bilim, insanın uzun yaşaması için elde ettiği bulguları paylaşıyor. Şimdi bunlara yakında bakalım.

25.12.2017

Güzel izmir’e doyulmaz

TÜRSAB işbirliğiyle düzenlenen “Hürriyet ile Keşfet” gezilerinin bu seferki durağı İzmir’di. Urla Enginar Festivali, Olivetech Zeytinyağı Fuarı derken İzmir’e büyük bir çıkarma yaptık.

6.05.2017

Uzun yaşamın sırrı bir tuhaf doğum günü

Fransız Jeanne Calment dünyanın en uzun yaşayan insanıymış.

26.04.2017

Sağlıklı ve uzun yaşamın sırrı bu yazıda saklı!

Milyonlarca doktor, yüzlerce kongre, milyarlarca sayfa yazı, yayın, özetle bunları tavsiye ediyor.

17.05.2016

Uzun yaşamın sırrı bu gıdalarda

Uzun ömürlü olmak; yalnızca olgun bir yaşa erişmek değil; o yaşlara geldiğinizde hâlâ iyi hissediyor olmanız demek. Alışveriş sepetinizi hastalıklarla savaşan, vücudunuzu canlandıran bu gıdalarla doldurmak uzun yaşamın en önemli unsuru...

15.02.2013