EKSTRA
MENÜ

Uzun Yaşam

Uzun Yaşam haberleri sayfasında güncel ve son dakika Uzun Yaşam hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 27.105 Uzun Yaşam haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Uzun Yaşam Haberleri

Şeftali Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Şeftali Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Şeftali Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Şeftali Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Şeftali Rosaceae familyasından gelen bir yaz meyvesidir. Dünyaya Çin'den yayıldığı düşünülen şeftali, aynı zaman ölümsüzlük ve uzun yaşamın da sembolüdür. Şeftali ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Mamut Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Mamut Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Mamut Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Mamut Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Mamut ağacı dünyada en çok yetiştirilen ağaçlardan bir tanesidir. Mamut ağacı özellikleri ve bakımı ile dikkat çekmektedir. Mamut ağacı yetiştirmek isteyenler özellikle internet ya da sosyal medya üzerinden bu ağaç hakkında araştırma yapmaktadırlar. Mamut ağacının Latince ismi de en çok araştırılanlar arasındadır. Peki mamut ağacı nedir? Mamut ağacı nerede yetişmektedir? Mamut ağacı nasıl yetişir? Mamut ağacı yapraklarını döküyor mu? Mamut ağacının hastalıkları nelerdir? İşte mamut ağacı ile ilgili tüm bilgiler.

25.03.2021Bitki Bakımı
Son dakika haberler: Akdeniz ve Ege’den sonra Marmara’da toplu pina ölümü...

Son dakika haberler: Akdeniz ve Ege’den sonra Marmara’da toplu pina ölümü...

Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Prof.Dr. Bayram Öztürk, Akdeniz’e özgü, kısmen Ege ile Marmara Denizi’nde yaşayan bir yumuşakça türü pinaların bir parazitin yanı sıra aşırı avlanma, kirlilik ve doğal habitatının yok edilmesi nedeniyle giderek yok olduğunu vurguladı. Prof.Dr. Öztürk, daha önce Akdeniz ve Ege’de görülen toplu pina ölümlerinin Marmara Denizi’ne de sıçradığı belirtildi.

19.12.2020Gündem
“Kanser hastaları zatürre ve grip aşısını yaptırmalı”

“Kanser hastaları zatürre ve grip aşısını yaptırmalı”

Kansere bağlı ölümler içerisinde akciğer kanserinin hâlâ birinci sıradaki yerini koruduğunu hatırlatan İç Hastalıkları ve Tıbbı Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Alper Can, “Hekimler olarak akciğer kanseri konusunda uyarı yaparken sık karşılaştığımız ‘hiç sigara içmemiş kişilerin de akciğer kanseri olduğu’ savunması son derece yanlıştır. Ağır sigara içen bir kişide akciğer kanserine yakalanma riski yüzde 30'lara çıkarken, hiç sigara içmeyen birinde ise bu risk yüzde 1'den bile daha düşüktür. Ayrıca kanser hastalarının immün sistemi zayıf olduğundan zatürre ve grip aşılarını mutlaka yapmaları gereklidir” dedi.

26.11.2020Sağlık
Kayıp tat ve koku duyuları aranıyor

Kayıp tat ve koku duyuları aranıyor

COVID-19 geçirmiş okurlarımızdan mesajlar geliyor; hastalığı atlattıklarını ama tat ve koku alma duyularının eskisi gibi olmadığını söylüyorlar. Virüs sebebiyle kaybolan tat ve koku alma duyuları ne zaman ve nasıl geri gelir? Kronik rahatsızlığı olmayan 20’li 30’lu yaşlarındaki gençlerin de COVID-19’dan yoğun bakıma düşmesi nasıl açıklanabilir? İşte yanıtlar…

9.08.2020Gündem
Tarihi çınar ağacı, 650 nüfuslu mahallenin ekonomisine katkı sağlıyor

Tarihi çınar ağacı, 650 nüfuslu mahallenin ekonomisine katkı sağlıyor

MARMARİS'te, koruma altında olan 1905 yıllık dev çınar ağacını görmek ve dilek tutmak için gelenler, tarihi mirasın korunması için de bağış yapıyor. Ziyaretçiler, ağacın çevresindeki organik bal ve çeşitli otlar satılan dükkanlardan da alışveriş yapıp, 650 nüfuslu mahallenin ekonomisine katkı sağlıyor.

5.08.2020Gündem
Üryani eriğinin faydaları saymakla bitmiyor

Üryani eriğinin faydaları saymakla bitmiyor

Sadece Kastamonu’da yetişen ve her yerde yetişmemesi nedeniyle çok özel bir erik olan “Üryani Eriği” hakkında açıklamalarda bulunan Diyetisyen Yrd. Doç. Dr. Aylin Hasbay Büyükkaragöz, üryani eriğinin özelliklerini anlattı.

5.06.2020Sağlık
Uzun ömürlü insanların yaşadığı ilçede ‘koronadan korunma yöntemleri

Uzun ömürlü insanların yaşadığı ilçede ‘korona'dan korunma yöntemleri

Türkiye'nin Yaşlanma Atlası’nda, uzun ömürlü ve sağlıklı insanlar arasında 10’uncu sırada gösterilen Ordu'nun Gölköy ilçesinde insanlar, uzun yaşam sırrını üretip tükettikleri yiyeceklere borçlu olduğunu belirtiyor.

23.03.2020Seyahat
Beynin çok çalışması ömrü kısaltıyor

Beynin çok çalışması ömrü kısaltıyor

Bilim insanlarının gerçekleştirdiği son araştırma, bugüne dek bildiğimizi sandığımız pek çok şeyi ters yüz edecek gibi görünüyor. Daha önce yapılan geniş ölçekli araştırmalar, insanlar yaşlandıkça fiziksel ve zihinsel olarak faal kalmanın birçok faydası olduğunu gösteriyordu. Ancak Nature bülteninde yayınlanan yeni bir çalışma, daha fazlasının her zaman daha iyi olmadığını öne sürüyor.

25.10.2019Teknoloji
Çok güzel ve akıllı bir yazarla beraberim

'Çok güzel ve akıllı bir yazarla beraberim'

İlk kez 1995’te ‘Gece Kuşu’ programıyla ekrana çıktı. Sivri tarzıyla dikkatleri üzerine çekti, çok geçmeden ekranın önemli figürlerinden biri oldu. Yıllar içinde, şov dünyasının -kendi deyişiyle- ‘kral’ına dönüştü. Şimdi elinizi sallasanız bir krala çarpacağınız görüşünde. Bu duruma içerlemediğini anlatıyor açıkyüreklilikle. İki yıl aradan sonra ekrana dönen Okan Bayülgen’le şov dünyasının yaşadığı değişimi, hayatının dönüm noktalarını, aşka, siyasete bakışını konuştuk.

26.05.2019Hürriyet Pazar
Uzun yaşamının sırrı yoğurt ve ayran

Uzun yaşamının sırrı yoğurt ve ayran!

İnsan ömrü 120 yıl yaşayacak kapasiteye sahip olmasına rağmen dünya ortalaması 72 yıl civarı. Fakat diğer taraftan tıbbın ve teknolojinin ilerlemesi ile 1800’lerin başında 40 yıl olan yaş ortalaması %80 civarında uzadı ve probiyotikler sayesinde yaşam süresi daha da uzayacak.

13.05.2019Sağlık
5 Maddede Akdeniz Diyeti

5 Maddede Akdeniz Diyeti

Akdeniz diyeti hakkında son zamanlarda çok sayıda şey duyuyoruz. Uzmanlar, Akdeniz diyetinin en sağlıklı beslenme biçimlerinden biri olduğunu söylüyor. Diyetisyen Fatma Özsel Özcan, 5 maddede Akdeniz diyetini anlattı.

Uygulaması en kolay ve en sağlıklısı Akdeniz diyeti

Uygulaması en kolay ve en sağlıklısı Akdeniz diyeti

1.000’den fazla diyet çeşidi olduğunu belirten Diyetisyen Fatma Özsel Özcan, birçok hastalığın temelinin yaşam boyu uygulanan yanlış diyetler, sağlıksız yiyecekler ve az hareketli yaşam biçimi olduğunu söyledi.

29.03.2019Sağlık
Doğru nefes almayı biliyor muyuz

Doğru nefes almayı biliyor muyuz?

Dr. Öğr. Üyesi Haluk Saçaklı, “Nasıl nefes alacağımızı bilmiyoruz” dedi. Doğru nefes alıp verme tekniklerinden bahseden Saçaklı, nefesin mümkün olduğunca burundan alınıp verilmesi gerektiğini ifade etti.

14.03.2019Sağlık
Doğru Nefes Alma Teknikleri Neler

Doğru Nefes Alma Teknikleri Neler?

Akciğerlerin yaşlanma hızı, kalbin yaşlanma hızından daha büyüktür diyen Dr. Öğr. Üyesi Haluk Saçaklı, “Nasıl nefes alacağımızı bilmiyoruz” dedi, doğru nefes alıp verme tekniklerini anlattı.

100 yıllık yaşam için 50 öneri

100 yıllık yaşam için 50 öneri

Kalp ve Damar Cerrahisi alanında uzman olan Prof. Dr. Murat Aksoy, insanoğlu için bir hayal olan 100 yaşını görmenin artık bir hayalin ötesine taşındığını okurlarına aktarıyor.

12.11.2018Keyif
Uzun ömürlü olmakta genetiğin etkisi sınırlı

Uzun ömürlü olmakta genetiğin etkisi sınırlı

Genetiğin, kişilerin yaşam süresi üzerinde sanıldığından daha az etkiye sahip olduğu belirlendi.

8.11.2018Teknoloji
Sağlığınıza sağlık katacak 10 süper besin

Sağlığınıza sağlık katacak 10 süper besin

Sağlığın kıymetini bilenlerden ve ‘sağlığıma sağlık katmak için neler yemeliyim’ diye düşünenlerdenseniz Diyetisyen Deniz Zünbülcan’ın süper besin listesine mutlaka göz atın.

31.10.2018Ebeveyn
Dünyanın en yaşlı insanı konuştu: Uzun yaşamak bir ceza

Dünyanın en yaşlı insanı konuştu: Uzun yaşamak bir ceza!

Dünyanın en yaşlı insanı unvanını elinde bulunduran 129 yaşındaki Koku Istambulova, yaşamı boyunca bir gün dahi yüzünün gülmediğini ve neden bu denli uzun yaşadığına bir anlam veremediğini söyledi...

17.10.2018Seyahat
Uzun ve mutlu yaşayan  sıcak insanların sıcak adası

Uzun ve mutlu yaşayan sıcak insanların sıcak adası

Okinawa ‘Okyanusta bir ip’ demek imiş. Bir ipe dizilmiş gibi uzun ince bu adalar. Japonya anakarasının güneyindeki bu adaların 49 adedinde yaşam var, 111 adedinde yok. Tropikal iklimli bu adalar grubunun en önemlisi ise Okinawa. Anlatmam gereken iki önemli olay var burada. Biri elle dövüş sanatı karate, diğeri ise uzun yaşamın sırları. Hastasıyım...

27.08.2018Seyahat

Yazar Sonuçları

Bir acıyla dağlandık Nejat...

ÇARŞAMBA sabahı... Günlerdir sesini duymaktan korktuğum, “Arayan kim” diye çekine çekine baktığım telefon çaldı. Ayaklar geri geriydi, açtım. Bir hıçkırık, Ergül, “Gitti” diyebildi. Bir, “Ahh” çıktı benden. Yine bir fiş çekilmişti. Fiş çekilince kurtuluş yoktur. Sonsuzluğa yolculuk başlamıştır. Ve o gün de ciğerimizden bir parça gitti... Paramparçaydık... Yolcumuzun adı, Nejat Bekmen... Adam, iyi bir koca, baba, seven, gülen, sohbeti bol. Mesleği gazeteci... Örnek gösterilen görsel yönetmen... Son olarak Hürriyet Ege Yazı İşleri Müdürü... Necom, sendin yani...

13.06.2021

‘Suya zam yok’ diye sevinirken fatura gerçeğiyle yüzleşmek

BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Tunç Soyer, İZSU Genel Kurulu’nda konuşmuş, bu yıl suya zam yapılmayacağını müjdelemiş: “Tüm İzmirli vatandaşlarımıza bir de müjdeli haber vermek istiyorum. Ekonomik şartlar ne kadar zorlasa da, 2021 yılı sonuna kadar suya zam yapmayacağız. Bütçe planımızda yer alan, meclisimizde onaylanan ve Temmuz ayında yapılması öngörülen yüzde 10’luk zammı da iptal ediyoruz.

1.06.2021

Hijyende son nokta... 3 bidon kolonya

Milletvekilleri ikinci tam kapanma döneminde kendilerine yeni seçenekler yarattı.

16.05.2021

'Bebeğine Kavuşan Anne'

Yıllar sonrasında elde edilmiş bir gebelik. Uzun zamandır beklenen bebek. Nihayet anne ve baba olmuşken, sadece birkaç ay sonra, yine hastanelerdeler. Hasta ve eşi, karşımda oturuyorlar ve heyecanla, korkuyla neler söyleyeceğimi bekliyorlar.

15.02.2021

Güneş Kova burcuna geçiyor. Sadece gerçeklerle ilgileneceksiniz.  

Güneş Burcunuz, kişiliğinizin merkezini, sizi neyin motive ettiğini ve kim olmayı öğrendiğinizi açıklar.

19.01.2021

Güneş Kova Burcuna Geçiyor! Sadece Gerçeklerle İlgileneceksiniz

Güneş burcunuz, kişiliğinizin merkezini, sizi neyin motive ettiğini ve kim olmayı öğrendiğinizi açıklar. 20 Ocak-19 Şubat arasında kova burcunda hareket edecek. Güneş’in burç değiştirmesi hepimizi etkiler. Bir Hava burcu olarak Kova, bilgi ve fikir alışverişi, mantık ve gerçekle ilgilenir. Bu zaman zarfında ilgilendiğimiz konular değişim gösterir.

18.01.2021

Vücuduna iyi bak, mutlu ol!

UZUN yaşamın sırlarını orada burada aramak, mucize haplar, iksirler, otlar, çöpler peşinde koşmak yerine işe kendinize iyi bakmakla başlayın.

12.10.2020

Bırak bu ayakları yılan kardeş

Tanrı yılanı sürünmekle cezalandırdı. Peki ya ondan önce yılan sürünmüyor muydu?

1.08.2020

O sesleri duyarsam korkarım, üzülürüm

İZMİR’de yaz günleri, hele sıcaklık 40 derecelere dayanmışsa bazı seslerden korkarım.

1.08.2020

İşini iyi yapanlara teşekkür edebilmek

 GAZETECİ Ergül-Ümit Satıç çifti, geçenlerde anneleri Mürüvvet Satıç’ı yitirdi.

29.07.2020

Gençliğin peşinde yılanın izinde

Yılanlar neden hep genç görünür? Otu yemişlerdir de ondan!

25.07.2020

Kediler de yaşlanır

Gazetemizin başyazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun alanına girmek niyetinde olmadığımı baştan belirteyim. Amacım, karantina döneminde evde geçirdiğimiz vakit arttığı için kedi-köpeğimize daha fazla bağlandığımız şu günlerde onların sağlığı için yapabileceklerimizi öğrenip size aktarmak.

8.05.2020

Aktif yaşam şart

Ankara’da yayınlanan Popüler Bilim Dergisi, Işık Yayıncılık tarafından 26 yıldır yayınlanıyor. Geçen yıl çıkan 266’ncı sayısında bir yazı dikkatimizi çekti. “65 yaş üstü sağlıklı kişiler gençlerden daha verimli çalışabilir” yazıyordu.

5.05.2020
Üryani eriğinin faydaları nelerdir

Üryani eriğinin faydaları nelerdir?

Sadece Kastamonu’da yetişen ve her yerde yetişmemesi nedeniyle çok özel bir erik olan “Üryani Eriği” hakkında açıklamalarda bulunan Diyetisyen Yrd. Doç. Dr. Aylin Hasbay Büyükkaragöz, üryani eriğinin özelliklerini anlattı.

12.08.2019

Alzheimer kalkanı: egzersiz

Düzenli egzersiz yapıp aktif bir hayat sürmenin bizi Alzheimer dahil her türlü bellek kaybından koruyabileceğini gösteren veriler oldukça eski.

29.07.2019

Tatlı zehir kansere götürüyor

ŞEKERİN “tatlı zehir” olduğunu gösteren kanıtlar artıyor. Bu araştırmaların sonuncusu Fransa’da, Sorbonne Paris Cité Üniversitesi’nde yapıldı. Neticeleri de dünyanın en güvenilir profesyonel tıp dergilerinden birinde, British Medical Journal’da yayınlandı.

15.07.2019
Boşanma çocuğun psikolojisini bozar mı

Boşanma çocuğun psikolojisini bozar mı?

İnsan hayatında iki önemli tasarruf vardır; bunlardan biri meslek seçimi, diğeri ise eş seçimidir.Evlilik; uzun yaşam yolculuğunda ‘’iki ayrı insan’’ tarafından gerçekleştirilen biyolojik bir değişimle beraber kültürel sosyal olarak da birçok değişimi beraberinde getiren ortak bir projedir.

28.04.2019

Uzun ve sağlıklı yaşamın sırrı ne?

Sağlıklı, dinç ve uzun yaşamak mümkün müdür? Bunun birçok yöntemi var ama en önemlisi sağlıklı beslenme ve doğru yaşamı hayatımızın en büyük alışkanlığı haline getirmektir. Vücudumuzda çok güçlü bir antioksidan var ki, yukarıda altını çizdiğimiz noktalarda başrol oynuyor, glutatyon. Her hücremizde bulunan bu antioksidan kişiden kişiye değişmekle birlikte hayati rol oynayan üç ana amino asitten oluşan bir peptiddir.

17.12.2018

Yorgunluk takviyeleri neler olmalı?

Yorgunlukla mücadele edecekseniz, lütfen kulaktan dolma bilgiler, vitamin satıcıları ve internet avcılarının tavsiyeleri ile yola çıkmayın. Problemi arkadaşlar, komşular ya da gazete-TV reklamlarından görüp duyduklarınızla da çözmeye kalkmayın. Sorunu kendi başınıza çözmeye çalışmak yerine bir uzmandan yardım alın. Unutmayın ki, yorgunluk ciddi bir hastalığın ilk belirtisi olabilir. Yine de dilerseniz gelin en ünlü, en şöhretli yorgunluk karşıtı takviyelere şöyle bir göz atalım. Bazılarının gücüne ben de inanıyorum, ama bazıları tam anlamıyla sınıfta kalıyor! Buyurun...

1.12.2018

Torunlarımız bizden az yaşayacak

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr Halit Yerebakan, modern tıp hekimlerinin yaptığı en iyi şeyin insan ömrünü uzatmak olduğunu belirtirken, hayatımızın merkezinde yer alan stres ve sağlıksız beslenme ile tüm kazanımlarımızı kaybetmekle karşı karşıya olduğumuza dikkat çekti. Dr. Yerebakan, “Çocuklarımıza böyle sağlıksız bakmaya devam edersek, torunlarımız bizden daha az yaşayacak,” dedi.

29.10.2018

Zayıflamak için akşam yemeklerini atlayın

Uzun bir ömür, sağlıklı ve zayıf bir vücut çoğu insanın en büyük isteklerinden biridir. Kalıcı zayıflık ve uzun yaşamın sırlarını, İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya verdi.

23.10.2018

Yediğiniz içtiğiniz sizin olsun, kafanızın peşinden gidin!

ETLERDE şarbon var korkusunu atlatmaya çalışırken, bu konunun meraklıları ve vejetaryenler yediğimiz etlerin nasıl elde edildiğini, hayvanların nasıl yaşadığını, sütlerin nasıl sağıldığını deşifre ettiler.

11.09.2018

Uzun ve mutlu yaşayan sıcak insanların sıcak adası

Okinawa ‘Okyanusta bir ip’ demek imiş. Bir ipe dizilmiş gibi uzun ince bu adalar. Japonya anakarasının güneyindeki bu adaların 49 adedinde yaşam var, 111 adedinde yok. Tropikal iklimli bu adalar grubunun en önemlisi ise Okinawa. Anlatmam gereken iki önemli olay var burada. Biri elle dövüş sanatı karate, diğeri ise uzun yaşamın sırları. Hastasıyım...

26.08.2018

20 yaş genç görünmenin sırrı: Günde tek öğün yemek

Alın size yeni bir sağlık önerisi daha! Günde tek öğün yemek... Öneren de dünyaca ünlü Japon bir hekim: Yoshinori Nagumo.

28.07.2018