EKSTRA
MENÜ

Huzurevi

Huzurevi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Huzurevi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.750 Huzurevi haberi bulunmuştur.

Huzurevi Haberleri

Son dakika... Ukraynada huzurevi yangını: Ölü ve yaralılar var

Son dakika... Ukrayna'da huzurevi yangını: Ölü ve yaralılar var

Son dakika haberler... Ukrayna'nın Harkiv kentinde bir huzurevinde çıkan yangında 15 kişi hayatını kaybetti.

21.01.2021Dünya
Türkiyede koronavirüs aşısı yaptıranların sayısı 1 milyonu aştı

Türkiye'de koronavirüs aşısı yaptıranların sayısı 1 milyonu aştı

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında CoronaVac aşısının ülke genelinde uygulanmaya başlanmasının 7'nci gününde ilk dozu yaptıranların sayısı 1 milyonu geçti.

20.01.2021Gündem
Almanya ‘Sevgililer Günü’ne kadar kapalı

Almanya ‘Sevgililer Günü’ne kadar kapalı

Almanya, çok daha fazla bulaşıcı olan koranavirüsün mutasyona uğramış yeni türüne karşı acil olarak karantina önlemlerini 14 Şubat’a kadar uzattı. Perakende satış yerleri, kreşler ve okullar 14 Şubat’a kadar kapalı kalacak veya yüz yüze ders olmayacak. Evden çalışma imkânı sağlanacak, toplu taşıma ve dükkânlarda tıbbi maske olan FFP2’lerden takmak zorunlu olacak.

20.01.2021Avrupa
Hrant Dink’e 14 yıl sonra armağan... Ermeni Yetimhanesi hayata dönüyor

Hrant Dink’e 14 yıl sonra armağan... Ermeni Yetimhanesi hayata dönüyor

Hrant Dink’in, 19 Ocak 2007’deki suikastta öldürülmeden önce tek bir isteği vardı. Çocukken elleriyle inşa ettikleri, eşi Rakel’le de tanıştıkları Tuzla’daki Ermeni Yetimhanesi’nin kurtulması. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Dink’in 14’üncü ölüm yıldönümünde yaptığı imar değişikliğiyle, Ermeni Yetimhanesi için sosyal ve kültürel tesislere izin verdi.

20.01.2021Gündem
Huzur aşısı

'Huzur' aşısı

Sağlık çalışanlarının koronavirüse karşı aşılanması tamamlandı. Dün de huzurevleri, engelli bakım merkezleri ve koruma evleri gibi kuruluşlarda aşılama başladı. Bu kuruluşlarda çalışan ve kalan toplam 87 bin 120 kişiye aşı yapılması hedefleniyor...

20.01.2021Gündem
Aksarayda huzurevi sakinlerine aşı vuruldu

Aksaray'da huzurevi sakinlerine aşı vuruldu

Aksaray’da korona virüs aşısı vurulduktan sonra güvenlik güçlerine övgüler yağdıran İsmail Kılıç (85), “Yaşasın Türk Milleti var olsun başkanlarımız” diyerek teşekkür etti.

19.01.2021Haber
Son dakika... Koronavirüs aşısında ikinci aşama başladı

Son dakika... Koronavirüs aşısında ikinci aşama başladı

Türkiye'de Kovid-19 ile mücadele kapsamında huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlar ile buradaki personelin aşılanmasına başlandı.

19.01.2021Gündem
Sağlık çalışanlarından sonra koronavirüs aşı sırası engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarında kalan vatandaşlarda... Hazırlıklar tamamlandı

Sağlık çalışanlarından sonra koronavirüs aşı sırası engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarında kalan vatandaşlarda... Hazırlıklar tamamlandı

Sağlık çalışanlarının ilk doz aşılarının hafta içinde tamamlanmasıyla engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarında kalan vatandaşlar ile personelin aşılanmasına başlanacak. Bu kapsamda engelli ve yaşlıların kaldığı kuruluşlarda aşı odaları dahil tüm hazırlıklar yapıldı.

18.01.2021Gündem
Almanya’da 10 bin asker, Covid-19 testi için sahaya çıkıyor

Almanya’da 10 bin asker, Covid-19 testi için sahaya çıkıyor

Almanya, koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında 10 bin askerini ülke genelinde Covid-19 testi yapmaları için görevlendirdi.

14.01.2021Avrupa
Onam nedir Koronavirüs aşısı yapılanlara ONAM formu imzalatılacak

Onam nedir? Koronavirüs aşısı yapılanlara ONAM formu imzalatılacak

Koronavirüs aşısıyla gündeme gelen terimlerden biri de ONAM formu oldu. Çin’den gelen 3 milyon dozluk ilk parti önümüzdeki hafta belirlenen plan dahilinde aşılar yapılmaya başlanacak. . Aşılama önce sağlık çalışanları, 65 yaş üstü, emniyet mensupları, öğretmenler, huzurevi çalışanlarına yapılacak. Koronavirüs aşısı yapılanlara ONAM formu imzalatılacak. Peki, ONAM nedir?

13.01.2021Gündem
Aşı olanlar önce rıza formu imzalayacak

Aşı olanlar önce rıza formu imzalayacak

Çin’den gelen 3 milyon dozluk ilk parti aşıların hazırlıklarında sona yaklaşıldı. Aşılama önce sağlık çalışanları, 65 yaş üstü, emniyet mensupları, öğretmenler, huzurevi çalışanlarına yapılacak. Aşı yapılanlara “hastaya konulan teşhis, uygulanacak tedavi ve oluşabilecek riskler açısından bilgilendirme ve tıbbı işlem için hastanın rızasına alma” amacı taşıyan ONAM formu imzalatılacak.

12.01.2021Gündem
Koronavirüs aşısı için geri sayım başladı, analizlerde sona gelindi... Rıza metni alınacak

Koronavirüs aşısı için geri sayım başladı, analizlerde sona gelindi... 'Rıza metni' alınacak

Çin’den getirilen 3 milyon dozluk koronavirüs aşısının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları’ndaki analiz sonuçlarında sona gelinirken aşıları taşıyacak TIR’lar da hazırlandı. Aşılama önce sağlık çalışanları, 65 yaş üstü, emniyet mensupları, öğretmenler, huzurevi çalışanlarına yapılacak. Aşı yapılanlara “hastaya konulan teşhis, uygulanacak tedavi ve oluşabilecek riskler açısından bilgilendirme ve tıbbı işlem için hastanın rızasına alma” amacı taşıyan ONAM formu imzalatılacak. Beştepe’de toplanan yeni yılın ilk kabinesinin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çin’den alınan 3 milyon koronavirüs aşısının bu hafta sonuna kadar yapılmaya başlanacağını söyledi.

12.01.2021Gündem
Rusyada huzurevi yangını Çok sayıda ölü var

Rusya'da huzurevi yangını! Çok sayıda ölü var

Rusya'nın Tümen bölgesindeki bir huzurevinde çıkan yangında 7 kişi hayatını kaybetti.

9.01.2021Dünya
56 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması bu akşam başlıyor İçişleri Bakanlığı merak edilenleri yanıtladı

56 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması bu akşam başlıyor! İçişleri Bakanlığı merak edilenleri yanıtladı

Koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, bu akşam saat 21.00'den itibaren başlayacak. Sokağa çıkma kısıtlaması 11 Ocak Pazartesi saat 05.00'te sona erecek. İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma kısıtlaması boyunca vatandaşların temel ihtiyaç malzemelerine ulaşmaları noktasında herhangi bir zorlukla karşı karşıya kalmamaları için tüm tedbirleri aldı. İşte sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasında bilinmesi gerekenler...

8.01.2021Gündem
Almanya kısıtlamaları sertleştirdi

Almanya kısıtlamaları sertleştirdi

Almanya’da federal ve eyaletler koronavirüsle mücadelede karantina önlemlerini sadece 31 Ocak tarihine kadar uzatmakla kalmadı, önlemleri daha da sertleştirdi. Yeni alınan kararlara göre okullar ve kreşler kapalı kalacak, bulaş değerinin 200’ü geçtiği bölgelerde insanlar ikamet ettikleri yerden en. Özel buluşmalar ise bir kişiyle sınırlı tutulacak.

6.01.2021Avrupa
Almanya’da son 24 saatte 12 bin 690 yeni vaka tespit edildi

Almanya’da son 24 saatte 12 bin 690 yeni vaka tespit edildi

Almanya’da son 24 saatte 12 bin 690 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası tespit edilirken 336 kişi korona nedeniyle hayatını kaybetti.

2.01.2021Dünya
İtalyada sağlık çalışanları ülke gündemine oturdu

İtalya'da sağlık çalışanları ülke gündemine oturdu

Avrupa'da koronavirüse karşı eş zamanlı aşılama çalışmaları başlarken, İtalya’da koronavirüs aşısı olmayı reddeden sağlık çalışanları ülkede tartışma konusu oldu

1.01.2021Dünya
Danimarka’da önlemler 17 Ocak’a uzatıldı

Danimarka’da önlemler 17 Ocak’a uzatıldı

Danimarka’da 3 Ocak 2021’e kadar geçerli olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamaları, 17 Ocak’a kadar geçerli olacak.

30.12.2020Avrupa
Almanyada aşı krizi Fazla doz yaptılar

Almanya'da aşı krizi! Fazla doz yaptılar

Almanya’da bir huzurevindeki 8 çalışana koronavirüs (Covid-19) aşılarının şırıngalarının hazırlanması sırasında yapılan hata nedeniyle fazla doz verildi. Aşı olan çalışanların 5'i hastaneye kaldırıldı.

28.12.2020Dünya
Eskişehirde huzurevindeki ihmal iddialarına soruşturma

Eskişehir'de huzurevindeki ihmal iddialarına soruşturma

Eskişehir Valiliği, Hacı Süleyman Çakır Huzurevi Yaşlı ve Rehabilitasyon Merkezinde teknisyen olarak görev yapan Sadık Kaya (57) ve aynı huzurevinde bulunan 9 yaşlının COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetmesinde ihmalleri bulunduğu iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında dönemin Eskişehir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Alper S. ve Huzurevi müdürü Meryem T. hakkında soruşturma izni verdi. Aynı huzurevinde görev yapan babası Sadık Kaya’nın COVID-19 hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiğini iddia eden kızı Merve Erdoğan da üç isim hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

28.12.2020Gündem
AB’de ilk aşılar yapıldı

AB’de ilk aşılar yapıldı

Koronavirüs sayfasını bir an önce kapatmak isteyen Avrupa Birliği’nde (AB) eşine daha önce rastlanmamış boyuttaki aşılama programına dün start verildi.

28.12.2020Dünya
ABnin aşı seferberliği hız kesmeden sürüyor, birçok ülkede aşılama başladı

AB'nin aşı seferberliği hız kesmeden sürüyor, birçok ülkede aşılama başladı

Avrupa Birliği ülkeleri Pazar günü koronavirüs aşılarını uygulamaya başladı. 2021 yılı sonuna kadar tüm AB vatandaşlarının aşılanması hedefleniyor.

27.12.2020Dünya
Aşılanmaya başlandı ama aşı üretimi yetersiz

Aşılanmaya başlandı ama aşı üretimi yetersiz!

Almanya’da aşı kampanyasına önce huzurevlerinden başlandı, ama aşı yetersizliği yüzünden aşılamanın uzun sürmesinden ve bunun aşı isteğini azaltmasından korkuluyor.

27.12.2020Avrupa
İtalyada ilk koronavirüs aşıları uygulanmaya başlandı

İtalya'da ilk koronavirüs aşıları uygulanmaya başlandı

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri için belirlenen 27 Aralık Aşı Günü (V-Day) çerçevesinde İtalya'da ilk Kovid-19 aşıları yapıldı.

27.12.2020Dünya
Korkunç olay Karantinada kaldığı bina önünde ölü bulundu

Korkunç olay! Karantinada kaldığı bina önünde ölü bulundu

Çorum’da, Sosyal İzolasyon Kuruluşu’nda karantinaya alınan Adil Bilge (86) binanın önünde ölü bulundu. 3’üncü katın balkonundan düşerek yaşamını yitirdiği değerlendirilen Bilge'nin nasıl düştüğü araştırılıyor.

27.12.2020Gündem
Almanya’da aşı sevinci

Almanya’da aşı sevinci

Almanya’da koronavirüse karşı aşı kampanyası başladı. 400’ün üzerinde aşı merkezinde randevu sistemiyle aşı yapılıyor. Aşıya gidenlerden kimlik, varsa aşı karnesi isteniyor.

27.12.2020Avrupa
Bakım harcamalarınızı vergiden düşebilirsiniz

Bakım harcamalarınızı vergiden düşebilirsiniz

Yıl sonu sonu yaklaştıkça yıllık vergi beyannamesi konusunda sorular ve merak edilen konular da artıyor. Bilindiği gibi, yıl boyunca yapılan olağanüstü harcama kalemlerinin birçoğu vergiden düşülebiliyor. Bunların başında, bakıma muhtaç olan yakınınız için yaptığınız bakım harcamaları geliyor. Bugünkü yazımızda, Alman maliyesinin vergiden düşülebilen bakım harcamalarının hangilerinden ne kadarını dikkate aldığına değineceğiz.

19.12.2020Avrupa
Aşıda öncelik 80 yaş üstünün

Aşıda öncelik 80 yaş üstünün!

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn aşı düzenlemesini imzaladı ve kime ne zaman aşı sırası geleceğini kamuoyuna açıkladı.

18.12.2020Avrupa
Hafta sonu sokağa çıkma yasağında kimler dışarı çıkabilecek Sokağa çıkma yasağında muaf olanlar

Hafta sonu sokağa çıkma yasağında kimler dışarı çıkabilecek? Sokağa çıkma yasağında muaf olanlar

Hafta sonu sokağa çıkma yasağında muaf olan kişiler, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile belli oldu. Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı cuma akşamı başlıyor ve pazartesi 05.00’te sona eriyor. Ayrıca İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma kısıtlamasında istisna kapsamının art niyetli kullanılması üzerine valiliklere genelge gönderdi. İşte detaylar…

18.12.2020Gündem
Güney Kıbrıs 168 bin doz BioNTech-Pfizer aşısı aldı

Güney Kıbrıs 168 bin doz BioNTech-Pfizer aşısı aldı

Güney Kıbrıs Kesimi'nin (GKRY) Sağlık Bakanı Konstantinos Yoannu, Ada'ya BioNTech-Pfizer’in geliştirdiği koronavirüs (Kovid-19) aşısından 168 bin doz geleceğini duyurdu.

15.12.2020Dünya
Rusyadaki kaçak huzurevinde yangın: 11 ölü

Rusya'daki kaçak huzurevinde yangın: 11 ölü

Rusya’da kaçak çalışan bir huzurevinde çıkan yangında 11 kişi feci şekilde öldü. Rusya'ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti'nin Ebyelil kentinde bulunan bir huzurevinde gece saatlerinde yangın çıktı. Yangın ihbarı ile bölgeye itfaiye ekipleri gönderilirken tek katlı ahşap binadaki alevler hızla büyüdü. Kurtarma ekipleri ahşap binanın içine girerek içeridekileri kurtardı. Olay yerine gönderilen sağlık ekipleri 11 kişinin dumandan zehirlendiğini tespit etti. 3 kişi hastaneye sevk edilirken evden çıkarılan kişi sayısı toplam 14 olarak açıklandı. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı huzurevinin toplam alanının 72 metrekare olduğunu ve huzurevinin kaçak faaliyet gösterdiğini açıkladı. Ölen 11 kişinin de huzurevi sakini olan yaşlılar olduğu bu kişilerin büyük ihtimalle dumandan zehirlendiği ifade edildi.

15.12.2020Haber
Son dakika haberler: Pfizer CEO’su neden aşı yaptırmadığıyla ilgili soruyu cevapladı: Kararlıyız

Son dakika haberler: Pfizer CEO’su neden aşı yaptırmadığıyla ilgili soruyu cevapladı: Kararlıyız!

Koronavirüs aşısıyla ilgili son dakika haberleri peş peşe gelmeye devam ediyor. Koronavirüs (Kovid-19) aşısını geliştiren şirketlerden Pfizer’in CEO’su Albert Bourla henüz neden aşı olmadığını açıkladı...

15.12.2020Dünya
Belçikada huzurevinde hediye dağıtan Noel Baba en az 45 kişiye koronavirüs bulaştırdı

Belçika'da huzurevinde hediye dağıtan 'Noel Baba' en az 45 kişiye koronavirüs bulaştırdı

Belçika'da geçen hafta kutlanan geleneksel Sinterklaas (Aziz Nikolas -Noel Baba) Bayramı sırasında, koronavirüs önlemleri kapsamında yasak olmasına rağmen huzurevini ziyaret eden bir temsili Noel Baba, en az 45 kişiye koronavirüs bulaştırdı.

12.12.2020Dünya
Halk otobüsü şoförünün trafik kurallarını hiçe saydığı anlar kamerada

Halk otobüsü şoförünün trafik kurallarını hiçe saydığı anlar kamerada

Eskişehir’de Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı halk otobüsünün kuralları hiçe sayma anı araç içi kamerasıyla görüntülendi. Kırmızı ışıkta geçen belediye otobüsü kazaya davetiye çıkardı.

12.12.2020Haber
İşte Türkiyenin aşı stratejisi: Kim ne zaman aşılanacak

İşte Türkiye'nin aşı stratejisi: Kim ne zaman aşılanacak?

Türkiye’de COVID-19’a karşı ilk aşılama 11 Aralık’tan sonra başlayacak. Peki aşılama kaç grupta yapılacak, ilk ve en son kimler aşılanacak? Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye’nin aşı stratejisini anlattı...

5.12.2020Gündem
Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi İlhan, koronavirüs aşılama stratejisini anlattı

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi İlhan, koronavirüs aşılama stratejisini anlattı

Türkiye'de 2 ay öncesine kadar yapılan değerlendirmelerde koronavirüs aşısının önce günlük yaşamda aktif olan genç kesime yapılacağı öngörülürken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, genç kesimin 65 yaş üstü ve riskli iş gruplarının ardından aşılanacağını açıkladı. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "En son yapılan değerlendirmede özellikle vefatların çok olduğu, hastalıktan en çok etkilenen grupların ilk başta aşılanmasının uygun olacağı konusunda görüş birliği söz konusu oldu" dedi.

4.12.2020Gündem
Türkiye’nin manzarasıyla büyüleyen 5 öğretmenevi

Türkiye’nin manzarasıyla büyüleyen 5 öğretmenevi

Her yıl 24 Kasım’da ‘Öğretmenler Günü’ kutlanıyor. Bizler için çalışıp çabalayan, fedakar öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan gerçekten çok önemli bir gün… Biz de öğretmenlerimiz için oldukça rağbet gören ve manzarasıyla büyüleyen 5 öğretmenevini listeledik. Konaklama dışında mutlaka bir kez olsun bu manzaralara karşı oturup bir çay içmelisiniz…

23.11.2020Seyahat
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan 81 ile Covid-19 genelgesi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan 81 ile Covid-19 genelgesi

AİLE, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı, huzurevi ve engelli bakım merkezi ile çocuk evleri sitesinde çalışan personele yönelik alınması gereken Covid-19 önlemlerine ilişkin kuralların hatırlatıldığı genelgeyi 81 ile gönderdi.

22.11.2020Ekonomi
İşte saat saat yeni kurallar

İşte saat saat yeni kurallar

Koronavirüste artan vakalara karşı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu yeni yasaklarla ilgili detaylar netleşti. İçişleri Bakanlığı tüm valiliklere genelge gönderdi. İşte 65 yaş üstünden 20 yaş altına, lokantalardan sinemalara, hafta sonundan özel araçla seyahate kadar yarın saat 20.00’den itibaren geçerli olacak tedbirler...

19.11.2020Gündem
Kimler sokağa çıkma yasağından muaf olacak

Kimler sokağa çıkma yasağından muaf olacak?

Sokağa çıkma sınırlamalarının ardından internette en çok aranan konulardan biri de kimlerin yasaktan muaf olacağı ile ilgili.. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınanlanan koronavirüs tedbirleri genelgesinde, sınırlamalardan muaf olacakların listesi açıklandı.. İşte detaylar

18.11.2020Gündem
Son dakika haberler: İtalyada koronavirüse karşı sarılma odası kuruldu

Son dakika haberler: İtalya'da koronavirüse karşı 'sarılma odası' kuruldu

İtalya'da bir huzur evi, Covid-19 salgını nedeniyle aylardır yakınlarına dokunamayan sakinleri için bir "sarılma odası" kurdu.

14.11.2020Dünya
Son dakika... Bakan Selçuktan deprem bölgesinde açıklama: 5 milyon TL daha aktaracağız

Son dakika... Bakan Selçuk'tan deprem bölgesinde açıklama: 5 milyon TL daha aktaracağız

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İzmir depremi sonrasında yapılan çalışmalarla ilgili açıklamada bulundu. Bakan Selçuk, "İzmir için 5 milyon TL aktarmıştık, bugün SYDV’lere 5 milyon daha aktaracağız" dedi.

2.11.2020Ekonomi
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk: Biz, yaşlıları baş tacı eden bir toplumuz

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk: Biz, yaşlıları baş tacı eden bir toplumuz

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "Biz, yaşlıları baş tacı eden bir toplumuz. Amerika'da, Avrupa'nın göbeğinde yaşlıların ölüme terk edildiği çok acı günler yaşandı." dedi.

28.09.2020Ekonomi
Grip aşısı gripten ne kadar koruyor

Grip aşısı gripten ne kadar koruyor?

Grip influenza virüsünün neden olduğu, bulaşıcı bir hastalık olduğuna dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kemal Yıldız, “Hastalık semptomları virüsün vücuda girmesinden 1-3 gün sonra başlar. Aşı vücutta antikor oluşumunu sağlayarak yüzde 80 koruyuculuk sağlamaktadır. Grip aşısı grip mevsimi boyunca yapılabilir. Aşı, yapıldığı grip sezonu için etkili olmaktadır” dedi.

24.09.2020Sağlık
Grip aşısı vücutta koruyuculuk sağlar mı

Grip aşısı vücutta koruyuculuk sağlar mı?

Grip influenza virüsünün neden olduğu, bulaşıcı bir hastalık olduğuna dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kemal Yıldız, hastalık semptomları virüsün vücuda girmesinden 1-3 gün sonra başlar. Aşı vücutta antikor oluşumunu sağlayarak yüzde 80 koruyuculuk sağlamaktadır. Grip aşısı grip mevsimi boyunca yapılabilir. Aşı, yapıldığı grip sezonu için etkili olmaktadır dedi.

24.09.2020Sağlık
7. Sınıf Türkçe Birleşik Sözcüklerin Yazımı Konu Anlatımı

7. Sınıf Türkçe Birleşik Sözcüklerin Yazımı Konu Anlatımı

İki veya daha fazla sözcüğün kalıp olarak kaynaşması haline birleşik sözcükler denilmektedir. Birleşik sözcük hangi biçimde oluşursa oluşsun tek bir kavramı karşılamaktadır. Buna göre bitişik yazılan birleşik kelimeler hangisidir? Birleşik sözcükler hangi durumda bitişik yazılır? Ayrı yazılan birleşik kelimeler hangileridir? Konularını öğrenebilmeniz açısından hazırladığımız yazımız sonunda birleşik kelimelerin ne olduğunu nasıl yazıldığını ve kurallarını öğrenebilirsiniz.

14.09.20207. SINIF
6. Sınıf Türkçe Yazımı Karıştırılan Sözcükler konu anlatımı

6. Sınıf Türkçe Yazımı Karıştırılan Sözcükler konu anlatımı

Türkçede kelimelerin ve noktalama işaretlerinin yanlış yazımı ya da kullanımıyla hem anlatım bozukluğu ortaya çıkar hem de hatalı bir yazı yazılmış olur. Bazı kelimeler konuşma dilinde söylendiği gibi yazılmamaktadır. Yani konuşurken ya da okurken bir kelimenin ayrı mı yoksa bitişik mi yazıldığı, düşen seslerin olup olmadığı anlaşılmamaktadır.

14.09.20206. SINIF
6. Sınıf Türkçe Birleşik Sözcüklerin Yazımı (Birleşik Kelimeler) konu anlatımı

6. Sınıf Türkçe Birleşik Sözcüklerin Yazımı (Birleşik Kelimeler) konu anlatımı

Türkçede sözcükler yapıları bakımından üçe ayrılır. Bunlar; basit sözcükler, türemiş sözcükler ve birleşik sözcüklerdir. Sözcükler yapım eki ve çekim ekleri alarak tür değiştirebilir. Dil bilgisinde başarılı olabilmek için sözcük türlerinin iyi ayırt edilmesi gerekmektedir. İşte, birleşik sözcüklerin yazımına ait bilinmesi gerekenler.

21.08.20206. SINIF
Ölüm akıllarından hiç çıkmıyor... Orduda mezarlık manzaralı huzurevi

Ölüm akıllarından hiç çıkmıyor... Ordu'da mezarlık manzaralı huzurevi!

Ordu’nun Fatsa ilçesinde bulunan huzurevinde kalanlar, camdan bakınca mezarlık manzarası ile karşılaşıyor. Huzurevinde kalanlar, gördükleri manzara karşısında her gün ölümü hatırlıyor.

20.08.2020Gündem