EKSTRA
MENÜ

Tgd

Tgd ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tgd haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 210 Tgd haberi bulunmuştur.

Tgd Haberleri

Türklere ırkçı saldırı sorusu sorulduğunda... Merkelden özeleştiri geldi

Türklere ırkçı saldırı sorusu sorulduğunda... Merkel'den özeleştiri geldi!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkedeki ırkçı saldırılar nedeniyle bir Türk kökenlinin Almanya’da hüsnükabul gördüğüne ve eşit fırsatlara sahip olduğuna inanmasının kolay olmadığını söyledi.

9.03.2021Dünya
‘Ana dilimiz geleceğimizdir’

‘Ana dilimiz geleceğimizdir’

Baden Württemberg Eyaleti’ne bağlı Blumberg şehrindeki bir ilkokulda teneffüste arkadaşıyla Türkçe konuşan 9 yaşındaki kız öğrenciye Almanca ödev cezası veren öğretmene tepkiler büyüyor. Baden Türk Okul Aileler Birlikleri Dernekleri Federasyonu, Almanya Türk Toplumu (TGD), Almanya Türk Veli Dernekleri Federsyonu (FÖTED) ve Almanya Türk Öğretmenler Birliği Federasyonu (ATÖF), yaptıkları ortak açıklamada uygulamanın ana dile getirilen kısıtlama olduğu, öğrencinin gelişimi ve eğitimi açısından bunun kabul edilemez olduğu dile getirildi.

26.07.2020Avrupa
‘Bu karar bir an önce kaldırılmalı’

‘Bu karar bir an önce kaldırılmalı’

Almanya’nın Avrupa ülkelerine seyahat uyarısını kaldırırken, Türkiye’ye 31 Ağustos tarihine kadar uzatması Almanya’daki Türk toplumu içinde de derin düş kırıklığı yarattı. Almanya Türk Toplumu (TGD) Genel Başkanı Gökay Sofuoğlu, Dışişleri Bakanlığı’na bir mektup göndererek açıklama istedi. Sofuoğlu mektubunda, Türkiye’ye seyahat uyarısının uzatılmasının Türk toplumu nezdinde ‘endişe’ yarattığını vurguladı ve “Türkiye için seyahat uyarısı neden kaldırılmadı” diye sordu.

12.06.2020Avrupa
‘Polisteki ırkçılığı, NSU’dan beri biliyoruz’

‘Polisteki ırkçılığı, NSU’dan beri biliyoruz’

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Eş Genel Başkanı Saskia Esken’in, “Polis teşkilatında gizli ırkçılık var. Bununla mücadele edilmeli” sözlerine, Almanya Türk Toplumu’ndan (TGD) destek geldi.

10.06.2020Avrupa
Hanau’da hedef herkesti

Hanau’da hedef herkesti

Almanya’da faaliyet gösteren farklı göçmen kökenli inisiyatiflerin temsilcileri, son dönemde artan ırkçı saldırılara karşı ortak basın toplantısı düzenledi.

27.02.2020Avrupa
Lübcke NSU’nun 11’inci kurbanı mı

Lübcke NSU’nun 11’inci kurbanı mı?

Almanya’da artan ırkçı saldırılar, siyasileri hedef alan tehditler dur durak bilmiyor. Ortaya çıkan yeni bilgiler “NSU aydınlatılsaydı Vali Lübcke bugün hâlâ yaşıyor olur muydu?” sorusunu gündeme getirdi.

20.01.2020Avrupa
TGD, 25 yaşına giriyor

TGD, 25 yaşına giriyor

Almanya’da yaşayan Türk toplumunun eşit haklar mücadelesini sürdürmek, göçmenleri siyasal, sosyal, yönetim kademeleri ve kültürel platformlarda temsil etmek iddiasıyla 2 Aralık 1995’te kurulan Almanya Türk Toplumu (TGD), önümüzdeki yıl 25 yaşına girecek.

16.12.2019Avrupa
‘Kanıtlanamaz tezler kabul edilemez’

‘Kanıtlanamaz tezler kabul edilemez’

Alman birinci televizyon kanalı ARD’nin ‘titel thesen temperamente’ (ttt) adlı programında gösterilen ‘Unutulan Katliam-Atatürk Alevileri Nasıl Öldürdü’ adlı belgesele tepkiler sürüyor. Almanya Türk Toplumu (TGD) tarafından yapılan ve sert dille eleştirilen açıklamada, “Karmaşık tarihsel olayları sosyo-politik ve tarihi çerçevelerden koparıp kanıtlanamaz tezler ortaya atan yayınları kabul etmiyoruz” denildi.

12.12.2019Avrupa
‘Eğitim ya da Eğitim’ dergisi öğretmenlerle buluştu

‘Eğitim ya da Eğitim’ dergisi öğretmenlerle buluştu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Diyalektik olarak 'ya da' kelimesiyle aslında başka perspektifler ve bakış açıları da var demeye çalışıyoruz. Bulunduğumuz bakış açısının dışında bakış açılarına davet ediyoruz. Bir meseleye 'şudur' ya da 'budur' demek yerine hem 'o' hem de 'o' demek istiyoruz" dedi.

22.11.2019Eğitim
‘Almanya’yı yönetmeye hazırız ve talibiz’

‘Almanya’yı yönetmeye hazırız ve talibiz’

Almanya Türk Toplumu (TGD) Başkanı Gökay Sofuoğlu, Belit Onay’ın yüzde 52.9 oyla Hannover Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesini Hürriyet’e değerlendirdi. Türk toplumunun Almanya’da yönetime talip olduğunu belirten Sofuoğlu, “Alman toplumu Hannover’de Belit Onay’ı seçerek buna hazır olduğunu gösterdi” dedi.

13.11.2019Avrupa
Türkler de katıldı: Halle’de hedef hepimizdik

Türkler de katıldı: Halle’de hedef hepimizdik

Almanya‘nın Halle kentinde iki kişinin öldürüldüğü neonazi saldırıyı kınamak amacıyla Frankfurt’taki en büyük sinagogun önünde toplanan bin kişi, bu ortamdan AfD’nin sorumlu olduğuna dikkati çekerek aşırı sağa karşı herkesi birlik olmaya çağırdı. SPD Milletvekili Turgut Yüksel, neonazi saldırının hedefinde herkesin olduğunu söyledi.

14.10.2019Avrupa
Gün, dayanışma günüdür

Gün, dayanışma günüdür

Bundan tam 30 yıl önce, 9 Ekim 1989 akşamı, yaklaşık bir yıl sonra tarihe karışan ve eski Doğu Almanya olarak bilinen Almanya Demokratik Cumhuriyeti’nin Leipzig kentinde 70 binden fazla ‘özgürlük sevdalısı’ Doğu Alman, sokaklara döküldü.

12.10.2019Avrupa
‘Peki bu çocuk nereden öğrenecek’

‘Peki bu çocuk nereden öğrenecek’

İlkokula gidebilmek için Almanca bilmenin ön koşul haline getirilmesini isteyen Hıristiyan Demokrat milletvekili Carsten Linnemann’a tepki yağıyor. Linnemann’a en sert tepki de Almanya Türk Toplumu Genel Başkanı Gökay Sofuoğlu’ndan geldi: “Peki bu çocuk Almanca’yı nereden öğrenecek? Geleceğiyle ilgili planlarını nerede yapacak”.

7.08.2019Avrupa
Demokratik yöntemlerle mücadele

Demokratik yöntemlerle mücadele

Sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) Federal Meclis milletvekili ve partinin Bremen Eyalet Teşkilatı Başkanı Frank Magnitz, hafta başında Bremen’de sokak ortasında henüz kimlikleri belirlenemeyen 3 kişi tarafından saldırıya uğrayıp ağır yaralandı.

12.01.2019Avrupa
‘Sandık sonucuna göre hareket edeceğiz’

‘Sandık sonucuna göre hareket edeceğiz’

Türk-Alman Sağlık Vakfı’nın (TGD) düzenlediği sohbet toplantısına katılan Yeşiller Hessen Başkanı Kai Klose, Türk derneklerinden temsilciler ve basın mensuplarıyla bir araya geldi.

26.10.2018Avrupa
‘Sorunların Babası’ Seehofer’e açık mektup: Sorun ben değilim

‘Sorunların Babası’ Seehofer’e açık mektup: Sorun ben değilim

Almanya’da yalnız muhalefet partilerinden değil, hemen her kesimden tepki gören ve “Yeter artık, istifa et git” çağrıları alan ‘sorunların babası’ Seehofer’e, 45 yıldan fazladır burada ‘yurdunda’ yaşayan biri olarak bir mektup da benden.

24.09.2018Avrupa
Göçmen dernekleri, İçişleri Bakanı’nı istifaya çağırdı

Göçmen dernekleri, İçişleri Bakanı’nı istifaya çağırdı

Almanya’da TBB, TD-Plattform, TGD’nin de bulunduğu göçmenlerin kurduğu dernekler, İçişleri, Bayındırlık ve Yurt Bakanı Horst Seehofer’i istifaya davet etti.

16.09.2018Avrupa
STKlar harekete geçti: İstifa et

STK'lar harekete geçti: İstifa et

Almanya'da aralarında Türk sivil toplum örgütlerinin de bulunduğu göçmenlerin kurduğu dernekler, İçişleri, Bayındırlık ve Yurt Bakanı Horst Seehofer'i istifaya davet etti.

15.09.2018Dünya
Chemnitz’deki olaylar tehlikenin ayak sesleri mi

Chemnitz’deki olaylar tehlikenin ayak sesleri mi?

Chemnitz’teki aşırı sağcı meydan okumayı çok tehlikeli olarak nitelendiren Almanya Türk Toplumu Başkanı Gökay Sofuoğlu, tüm demokratik güçlerin artık güzellik uykusundan uyanması gerektiğini söyledi. Sofuoğlu aşırı sağ ve ırkçılığa karşı kararlı mücadele başlatılması çağrısı yaptı.

29.08.2018Avrupa
Türk STK temsilcileri: Özil’in anlattıkları, günlük hayatın bir parçası

Türk STK temsilcileri: Özil’in anlattıkları, günlük hayatın bir parçası

Alman milli takımını bırakan Mesut Özil’in, “Kazanınca Alman, kaybedince göçmen” sözleri, Almanya’da ırkçılık tartışmalarını tetikledi. Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, “Özil’in anlattıkları Almanya’da günlük hayatının bir parçası” diyor.

26.07.2018Avrupa
Kolat milletvekili aday adayı oldu

Kolat milletvekili aday adayı oldu

CHP Berlin Birliği Başkanı Kenan Kolat, 24 Haziran’da yapılacak erken genel seçimlerde aday adayı oldu.

10.05.2018Avrupa
KRV’den politikacılara ‘siyasi malzeme’ uyarısı

KRV’den politikacılara ‘siyasi malzeme’ uyarısı

Solingen kurbanlarını anma törenine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu davet eden Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (KRV), törenin siyasi malzemeye dönüştürülmemesini istedi. Almanya Türk Toplumu’ndan da uyarı geldi.

1.05.2018Avrupa
‘Türk politikacılara miting yasağı yanlış’

‘Türk politikacılara miting yasağı yanlış’

Almanya Türk Toplumu (TGD) Derneği Başkanı Gökay Sofuoğlu, 24 Haziran seçimleri öncesinde Türk siyasetçilerin Almanya’da seçim kampanyası yürütemeyecek olmasını eleştirdi.

26.04.2018Avrupa
Unutturmayacağız

Unutturmayacağız

Irkçılığa karşı mücadelenin öncüsüydü. Yurttaş hakları mücadelesinin de. O bir özgürlük savaşçısıydı.

7.04.2018Avrupa
Belediye terör örgütünden korktu, anma törenini iptal etti

Belediye terör örgütünden korktu, anma törenini iptal etti

Almanya’nın Kassel kentinde neonazi terör örgütü NSU tarafından 6 Nisan 2006’da öldürülen Halit Yozgat’ı anma töreni, belediye tarafından iptal edildi. İptal kararı alan belediye, Kassel’deki Türk işyerleri ve camilerine saldıran terör örgütü yandaşlarından endişe ettiğini bildirdi.

3.04.2018Avrupa
Dilimizin gücünün farkına varamadık

Dilimizin gücünün farkına varamadık

Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde ‘Türkçe, ikinci ve üçüncü yabancı dil olarak okutulsun’ kampanyasını başlatanlardan Almanya Türk Toplumu (TGD) Eş Genel Başkanı Atila Karabörklü ile Almanya Türk Öğretmen Dernekleri Federasyonu (ATÖF) Genel Başkanı Yücel Tuna, kampanyanın önemini anlattı. Atila Karabörklü, Almanya’nın göç ülkesi olması, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmeler, Türkçe’nin Alman okullarında okutulmasını zorunlu hale getirdiğini söyledi. Yücel Tuna ise “Globalleşen bir dünyada çok dilliliğin artı bir değer haline gelmesi ile doğru öğrenilecek Türkçe, alt yapısıyla çocuklarımıza yeni ufuklar açacaktır” dedi.

14.11.2017Dünya
6 dernek çağrı yaptı 5’inden kimse yoktu

6 dernek çağrı yaptı 5’inden kimse yoktu

Irkçı çete NSU’nun devlet içindeki derin bağlantılarının ortaya çıkarılması talebiyle Berlin’de dün miting düzenlenmesi kararı alındı. Mitingi organize eden derneğe, beş dernek de destek verdiğini açıkladı. Ancak dün yapılan mitinge yaklaşık 20 kişi katıldı. Beş dernekten ise bir temsilci bile gelmedi.

17.09.2017Dünya
AfD etkisi, seçime katılımı artırır mı

AfD etkisi, seçime katılımı artırır mı?

Almanya’da 24 Eylül’de yapılacak seçimlerde, Türkiye kökenli seçmenler de oy kullanacak. AfD’nin oy oranının anketlerde yüksek çıkmasının, Türkiye kökenli seçmeni sandığa yöneltmesi bekleniyor. Hürriyet, Türkiye kökenli seçmene sandığa gidip gitmeyeceğini sordu. İşte aldığımız yanıtlar:

12.09.2017Dünya
Almanya’daki Türk seçmen küstü mü

Almanya’daki Türk seçmen küstü mü?

Almanya’da 24 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde oy kullanma hakkı bulunan 900 bin Türkiye kökenlinin oyunu kimden yana kullanacağı büyük merak konusu. Yoksa Türkiye kökenli seçmen küstü mü?

9.09.2017Dünya
TGD’nin nabız yoklamasından ne çıktı

TGD’nin nabız yoklamasından ne çıktı?

Sivil toplum kuruluşu Almanya Türk Toplumu (TGD) geçmiş seçimlerde olduğu gibi 24 Eylül genel seçimleri öncesi de adaylara sorular yönelterek nabız yokladı.

9.09.2017Dünya
Beni yanlış anladılar

Beni yanlış anladılar

Almanya Türk Toplumu Başkanı Gökay Sofuoğlu’nun olası idam referandumuyla ilgili “Bir soru hoşumuza gitmiyor diye referandum yasaklanamaz” sözleri çok tartışma yarattı. TGD Başkanı Sofuoğlu, Hürriyet’e sözlerinin çarpıtıldığını söyledi.

13.05.2017Dünya
Sorulara cevap veremeyince okunuluna yazıldım

Sorulara cevap veremeyince okunuluna yazıldım

Ahmet Tosun Erzincan’da doğdu, İstanbul’da büyüdü. İstanbul’da çocuk yaşta çalışmaya başladı. Sokaklardan hurda demir topladı, deniz kenarında, parklarda ve kahvelerde çekirdek sattı. 1974 yılında Berlin’e babasının yanına geldi. Türklerin az yaşadığı Steglitz’e yerleşti. Alman arkadaşlarının sayesinde Alman kültürünü tanıdı. Babasıyla annesinin çalıştığı Coca Cola’da işe girdi. Bir süre çalıştıktan sonra ticarete atıldı. 1993 yılında içecek firması kurdu. Müşterilerin şarapla ilgili sorularının içinden çıkamayınca eğitim almaya karar verdi. Alman Şarap ve Sommelier Okulu’nda 2006 yılında eğitime başladı ve başarıyla da bitirdi. Artık o bir ‘sommelier’di (Sommelier: Müşteriye seçtiği yemeğe göre şarap öneren, şarapların alımı ve muhafazasından sorumlu uzman.)Sonraki yıllarda Fransa ve ABD’de de şarap üzerine eğitimine devam etti. Şimdi Almanya, Fransa, İtalya, İsviçre ve Türkiye’de lüks restoranların şarap menülerini hazırlıyor, ünlülere şarap tanıtıyor.

12.05.2017Ekonomi
THY iptal olan uçuşlar listesi 27 Ocak İstanbulda iptal olan seferler

THY iptal olan uçuşlar listesi! 27 Ocak İstanbul'da iptal olan seferler

THY duyurular sayfası üzerinden iptal edilen uçuşlar hakkında açıklamalar gelmeye devam ediyor. Toplam 335 uçuşun olumsuz hava koşulları sebebiyle iptal olduğunu ifade eden hava yolu firması, İstanbul bazlı olan bu uçuşlar hakkında bilgi verdi. Yolcuların, herhangi bir mağduriyet yaşamamaları açısından en net bilgiyi duyuru sayfası üzerinden öğrenebileceklerini ifade eden THY, iptal edilen uçuşlar hakkında liste yayımladı. İşte, THY iptal edilen seferler listesi

27.01.2017Gündem
Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu 25 yaşında

Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu 25 yaşında

TBB kuruluşunun 25’inci yılını, Berlin Belediye Sarayı'nda düzenlediği toplantıyla kutladı. Aralarında federal ve eyalet milletvekillerinin de bulunduğu 300 davetlinin katıldığı toplantıya, Federal Hükümetin Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Özoğuz mesaj gönderdi.

23.01.2017Ekonomi
THY sefer iptalleri 192ye çıktı İşte, iptal edilen THY seferleri

THY sefer iptalleri 192'ye çıktı! İşte, iptal edilen THY seferleri

THY sefer iptalleriyle ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Meteorolojiden gelen kar uyarısı nedeniyle önlem alarak seferlerini iptal eden Türk Hava Yolları (THY), olumsuz meteorolojik şartlar sebebiyle Atatürk Havalimanı'ndaki seferlerin yüzde 30 oranında azaltıldığını bildirdi. 7 Ocak'ta gerçekleşmesi planlanan seferlerin birçoğu iptal edildi. Vatandaşlar, "Hangi seferler iptal edildi?" sorusuna yanıt aramaya başladı. İşte, iptal edilen THY seferleri!

6.01.2017Ekonomi
Göçmenler topluma katılmada çok istekli

Göçmenler topluma katılmada çok istekli

Almanya Başbakanı Merkel, ülkesinde yaşayan göçmen kökenlilere imkanlar sunuldukça, topluma katılım konusunda daha istekli davrandıklarını söyledi.

15.11.2016Dünya
Uyum Zirvesi’nin gündemi kota

Uyum Zirvesi’nin gündemi kota

Almanya’da faaliyet gösteren yaklaşık 50 göçmen kuruluşu, Başbakan Merkel’le yapılacak Uyum Zirvesi’nde, göçmen kökenlilere kamuda kota getirilmesi talebinde bulunacak.

12.11.2016Dünya
Medya daha sorumlu davranmalı

Medya daha sorumlu davranmalı

ALMANYA’da hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) yanlısı Friedrich Ebert Vakfı (FES) ile Almanya Türk Toplumu (TGD), başkent Berlin’de hafta ortasında ortaklaşa bir etkinlik düzenledi.

29.10.2016Dünya
Alman siyaseti ve medya, dilini de üslubunu da gözden geçirmeli

Alman siyaseti ve medya, dilini de üslubunu da gözden geçirmeli

Almanya’nın Dresden kentinde önceki gece saat 21.50 sıralarında Fatih Camisi’ne yapılan saldırıya tepkiler büyüyor. Türk sivil toplum örgütleri ve milletvekilleri, Alman makamlarının Müslümanların da kendilerini güvende hissetmelerini sağlaması gerektiğini söyledi.

28.09.2016Dünya
Çifte vatandaşlar zan altında bırakılıyor

Çifte vatandaşlar zan altında bırakılıyor

Almanya’da Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) partili içişleri bakanlarının terörle mücadele kapsamında çifte vatandaşlığı kaldırmak istemesi yoğun tepki çekti. Ansbach ve Würzburg kentlerinde iki IŞİD saldırısı ve Almanya’da terör tehlikesi nedeniyle Hıristiyan Birlik içişleri bakanları, güvenlik önlemlerini sertleştirmek istiyor.

12.08.2016Avrupa
Steinmeier: Krizlerin, çatışmaların üstesinden gelebiliriz

Steinmeier: Krizlerin, çatışmaların üstesinden gelebiliriz

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Almanya’daki Müslümanların büyük sivil toplum kuruluşu DİTİB’in Genel Başkanı Nevzat Yaşar Aşıkoğlu ve Almanya Türk Toplumu (TGD), Ramazan Bayramı dolayısıyla birer mesaj yayımladı. Savaş, terör ve mültecilerin dramı, bayram mesajlarına da yansıdı.

5.07.2016Avrupa
ARTIK YETER

ARTIK YETER!

Almanya’da muhalefet partileri, aşırı sağcı terör örgütü NSU ile ilgili ortaya çıkan yeni skandal üzerine, iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Hans-Georg Maassen’in istifasını istiyor.

24.06.2016Avrupa
Diyalog olsaydı ‘Ermeni soykırımı’ kararı farklı mı çıkardı

Diyalog olsaydı ‘Ermeni soykırımı’ kararı farklı mı çıkardı?

Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir ve CDU federal milletvekili Cemile Giousouf ‘un Berlin’deki Almanya Türk Toplumu’na (TGD) yaptıkları ziyarette, Federal Meclis’in ‘Ermeni soykırımı’ kararını konuştukları öğrenildi.

24.06.2016Avrupa