‘Kolay vize uygulaması genişletilmeli’

Güncelleme Tarihi:

‘Kolay vize uygulaması genişletilmeli’
Oluşturulma Tarihi: Mart 12, 2023 12:44

Almanya Türk Toplumu (TGD) Başkanı Gökay Sofuoğlu, Berlin’in, Türkiye ve Suriye’deki depremlerden etkilenenlere sağladığı vize kolaylaştırma sürecinin yeterli olmadığını savundu. Kolay vizenin ancak Almanya’da birinci derece akrabaları bulunanlar için geçerli olmasını eleştiren Sofuoğlu, bu durumun ‘anlaşılabilir olmadığını’ söyledi.

Haberin Devamı

ALMAN haber ajansı dpa’ya konuşan Sofuoğlu, düzenlemenin birinci derece akrabaların yanı sıra kişilerin diğer yakınları ve arkadaşları için de geçerli olması gerektiğini belirtti. Kendisinin de vize kolaylaştırma süreci için tanımlanan yakın akraba grubu içinde yer almayan kuzenini Almanya’ya davet etmek istediğini ifade eden Sofuoğlu, “Bu insanlar burada kalıcı olmak istemiyor, yalnızca bu felaketin zorluklarından bir süreliğine de olsa uzaklaşarak nefes almak istiyor” dedi. DW Türkçe’nin haberine göre Sofuoğlu, depremzedelerin başkent Ankara’ya gitmeden vize başvurularını iletmelerine olanak sağlayan otobüslerle mobil vize başvuru uygulamasından ise övgüyle söz etti. Afetten etkilenenlerin çoğunun resmi kimlik belgelerini yitirdiğine dikkati çeken Sofuoğlu, pasaportları enkaz altında olanların vize başvuru sürecinde her zaman geçerli bir pasaporta ve biyometrik fotoğrafa sahip olmamasının anlayışla karşılanması gerektiğini savundu.
Almanya, 6 Şubat’ta meydana gelen ve Türkiye ile Suriye’de büyük yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından şu ana kadar 2 bin 658 kişiye vize verdi. Kolaylaştırılmış vize sürecinden yararlananların büyük çoğunluğunu ise Türk vatandaşlarının oluşturduğu belirtildi. Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, 2 bin 300 kişiye Schengen vizesi verilirken, 358 kişiye aile birleşimi nedeniyle kalıcı oturum hakkı tanındı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!