Almanya’da ‘çoklu vatandaşlık’ yolu açıldı

Güncelleme Tarihi:

Almanya’da ‘çoklu vatandaşlık’ yolu açıldı
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 22, 2023 11:11

SPD milletvekili Gülistan Yüksel, koşulları yerine getiren herkese ‘çoklu vatandaşlık’ verilmesinin Almanya’nın da çıkarına olduğunu söyledi.

Haberin Devamı

FEDERAL Meclis milletvekili Gülistan Yüksel (SPD), Almanya’da koalisyon hükümetini oluşturan SPD, Yeşiller ve FDP’nin uzlaşmaya vardığı Alman Vatandaşlık Yasası’yla ilgili konuştu. Alman vatandaşlığına geçiş koşullarının kolaylaştırılmasından ilk etapta uzun süredir bu ülkede yaşayan ve bu toplumun ayrılmaz bir parçası olan göçmen kökenlilerin yararlanacağını belirten Yüksel, reform sayesinde insanların kendi kimliklerinden feragat etmelerine gerek kalmayacağını söyledi. Yüksel, “Aslında ‘çoklu vatandaşlık’ günümüzde de alışılmış bir uygulamadır. Son 15 yıldan beri alman vatandaşlığına geçenlerin yarıdan fazlası eski vatandaşlıklarını da korumaktadır. Yeni yasayla bu koşulları yerine getiren herkes için bu durum geçerli olacak. Yurtdışında yaşayan Almanlar için de” dedi.

Haberin Devamı

‘ONLAR BUNU ÇOKTAN HAK ETTİ’
Almanya’nın bugünkü refah düzeyine ulaşmasında önemli katkılarda bulunan ve ‘Gastarbeiter’ (Misafir işçi) olarak nitelenen insanların Alman vatandaşlığa geçişlerinin kolaylaştırılmasının çok sevindirici ve adil olduğunu ifade eden Yüksel, “Onlar bunu zaten çoktan hak etmişlerdi. Ayrıca kendi tecrübelerimden de bildiğim gibi bu olumlu gelişme, insanların buraya aidiyet hislerini de güçlendirecektir” diye konuştu. Yeşiller’in İç Politika Sözcüsü Lamya Kaddor ile İçişleri ve Yurt Komisyonu Üyesi Filiz Polat da yaptıkları açıklamada şöyle dediler: “Almanya zaten uzun süredir bir göç ülkesidir. Bu gerçeğin çağdaş ve modern bir ‘Vatandaşlık Yasası’ ile taçlandırılması gerekirdi. Vatandaşlık Yasası’nda reformla demokrasiye de katkıda bulunmuş olacağız.”

AÇIK SORULAR DA VAR
Koalisyon partilerinin iktidara gelmeden önce verdikleri sözü yerine getirmek için harekete geçmesinin memnuniyet verici olduğunu belirten Almanya Türk Toplumu (TGD) Başkanı Gökay Sofuoğlu, hâlâ ‘kim’ ve ‘nasıl’ gibi bazı açık sorular olduğuna da dikkati çekti. ‘Misafir işçi’ neslinin Alman vatandaşlığına geçişte sözlü Almanca testten geçmesinin anlamsız ve yersiz olduğunu belirten Sofuoğlu, bundan feragat edilmesini önerdi. “TGD zaten yıllardır Alman vatandaşlığına geçişin kolaylaştırılmasını talep ediyordu” diyen Sofuoğlu, tasarıda ırkçı ve Yahudi düşmanı tutum sergileyenlere Alman vatandaşlığı verilmemesi konusuna da açıklık getirilmesini istedi. Almanya’da düşünceyi ifade özgürlüğü çerçevesinde fikir beyan edenlerin veya protesto gösterilerine katılanların durumlarının ne olacağının belirlenmesini gündeme getirdi. Sofuoğlu ayrıca personel sıkıntısı nedeniyle Almanya’da vatandaşlık başvurusunda bulunanların işlemlerinin aylarca, hatta bazen yıllarca sonuca bağlanmadığını hatırlatırken, “Vatandaşlıkla ilgili birimlerde personel sayısı artırılmalı” çağrısında bulundu.

BAKMADAN GEÇME!