EKSTRA
MENÜ

Temiz

Temiz haberleri sayfasında güncel ve son dakika Temiz hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 44.919 Temiz haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Temiz Haberleri

Ocak demirleri nasıl temizlenir, nasıl parlatılır Ocak demirlerindeki yağ lekesi nasıl çıkar

Ocak demirleri nasıl temizlenir, nasıl parlatılır? Ocak demirlerindeki yağ lekesi nasıl çıkar?

Evin kalbi mutfak olarak kabul edilmektedir. Mutfak içerisinde de en çok kullanılmakta olan bölümlerinden birisi de kuşkusuz ocaklar olmaktadır. Renk renk ve çeşit çeşit üretilebilen ocaklar, içeceklerin ve yiyeceklerin hazırlanmasında oldukça büyük bir rol oynamaktadır. Gün içerisinde tekrar tekrar kullanılacak olan ocakların düzenli aralıklar ile temizlenmediği takdirde; kir ya da yağa maruz kalmaktadır. Bu durumu engellemek için de sık sık ocak temizliğinin yapılması önerilmektedir. Sizin için ocak demirlerinin nasıl temizlendiğini ve nasıl parlatıldığını derledik.

Çift taraflı bant nasıl çıkar Araba ve duvarlardan çift taraflı bant nasıl kopartılır...

Çift taraflı bant nasıl çıkar? Araba ve duvarlardan çift taraflı bant nasıl kopartılır...

İnsan hayatını kolaylaştıran malzemelerden biride çift taraflı bantlar olmaktadır. Bu bantlar kullanımı ve sökülmesi kolay olduğu için hemen hemen bütün yüzeylerde kullanılmaktadır. Güçlü yapışma özelliğine sahip olan çift taraflı bantlar ile evlerin duvarlarına, sert yüzeylere, camlara arabalara ve daha pek çok alana istenilen malzemenin yapışması sağlanmaktadır. Peki, çift taraflı bant nasıl çıkar? Araba ve duvarlardan çift taraflı bant nasıl kopartılır? İşte çift taraflı bant hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için gerekli olan detayları derledik.

AB, doğal gaz tedarikini çeşitlendirmek istiyor

AB, doğal gaz tedarikini çeşitlendirmek istiyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ithal doğal gaza aşırı bağımlı olduklarını ve bunun zafiyete dönüştüğünü belirterek, AB'nin, gaz tedarikçilerini çeşitlendirmesi ve temiz enerjiye geçişi hızlandırması gerektiğini kaydetti.

20.10.2021Ekonomi
AB Komisyonu Başkanı Von der Leyenden itiraf gibi açıklama

AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen'den itiraf gibi açıklama

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ithal doğal gaza aşırı bağımlı olduklarını ve bunun zafiyete dönüştüğünü belirterek, AB'nin, gaz tedarikçilerini çeşitlendirmesi ve temiz enerjiye geçişi hızlandırması gerektiğini kaydetti.

20.10.2021Dünya
Paris Anlaşmasına rağmen hükümetler fosil yakıt üretimini artırmayı planlıyor

Paris Anlaşması'na rağmen hükümetler fosil yakıt üretimini artırmayı planlıyor

Paris Anlaşması hedefleri ve verilen sıfır emisyon taahhütlerine rağmen hükümetler, 2030'a kadar fosil yakıt üretimini artırmayı planlıyor.

20.10.2021Ekonomi
İngilterede 9.7 milyar dolarlık dış yatırım

İngiltere'de 9.7 milyar dolarlık dış yatırım

İngiltere Başbakanı Boris Johnson "Dünyanın en iyi yatırımcıları, geleceğin endüstrilerinde büyüme ve yenilik için İngiltere'deki muazzam potansiyeli gördüler" dedi.

20.10.2021Ekonomi
Çoban çantası otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Çoban çantası otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Çoban çantası otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Çoban çantası otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Çoban çantası otu kavramı tarım sektöründe kullanılan bir ifadedir. Bilindiği gibi doğa insanlara kendiliğinden yetişen şifalı otlar sunmaktadır. Bu otlar bazı hastalıkların tedavilerinde ya da gıda amaçlı kullanılabilmektedir. Fakat bazen insanlar isimlerini bile duymadıkları ot çeşitleriyle karşılaşabilmektedir. Bu bakımdan yazıda sizler için bilgilendirici şekliyle detaylı olarak çoban çantası otu nedir, ne işe yaramaktadır, nerede yetişmektedir, faydaları nelerdir, neye iyi gelmektedir detayları ile derledik.

Evdeki böceklerden nasıl kurtulurum Böcekler neyin kokusuna gelmez, böcekleri temizlemeye ne iyi gelir...

Evdeki böceklerden nasıl kurtulurum? Böcekler neyin kokusuna gelmez, böcekleri temizlemeye ne iyi gelir...

Geçmişte pek çok hastalığı taşıyarak insanlara bulaştıran ve insan sağlığını olumsuz etkileyen unsurlardan biri de yaşanılan ortamlarda bulunan böcekler olmaktadır. Böcekler tarihte pek çok medeniyetin yok olmasına neden olan zararlı haşereler olarak ifade edilmektedir. Pek çok çeşidi olan böceklerin kimisi zararsız olurken kimisi de zehirli olabilmektedir. Peki, evde ki böceklerden nasıl kurtulurum? Böcekler neyin kokusuna gelmez, böcekleri temizlemeye ne iyi gelir? İşte, evde bulunan böceklerden kurtulmak için nelerin yapılması gerektiğini detayları ile derledik.

Güve nasıl oluşur Güve nereden gelir, ne kokusuna gelmez

Güve nasıl oluşur? Güve nereden gelir, ne kokusuna gelmez?

Günümüzde ev ve iş yerlerinde çeşitli canlılar bulunabiliyor. Bazı konularda eşyalara da zarar verebilen bu canlılar ile başa çıkmak için doğru yöntemler uygulanmalıdır. Özellikle güve oluşumu çok merak ediliyor. Güve nasıl oluşur? Güve nereden gelir, ne kokusuna gelmez? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Banyo fayansları nasıl temizlenir Banyo fayanslarındaki lekeler en iyi nasıl silinir

Banyo fayansları nasıl temizlenir? Banyo fayanslarındaki lekeler en iyi nasıl silinir?

Ev içerisinde sürekli hijyenik kalması gereken yerler arasında şüphesiz banyo geliyor. Tabii bunun temel nedeni sağlıktır. Özellikle belirli bir zaman içerisinde kirlenen fayansların mutlaka periyodik olarak temizlenmesi gerekir. Peki, banyo fayansları nasıl temizlenir? Banyo fayanslarındaki lekeler en iyi nasıl silinir tüm detayları ile derledik.

İngiltere Başbakanı Johnson, iklim değişikliğinin Kovid-19dan daha tehlikeli olduğunu söyledi

İngiltere Başbakanı Johnson, iklim değişikliğinin Kovid-19'dan daha tehlikeli olduğunu söyledi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, iklim krizinin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından çok daha kötü olduğunu belirterek özel sektörün iklim kriziyle mücadele için "trilyonlar" harcaması gerektiğini bildirdi.

19.10.2021Ekonomi
Johnsondan iklim değişikliği uyarısı: Kovid-19dan daha tehlikeli

Johnson'dan iklim değişikliği uyarısı: Kovid-19'dan daha tehlikeli

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, iklim krizinin, yeni tip koronavirüs salgınından çok daha kötü olduğunu belirterek özel sektörün iklim kriziyle mücadele için "trilyonlar" harcaması gerektiğini bildirdi.

19.10.2021Dünya
Dermaplaning Nedir, Nasıl Yapılır Dermaplaning Evde Yapılır Mı

Dermaplaning Nedir, Nasıl Yapılır? Dermaplaning Evde Yapılır Mı?

Cildin pürüzsüzleşmesini ve arınmasını sağlayan dermaplaning, cildin bebek tüylerden arınarak canlılık kazanmasına yardımcı olur. Peki dermaplaning nedir, kimlere uygulanır, ne işe yarar ve en önemlisi evde yapılır mı? İşte dermaplaning hakkında merak edilenler...

Ergene’nin su analiz raporu açıklandı: Zehir saçıyor

Ergene’nin su analiz raporu açıklandı: Zehir saçıyor!

Yıldız Dağları’ndan doğan ve 283 kilometre yol kat ederek, Meriç Nehri ile birleştikten sonra Ege Denizi’ne dökülen Ergene Nehri, kimyasal ve evsel atıklar nedeniyle çevreye zehir saçıyor. Son olarak Edirne Uzunköprü Belediyesi’nin yaptığı su analizine göre, nehrin su kalitesi 4. sınıf çıktı.

19.10.2021Gündem
Taksiciler için yeni dönem İçişleri Bakanlığı 81 ile gönderdi... 12 kural detayı...

Taksiciler için yeni dönem! İçişleri Bakanlığı 81 ile gönderdi... 12 kural detayı...

İçişleri Bakanlığı, son dönemde taksilerle ilgili yaşanan sıkıntılar nedeniyle taksi şoförlerinin uyması gereken 12 kuralın yazılı olduğu görseli 81 ile gönderdi. Görselde, kısa-uzun mesafe, trafik yoğunluğu ve iklim şartı gözetmeksizin yolucunun seyahat talebinin karşılanmasından, araç içinde sigara içme ve yüksek sesle müzik dinlemeye varana kadar birçok madde yer alıyor.

18.10.2021Gündem
Adli sicil kaydı nasıl silinir Adli sicil kaydının silinmesi ne kadar sürer, arşivden nasıl silinir

Adli sicil kaydı nasıl silinir? Adli sicil kaydının silinmesi ne kadar sürer, arşivden nasıl silinir?

Özellikle iş bulmak ya da farklı amaçlar doğrultusunda değerlendirilmek için adli sicil kaydı büyük öneme sahiptir. Bu doğrultuda bazı suçlar üzerinden bu suçların sicil kaydından silinmesini isteyen birçok kişi ise bilgi almaya çalışıyor. Peki, adli sicil kaydı nasıl silinir? Adli sicil kaydının silinmesi ne kadar sürer, arşivden nasıl silinir tüm detayları ile derledik.

18.10.2021Gündem
Küresel sıcaklık artışının 2 derecenin altında tutulabileceği öngörülüyor

Küresel sıcaklık artışının 2 derecenin altında tutulabileceği öngörülüyor

Küresel sıcaklık artışının 2025'e kadar karbon emisyonlarını azaltmak için atılacak adımların hızlandırılmasıyla 2 derecenin altında tutulabileceği öngörülüyor.

18.10.2021Dünya
Kadir Ezildi kimdir, nereli, kaç yaşında, evli mi

Kadir Ezildi kimdir, nereli, kaç yaşında, evli mi?

Kadir Ezildi evli olup olmadığı ve biyografisi ile gündemde yer alıyor. Kadir Ezildi, sunmuş olduğu En Hamarat Benim isimli yarışma programı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Geçtiğimiz yıllarda Fox TV ekranlarında Temizlik Benim İşim isimli programı sunan ve yeni sezona En Hamarat Benim isimli format ile girme kararı alan Kadir Ezildi, yarışmacıların temizlik konusundaki maharetlerini mutfağa da taşımasına imkan tanıyarak değerlendirmelerini gerçekleştiriyor. Peki, Kadir Ezildi kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte, En Hamarat Benim yarışmasının sunucusu Kadir Ezildi hakkında detaylı bilgiler

18.10.2021Hayat
Kadir Suresi Okunuşu ve Anlamı - Diyanet Türkçe Meali ve Arapça Yazılışı

Kadir Suresi Okunuşu ve Anlamı - Diyanet Türkçe Meali ve Arapça Yazılışı

Kadir Suresi içerisinde Kadir gecesinden bahsedildiği için bu adı almıştır. “İnnâ enzelnâ” adıyla da anılmaktadır. Kadir Suresi Türkçe okunuşu sayesinde bu sureyi ezberlemek ve öğrenmek mümkündür. Ayrıca sizlere bu surenin anlamı, Diyanet meali ve Arapça yazılışı gibi bilgileri de sunmaktayız.

18.10.2021Namaz Sureleri
Kevser Suresi Okunuşu - Kevser Suresi Türkçe Anlamı ve Arapça Yazılışı (Diyanet Meali & Tefsiri)

Kevser Suresi Okunuşu - Kevser Suresi Türkçe Anlamı ve Arapça Yazılışı (Diyanet Meali & Tefsiri)

Kevser Suresi mekke döneminde inmiştir. Üç ayetten oluşmaktadır. Kevser Suresi okunuşu içeriğimizde ezberlemek ve bilgi edinmek isteyenler için Kevser Suresi Anlamı, Türkçe ve Arapça yazılışı, Diyanet meali ile tefsiri yer almaktadır.

18.10.2021Namaz Sureleri
Değerli metallerin fiyatları yükseliyor

Değerli metallerin fiyatları yükseliyor

Emtia piyasasında bir önceki hafta metallerde görülen ralli, geçen hafta da devam etti.

18.10.2021Ekonomi
Vaka artışı devam ederse kısıtlama olur mu sorusuna Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhandan yanıt

'Vaka artışı devam ederse kısıtlama olur mu?' sorusuna Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan'dan yanıt

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 'Vaka sayılarındaki artışın devam etmesi halinde kısıtlamalar gündeme gelir mi?' sorusuna yanıt verdi. İlhan, "Kısıtlama yapmanın zamanı değil. Elimizde çok güçlü bir silah, aşımız var. Aşısı eksik olanlar ya da hiç aşı olmamış olanlar aşılarını yaptırırsa bu konuları hiç konuşmamıza gerek olmayacağı kanısındayım" dedi.

18.10.2021Gündem
Milyonda bir görülüyor Kalp krizi sanıldı, gerçek çok farklı çıktı: 2 kez anjiyo oldu

Milyonda bir görülüyor! Kalp krizi sanıldı, gerçek çok farklı çıktı: 2 kez anjiyo oldu

Eskişehir'de yüksek tansiyon şikayetiyle hastaneye giden Ayşen Bozkurt'a kalp krizi geçirdiği sanılarak iki kez anjiyo yapıldı ancak Bozkurt'un böbrek ile böbrek üstü bezi arasında 6 santimlik 'paraganglioma' adlı kitle olduğu tespit edildi. Üroloji Uzmanı Dr. Coşkun Kaya milyonda bir görülen kitlenin yüksek tansiyona neden olduğunu belirtti.

18.10.2021Gündem
“Sat... Sat... Saattımm” derken hüküm giydirir müzayedeci

“Sat... Sat... Saattımm” derken hüküm giydirir müzayedeci

Köklü bir aile? At bir çentik... İyi bir eğitim? Çentik. Sofistike bir iş? Çentik. Medyada çok görünmeme? Çentik. Zarafet, hoşluk ve güzellik? Çentik, çentik, çentik... Aslında “sosyetik isim” kavramının tam karşılığı Maya Portakal. Yedi yıldır ikinci bir soyadı (Bitargil) ve bu evlilikten de bir kızı var. Ama dört kuşaktır müzayedecilikle uğraşan bir sülaleden geldiği için ikilemli sorularıma oradan başladım.

18.10.2021Magazin
Karides haram mı, neden haram Diyanet açıklaması

Karides haram mı, neden haram? Diyanet açıklaması!

İslam dinine göre karides yemek haram mı vatandaşlar tarafından en çok sorgulanan dini konular arasında yer alıyor. Geçtiğimiz aylarda midye, karides, kalamar gibi deniz ürünlerinin yenmesi ile ilgili bilgilendirmede bulunan Din İşleri Yüksek Kurulu'nun konuyla ilgili açıklaması tartışma ve merak konusu oldu. Peki, kalamar haram mı, neden haram? İşte kalamar yemenin dindeki hükmü ile ilgili Diyanet açıklaması...

17.10.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Akdeniz’de rotasını şaşıran cevabını alır

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Akdeniz’de rotasını şaşıran cevabını alır

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Doğu Akdeniz'de Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni (KKTC) dışlayan girişimlerle bir yere varılamayacağını belirterek, "Bunu anlamamakta direnen Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Malta bayraklı ve İtalyan sahipli bir gemiyi kullanarak kıta sahanlığımıza araştırma gemisi göndermeye çabalıyor. Akdeniz’de rotasını şaşıran cevabını alır" dedi.

16.10.2021Gündem
Ev ekmekçiliğinden vazgeçmiyoruz

Ev ekmekçiliğinden vazgeçmiyoruz!

Herkesin kendi ekmeğini pişirmesi pandeminin yükselen trendiydi. Sonra karantina gevşedi, işlere dönüldü, bazı alışkanlıklar bırakıldı… Ama biz seni unutmadık ekmek! Bugün 16 Ekim Dünya Ekmek Günü vesilesiyle evinde ekmek yapmayan kaldıysa yapabilsin, bırakanlar tekrar başlasın diye ekşi mayalı ekmekler yeniden gündemimizde...

16.10.2021Lezzetli Hayat
Nohuttan da olur, pirinçten de...

Nohuttan da olur, pirinçten de...

Geçen haftaki yazımda bitkisel mutfakta tek bir malzeme hakkım olsaydı bunun nohut olacağını anlatmıştım. Tatlıdan tuzluya, bitkisel etten mayoneze birçok tarifte faydalandığım nohudun bir önemli kullanım alanı daha var, o da Türk mutfağının vazgeçilmezi yoğurt!

16.10.2021Lezzetli Hayat
Mundar ne demek, ne anlama geliyor Mundar kelimesinin anlamı nedir TDKya göre sözlük anlamı...

Mundar ne demek, ne anlama geliyor? Mundar kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı...

Dilimize Farsçadan geçmiş olan Mundar kelimesi ''murdan'' sözcüğünden türetilmiştir. Murdan, ölmek anlamına gelirken, mundar kelimesinin sözlük anlamı da hayvan ölüsü demektir. Arap ülkelerinde bu kelimenin ''murdar'' şeklindeki kullanımı yaygındır. Mundar sözcüğü birçok tamlamanın içinde de yer alır. Örneğin necis-i mundar, çok pis manasına gelir. Mundar ne demek, TDK sözlük anlamı nedir detayları ile derledik.

15.10.2021Sözlük
Munzur Üniversitesi’ne ‘Güvenli Kampüs Belgesi’

Munzur Üniversitesi’ne ‘Güvenli Kampüs Belgesi’

"Küresel Salgın Bağlamında Yükseköğretim Kurumları’nda Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi Kılavuzu"ndaki koşulları yerine getiren Tunceli'nin Munzur Üniversitesi "Güvenli Kampüs" belgesi aldı.

15.10.2021Eğitim
Evin bilmediğiniz en kirli yerleri

Evin bilmediğiniz en kirli yerleri

Sizin ve aileniz için en hijyenik ortam olarak düşündüğünüz eviniz, tahmin ettiğinizden çok daha fazla mikrop ve bakteri bulunduruyor olabilir. İşte, en çok bakteri bulunduran yerler hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda!

15.10.2021Temiz Sözlük
Çamaşır makinesi kokusu nasıl temizlenir

Çamaşır makinesi kokusu nasıl temizlenir?

Çamaşır makinesi kokusu nasıl temizlenir? Yazımızı sonuna kadar okuyun, çamaşır makinesindeki kötü kokudan kolayca kurtulun.

15.10.2021Temiz Sözlük
Hijyenik ve lekesiz bir banyo için ipuçları

Hijyenik ve lekesiz bir banyo için ipuçları

Banyo nasıl temizlenir, fayanslardaki kireç lekeleri nasıl çıkar, duş kabini temizliği nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını ve banyo temizliği püf noktalarını sizin için derledik.

15.10.2021Temiz Sözlük
Tarım Kredi Kooperatif Marketlerin 500üncü şubesi açıldı

Tarım Kredi Kooperatif Marketler"in 500'üncü şubesi açıldı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, üreticilerden aldıkları ürünleri Tarım Kredi Kooperatif Marketler aracılığıyla tüketicilere ulaştırdıklarını belirterek, "500'üncü şubesini açtığımız Tarım Kredi Kooperatif Market, üreticilerimizin ve vatandaşlarımızın beklenti ve talepleri sonucu ortaya çıkmıştır." dedi.

15.10.2021Ekonomi
Göz Altı Morlukları Neden Olur, Nasıl Geçer Göz Altı Morluklarına İyi Gelen Doğal Çözüm Önerileri

Göz Altı Morlukları Neden Olur, Nasıl Geçer? Göz Altı Morluklarına İyi Gelen Doğal Çözüm Önerileri

Göz altı morlukları yorgunluğun ve yoğun stresin en hızlı şekilde dış görünüşe yansıdığı sorunlardan biridir. Bazı durumlarda şişkinlik ve göz altı torbaları da bu duruma eşlik eder. Peki göz altı morlukları nasıl geçer, neden olur? İşte, göz altı morluklarına iyi gelen evde doğal çözüm önerileri…

15.10.2021Kişisel Bakım
Eşek sütü haram mı helal mi Diyanetten açıklama

Eşek sütü haram mı helal mi? Diyanet'ten açıklama

Eşek sütü içmek haram mı, helal mi sorusu, belirli periyodlarla gündeme gelen bu konu dolayısıyla araştırılmaya başlandı. İçeridiği besin değeri dolayısıyla anne sütüne en yakın besin olduğu vurgulanan eşek sütü, hastalıklardan korunma amacıyla da bazı durumlarda önerilebilmektedir. Peki, Eşek sütü haram mı helal mi? İşte, Diyanet'ten o konu hakkında açıklama

15.10.2021Gündem
Yüz Yogası Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar Doğal Gençlik İksiri Yüz Yogasının Faydaları

Yüz Yogası Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Doğal Gençlik İksiri Yüz Yogasının Faydaları

Zamana meydan okumanın doğal bir yolu olarak görülen yüz yogası kırışıklıkları önler mi, nasıl yapılır ve ne işe yarar merak konusu. Yüz kaslarının çalışmasını sağlayan yüz yogası, masaj ve egzersizlerle yaşlanma çizgilerinin oluşumunu engelliyor, hatta olan çizgilerin giderilmesine de katkıda bulunuyor. Peki, yüz yogası nasıl yapılır, ne işe yarar? İşte yüz yogası egzersizleri ve faydaları…

15.10.2021Spor Fitness
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhandan günlük vaka sayılarıyla ilgili açıklama

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan'dan günlük vaka sayılarıyla ilgili açıklama

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, filyasyon sonuçları ve gelen vakalara bakıldığında koronavirüste bulaşın, daha çok ev içinde olduğunu söyledi. İlhan, "Gençler özellikle daha dirençli oldukları ve hastalığı daha hafit atlattıkları için test yaptırmaktan kaçınıyorlar. Bulaşı birbirlerine gerçekleştiriyorlar" dedi. Günlük vaka sayıları ile ilgili de açıklama yapan İlhan, "Neden halen 20-25 bin bandında diye baktığımızda ise burada mevsim değişikliği ve toplumsal hareketliliği birlikte değerlendirmek gerekiyor" ifadelerini kullandı.

15.10.2021 Gündem
Bakan Kurum, yeşil devrimin yol haritasını açıkladı: İklim kanunu bu yıl tamamlanıyor

Bakan Kurum, yeşil devrimin yol haritasını açıkladı: İklim kanunu bu yıl tamamlanıyor

Paris İklim Anlaşması’nın imzalanmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeşil kalkınma hedefine ulaşmak için oluşturulan yol haritasını açıkladı. Bakan Kurum, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin uygulayacağı sınırda karbon vergisi yerine kendi emisyon ticaret sistemini kuracağını, yıl sonuna kadar da İklim Kanunu’nun da Meclis’ten geçeceğini belirtti.

15.10.2021Ekonomi
Bebeğimi tek memeyle emzirdim

Bebeğimi tek memeyle emzirdim

Her yıl Türkiye’de ve dünyada 8 kadından 1’i “Meme kanserisiniz” cümlesini duyuyor. Bunlardan biri de yaklaşık 8 yıl önce Türkiye’ye göç eden İranlı Yeganeh Ghasımi. Şu anda 2.5 yaşında bir kızı olan 33 yaşındaki genç kadın, bu cümleyi ilk duyduğu an ve sonrasında yaşadıklarını Hürriyet’e anlattı...

15.10.2021Sağlık
Prof. Dr. Bayram Öztürk: Limanlarımıza yük gelemeyebilir

Prof. Dr. Bayram Öztürk: Limanlarımıza yük gelemeyebilir

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, bu yıl müsilajdan etkilenen 100 geminin taşımacılık yapamadığını belirterek, “Bu ileride yük taşımacılığını da etkiler, limanlarımıza yük girmeyebilir. Bununla ilgili bir senaryo hazırlanmalı” dedi.

15.10.2021Ekonomi
Iskalanmış bir öykü ustası

Iskalanmış bir öykü ustası

‘Temizlikçi Kadınlar İçin El Kitabı’, ölümünden yıllar sonra yayımlanan kısa ve vurucu öyküleriyle uluslararası üne kavuşan ıskalanmış yazar Lucia Berlin’in Türkçedeki ilk kitabı. 1960’lar ve 1970’ler Amerika’sının ‘kirli gerçeklerini’ tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren Berlin, okurunu soğukkanlılıkla düşünülemez olana doğru yürütmeyi istiyor hep.

14.10.2021Kitap Sanat
Geleceğin girişimleri yeniden şekilleniyor

Geleceğin girişimleri yeniden şekilleniyor

Red Bull Basement, üniversiteli girişimcileri destekleyerek kampüs hayatını değiştirecek projelerini geliştirmeleri için fırsat tanıyor. Öğrencilerin kampüs deneyimini ileri götürmeyi amaçlayan, teknoloji odaklı çözümü olan fikir ve projelerini anlattıkları bir dakikalık video ile başvurabilecekleri etkiniğin bu seneki jürisinde Onaranlar Kulübü Kurucu Ortağı Doğukan Güngör, İBB Akıllı Şehir Departmanı Direktörü Burcu Özdemir ve UnoMoi Kurucu Ortağı Gözde Atasoy yer alıyor. Jüri değerlendirmesinin ardından Türkiye Finali’nin kazananı olan proje, bu yıl Türkiye’de gerçekleşecek Red Bull Basement Dünya Finali’ne davet edilecek. Başvurular 24 Ekim tarihine dek redbullbasement.com üzerinden yapılabiliyor.

14.10.2021Kampüs

Yazar Sonuçları

“Sat... Sat... Saattımm” derken hüküm giydirir müzayedeci

Köklü bir aile? At bir çentik... İyi bir eğitim? Çentik. Sofistike bir iş? Çentik. Medyada çok görünmeme? Çentik. Zarafet, hoşluk ve güzellik? Çentik, çentik, çentik... Aslında “sosyetik isim” kavramının tam karşılığı Maya Portakal. Yedi yıldır ikinci bir soyadı (Bitargil) ve bu evlilikten de bir kızı var. Ama dört kuşaktır müzayedecilikle uğraşan bir sülaleden geldiği için ikilemli sorularıma oradan başladım.

18.10.2021

Dünyada bir değişim yaşanıyor: Ruh ve beden sağlığı öne çıkıyor

Pandemi sonrası dünya ölçeğinde ekonomik ve sosyal olarak ortaya çıkan eşitsizlikler, tüm dünyada ruh sağlığını bozdu. Dünyada artan gelir eşitsizliği, hak ve fırsat eşitsizliği varken insanların mutlu olmasını beklemek mucize beklemek gibi. Dünya çapında politikaları belirleyenlerin bu konuda mutlaka önlem almaları ve üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeleri gerekiyor. Dünyada yeni bir değişim yaşanıyor. Bu değişimde ne var? Artık ruh ve zihin sağlığı öne çıkarılıyor. Ruh sağlığını inkar eden sadece maddeci indirgemeci, insanı yalnızca biyolojik bir varlık olarak gören yaklaşım değişiyor.

17.10.2021

İstanbul’un en güzel yanı şehirden çıkması...

Şehrimizi övüyoruz da bazen bunu iş olsun diye yapıyoruz. Misal ben bu aralar ne zaman başka bir şehre gitsem, her seferinde ‘Bunların yaşam kalitesi bizden yüksek’ diyorum.

17.10.2021

Allah’ın Sevgilisi

Şair ne güzel ifade etmiş: ‘Düşünüyorum: O’ndan evvel zaman var mıydı?

16.10.2021