MENÜ

Sezaryen Doğum

Sezaryen Doğum ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sezaryen Doğum haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.370 Sezaryen Doğum haberi bulunmuştur.

Sezaryen Doğum Haberleri

Pek çok kadın bu sorunu yaşıyor Belirtileri ise...

Pek çok kadın bu sorunu yaşıyor! Belirtileri ise...

Miyomların rahimde gelişen iyi huylu urlar olduğunu ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Lale Çetin Yılmaz, tüm kadınların yüzde 25-50’sinde, 40 yaşın üzerindeki kadınların ise yüzde 40’ında görüldüğünü söyledi.

9.09.2020Sağlık
Gebelik şekerinden kurtulmak mümkün mü

Gebelik şekerinden kurtulmak mümkün mü?

Gebelik şekeri hastalığı için sadece diyet ve egzersiz ile birlikte ideal kan şekerine ulaşmanın mümkün olduğunu belirten Kadın Doğum Uzmanı Dr. Emine Karhan Demir, diyet ve egzersize rağmen ideal kan şekeri sağlanamayan durumlarda insülin tedavisine başlandığını ifade etti.

Tüp bağlatma operasyonu hakkında her şey

Tüp bağlatma operasyonu hakkında her şey!

Tüp ligasyonu operasyonu (tüp bağlatma yöntemi) nedir, nasıl yapılır? Tüplerini bağlatan kadın çocuk sahibi olabilir mi? Bu operasyonu kimler tercih edebilir? Konuyla ilgili merak edilenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum & Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Özgür Ersoy, detaylarıyla aktardı.

12.08.2020Sağlık
Doğumdan sonra zayıf görünmenin yolları

Doğumdan sonra zayıf görünmenin yolları

Hamilelik dönemi anne adayları için en özel süreçlerden biri. Bu dönemde birtakım fiziksel değişimle beraber kilo alımı da meydana gelir. Alınan kiloların geri verilmesi için de biraz zaman ihtiyaç vardır. Ancak o zaman kadar doğru kıyafetler tercih ederek hem ince hem de şık görünebilirsiniz.

6.08.2020Yaşam
Gebelik diyabeti nedir, neden olur İşte gebelik diyabetiyle ilgili merak edilenler

Gebelik diyabeti nedir, neden olur? İşte gebelik diyabetiyle ilgili merak edilenler

Gebelikte diyabet nedir? Nedenleri ve belirtileri nelerdir? Hangi anne adayları risk altında? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökçenur Gönenç, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

Otomobilin çarptığı kedi, 4 yavru doğurdu

Otomobilin çarptığı kedi, 4 yavru doğurdu

MERSİN’in Mut ilçesinde otomobilin çarptığı kedi, götürüldüğü veterinerde 4 yavru dünyaya getirirken, 2 yavru kurtarılamadı.

27.05.2020Gündem
Koronavirüs, Anne Karnındaki Bebeğe Geçer mi

Koronavirüs, Anne Karnındaki Bebeğe Geçer mi?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “Pandemi” ilan edilen Koronavirüs (Covid-19) salgını, her bireyi olduğu gibi, anne adaylarını da oldukça endişelendirmektedir. Anne adaylarının, Koronavirüs salgınından dolayı dünyaya gelecek bebekleri konusunda ciddi kaygı taşıdıkları gözlemlenmektedir. Peki Koronavirüs, anne karnındaki bebeğe geçer mi? Virüs nedeniyle erken doğum gerçekleşebilir mi?

Koronavirüs erken doğum riski oluşturuyor mu

Koronavirüs erken doğum riski oluşturuyor mu?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “pandemi” ilan edilen koronavirüs (COVID-19) salgını, her bireyi olduğu gibi, anne adaylarını da oldukça endişelendirmektedir. Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Ekiz, gebelerin endişeleri ve koronavirüs teşhisi almış gebeler üzerinde yapılan araştırma hakkında açıklamalarda bulundu.

Sezaryen, Alerjik Hastalık Görülme Olasılığını Arttırıyor

Sezaryen, Alerjik Hastalık Görülme Olasılığını Arttırıyor

Alerjik hastalıkların her geçen gün artığına dikkat çeken Uzm. Dr. Salih Aydın, “Sezaryen doğum, gereksiz kullanılan antibiyotiklerin vücudun doğal florasını bozması, sigara dumanına maruz kalma, kapalı ve yetersiz havalandırılmış ortamlarda yaşamanın da alerjik hastalıkların görülme olasılığını artırmaktadır.” dedi.

Sezaryendeki Anestezi Doğum Sonrası Depresyon Riskini Artırıyor

Sezaryendeki Anestezi Doğum Sonrası Depresyon Riskini Artırıyor

Sezaryen yöntemiyle doğumda verilen anestezinin hastanede tedaviyi gerektiren doğum sonrası depresyona yakalanma riskini artırdığı ortaya çıktı.

Acının fotoğrafı... Anne iki gün sonra hayatını kaybetti

Acının fotoğrafı... Anne iki gün sonra hayatını kaybetti

Tokat’ta sezaryen doğum yapan annenin yoğun bakımda 2 gün süren yaşam mücadelesini kaybettiği, bebeğin kurtarıldığı olayla ilgili inceleme başlatıldı.

25.01.2020Gündem
Yeni yılın ilk bebeğini ziyaret etti ve duyurdu: 2020 yılında devreye sokacağız

Yeni yılın ilk bebeğini ziyaret etti ve duyurdu: 2020 yılında devreye sokacağız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara'da yeni yılın ilk bebeği Gökhan'ı ziyaret etti. Bakan Koca, 2020'de güçlü bir Doğum Eylem Planı'nı devreye sokacaklarını ve bu kapsamda özellikle normal doğumu teşvik edeceklerini bildirdi.

31.12.2019Gündem
Emine Erdoğan: Otizm görülme olasılığı 68de 1e ulaştı

Emine Erdoğan: Otizm görülme olasılığı 68'de 1'e ulaştı

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, otizmin görülme sıklığının günümüzde 68'de 1'e ulaştığını söyledi. Erdoğan, "Amerika Hastalıkları Kontrol Etme ve Önleme Merkezi”nin 2012 verilerine göre, otizmin görülme sıklığı 88’de 1 idi. Günümüzde bu rakam, 68’de 1’e ulaşmıştır. Bu kadar sık rastlanan bir sendromun, ne olduğu hakkında bizlerin de acilen bilgilenmesi lazım" dedi.

20.11.2019Gündem
Göbek bağı geç kesilen bebeklerin bağışıklıkları daha güçlü

Göbek bağı geç kesilen bebeklerin bağışıklıkları daha güçlü

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu, göbek bağı hızlı kesilen bebeklerin bağışıklıklarının daha zayıf olduğunu, anneden geçen bağışıklık hücrelerinden mahrum kaldıklarını söyledi.

Sezaryenle doğan, daha sık hastalanıyor

Sezaryenle doğan, daha sık hastalanıyor

Almanya’daki Die Techniker Krankenkasse’nin yaptığı bir araştırmaya göre, sezaryenle doğan çocuklar, hem küçük yaşlarda hem de ileriki yaşlarda daha sık hastalanabiliyor.

5.09.2019Avrupa
Sezaryen doğum ile obezite arasında bir ilişki var mı

Sezaryen doğum ile obezite arasında bir ilişki var mı?

“Sezaryen, bir doğum tercihinden ziyade anne ve/veya bebek için hayat kurtaran bir operasyon olduğunda uygulanmaktadır” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökçenur Gönenç, sezaryen doğum ve obezite ilişkisini değerlendirdi.

Tüp Bebek Tedavisinde Kilonun Önemi

Tüp Bebek Tedavisinde Kilonun Önemi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burçak Erzik, tüp bebek tedavisine başlamadan anne-baba adayının ideal kiloya gelmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Tüp bebek tedavisine başlamadan kilo verilmeli

Tüp bebek tedavisine başlamadan kilo verilmeli

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burçak Erzik, tüp bebek tedavisine başlamadan anne-baba adayının ideal kiloya gelmesinin önemli olduğunu vurguladı.

En çok kaç kez sezaryen doğum yapılabilir

En çok kaç kez sezaryen doğum yapılabilir?

“En çok kaç kere sezaryen ile doğum yapabilirim?” ya da “Kaçıncı sezaryenden sonra riskler artar?” gibi soruların yanıtları özellikle ilk doğumunu bu yöntemle yapmış anne adayları tarafından merak edilir. Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu’ndan merak edilen bu soruların yanıtlarını aldık.

15.06.2019Doğum
Türkiye nüfusunun yüzde 28i çocuk

Türkiye nüfusunun yüzde 28'i çocuk

Türkiye'nin çocuk nüfusu, geçen yıl sonu itibarıyla 22 milyon 920 bin 422 olarak belirlendi.

18.04.2019Ekonomi
Gebelik şekeri nedir, belirtileri nelerdir

Gebelik şekeri nedir, belirtileri nelerdir?

Gebelik şekeri nedir, neden olur? Gebelik şekeri kimlerde görülür? Hamilelikte merak edilen bu konu ile ilgili merak edilenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökçenur Gönenç anlatıyor.

Bebeğin doğum anında anneden aldığı sıvı, ilk hayat yudumudur

Bebeğin doğum anında anneden aldığı sıvı, ilk hayat yudumudur

Her insanın bağırsaklarında ortalama olarak 1,5 kilo bakteri bulunuyor. Beslenme uzmanı Elvan Odabaşı bağışıklık sistemini destekleyen bu faydalı dost bakterilerin ilk olarak doğum anında ve normal doğum ile bebeğin, annenin vücudundan yutması ile vücuda alındığını belirtti.

1.04.2019Yenidoğan
Bahar ayları nezle ile kabusa dönmesin

Bahar ayları nezle ile kabusa dönmesin!

“Doğanın yeniden canlandığı, insanların neşe ve sevinçlerinin arttığı bahar ayları, mevsimsel alerjik rinit hastaları için kabusun geri dönmesi gibidir. Bunun nedeni havada yayılan; ağaç, çiçek ve çimenlerin oluşturdukları çiçek tozları yani polenlerdir. Soluduğumuz havaya karışabilen küçük moleküllü polenler 300 kilometre kadar uzağa bile ulaşabilir.Yani Edirne’deki bir bitki poleni, İstanbul’daki alerjik çocuğu etkileyebilmektedir” diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Bostancıoğlu açıkladı.

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum Yapılır mı

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum Yapılır mı?

Son birkaç yıldır daha sık konuşulmaya başlanan sezaryen sonrası vajinal doğum aslında geçmişten beri var.Daha önce sezaryen olmuş bir kadın ikinci doğumunu sezaryen yoluyla yapabileceği gibi şartlar uygunsa normal yolla doğum yapmayı da denebilir. İkinci doğum vajinal yolla gerçekleşirse buna SSVD (Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum) adı verilir. Ama normal doğuma yönlendirmeye yönelik yapılan çalışmalarla en popüler dönemini yaşıyor diyebilirim.

Sezaryen doğum nedir Sezaryen sonrası normal doğum yapılır mı

Sezaryen doğum nedir? Sezaryen sonrası normal doğum yapılır mı?

Sezaryen, doğumun doğal olmadığı durumlarda karın ve rahmin kesilerek bebeğin alındığı cerrahi bir işlemdir. Peki, hangi durumda sezaryen yapılır? Sezaryen doğumun avantaj ve dezavantajları neler? Sezaryen sonrası normal doğum yapmak mümkün mü? Merak edilenleri uzmanından öğrendik.

1.02.2019Doğum
Normal doğum yapan annelerin sütünde melatonin daha fazla

Normal doğum yapan annelerin sütünde melatonin daha fazla

Normal doğum ve emzirmenin faydalarına bir yenisi daha eklendi: Ülkemizde yapılan bir çalışmada normal doğum yapan annelerin sütündeki melatonin miktarının sezaryen doğum yapan annelerdekinden daha yüksek olduğu gösterildi.

Anne adayları hamilelik şekerine dikkat

Anne adayları hamilelik şekerine dikkat!

Hamilelik şekeri nedir? Hamilelik şekeri sebepleri nelerdir, nasıl kontrol altına alınabilir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Gökçenur Gönenç, hamilelik şekeri hakkında merak edilenleri yanıtlıyor.

Emine Erdoğan: Kadına yönelik şiddet insanlığa ihanettir

Emine Erdoğan: Kadına yönelik şiddet insanlığa ihanettir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, tüm dünyada yaygın olan kadına yönelik şiddetin insanlığa ihanet olduğunu belirterek, "Ne yazık ki yaşamları boyunca her üç kadından biri fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kalıyorlar." dedi.

26.10.2018Gündem
Türkiye sezaryende dünya üçüncüsü

Türkiye sezaryende dünya üçüncüsü

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye yüzde 53,1 ile sezaryen doğum oranı en yüksek üçüncü ülke oldu.

24.10.2018Doğum
Normal doğum anne için de bebek için de faydalı

Normal doğum anne için de bebek için de faydalı

Günümüzde daha çok bilinçli ebeveynler tarafından tercih edilen normal doğum, annenin hızla doğal yaşantısına dönerek doğum kilolarından kısa sürede kurtulmasını, bebeğin ise sezaryen ile dünyaya gelen yaşıtlarına göre hayata daha kolay adapte olmasını sağlıyor.

18.10.2018Doğum
Sezaryen doğumda Avrupa birincisiyiz

Sezaryen doğumda Avrupa birincisiyiz

Türkiye sezaryen sıralamasında yüzde 53'lük oranla dünyada dördüncü, Avrupa'da ise birinci sırada yer alıyor.

18.10.2018Doğum
Sezaryen doğum nedir Sezeryan gereken durumlar nelerdir

Sezaryen doğum nedir? Sezeryan gereken durumlar nelerdir?

Sezaryen doğum, genellikle normal doğum gerçekleştiremeyecek durumda olan kadınların karşılaştığı konu oldu. Bebeğin doğum kanalında ters ilerlemesi, plasentanın erken ayrılması, çoğul gebelikler gibi durumlar, sezaryen doğumun gereklilikleri arasında yer almaktadır. Peki, sezaryen doğum nedir ve ne demektedir? İşte, birçok vatandaşın araştırdığı o konu hakkında detaylı bilgiler

23.07.2018Gündem
Türkiye’de çiftlerin yüzde 15’i çocuk sahibi olamıyor

Türkiye’de çiftlerin yüzde 15’i çocuk sahibi olamıyor

Türkiye ve dünya jinekoloji camiasının yakından takip ettiği geleneksel Türk-Alman Jinekoloji Kongresi Kıbrıs’ta gerçekleşti. Kongrede konuşan TAJEV Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, çocuk sahibi olma sorununun giderek arttığını belirterek, "Türkiye’de çiftlerin yüzde 15i çocuk sahibi olmakta sorun yaşıyor dedi.

Bebeğinize kalça ultrasonu çektirdiniz mi

Bebeğinize kalça ultrasonu çektirdiniz mi?

Türkiye’de her 100 doğumdan 1’inde doğumsal kalça çıkığı sorununun olduğunu dikkat çeken uzmanlar, bebeklerde ilk 1 ayın teşhis için çok önemli olduğunu, mutlaka doğumdan sonra 1’nci ay sonunda kalça ultrasonu çektirmelerini öneriyor.

Yazar Sonuçları

Nasıl göründüğünüz değil ne kadar iyi hissettiğiniz önemli

Portekizli iş insanı Pedro de Noronha, “Bana kızımızı göstermiyor” diyerek ünlü manken Tülin Şahin’den şikâyetçi oldu. Ortaya çıktı ki ünlü manken doğumdan sonra eşinin “Kilo ver” baskısına ve psikolojik şiddetine maruz kalmıştı. Tülin Şahin maalesef bu konuda yalnız değil. Peki neden? Bu şiddetle nasıl başa çıkılır? Uzmanlara sordum.

10.08.2020

Kadınlar üreme sistemi organlarını tanıyor ve biliyorlar mı?

Kadının üreme sistemi, insanların var olma sürecinin en önemli parçalarından biridir. Gelişmekte olan fetüsü kuluçkalayan ve çocuğun dünyaya ulaşması sağlayan kadındır.

7.05.2020

Normal doğum mu, sezaryen mi? Doğum şekline nasıl karar verilir?

Genel olarak sezaryen; vajinal doğumun güvenle tamamlanmasının mümkün olmadığı durumlar söz konusu ise veya vajinal doğumla birlikte anne ve/veya bebekte belirgin risk varsa uygulanır. Dünyada isteğe bağlı sezaryen konusunda etik tartışmalar devam etmektedir. Peki, normal doğum mu yoksa sezaryen mi daha sağlıklı, neye göre karar verilir?

23.12.2019

Hamilelikte kilo kontrolü nasıl sağlanmalı?

Hamile kalmak isteyen kadınların en büyük endişelerinden biri de hamileyken fazla kilo almaktır. Bazı kadınlar hamile kalmadan önce ideal kilodadır ama hamilelikte fazla kilo almaktan korkarlar. Kimisi de fazla kiloyla hamile kalır ve hamilelikte biraz kilo vermek ister ya da çok fazla kilo almamak için çaba harcarlar.

13.11.2019

Epidural anesteziyle doğum

Hamileliğin sonuna yaklaşırken bebeğin ismi, doğumun gereçekleşeceği hastane hatta bebeğin giyeceği ilk kıyafet gibi pek çok konuya karar verilmiş olunur.

3.08.2019

Neden normal doğum yapmalıyız?

Normal doğum 37-42 gebelik haftaları arasında, kendiliğinden başlayan rahim kasılmalarıyla bebeğin vajinal yolla canlı olarak doğmasıdır. Yaşamın bir parçası olan normal doğum insan neslinin devamını sağlayan, bedenin doğal bir fonksiyonudur.

26.07.2019

Hangi durumlarda sezaryen ile doğum kararı verilir?

Sezaryen ile doğum kararı gebelik muayeneleri esnasında verilebileceği gibi, doğumu suni sancı ile başlatma girişimi başarısız olduğunda, ya da doğum eylemi başladıktan sonra doğumun birinci ya da ikinci evresinde verilebilir. Şu unutulmamalıdır: Bebeğin vücudu çıkana kadar herhangi bir dönemde normal doğumdan vazgeçilerek bebeğin sezaryen ile doğması kararı verilebilir!

20.05.2019

Hamilelikte çatı muayenesi nasıl yapılır? Doğumu nasıl etkiler?

Tıbbi adı, “Pelvik muayene” olan çatı muayenesi, hamileliğin son döneminde anne adayının pelvik kemik yapısının değerlendirilmesi ve pelvisin (kalça kemiği) normal doğuma uygun olup olmadığına karar vermek amacıyla yapılmaktadır.

11.03.2019

Vajinal tohumlama nedir?

Vajinal tohumlama nedir? Vajinal tohumlama faydalı mı yoksa zararlı mı? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zahide Küçük, vajinal tohumlama hakkında yapılan çalışmaları sizler için değerlendirdi.

3.02.2019

Normal doğum daha sağlıklı

DOĞUM, dünyanın en doğal olaylarından biri belki de.

24.12.2018

Vajinal tohumlama bir tercih mi, gereklilik mi?

İşe yarayacağı konu açısından sadece bir trend- doğum fantezisi

17.05.2018