EKSTRA
MENÜ

Semih Gümüş

Semih Gümüş haberleri sayfasında güncel ve son dakika Semih Gümüş hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 761 Semih Gümüş haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Semih Gümüş Haberleri

Dalgaların sesi eşliğinde keyifli okumalar dileriz...

Dalgaların sesi eşliğinde keyifli okumalar dileriz...

Bir şezlonga kurulun, güneş kreminizi sürün, buz gibi içeceğinizi alın ve başlayın sayfaları çevirmeye... Dalgaların sesi eşliğinde başka âlemlere vardınız bile, değil mi? Yazın sahilde kitap okumak bir başkadır... Bu keyfe keyif katacak kitapları jürimize sorduk.

Değerlendirme Nedir Değerlendirme Yazısı Nasıl Yazılır

Değerlendirme Nedir? Değerlendirme Yazısı Nasıl Yazılır?

Değer kelimesinden türetilmiş olan değerlendirmek sözcüğü, bir şeyi tahlil etmek, neden sonuç ilişkisine göre inceleyip yargıda bulunmak ve analiz etmek anlamına gelir. Roman ve öykü gibi kurgusal eserleri okurlara tanıtmak ve eleştirmek için yazılan metinlere değerlendirme yazısı denir. Bu tür yazılar, deneme, makale, söyleşi gibi eserler için de kaleme alınabilir. Değerlendirme nedir? Değerlendirme yazısı nasıl yazılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Araştırma
‘Bunları birinin mutlaka söylemesi, yazması lazım’

‘Bunları birinin mutlaka söylemesi, yazması lazım’

Yaşar Kemal, onun ölümünden sonra “Türk edebiyatının en büyük eleştirmeniydi” demişti. Roman ondan sorulurdu. Eleştirmenliğin nankör bir iş olduğunu söyleyen Fethi Naci, Marksist eleştiri anlayışının edebiyatımızdaki en önemli ismiydi. Yayıncılık da yapan Fethi Naci’nin kurduğu Gerçek Yayınları’nda başlattığı ‘100 Soruda?’ dizisi önemli bir boşluğu doldurmuştu.

22.04.2021Kitap Sanat
Deneme: Açık yazı

Deneme: Açık yazı

‘Sonra Hayat’, Onur Çalı’nın benzersiz öykücülüğünden de el almış bir denemeler toplamı. Salâh Birsel’den İlhan Durusel’e, George Orwell’dan Oktay Cevdet’e dek yazarlar, kitaplar üstüne, hem onlarla söyleşir hem hayata göz kırpar hem de okura armağanlar yollar gibi rahat, canım arkadaşım Enver Ercan’ın ‘eviçi Türkçesi’ dediği Türkçeyle yazılmış gibi tatlı mı tatlı denemeler.

16.04.2021Kitap Sanat
Ölmeye değil, sonsuzluğa yattı

Ölmeye değil, sonsuzluğa yattı

Türk edebiyatının en önemli yazarlarından Adalet Ağaoğlu, 91 yaşında İstanbul’da vefat etti. Ağaoğlu, ‘Ölmeye Yatmak’, ‘Bir Düğün Gecesi’, ‘Hayır’, ‘Ruh Üşümesi’ ve ‘Fikrimin İnce Gülü’ gibi yapıtlarıyla Cumhuriyet Türkiyesinin ruhunu anlattı.

15.07.2020Kitap Sanat
Türk edebiyatının önemli isimlerinden Adalet Ağooğlu kimdir, neden öldü Adalet Ağaoğlunun eserleri ve hayatıyla ilgili bilgiler

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Adalet Ağooğlu kimdir, neden öldü? Adalet Ağaoğlu'nun eserleri ve hayatıyla ilgili bilgiler

Adalet Ağaoğlu 91 yaşında hayatını yitirdi. Adalet Ağaoğlu'nun ölümüyle ilgili hastaneden yapılan açıklamada, 'Sayın Adalet Ağaoğlu, 3 gündür yoğun bakımda gördüğü tedavi sonrasında çoklu organ yetmezliği nedeniyle bu sabaha karşı hayatını kaybetti.' denildi. Adalet Ağaoğlu, eserlerinde toplumsal sorunlara ve bunların bireyler üzerindeki etkisine iç monologlar ve ince alay ile dikkat çeker. Adalet Ağaoğlu, tiyatro, öykü ve roman türlerinde birçok ödüle layık görüldü. Peki, Adalet Ağaoğlu kimdi? İşte Adalet Ağaoğlu'nun eserleri ve hayatıyla ilgili bilgiler

14.07.2020Gündem
Semih İsminin Anlamı Nedir Semih Ne Demek

Semih İsminin Anlamı Nedir? Semih Ne Demek?

Semih, erkek çocuklarına sıklıkla verilen bir isimdir. İçerdiği anlam bakımından öne çıkan isimlerdendir. Semih, isminin ne anlama geldiğini öğrenebilir, buna göre çocuğunuza bu ismi koyabilirsiniz. Semih isminin anlamını ve ne demek olduğunu sizler için derledik.

Cumhuriyet ve Hürriyet’teki karikatüristler

Cumhuriyet ve Hürriyet’teki karikatüristler

Cumhuriyet’in çizeri Ali Ulvi idi. Karikatür dışında iyi bir şiir okuruydu. Hürriyet’in çizeri de Nehar Tüblek’ti. Çizdiklerini gazetenin yazıişlerine gösterir, onların yorumuna değer verirdi.

18.07.2019Kitap Sanat
Zeynep Cemali Öykü Yarışmasının kazananları belli oldu

Zeynep Cemali Öykü Yarışması'nın kazananları belli oldu

Türkiye’nin genç öykü belleğinde iz bırakan Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Usta öykücü Zeynep Cemali’nin anısını yaşatmak amacıyla 2011’den beri düzenlenen ve gençlerin her yıl daha fazla ilgi gösterdiği Zeynep Cemali Öykü Yarışması’na bu yıl 50’den fazla ilden, 500’ün üzerinde öğrenci katıldı.

20.09.2018Kitap Sanat
Semih Gümüş: Edebiyat, toplumun yaşayan belleğidir

Semih Gümüş: "Edebiyat, toplumun yaşayan belleğidir"

Ülkemizde Edebiyat denince akla gelen en önemli isimlerden birini, büyük bir heyecanla sayfalarımıza taşıyoruz: Semih Gümüş. Yıllardır en ücra köşelerinden, en yüksek tepelerine kadar tüm edebiyat coğrafyasını dolaşmış, eleştirileriyle yol gösterici olduktan sonra kendi romanını da yayımlayarak bambaşka bir açıdan edebiyata katkı sunmuş Semih Gümüş, Dünya Kitap Günü’nü de içini alan bu haftada gururla, Hürriyet Kampüs sayfalarında.

29.03.2018Kampüs
Başarıya giden yol: Bilgi Kariyer Günleri

Başarıya giden yol: Bilgi Kariyer Günleri

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kariyer Merkezi tarafından düzenlenen “BİLGİ Kariyer Günleri’18” kendi sektörünün lideri 100’e yakın kurumsal şirketin katılımıyla 15 Mart’ta başlıyor. Kariyer Günleri’nde öğrenciler ve mezunlar, iş dünyasının önde gelen isimleri ve sektör profesyonellerinden ilham alma fırsatını yakalayacak.

14.03.2018Kampüs
248 felsefeci ve yazar seçti... İlk sırada ‘Devlet’ var

248 felsefeci ve yazar seçti... İlk sırada ‘Devlet’ var

Notos dergisinin düzenlediği ‘En İyi 100 Felsefe Metni’ soruşturmasının sonuçları açıklandı. İlk sırada Platon’un ‘Devlet’i var.

31.01.2018Kitap Sanat
2017nin en iyi 20 kitabı

2017'nin en iyi 20 kitabı

Edebiyat eleştirmenleri ve kitap ekleri editörlerinden oluşan 10 kişilik jüri, 'edebiyat' ve 'edebiyat dışı' kategorisinde ayrı ayrı 2017’nin en iyi 10 kitabını seçti. Edebiyat kategorisinde Selim İleri’nin tarumar olmuş bir yazarın hesaplaşmalarını anlattığı ‘Sona Ermek’ adlı son romanı birinci olurken edebiyat dışı kategorisinin birincisi Tayfun Atay'un 'Görünüyorum O Halde Varım'i oldu. Selahattin Demirtaş’ın ‘çok satan’ kitabı ‘Seher’ ise edebiyat kategorisinin ikincisi... İşte 2017'nin en iyi 20 kitabı...

21.12.2017Kitap Sanat
Oyuncu komplekssiz olmalı

Oyuncu komplekssiz olmalı

Levent Can, “Vatanım Sensin” dizisinin yeni sezonunda acımasız Yunan generali Filipos olarak izleyici karşısına çıkıyor. Kötü bir karakteri canlandırmanın kendisini kaygılandırmadığını belirten Can, “Oyuncu komplekssiz olmalı” diyor.

6.12.2017Magazin
Aslında durum iyi değil ama...

Aslında durum iyi değil ama...

Yazılan romanların ve öykülerin kullandığımız dille değil de doğuştan gelen kanla yazıldığını savunan yazarların bile bulunduğu yerde kime, nasıl laf anlatılır bilmiyorum. Bugüne dek birilerine laf anlatmak gibi bir çabam olmadı ama, uzaktan bakınca da durum iyi değil, hatta epeyce kötü.

27.07.2017Kitap Sanat
Esas mesele dayanışma  iradesini kaybetmememiz

Esas mesele dayanışma iradesini kaybetmememiz

Bazı sandıkların hiç kilitli tutulmaması gerekir. Can Yayınları, Akif Kurtuluş’un artık kitabevi raflarında bulunmayan, baskısı tükenmiş kitaplarını yeniden basarak, çok kıymetli bir sandığın kapağını açtı. ‘Daktilo Yazıları ‘ (‘Harita Metod Defteri’ ile ‘Politika ve Sanat’ kitaplarını bir araya getiriyor) ve ‘Romantik Korno’yla, en çok şairliğiyle bilinen ama ‘Mihman’ ve ‘Ukde’ romanlarıyla da ses getiren Kurtuluş’un deneme yazarı ve eleştirmen kimliğini ön plana çıkarıyor. Bugün her türlü telaşın uzağında, Gümüşlük’te yaşayan ve köyün futbol kulübünün yöneticiliğini yapan Kurtuluş’la konuştuk, dün-bugün karşılaştırması yaptık. Bu kitapları, özellikle de ‘Romantik Korno’yu okurken, bir yerlerden bulun buluşturun, Takis Binis’ten ‘To Dihti’yi dinleyin. Sebebini sayfaları çevirdikçe anlayacaksınız.

31.03.2017Keyif
‘Masal Kenti’nde fuar zamanı

‘Masal Kenti’nde fuar zamanı

Bursa Kitap Fuarı yarın 15’inci kez kapılarını açıyor. Fuarın şimdiye kadarki ilk ‘onur konuğu’ olan öykü yazarı Cemil Kavukçu çocukluğunun geçtiği şehri, ‘masal kenti’ olarak tanımlıyor...

16.03.2017Kitap Sanat
Edebiyat anlayışımız nasıl biçimleniyor...

Edebiyat anlayışımız nasıl biçimleniyor...

Başkalarıyla ortak konuşma konumuzun öncelikle Anglosakson edebiyatı oluşu yazar ve kitap seçimlerimizi etkiliyor belki ama daha önemli olan, İngiliz ve Amerikan edebiyatından çıkmış kitapların ve yazarların uluslararası dolaşımda daha çok görünür oluşu.

16.03.2017Kitap Sanat
Bazı kitapların içinde yaşayabilirsiniz

Bazı kitapların içinde yaşayabilirsiniz

Yazar, okur, eleştirmen, yayıncı... Yaptığı her işte iddialı olan Semih Gümüş, ‘Belki Sonra Başka Şeyler de Konuşuruz’un ardından aşk acısıyla kendini bir odaya kapatan bir adamın başından geçenleri anlattığı ikinci romanı ‘Yalnızlık Kime Benzer’i yayımladı. Ne yaşanabilir ki bir odada? Cevapları edebiyatın dev isimlerin birer kahraman olarak girip çıktığı bir yalnızlık labirentinde...

9.03.2017Kitap Sanat
Geleceğin 10 yazarı

Geleceğin 10 yazarı

Edebiyat dünyasının alanında yetkin 10 ismine ‘İlk kitabıyla dikkatlerini çeken, yeni çalışmalarını merakla bekledikleri yazarları’ sorduk. Ortaya Türkiye edebiyatının yeni yıldızları çıktı...

3.02.2017Kitap Sanat
Edebiyat ve sanatın yeni buluşma noktası: Hürriyet KitapSanat

Edebiyat ve sanatın yeni buluşma noktası: Hürriyet KitapSanat

Hürriyet, yayıncılık hayatına arşiv niteliği taşıyan yepyeni bir kültür sanat eki kazandırıyor. Sanat ve edebiyatı birbirinden bağımsız düşünemeyen bünyelerin bağımlısı olacağı Hürriyet KitapSanat bugün yayın hayatına başladı. Edebiyat ve sanat çevrelerinde yankı yaratan ve ilk sayısı büyük beğeniyle karşılanan haftalık dergide neler var? İşte cevabı...

2.02.2017Kitap Sanat
35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı başladı

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı başladı

13 bin metrekarelik bir alan... Silme kitap dolu... Dahası; yüzlerce yazar, şair, çizer de orada... Bir kitapsever için bundan daha iyi ne olabilir? TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle hazırlanan kitap fuarı bugün açıldı. Bu yılki teması ‘Felsefe ve İnsan’, onur yazarı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi, onur konuğu ülkesiyse Almanya...

11.11.2016Keyif
‘O, vicdanın ta kendisidir’

‘O, vicdanın ta kendisidir’

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’yle ilgili soruşturmada, 55 gün önce tutuklanan gazetenin Yayın Danışma Kurulu üyesi yazar Aslı Erdoğan’ı annesi, avukatı ve meslektaşları anlattı. İnsan Hakları Derneği’ndeki toplantıya Aslı Erdoğan’ın annesi Mine Aydostu, avukatı Erdal Doğan, doktor İncilay Erdoğan, eleştirmen Semih Gümüş, tiyatrocu Defne Halman ve İHD Şube yöneticisi Mine Nazari katıldı.

11.10.2016Gündem
#SoruHürriyetinin konuğu Doğan Hızlan: O dergileri ben de okuyorum ama...

#SoruHürriyeti'nin konuğu Doğan Hızlan: O dergileri ben de okuyorum ama...

Hurriyet.com.tr'nin Hürriyet yazarlarıyla okurlarını bir araya getiren programı #SoruHürriyeti'nin bugünkü konuğu Doğan Hızlan oldu. Hürriyet Sosyal Medya İçerik Müdürü Sevin Turan'ın moderatörlüğünü yaptığı programda Hızlan, sanat ve edebiyatla ilgili çok sayıda soruya yanıt verdi.

21.06.2016Gündem
Çetin Altan hayal ettiği ülkeyi göremedi

Çetin Altan hayal ettiği ülkeyi göremedi

Gazeteci-yazar Ahmet Altan ve akademisyen Mehmet Altan'ın babası, Türk basınının dev kalemlerinden gazeteci-yazar, eski Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Çetin Altan, dün saat 11.05 sıralarında, 88 yaşında tedavi gördüğü İstanbul Fatih Üniversitesi Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Gazeteci-yazar ve eski milletvekili Çetin Altan aramızdan ayrılmadan önce kaleme aldığı son köşe yazısında “Anlaşılıyor ki ülkeme demokrasinin geldiğini göremeden ayrılacağım bu dünyadan” demişti. Haklı çıktı. Öte yandan, Çetin Altan için bugün Milliyet gazetesinin İstanbul Çağlayan’daki binasının önünde tören düzenlenecek. Altan daha sonra, Teşvikiye Camisi’nde kılınacak cuma namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

22.10.2015Gündem
Semih Gümüş: Roman yazdığımı 2.5 yıl herkesten sakladım

Semih Gümüş: Roman yazdığımı 2.5 yıl herkesten sakladım

Türkiye’nin önde gelen edebiyat eleştirmenlerinden Semih Gümüş bir roman yazarak herkesi şaşırttı. ‘Belki Sonra Başka Şeylerden de Konuşuruz’, Can Yayınları’ndan çıktı.

4.10.2015Keyif

Yazar Sonuçları

‘Yüzyılın 100 Şairi’ soruşturması üzerine

Semih GÜMÜŞ, ‘Şiirin Hayatımızdaki Yeri’ yazısında NOTOS’un 15. Büyük Soruşturması üzerine bir sunuş yazmış:

11.03.2021

Yüzyılın 40 oyunu

NOTOS dergisi (1) her yıl büyük bir soruşturma yapar. Bu yılın konusu ‘Yüzyılın 40 Oyunu’ydu. Derginin son sayısında bu soruşturmanın sonucu yer alıyor:

7.02.2020

Murat Gülsoy’un 30 yılı

İyi yazar Murat Gülsoy sadece öyküleri, romanları, denemeleriyle ünlenmedi, yaratıcı yazarlık dersleri verdi, Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Araştırma Merkezi’nde etkinlikler düzenledi. Hakkında çıkan kitabın adı ve içeriği şöyle: ‘Murat Gülsoy: Edebiyatta 30. Yıl-Basında Yazılanlar’...

13.04.2019

Oktay Rifat’ı anımsatmak

TÜRK şiirinin önemli ustalarından Oktay Rifat, ne yazık ki gereken ilgiyi görmedi. Çünkü onu okuyup anlamanız için, iyi şiir konusunda ölçütlerinizin olması gerekir. Şiirin/şairin kalıplaşmaması gerektiğini düşünüyorsanız, Oktay Rifat’ı ihmal etmeyin.

4.04.2019

Çocuk kitapları üzerine

NOTOS dergisinin soruşturmalarını her zaman yanıtlamışımdır. Yeni sayısının konusu eli kalem tutan herkesin ilgisini çekti, çekmeliydi de. Çocuk kitaplarının beni ilgilendiren yanı ileride bir edebiyat okuru kimliği kazanmasını istediğimiz çocuğun okuma altyapısını düzenlemek.

8.02.2019

Dergiler arasında

Bugün iki dergiyi tanıtacağım.

3.01.2019

‘Kuralsız’ arenada sıkıntıları başladı... CHP yine ‘geç’ kaldı

SEÇİMLERE 3.5 ay kal kaldı. CHP’de Kılıçdaroğlu karar verici olmak istiyor ancak bir yandan da ‘tuzakları’ı aşmak zorunda. AKP aday tespitini tamamlamış gibi... CHP ‘yine geç’ kaldı. Hani adaylar altı ay önceden belirlenecekti? Hani gençler ve kadınlara geniş yer verilecekti?

7.12.2018

Zeynep Cemali ve öykü yarışması

Günışığı Kitaplığı, çocuk ve gençlik yayıncılığıyla dikkat çeken, çocuklara yeni ufuklar açan birbirinden güzel kitaplarıyla dikkat çeken bir yayınevi… Uzun yıllardır düzenlediği ve edebiyatımızın usta isimlerinden Zeynep Cemali adına gerçekleştirilen ‘Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nı düzenleyen bir yayınevi aynı zamanda. Bu yılki Zeynep Cemali Öykü Yarışması'nın başvuru tarihinin sona ermesine az bir kaldı. Öykülerinin yayımlanmasını isteyen çocuklar 22 Mayıs salı gününe kadar bu yarışmaya başvursunlar... Zeynep Cemali Öykü Yarışması Proje Başkanı ve Günışığı Kitaplığı Yayın Yönetmeni Dr. Müren Beykan ile yarışmayı ve Zeynep Cemali’yi konuştuk.

30.04.2018

Notos’un Ferit Edgü dosyası

1950 kuşağının hem edebiyat hem kültür adamı Ferit Edgü için Notos’un* ‘Ferit Edgü-Yalınlığın Derinliği’ adlı bir dosya hazırlaması beni çok sevindirdi.

5.04.2018

Nilüfer Belediyesi’nde Orhan Kemal günleri

BURSA Nilüfer Belediyesi yazar anmaları konusunda övgüye değer çalışmalar yapıyor.

14.12.2017

İlk Onur Konuğu Cemil Kavukçu için özel bir kitap

KİTAP fuarlarında, başka yerlerde bulamayacağım kitapları alırım.

22.03.2017

Bursa Kitap Fuarı 15 yaşında

TÜRKİYE’NİN kültür haritasını çıkardığımda, yayıncılık ve kitap açısından iyimserim.

15.03.2017

Levent Kırca’nın mezarı yapıldı

Ölümünün birinci yıldönümü olan 12 Ekim 2016’dan biraz önce “Levent Kırca’nın mezarı neden yapılmadı” diye gereksiz bir tartışma çıkmıştı.

3.02.2017

Haldun Taner Ödülü Ömür İklim Demir'in

HER sene gerçekleştirilen Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, bu sene Yapı Kredi Yayınları etiketiyle yayımlanan, ‘Muhtelif Evhamlar Kitabı’ ile Ömür İklim Demir kazandı.

1.02.2017

Gazeteci Yaşar kemal

YAPI Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın SALT işbirliğiyle gerçekleştirdiği ve küratörlüğünü Sadık Karamustafa ile Sevengül Sönmez’in üstlendiği “Yaşar Kemal’i Anla(t)mak / Romancının Gazeteci Olarak Portresi” sergisi, şubat ayı içinde SALT Galata’da açılacak.

4.01.2017

Kılıçdaroğlu tek başına Taksim’e mi çıksın?

KEMAL Kılıçdaroğlu dün İstanbul’daydı; Şişli’de Cumhuriyet binasını ziyaret etti.

10.11.2016

Bir yılın öykü dökümü

DAHA önce şiirin bir yıllık dökümünü yazmıştım. Yıllığı Prof. Dr. Turan Karataş hazırlamıştı.

12.05.2016

Samsun’da kitap bayramı

2’NCİ Karadeniz Kitap Fuarı, TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde salı günü açıldı.

24.02.2016

NOTOS’un sinema soruşturması üzerine

NOTOS dergisinin düzenlediği “Yüzyılın 40 Filmi” soruşturması sonuçlandı.

28.01.2016