MENÜ

Sanal

Sanal ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sanal haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 18.906 Sanal haberi bulunmuştur.

Sanal Haberleri

EİBden haziranda 1 milyar 30 milyon dolarlık ihracat

EİB'den haziranda 1 milyar 30 milyon dolarlık ihracat

Ege İhracatçı Birliklerinden (EİB) haziran ayında 1 milyar 30 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

3.07.2020Ekonomi
Workup Girişimcilik Programı 6. dönem mezunlarını verdi

Workup Girişimcilik Programı 6. dönem mezunlarını verdi

Türkiye İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu Workup Girişimcilik Programı’nın 6. dönem girişimleri mezun oldu. Pandemi nedeniyle workupdemoday.ist üzerinden online olarak yapılan Demo Day etkinliğine; melek yatırımcılar, girişim sermayesi şirketleri, hızlandırma ve kuluçka programlarının yöneticileri ile İş Bankası ve iştiraklerinin üst düzey yöneticileri katıldı.

3.07.2020Teknoloji
İşte 5G ile 500 milyar doları aşacak beş sektör

İşte 5G ile 500 milyar doları aşacak beş sektör

KPMG, 5G ile yıldızı parlayacak sektörleri analiz etti. KPMG’nin yaptığı değerlendirmeye göre anlık veri transferi üzerine kurulu hayat 5G ile daha da hızlanacak. 5G ile birlikte büyüyecek ‘edge bilişim’ (edge computing) yepyeni fırsatlar yaratacak. Endüstriyel üretim, tele-sağlık, akıllı ulaşım, çevresel izleme ve oyun sektörlerinin piyasa değerleri üç yıl içinde 500 milyar doları aşacak

3.07.2020Teknoloji
Türk üniversiteleri sanal fuarla dünya vitrininde

Türk üniversiteleri sanal fuarla dünya vitrininde

YÖK tarafından, koronavirüs salgını sürecinde kısıtlanan öğrenci hareketliliğinin olumsuz etkilerini azaltmak ve bu süreçte Türk üniversitelerinin yurtdışında dijital ortamlarda da tanıtılabilmesini sağlamak için ilk sanal fuar 20-22 Temmuz'da dijital platform üzerinden düzenlenecek.

3.07.2020Eğitim
Huawei, BrandZ Top 100 Global Markalar listesinde sıra atladı

Huawei, BrandZ Top 100 Global Markalar listesinde sıra atladı

WPP ve Kantar Millward Brown tarafından yayınlanan BrandZ Top 100 Global Markalar listesinde üst üste beşinci kez yer alan Huawei, Top 50 global markalar arasında bu yıl 45. sırada yer alıyor.

3.07.2020Teknoloji
Ubisoft, yeni oyunu Hyper Scape’i duyurdu

Ubisoft, yeni oyunu Hyper Scape’i duyurdu

Ubisoft, oynaması ücretsiz, birinci şahıs nişancı, yüksek tempolu bir kentsel battle royale olan Hyper Scape’i duyurdu. Ubisoft Montreal tarafından geliştirilen Hyper Scape, 2054’te uzak bir gelecekte geçiyor ve 100'e kadar Katılımcı, taçlandırılmış bir şampiyon olup aksiyon dolu ve yüksek tempolu maçlar yapmak için sanal Neo-Arcadia şehrine iniyor.

3.07.2020Teknoloji
Sosyal medyayla ilgili saldırganlık uyarısı

Sosyal medyayla ilgili 'saldırganlık' uyarısı

Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Müdürü Prof. Dr. Levent Eraslan, sosyal medyanın kontrolsüz yapısıyla her yaştan bireyin, farklı platformlarda sosyal medya saldırganlığına maruz kalabildiğini bildirdi.

3.07.2020Teknoloji
Son dakika haberi... Emniyet Genel Müdürlüğü’nden sosyal medya açıklaması

Son dakika haberi... Emniyet Genel Müdürlüğü’nden sosyal medya açıklaması!

Son dakika haberine göre; Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), sosyal medyada 7 gün 24 saat esasına göre siber devriye faaliyetlerinin yürütüldüğünü bildirdi.

2.07.2020Gündem
TikTok uygulaması nedir Çinde bilinen adıyla Douyin adıyla bilinen TikTok uygulamasının detayları

TikTok uygulaması nedir? Çin'de bilinen adıyla Douyin adıyla bilinen TikTok uygulamasının detayları

TikTok, Çin'de geliştirilip Türkiye'nin yanı sıra birçok ülkede yaygın kullanılan ve sosyal medya uygulamaları arasında popüler hale geldi. Facebook'un en büyük rakibi olan ve dünyada milyonlarca kişinin kullandığı TikTok özellikle genç kitle tarafından ilgi görüyor. TikTok uygulaması nedir? İşte Çin'de bilinen adıyla Douyin adıyla bilinen TikTok uygulamasının detayları...

2.07.2020Teknoloji
Eskişehirden haziran ayında 69,5 milyon dolarlık ihracat yapıldı

Eskişehir'den haziran ayında 69,5 milyon dolarlık ihracat yapıldı

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, geçen ay ilin ihracatının mayısa göre artış gösterdiğini bildirdi.

2.07.2020Ekonomi
İhracatta sanal rotamız Latin Amerika

İhracatta sanal rotamız Latin Amerika

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin (İHBİR) dijital ihracat sürecinin başlamasıyla birlikte gerçekleştirdiği "Kolombiya ve Şili Sanal Alım Heyeti sona erdi. İHBİR Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, Sanal heyet organizasyonumuz neticesinde 3 günde 200'ü aşkın görüşme gerçekleşti. Genel olarak üyelerimiz heyetlerden memnun kaldılar. Pandemi sürecinde başlayan sanal alım heyetlerini gerçekleştirmeye ve ülkemizin ihracatına güç katmaya devam edeceğiz dedi.

2.07.2020Ekonomi
İhracat yeni normale rekorla başladı

İhracat yeni normale rekorla başladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), haziran ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Türkiye’nin ihracatı 2020 yılı haziran ayında yüzde 15,8 artışla 13 milyar 469 milyon dolar oldu. Mayıs ayına göre yüzde 35,2 ile ihracatta rekor artış hızı elde edildi. Haziran’da 1.443 firma ihracat ailesine katılırken, 27 sektörün 24’ü ihracatta artış sağladı. Fındık ve Mamülleri, Hububat, Mücevher, Gemi ve Yat, Süs Bitkileri sektörleri ihracatlarını aylık bazda yüzde 50’nin üzerinde artırırken, en çok ihracat gerçekleştiren ilk 5 sektör Otomotiv, Kimyevi Maddeler, Hazırgiyim, Çelik ve Elektrik- Elektronik oldu.

2.07.2020Ekonomi
Çocukları televizyondan nasıl uzak tutabiliriz

Çocukları televizyondan nasıl uzak tutabiliriz?

Çocuğunuz ekran bağımlısı olabilir mi? Televizyon izlemek için size karşı geliyor, ağlama krizlerine giriyor, arkadaşları yerine televizyonu seçiyor, büyülenmiş gibi sanal dünyada yaşıyorsa ekran bağımlılığından söz edilebilir.

Solar Orbiter yörüngede devreye alma işlemini başarıyla tamamladı

Solar Orbiter yörüngede devreye alma işlemini başarıyla tamamladı

Airbus, Covid-19 salgını sonucunda evden çalışan ekipler tarafından Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) uzay aracı Solar Orbiter Yörüngede Devreye Alma işlemini (IOC) başarıyla tamamladı.

2.07.2020Teknoloji
İnternette çocuk istismarına dikkat Ebeveynlere çok önemli uyarılar…

İnternette çocuk istismarına dikkat! Ebeveynlere çok önemli uyarılar…

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı geçtiğimiz haftalarda YouTube’da çocuk istismarı içerikli videolara erişim engeli getirmişti. Psikolog Neslihan Turan, bu içeriklere karşı aileleri dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Göbeklitepe UNESCO ile 2 yılda ününe ün kattı

Göbeklitepe UNESCO ile 2 yılda ününe ün kattı

"Tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Miras Listesi'nde ikinci yılını geride bırakan Şanlıurfa'daki Göbeklitepe'ye yurt içi ve yurt dışından ilgi katlanarak artıyor.

1.07.2020Keyif
Son dakika haberi: Bakan Albayrak ve eşine çirkin saldırı 12 kişi gözaltına alındı

Son dakika haberi: Bakan Albayrak ve eşine çirkin saldırı! 12 kişi gözaltına alındı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve eşi Esra Albayrak'ın çocuk sevincine sosyal medyadan gelen çirkin paylaşımlara gelen tepkiler büyüyor. CNN Türk canlı yayınında ekrana gelen siyasi isimler tepkilerini dile getirdi. AK Parti Grup Başkanvekili Özkan, ''Bunu yapanların da sonuna kadar hukuk çerçevesinde hesaplaşacağımızı ifade etmek isterim.'' ifadelerini kullandı. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise, ''Artık bu Türkiye'nin önemli bir sorunu halinde. Sosyal medya terörü diyebileceğimiz, kişilerin hak ve hürriyetlerine yönelik son derece iğrenç yayınlar yapılıyor.'' dedi. Öte yandan, Bakan Albayrak ve eşi Esra Albayrak'ın çocuk sevincine sosyal medyada yapılan çirkin paylaşımlarla ilgili toplam 12 kişi gözaltına alındı.

1.07.2020Gündem
İstanbul’da bağlı ağlar yüzde 55 büyüme kaydetti

İstanbul’da bağlı ağlar yüzde 55 büyüme kaydetti

İnternet Değişim operatörü DE-CIX, 2019 yılına dair pozitif bir tablo ortaya koydu. Genel olarak, iş sonuçlarının yanı sıra dünya genelinde 20’den fazla lokasyonda yaşanan büyüme beklenenin ötesine geçti. 2019 yılı konsolide mali bilançoda, dünya genelinde tüm şirket birimleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 büyüdü ve 39,6 milyon Euro oldu. Uluslararası faaliyetlerden sağlanan gelir ise 2018 yılına kıyasla yüzde 29 arttı ve 2019 yılındaki toplam gelirin neredeyse yüzde 15’ini oluşturdu.

1.07.2020Teknoloji
Facebooktan güneş gözlüğünü andıran VR gözlük

Facebook'tan güneş gözlüğünü andıran VR gözlük

Facebook, sanal gerçeklik gözlükleri üzerinde bir süredir çalışmalarını sürdürüyor. Bu gözlüklerin daha ince, hafif ve göze hoş gelmesi için uğraşan şirket, Oculus ortaklığında güneş gözlüğünü andıran bir VR gözlükle geliyor.

1.07.2020Teknoloji
E-ticarete canlı yayın dopingi

E-ticarete canlı yayın dopingi

Küresel salgın döneminde e-ticaret, canlı yayınlar sayesinde giderek yükselen bir ivme yakaladı. Evden alışverişi hareketlendiren canlı yayınlar için sadece ünlülerle değil çiftçilerle dahi içerik iş birliği yapılıyor.

1.07.2020Teknoloji
Geleneksel buluşmaya 1000 mezun ‘uzaktan’ katıldı

Geleneksel buluşmaya 1000 mezun ‘uzaktan’ katıldı

Her yıl geleneksel olarak haziran ayı sonunda gerçekleştirilen Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mezunlar günü bu yıl pandemi önlemleri kapsamında iptal edildi.

30.06.2020Eğitim
Robotların üretimde kullanılmasının avantajları masaya yatırıldı

Robotların üretimde kullanılmasının avantajları masaya yatırıldı

Otomotivden iklimlendirmeye, gıdadan bilişime kadar birçok firmanın katıldığı Connection Days isimli etkinliğinde Universal Robots, robotların üretimde kullanılmasıyla elde edilecek avantajları anlattı.

30.06.2020Teknoloji
Uzmanından uyarı: Çocuklarınızı sosyal ağlarda yalnız bırakmayın

Uzmanından uyarı: Çocuklarınızı sosyal ağlarda yalnız bırakmayın

Sosyal Medya Uzmanı Prof. Dr. Levent Eraslan, çocuk ve gençlerin sosyal medyada beğeni alabilmek için farklı yollara başvurduklarını, buna ’tık şöhreti’ dediklerini, istediği şöhret, tanınma durumu yaşanmadığı zaman da intihara sürüklendiklerini söyledi. Prof. Dr. Eraslan, "Bu yüzden anne ve babalar lütfen çocuklarınızın başarılarını pekiştirin, onların ortaya koyduğu performansı takdir edin ki böylesi ne olduğu belli olmayan sosyal ağlarda, bu vahşi ormanda çocukları yalnız bırakmayın" dedi.

2020 Apple Design Award kazananları açıklandı

2020 Apple Design Award kazananları açıklandı

2020 Apple Design Award (Apple Tasarım Ödülleri) sahiplerini buldu. Ödülü kazanan uygulamalar arasında Darkroom, Looom, Shapr3D ve StaffPad yer alıyor.

30.06.2020Teknoloji
SATSO Başkanı Akgün Altuğ: Yazılım konusunda nitelikli işgücü temini sağlayacağız, bilişimin merkezi olabiliriz

SATSO Başkanı Akgün Altuğ: Yazılım konusunda nitelikli işgücü temini sağlayacağız, bilişimin merkezi olabiliriz

Pandemiden önce Sakarya’da bir bilişim ve yazılım lisesi kurmak için çalışmalara başladıklarını belirten SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, “Sakarya, yazılım denince akla ilk gelen yerlerden biri olsun istiyoruz. Bilişim ve yazılımın önemini kavrayan gençlerimizi burada eğitelim. Türkiye’de bilişimin merkezi olabiliriz” şeklinde konuştu.

29.06.2020Ekonomi
Mezuniyet sergisi, yeni tip koronavirüs nedeniyle sanal ortama taşındı

Mezuniyet sergisi, yeni tip koronavirüs nedeniyle sanal ortama taşındı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, her yıl gerçekleştirdiği mezuniyet sergisini, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bu yıl sanal ortama taşıdı.

29.06.2020Teknoloji
Alman firmayı reddetti, yerli oyun geliştirdi

Alman firmayı reddetti, yerli oyun geliştirdi

Hacettepe Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan Osman Balcı (25), yerli ve milli imkânlarla ‘Truck and Logistics Simulator’ adlı bilgisayar oyunu geliştirdi.

28.06.2020Avrupa
İDDMİBden 56 milyar dolarlık pazara sanal çıkarma

İDDMİB'den 56 milyar dolarlık pazara sanal çıkarma

İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki "Özbekistan ve Kazakistan ile ticari ilişkilerimizi geliştirerek iki ülke toplamında yaklaşık 86 milyon dolar olan demir ve demir dışı metaller ihracatımızı ve sektör ihracatımızın yüzde 1'lik payına sahip olan kardeş ülkelerimiz ile daha fazla etkileşimde bulunarak ticaret hacmimizi artırmalıyız" açıklamasında bulundu.

28.06.2020Ekonomi
Gençlere e-sporda kariyer var

Gençlere e-sporda kariyer var

Profesyonel sporcuların sanal ortamda, profesyonel organizasyonlarda rekabet ettikleri bir spor dalı olan e-spor, gençlere çok çeşitli kariyer fırsatları sunuyor. Dijital oyunlara ilgisi olan tüm gençler, kendilerini geliştirmeleri halinde profesyonel e-sporcu olabiliyorlar. Ayrıca sporcuların yanı sıra antrenör, menajer, e-spor yöneticisi, e-spor psikoloğu gibi pek çok farklı pozisyonda da iş imkanı bulunuyor.

28.06.2020Ekonomi
adidas GMR incelemesi

adidas GMR incelemesi

Gerçek dünya ile sanal dünyayı bütünleştiren teknolojilere günümüzde daha sık rastlamaya başladık. Bunun son örneği de adidas'tan geldi. Şirket, geliştirdiği adidas GMR ile gerçek dünyayı sanal dünyayla birleştiriyor ve ortaya çarpıcı bir sonuç çıkıyor. EA Sports, Google ve adidas'ın birlikte oluşturduğu ekosistemde filizlenen bu çözümü yakından inceledik.

26.06.2020Teknoloji
Son dakika haberler... Darbe girişimi davasında ceza yağdı Erkan Ökteme 9 kez ağırlaştırılmış müebbet...

Son dakika haberler... Darbe girişimi davasında ceza yağdı! Erkan Öktem'e 9 kez ağırlaştırılmış müebbet...

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 245 sanıklı davada dönemin TEM Dairesi Başkanı Turgut Aslan'ı da yaralayan eski albay Erkan Öktem, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ile 9 kişinin şehit edilmesine ilişkin 10 kez, 14 sanık ise "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ile 8 kişinin şehit edilmesine ilişkin 9'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.

26.06.2020Gündem
Bakan Pekcan esnafla bir araya geldi

Bakan Pekcan esnafla bir araya geldi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "güçlü esnaf, güçlü ekonomi" hedefi doğrultusunda birçok düzenlemeyi hayata geçirdiklerini, geçirmeye de devam ettiklerini belirterek, "Amacımız, esnaf, sanatkarımızın yerel işletme olmaktan çıkarak, e-ticaret imkanlarını kullanarak dünyaya açılmasına, ürünlerini dünyaya tanıtmasına, pazarlamasına ve satışını yapabilmesine destek olmak." ifadesini kullandı.

26.06.2020Ekonomi
ECB: Pandemi varlık alım programı esnek tasarlandı

ECB: Pandemi varlık alım programı esnek tasarlandı

Avrupa merkez Bankası (ECB) Yürütme Kurulu Üyesi Yves Mersch, Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın (PEPP), Covid-19 krizine geçici çözüm olarak, esnek bir şekilde uygulanabilecek şekilde tasarlandığını söyledi.

26.06.2020Ekonomi
AMD, dünyanın en hızlı yedinci süperbilgisayarına güç veriyor

AMD, dünyanın en hızlı yedinci süperbilgisayarına güç veriyor

Her iki yılda bir açıklanan dünyanın en hızlı 500 süperbilgisayarının sıralandığı TOP500 listesinde dünyanın en hızlı yedinci süperbilgisayarı ve ilk 50’de yer alan dört sistemde AMD’nin EPYC işlemcisi bulunuyor.

26.06.2020Teknoloji
Boğaziçili öğrencilerin platformu dünya liglerinde transferlerde kullanılıyor

Boğaziçili öğrencilerin platformu dünya liglerinde transferlerde kullanılıyor

Dünyanın önde gelen futbol liglerindeki yüzlerce takım ve binlerce futbolcu hakkındaki güncel verilere, basit bir arayüze sahip platformdan ulaşmak mümkün mü? Boğaziçili iki öğrenci Furkan Yağız ve Umut Baran Zorlu böylesi bir platformu hayata geçirdi. "Comparisonator" platformu, günler sürecek oyuncu ve takım karşılaştırmalarını saniyeler içerisinde milyonlarca veri arasından çekip kullanıcıların karşısına getirebiliyor. Yaklaşık iki yıl önce kurulan platform şimdiden dünyanın önde gelen futbol kulüpleri tarafından transferlerde kullanılıyor.

26.06.2020Teknoloji
AgriVirtual sanal fuarını 100 bin kişi görüntüledi

AgriVirtual sanal fuarını 100 bin kişi görüntüledi

Tarım ve hayvancılık sektöründe dünyada ilk kez düzenlenen AgriVirtual-Tarım ve Hayvancılık Makineleri Sanal Fuarı'nı 3 günde 100 bin kişi görüntülerken, stantlarda 45 bin kişi ağırlandı.

25.06.2020Ekonomi
Geleceğin sanal çalışma alanı bugünden hazır hale geldi

Geleceğin sanal çalışma alanı bugünden hazır hale geldi

Teleperformance araçları, analizleri ve süreçleri en son teknolojilerle bir araya getirilerek “Teleperformance Cloud Campus” çözümüne dönüştürüldü.

25.06.2020Teknoloji
Asus, Intel Select Solutions desteği sunmaya başladı

Asus, Intel Select Solutions desteği sunmaya başladı

Sunucu sistemleri, sunucu anakartları ve iş istasyonları alanlarında da faaliyet gösteren ASUS, RS720-E9-RS24-E raf tipi sunucu modelinin Microsoft Azure Stack HCI için Intel® Select Solutions desteği verdiğini duyurdu.

25.06.2020Teknoloji
Pandemi dijitalleşmeyi ön plana çıkardı

'Pandemi dijitalleşmeyi ön plana çıkardı'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın, ulaşım ve altyapı sektör temsilci ve yöneticilerini online olarak buluşturduğu "Ulaştırma ve Altyapıda Dijital Gelecek Zirvesi" kapsamında düzenlenen oturumda, "Erişim" konusu ele alındı.

25.06.2020Teknoloji
Galatasaray Stadyum Müzesi, dijital ortamda ziyaret edilebilecek

Galatasaray Stadyum Müzesi, dijital ortamda ziyaret edilebilecek

Galatasaray Kulübü, Ali Sami Yen Spor Kompleksi'nde bulunan Galatasaray Stadyum Müzesi'nin yarın itibarıyla dijital ortamda ziyaretçilere açılacağını duyurdu.

24.06.2020Futbol
Hortum nedir, nasıl oluşur

Hortum nedir, nasıl oluşur?

Hortum, İstanbul'da şiddetli yağışın ve rüzgarın etkili olmasıyla birlikte yeniden gündeme geldi. Sağanak yağışların yanı sıra bazı bölgelerde hortumlar da görüldü. Özellikle Çatalca ilçesinde ve Hadımköy'de meydana gelen hortumlar panik yarattı. Peki, hortum nedir? Hortum nasıl oluşur?

24.06.2020Gündem
Doğal taşta ihracat engeline son verdiler

Doğal taşta ihracat engeline son verdiler

TÜRKİYE’nin en fazla ihracat yaptığı alanlardan biri olan doğal taş sektöründe, yurt dışına seyahat engeline karşın ticaret durmadı. Arttırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak üretilen yazılım, sektör temsilcilerinin akıllı cihazlardan tek bir tuş ile plaka, blok ve özel tasarım mermerlere 3 boyutlu olarak ulaşabilmesini sağlıyor. Koronavirüs salgını ihracatı yavaşlatsa da mermer satıcıları teknolojinin nimetlerinden yararlanarak müşterilerine ulaşıyor.

24.06.2020Ekonomi
THY için yeni dönem: Yapay zeka yolcuyla konuşacak

THY için yeni dönem: Yapay zeka yolcuyla konuşacak!

THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı, "Önümüzdeki ay yapay zeka temelli chatbot'u hayata geçireceğiz. Yeni dijital dünyada bizden bilet almak için arayanlar, rezervasyon sistemlerimizde doğrudan AI ile sohbet ederek bilet almaya başlayacaklar." dedi.

24.06.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Pandemi ve güvenli teknoloji kullanımı

Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde ilk kez ortaya çıkan ve Mart 2020’de ülkemizde de görülmeye başlayan Covid-19 ya da corona olarak bildiğimiz virüsle beraber hayatımız artık eskisi gibi olmayacak bir biçimde değişti ve dönüştü. Yaşam biçimlerimiz, alışkanlıklarımız, iş hayatımız, sosyal ilişkilerimiz, psikolojik yapımız ve tabii ki toplumsal hayatımız daha önce aklımıza bile gelmeyen bir yöne sürüklendi. Bu durum tüm dünyayı etkisi altına alan bir süreç olduğu için aslında global bir travmadan bahsetmek mümkün…

30.06.2020

Bu koronadan aklımda galiba şunlar kalacak

BİR: Bıyıklı ve tonton bir sağlık bakanı: Fahrettin Koca

28.06.2020

Yeni bir sanal çağa doğru

Korona salgını ve kriziyle giriş yaptığımız 2020 yılı hem dünya hem de kişisel tarihlerimizin unutulmazları arasına girecek. Yaşanan zorlukların, olumsuzlukların ve kayıpların yanı sıra birçok alan ve sektör için de milat olacak. Farklı alanlarda farklı şekillerde düşünmeyi öğrendik. Hepimiz farklı dersler çıkardık. Bazen planların programların ne denli anlamsız olduğunu, bazı durumlarda da ne denli önemli olduğunu kavradık. Kimin aklına gelirdi ki bir yemek sempozyumu, bir gastronomi festivali, yemek etkinliği sanal ortamda gerçekleşsin...

27.06.2020

Genç Fütüristlerle “Yeni Normal” üzerine - II

Genç Fütürist’lerden Halit, İrem, Kaan, Alanur ve Hidayetullah ile “Yeni Normal” ve Korona sonrası değişime yönelik gerçekleştirdiğimiz sohbetin ikinci bölümü sizlerle

27.06.2020

Fiziki albüm değil deneyim alıyorlar

Covid -19 pandemisinde en çok etkilenen ve kayıp yaşayan alanlardan biri de kültür-sanat oldu. Salgının uluslararası sempozyumları zorlaştırmasıyla da Etnomüzikoloji Derneği Türkiye’de ilk kez online uluslararası bir sempozyum gerçekleştirdi. İçinde bulunduğu dezavantajlı durumu avantaja dönüştüren dernek, üç gün boyunca alanında 16 bildirinin sunulmasını sağladı. 

26.06.2020

Z kuşağına özel seçim kampanyası

Kamuoyunda “yeşil top” olarak bilinen uygulama ve sosyal medyadaki yerli milli hesaplar tartışma konusu olmuştu. Aslında uygulama, Dijital Dönüşüm ve Yeni Medya Düzeni isimli çalışmanın bir parçasıydı. Çalışmayı, neden ihtiyaç duyulduğunu ve ne hedeflendiğini AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ile konuştum; anlatacağım. Ancak önce çok tartışılan, tepki toplayan ve sona eren yeşil küre uygulaması ile başlayacağız.

26.06.2020