ANKARA HABERLERİ

Çevrimiçi sanat

Hürriyet Haber
20.03.2020 - 22:53 |Son Güncelleme :

Koronavirüs nedeniyle kültür ve sanat dünyasındaki faaliyetlerin tamamı durma noktasına geldi. Ancak virüse karşı direnç geliştiren sanat toplulukları, müzisyenler, sinemacılar ve tiyatrocular, online sanat aktiviteleriyle çalışmalarına devam ediyor.

Hürriyet Haber

Bu kapsamda 24. Uluslararası Ankara Caz Festivali dünyanın ilk online festivali olarak gerçekleşecek. 30 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında ‘Çevrimiçi Festival’ temasıyla düzenlenecek olan festival programı en kısa sürede ankaracazfestivali.com ve cazdernegi.org sitelerinden yayımlanacak. Festival, 30 Nisan’da Dünya Caz Günü’nde yapılacak konser ile açılacak. Toplam 18 etkinliğin yer alacağı festivaldeki diğer konserler, 10 Mayıs’a dek mümkün olan en kaliteli ses ve görüntü ile online yayınlanacak. Konserler, Caz Derneği YouTube kanalından izleyici ile buluşacak.

OPERA, BALE VE TİYATRODAN ZENGİN PROGRAM

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Sanat Heyecanı Evimizde’ sloganıyla hazırladığı opera, tiyatro ve konser ve müzikal gibi birçok etkinlik, canlı ve bant yayın olmak üzere 24 Mart-1 Mayıs tarihleri arasında TRT 2 ekranları ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın YouTube adresinden izlenime sunulacak. Ankara Devlet Opera ve Balesi, Ankara Devlet Tiyatrosu ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası da, çok sayıda eserle izleyicinin karşısına çıkacak.

BAKANLIĞIN PROGRAMI ŞÖYLE:

24 Mart Salı Napoliten Konser

27 Mart, Reis Bey (Tiyatro)

28 Mart, La Boheme (Opera)

31 Mart, Tembel Memiş (Çocuk Müzikali)

3 Nisan, CSO Konseri

4 Nisan, Aida (Opera)

7 Nisan, Kantocu (Tiyatro)

10 Nisan, Opera Konseri

11 Nisan, Troya (Opera)

14 Nisan, Uçmak (Tiyatro)

17 Nisan, Çukurova Senfoni Orkestrası Konseri

18 Nisan, Operanın Sevgilileri Konseri

21 Nisan, Turta Girmemiş Orman (Çocuk Tiyatrosu)

24 Nisan, Opera Konser

25 Nisan, Gala Konseri

28 Nisan, Kuzu Maydonozun Maceraları, Tiyatro

1 Mayıs, İzmir Senfoni Orkestrası

MÜZELERDE 3 BOYUTLU GEZİ

Paleolitik Çağ’dan başlayarak günümüze kadar kronolojik bir sırayla Anadolu arkeolojisini ziyaretçiyle buluşturan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Türk resim ve plastik sanatının önemli eserlerini sunan Resim ve Heykel Müzesi, eski paraları yakından görme, paranın tarihine doğru yolculuk yapma fırsatı sunan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Müzesi ile Ulus Meydanı’nda bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi, 3 boyutlu tur ile sanal gezinti yapma imkânı sunuyor.

Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konan Aida Operası, 4 Nisan’da ekranda olacak.

Çevrimiçi sanat

11 Nisan’da izleyici ile buluşacak olan Troya Operası, tarihin en önemli savaşlarından biri olan Truva Savaşı’nı ve Homeros’un kaleme aldığı “İlyada” Destanı’nı anlatıyor.

Çevrimiçi sanat

31 Mart’ta gösterilecek olan Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı Tembel Memiş, tembelliği yüzünden sevdiği kızla evlenemeyen ve sonunda uzun bir yolculuğa çıkan Memiş’in hikâyesini anlatıyor.

Çevrimiçi sanat
23 Nisan 1920 ile 15 Ekim 1924 tarihleri arasında I. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak kullanılan Kurtuluş Savaşı Müzesi’nin sanal turunda toplantı salonu, reis odası, koridor ve riyaset divanı odası gibi bölümler ziyarete edilebiliyor.

Çevrimiçi sanat

Caz Festivali’nin önceki yıllarında genç sanatçı Karsu da, Ankaralı dinleyiciler için konser vermişti.

SANAL SERGİLER

Ankaralı sanat galerilerinden Galeri Soyut, ziyaretçilerine ‘www.galerisoyut.com’ adresinden resim, heykel ve seramik gibi farklı disiplinlerden açılan birçok karma ve kişisel sergiyi, 3 boyutlu tur imkânıyla sunuyor. Sergiler arasında İbrahim Balaban’ın ‘İz Bırakanlar’, Tamer Derican’ın ‘Palete Yansıyanlar’, Buğra Özer’in ‘Ritüel’, Duygu Aydoğan’ın ‘Başka Yer’ başlıklı sergileri de yer alıyor.

Çevrimiçi sanat

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Çevrimiçi sanat hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Mart 2020 tarihinde saat 22 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çevrimiçi sanat haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

10 Ocak 2021, Pazar
 • İmsak
  06:34
 • Güneş
  08:03
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:13
Sayfa Başı