EKSTRA
MENÜ

Ramazan Ayında Beslenme

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 704 haberi bulunmuştur.

Ramazan Ayında Beslenme Haberleri

Sahurda Tok Tutan Yiyecekler Neler Tok Tutan Beslenme Önerileri

Sahurda Tok Tutan Yiyecekler Neler? Tok Tutan Beslenme Önerileri

Ramazan ayında beslenme düzeni değişir. Bu nedenle de öğün planına dikkat edilmeli. Özellikle de sahurda tok tutan besinlerin tüketilmesi gün içinde acıkmanın önüne geçebilir. Peki sahurda tok tutan yiyecekler neler? İşte tok tutan besin önerileri...

Diyanet ramazan ayı için imsakiye listesini paylaştı

Diyanet ramazan ayı için imsakiye listesini paylaştı

Diyanet İşleri Başkanlığının ramazana yönelik bilgilendirmelerinin yer aldığı "ramazan.diyanet.gov.tr" internet sitesinde, 8 bin 600 yerleşim yerine ait imsakiye paylaşıldı. Ramazanın başlayacağı 13 Nisan Salı gününde Iğdır'da saat 03.53'te ilk imsakın yaşanacağını, ilk iftarın da 18.45'te Hakkari'de yapılacağını belirtti.

8.04.2021Gündem
İftar yemeğini zamana yayın, küçük porsiyonlar halinde yiyin

İftar yemeğini zamana yayın, küçük porsiyonlar halinde yiyin

Trakya Üniversitesi (TÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Leyla Tevfikoğlu Pehlivan, iftar yemeklerinin belli zamana yayılarak küçük porsiyonlar şeklinde tüketilmesinin sağlık açısından çok faydalı olduğunu söyledi.

Kilo Almamak İçin İftarda Öğünü Bölmek Gerekiyor

Kilo Almamak İçin İftarda Öğünü Bölmek Gerekiyor

Diyetisyen Elif Seda Ümütlü, ramazan ayında beslenme düzenin insanlarda kilo artışına neden olduğunu belirterek, iftarda yiyeceklerin arka arkaya yenilmemesi gerektiğini söyledi.

Sahurda yenen tahin tok tutuyor

Sahurda yenen tahin tok tutuyor!

İftar sonrasında ve sahurda bol sıvı tüketilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, tok tutma özelliğine sahip besinler konusunda bilgiler verdi…

27.05.2019Ebeveyn
Ankarada sahur saat kaçta yapılacak İşte Ankara sahur saatleri ve imsakiye bilgileri

Ankara'da sahur saat kaçta yapılacak? İşte Ankara sahur saatleri ve imsakiye bilgileri

Ankara'da oruç ibadetini idrak eden vatandaşlar, sahur saatleri ve imsakiye vakitleri ile ilgili bilgileri araştırmaya başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, internet sitesi üzerinden il il 2019 imsakiye bilgilerini yayınlamıştı. Peki, Ankara'da sahur saat kaçta yapılacak? İşte, Diyanet'in bilgileri doğrultusunda Ankara sahur saatleri ve imsakiye bilgileri...

6.05.2019Gündem
Şeker Hastalarına Sağlıklı Bir Ramazan İçin 8 Öneri

Şeker Hastalarına Sağlıklı Bir Ramazan İçin 8 Öneri

Kan şekeri ayarının bozulması, oruç tutan şeker hastaları için pek çok rahatsızlığa yol açabiliyor. Bu nedenle diyabet hastalarının Ramazan ayında beslenme düzeni ve fiziksel aktiviteler konusunda bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, diyabet hastalarına önemli önerilerde bulundu.

İlk sahura saat kaçta kalkacağız Ramazan ayı bugün mü başlıyor

İlk sahura saat kaçta kalkacağız? Ramazan ayı bugün mü başlıyor?

Manevi güzelliklerle dolu mübarek 11 ayın sultanı ramazan ayının gelmesi iftar ve sahur heyecanı da başladı. Milyonlarca vatandaş, ilk orucu için 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece (bu gece) sahur sofrasına oturacak. Peki, ilk sahur saat kaçta yapılacak? İşte, ramazanı karşılayacağımız, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve diğer iller dahil sahur ve iftar vakitleri....

5.05.2019Gündem
Metabolizmanızı 5 Adımda Ramazana Hazırlayın

Metabolizmanızı 5 Adımda Ramazan'a Hazırlayın

11 ayın sultanı Ramazan’a sayılı günler kaldı. Ramazan bu yıl yakıcı yaz sıcaklarına denk gelmiyor ama uzun açlık ve susuzluk süresi nedeniyle, metabolizmayı şimdiden bu sürece hazırlamakta fayda var. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman sağlıklı bir Ramazan için şimdiden dikkat etmeniz gereken noktaları sıraladı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Öğünlerinizi azaltarak ramazana hazırlanın

Öğünlerinizi azaltarak ramazana hazırlanın

Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahtınur Yılmaz, oruç tutarken zorluk yaşamamak için vücudu şimdiden ramazana hazırlamak gerektiğini söyledi. Yılmaz, “Öğünlerinizi azaltın. Kahvaltınızı sahur, akşam yemeğinizi iftar gibi yapın” dedi.

25.04.2019Sağlık
Öğünlerinizi Azaltarak Ramazan’a Hazırlanın

'Öğünlerinizi Azaltarak Ramazan’a Hazırlanın'

Beslenme ve Diyet Uzmanı Bahtınur Yılmaz, oruç tutarken zorluk yaşamamak için vücudu şimdiden Ramazan’a hazırlamak gerektiğini söyledi. Yılmaz, “Öğünlerinizi azaltın. Kahvaltınızı sahur, akşam yemeğinizi iftar gibi yapın” dedi.

Muratbey’den Ramazan Ayında Beslenme Tavsiyeleri

Muratbey’den Ramazan Ayında Beslenme Tavsiyeleri

Ramazan ayında uzun süre boş kalan mideyi yormadan beslenmek büyük önem taşıyor. Hızlı ve aşırı beslenme, sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu; Ramazan'da yanlış beslenmeden dolayı, başta kilo artışı olmak üzere, mide hastalıkları ve tansiyon gibi pek çok olumsuz durumun yaşanabileceğine, küçük önlemlerle bu sorunların önüne geçilebileceğine dikkat çekiyor.

29.05.2018Alışveriş
Sahurda zeytin ve sucuk yemeyin

Sahurda zeytin ve sucuk yemeyin

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, sahurda vücutta fazla su tutan besinlerden, özellikle zeytin ve sucuktan uzak durulması gerektiğini söyledi.

24.05.2018Sağlık
İl il sahur ve iftar vakitleri... İstanbulda sahur ve imsak saat kaçta 2018 Ramazan imsakiyesi

İl il sahur ve iftar vakitleri... İstanbul'da sahur ve imsak saat kaçta? 2018 Ramazan imsakiyesi

Ramazan ayının sahur ve iftar saatleri, ibadetlerini kusursuzca yerine getirmek isteyen vatandaşların gündemindeki konu oldu. Her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı'nın belirlediği bilgilere göre netlik kazanan iftar saatleri ve sahur vakitleri oruç tutacak olan vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki, Türkiye'nin dört bir köşesinden on binlerce kişinin Diyanet'in imsakiye bilgilerine göre araştırdığı iftar ve sahur vakitleri hangi il için saat bilgisini gösterecek? İşte il il sahur vakitleri.

17.05.2018Gündem
Ramazanda ağız kokusunu engelleyecek yiyecekler

Ramazanda ağız kokusunu engelleyecek yiyecekler

Ramazanda sıkça karşılaşılan ağız kokusu problemi hakkında açıklamalarda bulunan Diş Hekimi Dt. Güzin Kırsaçlıoğlu, ağız kokusunu engelleyecek yiyecekleri açıkladı.

15.05.2018Kişisel Bakım
Ramazanda kolesterol seviyesini dengeleyen 10 besin

Ramazanda kolesterol seviyesini dengeleyen 10 besin

Ramazanda sıkça yapılan beslenme hatalarının pek çok sağlık problemine yol açabildiğini söyleyen Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Yelda Tayyareci kolesterol seviyesini dengede tutmaya yarayan besinleri anlattı.

12.06.2017Sağlık
Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz

Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz?

Ramazan ayında beslenme alışkanlıklarının değiştiğine dikkat çeken Beslenme Uzmanı Dyt. Ela Cempel, ramazan ayında beslenme ile ilgili önerilerde bulundu.

12.06.2017Sağlık
Ramazanda açlık sonrası aşırı yemeye dikkat

Ramazanda açlık sonrası aşırı yemeye dikkat!

Ramazan ayıyla birlikte iftarda kurulan sofralarda yapılan ağır yemekler, sağlıksız beslenmeyle birlikte çeşitli problemlere neden olabiliyor. Bu problemlerden en önemli olanı, kuşkusuz diyabet ve gizli şeker hastalığı...

8.06.2017Sağlık
Ramazanda en sık yapılan beslenme hataları

Ramazanda en sık yapılan beslenme hataları

Ramazan ayında doğru beslenmenin önemine dikkat çeken Dyt. Elif Tuba Ok, sık yapılan beslenme hatalarını anlattı.

30.05.2017Sağlık
Ramazanda ceviz sinire birebir

Ramazanda ceviz sinire birebir

Ramazanda oruç tutanların en sık karşılaştığı sorunların başında halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesinin yanı sıra konsantrasyon bozukluğu ve sinirlilik gelmektedir. Dahiliye Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Burcu Raylaz, bu belirtileri en aza indirmek için beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler paylaştı.

29.05.2017Sağlık
Yaz ramazanlarının serinleten tatlısı: Dondurma

Yaz ramazanlarının serinleten tatlısı: Dondurma

Yüksek besin değeri olan dondurma, ramazanın sıcaklara denk geldiği zamanlarda da sofraların hafif tatlısı. Ama dikkat: Dondurma alırken mutlaka hijyen ve sağlığı göz önünde bulundurmak gerek!

Ramazanda nasıl besleneceğiz

Ramazanda nasıl besleneceğiz?

Ramazan ayı boyunca oruç tutan bireylerin günlük yaşantıları ve beslenme alışkanlıklarında büyük değişiklikler görülmektedir. Normalde üç ana öğün ve birkaç ara öğünden oluşan beslenme düzeni, Ramazan boyunca iki ana öğüne düşmektedir. Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Diyetisyen Sinem Kaya, Ramazan'da sağlıklı beslenmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatıyor.

26.05.2017Sağlık
Ramazana özel sahur diyeti

Ramazana özel sahur diyeti

Ramazanı düzensiz ve dengesiz beslenerek geçirmek başta obezite olmak üzere kan şekerinin düşmesi, tansiyon problemlerinin yaşanması, sinir sistemini etkileyen sorunların artması gibi hastalıklara davetiye çıkarabiliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Kübra Öztürk, ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmamak için ramazana özel bir beslenme modelinin oluşturulması gerektiğini altını çizdi.

24.05.2017Sağlık
Ramazanı 8 adımda sağlıklı karşılayın

Ramazanı 8 adımda sağlıklı karşılayın!

Beslenme alışkanlıkları ve uyku düzeninde birkaç gün önceden bazı değişiklikler yapmak gerektiğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Güleryüz, ramazanı 8 adımda sağlıklı karşılamanın yollarını anlattı.

22.05.2017Sağlık
Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz

Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz?

Beslenme düzeninizi olumsuz etkilemek istemiyorsanız...

8.06.2016Sağlık
Ramazanda sofralarınızda olması gereken 6 besin grubu

Ramazanda sofralarınızda olması gereken 6 besin grubu

Oruç tutarken daha zinde hissedebilmek için...

3.06.2016Sağlık
Böbrek hastaları oruç tutarken dikkatli olmalı

Böbrek hastaları oruç tutarken dikkatli olmalı

Beslenme, bilinen tüm hastalıklarda hastalığın ilerlemesi, durağan hale gelmesi veya olası durumda gerilemesi için en önemli etkenlerin başında gelir. Bu sebeple dini inancını yerine getirmek isteyen hastalar için Ramazan ayı ayrıca önem taşır.

2.06.2016Sağlık
Sağlıklı bir ramazan için 10 öneri

Sağlıklı bir ramazan için 10 öneri

Oruç tutarken diyete devam edilebilir mi?

2.06.2016Sağlık
Ramazan pidesi fiyatları belli oldu

Ramazan pidesi fiyatları belli oldu

Tüm ülkede Ramazan ayında pide fiyatları ne kadar olacak?

27.05.2016Sağlık
Ramazan ayında beslenme rehberi

Ramazan ayında beslenme rehberi

Uzmanından örnek iftar ve sahur menüleri...

29.06.2015Sağlık
Bakanlıktan Ramazan önerileri

Bakanlıktan 'Ramazan' önerileri

Sağlık Bakanlığı, sağlıklı bir ramazan ayı geçirilmesi için tavsiyelerin yer aldığı "Ramazan Ayında Beslenme" konulu kitapçık hazırladı.

23.06.2015Sağlık

Yazar Sonuçları

Ramazan ayında beslenme

11 ayın sultanı Ramazan’a sayılı günler kala birkaç beslenme ipuçlarından bahsetmek istiyorum.

7.04.2021

Oruç tutarken sağlıklı kilo vermenin yolları

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte beslenme şekli ve öğün sayısının değişime uğradığını söyleyen Dr. Dyt. Gamze Şanlı Ak, oruç tutarken sağlıklı kilo verebilmek için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

29.05.2018

Sağlıklı bir ramazan için öneriler

Ramazan ayında öğün sayısının azaldığına dikkat çeken Dr. Dyt. Gamze Şanlı Ak, ramazan ayı için beslenme önerilerinde bulundu.

4.06.2017

Sahurda nasıl beslenilmeli?

Ramazanda beslenme açısından sahura kalkılmasının önemli olduğuna değinen Dr. Dyt. Gamze Şanlı Ak, ramazan için örnek sahur seçeneklerini açıkladı.

2.06.2017

Yaza özel ramazan programı ile kilonuzu koruyun!

İşte kilo almamanızı sağlayacak ramazan ayına özel beslenme listesi...

17.06.2016
Oruçluyken stresi azaltacak 13 besin

Oruçluyken stresi azaltacak 13 besin

Ramazan ayında bize enerji veren ve vücudumuzu rahatlatan besinler tüketmeliyiz.

7.06.2016