EKSTRA
MENÜ

Ramazanda Beslenme

Ramazanda Beslenme haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ramazanda Beslenme hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 490 Ramazanda Beslenme haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Ramazanda Beslenme Haberleri

Sağlık Bakanlığından Ramazanda beslenme önerileri

Sağlık Bakanlığı'ndan Ramazan'da beslenme önerileri

Sağlık Bakanlığı'nca "Ramazan'da beslenme önerileri dikkate alınmalı, kalabalık iftar sofraları kurulmamalı ve sosyal mesafe kurallarına azami özen gösterilmelidir" uyarısında bulunuldu.

10.04.2021Gündem
Ramazan Sofralarında Bu 4lüden Uzak Durun

Ramazan Sofralarında Bu 4'lüden Uzak Durun

Ramazanla şenlenen sofralarda bazı cezbedici lezzetler ayrıca iştah kabartıyor. Ancak dikkat! Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, geniş ve zengin hazırlanan iftar ve sahur sofralarının bu dönemde sağlık sorunlarına sebep olabileceğini söyledi. Sağlık sorunları yaşamamak için ramazan sofralarındaki 4 tehlikeye dikkat çekti, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Ramazanda Tüketimi Artan Hangi Besin Ne Kadar Faydalı

Ramazanda Tüketimi Artan Hangi Besin Ne Kadar Faydalı?

Uzmanlar özellikle ramazan ayında tüketimi daha da artan sofraların vazgeçilmesi hurma, çorba, yumurta, yoğurt gibi besinlerin birçok faydası olduğunu belirtiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yıldız Melek Aksoylu, ramazan ayında tüketimi artan besinlerin faydaları hakkında önemli bilgiler verdi.

Ramazan pidesi yerken ölçüyü kaçırmayın

Ramazan pidesi yerken ölçüyü kaçırmayın!

Beyaz undan yapılan ramazan pidesi kan şekerini hızla yükseltip düşürebiliyor. Bu nedenle ramazan pidesinde ölçüyü kaçırmamak gerektiğinin altını çizen Diyetisyen Deniz Zünbülcan, konuyla ilgili uyarılarda bulundu.

8.05.2020Sağlık
Ramazan Pidesi Yerken Ölçüyü Kaçırmayın

Ramazan Pidesi Yerken Ölçüyü Kaçırmayın!

Beyaz undan yapılan ramazan pidesi kan şekerini hızla yükseltip düşürebiliyor. Bu nedenle ramazan pidesinde ölçüyü kaçırmamak gerektiğinin altını çizen Diyetisyen Deniz Zünbülcan, konuyla ilgili uyarılarda bulundu.

Sahurda bunları tüketin, kolay kolay acıkmayacaksınız

Sahurda bunları tüketin, kolay kolay acıkmayacaksınız

“Sahurda gün boyunca kan şekeri dengesini sağlayacak besinlere yer vermelisiniz” diyen Diyetisyen Deniz Zünbülcan, sahurda yendiğinde tok tutan yiyeceklerle ilgili tavsiyeler verdi, örnek sahur menüsü paylaştı.

8.05.2020Sağlık
Ramazanda Sağlığınıza Sağlık Katacak 10 Besin

Ramazanda Sağlığınıza Sağlık Katacak 10 Besin

Oruç tutan kişiler için beslenme alışkanlıklarının değiştiği Ramazan ayında sağlıklı beslenmek daha da önemli hale geliyor. Her zaman uygulamamız gereken yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarımızı ramazanda da sürdürmeliyiz. Peki hangi sıvıları tüketmeliyiz? Hangi yiyecekleri soframıza dahil etmeliyiz? İşte ramazanda sağlığınıza sağlık katacak o besinleri sizler için derledik.

10 Maddede Ramazanda Yapılmaması Gerekenler

10 Maddede Ramazanda Yapılmaması Gerekenler

Ramazan ayının henüz başlarında olduğumuz şu günlerde uzun açlık süresi nedeniyle iftar, sahur ve bu iki öğün arasında geçirilen süredeki yeme içme düzeni oldukça önem taşıyor. Yavaşlayan metabolizmadan etkilenmemek, enerji dengesini ve konsantrasyon dengesini sağlamak için yapılması gerekenler gibi yapılmaması gerekenler de var.

7.05.2020İyi Yaşam
Pandemi Sürecinde Vücudu Korumanın Yolları

Pandemi Sürecinde Vücudu Korumanın Yolları

Yaşanan salgın nedeniyle birçok kişi bağışıklık sisteminin zayıflayacağı düşüncesiyle oruç tutmak konusunda kararsızlık yaşıyor. Tüm dünyaya hızla yayılan corona virüs salgınının ramazana denk gelmesi sebebiyle "Korona virüs salgınında oruç tutulur mu?", "Oruç tutarsak bağışıklığımız düşer mi?" sorularının cevaplarını Koruyucu Halk Sağlığı Uzmanı Prof.Dr.Oğuz Özyaral açıkladı.

Ramazanda Sağlıklı Bir Cilt İçin Neler Tüketilmeli

Ramazanda Sağlıklı Bir Cilt İçin Neler Tüketilmeli?

Ramazan ayında yanlış beslenme sonucu cilt sağlığının bozulabileceğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, cilt sağlığı için beslenme önerilerinde bulundu. Ramazan ayında oruç ile birlikte beslenme alışkanlıklarımızda, su tüketimimizde ve uyku düzenimizde ciddi değişiklikler olduğuna dikkat çekti. İşte sağlıklı bir cilt için dikkat etmemiz gerekenler...

Bağışıklığı Güçlendiren Altın Tüyolar

Bağışıklığı Güçlendiren Altın Tüyolar

Ramazan ayının pandemi dönemine denk gelmesiyle birlikte oruç tutmanın bağışıklığı azaltıcı etkisi olup olmadığı da merak edilmeye başlandı. Sanılanın aksine ‘sağlıklı oruç tutma kuralları’ uygulandığı takdirde oruç tutmanın bağışıklık sistemine herhangi bir olumsuz etkisi bulunmadığını söyleyen Diyetisyen Aysun İpek; iftar sırası, iftar sonrası ve sahurda dikkat edilmesi gereken beslenme kurallarını anlattı.

Sağlıklı Bir Ramazan İçin 10 Kritik Kural

Sağlıklı Bir Ramazan İçin 10 Kritik Kural!

Tüm dünyayı etkisi altına alan, özellikle bağışıklık sistemi zayıf ve kronik hastalığı olan kişilerde ölümcül sonuçlara neden olabilen koronavirüs (Covid 19) pandemisi, beslenme düzenimizin değiştiği ramazanda da bizi etkilemeye devam ediyor.

Reflü Hastalarına Sahur ve İftar Önerileri

Reflü Hastalarına Sahur ve İftar Önerileri

Ramazanda değişen yeme içme alışkanlıklarının reflüsü bulunan kişilerde ciddi sıkıntıları tetikleyebileceğini belirten İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Sait Buğdacı, bu hastalara sahur ve iftar için önerilerde bulundu.

Ramazanda En Sık Yapılan Beslenme Hataları

Ramazanda En Sık Yapılan Beslenme Hataları

Onbir ayın sultanı Ramazan ayında günlük alışkanlıklarımızda değişiklikler meydana geliyor. Özellikle beslenme alışkanlıklarımızda meydana gelen değişiklikler vücudun ağırlaşması, mide yanması, uyku hali, baş dönmesi, baş ağrısı, kan şekeri düşüklüğü ve kilo artışı gibi birçok sorunu da beraberinde getiriyor.

Uzmanından ramazan ayında doğru ve sağlıklı beslenme tüyoları

Uzmanından ramazan ayında doğru ve sağlıklı beslenme tüyoları

Ramazan ayında değişen öğün saatleri, uzayan açlık süresi ve fiziksel aktivite azlığı metabolizmada birtakım değişikliklere neden olur. Sağlıklı bir oruç süreci geçirmek için bu dönemde yeterli ve dengeli beslenmek daha büyük önem kazanır. Peki, ramazan ayında beslenmeyle ilgili nelere dikkat edilmeli, nelerden kaçınılmalıdır? Uzman Diyetisyen Hilal Konak, konuyla ilgili önerilerini sundu.

24.04.2020Sağlık
Ramazan Ayını Sağlıklı ve Enerjik Geçirmek İçin Öneriler

Ramazan Ayını Sağlıklı ve Enerjik Geçirmek İçin Öneriler

Ramazan ayı geldi! Bu dönemde uzun süreli açlık sonrası geç saatte yenen ağır iftar yemeği, yeterince sıvı alınmaması, düşen kan şekerinin etkisi ile günlük tatlı tüketiminin artması gibi etkenler sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Dyt. Psk. M. Berrin Ak, özellikle salgın sebebiyle evde kalındığı bu günlerde sağlığın sürdürülebilmesi ve bağışıklığın güçlü kalabilmesi için iftardan sahura kadar besinlerin çeşitli, dengeli ve doğru bir şekilde alınması gerektiğine dikkat çekiyor.

24.04.2020Diyet Rehberi
Oruç Tutarken Bağışıklık Sistemi Nasıl Korunur

Oruç Tutarken Bağışıklık Sistemi Nasıl Korunur?

Ramazan ayı bugün itibariyle başladı. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, bağışıklık sisteminin insan vücudu üzerindeki etkisini gündeme getirdi. Bağışıklığı düşürmeden Ramazan ayını sağlıklı bir şekilde geçirmenin önemine değinen Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, önemli bilgiler verdi.

Kilo Almamak İçin İftarda Öğünü Bölmek Gerekiyor

Kilo Almamak İçin İftarda Öğünü Bölmek Gerekiyor

Diyetisyen Elif Seda Ümütlü, ramazan ayında beslenme düzenin insanlarda kilo artışına neden olduğunu belirterek, iftarda yiyeceklerin arka arkaya yenilmemesi gerektiğini söyledi.

Diyabet Hastalarına İftar İle Sahur Arasında Ara Öğün Önerisi

Diyabet Hastalarına İftar İle Sahur Arasında Ara Öğün Önerisi

Halk dilinde şeker hastalığı olarak bilinen diyabetik hastaların ramazan ayında oruç tuttuklarında iftar ile sahur arasında belirli aralıklarla ara öğün yapması gerekiyor. İç Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Attila Önmez, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Mutlaka Her Gün Bir Limon Tüketin

'Mutlaka Her Gün Bir Limon Tüketin'

Ramazan ayında oruç tutacak vatandaşların protein ağırlıklı beslenmeleri gerektiğini belirten Uzman Dr. Ender Saraç, vatandaşların bol miktarda C vitamini tüketmeleri gerektiğini söyledi.

Ramazanda Kilo Kontrolünün 13 Şifresi

Ramazanda Kilo Kontrolünün 13 Şifresi

Bu yıl ramazan ayında oruç tutanların, uzun saatler süren açlık dışında ‘koronavirüs’ tehlikesi ile de mücadele edeceğini ifade eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Kenan Yıldırım, tok tutarken bağışıklığı güçlendiren besinleri aktardı, ramazanda kilo kontrolünün 13 şifresini verdi.

Sahurda proteinden zengin yiyecekler tüketin Gün boyu tok kalmak için…

Sahurda proteinden zengin yiyecekler tüketin! Gün boyu tok kalmak için…

Koronavirüs salgını nedeniyle bu ramazan ayını evde karşılıyoruz. Sağlığımızı korumak için daha da özen göstermemiz gereken bu dönemde doğru beslenmenin ipuçlarını Diyetisyen Burak Alifaki verdi, sahurda protein tüketiminin gün boyu tok tutacağının altını çizdi.

23.04.2020Sağlık
Sahur ve İftar İçin Dengeli Beslenme Önerileri

Sahur ve İftar İçin Dengeli Beslenme Önerileri

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte herkesin aklında nasıl beslenmeliyiz sorusu yer edinmeye başladı. Ramazan ayında vücut direncimizin düşmemesi için yediklerimize her zamankinden daha çok dikkat etmemiz gerekiyor. Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Prof. Dr. Sevinç Yücecan, Ramazan’da sağlıklı beslenme açısından nelere dikkat etmeliyiz sorularına yanıt verdi.

Ramazanda Sağlıklı ve Bilinçli Oruç Nasıl Tutulur

Ramazanda Sağlıklı ve Bilinçli Oruç Nasıl Tutulur?

Ramazan ayında oruç tutacak vatandaşların protein ağırlıklı beslenmeleri gerektiğini belirten Dr. Ender Saraç, vatandaşların bol miktarda C vitamini tüketmeleri gerektiğini söyledi, ramazan ayına sayılı günler kala oruç tutacaklara beslenme konusunda önerilerde bulundu.

22.04.2020İyi Yaşam
Sağlıklı Ramazan Menüsü

Sağlıklı Ramazan Menüsü

Oruçluyken daha az susamak ve ödem şikayetinden kurtulmak için tuz tüketimine de özen gösterilmesi gerektiğine işaret eden Diyetisyen Neslihan Aktepe, ramazan ayı için örnek sağlıklı menü verdi.

21.04.2020Diyet Rehberi
Ramazanda Bağışıklığı Güçlü Tutmanın Yolları

Ramazanda Bağışıklığı Güçlü Tutmanın Yolları

Sosyal izolasyon nedeni ile birçok kişinin evlerinden çalışmaya başladığını, gün içinde harcanılan enerjinin alınan enerjiden az olması nedeniyle kilo artışı yaşanabileceğini söyleyen Diyetisyen Neslihan Aktepe, sağlığın korunması ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için birtakım önerilerde bulundu.

21.04.2020Diyet Rehberi
Ramazan Bayramı İçin 10 Beslenme Önerisi

Ramazan Bayramı İçin 10 Beslenme Önerisi

Ramazan boyunca günlük öğün sayısının azalması ve beslenme düzenindeki değişiklikler sebebiyle kişi, bayramda psikolojik olarak daha fazla yeme eğilimine giriyor. Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Berna Ertuğ, Ramazan ayı sonrasında nasıl beslenilmesi gerektiği hakkında bilgi verdi.

Sahurda ve İftarda Tercih Edilmesi Gereken Yiyecekler

Sahurda ve İftarda Tercih Edilmesi Gereken Yiyecekler

Son yapılan çalışmalara göre vücudun aralıklı açlık yaşaması sağlık açısından bu duruma uygun kişilerde faydalı olabileceği belirtiliyor.

Kilo Almanızın Nedeni Duygusal Açlık Olabilir

Kilo Almanızın Nedeni Duygusal Açlık Olabilir

Ramazan ayının duygusal açlığın fark edilmesi açısından en uygun zaman olduğunu söyleyen Uzman Diyetisyen Merve Öz, “Birden aklınıza, açlığınızı giderecek yiyecekler yerine; çikolata, bisküvi gibi gıdaları yemek geliyorsa bu durumunuz duygusal açlıktan kaynaklanıyordur. Bunu gidermek için, kişinin kendini yemekle meşgul etmek yerine, yürüyüş ve dans gibi başka uğraşlar bulması gerekir” dedi.

Ramazanda Bu Önerilerle Kilo Vermek Mümkün

Ramazanda Bu Önerilerle Kilo Vermek Mümkün

Metabolizmayı hızlandırmak adına mutlaka sahura kalkılması gerektiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Gökçe Bönce, ramazanda kilo vermenin yollarını anlattı.

Ramazanda midenizi yormayacak öneriler

Ramazanda midenizi yormayacak öneriler

Sofraların bereketli olduğu, lezzetli yemekler ile donatıldığı ramazan ayı geldi çattı. Sahur ile iftar arasındaki uzun zaman dilimine dikkat!

10.05.2019Saglik
Ramazanda Kilo Almamak İçin Neler Yapılmalı

Ramazanda Kilo Almamak İçin Neler Yapılmalı?

Ramazan ayında kalabalık sofralarda, lezzetli yemek ve tatlılarla güzel aile buluşmaları yaşanır. Bu yıl Ramazan ayında yaklaşık 17 saat süren ve sıcak havalara denk geliyor. Bu ayda da diğer aylarda olduğu gibi dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Peki nasıl dengeli beslenebiliriz? Spor yapmaya devam etmeli miyiz? Ramazanda kilo almamak için neler yapılmalı? Beslenme ve Diyet Uzmanı Orçun Kürüm anlattı.

Ham Bal Metabolik Stresi Azaltıyor

Ham Bal Metabolik Stresi Azaltıyor

Ramazan ayında artan hazım sorunu yaşamamak, mideyi rahatlatmak ve gün boyu susuzluğa karşı vücut direncinizi arttırmanızın bir yolu da ham bal tüketmekten geçiyor. İşlem görmemiş çiğ halde tüketilen ham balın metabolik stresi de azalttığı belirtiliyor. 35 yıllık üretici ve Balın Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, ham balın faydalarını anlattı...

İftardan Sonra 15 Dakikada Yapabileceğiniz Egzersizler

İftardan Sonra 15 Dakikada Yapabileceğiniz Egzersizler

Çoğu kişi Ramazan ayında kendisini güçsüz hissederek spor yapmayı bırakıyor. Yemek yediğimiz saatleri tamamen değiştirdiğimiz için vücut kompozisyonumuzda da birçok değişim oluşuyor.

Ramazanda Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Ramazanda Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Ramazanda oruç tutarken en çok endişe veren konulardan biri ağız kokusudur. Bu durumu engellemek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Ramazanda ağız kokusunu önlemenin yollarını açıklıyoruz.

Oruç, Organların Çalışma Kapasitesini Artırıyor

'Oruç, Organların Çalışma Kapasitesini Artırıyor'

Beslenme ve Diyet Uzmanı Yıldız Melek Aksoylu, orucun sağlığa iyi gelen yönlerine, sahur ve iftar vaktinde tüketilecek besinlerin önemine dikkat çekti, “Hiç durmadan çalışan metabolizma için en mükemmel tatil oruçtur. Oruç, organların çalışma kapasitesini arttırır” dedi.

Sahurda Çok Yiyen Az Acıkır Mantığı Yanlış

'Sahurda Çok Yiyen Az Acıkır Mantığı Yanlış'

Ramazan'da en sık görülen beslenme yanlışlarından birinin sahurda aşırı yemek tüketmek olduğunu belirten Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Şentürk, “Sahurda ertesi gün yaşanacak açlığın endişesi ile doygunluk hissi uyandığı halde yemek yemeye devam edilmemelidir. Ne kadar çok yemek yenirse, o kadar az acıkılır anlayışı doğru değildir” dedi.

Yazar Sonuçları

Ramazanda mide bağırsak hastalıkları ve beslenme

Ramazan ayında oruç tutmak kişinin sağlığını iyileştirebilir, ancak doğru şekilde beslenme ve gerektiğinde ilaç kullanımı uygulanmazsa sindirim sağlığıyla ilgili bazı hastalıkların tetiklenmesine neden olabilmektedir. Oruç ve sahurda fazla yemek yemek ve iftarı geciktirmek olumsuz etki eder. Ramazan ayında özellikle iftar veya sahur yemeklerinde çok fazla yedikten sonra reflü, hazımsızlık, şişkinlik ve mide ekşimesi gibi sindirimle ilgili şikayetlere sıklıkla rastlanır. Ölçülü yemek yemeye ve bu şikayetleri tetikleyebilecek yiyeceklerden kaçınmaya dikkat edilmelidir.

19.04.2021

Ramazanda Kilo Vermenize Yardımcı 8 Öneri

Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz? Bu süreçte nasıl kilo verebiliriz? İşte kilo vermemize yardımcı olacak 8 öneri...

15.04.2021

Hoş Geldin Ramazan: Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ramazan ayı, diğer aylardan farklı olarak beslenme düzeninin ve yaşam şeklinin değiştiği bir aydır.

12.04.2021

Ramazan Orucu ve Aralıklı Oruç Diyeti Hakkında

Metabolizmamız, sindirim ve boşaltım gibi çok önemli 2 sistemi kapsar. Bu 2 sistem bir şeyler yediğimizde çalışır. Yemediğimizde ise sindirecek, öğütecek, boşaltacak bir şey bulamaz ve dinlenmeye geçer.

12.04.2021

Ramazanda Beslenme

Pandemiden dolayı, bir yılı aşkın süredir çoğumuzun evlerden çalıştığı bu dönemde beslenme saatlerimiz ve yediklerimiz de yeni düzenle beraber değişti.

7.04.2021

Ramazanda kilonuzu koruyacak beslenme programınız hazır!

Ramazan ayında sağlıklı beslenerek kilo almamak hatta kilo vermek mümkün… Peki, bunun için nasıl beslenmeli? İşte ramazan ayında formunu korumak isteyenlere öneriler…

12.05.2020

Koronavirüs döneminde ramazanda beslenme

Bu sene ramazan ayı daha sakin ve daha çok evlerde geçiyor. Geçen senelerdeki gibi kalabalık sofralar, keyifli sohbetler maalesef yerini görüntülü aramalara bıraktı. Durum böyle olunca sıkıntıdan iştah kontrolünde zorlanma yaşayan pek çok kişi olmaya başladı. Özellikle de evde uzun saatler kalmak zorunda olan pek çok kişinin uyku saatleri ile birlikte yemek düzeni de bozulmaya başladı.

8.05.2020

Ramazan Döneminde Beslenme

Hem bedenen hem de ruhen arındığımız ramazan dönemi gelip çattı. Bu dönemde beslenmenin önemi tartışılmaz bir gerçek tabii ki. Gelin birlikte öncelikle ramazan döneminde oruç tutmanın vücudumuz için yararlarına bakalım.

25.04.2020

Ramazanda Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 8 Öneri

Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz? Bu süreçte nasıl kilo verebiliriz? İşte kilo vermemize yardımcı olacak 8 öneri...

24.04.2020

Ramazan Ayında Kimler Nelere Dikkat Etsin?

Oruç tutmak dikkat edilmesi gereken kurallara ve beslenme şekline uymak kaydıyla sağlıklı ve vücudumuzu dinlendiren bir ibadettir. Peki kimler hangi kurallara uymalı, nasıl beslenmeli gelin birlikte inceleyelim.

24.04.2020

Dinç bir şekilde oruç tutmak için uzmanından tüyolar

Ramazan ayında oruç tutanların hem beslenme şekli hem de yaşam şekli değişiyor. Bu dönemde dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Orucu dinç bir şekilde tutabilmek için neler yapılması gerektiğini Prof. Dr. İsmet Tamer ile konuştuk, kendisinden ramazan ayında sağlıklı beslenmeyle ilgili ipuçları aldık.

29.05.2019

Ramazan Ayında ve Tatilde Gebelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Ramazan ayı ve önümüzdeki bayram tatili dolayısıyla bazı özet bilgiler paylaşmak istedim. Şimdiden herkese ailesi ve sevdikleriyle güzel bir bayram dilerim.

28.05.2019

Tuttuk Tutmadık Demeyin: Oruç Hakkındaki Bu Yazıyı Okuyun!

Ramazan ayında, oruç tutan da tutmayan da bir şekilde iftar sofrasına dahil oluyor. Pek çok bilgi kirliliğinin olduğu konulardan biri de malum beslenme… İftar sofralarında ve sahurda nelere dikkat edilmeli ve neleri yanlış biliyoruz diye bir bakalım mı?

13.05.2019