EKSTRA
MENÜ

Oruç Tutmak

Oruç Tutmak ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Oruç Tutmak haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.077 Oruç Tutmak haberi bulunmuştur.

Oruç Tutmak Haberleri

“Aralıklı beslenmede açlık süresi kademeli artırılmalı”

“Aralıklı beslenmede açlık süresi kademeli artırılmalı”

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Sedef Aksu, uzman eşliğinde dikkatli bir programla aralıklı beslenmeyle sağlıklı kilo verilebileceğine dikkat çekerek “İlk kez aralıklı oruç diyetini uyguluyorsanız açlık zamanınızı kademeli arttırın, böylece vücudunuz daha kolay uyum sağlayacaktır. Çünkü açlık zamanını birden 16 saate çıkarmak, birçok rahatsızlığı beraberinde getirebilir” uyarısında bulundu.

10.11.2020Sağlık
Cuma hutbesi yayınlandı 6 Kasım cuma hutbesinin konusu: Mümin Sorumluluk Sahibidir

Cuma hutbesi yayınlandı! 6 Kasım cuma hutbesinin konusu: Mümin Sorumluluk Sahibidir

Cuma hutbesi Diyanet tarafından yayınlandı. Cuma namazı öncesi camilerde okunacak olan cuma hutbesinin bu haftaki konusu 'Mümin Sorumluluk Sahibidir' olarak belirlendi. Müslümanlara kıymetli bilgi ve öğütlerin aktarılacağı 6 Kasım cuma hutbesinde, müminlerin birbirilerine gösterdikleri hürmet ve sevginin değeri yer aldı. Cuma hutbesinde “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” temalı fidan dikim faaliyetine de dikkat çekildi. İşte, 6 Kasım cuma hutbesinin tamamı.

6.11.2020Gündem
Mevlid Kandilinde oruç tutulur mu, kandilde oruç tutmanın fazileti nedir Kandilde neler yapılır

Mevlid Kandilinde oruç tutulur mu, kandilde oruç tutmanın fazileti nedir? Kandilde neler yapılır?

Mevlid Kandili'nde oruç tutmak gibi ibadetlerle bu özel günün feyzini almak isteyen Müslümanlar, internet üzerinden araştırmalarını gerçekleştirmeye devam ediyor. Mevlid Kandili'nde yapılması gereken ibadetler, bir kandile daha kavuşmanın mutluluğunu paylaşan Müslümanların araştırmalarında yer alıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın takvimine göre, Mevlid Kandili 2020 yılında 28 Ekim Çarşamba günü idrak edilecek. Bu kandil yılın son kandili olacak. Hazreti Muhammed'in dünyaya teşrifi dolayısıyla rebiyülevvel ayının 12'nci günü idrak edilen Mevlit Kandili'nde oruç tutmanın faziletleri gündemde yer alıyor. Peki, Mevlid Kandilinde oruç tutulur mu? İşte, Mevlid Kandili'nde yapılacak ibadetler ve oruçla ilgili bilgiler.

28.10.2020Gündem
6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Namazın Önemi konu anlatımı

6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Namazın Önemi konu anlatımı

İslam'ın beş şartı Kelime-i Şehadet getirmek, Oruç Tutmak, Zekat Vermek, Hacca Gitmek ve Namaz Kılmaktır. Beş ibadet de buluğ çağına giren her Müslümana farzdır.5. sınıflar için ''Namazın Önemi'' konusunu ayet ve hadislerle birlikte anlattık.

22.09.20206. SINIF
7. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dünya Ve Ahiret konu anlatımı

7. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dünya Ve Ahiret konu anlatımı

İslam dini öldükten sonra dirilmeye inanan dinlerin başında gelir. İslam'a inanan herkes ahiret gününe de inanmak zorundadır. İmanın şartları arasında bulunan ve özellikle 7. Sınıf öğrencilerine kazandırılması planlanan kazanımların başında ahirete iman konusu gelmektedir. 7. Sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi konuları içerisinde bulunan Dünya ve ahiret konu anlatımı ile ilgili detayları derledik.

14.09.20207. SINIF
6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Hz. Yahya konu anlatımı

6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Hz. Yahya konu anlatımı

Peygamberler insanlara rehber olması için Allah’ü Teala tarafından görevlendirilmiş, üstün yeteneklerle donatılmış kişilerdir. Özellikle ırkların, kavimlerin onaylanmayan sapkın hareketleri üzerine peygamberler gönderilerek onların yanlışlarından dönmeleri istenmiştir. 6. Sınıf düzeyinde din kültürü ve ahlak bilgisi dersi çerçevesinde de bazı peygamberlerin hayatına yer verilmiştir. Bu sınıf düzeyinde öğrencilerin öğrenmesi istenilen peygamberlerden biri de Hz. Yahya Peygamberdir. 6. Sınıf peygamberlerin hayatından Hz. Yahya konu anlatımı ile ilgili detayları derledik.

13.09.20206. SINIF
5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ramazan Ayı Ve Oruçla İlgili Kavramlar konu anlatımı

5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ramazan Ayı Ve Oruçla İlgili Kavramlar konu anlatımı

Müslüman alemi için Ramazan ayı kutsaldır. Ramazan ayının 27. gecesine denk gelen Kadir Gecesi ise bin aydan daha hayırlıdır. 5. sınıflar için Ramazan Ayı ve oruç ile ilgili kavramları anlattık.

13.09.20205. SINIF
5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Muharrem Orucu konu anlatımı

5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Muharrem Orucu konu anlatımı

Din kültürü ahlak bilgisi dersi çerçevesinde öğrencileri birçok konu ve kavram öğretilmektedir. Öğrencilere öğretilen onlarca onların hayatına olumlu katkı sağlamak adına çalışmalar yürütmeyi sağlar. Özellikle 5. Sınıf düzeyinde olan öğrenciler ilkokul kısmından ortaokul kısmına geçtikleri için birçok konu ile ilgili bilgi sahibi yapılmaya çalışılmaktadır. 5. Sınıf düzeyinde din kültürü ve ahlak bilgisi konuları içerisinde bulunan Muharrem orucu konu anlatımı ile ilgili detayları derledik.

13.09.20205. SINIF
8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Asr Suresi Ve Anlamı konu anlatımı

8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Asr Suresi Ve Anlamı konu anlatımı

Mekke döneminde inen Asr Suresi, toplam 3 ayetten oluşur. Kuran-ı Kerim'in en kısa surelerinden biridir. Asr, ikindi, uzun vakit ve çağ gibi anlamlara gelir. 8. sınıflar için Asr Suresini ve anlamını açıkladık.

24.08.20208. SINIF
Erzincanda Muharrem orucu sürecinde Kovid-19 nedeniyle oruç açma yemeği dağıtılmayacak

Erzincan'da Muharrem orucu sürecinde Kovid-19 nedeniyle oruç açma yemeği dağıtılmayacak

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şube Başkanı Sadık Düzgün, Muharrem ayının ilk orucunu yarın tutacaklarını belirterek, bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dolayısıyla cemevlerinde oruç açma yemeklerinin verilmeyeceğini bildirdi.

19.08.2020Gündem
5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Oruç İbadetinin Kişiye Ve Topluma Kazandırdıkları konu anlatımı

5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Oruç İbadetinin Kişiye Ve Topluma Kazandırdıkları konu anlatımı

İslam'ın beş şartından biri olan oruç tutmak, en önemli ibadetlerden biridir. Buluğ çağına ermiş her Müslüman, Ramazan Ayında otuz gün boyunca oruç tutar. 5. sınıflar için oruç ibadetinin kişiye ve topluma kazandırdıklarını anlattık.

18.08.20205. SINIF
Arefe günü oruç tutulur mu Kurban Bayramının arefesinde oruç tutmak caiz mi

Arefe günü oruç tutulur mu? Kurban Bayramı'nın arefesinde oruç tutmak caiz mi?

Arefe günü oruç tutulur mu sorusu, pek çok Müslüman tarafından Kurban Bayramı'nın arefesi yaklaşırken araştırılmaya başlandı. Zilhicce ayının ilk 10 günü içerisinde yer alan arefe günü, Müslüman alemi için ibadet açısından önem arz ediyor. Peki, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan alınan bilgilere göre arefe günü oruç tutulur mu? İşte, Kurban Bayramı arefesinde oruç tutulur mu sorusunun cevabı

28.07.2020Gündem
Zilhicce ayı ne zaman, fazileti nedir 2020 Zilhicce ayı tarihi

Zilhicce ayı ne zaman, fazileti nedir? 2020 Zilhicce ayı tarihi

Zilhicce ayının fazileti araştırılıyor. Sözlükte “hac ayı” anlamındaki zilhicce (zülhicce, zülhacce) kamerî yılın zilkadeden sonra gelen son ayıdır. 22 Temmuz'da başlayan zilhicce ayının ilk dokuz gününde oruç tutmak tavsiye edilmiştir. Bu ayın 10. günü Kurban Bayramı’nın ilk günüdür. Peki zilhicce ayı ne zaman bitecek?

24.07.2020Gündem
6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Cuma Günü Ve Ramazan Ayı konu anlatımı

6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Cuma Günü Ve Ramazan Ayı konu anlatımı

Müslümanlar için Cuma günü kutsaldır. Cuma namazı her Müslüman erkek için farzdır. Ergenliğe girmiş her mümin Cuma namazını aksatmadan cemaatle birlikte kılmalıdır. Ramazan da İslam dini için kutsal kabul edilmektedir. 6. sınıflar için Cuma Günü ve Ramazan ayının önemini ayrıntılarıyla anlattık.

21.07.20206. SINIF
4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Günlük Hayattaki Dini İfadeler konu anlatımı

4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Günlük Hayattaki Dini İfadeler konu anlatımı

Günlük hayatta sıklıkla kullanılan dini ifadeler tek kelime ya da bir cümleden oluşabilir. Helal - Haram ve Günah - Sevap gibi ifadeler tanımlayıcıdır. Biriyle selamlaşırken ya da vedalaşırken ifade edilen dini terimler ise iyi dilek belirtmek için kullanılır. 4. sınıflar için günlük hayattaki dini ifadeleri ve anlamlarını listeledik.

20.07.20204. SINIF
4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dinim Temiz Olmamı İstiyor konu anlatımı

4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dinim Temiz Olmamı İstiyor konu anlatımı

İslam dininde temizlik maddi ve manevi temizlik olarak ikiye ayrılır. Maddi temizlik kişilerin beden ve kıyafet temizliğine dikkat etmesidir. Manevi temizlik ise bireylerin art niyetli düşüncelerden arınması ve temiz bir ruha sahip olması anlamına gelir. 4.Sınıflar için ''Dinim Temiz Olmamı İstiyor'' konusu örnekleriyle açıkladık.

20.07.20204. SINIF
Kredi kartıyla veya taksitle kurban kesilir mi

Kredi kartıyla veya taksitle kurban kesilir mi?

Kurban ibadetinin önemine dikkat çekerek zenginlerin kesmesi gerektiğini söyleyen İslami İlimler Fakültesi’nden Prof. Dr. Recep Cici, “Kredi kartıyla veya taksitle kurban alınabilir. Ancak faiz işlememesi ve taksitlerin gününde ödenmesi şarttır. Yoksa kişi günaha girer çünkü faiz haramdır. Eğer harama düşülecekse böyle bir ibadeti terk etmek daha uygundur” dedi.

18.07.2020Ekonomi
Zilhicce orucu ne zaman hangi gün tutulur

Zilhicce orucu ne zaman hangi gün tutulur?

Zilhicce orucu, hicri takvime göre Kurban Bayramı'nı da içerisinde barındırmaktadır. Zilhicce orucu olarak nitelendirilen ibadet ile ihya edilen bu ay, bazı faziletleri ile bilinmektedir. 'Allah katında ibadet edilecek -sâlih amel işlenecek- günler içinde zilhiccenin ilk on gününden daha hayırlısı yoktur' Hadis-i Şerif'i ile vurgulanan Zilhicce orucu ne zaman ve hangi gün tutulması gerektiği ile gündemde yer alıyor. Peki, Zilhicce orucu ne zaman tutulur? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

17.07.2020Gündem
Zilhicce ayı 2020 ne zaman başlıyor 2020 zilhicce ayı tarihi

Zilhicce ayı 2020 ne zaman başlıyor? 2020 zilhicce ayı tarihi

Zilhicce ayının ne zaman başlayacağı, Diyanet takvimi ile yanıt buldu. Diyanet İşleri Başkanlığı dini gün ve ayların ne zaman idrak edileceğini yayımladığı dini takvim ile duyuruyor. Fecr suresinin 2. âyetinde geçen “on gece” ile, tercih edilen yoruma göre, hac ayı olan Zilhicce’nin ilk on gecesi kastedilmiştir. İşte 2020 zilhicce ayı tarihi…

17.07.2020Gündem
Doğu Türkistan’da ‘Adım Adım Soykırım’

Doğu Türkistan’da ‘Adım Adım Soykırım’

İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Murat Yılmaz tarafından hazırlanan “Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım” adlı rapor, İHH Genel Merkezinde çeşitli STK’ların katılımıyla yapılan basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşıldı.

5.07.2020Ekonomi
Şevval ayı ne zaman biter

Şevval ayı ne zaman biter?

Mübarek Ramazan ayının ardından Şevval ayı başladı. Peygamber efendimiz, hem ibadet hayatının sonlanmaması hem de bir ay boyunca oruç tutan bedenlerin normal hayata uyum sağlamaları için Şevval orucu tutulmasını tavsiye ediyor. Peki, Şevval ayı ne zaman biter?

19.06.2020Gündem
Şevval ayı ne zaman bitecek Şevval ayının kaçıncı günü

Şevval ayı ne zaman bitecek? Şevval ayının kaçıncı günü?

Şevval ayı, mübarek Ramazan ayından sonra gelmesi nedeniyle pek çok Müslüman için büyük anlamlar ihtiva etmektedir. Şevval ayı ne zaman bitecek sorusu ile bu ay bitmeden evvel ibadetlerini gerçekleştirmek isteyen milyonlarca kişi, detayları öğrenmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı bilgileri sorgulamaya başladı. Peki, Şevval ayı ne zaman bitecek ve bugün Şevval ayının kaçıncı günü? İşte, pek çok vatandaşın merakla araştırdığı o konu hakkında detaylı bilgiler

9.06.2020Gündem
Rüyada oruç tutmak ne anlama gelir Rüyada oruç bozmak açmak tabiri

Rüyada oruç tutmak ne anlama gelir? Rüyada oruç bozmak açmak tabiri

Oruç tutmak gerçek hayatta her açıdan önemli iken rüyada oruç tutmak da hayra yorulan rüyalar arasında yer almaktadır. Pek çok insan rüyasında oruç tuttuğunu gördüğünde bunun ne anlama geldiği konusunda araştırma gerçekleştiriyor. Peki, rüyada oruç tutmak ne anlama gelir? Rüyada oruç bozmak açmak tabiri hakkında merak edilenler.

30.05.2020Rüya Tabirleri
Şevval orucu ne zaman tutulur

Şevval orucu ne zaman tutulur?

Ramazan ayının ardından, Müslümanların büyük sevinçle karşıladığı Ramazan Bayramı'na girilmesiyle birlikte Şevval ayı hakkındaki araştırmalar hız kazandı. Vatandaşlar, Şevval ayı orucu hakkında merak ettikleri sorulara internette yanıt arıyor. Peki, Şevval orucu ne zaman tutulur?

24.05.2020Gündem
Arefe ne demek Arefenin anlamı nedir Arefe gününde oruç tutmanın fazileti nedir

Arefe ne demek? Arefenin anlamı nedir? Arefe gününde oruç tutmanın fazileti nedir?

Ramazan ayının son gününü ifade eden, bayramın müjdecisi arefe, bu yıl 23 Mayıs'ta idrak ediliyor. 24 Nisan'da ilk sahur ve iftarını yapan vatandaşlar, 23 Mayıs'ta 2020 Ramazan ayının son orucunu tutuyorlar. Peki Arefe ne demek? Arefenin anlamı nedir? Arefe gününde oruç tutmanın fazileti nedir?

23.05.2020Gündem
İftar saatleri Ramazan İmsakiyesi: İftar vakti ezan ne zaman okunacak İstanbul, Ankara, İzmir tüm illerin iftar vakitleri

İftar saatleri Ramazan İmsakiyesi: İftar vakti ezan ne zaman okunacak? İstanbul, Ankara, İzmir tüm illerin iftar vakitleri

İftar saatleri ve il il iftar vakitleri 2020 Ramazan İmsakiyesi üzerinden belli oldu. İstanbul, Ankara İzmir, Bursa, Gaziantep, Adana ve tüm illerin iftar saatleri, iftar vaktinin yaklaşmasıyla beraber araştırmalarda yer almaya başladı. On bir ayın sultanı Ramazan ayının son gününe doğru gelinirken, 81 ilin ezanı saatleri Diyanet'in yayınladığı Ramazan İmsakiyesi takvimi üzerinden öğreniliyor. Peki, iftar saat kaçta, ezan ne zaman kaçta okunacak? İftar saatine ne kadar kaldı? İşte, 22 Mayıs il il iftar saatleri ve 2020 Diyanet Ramazan İmsakiyesi'ne göre il il iftar vakitleri bilgisi...

23.05.2020Gündem
Arefe günü oruç tutulur mu

Arefe günü oruç tutulur mu?

Ramazan ayının son günlerine girerken arefe günü oruç tutulur mu sorusu, birçok vatandaşın araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Müslümanlar için büyük öneme sahip üç aylardan ramazanın ilk orucu için 23 Nisan'ı 24 Nisan'a bağlayan gece sahura kalkılmasıyla başlamıştı. Bu mübarek ayın sonuna geldik. Pek çok vatandaş arefe günü oruç tutulup tutulmayacağını merak ediyor. Peki, arefe günü oruç tutulur mu?

22.05.2020Gündem
Bayramda oruç tutulur mu

Bayramda oruç tutulur mu?

Hemen her yıl Ramazan ayının son günleri gündeme gelen bayramda oruç tutulur mu sorusu, bugün de internet üzerinden araştırılmaya başlandı. Tutamadıkları oruçları bayramda tutmak isteyen vatandaşlar, internet üzerinden bayramda oruç tutulur mu sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki, bayramda oruç tutulur mu? İşte, Diyanet İşleri Başkanığı'nın yayımladığı bilgiler neticesinde binlerce vatandaşın araştırdığı o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

19.05.2020Gündem
Karaciğer Detoksu Nedir ve Nasıl Yapılır

Karaciğer Detoksu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ramazan ayında uygun beslenerek kolesterolü düşürmenin mümkün olduğunu belirten Prof. Dr. Onur Yaprak, “Bu ayı karaciğerimizde detoks sağlamak için bir fırsata dönüştürebiliriz" dedi, karaciğer detoksunun nasıl yapılacağını anlattı.

Ramazan bayramında oruç tutulur mu Bayramlarda oruç tutulur mu

Ramazan bayramında oruç tutulur mu? Bayramlarda oruç tutulur mu?

Müslüman aleminin Ramazan ayının bitmesine sayılı günler kala merak ettiği konulardan biri de bayram günlerinde oruç tutulup tutulamayacağı. Bu hususta Diyanet'in açıklamalarını araştıran vatandaşlar, konuya dair bilgi almak adına internette araştırma yapıyor? Peki, Ramazan Bayramı'nda oruç tutulur mu? Bayram günlerinde oruç tutulur mu?

15.05.2020Ramazan Özel
Oruç Ayetleri Nelerdir Oruçla İlgili Ayetler Ve Hadisler

Oruç Ayetleri Nelerdir? Oruçla İlgili Ayetler Ve Hadisler

Yaklaşan Ramazan ile beraber Ramazan hakkında tüm sorular ve detaylar da araştırılmaya başlandı. Özellikle on bir ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayının yaklaşmasıyla bu mübarek ayda vatandaşlar ibadet ve duaya daha fazla zaman ayırmaya çalışıyor. Bu sebeple Ramazan ayı ile ilgili ayetler ve hadisler hakkında tüm bilgileri derledik.

11.05.2020Ramazan Özel
Kefaret Orucu Nedir Kefaret Orucu Nasıl Tutulur (Diyanet)

Kefaret Orucu Nedir? Kefaret Orucu Nasıl Tutulur? (Diyanet)

Müslümanların ibadet şekillerinden biri olan oruç tutmanın şekil ve kaideleri hadis ve ayetlerle sabitlenmiştir. Kefaret orucu da oruç türlerinden biridir. Oruç tutan her Müslüman kefaret orucu hakkında detaylı araştırma yapmaktadır. Kefaret orucu nedir? Kefaret orucu Diyanet açıklamalarına göre nasıl tutulur? Detayları sizler için derledik.

10.05.2020Ramazan Özel
İslamın Şartları Nelerdir İslamın Şartı Kaç Tanedir İslamın Şartları İle İlgili Ayetler Ve Hadisler (Diyanet)

İslam'ın Şartları Nelerdir? İslamın Şartı Kaç Tanedir? İslamın Şartları İle İlgili Ayetler Ve Hadisler (Diyanet)

İslam, Arapçadan dilimize geçen bir kelimedir. Bu kelimenin sözlükteki anlamı ise gönülden tamamen kişinin kendi isteğiyle Allah’a itaat etmesi anlamına gelir. İslam dinine sahip olan kişilerin yani Müslümanların bazı şartları da yerine getirmesi gerekir. Bunlara İslam’ın temel şartları adı verilir. İşte bu yazımızda Müslümanların bilmesi gereken ve yerine getirmesi gereken İslam’ın şartlarının neler olduğunu derledik.

10.05.2020Ramazan Özel
Her Müslümanın Bilmesi Gereken Temel Dini Bilgiler Nelerdir

Her Müslümanın Bilmesi Gereken Temel Dini Bilgiler Nelerdir?

Her Müslümanın bilmesi gereken temel dini bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgileri bilmek Müslüman olmanın gereğidir. Müslüman aynı zamanda bilgili kişi olmalıdır. Durum böyle olunca her Müslümanın bilmesi gereken temel dini bilgiler oldukça fazla araştırılmaktadır. Peki, her Müslümanın bilmesi gereken temel dini bilgiler nelerdir? İşte Müslümanların bilmesi gereken temel bilgileri sizler için derledik.

10.05.2020Ramazan Özel
Efali Mükellefin Nedir Ve Görevleri Nelerdir Efali Mükellefin Davranışları Ve Örnekleri

Efali Mükellefin Nedir Ve Görevleri Nelerdir? Efali Mükellefin Davranışları Ve Örnekleri

Efali mükellefin dini bir terimdir. Sık kullanılan fakat genel olarak anlamı bilinmeyen bir terimdir. Efali mükkelefin’in kelime anlamı ise mükelleflerin fiilleridir. Efali mükellefin içinde vacip, farz ve sünnet gibi terimler bulunur. Peki, efali mükellefin nedir ve görevleri nedir? İşte detaylar.

10.05.2020Ramazan Özel
Ramazanda Sağlığınıza Sağlık Katacak 10 Besin

Ramazanda Sağlığınıza Sağlık Katacak 10 Besin

Oruç tutan kişiler için beslenme alışkanlıklarının değiştiği Ramazan ayında sağlıklı beslenmek daha da önemli hale geliyor. Her zaman uygulamamız gereken yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarımızı ramazanda da sürdürmeliyiz. Peki hangi sıvıları tüketmeliyiz? Hangi yiyecekleri soframıza dahil etmeliyiz? İşte ramazanda sağlığınıza sağlık katacak o besinleri sizler için derledik.

Pandemi Sürecinde Vücudu Korumanın Yolları

Pandemi Sürecinde Vücudu Korumanın Yolları

Yaşanan salgın nedeniyle birçok kişi bağışıklık sisteminin zayıflayacağı düşüncesiyle oruç tutmak konusunda kararsızlık yaşıyor. Tüm dünyaya hızla yayılan corona virüs salgınının ramazana denk gelmesi sebebiyle "Korona virüs salgınında oruç tutulur mu?", "Oruç tutarsak bağışıklığımız düşer mi?" sorularının cevaplarını Koruyucu Halk Sağlığı Uzmanı Prof.Dr.Oğuz Özyaral açıkladı.

Oruçluyken Geniz Akıntısı Orucu Bozar Mı Kaza Gerekir Mi (Diyanet Cevabı)

Oruçluyken Geniz Akıntısı Orucu Bozar Mı? Kaza Gerekir Mi? (Diyanet Cevabı)

Ramazan aylarında oruç tutanlar burun akıntısı diğer bilinen adı ile geniz akıntısı sıkıntısını yaşayabilmektedirler. Oruç tutarken, oruçlarının böyle bir durumda bozulup bozulmadığını öğrenmek isteyen kişiler bir hayli fazla. Bu kişilere yardımcı olmak amacı ile Oruçluyken geniz akıntısı orucu bozar mı? Kaza gerekir mi? soru cevaplarını detaylı derledik.

5.05.2020Ramazan Özel
2020 Kadir Gecesi hangi gün Kadir Gecesi ne zaman

2020 Kadir Gecesi hangi gün? Kadir Gecesi ne zaman?

Bin aydan daha hayırlı olduğu müjdelenen Kadir Gecesi hakkındaki araştırmalar 2020 Ramazan'ın idrak edilmeye başlamasıyla hız kazandı. İslam’ın en şerefli, en faziletli ve en ihtişamlı gecelerinden biri olarak kabul edilen Kadir Gecesi'nin hangi güne denk geldiğini araştıran vatandaşlar, son günlerde sorgulamalarını hızlandırdı. Peki, Kadir Gecesi ne zaman? 2020 Kadir Gecesi hangi gün?

5.05.2020Gündem
Hamilelikte Oruç Tutmak Mümkün mü

Hamilelikte Oruç Tutmak Mümkün mü?

Hamilelikte oruç konusu ramazan ayında birçok gebenin kafasını karıştıran bir konudur. Hamilelikte oruç tutulabilir mi? Oruç bebeği nasıl etkiler? Hamilelikte oruç tutulursa nelere dikkat edilmelidir? Ve buna benzer birçok soru… Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer hamilelikte oruç ile ilgi tüm merak edilenleri yanıtladı.

Koronavirüs Salgını Varken Oruç Tutmak Riskli mi

Koronavirüs Salgını Varken Oruç Tutmak Riskli mi?

Koronavirüs salgını gündemdeyken, oruç tutmak riskli mi? Oruç tutmak, bağışıklık sistemimizi zayıflatır mı? Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan merak edilen soruları yanıtladı.

4.05.2020İyi Yaşam

Yazar Sonuçları

Aralıklı oruç diyeti ne kadar sağlıklı?

Son yıllarda popüler olan ‘aralıklı oruç (intermittent fasting)’ adı ile tanınan 5:2 diyeti, pek çok kişi tarafından uygulanmaya başlandı. Oruç mantığıyla yapılan bu diyetler çok hızlı sonuç veriyor. Fakat yapılan güncel çalışmalar risk grubu bireylerin dikkat etmesini de gösteriyor.

6.11.2020

Temizliğin hastasıyız

Psikiyatr-yazar Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitapları, uzun zamandır çok satanlar listesinde.

23.10.2020

Herkesin bir orucu var

Neredeyse tüm kadim inançların ortak ibadetidir oruç. Son yıllardaysa orucun aynı zamanda ‘sağlıklı beslenme’ pratiği olarak benimsendiğini görüyoruz.

17.05.2020

Ruhu doyuran şiirler

Ahmet Yesevî’den Yunus Emre’ye kadar yüzyıllar boyunca halkın sevgilisi olmuş ‘gönül sultanları’, orucun manevi anlamını daha ziyade şiirle anlattılar.

9.05.2020

Koronavirüs döneminde ramazanda beslenme

Bu sene ramazan ayı daha sakin ve daha çok evlerde geçiyor. Geçen senelerdeki gibi kalabalık sofralar, keyifli sohbetler maalesef yerini görüntülü aramalara bıraktı. Durum böyle olunca sıkıntıdan iştah kontrolünde zorlanma yaşayan pek çok kişi olmaya başladı. Özellikle de evde uzun saatler kalmak zorunda olan pek çok kişinin uyku saatleri ile birlikte yemek düzeni de bozulmaya başladı.

8.05.2020

Ramazanda rahat bir sindirim sistemi için nasıl beslenmeli?

Ramazan ayı içerisinde olduğumuz şu günlerde oruç tutmanın etkisiyle hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık gibi mide-bağırsak problemlerinin görülme sıklığı da artabiliyor. Aynı zamanda birçoğumuz koronavirüs sebebiyle haraketli hayatlarımıza ara verip günün büyük bir kısmını evde geçiriyoruz. Dolayısıyla bu günlerde hareketsizlik, düzensiz yaşam tarzı, kötü beslenme ve stres de birçok sindirim problemine yol açabiliyor. Fakat bu dönemde yaşam ve beslenme şeklinizde yapacağınız bazı değişikliklerle bu problemleri azaltabilir veya bunlardan kurtulabilirsiniz.

8.05.2020