EKSTRA
MENÜ

Dıyanet

Dıyanet ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dıyanet haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 19.938 Dıyanet haberi bulunmuştur.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 3 Mart 1924 tarihinde Şeriye ve Evkaf Vekaletinin yerine kurulan, İslam dininin inançları, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevli kurumdur. Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle 429 sayılı kanunla Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına bağlı bir teşkilat olarak kurulmuştur.

Anayasanın 136. maddesinde; "Genel idare içinde yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı, laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasî görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışmayı ve bütünleşmeyi amaç edinerek, özel kanununda gösterilen görevleri yerine getirir." hükmü yer almaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığının Mehmet Görmez yapmaktadır.

Dıyanet Haberleri

Son dakika: Suudi Arabistandan flaş Hac kararı Bu sene hacca gidilebilecek mi

Son dakika: Suudi Arabistan'dan flaş Hac kararı! Bu sene hacca gidilebilecek mi?

Reuters'ın Suudi Haber Ajansı'na dayandırdığı son dakika haberine göre Suudi Arabistan, bu yıl sadece vatandaşlarına ve ülkede yaşayanlara hac izni verecek.

12.06.2021Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğandan ABD Başkanı Biden ile görüşmesine ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD Başkanı Biden ile görüşmesine ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Burhaniye Şehriban Hatun Camii'nin açılışında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile görüşmesine ilişkin "Türkiye-ABD ilişkilerini Sayın Biden ile ele alma fırsatımız olacak" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan turizmle ilgili olarak "Süratle bir turizm atağı, bir turist atağı inşallah başlayacak" ifadelerini kullandı.

11.06.2021Gündem
Diyanet’in kurban bedeli 1.125 lira

Diyanet’in kurban bedeli 1.125 lira

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 2021 yılı vekâlet yoluyla kurban kesim bedelinin yurtiçinde 1.125 TL, yurtdışında 925 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

11.06.2021Gündem
Siyer nedir Siyer konusu ve amacı hakkında bilgi

Siyer nedir? Siyer konusu ve amacı hakkında bilgi

Siyer kelimesi bilinen ve araştırılan kelimeler arasında yer almaktadır. Siz de eğer siyer kelimesini duyuyorsanız ne anlama geldiği hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Siyer nedir? Siyer konusu ve amacı hakkında bilgiler nelerdir? Siyer hakkında kelime anlamı ve merak edilen tüm detayları sizler için derledik.

11.06.2021Ramazan Özel
Sehiv secdesi nedir ve nasıl yapılır Sehiv secdesi neden yapılır ve gereken durumlar

Sehiv secdesi nedir ve nasıl yapılır? Sehiv secdesi neden yapılır ve gereken durumlar

Müslümanlar için, günde beş vakit namaz kılınması farz olmuştur. Namaz kılarken namazın rükünleri arasında secde de bulunmaktadır. Ancak sehiv secdesi her namazda yapılmamaktadır. Sehiv secdesi nedir ve nasıl yapılır? Sehiv secdesi neden yapılır ve gereken durumlar nelerdir? Sehiv secdesinin hangi durumlarda yapılması gerektiği hakkında detayları derledik.

11.06.2021Ramazan Özel
Sadaka nedir ve kimlere verilir Sadaka çeşitleri ve sadaka ile ilgili ayet ve hadisler

Sadaka nedir ve kimlere verilir? Sadaka çeşitleri ve sadaka ile ilgili ayet ve hadisler

Sadaka, sözcük olarak elbette hemen hemen herkse tarafından bilinen bir kelimedir. Ancak sadakanın tam olarak anlamı ve mahiyeti konusunda duraksamalar yaşanmaktadır. Sadaka kavramının içeriği de bu anlamda pek merak edilmektedir. İşte sizler için ilgiyle okuyacağınız sadaka konusundaki bilgileri derledik. Sadaka nedir ve kimlere verilir? Sadaka çeşitleri ve sadaka ile ilgili ayet ve hadisler.

11.06.2021Ramazan Özel
Hac nedir, nasıl ve ne zaman yapılır Hac kimlere farzdır ve dinimizdeki önemi

Hac nedir, nasıl ve ne zaman yapılır? Hac kimlere farzdır ve dinimizdeki önemi

İslam dininin beş şartından bir tanesi de hacca gitmektir. Bu ibadet ekli sadece bedeni yönden yapılmamakta olup, ayrıca mali yönü de bulunmaktadır. Bu bağlamda hac etmek için önce sağlıklı olmak, sonra belirli bir seviyede servet sahibi olmak ve yolun emniyetli olması gerekmektedir. Ayrıca akıl sağlığının yerinde olması ile buluğ çağında olmak şartı da bulunmaktadır. Bu bağlamda hac nedir? Hac kimlere farzdır? Ne zaman ve nasıl yapılmaktadır? İşte hac konusunda Diyanet İşleri Bakanlığının ifadelerini derledik.

11.06.2021Ramazan Özel
Gıybet nedir Gıybet ile ilgili ayet ve hadisler

Gıybet nedir? Gıybet ile ilgili ayet ve hadisler

İnsanlar tüm günahlardan bihaber, masum, saf ve temiz olarak dünyaya gelirler. Ancak büyüdükçe kötülük ya da fenalığa bulaşıp günaha girebilirler. Bu günahlardan birisi de Gıybettir. Peki Gıybet nedir? Gıybet ile ilgili ayet ve hadisler nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

11.06.2021Ramazan Özel
İl il cuma namazı saati: 11 Haziran tüm iller ve İstanbul, Ankara, İzmirde cuma namazı saat kaçta kılınacak

İl il cuma namazı saati: 11 Haziran tüm iller ve İstanbul, Ankara, İzmir'de cuma namazı saat kaçta kılınacak?

Cuma namazı saatleri İstanbul, Ankara, İzmir ve 81 ilde cuma namazını kılacak Müslümanların ibadetlerine yön verecek. Cuma gününün feyzini yaşayarak ibadetlerini yerine getirecek olan pek çok vatandaş, cuma namazı saatlerini Diyanet namaz saatleri takvimi üzerinden öğrenebilecekler. 11 Haziran cuma namazı saati ilden ile değişiklik gösterecek. Farz oluşu Kur’an-ı Kerim, sünnet ve icma ile sabit olan cuma namazı iki rekat farz, sekiz rekatta sünnet olarak kılınacak. Peki, cuma namazı saat kaçta? İşte, 11 Haziran İstanbul, Ankara, İzmir'de cuma namazı saatleri.

10.06.2021Gündem
Cuma Hutbesi 11 Haziran 2021 Diyanet Cuma Hutbesi konusunu yayınladı: Ailemde Merhamet ve Huzur Var

Cuma Hutbesi 11 Haziran 2021! Diyanet Cuma Hutbesi konusunu yayınladı: Ailemde Merhamet ve Huzur Var

Cuma Hutbesi 11 Haziran, yayınlandı. Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan "Ailemde Merhamet ve Huzur Var" konulu Cuma Hutbesi'nde ailenin, insanoğlunun ruhuna huzur, sükûnet ve şifa veren bir nimet olduğu vurgulandı. Müslümanlara öğüt niteliğinde bilgilerin verileceği hutbede, "O halde Allah’ın emri Peygamberimizin sünneti üzere kurduğumuz yuvalarımızı huzurla buluşturmak, aile olmak ve aile kalmak için gayret gösterelim. Sevgiyle mayalanan aile ocağımızda gönül dilini, nezaketi ve adaleti hâkim kılalım." ifadesi kullanıldı. İşte, bu haftaki Cuma Hutbesi'nin tam metni.

10.06.2021Gündem
2021 Kurban Bayramı ne zaman Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak Vekalet yoluyla kurban kesim bedelleri açıklandı..

2021 Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak? Vekalet yoluyla kurban kesim bedelleri açıklandı..

Kurban Bayramı tarihi Müslümanların odaklandığı konuların başında geliyor. Ramazan Bayramı'nın ardından gözler Kurban Bayramı tarihine çevrildi. Temmuz ayında idrak edilecek olan Kurban Bayramı tatilinin uzatılması bekleniyor. 4 gün sürecek olan Kurban Bayramı'nda kurban kesecek olanlar hazırlıklarına yapılacak açıklamalara göre yön verecek. Diyanet bilgisine göre kurban ibadeti akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş ve dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip kişiler tarafından idrak ediliyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 2021 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 1125 lira, yurt dışında 925 lira olarak belirlendiğini açıkladı. Peki, Kurban Bayramı ne zaman? İşte, 2021 Kurban Bayramı tarihi ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

10.06.2021Gündem
Son dakika... Kurban vekalet ücreti açıklandı

Son dakika... Kurban vekalet ücreti açıklandı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 2021 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 1125 lira, yurt dışında 925 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

10.06.2021Ekonomi
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Neşe Nur Akkayaya yapılan saldırıyı kınadı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Neşe Nur Akkaya'ya yapılan saldırıyı kınadı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, başörtüsünden dolayı saldırıya maruz kalan akademisyen Neşe Nur Akkaya'ya geçmiş olsun dileklerini ileterek, saldırıyı ve saldırganı şiddetle kınadığını bildirdi.

9.06.2021Gündem
Hessen, Almanya’ya kötülük yapıyor

Hessen, Almanya’ya kötülük yapıyor

Hessen Türk Dernekleri İnisiyatif Platformu (HTDİP) sözcüsü Almanya Türk Toplumu Eş Genel Başkanı Atila Karabörklü, Hessen’de CDU-Yeşiller eyalet hükümetinin okullarda İtalyanca, İspanyolca ve eski Yunancanın yanı sıra Lehçe, Çince, Portekizce ve Arapçayı kapsayan ikinci ve üçüncü seçmeli yabancı dil dersi olarak okutma planında Türkçeye yer vermemesini sert şekilde eleştirdi.

9.06.2021Avrupa
Kurban Bayramı ne zaman, tatil kaç gün 2021 Kurban Bayramı tarihi yaklaşıyor... Diyanet duyurdu

Kurban Bayramı ne zaman, tatil kaç gün? 2021 Kurban Bayramı tarihi yaklaşıyor... Diyanet duyurdu

Kurban Bayramı ne zaman sorusu Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2021 dini günler takvimi ile belli oldu. Ramazan Bayramı'nın koronavirüs gölgesinde geçirenler, Kurban Bayramı'nda tatile çıkmak için hazırlıklarına bayram tatiline göre yön verecek. Kurban Bayramı 4 gün olacağı için bu yıl bayram tatili hafta sonu ile birleşecek. Kurban ibadeti akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş ve dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip kişiler tarafından idrak edilecek. Peki, Kurban Bayramı ne zaman, hangi güne denk geliyor? İşte, 2021 Kurban Bayramı tarihi ve tatil günleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

9.06.2021Gündem
AYETEL KÜRSİ DUASI OKUNUŞU -  Ayetel Kursi Türkçe Anlamı, Diyanet Meali ve Arapça Yazılışı

AYETEL KÜRSİ DUASI OKUNUŞU - Ayetel Kursi Türkçe Anlamı, Diyanet Meali ve Arapça Yazılışı

Ayetel Kürsi Duası ya da suresi olarak bilinen bu ayeti kerime Bakara Suresi'nin 255. ayetidir. Ayetel Kürsi'nin okunuşu sayesinde kolayca ezberlemek mümkündür. Ayetel Kursi Türkçe anlamı (Diyanet Meali) ve Arapça yazılışı ile birlikte fazileti gibi pek çok bilgi sayfamızda yer alıyor.

Vakıa Suresi Okunuşu - Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Fazileti (Diyanet Meali)

Vakıa Suresi Okunuşu - Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Fazileti (Diyanet Meali)

Mekke döneminde nazil olan Vakıa suresi 96 ayetten oluşmaktadır. Vakıa suresi anlamı ve Diyanet meali itibariyle kıyamet kopmasından ve sonrasındaki dehşet verici durumlarda insanların içinde bulundukları gruplardan bahsetmektedir. Sure hakkında hazırladığımız içeriğimizde Vakıa Suresi Türkçe Okunuşu ve Arapça yazılışı ile birlikte fazileti ve tefsiri gibi detaylı tüm bilgiler yer alıyor.

İnşirah Suresi Okunuşu - Elemneşrahleke Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Fazileti (Diyanet Meali)

İnşirah Suresi Okunuşu - Elemneşrahleke Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Fazileti (Diyanet Meali)

İnşirah Suresi Mekke döneminde inmiştir. 8 âyettir. İnşirah Suresi Türkçe Okunuşu sayfamız üzerinden İnşirah suresi anlamı, fazileti, Arapça yazılışı ve Diyanet Meali okunabilir. Halk tarafından Elemneşrahleke suresi olarak bilinen sure hakkında tüm detaylar..

Kurban Bayramı ne zaman Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak Diyanet 2021 Kurban Bayramı tarihi

Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak? Diyanet 2021 Kurban Bayramı tarihi

Kurban Bayramı tarihi Müslümanların odaklandığı konuların başında geliyor. Ramazan Bayramı'nın ardından gözler Kurban Bayramı tarihine çevrildi. Temmuz ayında idrak edilecek olan Kurban Bayramı tatilinin uzatılması bekleniyor. 4 gün sürecek olan Kurban Bayramı'nda kurban kesecek olanlar hazırlıklarına yapılacak açıklamalara göre yön verecek. Diyanet bilgisine göre kurban ibadeti akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş ve dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip kişiler tarafından idrak ediliyor. Peki, Kurban Bayramı ne zaman? İşte, 2021 Kurban Bayramı tarihi ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

5.06.2021Gündem
Yasin Suresi Okunuşu - Yasini Şerif Dinle, Yasin Duası Türkçe Anlamı ve Arapça Yazılışı (Diyanet Meali)

Yasin Suresi Okunuşu - Yasini Şerif Dinle, Yasin Duası Türkçe Anlamı ve Arapça Yazılışı (Diyanet Meali)

Yasin suresi Mekke döneminde inmiştir. 83 âyettir. Adını ilk ayette geçen "Ya-Sin" kelimesinden almıştır. Sizler için Yasin Suresi Oku ve Dinle içeriğimizde sureyi anlamak ve ezberlemek isteyenler için Yasin-i Şerif'in konusu, anlamı, önemi, fazileti, faydaları tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu ile birlikte Diyanet Meali için tüm detayları bir araya getirdik.

Son dakika haber.. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karadeniz Ereğlisinde de benzer bir müjde olabilir

Son dakika haber.. Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Karadeniz Ereğli'sinde de benzer bir müjde olabilir'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Zonguldak'ta Uzun Mehmet Camisi'nin açılışına katıldı. Vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan heyecanlandıran bir açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Karadeniz Ereğlisi'nde de benzeri bir müjde olabilir. Bugün inşallah Zonguldak'tan bir müjde vereceğiz'' dedi.

5.06.2021Gündem
Cuma namazı saatleri: Cuma namazı saat kaçta İşte İstanbul, Ankara, İzmir ve il il  cuma namazı vakitleri

Cuma namazı saatleri: Cuma namazı saat kaçta? İşte İstanbul, Ankara, İzmir ve il il cuma namazı vakitleri

Cuma namazı saatleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından paylaşıldı. Diyanet'in namaz saatleri takvimi ile cuma namazı hazırlıklarına yön verecek olan Müslümanlar yaşadıkları ilin cuma namazı saatine riayet edecekler. İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere tüm illerde cuma namazı saatleri Diyanet 4 Haziran cuma namazı vakitleri ile öğrenilecek. Peki, cuma namazı saat kaçta? İşte İstanbul, Ankara, İzmir ve il il cuma namazı vakitleri

4.06.2021Gündem
Cuma Hutbesi yayınlandı -  4 Haziran Cuma Hutbesinin konusu: İslam Zararlı Alışkanlıkları Yasaklar

Cuma Hutbesi yayınlandı - 4 Haziran Cuma Hutbesi'nin konusu: İslam Zararlı Alışkanlıkları Yasaklar

Cuma Hutbesi 4 Haziran öncesi yayınlandı. Diyanet İşleri Başkanlığınca 'İslam Zararlı Alışkanlıkları Yasaklar' konulu hazırlanan Cuma Hutbesi'nde, insan sağlığını olumsuz etkileyen zararlı alışkanlıkların bırakılması ile ilgili tavsiyelerde bulunulacak. Müslümanlara kıymetli bilgilerin aktarılacağı hutbede, "Salgın hastalık sürecinde artan duyarlılığımızı sigara ve diğer zararlı alışkanlıklar konusunda da devam ettirelim. Çocuklarımızın ve gençlerimizin bu tür tuzaklara düşmemesi için milletçe mücadele edelim." ifadesi kullanıldı. İşte, bu haftaki 4 Haziran 2021 Cuma Hutbesi'nin tamamı.

3.06.2021Gündem
Şevval ayı ne zaman bitecek İşte Diyanetin verdiği tarih bilgisi

Şevval ayı ne zaman bitecek? İşte Diyanet'in verdiği tarih bilgisi

Hz. Peygamber’in, “Ramazanı oruçla geçirip buna şevvalden altı gün ilâve eden kimse bütün yılı oruçlu geçirmiş gibi olur” meâlindeki hadisi dikkate alınarak bu ayda altı gün oruç tutmanın müstehap olduğu kabul edilmiştir. Bu orucun bayramın hemen ardından ara verilmeden tutulması daha faziletli sayılmakla birlikte aralıklarla tutulması da mümkündür. Peki, Şevval ayı ne zaman bitiyor?

3.06.2021Gündem
Kurban bayramı ne zaman ve hangi gün başlayacak 2021 Kurban bayramı tarihi için Diyanet bilgisi

Kurban bayramı ne zaman ve hangi gün başlayacak? 2021 Kurban bayramı tarihi için Diyanet bilgisi

Kurban bayramı ne zaman ve hangi gün başlıyor sorusu binlerce kişinin gündeminde yer alıyor: Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen dini günler takvimi içerisinde yer alan Kurban Bayramı tarihi, bu yıl da pek çok kişiyi yakından ilgilendiriyor. Ramazan ayının akabinde belirli bir süre geçmesiyle birlikte gerçekleşen Kurban Bayramı, Temmuz ayında idrak edilecek. Peki, 2021 Kurban bayramı ne zaman ve hangi tarihte? İşte, Kurban bayramının tarihi ve konuyla ilgili bilgiler.

3.06.2021Gündem
Diyanet İşleri Başkanı Erbaştan 29 Mayıs Okulları Etimesgut Kampüsüne ziyaret

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 29 Mayıs Okulları Etimesgut Kampüsü'ne ziyaret

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ankara'da Türkiye Diyanet Vakfı bünyesinde bulunan 29 Mayıs Okulları Etimesgut Kampüsü’nü ziyaret etti.

2.06.2021Gündem
Fil Suresi Okunuşu - Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Faziletleri (Diyanet Meali)

Fil Suresi Okunuşu - Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Faziletleri (Diyanet Meali)

Fil Suresi, namazda okunabilecek sureler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Toplam 5 ayetten oluşan Fil suresi, fillere sahip olan ordusuyla Kabe'yi yıkmak isteyen Ebrehe ile ordusunun nasıl helak edildiğini anlatır. Halk arasında Elemtera suresi olarak bilinir. Sureyi ezberlemek isteyenler için Fil Suresi okunuşu sayfamızda Fil suresi anlamı, tefsiri, Türkçe ve Arapça okunuşu ile birlikte Türkçe diyanet meali yer almaktadır.

DİTİB’e yapılan insafsızlıktır

DİTİB’e yapılan insafsızlıktır

Alman Anayasası’nın 7’nci maddesine göre “Bütün okul rejimi devletin denetimi altındadır”, aynı maddenin 3’üncü bendinde “Din dersi, mezhepsiz okullar dışındaki kamu okullarında olağan derslerdendir. Din dersi, devletin denetim hakkına zarar vermeyecek şekilde, dinsel toplulukların temel ilkeleriyle uygunluk içinde verilir. Hiçbir öğretmen, iradesine aykırı olarak din dersi vermeye zorlanamaz” denilmektedir.

31.05.2021Avrupa
Kurban Bayramı 2021 ne zaman ve bayram tatili kaç gün olacak Kurban Bayramı tarihi Diyanet tarafından açıklandı

Kurban Bayramı 2021 ne zaman ve bayram tatili kaç gün olacak? Kurban Bayramı tarihi Diyanet tarafından açıklandı

Kurban Bayramı tarihi ve kaç gün olacağı milyonlarca Müslümanın gündeminde yer almaya devam ediyor. Kur’an-ı Kerim, Sünnet ve icmâ ile sabit bir ibadet olan kurban ibadetini idrak edecek olanlar 2021 Kurban Bayramı tarihine odaklandı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın takvimine göre bu yıl Kurban Bayramı temmuz ayında gerçekleşecek. 4 gün sürecek olan Kurban Bayramı'nın tatil günleri ise yapılacak açıklamalar ile netleşecek. Kurban ibadeti akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş ve dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip kişiler tarafından idrak edilecek. Peki, Kurban Bayramı ne zaman? İşte, o konuyla ilgili ayrıntılar.

30.05.2021Gündem
Sahaflar Çarşı’nın 69 yıllık Seyir Defteri, DHAya açıldı

Sahaflar Çarşı’nın 69 yıllık 'Seyir Defteri', DHA'ya açıldı

EVLİYA Çelebi'nin anlatımlarında eski yeri olan Kapalıçarşı'yla bahsettiği tarihi Beyazıt Sahaflar Çarşısı'nın son 69 yıllık geçmişine tanıklık eden ve içerisinde Reşat Nuri Güntekin, Nurullah Ataç, Orhan Kemal, Fazı Hüsnü Dağlarca, Hasan Ali Yücel gibi isimlerin el yazılarının yer aldığı defterin sayfaları, DHA için aralandı. Çarşının 3'üncü kuşak sahaflarından 70 yaşındaki Turan Türkmenoğlu, "Sahaflar Çarşısı'nın Seyir Defteri" diye adlandırdığı defteri, kitap haline getirecek.

30.05.2021Gündem
İstiklal gazisi dedemin şiarıyla büyüdüm

İstiklal gazisi dedemin şiarıyla büyüdüm

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile geçmişe yolculuk yaptık… Adını taşıdığı, ancak hiç tanımadığı dedesinin 7 cephede yaptığı savaşları dinleyerek büyüdüğü Fatih’teki Sanki Yedim Camisi’ne komşu evlerini, küçük yaşta neden ‘Yeter artık vali buluşması!’ diye isyan ettiğinin hikâyesini dinledik.

30.05.2021Gündem
Şevval ayı ne zaman bitiyor 6 gün orucu ne zaman tutulur 2021 İşte Diyanet bilgisi

Şevval ayı ne zaman bitiyor? 6 gün orucu ne zaman tutulur 2021? İşte Diyanet bilgisi

Şevval ayında altı gün orucu tutmak isteyen Müslümanlar, şevval ayının biteceği tarihe yoğunlaştı. Hz. Peygamber'in (s.a.s.), “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur.” diye buyurduğu şevval ayında oruç peş peşe tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulabiliyor. 2021 Diyanet takvimine göre bu yıl şevval ayının 1. günü 13 Mayıs 2021 tarihinde başlamıştı. Peki, 6 gün orucu ne zaman tutulur ve şevval ayı ne zaman bitiyor? İşte, 2021 şevval ayının biteceği tarih ve konuyla ilgili Diyanet bilgisi.

29.05.2021Gündem
TBMM Başkanı Şentop’un oğlu Ömer Asım, hafızlık eğitimini tamamladı

TBMM Başkanı Şentop’un oğlu Ömer Asım, hafızlık eğitimini tamamladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde dün düzenlenen İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi Hafızları İcazet Töreni'nde TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un oğlu Ömer Asım Şentop da hafızlığını tamamlayarak icazet belgesini aldı.

29.05.2021Gündem
Herkesin merak ettiği soruya ilişkin Diyanetten açıklama Salgında aşı yaptırmamak kul hakkına girer

Herkesin merak ettiği soruya ilişkin Diyanet'ten açıklama! Salgında aşı yaptırmamak kul hakkına girer

Diyanet İşleri Başkanlığı, koronavirüs salgını sürecinde herkesin merak ettiği "Toplum sağlığını tehdit eden salgın hastalıklara karşı aşı yaptırmamak kul ve kamu hakkı olarak değerlendirilebilir mi?" sorusuna yanıt verdi.

29.05.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 1.5 asırlık hayale kavuştuk

Cumhurbaşkanı Erdoğan: '1.5 asırlık hayale kavuştuk'

Taksim Camisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımıyla dün ibadete açıldı. Camide kılınan ilk cuma namazının ardından konuşan Erdoğan, “Taksim Camisi’ni İstanbulumuzun fethinin 568’inci yıl dönümüne bir hediye olarak görüyoruz. Milletimiz, 150 yıllık hayaline bugün kavuşmuştur” dedi.

29.05.2021Gündem
Son dakika haberi... Taksim Camii açıldı... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Burası İstanbulun fethine de bir hediyedir..

Son dakika haberi... Taksim Camii açıldı... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Burası İstanbul'un fethine de bir hediyedir..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapımı tamamlanan Taksim Camii'nin açılışında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Taksim Camisi'ni bir süre önce yeniden ibadete açtığımız Ayasofya Cami-i Kebir'e verilen bir selam, İstanbul'un fethinin 568. yıl dönümüne bir hediye olarak görüyorum. Burası İstanbul'un fethine de bir hediyedir" dedi.

28.05.2021Gündem
Son dakika: Taksim Camii ibadete açıldı Kalabalık meydana taştı

Son dakika: Taksim Camii ibadete açıldı! Kalabalık meydana taştı

Yapımı 4 yılda tamamlanan Taksim Camii'inde ilk ezan okundu ve ilk cuma namazıyla Taksim Camii ibadete açıldı. Caminin açılışı öncesi Taksim Meydanı ve cami çevresine Isparta Belediyesi'nden gelen gül suyu sıkılırken, Taksim Meydanı'nı namaz kılmak isteyen vatandaşlar doldurdu.

28.05.2021Gündem
Cuma namazı saati:  28 Mayıs cuma namazı saat kaçta kılınacak İstanbul, Ankara, İzmir ve il il cuma namazı vakitleri

Cuma namazı saati: 28 Mayıs cuma namazı saat kaçta kılınacak? İstanbul, Ankara, İzmir ve il il cuma namazı vakitleri

Cuma namazı saatleri Diyanet İşleri Başkanlığınca açıklandı. İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere 81 ilde cuma namazı saati, namaz ibadetlerini idrak edecek olanların gündemine geldi. Haftalık ibadetlerini yerine getirmenin feyzini yaşayacak olan Müslümanlar, yaşadıkları ilin cuma namazı vakitlerine göre, abdestlerini alarak camilere gidecekler. Cuma namazı farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât sünnet ve iki rekât farz olarak kılınacak. Peki, cuma namazı saat kaçta? İşte, 28 Mayıs 2021 İstanbul, Ankara, İzmir ve il il cuma namazı vakitleri ile ilgili ayrıntılar.

28.05.2021Gündem
Diyanet’ten aile içi şiddet çıkışı: Bir kadının canı dokunulmazdır

Diyanet’ten aile içi şiddet çıkışı: Bir kadının canı dokunulmazdır

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, “Bir kadının canının dokunulmazlığı vardır. Hiçbir şekilde, hiçbir biçimde şiddete maruz bırakılamaz. İslam’da kadın-erkek ayrımı yoktur. Hiçbir insan erkek doğmakla daha değerli değildir ya da hiçbir kadın, kadın doğmakla daha değersiz değildir” dedi.

28.05.2021Gündem
Cuma Hutbesi 28 Mayıs 2021: Diyanet Cuma Hutbesini yayınladı: Yüce Allah, Müminlerin Yardımcısıdır

Cuma Hutbesi 28 Mayıs 2021: Diyanet Cuma Hutbesi'ni yayınladı: Yüce Allah, Müminlerin Yardımcısıdır

Cuma Hutbesi 28 Mayıs yayınlandı. Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 'Yüce Allah, Müminlerin Yardımcısıdır' konulu Cuma Hutbesi Türkiye genelindeki camilerde okunacak. İstanbul'un fethi konusunun işlendiği hutbede, "Bu fetih, çağ kapatıp çağ açan yeni bir altın dönemin başlangıcıdır. Bu fetih, Mekke, Medine ve Kudüs ile İstanbul’u kardeş kılan bir zaferdir." ifadesi kullanıldı. Müslümanlara kıymetli bilgilerin aktarılacağı Cuma Hutbesi'nde birlik ve beraberlik vurgusu yapıldı. İşte, 28 Mayıs Cuma Hutbesi'nin tamamı.

27.05.2021Gündem
Mahya Nedir Mahya Neye Denir Yüksekliği Nasıl Hesaplanır

Mahya Nedir? Mahya Neye Denir? Yüksekliği Nasıl Hesaplanır?

Mahya sözcüğü günlük hayatta çok sık karşılaşılan bir sözcük olup televizyonlarda, dergi ve kitaplarda da sıklıkla denk gelmek mümkündür. Son yıllarda sosyal medya kullanımının artması ile birlikte değişik sosyal mecralarda da mahya sözcüğüne rastlamak olanaklıdır. Mahya ne demektir, nedir sorusu da çok fazla merak uyandırmaktadır. Mahya nedir? Mahya neye denir? Yüksekliği nasıl hesaplanır? İşte sizler için mahya kavramı hakkında bilgileri derledik.

26.05.2021Sağlık
Manifesto Nedir Manifesto Tanımı Ve Tdk Sözlük Anlamı

Manifesto Nedir? Manifesto Tanımı Ve Tdk Sözlük Anlamı

Latince kökenli bir sözcük olan manifesto kelimesinin özgün hali ''manifeste'' şeklinde yazılır. Antik Roma döneminden beri kullanılan bu sözcük, o dönem kralın yazılı ve sözlü beyanatları anlamına geliyordu. Günümüzde ise bu sözcük sanat ve politika gibi farklı alanlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. TDK'ya göre manifestonun tanımı ve sözlük anlamı nedir? Örnek cümleler ile birlikte ayrıntılı olarak derledik.

26.05.2021Ramazan Özel
Muharrem ayı ne zaman başlayacak İşte 2021 Aşure Günü tarihi

Muharrem ayı ne zaman başlayacak? İşte 2021 Aşure Günü tarihi

Muharrem ayı için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Buğday, nohut, fasulye, incir, tarçın ve şeker gibi 40'a yakın malzemeyle yapılan, bolluk ve bereketin simgesi aşure, her yıl muharrem ayında yapılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan takvime göre muharrem ayına kısa bir süre kaldı. Peki muharrem ayı ne zaman başlayacak?

26.05.2021Gündem
6 gün orucu ne zaman tutulur 2021 Şevval ayı ne zaman bitecek İşte Şevval ayı orucu hakkında bilgiler

6 gün orucu ne zaman tutulur 2021? Şevval ayı ne zaman bitecek? İşte Şevval ayı orucu hakkında bilgiler

6 gün orucu ya da şevval ayı orucu Müslümanların odaklandığı konuların başında geliyor. Ramazan orucunu tamamlayıp Şevval ayında da 6 gün orucunu tutmak isteyenler Diyanet bilgisine göre hareket edecek. Hz. Peygamber'in (s.a.s.), “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur.” diyerek buyurduğu şevval orucu peş peşe tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulabiliyor. Peki, 6 gün orucu ne zaman tutulur ve şevval ayı ne zaman bitecek? İşte, 2021 şevval ayı orucu hakkında merak edilen bilgiler.

25.05.2021Gündem

Yazar Sonuçları

3 iyi haber

Tam 1 yıl önce, yani 2020 haziranında mutsuz ve umutsuzduk. Karşımızda ne olduğunu, nereden geldiğini ve ne ölçüde tahribat yapacağını bilmediğimiz “belalı bir virüs” vardı.

3.06.2021

İsim konuldu: ‘NATO ortağı ve stratejik müttefik’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden ile yapacağı görüşmeye az bir süre kaldı. İki ülke ilişkileri, tarihinin en sıkıntılı ve sorunlu süreçlerinden birinden geçiyor. Yeni dönemde belirleyici unsurlardan olacak Erdoğan-Biden zirvesi öncesi; ABD’nin Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman Ankara’da temaslarda bulundu. Hürriyet Daily News Ankara Temsilcisi Serkan Demirtaş’a konuşan Sherman’ın açıklamalarından yola çıkarak şu tespitleri yapabiliriz:

1.06.2021

Ayasofya ve Atatürk’e saygı gereği

Türkiye’nin bir taraftan da pandemiyle mücadele ettiği 2020 yaz aylarındaki en önemli tartışma konularından biri Ayasofya’nın statüsünün yeniden camiye çevrilip çevrilmemesi meselesiydi.

1.06.2021

Doğu’nun ve Batı’nın efendisi Fatih Sultan Mehmed

Fatih Sultan Mehmed Arapça, Farsça, İtalyanca ve Yunanca biliyordu. Batı resmiyle ilgilendiği biliniyordu. İmparatorluğunu tarihi ve coğrafyasıyla tanımak istiyordu. Fatih Sultan Mehmed Han’ı tarif edecek en önemli cümle şu olmalıdır: “Doğu’nun ve Batı’nın efendisiydi ve iki kültürün de sahibiydi.”

30.05.2021

TÜVTÜRK vatandaşı sömürüyor

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na soru önergesi vererek ‘tekel’ durumundaki araç muayene istasyonu TÜVTÜRK’e ilişkin verilerin açıklanmasını istemişti.

28.05.2021