MENÜ

Montrö Anlaşması

Montrö Anlaşması ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Montrö Anlaşması haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 139 Montrö Anlaşması haberi bulunmuştur.

Montrö Anlaşması Haberleri

Rus savaş gemileri Boğazlar’dan geçti

Rus savaş gemileri Boğazlar’dan geçti

Suriye’de 33 Türk askerinin şehit olduğu hain saldırı Ankara ile Moskova arasında tansiyonu yükseltirken, Rusya’nın iki savaş gemisi dün İstanbul ve Çanakkale boğazlarından Ege’ye geçti.

29.02.2020Dünya
Son dakika haberi: Bakan Çavuşoğlundan Süleymani açıklaması

Son dakika haberi: Bakan Çavuşoğlu'ndan Süleymani açıklaması

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Ankara’da 2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "(İranlı komutan) Süleymani'nin öldürülmesi bölgemizin barışı için ciddi bir risk olmuştur" ifadesinde bulundu. Bakan Çavuşoğlu ayrıca, "(ABD-İran arasındaki) Gerginliğin azaltılması için diğer ülkelerle çaba sarfetmeye devam edeceğiz" dedi.

6.01.2020Dünya
‘Gemileri zorlayamayız kuralları biz koyarız’

‘Gemileri zorlayamayız kuralları biz koyarız’

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Montrö’ye göre hiçbir geminin Kanal İstanbul’dan geçmeye zorlanamayacağını belirterek, “Zorlayamayız, ama kuralları biz koyarız.

4.01.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Turhan: Kanal sahili civarında yapılaşmaya izin vermeyeceğiz

Son dakika... Bakan Turhan: Kanal sahili civarında yapılaşmaya izin vermeyeceğiz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turan, NTV canlı yayınında konuşuyor.

3.01.2020Ekonomi
Son dakika... Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktaydan flaş açıklamalar: Ne demek kardeşim ne işimiz var

Son dakika... Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan flaş açıklamalar: 'Ne demek kardeşim ne işimiz var?'

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Oktay, "(Libya'da, Kıbrıs'ta ne işiniz var) diye soranlara sesleniyorum. Bize karşı oynanan oyunları yıkmak, bu oyunları bozmak üzere oradayız" dedi.

1.01.2020Gündem
ÇED’de Montrö tespitleri: Hukuki statü değişmemeli

ÇED’de Montrö tespitleri: Hukuki statü değişmemeli

Kanal İstanbul’un Montrö Anlaşması’nı tartışmaya açacağı ileri sürülürken ÇED raporunda Boğazlar Kanunu ve Montrö Kapsamında Yapılacak İşler Başlığı altında bu konuya değinildi.

25.12.2019Gündem
Bilim ve teknolojide prangaları parçaladık

Bilim ve teknolojide prangaları parçaladık

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Türkiye, geçen 17 yılda her alanda olduğu gibi bilim ve teknoloji sahasında da ayağına vurulan prangaları parçalayıp kendisine çizilen hudutları aşıp geçti” dedi. Erdoğan, İstanbul Havalimanı’nda, “Modern Bilimin Öncüleri İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Sergisi” açılışı ile Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Kapanış Töreni’nde yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

24.12.2019Gündem
Ömer Çelikten son dakika mülteci mesajı: Türkiye bu yükü tek başına kaldırmayacak

Ömer Çelik'ten son dakika mülteci mesajı: Türkiye bu yükü tek başına kaldırmayacak

AK Parti MYK toplantısı sonrası Sözcü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu. Çelik, "Bundan sonra mülteci meselesinin Türkiye'den çok müttefiklerimizin meselesi Avrupa'nın meselesi haline geleceğini açık bir şekilde ifade ediyoruz.. Uluslararası toplumu uyarıyoruz. Türkiye bu yükü tek başına kaldırmayacak." ifadelerini kullandı.

23.12.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Kanal İstanbul eleştirilerine sert yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kanal İstanbul eleştirilerine sert yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Havalimanı’nda,” Modern Bilimin Öncüleri İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Sergisi Açılışı ile Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Kapanış Töreni’ne konuştu. Erdoğan konuşmasında Kanal İstanbul ile ilgili yapılan eleştirilere sert yanıt vererek "Birileri ‘Yapamazsınız’, ‘Yaptırmayız’ diyorlar. Müteahhitlere tehdit savuruyorlar. ‘Biz iktidara geldiğimizde sizin bu aldığınız ihaleyi iptal ederiz’ diyorlar. Yahu sen zaten iktidara gelemeyeceksin ki. Bu millet size bu ülkede iktidar vermez. Siz yapılacak her şeyin önüne dikilen bir anlayışsınız. Dikili ağacınız yok. Dikili ağaçları söken bir zihniyetsiniz" ifadelerini kullandı.

23.12.2019Gündem
‘Kanal İstanbul milli güvenlik meselesidir’

‘Kanal İstanbul milli güvenlik meselesidir’

AK Parti İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı Binali Yıldırım, seçim çalışmalarına dün Küçükçekmece’de devam etti.

7.03.2019Gündem
Kanal İstanbul’da gemi geçişine teşvik modeli

Kanal İstanbul’da gemi geçişine teşvik modeli

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ilk 100 günlük eylem planı içerisinde bulunan Kanal İstanbul’da ÇED ve etüt projelerinde sona gelindi.

17.08.2018Ekonomi
Ünlü dizilerin çekildiği yalı bu hale geldi... Son telsiz konuşmaları...

Ünlü dizilerin çekildiği yalı bu hale geldi... Son telsiz konuşmaları...

İstanbul Boğazı'nın değiştirilmemiş nadir yalılarından biri olan Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, Boğaz'da yaşanan gemi kazasında büyük çapta zarar gördü. 'İnsanın içi acıyor' diyen tarihçi ve seyahat yazarı Saffet Emre Tonguç yalının öyküsünü anlattı. Geminin yalıya çarpmadan önceki telsiz konuşmaları da ortaya çıktı. Yalı son olarak 'İstanbul Kırmızısı' filminde kullanılmıştı.

8.04.2018Gündem
MGKdan ABDye uyarı: PYDye destek ilişkimizi zedeler

MGK'dan ABD'ye uyarı: PYD'ye destek ilişkimizi zedeler

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan başkanlığında dün yapılan Mart ayı olağan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında Rakka operasyonunu PYD/YPG ile birlikte planlayan ABD’ye uyarı çıktı.

29.03.2017Gündem
Rusyayı kızdıracak karar: NATO, Karadenizde...

Rusya'yı kızdıracak karar: NATO, Karadeniz'de...

NATO Savunma Bakanları zirvesinde, NATO'nun Karadeniz'deki askeri varlığının arttırılması kararı alındı. Rusya ile olası bir gerginliğin önüne geçmek için de, gemilerin tüm hareketliliği önceden Türkiye'ye bildirilecek.

18.02.2017Dünya
Karadeniz’de ABD-Rusya gerilimi

Karadeniz’de ABD-Rusya gerilimi

ABD 6’ncı Filosunun eski komutanı Amiral James Foggo’nun Amerikan savaş gemilerinin Karadeniz’de dört ay kalabileceğine dair sözleri Rusya’da yankı buldu. Moskova, Amerikan yaklaşımına tepki gösterdi.

10.12.2016Dünya
Rus gemisine İstanbul Boğazında çok yakın takip

Rus gemisine İstanbul Boğazı'nda çok yakın takip

Rusya ile yaşanan uçak krizinden sonra İstanbul Boğazı'ndan geçen Rus savaş gemisi üzerinde bulunan bir askerin omzunda füze taşıması, iki ülke arasında yeni bir gerginliğe neden olmuştu. Bu sabah Boğaz'dan geçen Rus askeri kargo gemisinin kıç kısmında Rus askerleri bulunurken, Sahil Güvenlik botunun Rus gemisinin çok yakınında yer alması dikkat çekti.

9.12.2015Gündem
Rus Dışişlerinden pişkin yanıt: Omuzda füzeyle boğaz geçişi normal

Rus Dışişleri'nden pişkin yanıt: Omuzda füzeyle boğaz geçişi normal

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, 4 Aralık’ta İstanbul Boğazı’ndan geçen Rus savaş gemisi “Tsezar Kunikov”un güvertesinde, omzunda uçaksavar füzesi taşıyan askeri savunarak, Ankara’nın uyarılarını dikkate almadı. Rus sözcü, "Elçimizin Türk Dışişleri'ne neden çağrıldığını anlamadık" açıklamasında bulundu.

8.12.2015Dünya
Çavuşoğlundan Suriyeliler geri dönecek iddiasına yanıt

Çavuşoğlu'ndan 'Suriyeliler geri dönecek' iddiasına yanıt

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB ile imzalanan Geri Kabul Anlaşması dolayısıyla "Avrupa'daki Suriyelilerin tamamının Türkiye'ye alınacağı" iddialarına ilişkin, "Avrupa Birliği (AB) ile yaptığımız Geri Kabul Anlaşması Suriyelileri kapsamıyor, can güvenliği nedeniyle ülkelerini terk eden insanları da kapsamıyor. Ekonomik sebeplerle o ülkelere giden insanları kapsıyor ama Türkiye'den gittiği ispatlanırsa" dedi.

7.12.2015Dünya
Rus savaş gemisinin Boğazdan füzeli geçişi, tahrik edici

'Rus savaş gemisinin Boğaz'dan füzeli geçişi, tahrik edici'

Rus savaş gemisi Caesar Kunikov'un İstanbul Boğazı'ndan geçişi sırasında, gemideki bir askerin omzunda füze taşımasına askeri uzmanlar tepki gösterdi.

6.12.2015Gündem
Türkiye boğazları Rus gemilerine karşı kapatabilir mi

Türkiye boğazları Rus gemilerine karşı kapatabilir mi?

Rus hukukçu Maslov, Türkiye’nin boğazları Rus gemilerine kapatabileceğini iddia etti. Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne göre bunu yapabilmek mümkün değil. Fakat 2872 sayılı Çevre Kanunu çevreyi birçok kez kirleten gemilerin boğazlardan geçişinin engellenmesini kapsıyor. Fakat kanunun uygulanması uzak ihtimal olarak yorumlanıyor.

4.12.2015Ekonomi
İlker Başbuğdan önemli açıklamalar

İlker Başbuğ'dan önemli açıklamalar

Muğla'nın Bodrum İlçesi’nde, yaz tatilini geçiren Genelkurmay Eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, söyleşi ve imza gününe katıldı. İlker Başbuğ, "Atatürk’e diktatör demek ayıptır, tarihi hata olur" dedi.

5.07.2014Gündem
2. devre başlıyor

2. devre başlıyor

AYM kararıyla tahliye edilen isimlerden biri de Balyoz davasında 18 yıl hüküm giyen Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel. Tam 3 kitap yazdı hapiste. Önsel’e, 4 yıl önceki ve bugünkü Türkiye manzarasını ve son kitabına adını veren ‘Kumpas’ı sorduk. “Kumpaslar hedefe ulaşmıştır, ilk devrenin galibi kumpasçılardır. 2’nci devre başlıyor artık ve Türkiye’nin arınma süreci olacaktır” diyen Önsel anlatıyor:

22.06.2014Gündem
ABD savaş gemisi, Boğazdan geçti

ABD savaş gemisi, Boğaz'dan geçti

Geçtiğimiz aylarda Rusya ile diplomatik bir krizin yaşanmasına neden olan ABD Donanmasına ait savaş gemisi, Çanakkale Boğazı'ndan yeniden geçiş yaptı.

12.05.2014Dünya
Kriz çıkaran ABD gemisi İstanbul Boğazı’ndan geçti

Kriz çıkaran ABD gemisi İstanbul Boğazı’ndan geçti

ABD ile Rusya arasında krize yol açan “USS Taylor Firkateyni” bir kez daha “sıcak bölge” Karadeniz’e çıkıyor.

22.04.2014Gündem
Rusyayla kriz yaratan ABD gemisi yeniden Boğazlarda

Rusya'yla kriz yaratan ABD gemisi yeniden Boğazlar'da

Çanakkale Boğazı’ndan bu sabah geçiş yapan ABD Donanması’na ait "USS Taylor" fırkateyni, 43 gün aradan sonra bir kez daha ’sıcak bölge’ Karadeniz’e çıkıyor. ABD savaş gemisi, daha önceki Karadeniz görevi sırasında Samsun'da karaya oturduğu için bölgede 21 günden fazla kalmış ve bu durum Rusya’nın tepkisine yol açmıştı.

22.04.2014Dünya
Rusyadan Montrö açıklaması

Rusya'dan 'Montrö' açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç, Türkiye'nin Montrö Sözleşmesi'ni 78 yıldır olduğu gibi titizlikle uygulamaya devam edeceğini belirttiği açıklamasını tatmin edici bulduklarını bildirdi.

15.04.2014Dünya
Davutoğlu: Montrönün ihlaline izin vermeyiz

Davutoğlu: Montrö'nün ihlaline izin vermeyiz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Hiçbir şekilde Montrö Anlaşması'nın ihlal edilmesine izin vermeyeceklerini" belirterek, "Bu Karadeniz'de istikrar açısından da önemlidir, İstanbul'un ve boğazların güvenliği açısından da hayatidir" dedi.

13.04.2014Dünya
Türkiyeden Rusyaya ‘Montrö’ tepkisi

Türkiye'den Rusya'ya ‘Montrö’ tepkisi

Kırım gerginliği, Rusya ile Türkiye'yi de Montrö Sözleşmesi’nin uygulaması konusunda karşı karşıya getirdi.

12.04.2014Dünya

Karadeniz'den Truxtun çıktı, Donald Cook girdi

ABD, Kırım konusunda Rusya ile büyük gerginlik yaşadığı bu günlerde, Karadeniz'i boş bırakmıyor.

10.04.2014Dünya
ABD savaş gemisi Çanakkale Boğazından geçti

ABD savaş gemisi Çanakkale Boğazı'ndan geçti

ABD Donanması’na bağlı 75 borda numaralı füze destroyeri ’Donald Cook’ bugün saat 07.00’de Ege Denizi’den Çanakkale Boğazı’na giriş yaptı. Türk Sahil Güvenlik Botu’nun eşlik ettiği ABD savaş gemisi saat 08.00’de Çanakkale önlerine ulaştı. Ardından boğazda gemilerin manevra yapmasının en güç olduğu nokta olan Nura Burnu’nu döndü. Savaş gemisinin ön tarafında askerlerin olduğu görüldü. Sahilde balık tutanlar da geminin geçişini izledi.

10.04.2014Gündem
Rusya ile Montrö restleşmesi

Rusya ile Montrö restleşmesi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Türkiye'yi Montrö Anlaşması'na aykırı olarak ABD savaş gemilerine Karadeniz'de 3 haftadan fazla kalma imkanı tanıdığı ve sözleşmenin belirlediği tonajlardan daha ağır gemilere geçiş izni vermekle suçlaması, Ankara ile Moskova arasındaki ilişkileri gerdi.

4.04.2014Dünya
Rusya ile Montrö restleşmesi

Rusya ile Montrö restleşmesi

ABD’nin önceki gün Karadeniz’e yeni bir destroyer yollayacağını açıklamasının ardından Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye’ye Montrö Anlaşması’nı uygulama çağrısı yaptı. Rusya’nın notasına notayla karşılık veren Ankara ise anlaşmanın titizlikle uygulandığını belirtti.

3.04.2014Dünya
Rusya’dan Türkiye’ye ‘Montrö’ uyarısı

Rusya’dan Türkiye’ye ‘Montrö’ uyarısı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’ye Montrö Sözleşmesi’ni hatırlatarak, Boğazlar’dan geçerek Karadeniz’e açılan Amerikan savaş gemilerinin bölgede bulunma sürelerinin anlaşmaya aykırı şekilde uzatıldığını iddia etti.

3.04.2014Dünya
Çankaya Köşkünde acil zirve

Çankaya Köşkü'nde acil zirve

Rusya’nın asker sokarak denetimini tamamen ele geçirdiği Kırım’daki gelişmeler Ankara’yı da harekete geçirdi.

4.03.2014Gündem
ABD ve Rusyadan Karadeniz çıkarması

ABD ve Rusya'dan Karadeniz çıkarması

Ukrayna’da faaliyet gösteren Askeri Araştırmalar Merkezi uzmanı Dmitriy Timçuk, Akdeniz’de bulunan ABD’nin 6’ncı Filosu'na bağlı savaş gemilerinin Karadeniz’e doğru yola çıktığını duyurdu. DHA'nı haberine göre, iki rus savaş gemisi de Karadeniz’ e giriş yapmak üzere az önce Çanakkale Boğazı'ndan geçti.

3.03.2014Gündem
ABD ve Rusyadan Karadeniz çıkarması

ABD ve Rusya'dan Karadeniz çıkarması

Ukrayna’da faaliyet gösteren Askeri Araştırmalar Merkezi uzmanı Dmitriy Timçuk, Akdeniz’de bulunan ABD’nin 6’ncı Filosu'na bağlı savaş gemilerinin Karadeniz’e doğru yola çıktığını duyurdu. DHA'nı haberine göre, iki rus savaş gemisi de Karadeniz’ e giriş yapmak üzere az önce Çanakkale Boğazı'ndan geçti.

3.03.2014Dünya
S-300 depremi

S-300 depremi

Suriye lideri Esad’ın mülakatında “Rusya ile yapılan tüm askeri anlaşmalara sadık kalınacak, ilk bölümü uygulandı bile” sözleri S-300 heyecanı yarattı. Açıklama, Rusya’nın S-300 hava savunma sistemlerini bu ülkeye ulaştırmış olabileceği şeklinde algılanırken sevkiyatın olası rotası da merak konusu oldu.Suriye lideri röportajda “Golan’da cephe açmamız konusunda halk baskısı var” diyerek gözdağı da verdi.

30.05.2013 Gündem
Rus savaş gemisi boğazda durduruldu

Rus savaş gemisi boğazda durduruldu

Ege Denizi’nden Karadeniz’e doğru yol alan Rus savaş gemizi ’Azov’, Çanakkale Boğazı’na gecikmeli olarak girebildi.

3.02.2013Gündem
Davutoğlu’ndan Rusya’ya: Sorumlu davranın

Davutoğlu’ndan Rusya’ya: Sorumlu davranın

DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da, Suriye’nin Dostları Grubu Toplantısı’nın yapıldığı sırada, Türkiye’den Montrö Anlaşması çerçevesinde izin isteyerek, Suriye’nin Tarsus Limanı’na doğru giden Rus Savaş gemisi Smetliviy’le ilgili olarak, “Bu kritik dönemde herkesin dikkatli tutum sergilemesi büyük önem taşıyor” dedi.

3.04.2012Gündem
Füze gemileri Türkiye yolunda

Füze gemileri Türkiye yolunda

Füze kalkanı radarının bu yıl sonuna kadar Malatya Kürecik’te kurulması planlanırken, imha edici füzeleri taşıyan Amerikan savaş gemileri de Türkiye’de görev yapmak için hazırlanıyor.

3.10.2011Gündem
Kanal İstanbul’dan çıkan hafriyatla Marmara Denizi’nde yapay ada yapılacak

Kanal İstanbul’dan çıkan hafriyatla Marmara Denizi’nde yapay ada yapılacak

Ulaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk, “Kanal İstanbul Projesi”nden çıkan hafriyatın bir kısmının üçüncü havaalanının alt dolgularında kullanılacağını, bir kısmıyla Marmara Denizi’nde yapay bir ada oluşturulacağını söyledi.

5.05.2011Ekonomi

Yazar Sonuçları

Kılıçdaroğlu’ndan 4 kritik soruya yanıt

Türkiye’nin dış politika gündemi yoğun ve sorunlu.

17.12.2019

Karadeniz'in istikrar ve Türkiye

Karadeniz’deki gerginlik devam ediyor. Rusya ile Ukrayna arasında süren gerginlik ve çatışma ortamı Karadeniz’de ciddi bir istikrarsızlık yaratıyor. Bu durum güney sınırlarında komşusu Suriye’de zaten zor bir durumla karşı karşıya olan Türkiye için, bu kez kuzeyde, Karadeniz’de potansiyel zor dış politika sorunlarıyla karşılaşmak anlamına geliyor.

6.12.2018

Trump'ın Avrupa ziyaretinin Türkiye'ye yansımaları

NATO Brüksel Zirvesi’nin Türkiye açısından oldukça “iyi” geçtiği söylenebilir.

18.07.2018

Karadeniz'de neler oluyor?

Geçen hafta Brüksel'de yapılan NATO Savunma Bakanları toplantısında örgütün Karadeniz'deki varlığının güçlendirilmesi kararlaştırıldı. NATO'nun Karadeniz'e olan ilgisi ileriye dönük olarak bu bölgede Rusya'nın üstünlük kurmasını engellemeyi hedeflemesinden kaynaklanıyor.

22.02.2017

Uluslararası anlaşmalar ve Türkiye

Türkiye son zamanlarda Lozan Anlaşması'nın sonuçları itibariyle bir zafer olup olmadığı tartışmalarına bir kez daha odaklandı. Bu tartışmayı uzatmaya ve üzerinde durmaya gerek yok. Lozan Anlaşması Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli güvencelerinden biridir.

2.10.2016

Sykes-Picot'ya bakarken Montrö gözden kaçmasın

Son zamanlarda Sykes-Picot Anlaşması'nın değişip değişmeyeceği üzerine çeşitli çevrelerde yazılar yazılıyor, yorumlar yapılıyor.

18.05.2016

Kanal İstanbul’a karşı bir Don Kişot

2011 yılından beri gündemde olan Kanal İstanbul ile ilgili kaç yazı yazdığımı hatırlamıyorum.

4.04.2016

‘Normandiya (Suriye) çıkarması’na az kaldı

BOĞAZ’dan bir Rus savaş gemisi geçti, tam da iktidar partisi vekillerinden biri Montrö’yü hatırlatıp, gerekirse “geçirtmeyiz” tehdidini yaptıktan hemen sonra.

7.12.2015