EKSTRA
MENÜ

Mehmet Kubaşık

Mehmet Kubaşık ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mehmet Kubaşık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 97 Mehmet Kubaşık haberi bulunmuştur.

Mehmet Kubaşık Haberleri

NSU kurbanı Mehmet Kubaşık, ölümünün 15’inci yılında anıldı

NSU kurbanı Mehmet Kubaşık, ölümünün 15’inci yılında anıldı

Almanya’nın Dortmund kentinde, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü tarafından öldürülen 8 Türk’ten biri olan Mehmet Kubaşık, vefatının 15’inci yılında anıldı.

5.04.2021Avrupa
Unutmadık, unutturmayacağız

Unutmadık, unutturmayacağız

Bundan tam bir yıl önceydi. Tobias R. isimli aşırı sağcı bir ırkçı, 19 Şubat 2020 akşamı Hessen eyaletine bağlı Hanau kentinde 4’ü Türkiye kökenli 9 göçmeni katletti. Ferhat Ünvar (22), Sedat Gürbüz (30), Fatih Saraçoğlu (34), Gökhan Gültekin (37), Mercedes Kierpacz (35), Hamza Kurtoviç (21) Said Nesar El Hashemi (21), Vili Viorel Pun (23), Kaloyan Velkov (32) son yıllarda artan ırkçılığın kurbanı oldu. Hessen eyalet hükümeti ile Hanau Belediyesi dün (cuma) akşam kent merkezinde ortaklaşa bir anma töreni düzenledi.

20.02.2021Avrupa
NSU davası, radyo tiyatrosu oldu

NSU davası, radyo tiyatrosu oldu

Almanya’da 8’i Türkiye kökenli 10 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan NSU terör örgütü üyelerinin Münih kentinde 2013’ün mayıs ayında başlayıp 2018’in temmuz ayında sona eren davası, radyo tiyatrosu olarak yayınlanacak.

17.02.2021Avrupa
Açın artık şu gizli NSU dosyalarını

Açın artık şu gizli NSU dosyalarını

Enver Şimşek 9 Eylül 2000’de Nürnberg’de öldürüldü. Abdurrahim Özüdoğru da 13 Haziran 2001’de Nürnberg’de. Süleyman Taşköprü 27 Haziran 2001’de Hamburg’da. Habil Kılıç 29 Ağustos 2001’de Münih’te. Mehmet Turgut 25 Şubat 2004’de Rostock’da. İsmail Yaşar 9 Haziran 2005’te Nürnberg’de. Theodor Boulgarides (Yunan kökenli) 15 Haziran 2005’te Münih’te. Mehmet Kubaşık 4 Nisan 2006’da Dortmund’da. Halit Yozgat 6 Nisan 2006’da Kassel’de. Michele Kiesewetter (Alman polis memuru) 25 Nisan 2007’de Heilbronn’da.

5.12.2020Avrupa
Unutmadık da unutturmayacağız da

Unutmadık da unutturmayacağız da

Enver Şimşek. 1961 yılında Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesine bağlı Salur köyünde doğdu. Çocukluğu ve gençliğinin bir bölümü orada geçti. Dağlarda koyun, keçi otlattı. O zamanlar Almanya’da olan çocukluk aşkı Adile ile 1979’da evlendi.

9.09.2020Avrupa
Enver Şimşek anıldı: ‘Bu devlete güvenimiz kalmadı’

Enver Şimşek anıldı: ‘Bu devlete güvenimiz kalmadı’

NSU terör çetesinin ilk kurbanı Enver Şimşek, 5 Eylül 2000’de çiçek satarken vurulduğu yerde anıldı. Anmaya Enver Şimşek’in oğlu ile birlikte yaklaşık 300 ırkçı karşıtı katıldı. Babası öldüğünde 13 yaşında olan Abdulkerim Şimşek anmada yaptığı konuşmada “11 yıl boyuncu biz şüpheli olarak görüldük, takip edildik, dinlendik ve sorgulandık. Hani tamamen olay aydınlatılacaktı. Bu devlete güvenimiz kalmadı” dedi.

6.09.2020Avrupa
Unutmayacağız da, unutturmayacağız da

Unutmayacağız da, unutturmayacağız da

Almanya’ya gelen sığınmacı sayısı 1980’li yılların sonlarına doğru büyük ölçüde artınca, ülkede ‘İltica Yasası’nda değişiklik tartışmaları yoğunlaştı. Alman Anayasası’nın ‘politik takibata uğrayanlar iltica hakkına sahiptir’ ilkesini içeren 16’ncı maddesinin değiştirilmesi uzun süre tartışıldı. İlk kez 1991 yılında Almanya’ya gelen sığınmacı sayısının 200 bini aşması üzerine yasa değişikliği tartışmaları daha da arttı. Yabancılara ve sığınmacılara dönük saldırılar da.

3.06.2020Avrupa
NSU kurbanı Mehmet Kubaşık koronaya rağmen anıldı

NSU kurbanı Mehmet Kubaşık koronaya rağmen anıldı

Almanya’nın Dortmund kentinde, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü tarafından öldürülen 8 Türk’ten biri olan Mehmet Kubaşık, vefatının 14’üncü yılında anıldı.

5.04.2020Avrupa
Almanya görene kadar 10 kişiyi öldürdüler: NSU

Almanya görene kadar 10 kişiyi öldürdüler: NSU

Hem devlet hem de istihbarat birimleri tarafından görmezden gelinen, failleri aramak yerine ‘döner cinayetleri’, ‘mafya hesaplası’ olarak nitelendirilip ‘Almanya’nın sağ gözü kör’ dedirten, davası bile yıllarca süren Nasyonel Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü.

8.03.2020Avrupa
Günaydın Almanya

Günaydın Almanya

Federal Meclis’in perşembe günü gündemi, aşırı sağcı terör saldırılarıydı. Hanau’da 4’ü Türkiye kökenli olmak üzere göçmen kökenli 9 kişinin öldürüldüğü ırkçı saldırı ‘Aşırı sağ terörizmi ve nefret’ başlığı altında gündeme getirildi. Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in ‘konuklar tribününden’ izlediği oturumda kürsüye çıkan CDU/CSU, SPD, Yeşiller, Sol Parti ve FDP’li politikacılar, aşırı sağcı ırkçı saldırıları şiddetle kınarken, daha fazla zaman kaybetmeden gereken her türlü önlemlerin alınmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladılar.

7.03.2020Avrupa
Gün dayanışma günüdür

Gün dayanışma günüdür

Almanya’da Enver Şimşek, Abdurrahim Özüdoğru, Süleyman Taşköprü, Habil Kılıç, Mehmet Turgut, İsmail Yaşar, Mehmet Kubaşık, Halil Yozgat isimli Türk vatandaşları ile Yunan kökenli Theodoros Boulgarides ve Alman kadın polis Michele Kiesewetter 2000-2007 yılları arasında öldürüldüler.

22.02.2020Avrupa
Dortmund’da bir meydana Mehmet Kubaşık’ın ismi verildi

Dortmund’da bir meydana Mehmet Kubaşık’ın ismi verildi

Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü tarafından 4 Nisan 2006’da Almanya’nın Dortmund kentinde katledilen Mehmet Kubaşık’ın ismi bir meydana verildi.

8.11.2019Avrupa
Alman kentinden Nazilere karşı OHAL

Alman kentinden Nazilere karşı OHAL

Almanya’da aşırı sağ tehlike büyüyor. Ülkenin doğusundaki Dresden kenti belediyesi, radikal sağa karşı olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

4.11.2019Dünya
NSU kurbanları için yeni anıt yeri açıldı

NSU kurbanları için yeni anıt yeri açıldı

NSU terör örgütü kurbanları için Zwickau’daki ‘Schwanenteichpark’ta yeni anıt yapıldı. Anıtı yarın Başbakan Angela Merkel de ziyaret edecek. Ancak ne açılışa ne de Merkel ziyaretine hiçbir kurban yakınının çağrılmaması eleştirilere neden oldu.

3.11.2019Avrupa
‘Adalet tecelli etmeli’

‘Adalet tecelli etmeli’

Almanya’nın Dortmund kentinde, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü tarafından 4 Nisan 2006 yılında katledilen 8 Türk’ten biri olan Mehmet Kubaşık, ölümünün 13’üncü yılında öldürüldüğü büfenin önünde anıldı. Anma törenine katılan Başkonsolos Cebeci, “NSU terör örgütü ve uzantıları mutlaka tüm boyutlarıyla ortaya çıkarılmalı, adalet tecelli etmeli” dedi.

4.04.2019Avrupa
Polisin gizli belgesi aşırı sağcıların eline nasıl geçti

Polisin gizli belgesi aşırı sağcıların eline nasıl geçti

Almanya’da Chemnitz kentinde iki gün boyunca terör estiren aşırı sağcılar, polisin gizli tutuklama kararını sosyal medyada yayınladı.

29.08.2018Avrupa
Tahliye edildi ama 3 yıl 4 ay daha hapis yatacak

Tahliye edildi ama 3 yıl 4 ay daha hapis yatacak!

Almanya’da neonazi terör örgütü NSU’nun işlediği seri cinayetlere yardım ve terör örgütüne destekten suçlu bulunarak geçen hafta 10 yıl hapis cezasına mahkum edilen Ralf Wohlleben, çarşamba sabahı serbest bırakıldı. Aldığı cezanın temyizde de onanması halinde Wohlleben, kalan cezasını çekmek için yeniden hapse girecek.

18.07.2018Avrupa
Acaba devletin bilinmesini istemediği birileri mi var

Acaba devletin bilinmesini istemediği birileri mi var?

“Belgelere ‘120 yıl gizlilik’ kararı konulması, ister istemez insanın aklına “Acaba devletin saklamak, gizlemek istediği; bilinmesini, duyulmasını istemediği birileri mi var?” sorusunu getiriyor.”

14.07.2018Avrupa
Tarihi kararın ardından NSU gösterileri sürüyor

Tarihi kararın ardından NSU gösterileri sürüyor!

NSU davasında karar çıktı ancak kurban yakınları ve sivil toplum kuruluşları dosyanın burada kapanmasını istemiyor. Almanya’nın birçok kentinde cinayetlerin tamamen aydınlatılması talebiyle gösteriler düzenlendi.

12.07.2018Dünya
Neo-Nazi kararı tatmin etmedi

Neo-Nazi kararı tatmin etmedi

Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldürmek, bombalı saldırılar düzenlemek ve banka soygunları gerçekleştirmekten yargılanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü üyesi Beate Zschaepe, ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edildi. Diğer örgüt üyelerine beklenenden daha az ceza verilmesi kurban yakınlarında tepki ve düş kırıklığına neden oldu.

11.07.2018Dünya
‘Mahkemenin kararı bizim için yok hükmündedir’

‘Mahkemenin kararı bizim için yok hükmündedir’

Duruşmayı izleyen NSU kurbanlarının yakınları, karardan memnun kalmadı. NSU’nun son kurbanı Halit Yozgat’ın babası İsmail Yozgat, “Bu kararın bizim için bir hükmü yok, tanımıyoruz” dedi.

11.07.2018Avrupa
Neo-Nazi davasında karar günü

Neo-Nazi davasında karar günü

Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldüren neo-Nazi terör örgütü NSU davasında bugün karar çıkacak. NSU müdahil avukatları ve kurban yakınları, “Bizim için önemli olan cezanın miktarı değil, davanın aydınlanması. Onlar niye kurban seçildi” diye soruyor.

10.07.2018Dünya
NSU davasında karar yarın açıklanıyor ama kurban aileleri umutsuz

NSU davasında karar yarın açıklanıyor ama kurban aileleri umutsuz

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi, beş yıldan fazla bir zamandır devam eden NSU davasıyla ilgili kararını yarın açıklayacak. Karardan önce Münih’te bir araya gelen kurban aileleri ve avukatları, yaşadıkları hayal kırıklığını ve umutsuzluklarını anlattı.

10.07.2018Avrupa
NSU davasında kararın yarın verilmesi bekleniyor

NSU davasında kararın yarın verilmesi bekleniyor

NSU davasında yarın hükmün verimesi bekleniyor. Ancak baş sanık Beate Zschäpe müebbet hapis cezası alsa bile kurban yakınları huzura kavuşamayacak. Kurban yakınları devlete olan güvenin sarsıldığını dile getiriyor.

10.07.2018Dünya
‘NSU davası aydınlanmadı’

‘NSU davası aydınlanmadı’

NSU davasında yarın karar çıkacak. NSU davasının müdahil avukatlarından Sebastian Scharmer, “Bizim için birinci derecede önemli olan cezanın miktarı değil, davanın aydınlanması. Bu dava aydınlanmamıştır” dedi.

10.07.2018Avrupa
Karar çarşamba açıklanacak ama neden hedef seçildikleri halla belli değil

Karar çarşamba açıklanacak ama neden hedef seçildikleri halla belli değil

Almanya’da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde 5 yılı aşkın süredir devam eden aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasında sona gelindi. 6 Mayıs 2013’te başlayan ve Almanya’da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en uzun mahkeme süreçlerinden biri olan NSU davasında karar 11 Temmuz’da açıklanacak.

9.07.2018Avrupa
Avukat Carsten Ilius: Bu konu kapanmaz

Avukat Carsten Ilius: Bu konu kapanmaz

Sekizi Türk 10 kişiyi öldüren, 15 banka soygunu ve iki bombalı saldırıdan yargılanan neonazi terör örgütü NSU davasında çarşamba günü karar günü. Davada, cinayete kurban giden Mehmet Kubaşık ailesinin avukatı Carsten Ilius, Hürriyet’e özel açıklamalarda bulundu. Dışarıda dolaşan suçluların olduğunu belirten Ilius, “NSU davası çarşamba günü bitmiş olmayacak” dedi.

7.07.2018Avrupa
Unutturmayacağız

Unutturmayacağız

Irkçılığa karşı mücadelenin öncüsüydü. Yurttaş hakları mücadelesinin de. O bir özgürlük savaşçısıydı.

7.04.2018Avrupa
Irkçı terör kurbanı Mehmet Kubaşık, öldürüldüğü yerde anıldı

Irkçı terör kurbanı Mehmet Kubaşık, öldürüldüğü yerde anıldı

NSU terör örgütünün kurbanlarından Mehmet Kubaşık, Dortmund’da öldürüldüğü büfesinin önünde anıldı. Anma törenine katılan Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, NSU kurbanlarının yakınlarının NSU davasında adaletin tecelli etmesini beklediklerini söyledi.

4.04.2018Avrupa
“Eğer bir gün biraz üzüntü duyacak olursanız…”

“Eğer bir gün biraz üzüntü duyacak olursanız…”

NSU kurbanı Mehmet Kubaşık’ın kızı Münih’teki duruşmada baş sanık Beate Zschäpe’den sorularını yanıtlamasını istedi. Gamze Kubaşık, davanın sonuna yaklaşılmasına rağmen birçok sorunun hala yanıtsız olduğunu belirtti.

23.11.2017Dünya
‘İstihbarat muhbirleri cinayetleri biliyordu’

‘İstihbarat muhbirleri cinayetleri biliyordu’

Almanya’da ırkçı terör örgütü NSU davasının son duruşmasında müdahil avukatlardan Sebastian Scharmer, Federal Başsavcılık ile istihbarat teşkilatını suçladı.

23.11.2017Dünya
Bu sorulara kimse yanıt veremiyor

Bu sorulara kimse yanıt veremiyor!

Almanya’da ırkçı terör örgütü NSU üyeleri tarafından 4 Nisan 2006’da Dortmund’da öldürülen Mehmet Kubaşık’ın eşi Elif Kubaşık, NSU davasında sorularına cevap bulamadığını söyledi.

22.11.2017Dünya
‘NSU için araştırma komisyonu kurarız’

‘NSU için araştırma komisyonu kurarız’

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Almanya’da Türklere yönelik ırkçı cinayetler konusunda, “Almanya Şansölyesi Merkel’in verdiği, ‘NSU olayı tüm boyutlarıyla aydınlanacak’ sözü yerine getirilmezse, kurumsal ırkçılıkla da söz verildiği gibi mücadele edilmezse, bu konuyla ilgili araştırma komisyonu kurulmasını Meclise önereceğim” dedi.

3.11.2017Dünya
Eyaletin bu hamlesi ‘ihmal’i örtmek için mi

Eyaletin bu hamlesi ‘ihmal’i örtmek için mi?

Irkçı terör örgütü NSU kurbanı Mehmet Kubaşık’ın ailesinin, Thüringen Eyalet hükümetine açtığı tazminat davası görüşülürken, eyalet yönetiminden mahkemeye gelen yazıda, kurban yakınlarına para yardımı yapılacağı bildirildi. Bunun üzerine mahkeme ertelendi.

30.08.2017Dünya
Savcı: Şüphe yok Zschaepe suç ortağı

Savcı: Şüphe yok Zschaepe suç ortağı

Almanya’nın Münih kentinde devam eden NSU davasına bakan Federal Başsavcı Herbert Diemer, mütalaasını okudu. Başsavcı, baş sanık Beate Zschaepe’nin suç ortağı olduğunu ve saldırılarda aktif rol aldığını söyledi. Mütalaa okunurken Zschape’nin, mumyalanmış gibi hareketsiz bir şekilde savcıyı dinlediği görüldü.

25.07.2017Dünya
Bitmeyen duruşmalar

Bitmeyen duruşmalar

ENVER Şimşek 9 Eylül 2000’de Nürnberg’de, Abdurrahim Özüdoğru 13 Haziran 2001’de Nürnberg’de, Süleyman Taşköprü 27 Haziran 2001’de Hamburg’da, Habil Kılıç, 29 Ağustos 2001’de Münih’te, Mehmet Turgut 25 Şubat 2004’te Rostock’ta, İsmail Yaşar 9 Haziran 2005’te Nürnberg’de Yunan kökenli Theodoros Boulgarides 15 Haziran 2005’te Münih’te, Mehmet Kubaşık 4 Nisan 2006’a Dorutmund’da, Halit Yozgat 6 Nisan 2006’da Kassel’de, Alman kadın polis Michele Kiesewetter 25 Nisan 2007’de Heilbronn’da katledildiler.

13.05.2017Dünya
Kubaşık güllerle ve gözyaşlarıyla anıldı

Kubaşık güllerle ve gözyaşlarıyla anıldı

Almanya’nın Dortmund kentinde, ırkçı terör çetesi NSU tarafından öldürülen 8’i Türkiye kökenli 10 kişiden biri olan Mehmet Kubaşık, katledilişinin 11’inci yıldönümünde anıldı. Kubaşık için, 4 Nisan 2006’da katledildiği Mallinckrodt Caddesi’nde işlettiği büfenin önünde anma töreni düzenlendi.

5.04.2017Dünya
Kubaşık güllerle ve gözyaşlarıyla anıldı

Kubaşık güllerle ve gözyaşlarıyla anıldı

Almanya’nın Dortmund kentinde, ırkçı terör çetesi NSU tarafından öldürülen 8’i Türkiye kökenli 10 kişiden biri olan Mehmet Kubaşık, katledilişinin 11’inci yıldönümünde anıldı. Kubaşık için, 4 Nisan 2006’da katledildiği Mallinckrodt Caddesi’nde işlettiği büfenin önünde anma töreni düzenlendi.

5.04.2017Dünya
‘Çetenin yardım aldığına dair güçlü bulgular var’

‘Çetenin yardım aldığına dair güçlü bulgular var’

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Meclisi NSU Araştırma Komisyonu, NSU terör örgütünün sadece üç kişiden ibaret olduğu konusunda çok ciddi şüphe bulunduğu sonucuna vardı.

5.04.2017Dünya
Yıllardır neredeydiniz

Yıllardır neredeydiniz?

Almanya’da şu günlerde en çok konuşulan ve tartışılan konu ‘iç güvenlik’.

14.01.2017Dünya
Unutturmayacağız

Unutturmayacağız

ENVER ŞİMŞEK, 11 Eylül 2000’de Nürnberg’de Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü teröristleri tarafından öldürüldü.

12.11.2016Dünya
NSU kurbanlarını hiç böyle izlediniz mi

NSU kurbanlarını hiç böyle izlediniz mi

Almanya'da neonazi terör örgütü NSU'nun seri cinayetlerine kurban giden Türklerin aileleri neler yaşadı? Neler çekti? ‘NSU Monologları’ adlı belgesel tiyatro, üç Türk ailenin çektiği acıları ve mücadelesini anlatıyor.

7.11.2016Dünya
Kenan Kolat: Başbakan Merkel Türklere söz vermişti

Kenan Kolat: Başbakan Merkel Türklere söz vermişti

Nasyonel Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütünün, Almanya’da seri cinayetleri işlediğinin ortaya çıkışının beşinci yılında Berlin’de protesto ve anma etkinliği düzenlendi.

4.11.2016Dünya
NSU savcılarına suç duyurusu

NSU savcılarına suç duyurusu

Enver Şimşek, Abdurrahim Özüdoğru, Süleyman Taşköprü, Habil Kılıç, Mehmet Turgut, İsmail Yaşar, Theodoros Bulgarides (Yunanlı), Mehmet Kubaşık, Halit Yozgat, Michele Kiesewetter (Alman polis).

26.09.2016Dünya
NSU elebaşı Beate Zschaepe bu sorulara yanıt vermiyor

NSU elebaşı Beate Zschaepe bu sorulara yanıt vermiyor

Neonazi terör örgütü NSU davasının baş sanığı Beate Zschaepe, kurban ailelerin sorularını yanıtlamayı reddetti.

6.07.2016Avrupa
Bu nasıl mücadele

Bu nasıl mücadele

Alman Birinci Televizyonu’nda (ARD) Almanya’nın Ortasında: NSU adı altında yayınlanan ve üç bölümden oluşan dizi, aşırı sağcı neonazilerin oluşturduğu Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü teröristlerinin işlediği cinayetlerin boyutunu ve çekilen acıların derinliğini tamamen gözler önüne serdi.

6.04.2016Avrupa
Ölüm yıl dönümünde anıldı

Ölüm yıl dönümünde anıldı

Werder Bremen’i evinde ağırlayan Borussia Dortmund, maç başlamadan önce, 4 Nisan 2006’da Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü (NSU) tarafından öldürülen Mehmet Kubaşık’ı andı.Taraftarlar, “Mehmet Kubaşık’ın anısına” yazılı dev pankart açarken, stat hoparlörlerinden de Mehmet Kubaşık anıldı.

4.04.2016Avrupa
NSU cinayetleri üzerine Offenbach’ta toplantı

NSU cinayetleri üzerine Offenbach’ta toplantı

Almanya’nın Offenbach kentinde faaliyet gösteren 'Irkçılığa Karşı İttifak', yıllardır ülke gündeminden düşmeyen NSU skandalıyla ilgili olarak toplumu bilgilendirmek ve olayların aydınlığa kavuşturulması için toplumsal baskının artmasını sağlamak amacıyla yeni bir etkinlikler serisi başlatıyor.

2.03.2016Avrupa
Nazi gelini masumu oynadı

Nazi gelini masumu oynadı

Almanya’da biri Yunan 9’u Türk, yabancı kökenli esnaf ile bir Alman polisini öldüren neo-Nazi grubunun hayatta kalan tek üyesi Beate Zschaepe, 249’uncu duruşmada yazılı ifade verdi. Suçlamaları reddetti, kurban yakınlarından özür diledi.

9.12.2015Dünya