EKSTRA
MENÜ

Nsu Davası

Nsu Davası ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Nsu Davası haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 240 Nsu Davası haberi bulunmuştur.

Nsu Davası Haberleri

‘NSU 2.0’ imzalı tehdit mektubularının zanlısı yakalandı

‘NSU 2.0’ imzalı tehdit mektubularının zanlısı yakalandı

Almanya’da aralarında NSU davası müdahil avukatlarından Seda Başay Yıldız’ın da bulunduğu kamuoyunda tanınmış siyasetçi ve ünlü isimlere ‘NSU 2.0’ imzalı ölüm tehditleri gönderen aşırı sağcı zanlı Berlin’de yakalandı.

4.05.2021Avrupa
Seda Başay Yıldız’a ödül

Seda Başay Yıldız’a ödül

NSU davası avukatlarından Seda Başay Yıldız, sivil angajman gösterenlere verilen ‘2021 Ludwig-Beck Ödülü’ne layık görüldü. Ödül töreni 2 Temmuz’da yapılacak.

22.02.2021Avrupa
Sayın Cumhurbaşkanım, bizler yıllardır ‘biz’iz

Sayın Cumhurbaşkanım, bizler yıllardır ‘biz’iz

Almanya’nın Hessen eyaletine bağlı Hanau kentinde aşırı sağcı bir ırkçının 19 Şubat 2020’de 4’ü Türkiye kökenli göçmen 9 kişiyi öldürmesinin birinci yıl dönümünde ülkenin çeşitli kesimlerinde 80’in üzerinde duygu ve acı dolu anma törenleri düzenlendi. Hanau’da ‘Congress Park’ salonunda düzenlenen anma törenine Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de katılarak, kurban yakınlarına ‘yanınızdayız’ mesajı verdi. Anma töreni saat 18.00’de başladı.

22.02.2021Avrupa
NSU davası, radyo tiyatrosu oldu

NSU davası, radyo tiyatrosu oldu

Almanya’da 8’i Türkiye kökenli 10 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan NSU terör örgütü üyelerinin Münih kentinde 2013’ün mayıs ayında başlayıp 2018’in temmuz ayında sona eren davası, radyo tiyatrosu olarak yayınlanacak.

17.02.2021Avrupa
‘Irkçı soruşturmalar genelde eksik yapılır’

‘Irkçı soruşturmalar genelde eksik yapılır’

8’i Türk 10 kişiyi öldüren terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davası ile birlikte, Münih’teki ırkçı saldırı ve Yahudilerin katledilmesinden sorumlu tutulduğu için hâkim karşısına çıkan nazi dönemi gardiyanının yargılandığı davalarda avukatlık yapan Onur Özata, ırkçı saldırılarda soruşturmaların genelde eksik yapıldığını söyledi.

8.10.2020Avrupa
Enver Şimşek anıldı: ‘Bu devlete güvenimiz kalmadı’

Enver Şimşek anıldı: ‘Bu devlete güvenimiz kalmadı’

NSU terör çetesinin ilk kurbanı Enver Şimşek, 5 Eylül 2000’de çiçek satarken vurulduğu yerde anıldı. Anmaya Enver Şimşek’in oğlu ile birlikte yaklaşık 300 ırkçı karşıtı katıldı. Babası öldüğünde 13 yaşında olan Abdulkerim Şimşek anmada yaptığı konuşmada “11 yıl boyuncu biz şüpheli olarak görüldük, takip edildik, dinlendik ve sorgulandık. Hani tamamen olay aydınlatılacaktı. Bu devlete güvenimiz kalmadı” dedi.

6.09.2020Avrupa
NSU 2.0’dan 69 ölüm tehdidi mektubu

NSU 2.0’dan 69 ölüm tehdidi mektubu

Hessen Eyalet İçişleri Bakanı Peter Beuth, eyalet meclis içişleri komisyonu toplantısında ‘NSU 2.0’ imzalı 27 kişi ve kuruluşa 69 ırkçı ve ölüm tehdidi içeren mektubun gönderildiğini açıkladı. Bakan Beuth, ırkçı mektupların, aralarında gazeteci, politikacı, sanatçı ve yargı ile emniyet mensuplarının bulunduğu kişilere gönderildiğini söyledi.

22.07.2020Avrupa
‘NSU konusunda hep ablukayla karşılaştık’

‘NSU konusunda hep ablukayla karşılaştık’

Almanya Federal Meclis Başkan Yardımcısı Petra Pau, 8’i Türk toplam 10 kişiyi katleden Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün bağlantılarının tam olarak açıklığa kavuşturulmadığını söyledi.

16.07.2020Avrupa
Şimdi de Jilet Ayşe’ye mi

Şimdi de Jilet Ayşe’ye mi

Almanya’nın Hessen Eyalet Emniyet teşkilatı içinde ırkçı yapılanmanın olduğuna yönelik şüpheler her geçen gün güçleniyor. NSU davası müdahil avukatlarından Seda Başay Yıldız ve Sol Parti Hessen Eyalet Meclis Grup Başkanı Janine Wissler’den sonra ‘Jilet Ayşe’ sahne adıyla tanınan komedyen İdil Baydar’ın kişisel bilgilerinin de polislere ait bilgisayarlarda araştırıldığı ortaya çıktı. Irkçılar Başay Yıldız, Wissler ve Baydar’ı hedefine almış ve üçünü de ölümle tehdit etmişti.

14.07.2020Avrupa
Bu ne yaman çelişki

Bu ne yaman çelişki!

Avukat Mustafa Kaplan, Almanya hukuk tarihinin en önemli davası olan, ülkede şehir şehir dolaşıp 8’i Türk 10 kişiyi öldüren neonazi terör örgütü NSU davasında kurban ailelerinin başarılı müdahil avukatları arasında yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Alman komedyen Jan Böhmermann’a karşı açtığı davada avukatlığını yaptı.

24.06.2020Avrupa
Keup’taki Türk esnafın yarası hâlâ kapanmadı

Keup’taki Türk esnafın yarası hâlâ kapanmadı

Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldüren, ardından kitlesel ölümler planlayarak Türklerin yoğun yaşadığı Köln’deki Keup Caddesi’nde çivili bomba patlatan ve 6’sı ağır 22 kişinin yaralanmasına neden olan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün açtığı yara hâlâ kapanmadı.

10.06.2020Avrupa
3 bin 205 sayfalık saygısızlık

3 bin 205 sayfalık saygısızlık

Almanya’da sekizi Türk 10 kişiyi öldüren ve bombalı terör saldırılarıyla onlarca kişiyi yaralayan neonazi terör örgütü NSU davası müdahil avukatları, mahkemenin 3 bin 205 sayfalık gerekçeli kararına ateş püskürdü. Müdahil avukatlar, mahkemenin gerekçeli kararını kurbanlara ve ailelerine karşı ‘saygısızlık’ ve ‘hukuk devletinin iflası’ olarak niteledi.

1.05.2020Avrupa
Almanyada Türk spor kulübüne skandal saldırı Camları indirdiler....

Almanya'da Türk spor kulübüne skandal saldırı! Camları indirdiler....

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti’ndeki Wesel kentinde Wesel Anadolu Spor Kulübü’ne kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce saldırı gerçekleştirildi.

25.02.2020Avrupa
Son dakika haberi: Almanyadaki ırkçı saldırılar bitmek bilmiyor 4 Türk öldürüldü... Es Reicht Yeter artık

Son dakika haberi: Almanya'daki ırkçı saldırılar bitmek bilmiyor! 4 Türk öldürüldü... Es Reicht! Yeter artık!

Bugüne kadar onlarca kurban verdiğimiz Almanya’daki ırkçı saldırılar bitmek bilmiyor. Bu kez neo-Nazi terörist Tobias Rathjen, Hanau’da 4’ü Türk 9 kişiyi katletti. Almanya'daki Türk toplumu endişeli. “Artık yeter” (Es reicht!) diyor. Çünkü Hanau katliamı Almanya’da Türklere yönelik ilk saldırı değil....

21.02.2020Dünya
Almanya, NSU sınavını veremedi

Almanya, NSU sınavını veremedi

Almanya’nın Köln kentinde ‘Yükselen Irkçılık ve Ayrımcılık Karşısında Sorumluluklarımız’ paneli düzenlendi. Köln Üniversitesi’nde, Türk Üniversiteliler ve Akademisyenler Derneği (TürkUnid) tarafından düzenlenen panele Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davası avukatlarından Seda Başay Yıldız ile bağımsız İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu konuşmacı olarak katıldı.

12.01.2020Avrupa
‘Dönüm noktası’ sözünü kabul edemiyorum

‘Dönüm noktası’ sözünü kabul edemiyorum

Kendisine ve ailesine yönelik ölüm tehditleriyle ilgili soruşturmanın birinci yılında konuşan NSU davası avukatlarından Seda Başay Yıldız, kimseden, özellikle de kendilerini anonim mesajların arkasına saklayanlardan korkmadığını söyledi.

15.12.2019Avrupa
5 yıl sürdü, 1 yıl önce bitti: Bir arpa boyu yol alınamadı

5 yıl sürdü, 1 yıl önce bitti: Bir arpa boyu yol alınamadı

Almanya gibi bir ülkede 15 banka soygunu, iki bombalı saldırı, 8’i Türk, 1’i polis 10 kişiyi öldüren ve 14 yıl boyunca arandığı halde elebaşıları elini kolunu sallayarak gezebilen neonazi terör örgütü NSU davası, 5 yıl sürdükten sonra geçen yıl bitti. Tanıkların şüpheli şekilde hayatını kaybettiği yargılama sonunda gerekçeli karar yazılamadığı için kesin hüküm de verilemedi. Ne karanlıklar aydınlandı, ne sorular cevaplandı, ne de bir arpa boyu yol alınabildi.

9.07.2019Avrupa
Son dakika... Bakan Çavuşoğlu duyurdu 11 Temmuzda düzenlenecek

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu duyurdu! 11 Temmuz'da düzenlenecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Ayın 11'inde Srebrenitsa soykırımı ile ilgili Avrupa Konseyi'nde anma töreni düzenleyeceğiz. Avrupa Konseyi, bugüne kadar Holokost ve tarihte yaşanan diğer olumsuz gelişmeleri anıyordu. Srebrenitsa soykırımını ilk defa anacak biz de buna katkı sağlıyoruz." dedi.

5.07.2019Dünya
Bu topluma ait olduğumu göstermek için daha ne yapmalıyız

Bu topluma ait olduğumu göstermek için daha ne yapmalıyız

NSU terör çetesi kurbanlarının avukatı Seda Başay Yıldız, ‘Almanya’da radikalleşme’ konulu panelde ayrımcılığın her yerde olduğunu, son zamanlarda başörtülü kadınlara taciz ve tehditlerini arttığını belirterek “Bu ülkenin, hukuk düzeninin parçasıyız. Bu topluma ait olduğumuzu göstermek için daha ne yapmalıyız” dedi.

9.05.2019Avrupa
Almanya’da 38 ırkçı polis açığa alındı

Almanya’da 38 ırkçı polis açığa alındı

Almanya’da “NSU terör örgütü” imzasıyla ırkçı tehdit mektupları alan Türk kökenli avukat Seda Başay Yıldız, “Konuyla ilgili şu an Hessen eyaletinde 38 polis açığa alınmış, henüz araştırma devam ediyor” dedi.

7.04.2019Dünya
Türk avukata ırkçı tehditte 38 Alman polis açığa alındı

Türk avukata ırkçı tehditte 38 Alman polis açığa alındı

Almanya’da 8’i Türk, biri Yunan ve biri de Alman polis olmak üzere 10 kişiyi öldüren, bombalı saldırı ve banka soygunlarına karışan NSU terör örgütü davasında Enver Şimşek’in ailesinin avukatlığını yapan Türk avukat Seda Başay Yıldız’a gönderilen NSU 2.0 imzalı ölüm tehditlerinde 38 polis açığa alındı.

6.04.2019Avrupa
Türk avukata ırkçı tehditle ilgili 38 polis açığa alındı

Türk avukata ırkçı tehditle ilgili 38 polis açığa alındı

Almanya’da "NSU terör örgütü" imzasıyla ırkçı tehdit mektupları alan Türk kökenli avukat Seda Başay Yıldız, "Konuyla ilgili şu an Hessen eyaletinde 38 polis açığa alınmış, henüz araştırma devam ediyor." dedi.

6.04.2019Dünya
NSU davası hükümlüsü Zschaepe, Chemnitz Cezaevine nakledildi

NSU davası hükümlüsü Zschaepe, Chemnitz Cezaevi'ne nakledildi

Almanya'da 2000 - 2007'de 8'i Türk 10 kişiyi öldüren, bombalı saldırılar düzenleyen ve banka soygunları gerçekleştiren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün ömür boyu hapis cezasına mahkum üyesi Beate Zschaepe, Saksonya eyaletindeki Chemnitz Cezaevi’ne nakledildi.

4.02.2019Dünya
NSU avukatlarından Daimagüler: 1600 kez tehdit edildim

NSU avukatlarından Daimagüler: 1600 kez tehdit edildim

Almanya’da beş yıl süren NSU davasının müdahil avukatlarından Mehmet Daimagüler, şimdiye kadar bin 600 tehdit aldığını, ancak Seda Başay Yıldız’a gönderilenlerin farklı olduğunu söyledi. NSU davasında dosyanın kapanmasını kabul etmeyeceklerini belirten Daimagüler, AİHM’e başvuracaklarını belirtti.

17.01.2019Avrupa
Skandala bir polis daha karıştı

Skandala bir polis daha karıştı

Almanya’nın Hessen Eyaletinde yeni bir polis skandalı daha ortaya çıktı. Hessen Eyalet İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir polisin daha nazi gruplarına bilgi aktardığı ortaya çıktı.

11.01.2019Avrupa
Seda Başay Yıldız’ı kızıyla tehdit etmişlerdi 5 polise soruşturma

Seda Başay Yıldız’ı kızıyla tehdit etmişlerdi! 5 polise soruşturma

NSU davasında mağdur avukatlarından Seda Başay Yıldız, aldığı tehdit mektubu üzerine polise başvurunca büyük bir skandal ortaya çıktı. Yıldız’ı kızıyla tehdit edenlerin polis olduğu ortaya çıktı.

16.12.2018Avrupa
5 yıl, 438 duruşma, 600 tanık ve bilirkişiler... İşte 5 ciltlik NSU kitabı

5 yıl, 438 duruşma, 600 tanık ve bilirkişiler... İşte 5 ciltlik NSU kitabı

Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişiyi öldüren, bombalı saldırılar düzenleyen ve banka soygunlarını gerçekleştiren NSU terör örgütü davasında mahkeme, tutanak tutulmasına izin vermedi. Ancak dört gazeteci, NSU davasındaki her sözcüğü bir bir not etti. Tarihi belge değerindeki notlar şimdi beş cilt halinde kitap olarak yayınlandı.

4.12.2018Avrupa
Almanya’daki NSU davasının maliyeti 30 milyon euro

Almanya’daki NSU davasının maliyeti 30 milyon euro

Almanya’da, Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde 5 yıldan fazla süren ve temmuzda tamamlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davasının maliyetinin 30 milyon eurodan fazla olduğu açıklandı.

11.10.2018Avrupa
NSU davası bitti ama kamuoyu vicdanı tatmin olmadı

NSU davası bitti ama kamuoyu vicdanı tatmin olmadı

Berlin’de bir grup gösterici, ırkçı terör örgütü NSU’nun işlediği suçlar için görülen davanın sonuçlarının kamuoyu vicdanını tatmin etmediği gerekçesiyle eylem yaptı.

10.09.2018Avrupa
Basın toplantısında Merkel’i güldüren soru

Basın toplantısında Merkel’i güldüren soru

Almanya Başbakanı Angela Merkel, her yıl başkent Berlin’de görev yapan Alman ve tüm dünyadan basın mensuplarıyla yaz basın toplantısı düzenliyor.

20.07.2018Avrupa
Merkel: NSU dosyası benim için kapanmadı

Merkel: NSU dosyası benim için kapanmadı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, geçen hafta çarşamba günü karara bağlanan ırkçı terör örgütü NSU davasıyla ilgili ilk kez konuştu.

20.07.2018Dünya
Merkel: NSU benim için kapanmadı

Merkel: NSU benim için kapanmadı

Almanya Başbakanı Merkel, geçen hafta sona eren NSU davasıyla ilgili ilk kez konuştu: “Benim için NSU dosyası kapanmadı. Çünkü benim görevim davaları yürütmek değil, olayları bütünüyle aydınlatmak, güvenlik birimlerinin daha iyi bir işbirliği içinde çalışmasını sağlamak.”

20.07.2018Avrupa
MÜSİAD Avrupa’dan Wohlleben açıklaması

MÜSİAD Avrupa’dan Wohlleben açıklaması

MÜSİAD Avrupa Direktörü Burhan Sağlam, terör örgütü NSU davası sanığı Ralf Wohlleben’in serbest bırakılmasının, Alman hukukuna şüphe düşürdüğünü söyledi.

19.07.2018Avrupa
Almanyadaki NSU davası sanığı serbest

Almanya'daki NSU davası sanığı serbest

Almanya'da sona eren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davasının ardından Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinin, sanıklardan Ralf Wohlleben'in tahliyesine karar verdiği bildirildi.

18.07.2018Dünya
Tahliye edildi ama 3 yıl 4 ay daha hapis yatacak

Tahliye edildi ama 3 yıl 4 ay daha hapis yatacak!

Almanya’da neonazi terör örgütü NSU’nun işlediği seri cinayetlere yardım ve terör örgütüne destekten suçlu bulunarak geçen hafta 10 yıl hapis cezasına mahkum edilen Ralf Wohlleben, çarşamba sabahı serbest bırakıldı. Aldığı cezanın temyizde de onanması halinde Wohlleben, kalan cezasını çekmek için yeniden hapse girecek.

18.07.2018Avrupa
‘Size söz veriyorum’

‘Size söz veriyorum’

Almanya’da NSU kısa adıyla tanınan aşırı sağcı, ırkçı, yabancı düşmanı Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütü teröristleri tarafından 2000-2007 yılları arasında katledilen 8 Türk, bir Yunan ve bir Alman polis için 23 Şubat 2011’de bir anma töreni düzenlendi.

16.07.2018Avrupa
Acaba devletin bilinmesini istemediği birileri mi var

Acaba devletin bilinmesini istemediği birileri mi var?

“Belgelere ‘120 yıl gizlilik’ kararı konulması, ister istemez insanın aklına “Acaba devletin saklamak, gizlemek istediği; bilinmesini, duyulmasını istemediği birileri mi var?” sorusunu getiriyor.”

14.07.2018Avrupa
İlk duruşmadaki sahne, son duruşmada da tekrarlandı

İlk duruşmadaki sahne, son duruşmada da tekrarlandı

Almanya’da Türkleri öldürüp, sahipsiz ve korumasız olduklarını göstererek, ülkeden gitmelerini hedefleyen neonazi terör örgütü NSU kararının arkasında neler yaşandı? Örgütün başı Beate Zschaepe duruşma salonuna gülerek girdi ama bitik çıktı.

13.07.2018Avrupa
NSU davası bir son değil

'NSU davası bir son değil'

Almanya Federal Yargıtay Başsavcısı Peter Frank, Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde görülen Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının sona ermesine ilişkin, “Yüksek Eyalet Mahkemesinin kararı bizim için son değil” dedi.

13.07.2018Dünya
Adalet Bakanı Gül: NSU kararı tam bir hayal kırıklığı’

Adalet Bakanı Gül: NSU kararı tam bir hayal kırıklığı’

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Almanya’da 5 yıldır devam eden NSU terör örgütü davasında açıklanan kararın tam bir hayal kırıklığı olduğunu belirtti.

12.07.2018Avrupa
Neo-Nazi kararı tatmin etmedi

Neo-Nazi kararı tatmin etmedi

Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldürmek, bombalı saldırılar düzenlemek ve banka soygunları gerçekleştirmekten yargılanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü üyesi Beate Zschaepe, ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edildi. Diğer örgüt üyelerine beklenenden daha az ceza verilmesi kurban yakınlarında tepki ve düş kırıklığına neden oldu.

11.07.2018Dünya
FLAŞ

FLAŞ

11.07.2018Ankara
‘Bu dava Almanya’nın samimiyet testidir’

‘Bu dava Almanya’nın samimiyet testidir’

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı Abdullah Eren, NSU davasının, Almanya’nın tüm kurumlarıyla birlikte girdiği bir imtihan olduğunu söyledi.

10.07.2018Avrupa
NSU davasında karar yarın açıklanıyor ama kurban aileleri umutsuz

NSU davasında karar yarın açıklanıyor ama kurban aileleri umutsuz

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi, beş yıldan fazla bir zamandır devam eden NSU davasıyla ilgili kararını yarın açıklayacak. Karardan önce Münih’te bir araya gelen kurban aileleri ve avukatları, yaşadıkları hayal kırıklığını ve umutsuzluklarını anlattı.

10.07.2018Avrupa
‘NSU davası aydınlanmadı’

‘NSU davası aydınlanmadı’

NSU davasında yarın karar çıkacak. NSU davasının müdahil avukatlarından Sebastian Scharmer, “Bizim için birinci derecede önemli olan cezanın miktarı değil, davanın aydınlanması. Bu dava aydınlanmamıştır” dedi.

10.07.2018Avrupa
Büyükelçi Aydın: Vicdanları rahatlatacak bir karar istiyoruz

Büyükelçi Aydın: Vicdanları rahatlatacak bir karar istiyoruz

11 Temmuz Çarşamba günü karar duruşmasına çıkılacak NSU davasıyla ilgili yazılı açıklama yapan Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, NSU’nun bilinen ‘üçlü’den daha büyük olduğunu söyledi. Aydın, “Mahkemeden vicdanları rahatlacak bir karar bekliyoruz” dedi.

8.07.2018Avrupa
Avukat Carsten Ilius: Bu konu kapanmaz

Avukat Carsten Ilius: Bu konu kapanmaz

Sekizi Türk 10 kişiyi öldüren, 15 banka soygunu ve iki bombalı saldırıdan yargılanan neonazi terör örgütü NSU davasında çarşamba günü karar günü. Davada, cinayete kurban giden Mehmet Kubaşık ailesinin avukatı Carsten Ilius, Hürriyet’e özel açıklamalarda bulundu. Dışarıda dolaşan suçluların olduğunu belirten Ilius, “NSU davası çarşamba günü bitmiş olmayacak” dedi.

7.07.2018Avrupa
Yüzyılın davası nasıl sonuçlanacak

Yüzyılın davası nasıl sonuçlanacak

Almanya’da Türk avına çıkan neonazi terör örgütü NSU davası, 6 Mayıs 2013’te başladı. 5 yılı aşkın sürdü. Bugüne kadar 437 duruşma yapıldı. Yaklaşık 25 bin kişi ve ayrıca bilirkişiler duruşmaları izledi.

7.07.2018Avrupa
‘Keup Caddesindeki Kuaför’ yeniden gösterildi

‘Keup Caddesindeki Kuaför’ yeniden gösterildi

NSU’nun, 2004’te Almanya’nın Köln kentindeki Keup Caddesi’nde gerçekleştirdiği ırkçı saldırıyı anlatan ‘Keup Caddesindeki Kuaför’ adlı belgesel filmi, Hamburg’da tekrar gösterime girdi.

18.06.2018Avrupa
5 yılda 430 duruşma yapıldı, en önemli sorular yanıtsız kaldı

5 yılda 430 duruşma yapıldı, en önemli sorular yanıtsız kaldı

Almanya’da 8’i Türk 10 cinayet, 3 bombalı saldırı ve 15 banka soygunu gerçekleştiren NSU çetesinin yargılandığı davanın üzerinden tam 5 yıl geçti. Gizli tanıkların da yargı sürecinde şüpheli şekilde öldüğü davada bugüne kadar 430 duruşma yapıldı. Bu ay içinde bitmesi beklenen davada ‘Benim babam, eşim veya oğlum neden seçildi? Güvenlik birimleri ne biliyordu? NSU gerçekten sadece 3 kişiden mi oluşuyordu?’ gibi en önemli sorular yanıtsız kaldı.

11.06.2018Avrupa