NSU davasında karar yarın açıklanıyor ama kurban aileleri umutsuz

NSU davasında karar yarın açıklanıyor ama kurban aileleri umutsuz

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi, beş yıldan fazla bir zamandır devam eden NSU davasıyla ilgili kararını yarın açıklayacak. Karardan önce Münih’te bir araya gelen kurban aileleri ve avukatları, yaşadıkları hayal kırıklığını ve umutsuzluklarını anlattı.

Haberin Devamı

NSU tarafından Dortmund’ta öldürülen Mehmet Kubaşık’ın kızı Gamze Kubaşık ve seri cinayetlerin ilk kurbanı Enver Şimşek’in oğlu Abdulkerim Şimşek, babalarının acısının hiçbir zaman dinmediğini dile getirdi. Koluna babasının adını dövme yaptıran Gamze Şimşek şöyle dedi:

NSU davasında karar yarın açıklanıyor ama kurban aileleri umutsuz

“Mehmet Kubaşık benim babamdı. O benim için en önemli insandı. Dünyanın en iyi insanıydı. Bu kaderle yaşamak öyle kolay değil. Babamı NSU öldürdü. Beş yıl önce dava başlarken çok umutluydum. Merkel’in cinayetlerin tüm yönleriyle aydınlatılacağı sözüne inandım. Ama bu sözler yerine gelmedi. Beş yıl sonra yaşadığım bir düş kırıklığı. Ben ve ailem sorularımla baş başa bırakıldık. İçimde büyük bir boşluk var. Biz tüm destekçilerin yargı önüne çıkmasını ve sorgulanmasını talep ediyoruz. Babam nasıl kurban seçildi, bilmek istiyorum. İstihbarat tüm bildiklerini açıklasın. Tüm dosyalar açılsın.”

Haberin Devamı

NSU davasında karar yarın açıklanıyor ama kurban aileleri umutsuz

BUNLAR TESADÜF OLAMAZ
İlk kurban Enver Şimşek’in oğlu Abdülkerim Şimşek de şöyle dedi:
“Babam kendisine ateş edildiği zaman ne düşündü? Saatlerce kanlar içinde yatarken nasıl bir acı hissetti? Eğer babam başka bir yerde çiçek satsaydı, belki hayatımız bugün başka türlü bir seyir izlerdi. Ben kurbanların tesadüfen seçildiğine inanmıyorum. Bu sorulara bugüne kadar cevap verilmedi. Dışarda serbest dolaşan yardımcıları olduğu gerçeğini dışlamak istemiyorum. Dosyalar niçin yok edildi? Ben mahkemenin sonunda düş kırıklığı yaşıyorum. Her şey boşunaymış.”

MUHBİRLER İFADE VERMELİ
Şimşek ailesinin avukatı Seda Başay Yıldız, çarşamba günü verilecek kararla bu davanın aydınlanma sürecinin sona ermiş olmayacağını vurguladı. Yıldız, “Dosyalar açılmalı ve muhbirler hiçbir kısıtlama olmadan ifade vermeli” dedi.

NSU 3’LÜ DEĞİL, BİR AĞDI
Kubaşık ailesinin avukatı Sebastian Scharmer, neonazi terör örgütü NSU üç kişiden oluşuyor mitinin sona ermesini istedi. Scharmer “NSU üçlü değil, bir ağdı” dedi.

Haberin Devamı

‘KEUP’A BOMBA SENARYOYDU’
Köln’ün Keup Caddesi’ndeki bombalı saldırıda yaralanan Kemal G., NSU olayının bir senaryo olduğunu, devletin içinde yuvalanmış gizli güçlerin bu senaryoyu yazdığını, mahkemenin kararıyla bu senaryonun finalinin oynanacağını savundu. Kemal G., “ Bu olaylar aydınlığa kavuşmadığı sürece bizim yaramız kabuk bağlamaz ve Alman demokrasisi lafta kalır” dedi.
Bombalı saldırıda yaralanan Arif S., Alman siyasetçilerin kendileriyle ilgilenmediğini söyledi ve “Biz maddi değil manevi destek beklerdik” diye konuştu.