EKSTRA
MENÜ

Kovada Gölü

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 113 haberi bulunmuştur.

Kovada Gölü Haberleri

Toroslar’da cip safari zamanı

Toroslar’da cip safari zamanı!

Maceracı ruhunuzu harekete geçirecek; derin kanyonları, coşkun nehirleri ve yemyeşil ormanları aşabileceğiniz heyecanlı bir yolculuk mu düşlüyorsunuz? Öyleyse buyurun zirvelerin, gürül gürül çağlayan nehirlerin, etkileyici vadilerin arasından geçeceğiniz cip safariye...

10.10.2021Seyahat
Doğanın kalbinde sonbahar güzelliği: Milli parklar... 4 bölge ve 7 şehirden 11 milli park

Doğanın kalbinde sonbahar güzelliği: Milli parklar... 4 bölge ve 7 şehirden 11 milli park

Hafta sonunda biraz enerji toplamak için huzurlu yerlere gitmek herkesin isteği. Hazır 1 Ekim itibarıyla milli parkların neredeyse hepsi açılmışken yola çıkmanın tam zamanı. Peki hangilerini tercih etmeli? İşte sonbaharın tadını çıkaracağınız 4 bölge ve 7 şehirden 11 milli park...

2.10.2021Gündem
Son dakika: Ispartada 30 yıl sonra ilk kez görüldü Araba çarpmasıyla hayatını kaybetti

Son dakika: Isparta'da 30 yıl sonra ilk kez görüldü! Araba çarpmasıyla hayatını kaybetti

Isparta'da Eğirdir'i Kovada Gölü'ne bağlayan kanalın kenarında ölü su samuru bulundu. Geçen ay bir amatör balıkçının cep telefonuyla çektiği görüntüler, Eğirdir Gölü'nde su samuru varlığına ilişkin heyecan yaratmış, ancak 30 yılı aşkın süredir gölde yapılan araştırmalarda bu hayvana rastlanmadığı açıklanmıştı.

5.06.2021Gündem
Kovada Gölü Milli Parkı Nerede Ve Nasıl Gidilir Kovada Gölü Milli Parkı Konaklama, Kamp, Giriş Ücreti Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Kovada Gölü Milli Parkı Nerede Ve Nasıl Gidilir? Kovada Gölü Milli Parkı Konaklama, Kamp, Giriş Ücreti Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Isparta'nın Eğirdir ilçesinde yer alan Kovada Gölü Milli Parkı, ziyaretçilerin ilgi odağı haline gelmiştir. Görülmeye değer doğası, keşfedilmeyi bekleyen bölgeleri ile doğa tutkunlarının uğrak yerlerinden biridir. Kovada Gölü Milli Parkı hakkında merak ettiğiniz bilgileri derledik.

24.02.2021Seyahat
Kovada Gölü Milli Parkı, hayran bırakıyor

Kovada Gölü Milli Parkı, hayran bırakıyor

Isparta'nın Eğirdir ilçesinde bulunan Kovada Gölü Milli Parkı, seyri doyumsuz manzarasıyla görenleri etkiliyor.

28.12.2020Seyahat
Kovada Gölü Milli Parkı, hayran bırakıyor

Kovada Gölü Milli Parkı, hayran bırakıyor

ISPARTA'nın Eğirdir ilçesinde bulunan Kovada Gölü Milli Parkı, seyri doyumsuz manzarasıyla görenleri etkiliyor.

28.12.2020Güncel
Huzurun adresi Kovada Gölü Milli Parkı ziyaretçilerini cezbediyor

Huzurun adresi Kovada Gölü Milli Parkı ziyaretçilerini cezbediyor

Isparta'daki güz renklerinin hakim olduğu Kovada Gölü Milli Parkı, renk cümbüşüyle ziyaretçilerine kendini hayran bırakıyor.

17.12.2020Seyahat
Kış mevsiminde sonbahar renkleriyle süslendi: Kovada Gölü Milli Parkı

Kış mevsiminde sonbahar renkleriyle süslendi: Kovada Gölü Milli Parkı

Isparta'nın Eğirdir ilçesinde özel izin ve randevuyla giriş yapılabilen Türkiye'nin tek kasnak meşesi ormanı ve aynı bölgedeki Kovada Gölü Milli Parkı ve çevresi, kış mevsiminde sonbahar renkleriyle süslendi.

9.12.2020Seyahat
Eğirdirde kış mevsiminde sonbahar renkleri

Eğirdir'de kış mevsiminde sonbahar renkleri

ISPARTA'nın Eğirdir ilçesinde özel izin ve randevuyla giriş yapılabilen Türkiye'nin tek kasnak meşesi ormanı ve aynı bölgedeki Kovada Gölü Milli Parkı ve çevresi, kış mevsiminde sonbahar renkleriyle süslendi.

8.12.2020Güncel
Tektonik göller nedir İşte Türkiyedeki tektonik göller

Tektonik göller nedir? İşte Türkiye'deki tektonik göller

Tektonik göller ince, uzun çöküntü hendeği şeklinde, veya geniş uzun bir yapıda olabilirler Doğu Afrika'daki Çad Gölü, Victoria Gölü, Rudolf Gölü ,Tanganika Gölü, Albert Gölü; Orta doğudaki Lut Gölü, Asya'daki Baykal Gölü tektonik göllerdendir. Tektonik göller nedir? İşte Türkiye'deki tektonik göller hangileri?

25.10.2020Gündem
Ispartanın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Ispartada Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Isparta'nın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Isparta'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Hem göller bölgesinde yer alası ile hem de güller diyarı olması nedeni ile ünlü olan Isparta ilinin ilçeleri hangileridir? Isparta ili Türkiye’nin hangi bölgesinde yer alır? Isparta gezilecek yerler, Isparta tarihi yerler nerelerdir? Isparta ili ile ilgili olan bilgiler yazının devamında bulunmaktadır.

25.09.2020Seyahat
Kovada Gölü nerede ve hangi şehirde Kovada Gölü oluşumu, özellikleri, derinliği, büyüklüğü

Kovada Gölü nerede ve hangi şehirde? Kovada Gölü oluşumu, özellikleri, derinliği, büyüklüğü

Oldukça sığ bir göl olan ve Eğirdir ilçesinin 29 kilometre güneyinde bulunan Kovada Gölü, benzersiz flora zenginliğine sahiptir. Açık havada eğlenme ve dinlenme amaçları doğrultusunda tercih edilen Kovada Gölü, 6534 hektar büyüklüğündedir. Peki, Kovada Gölü nerede ve hangi şehirdedir? Kova Gölü oluşumu, özellikleri, derinliği, büyüklüğü nelerdir? İşte, tüm detaylar.

5.06.2020Seyahat
Kovada alarmı

Kovada alarmı

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, 5 milyon yıl önce tektonik hareketlerle oluşan Isparta’daki Kovada Gölü’nün tarım atıkları nedeniyle tehlike altında olduğunu belirterek uyardı:

9.03.2020Gündem
Doğa harikası Kovada Gölünün son hali

Doğa harikası Kovada Gölü'nün son hali

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, doğa- orman müzesini andıran Isparta'daki Kovada Gölü'nün, Eğirdir'le bağlantılı kanalda tarım atıklarının depolanması nedeniyle çöp kovasına döndüğü söyledi. Kesici, "Kovada Gölü kirlilik ve ihmal yüzünden 'zehir saçan' bir göle, bataklığa dönüştü. Böyle giderse Kovada, son nefesini vermeye yakın bir göldür. Yıllar öncesi suyundan çay demlediğimiz, içtiğimiz gölün suyu artık içilemez su haline gelmiştir" dedi.

8.03.2020Gündem
Doğa harikası Kovada Gölünün son hali içler acısı

Doğa harikası Kovada Gölü'nün son hali içler acısı

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, doğa- orman müzesini andıran Isparta'daki Kovada Gölü'nün Eğirdir'le bağlantılı kanalda tarım atıklarının depolanması nedeniyle çöp kovasına döndüğü söyledi. Kesici, "Kovada Gölü kirlilik ve ihmal yüzünden 'zehir saçan' bir göle, bataklığa dönüştü. Böyle giderse Kovada, son nefesini vermeye yakın bir göldür. Yıllar öncesi suyundan çay demlediğimiz, içtiğimiz gölün suyu artık içilemez su haline gelmiştir" dedi.

8.03.2020Gündem
Eğirdir Gölünü kurutan borular

Eğirdir Gölü'nü kurutan borular

ISPARTA Eğirdir Gölü'nün yüzeyi, 10 yılda 520 kilometrekareden 436 kilometrekareye düştü. Bu azalmaya, tarım arazilerinde kullanılmak üzere devasa borularla binlerce ton su alınmasının neden olduğu, yaşanan su kaybının iki Kovada Gölü, iki Gölcük Gölü kadar olduğu kaydedildi.

17.11.2019Gündem
Üniversiteli 900 ‘kaşif’ Batı Akdeniz’i keşfediyor

Üniversiteli 900 ‘kaşif’ Batı Akdeniz’i keşfediyor

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) öğrencilere yönelik başlattığı "Keşif Isparta" projesinin son rotasını Burdur'un Ağlasun ilçesinde yer alan ve aynı zamanda "UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi"nde bulunan Sagalassos Antik Kenti'ne gerçekleştirdi. Nisan 2017'de başlayan "Keşif Isparta" kapsamında toplamda 15 rotada 10 gezi düzenlenerek 2 bin kilometre yol kat edildi. SDÜ'lü 900 genç kaşif, Batı Akdeniz Bölgesi'nin doğal ve tarihi değerlerini keşfetti.

30.11.2017Eğitim
Gül kokmasa da güzel şehir: Isparta

Gül kokmasa da güzel şehir: Isparta

Arkadaşlar, öncelikle şunu belirterek başlayalım: Şehir gül kokmuyor! Bu kesin bilgi, yayabiliriz. Isparta hakkında pek de bir şey bilmeyenler tarafından yayılan bir şehir efsanesi olabilir, bilemiyoruz. Ya da cidden gül üretiminin yapıldığı bölgelerde, tarla kenarında falan kokuyordur. Veyahut gül kokusu beklentisi ile gelenler psikolojik olarak "Aaa hakikaten gül yahu, bak bak alıyor musun kokuyu? Mis valla mis!" gibilerinden gaza gelmiş olabilir. Ama size doğruyu söylemek bizim boynumuzun borcu.

1.11.2016Kampüs
Eğirdir gölü temizlenecek

Eğirdir gölü temizlenecek

ISPARTA’nın Eğirdir İlçesi’ndeki Türkiye’nin en büyük ikinci tatlı su havzası Eğirdir Gölü’nü kirlilikten kurtarması amacıyla ‘kuşak kanalizasyon’ projesi için hazırlıklara başlandı.

28.08.2015Ekonomi
Ağaca asılı ölü vaşak bulundu

Ağaca asılı ölü vaşak bulundu

Isparta'nın Eğirdir İlçesi’nde iple ağaca bağlanmış vaziyette, nesli tükenme tehlikesinde olan ölü vaşak bulundu.

4.06.2015Gündem
Davraz kardan yana şanslı

Davraz kardan yana şanslı

Türkiye’nin önde gelen kayak merkezlerinde yağış eksikliğine bağlı kar sorunu geçen hafta da devam etti.

2.03.2014Seyahat
Van Gölü buharlaşıyor

Van Gölü buharlaşıyor

Kuraklık ve kar yağışının azalması Van Gölü’nü de vurdu. Uzmanlar gölün 10 ile 15 metre arasında çekildiğini, su seviyesindeki düşüşün ise 1 metre 70 santimetre olduğunu söyledi.

26.02.2014Gündem
50 yılda 36sı kurudu

50 yılda 36'sı kurudu

Gölller Bölgesi’nde Isparta, Burdur ve Antalya ile çevre iller Konya, Mersin, Hatay ve Afyonkarahisar olmak üzere toplam 7 ile yönelik araştırmaya göre, son 50 yıl içinde 36 göl tamamen kurudu, 14 göl de kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya.

2.02.2013Gündem
Son 50 yılda 36 göl kurudu

Son 50 yılda 36 göl kurudu

Antalya, Isparta, Burdur, Denizli, Kaş Platformu’nun, 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü nedeniyle 7 ilde yaptığı araştırmaya göre, son 50 yılda 36 göl tamamen kururken, 14 göl ise hızla kuruma tehlikesiyle karşı karşıya.

2.02.2013Gündem
Yedi renkli Eğirdir Gölü

Yedi renkli Eğirdir Gölü

Isparta’nın Eğirdir Gölü rüzgara ve ışığa göre renk değiştiriyor ve “Yedi renkli” diye anılıyor. Bu yıl yağışların artmasıyla gölün su seviyesi bir metre yükseldi, doğa yeniden canlandı. Yalvaç İlçesi’ndeki Taşevi Plajı kaymakamlık tarafından düzenlendi. Kumsalı, yeşil alanları, sosyal tesisi, gül bahçesi ve piknik alanlarıyla dört dörtlük bir plaj görünümüne kavuştu.

13.06.2010Seyahat
Isparta’ya teknik ekip gönderildi

Isparta’ya teknik ekip gönderildi

Süleyman Demirel Demokrasi Müzesi’nde görevli 3 genç, 13 Martta deniz bisikletiyle açıldıkları Eğirdir Gölü’nde kaybolmuşlardı.

27.03.2010Gündem
Gölde kaybolan 3 arkadaş hala bulunamadı

Gölde kaybolan 3 arkadaş hala bulunamadı

ISPARTA'da, Eğirdir Gölü'nde geçen cuma günü deniz bisikletiyle gezintiye çıkan ve bir daha kendilerinden haber alınamayan üç arkadaş 26 yaşındaki Sever Özkan, 25 yaşındaki Ümit Gökdere ve 28 yaşındaki Bilal Duran'ı arama çalışmaları sürüyor.

15.03.2010Gündem
Göller yöresinin yarısı kurudu

Göller yöresinin yarısı kurudu

KÜRESEL ısınmanın etkisiyle Göller Bölgesi'ndeki 65 gölden 31'i tamamen kurudu, 11 göl kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

2.02.2010Gündem
Göller Bölgesi, gölsüz kalıyor

Göller Bölgesi, gölsüz kalıyor

Küresel ısınmanın etkisiyle Göller Bölgesi'ndeki 65 gölden 31'i tamamen kurudu, 11 göl kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

2.02.2010Gündem
Atlastan çok özel hediye

Atlas'tan çok özel hediye

Keşif ve coğrafya dergisi Atlas, temmuz sayısında "Türkiye Saklı Cennetler Atlası" hediye ediyor.

2.07.2009Gündem
Gölde kaybolan kişinin cesedi bulundu

Gölde kaybolan kişinin cesedi bulundu

Isparta'nın Eğirdir ilçesinde, gölde balık tutarken bindikleri kayığın rüzgar nedeniyle devrilmesi sonucu kaybolan gencin cesedi bulundu.

16.02.2009Gündem

Yazar Sonuçları

Renk değiştiren Göl Eğirdir

Isparta ili sınırlarında yer alan Eğirdir, her mevsim ve günün her saatinde renk değiştiren Eğirdir Gölü, tapusu Eğirdir halkı tarafından Ulu Önder Atatürk’e verilen Can Adası, Türk Silahlı kuvvetlerinin meşhur Dağ Komando Okulu, dünyada eşine az rastlanan Kasnak Meşesi ve Sığla Ormanları, Türkiye’nin en önde gelen Kemik Hastalıkları Hastanesi, elma, şeftali bahçeleri, denizi aratmayan plajları ve sadece Eğridir’de görülen Apollon Kelebeği ile tarih ve doğa zengini bir yerleşim, aynı zamanda doğa ve kültür turizminden hakettiği ilgiyi tam anlamıyla göremeyen bir ilçe.

8.08.2021

Çiçeklerin başkentinde doğayla baş başa

Halısı, gülü ve son yıllarda turizmin lokomotifi haline gelen lavanta tarlalarıyla öne çıkan Isparta, sonbaharda da doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor. Şehrin saklı hazinesi Yazılı Kanyon’a adını veren yazıttaki çağrıya kayıtsız kalamayacaksınız: “Ey yolcu, yol hazırlığını yap ve koyul yola, şunu bilerek: Hür kişi sadece karakterinde hür olan kişidir.”

25.10.2020

Türkiye’nin çiçek bahçesinde hasat başladı

Isparta’yı bir cümlede anlatmak gerekse, Türkiye’nin çiçek bahçesi derim. Gülün ve lavantanın başkenti olan şehre yaz gelince, renkler ve kokular saklandıkları yerden çıkıp dört bir yana saçılıyor. Pembesinden sarısına güller, morla yeşili birbirine karıştıran lavanta tarlaları, insana doğanın pozitif enerjisini yüklüyor. Yaz başında yapılan gül hasadı ile sonuna doğru yapılan lavanta hasadı, hem bir festival havası hem de turizm hareketliliği kazandırıyor. Gül ve lavantadan yapılan ürünler, el emeği göz nuru geleneksel üretimin inci taneleri olarak öne çıkıyor. Peki şehre sadece çiçek dermeye mi gidilir? Tabii ki hayır! Buyurun Isparta’yı birlikte gezelim.

20.05.2019

Akaydın, 2. kez başkan adaylığına hazır gibi...

ANTALYA Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, CHP’li belediyeler içinde aday adaylığı için ‘sahneye’ ilk çıkan oldu. 5. sınıfa geçmenin sevinci yani yeniden aday olma umudu taşıdığı anlaşılan Akaydın, ‘Hizmette 4. yıl’ çıkışını ulusal ve yerel gazeteciler önünde yaptı. İki yıl öncesine göre rahattı, Deniz Baykal karşıtı İl Başkanı Devrim Kök göreve gelmişti, Muratpaşa ve Konyaaltı belediye başkanları Süleyman Evcilmen ve Muhittin Böcek’le ‘bir ölçüde’ yaşadıkları ‘çekişme’ler durulmuştu. Konuşması ve tavrı, partideki birlik ve beraberliği sırtlamış gibiydi, daha tecrübeli bir siyasetçi olmuştu.

16.04.2013

10 şehirden denizli, lezzetli, manzaralı bayram rotaları

Bayramla birlikte sıcaklar daha da insafa gelecek. Türkiye’nin yazlık mekanlarında en güzel günler başlıyor. Onun için kısa da olsa bu tatili değerlendirmekte yarar var. Tatili sadece denize girmekle kısıtlamayın. İzleyeceğiniz ilginç rotalar da yaşam pilinizi şarj etmenize yardımcı olacaktır.

5.08.2012