ANTALYA HABERLERİ

GÖLLERİN CANI KESİLDİ

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
11.06.2020 - 08:31 |Son Güncelleme :

Kuraklık ve kirlilik nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Göller Yöresi için acil eylem planı çağrısı yapan T TKD Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, “Van Gölü’nün 3 katı büyüklükte göl yüzey alanını kaybettik” dedi.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

SULAK alanlar ve sulak alanların korunması üzerine çok sayıda araştırması bulunan Türkiye Tabiatı Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı ve göl uzmanı Dr. Erol Kesici, önlem alınmazsa Göller Bölgesi’nin haritadan silinebileceğini belirterek bölgedeki tüm gölleri kapsayan özel bir acil eylem planı oluşturulmasını önerdi.

ÇEKİLME HIZLANDI

Antalya, Burdur, Isparta, ve Konya’yı içine alan bölgedeki göl varlığı üzerinde yürütülen yüzey araştırmalarıyla ilgili bilgi veren Erol Kesici , son derece zengin bir fauna varlığına evsahipliği yapan ve omurgalı fosilleri barındıran havzada yaşanan çekilmenin hızlandığı uyarısında bulundu. Son 50 yılda 50’ye yakın irili ufaklı doğal gölün kaybedildiğinin altını çizen Kesici, diğer göllerin de aynı kaderi yaşamaması için vakit kaybedilmeden harekete geçilmesini istedi.

GÖLLERİN CANI KESİLDİ

BİR DOĞA HARİKASI

İklim krizinin etkilerinin gözle görülür ölçüde hissedildiğine, artan su tüketiminin su kaynaklarını azalttığına ve bölgenin su fakiri haline geldiğine dikkat çeken Kesici, kuraklık ve kirlilikle mücadele için gerekli önlemlerin alınması, Göller Bölgesi’nde bulunan stratejik ve yenilenebilir içme suyu rezervinin rehabilite edilerek kurtarılması gerektiğine vurgu yaptı.

HARİTADAN SİLİNECEK

Çekilmeyi hızlandıran temel sebeplerin vahşi tarımsal sulama, fabrika atıkları ve su kaynaklarında doğal yapıyı bozan uygulamalar olduğunu belirten Dr. Kesici, “Eskiden 50–60 santimetreden su alınırken artık 100 metreden su çıkmıyor. Van Gölü’nün 3 katı büyüklükte yüzey alanı olan göllerimizi kaybettik. Nem ve yağışlardaki ciddi azalmanın nedeni budur. Beyşehir, Eğirdir, Akşehir, Burdur, Eber, Acıgöl, Suğla, Ilgın, Işıklı, Salda ve Kovada gibi irili ufaklı gölleri bünyesinde bulunduran Göller Yöresi, önlem alınmazsa çöle dönüşecek ve haritadan silinecek” dedi.

AĞIR METAL YOĞUNLUĞU

Bölgedeki tatlı su gölleri ve doğal göllerde yaptıkları incelemelerde, biyolojik ve kimyasal atıkların yanında ağır metal yoğunluğunun da ortaya çıktığını ifade eden Kesici, şunları söyledi: “Göllerimizi çöp kovasına dönüştürdük. Sularımız azalmakta ve azaldıkça daha da çok kirlenmekte. Birinci derecede içme ve kullanma suyu olarak stratejik önemi olan Eğirdir Gölü’ndeki en büyük sorun tarımsal kirlilik. Bu kirli suları kullanarak elde ettiğimiz tarım ürünleri de sağlıklı değil. Beyşehir Gölü giderek azaldı ve çürümeye yüz tuttu. Kirliliğin alabildiğine arttığı Eber Gölü suyu da artık yemyeşil bir hal aldı. Kovada Gölü, balığı yenilmez, suyuna girilmez hale geldi. Akşehir Gölü haritadan silindi. Antalya’daki Yamansaz da aynı kaderi yaşıyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden GÖLLERİN CANI KESİLDİ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Haziran 2020 tarihinde saat 08 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça GÖLLERİN CANI KESİLDİ haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

30 Ekim 2020, Cuma
 • İmsak
  05:52
 • Güneş
  07:12
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  18:10
 • Yatsı
  19:25
Sayfa Başı