EKSTRA
MENÜ

Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Karpal Tünel Sendromu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 121 Karpal Tünel Sendromu haberi bulunmuştur.

Karpal Tünel Sendromu Haberleri

Ev temizliği yaparken sakatlanmalara dikkat: Bez sıkmayın

Ev temizliği yaparken sakatlanmalara dikkat: Bez sıkmayın

Koronavirüs salgını nedeniyle evde kalma süremiz uzadıkça detaylı ev temizliğine ayırdığımız süre de arttı. Dr. Öğr. Üyesi Fizyoterapist Gözde Başbuğ, temizlik yaparken omurga anatomisinin korunmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, Dönme ve ani eğilmeler travmalara, bel fıtığına, yaralanmalara neden olabilir. Temizlik bezini de rotasyonel hareketlerle sıkmamalıyız, avuç içinde bastırarak kullanmalıyız dedi.

28.09.2020Sağlık
O hastalığa dikkat Poşet bile taşıyamayabilirsiniz

O hastalığa dikkat! Poşet bile taşıyamayabilirsiniz

Sürekli, aynı şekilde yapılan hareketler el, bilek ve dirseklerde önemli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu sorunların başında ise daha çok bilgisayar başında çalışanlarda görüldüğü için halk arasında ‘Mouse Hastalığı’ olarak da bilinen ‘Karpal Tünel Sendromu’ geliyor.

14.09.2020Sağlık
Uyuşma, karıncalanma ve yanma… Bu belirtilere dikkat

Uyuşma, karıncalanma ve yanma… Bu belirtilere dikkat!

Herhangi bir sinir telinin herhangi bir seviyede basıya uğraması, dolaşımın bozulması zedelenmesi durumuna Tuzak Nöropatit dendiğini aktaran Nöroloji Uzmanı Dr. Hasan Akdemir, bunun vücudun farklı bölgelerinde görülebileceğini aktardı.

14.08.2020Sağlık
Ofislerde Omurgamıza 60 Kilo Yük Biniyor: Uzmanından İş Yeri Yogası

Ofislerde Omurgamıza 60 Kilo Yük Biniyor: Uzmanından İş Yeri Yogası

Pandemi süresince uzun süre evde kalmak vatandaşları da hareketsiz bıraktı. Yeni normal ile birlikte ofislerde de hareketsiz kalmamak için Fizyoterapist Gülşah Konakoğlu, iş yeri yogasını öneriyor.

1.07.2020Spor Fitness
“ALS’nin ilk belirtileri sinir sıkışması sanılıyor”

“ALS’nin ilk belirtileri sinir sıkışması sanılıyor”

Motor nöron hücrelerinin hastalığı olarak bilinen Amyotrofik Lateral Skleroz’da(ALS) erken tanının önemine dikkat çeken Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Burcu Örmeci, ALS belirtilerinin çok sayıda hastalıkla karıştırılmasının tanıyı geciktirebileceğine vurgu yaptı.Doç.Dr.Örmeci, "ALS’nin ilk bulguları çoğunlukla tek taraflı ve elde ortaya çıkıyor. Örneğin sağ elde baş parmakta güçsüzlük ve baş parmağın avuç içi bölümündeki kabarıklığında azalma olabilir” dedi.

23.06.2020Sağlık
Anti Tiroglobulin - Anti TPO nedir Değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

Anti Tiroglobulin - Anti TPO nedir? Değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

Anti Tiroglobulin ve Anti TPO bağışıklık sistemini önemli derecede etkileyen antikorlardır. Tiroid bezi hastalıklarının tespit edilmesinde önemli rol oynarlar. Anti Tiroglobulin ve Anti TPO testlerini yaptırarak, herhangi bir hastalığınızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Anti Tiroglobulin ve Anti TPO hakkında detaylı bilgileri derledik.

8.06.2020Sağlık
Evden çalışanlar için egzersiz yazılımı geliştirildi

Evden çalışanlar için egzersiz yazılımı geliştirildi

İş sağlığı ve güvenliği sektörü kuruluşu TürkGüven'in Üst Yöneticisi (CEO) Alp Timurhan Çevik, masa başında uzun saatler boyunca çalışanlara yönelik egzersiz yazılımı Pergono'yu geliştirdiklerini belirterek, "Tamamı fizyoterapistler tarafından tasarlanan egzersiz hareketlerini içeren yazılım, bilgisayara yüklendikten sonra egzersiz saati geldiğinde otomatik aktive oluyor ve kullanıcıyı egzersiz hareketleri ile yönlendiriyor." dedi.

24.04.2020Teknoloji
Elleriniz mi Uyuşuyor İşte Nedeni...

Elleriniz mi Uyuşuyor? İşte Nedeni...

Yaşınız ve işiniz ne olursa olsun elleriniz sürekli olarak çalışmaktadır. Bu nedenle elde oluşabilecek sorunlar kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkileyebiliyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. İbrahim Rızvanoğlu konu hakkında önemli bilgiler verdi.

16.12.2019İyi Yaşam
Kas ağrılarının nedeni endokrin hastalık da olabilir

Kas ağrılarının nedeni endokrin hastalık da olabilir

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Turhan Özler, endokrin hastalıklarının ortopedik rahatsızlıkları da beraberinde getirdiğini belirterek, “Kemik ağrısı, sinir sıkışması, topuk ağrısı gibi şikâyetlerin altında endokrin hastalıklar yatabilir” dedi.

3.12.2019Sağlık
Karpal Tünel Sendromu (KTS) nedir

Karpal Tünel Sendromu (KTS) nedir?

Karpal Tünel Sendromu (KTS) mesleki kas iskelet sistemi hastalıklarından biridir. Parmak uyuşması, bilek ağrısı, başparmakta güç kaybı gibi problemlerle kendisini gösteren karpal tünel sendromu belirtileri kişiden kişiye göre değişebilir, belirtilerin sadece biri, bir kısmı veya birçoğu görülebilir. Peki, karpal tünel sendromu nedir?

29.08.2019Sağlık
Hafta hafta hamilelik- 28. hafta ile 33. hafta arası

Hafta hafta hamilelik- 28. hafta ile 33. hafta arası

Hamilelikte 28 ile 33.hafta arası anne adayında ve bebekte ne gibi değişimler yaşanır?

Masa Başında Çalışıyorsanız Bu Egzersizleri Mutlaka Yapın

Masa Başında Çalışıyorsanız Bu Egzersizleri Mutlaka Yapın

Özellikle masa başında çalışanlar sıklıkla bel, boyun, sırt ağrısı gibi problemler, postür sorunları yaşıyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Altınel, birkaç basit önlem ve egzersizle bu soruların önüne geçmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Kadınların kâbusu olan hastalığın yeni tanı yöntemi keşfedildi

Kadınların kâbusu olan hastalığın yeni tanı yöntemi keşfedildi

Genital ve pelvik ağrının en sık nedenlerinden biri olan ’Pudendal Sinir Sıkışması’, bir diğer adıyla ’Pudendal Nöropati’nin Türkiye’de her 15 kadından birinin sorunu olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Burcu Örmeci, yeni bir tanı yöntemi geliştirdi. Yöntem, uluslararası otoritelerce de kabul gördü.

3.01.2019Sağlık
Karpal tünel sendromu nedir Nasıl tedavi edilir

Karpal tünel sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

Nöroloji Uz. Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, her yaş grubunda görülebilen önemli bir bilek rahatsızlığı olan her ’karpal tünel sendromu’nun daha çok orta yaş grubundaki kadınlarda ortaya çıktığı söyledi.

2.01.2019Sağlık
Karpal tünel sendromu nedir

Karpal tünel sendromu nedir?

Karpal tünel sendromu özellikle bilgisayar başında çok fazla zaman geçirenlerin muzdarip olduğu bir sağlık problemidir. Sinir sıkışmaları arasında en sık görülen karpal tünel sendromu, bilek ve parmaklarınızda uyuşma ve sızlama gibi semptomlarla kendini gösterebilir. Peki, karpal tünel sendromu nedir?

18.12.2018Sağlık
EMG nedir Elektromiyografi hakkında merak edilenler

EMG nedir? Elektromiyografi hakkında merak edilenler

Vücudumuzdaki sinir ve kasların değerlendirildiği bir yöntem olan EMG hakkındaki ayrıntıları internette sorgulayan vatandaşlar, EMG yöntemi hakkında tüm detayları öğrenmek istiyor. Peki, EMG nedir? İşte, Elektromiyografi işlemine dair bilinmesi gerekenler...

7.11.2018Sağlık
Masa Başında Çalışıyorsanız Egzersizi İhmal Etmeyin

Masa Başında Çalışıyorsanız Egzersizi İhmal Etmeyin

Özellikle masa başında çalışanlar sıklıkla bel, boyun, sırt ağrısı gibi problemler, postür sorunları yaşıyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Altınel, birkaç basit önlem ve egzersizle bu soruların önüne geçmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Masa başı çalışıyorsanız sizin de başınıza gelebilir

Masa başı çalışıyorsanız sizin de başınıza gelebilir!

El hastalıkları içinde en sık karşılaşılan karpal tünel sendromu özellikle masa başı çalışanlarının hayatını kâbusa çevirebiliyor. Nöroşirurji Uzmanı Op. Dr. Kerem Bıkmaz konu ile ilgili bilgiler verdi.

10.10.2018Sağlık

Karpal Tünel Sendromu nedir?

El bileği hizasında başparmak, işaret parmağı ve orta parmağın ve yüzük parmağının iç yüzünün yarısının hissetmesini ve ayrıca parmakların ince bir kısım hareketleri yapmasını sağlayan kasların çalışmasını sağlayan Median sinir adındaki sinirin sıkışması sonucu ortaya çıkmaktadır.

19.07.2018Gündem
Kronik Böbrek hastalığı nedir

Kronik Böbrek hastalığı nedir?

Kronik böbrek hastalığı değişik nedenlere bağlı olarak böbrek parenkimasında geri dönüşümsüz iltihabi ve degeneratif değişikliklerin ortaya çıktığı hastalık grubudur. Böbrek hasarının çok ileri olmadığı bazı hastalarda, kronik değişikliklere rağmen, böbrekler vücudun gereksinimlerini karşılayabilir ve böbrek hastalığına bağlı herhangi bir klinik veya biyokimyasal anormallik gözlenmez.

14.07.2018Gündem
Meslek hastalıklarının kaydı yok

Meslek hastalıklarının kaydı yok

Türkiye’de son yıllarda 300–500 dolayında gezen yıllık yeni meslek hastalığı vakası sayısının gerçekte 40–120 bin olduğu tahmin ediliyor. İnsanlar KOAH, astım oluyor, çok çeşitli kanserlere yakalanıyor, kalp krizi geçiriyor, sağır oluyor, ciltlerinde yaralar bereler hatta kanserler gelişiyor, hepatit oluyor, HIV/AIDS oluyor, karaciğer yetmezliği gelişiyor, şarbon, Brucella vb. hastalıklara yakalanıyor ve hatta sakat kalıp ölüyorlar ama neredeyse hiç biri mesleki olarak kayıt altına alınmıyor. Diğer taraftan hipertansiyon, depresif bozukluklar, anksiyete astım, KOAH, bel ve boyun fıtığı, dermatitler, eklem ağrıları, görme bozuklukları, karpal tünel sendromu ve bazı kanser türleri de çalışanları tehdit ediyor. İşyeri Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Atınç Kayınova ile meslek hastalıklarını ve işyerlerinde sık görülen hastalıkları konuştuk.

Modern hastalık: Karpal Tünel Sendromu

"Modern" hastalık: Karpal Tünel Sendromu!

Karpal Tünel Sendromu'nun son yıllarda hızla yaygınlaşan bir hastalık olduğunu söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ufuk Nalbantoğlu, "el"deki sinsi tehlikeden 6 adımda korunmanın yollarını anlattı.

21.03.2017Sağlık
Hilterapi ile ağrı tedavisi

Hilterapi ile ağrı tedavisi

Ağrı tedavisinde kullanılan Hilterapi'nin avantajları hakkında bilgi veren Fizyoterapist Marife Tüfekçi, Hilterapi’nin kullanıldığı hastalıkları açıkladı.

25.11.2016Sağlık
Ofis hastalıklarına dikkat

Ofis hastalıklarına dikkat

Günümüzde en sık rastlanan ve en fazla iş gücü kaybına neden olan ortopedik hastalıkların başında omurga ağrıları geliyor.

Mouse parmağın dokusunu bozuyor

Mouse parmağın dokusunu bozuyor

Ellerinizde ve bileklerinizde ağrı, hissizlik ya da uyuşukluk var mı? Bu yakınmalarınız özellikle geceleri sizi uyandıracak kadar şiddetleniyor mu?

14.04.2016Sağlık
Ellerde uyuşma nedenleri ve tedavisi

Ellerde uyuşma nedenleri ve tedavisi

Ellerde meydana gelen uyuşma; elin duyusunu veren sinirlerin, omurilikten çıktıktan sonra duyusunu verdiği bölgeye kadar herhangi bir bölgede baskı altında kalması nedeni ile meydana gelir.

1.03.2016Sağlık
Ev kadınlarının kabusu Çamaşırcı Hastalığı

Ev kadınlarının kabusu 'Çamaşırcı Hastalığı'

Ev işleri dünyanın en zor işleri arasında! Ne belli bir mesaisi var, ne de işlerin sonu. Çamaşırları yıkarsınız, daha ütüleme bitmeden bir o kadar daha çamaşır dağı oluşur. Her gün yeniden yemek yaparsınız, evin temizliğine bir türlü yetişemezsiniz. Çekilecek çile değil bu ev işleri... Hastalığı da cabası!

16.02.2016Sağlık

Yazar Sonuçları

Kronik ağrıda kombine yöntem

Günümüzde çoğu meslek masa başında yapılıyor. Bunlar da zamanla özellikle bel ve boyunda kronikleşmiş ağrılara sebep oluyor.

22.08.2020

Pekçok Sebebe Bağlı Gelişen Ağrıdan Hilterapi İle Kurtulabilirsiniz

Hilterapi ile güvenli bir şekilde tepki vermeyen, hasarlı dokuları canlandırma ve diğer terapi yöntemlerinin yetersiz kaldığı rahatsızlıkları başarılı bir şekilde tedavi etmek mümkündür.

5.08.2020

Sinir sıkışması sendromu nedir ve neden olur?

Sinir sıkışması sendromu, bir sinir sıkışması ile meydana gelir. Genel olarak tek bir yerde oluşur. Gövde ve uzuvlardaki sinirler etkilenebilir. Yaygın belirtileri sinir bölgelerinde ağrı, uyuşma ve kas zayıflığı gibi durumlardır.

17.06.2020

Nöral terapi nedir? Nöral terapi nasıl uygulanır?

Nöral terapi; ağrı şikayetiyle başvuran hastalarda, otonom sinir sistemi bozuklukları olanlarda tedavi için etkili ve güçlü bir yöntemdir. Tedavide iyileşme mekanizmasını harekete geçiren bir enjeksiyon uygulanır. 19. yüzyılın başlarında yöntem oluşmaya başlamış ve gelişmiştir.

30.01.2020

Ağrı bandı hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Ağrı bandı, yani orijinal adıyla ‘’kinesio’’bant pamuk ve naylondan oluşan özel bir karışım banttır. Cildin elastik yapısını taklit etmek gibi bir özelliği vardır. Bu sayede vücut hareketlerini de kısıtlamaz. Ağrı bandı yapıştırıldıktan sonra su geçirmez özelliği, egzersiz sırasında hatta duş alırken bile çıkmaz. Ağrı bandı, vücutta yaklaşık olarak 5 gün dayanabilecek yapıya sahiptir.

2.01.2020

Fizik tedavi hakkında merak edilenler

Fizik tedavi ve rehabilitasyon temel olarak hareket sistemi hastalıklarının tanı, tedavi ve rehabilitasyonuyla uğraşan, toplum içinde rehabilitasyon uygulayan tıp dalıdır.

16.12.2019

Kuru iğneleme tedavisi kas ağrılarını ameliyatsız tedavi ediyor

Kuru iğneleme tedavisi, tetik noktasının tedavisi için çok ince bir iğnenin deriden itildiği bir tedavidir. Tamamlayıcı tedavi olan kuru iğne tedavisi tetik noktayla ilişkili olan ve geniş bir alana yayılan ağrıya sebep veren gergin kas bantlarının gevşemesi için kullanılır. Bazen bu tetik noktalar günlük işleri yapmayı zorlaştırır çünkü alana her dokunulduğunda ağrı olur ve ağrı vücudun yakın bölgelerine yayılır.

11.12.2019

Ağrı tedavisinde proloterapi

Geçmeyen, kronikleşmiş kas ve iskelet sistemi ağrılarında ‘proloterapi’ yöntemi, yüzde 90’ların üzerindeki başarı oranıyla yaygın bir şekilde uygulanmaya artarak devam etmektedir.

22.09.2019
Sol kolda karıncalanma ve uyuşma neden olur

Sol kolda karıncalanma ve uyuşma neden olur?

“Sol kolda karıncalanma ve uyuşma hissi çok farklı nedenlerle olabilir” diyen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş, sol koldaki uyuşmanın nedenlerini ve hangi hastalıkların habercisi olduğunu anlattı.

15.06.2019

Karpal tünel sendromu nedir?

Karpal Tünel Sendromu (KTS), ele giden 3 sinirden en büyük olan median sinirin el bilek seviyesinde sıkışmasıdır. Kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha fazla görülür. Özellikle ofis ortamında uzun süreli bilgisayar başında çalışma veya ev işleri yaparken ütü, yer silme gibi tekrarlayan el bilek hareketlerini fazla yapanlarda daha sık görülmektedir.

22.05.2019

Eklem kireçlenmelerinde kök hücre tedavisi

Genellikle ilerleyen yaşlarda daha sık görülen, aşırı kilo, enfeksiyonlar, genetik yatkınlık gibi nedenlerle ortaya çıkan, vücudun hemen hemen her bölgesinde olabilen kalsiyum birikmesine kireçlenme (kalsifikasyon), eğer eklemlerde olursa osteoartit veya artroz yani eklem kireçlenmesi denir.

5.01.2019

Mesajlaşırken parmaklara dikkat!

İletişimimizi ağırlıklı olarak mesajlarla sağlıyoruz malum.

23.05.2018
Mesleğiniz karpal tünel sendromuna yol açabilir

Mesleğiniz karpal tünel sendromuna yol açabilir

Anatomik deformasyonlar bazen genetik olarak bazen de zamana yaygın bir şekilde her canlının karşılaşacağı bir durumdur. Karpal tünel sendromu olarak bilinen rahatsızlık türü bu deformasyona iyi bir örnek teşkil edebilir. Bazı meslek gruplarında bu hastalığın daha yaygın olarak göründüğünün altını çizen Fizyoterapist Ahmet Burak Sezgin, karpal tünel sendromu ile ilgili merak edilenleri anlattı.

17.10.2017
Kolunuzda his kaybı ve uyuşma arttıysa dikkat

Kolunuzda his kaybı ve uyuşma arttıysa dikkat

Dayanılmaz bilek ağrıları yaşıyorsanız, kolunuzda his kaybı ve uyuşma arttıysa dikkat! Bu belirtiler karpal tünel sendromunun habercisi olabilir!

14.04.2017

El bileği tüneli daralınca ne olur? 

Eğer ellerinizde ağrı, uyuşma, hissizlik, yanma, karıncalanma ve benzeri şeyler hissediyorsanız, hele bir de yumruk sıkma gücünüz de azaldıysa ve elinizdeki eşyaları düşürmeye başladıysanız, probleminiz “karpal tünel sendromu” olabilir. Peki nedir bu tünel? Neden daralır?

25.08.2016

Hipotiroidi neden gözden kaçar?

Hipotiroidi uzun zaman diliminde olan ve zor fark edilen bir hastalık. Tiroid hastalıkları ve hipotiroidi ülkemizde çok yaygın. Bu nedenle sizlerin de bazı belirtileri belleğinizin bir köşesine yerleştirmenizde fayda var.

1.06.2016

Algoloji Nedir?

Prof. Dr. Emine Nur Tozan açıklıyor; Algoloji nedir?

12.05.2016