EKSTRA
MENÜ

Kades

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 304 haberi bulunmuştur.

Kades Haberleri

Bugün Bilfen’e gidiyoruz

Bugün Bilfen’e gidiyoruz

Zrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Telefon. “Alo ben Pınar Tuna. Bilfen Okulları’ndan?” “Nasıl yardımcı olabilirim size?”“Öğrencilerimiz harçlıklarını biriktirdi. Sizin Yarım Kalan Hayatlar projenize destek olmak istiyorlar.”

Babil Kralının steli bulundu

Babil Kralı'nın steli bulundu

Suriye sınırındaki Gaziantep’in Karkamış İlçesi’nde kazı çalışmaları süren antik kentte, Kudüs’ü tahrip etmekle suçlanan, Tevrat ve İncil’de adı geçen Babil Kralı Nebukadnezzar’ın dünyada örneği bulunmayan steli bulundu.

31.10.2013Gündem
Dört Karya şehrinde mayıs

Dört Karya şehrinde mayıs

Hititlerin Kadeş Savaşı’ndaki müttefiki, altın zırhlı Karyalılar, Anadolu’da 110 kent kurmuştu. Bunların önemli bölümü Milas yakınında. Sıcaklar artmadan bir hafta sonunda bu kentlerden dördünü gezdim.

26.05.2013Seyahat
Davutoğlu’ndan Kadeş’li mesaj

Davutoğlu’ndan Kadeş’li mesaj

ABD’nin New York kentindeki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde Türk Salonu’nun açılışını yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’nin MÖ 13. yüzyılın başında Mısırlılar ve Hititler arasında paylaşıldığı Kadeş Antlaşması’nın replika tabletini göstererek, anlaşmanın bugünün sorunlarına çözüm için önemli mesajlar içerdiğini söyledi.

18.05.2013Gündem
Davutoğlu’dan dünyaya Kadeşli mesaj

Davutoğlu’dan dünyaya Kadeşli mesaj

New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nin Güvenlik Konseyi girişindeki Türk Salonu’nun açılışını yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu; Suriye’nin 3 bin yıl önce Mısırlılar ve Hititler arasında paylaşılmasına neden olan Kadeş Antlaşması'nın replika tabletini göstererek, bugünün sorunlarına çözüm için önemli mesajlar içerdiğini ve BM’nin bugünkü değerleri ile örtüştüğünü belirtti.

18.05.2013Gündem
Vahşetten sonra kaçan baba yakalandı

Vahşetten sonra kaçan baba yakalandı

İzmit’in Kuruçeşme semtinde kendilerinden yaklaşık bir hafta haber alınamayan anne ile biri 45 günlük bebek olan 3 çocuğun öldürüldüğünün önceki ortaya çıkmasının ardından, şüphelerin üzerinde toplandığı baba Ramazan Geniş Kuruçeşme Polis Karakolu yakınlarında gece yarısı yakalandı. Sorgusunda suçunu itiraf eden Ramazan Geniş'in anlattıkları polisi bile şoke etti. Bu arada katliam kurbanları toprağa verildi. Anne ile bebeği Aysime’nin cenazeleri bir tabuta, Gökdeniz ve Görkem kardeşlerin cenazeleri de bir başka tabuta kondu.

16.01.2013Gündem
SUN OF MESOPOTAMIA

SUN OF MESOPOTAMIA

Bu topraklara hayat veren iki nehir arasındaki gizemli tarih aydınlanıyor. Tarih, “Sun of Mesopotamia” gösterisinde yeniden canlanacak.

9.12.2012Gündem
Unutulan meslekleri canlandırdı, kargı bezi’nden gelinlik yaptı

Unutulan meslekleri canlandırdı, kargı bezi’nden gelinlik yaptı

Anadolu Sigorta’nın, unutulmaya yüz tutmuş meslekleri, gelecek kuşaklara aktarmak için yürüttüğü, “Bir Usta Bin Usta” projesi modanın merkezi Roma’ya uzandı. Projenin, Çorum’dan Roma’ya (ÇOROME) etkinliği kapsamında “Hitit Uyanışı” adlı defilede sergilenen, kargı bezinden yapılan gelinlik büyük beğeni topladı.

26.05.2012Ekonomi
Yangında ilk kurtarılacaklar

Yangında ilk kurtarılacaklar

Üçüncü Dünya Savaşı çıksa ya da doğal bir afetten mustarip olsak hangi milli hazinelerimizi, sanat eserlerimizi kurtaracağız? Soru aslında basit ama cevabı bir o kadar zor. Hangisini söyleseniz, diğerinin hatırı kalacak cevaplar için, sanat tarihçilerinin kapısını çaldık. İşte, Türkiye’nin yangında ilk kurtarılacak hazineleri

20.08.2011Kelebek
23 bin metrekarede binlerce yıl

23 bin metrekarede binlerce yıl

Bu yıl 120. yılını kutlamaya hazırlanan İstanbul Arkeoloji Müzesi, alanında dünyanın en büyük ve zengin müzeleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda Türkiye’nin müze olarak kullanılmak üzere inşa edilmiş en eski yapısı. Bu hafta gezi sayfamızı tek bir yapıya ayırdık. Çünkü bir milyonu aşkın esere sahip müzeyi gezmek, orta büyüklükte bir kasabayı gezmekten daha uzun sürüyor. Gülhane Parkı’nın yeşillikleri arasından geçerek gitmek en keyifli yol. Yüzyıllık ağaçların gölgesindeki bahçesinde soluklanmayı ihmal etmeyin.

23.06.2011Seyahat
İstanbul’dan Nemrut Dağı’na Türkiye’deki Dünya Mirası

İstanbul’dan Nemrut Dağı’na Türkiye’deki Dünya Mirası

İnsanlığın ortak kültür hazinelerini, yeryüzünün en nadide doğal oluşumlarını belirleyip korunmasını sağlamayı hedefleyen Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) 1972’de, Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunması Sözleşmesi’ni kabul etti. Ardından insanlığın ortak mirası listelendi. Dünya Mirası Listesi’ndeki 911 yerden 9’u Türkiye’de. Yaz başında dünya miraslarımızı tanımak için yolculuğa çıkacaklar için bir rehber hazırladık.

29.05.2011Seyahat
Tarihin arasından mayınlar ayıklandı

Tarihin arasından mayınlar ayıklandı

Gaziantep’in Suriye sınırındaki mayınlı saha içinde bulunan tarihi Karkamış Antik Kenti’nde mayınların temizlenmesi çalışmaları tamamlandı.

18.03.2011Gündem
Anadolu toprakları 3290 yıldır böyle dönek görmedi

Anadolu toprakları 3290 yıldır böyle dönek görmedi

CHP, kendisini istifaya çağıran CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, “CHP Genel Başkanı bir kamera şakası sonucunda gelmiş, bir kamera kazasıdır” diyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a sert tepki gösterdi.

17.01.2011Gündem
Tarih gün yüzüne çıkacak

Tarih gün yüzüne çıkacak

Altında bulunan mayınlar sebebiyle bir türlü gün ışığına çıkarılamayan Karkamış Antik Kenti aydınlanacak. Gaziantep'in Suriye sınırında bulunan Karkamış Antik Kenti'ndeki mayın temizleme çalışmalarında sona yaklaşıldı.

1.12.2010Gündem
Antik mayın timi

Antik mayın timi

DÜNYADA ilk kez atlı arabaların savaş aracı olarak kullanıldığı ve tarihte ilk yazılı antlaşma olan Kadeş Antlaşması’nın imzalandığı yer olan Gaziantep’teki Karkamış Antik Kenti’nde mayın temizleme çalışmalarına başlandı.

2.04.2010Gündem
Antik kentte mayın temizleme çalışmaları

Antik kentte mayın temizleme çalışmaları

DÜNYADA ilk kez atlı arabaların savaş aracı olarak kullanıldığı ve tarihte ilk yazılı anlaşma olan Kadeş Anlaşması'nın imzalandığı yer olan Gaziantep'teki Karkamış Antik Kenti'nde mayın temizleme çalışmalarına başlandı. Suriye ile sınır olan alanda 670 dönüm mayından temizlenip turizm ve tarıma açılacak.

2.04.2010Gündem
3 yıl sonra yıkılacak bina 140 milyon $’a inşa edildi

3 yıl sonra yıkılacak bina 140 milyon $’a inşa edildi

BM bahçesinde duvarları alüminyum levhalarla kaplanmış bina üç katlı. Görünüşü garip, etrafındaki gökdelenlerin görkemine tezat düşüyor. Yüksek yapılar arasında kaybolduğu için dikkati çekmiyor. Asker barakalarına benziyor. Oysa New York’un merkezinde asker de yok, barakada. Bitişiğindeki nehirden bombalı, silahlı saldırıya karşı, bir-ikisi hariç, duvarlarına pencere açılmamış. Yan komşusu BM, karşı kaldırım komşusu ise Türkevi.

17.02.2010Dünya
Başbakan Medeniyetler İttifakında konuştu

Başbakan Medeniyetler İttifakı'nda konuştu

Medeniyetler İttifakı Eş Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu topraklar daha çok barışın, hoş görünün, birlikte yaşama kültürünün birbirine saygı ve sevginin yurdu olmuştur. İstanbul bunun en bariz örneğidir" dedi.

6.04.2009Gündem
Başbakanın dili sürçtü

Başbakan'ın dili sürçtü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Nevşehir'de belediyenin hizmetlerini anlatırken, dil sürçmesi sonucu önce “Eşek ölür kalır eseri. Pardon pardon” dedi, sonra da “Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri” diye düzeltti, “Yarın medyaya malzeme çıktı” diye konuştu.

16.02.2009Gündem
Mısır’ın bilinmeyen yüzü

Mısır’ın bilinmeyen yüzü

Mısır, insanlık tarihinin önemli adımlarının atıldığı coğrafyalardan biri. Herodot’un deyimiyle, "Nil’in armağanı." Güneşin, güneş tanrıların, piramitlerin, mumyaların, firavunların gizemli ülkesi. Antik Yunan’dan Roma’ya, Arap’tan Osmanlı’ya tarih boyunca farklı uygarlıkların ilgisini çekmiş. Günümüzde bile, milyonlarca kişi bu gizemi yakından görebilmek, hissetmek için akın akın Mısır’a gidiyor. Ancak, gerçek şu ki, Mısır’ı yalnızca Nil üzerinde yapılan kurvaziyer gemi gezileriyle tanımak mümkün değil. Bu gizemli ülkenin, o kadar çok bilinmeyeni var ki... Büyük bir kısmı da, Kahire-Luksor arasında kalan yaklaşık 500 kilometrelik bölgede yer alıyor. Yani Orta Mısır’da.

27.01.2008Seyahat
Arkeoloji gezmenizi bekliyor

Arkeoloji gezmenizi bekliyor

Sıcaklara teslim olduğumuz şu günlerde serin bir atmosferde geçmişin zenginliklerini keşfetmek, lahitler ve asırlık çınarların gölgesinde soluklanıp kahvenizi yudumlamak istiyorsanız İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne uğrayın. Depreme karşı önlem alınmadığı için kentin diğer müzeleriyle yok olması beklenen bu mücevher kutusuyla vedalaşın.

14.06.2007Seyahat
‘Dünyanın ilk yazılı barış antlaşması Kadeş değil’

‘Dünyanın ilk yazılı barış antlaşması Kadeş değil’

AFYON Kocatepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ekrem Memiş, Nevşehir’de yaptığı konuşmada, Kadeş Barış Antlaşması’nın dünyanın ilk barış antlaşması olmadığını ileri sürdü

26.05.2007Gündem
Giresunda trafik kazası: 1 ölü, 6 yaralı

Giresun'da trafik kazası: 1 ölü, 6 yaralı

Giresun'da meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

19.01.2007Gündem
Ramses’in saçını çalmışlar

Ramses’in saçını çalmışlar

Fransa’da Jean-Michel Diebolt adlı postacı, Mısır Firavunu İkinci Ramses’e ait olduğunu iddia ettiği saçları internette satmaya kalkışınca, Fransa ile Mısır arasında krize neden oldu. Ramses’in mumyasını 30 yıl önce onarım için Fransa’ya gönderen Mısır, "Eğer satışa çıkan saçlar gerçekse bu bir skandaldır ve iki ülke ilişkileri ciddi bir hasara uğrar" diye uyarıda bulundu.

29.11.2006Gündem
İttifakın sembolü laik Türkiye’dir

İttifakın sembolü laik Türkiye’dir

Başbakan Erdoğan, tüm ülkeleri Medeniyetler İttifakı’na davet ederek, "Radikalizmin her türlüsüne karşı ortak duruş geliştirmek zorundayız" dedi. Erdoğan, Türkiye’nin laik, demokratik bir cumhuriyet olduğunu vurguladı, "Bu özellikleriyle Medeniyetler İttifakı’nın sembol ülkesidir" diye konuştu.

13.11.2006Gündem
Avare

Avare

15.10.2006Kelebek
’Ben kral olduğumda, elçi ve hediye göndermedin’

’Ben kral olduğumda, elçi ve hediye göndermedin!’

Eski Anadolu uygarlıklarından kalma mektup sayılan belgelerden, ilk haberleşmeler, bu haberleşmelerin nasıl yapıldığı, kralların birbirleriyle nasıl mektup gönderdikleri ortaya çıktı.

6.10.2006Spor
Gazzede Hamas-El Fetih gerginliği sürüyor

Gazze'de Hamas-El Fetih gerginliği sürüyor

Gazze Şeridi'nde Hamas ile El Fetih arasındaki gerginlik sürüyor.

15.05.2006Gündem
Sadece siyaset ve diplomasiden, resmi binalardan ibaret değil, gezginlerin ilgisini çekebilecek özellikleri de var ANKARA

Sadece siyaset ve diplomasiden, resmi binalardan ibaret değil, gezginlerin ilgisini çekebilecek özellikleri de var ANKARA

Binlerce yıldır, önemli bir ticaret ve yönetim merkezi olan başkent Ankara, genellikle turistik bir gezi için gelmez aklımıza. Oysa Cumhuriyet tarihinin önemli eserleri, camileri, kale içindeki tarihi evleri, eğlence için Tunalı Hilmi ve Arjantin caddeleri, birbirinden popüler restoranları, parkları ve alışveriş merkezleriyle hiç de turistik açıdan hayal kırıklığı yaratacak bir şehir değil. Ayrıca çevresindeki ören yerleri Hattuşaş, Yazılıkaya, Alacahöyük ve Gordion’la da oldukça turist çekiyor. Şehre yaklaşık 100 kilometre mesafedeki Beypazarı ise son zamanlarda yaptığı atakla gezginlerin yeni duraklarından bir olmaya aday. Yani Ankara sadece siyasetin ve diplomasinin merkezi değil, ona meraklı bir turist gözüyle de bakabilirsiniz.

14.05.2006Seyahat
Mısırdae 2. Ramses dönemine ait güneş tapınağı bulundu

Mısır'dae 2. Ramses dönemine ait güneş tapınağı bulundu

Mısır'da arkeologlar, başkent Kahire'de bir pazar yerinin altında 2. Ramses dönemine ait olduğu sanılan güneş tapınağı buldular.

27.02.2006Gündem
HABİTAT, 2. Kadeş Antlaşması olacak

HABİTAT, 2. Kadeş Antlaşması olacak

Uluslararası Yerel Yönetimler Barış Konferansı’na ev sahipliği yapan Nevşehir’in Belediye Başkanı Hasan Ünver, yerel yönetimler adına ilk kez tarihi bir toplantıyı gerçekleştirdiklerini belirterek, ‘Bu toplantı 2. Kadeş Antlaşması olarak dünyaya damgasını vuracak’ dedi. Bu topraklardan 8 medeniyetin geçerek izler bıraktığını söyleyen Ünver, şöyle konuştu:

26.09.2005Gündem
Artık zor olan üretmek değil, pazarda tutunmak

Artık zor olan üretmek değil, pazarda tutunmak

DYH’nin Çorum’da düzenlenen ‘Anadolu’daki Avrupa’ toplantılarında konuşan Çorum Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Erdem Çenesiz, ‘Önceden yalnızca üretmek sorundu, üretince bir şekilde satılıyordu. Artık, pazar payı kapmak ve tutunmak daha büyük bir mücadele gerektiriyor’ dedi.

12.05.2005Ekonomi

Yazar Sonuçları

Suriye planı 100 yıl önce çöken Fransa, BM’de Suriye için neyin peşinde?

Fransa’nın BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu Suriye ordusu, hükümet yanlısı milisler ve silahlı diğer grupların işlediği yaygın insan hakları ihlallerini kınayan ve işlenen suçluların Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasını öngören karar tasarısı iki daimi üye Rusya ve Çin tarafından reddedilmesi, bu ülkenin 1920’de manda yetkisiyle işgal ettiği Suriye’de yaptığı katliamları hatırlattı.

4.06.2014

Ekmekçi Hitit mutfağı

Bundan 4 bin yıl önce, yani M.Ö 2000-2500 yılları arasında uygarlıklarını sürdüren Hititler, Anadolu’nun ilk organize medeniyeti olarak da biliniyor.

6.06.2011

Kovalisyon

“Söz veriyoruz, bedelini ağır ödeyecekler, AKP’den hesap soracak ve tarihe gömeceğiz” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, şimdi çıktı, “AKP’yle koalisyon yapabiliriz” dedi.

19.01.2011

İstanbul için son çağrı... Yelkeni kaçırma

Les Sables d’Olonne kendi halinde bir balıkçı kasabası. Fransa’nın Atlantik Okyanusu kıyısındaki bu kasaba, kış aylarında uyukluyor; 2007 Kasım’ında gördüğümde öyleydi.

5.12.2008

Alya, Babaçi ile İstanbul’u keşfediyor

Komikler, çok komik. Sabahları birbirlerine havlu sallıyorlar. Bir kilometre mesafeden. İkisi de evlerinin balkonuna çıkıyorlar.

19.01.2007

Bir zamanlar denizlerde

ELİMDE 1968 tarihli bir kitapçık. O yıllarda dış hatlarda ve limanlarımız arasında gemi işletmeciliği yapan devlet kuruluşu Denizcilik Bankası tarafından bastırılmış. Tanıtımında aynen şunları yazıyor:

17.08.2006

Güneş tutulunca da deprem olabilir ama her güneş tutulması depremi tetiklemez

Bu yazıyı 29 Mart’ta gerçekleşen güneş tutulmasından sonra okuyabildiğinizin farkındasınız değil mi?

3.04.2006

İnsanlık çocukluğunu arıyor

Aslında efsanelerin yeniden yazılması ile arkeolojik çalışmalar arasında birebir ilişki var. Biri kazı, diğeri kalem olsa da, kazı ile kalem bir yerde birleşiyor.

18.02.2006