EKSTRA
MENÜ

Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (Cdu)

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.079 haberi bulunmuştur.

Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (Cdu) Haberleri

CSU’lullar akıllanmaya başladı

CSU’lullar akıllanmaya başladı

Almanya’da ‘kardeş partiler’ olarak bilinen ve genel seçimlere ortak katılan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ile Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) arasında zaman zaman liderlik yarışı sancısı yaşanır.

13.09.2021Avrupa
Türkçe bayram mesajını hazmedemediler

Türkçe bayram mesajını hazmedemediler

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet, Almanya’daki Müslümanlara iyi, huzurlu ve sağlıklı Kurban Bayramı diledi. Ancak ırkçılar bunu bile hazmedemedi. Hem Laschet'e hem de Müslümanlara hakaret ettiler.

22.07.2021Avrupa
Aşırı sağ suçlamasıyla 272 polis hakkında soruşturma

Aşırı sağ suçlamasıyla 272 polis hakkında soruşturma!

Almanya’da en az 272 polis hakkında aşırı sağla bağlantılı oldukları veya aşırı sağcı suçlar işledikleri gerekçesiyle soruşturma yapılıyor.

27.06.2021Avrupa
Merkel’den veda turları

Merkel’den veda turları

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 22 Kasım 2005 tarihinde başbakanlık koltuğuna oturdu.Hâlâ da oturmakta.Ve daha şimdiden Helmut Kohl’den sonra ‘Almanya’nın en uzun süre başbakanlığını yapan politikacı’ olarak tarihe geçmeyi de garantiledi.

26.06.2021Avrupa
Biraz dürüstlük bekliyoruz

Biraz dürüstlük bekliyoruz

Hessen’de 28 Ekim 2018’de yapılan Eyalet Parlamentosu seçimi öncesiydi. Yıllarca Yeşiller’in Eş Başkanlığı’nı yapan Cem Özdemir, Yeşiller Hessen teşkilatının lider adayları Priska Hinz ile 2014 yılından beri Hessen Ekonomi, Enerji ve Ulaşım Bakanı olan Tarek Al Wazir, partinin uyum politikasıyla ilgili olarak 18 Eylül 2018 tarihinde ortaklaşa bir basın toplantısı düzenlediler. Uzun uzun hedeflerini sıraladılar.

12.06.2021Avrupa
Demokrasi kazandı mı acaba

Demokrasi kazandı mı acaba?

İki Almanya resmen 3 Ekim 1990 tarihinde birleştikten sonra eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan Saksonya Anhalt’ta, geçen hafta pazar günü eyalet parlamentosu seçimleri yapıldı. Herkes seçim sonuçlarını heyecanla bekliyordu. Saat 18.00’de sandıklar kapandıktan sonra televizyon ekranlarına ilk tahminler yansımaya başladı.

9.06.2021Avrupa
‘Türk Armin’i sevindiren sonuç

‘Türk Armin’i sevindiren sonuç

Almanya’da 26 Eylül genel seçimleri öncesi son eyalet seçimleri olan Saksonya Anhalt’ta Başbakan Merkel’in Hıristiyan Demokrat Partisi (CDU) sürpriz bir zafere imza attı. Sonuçlar CDU’dan Merkel’in yerine aday ‘Türk Armin’ lakaplı Armin Laschet’in de yüzünü güldürdü.

8.06.2021Dünya
‘CDU için iyi bir gün’

‘CDU için iyi bir gün’

Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Sekreteri Paul Ziemiak, partisinin Saksonya-Anhalt Eyalet Meclisi seçimlerinde çok iyi bir sonuç aldığını söyledi.

7.06.2021Avrupa
CDU bütün hesapları bozdu

CDU bütün hesapları bozdu

Eski Doğu Almaya sınırları içinde oluşturulan yeni eyaletlerden Saksonya Anhalt’ta pazar günü yapılan eyalet seçimlerinde, Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) beklenmedik bir başarı göstererek özellikle sağ popülistlerin hesaplarını altüst etti.

7.06.2021Avrupa
İsrail’e SPD de isyan etti: Sözümüzün geçme hakkı olsun

İsrail’e SPD de isyan etti: Sözümüzün geçme hakkı olsun!

SPD Eş Başkanı Norbert Walter-Borjans’ın İsrail’e savunma malzemesi ihracının bazı koşullara bağlanması açıklamasına sert tepkiler geldi. CDU Genel Sekreteri Paul Ziemiak açıklamayı ‘skandal’ olarak nitelerken FDP dış politika uzmanı Alexander Graf Lambsdorff SPD’nin bu tutumuyla İsrail’e zarar verdiğini söyledi.

19.05.2021Avrupa
İsrail saldırılarına ‘Terör’ dedi, görevinden oldu

İsrail saldırılarına ‘Terör’ dedi, görevinden oldu

Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Berlin Teşkilatı Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi Ayten Erdil, İsrail’in Filistinlilere karşı giriştiği saldırıları ‘terör’ olarak nitelediği için görevinden oldu.

11.05.2021Avrupa
CDU’da Laschet’e isyan

CDU’da Laschet’e isyan

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde muhafazakâr kanadın Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Armin Laschet’i başbakan adayı göstermesine tepkiler arttı. Tepkilerin daha çok eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan yeni eyaletlerdeki CDU’lulardan geldiği görüldü.

22.04.2021Avrupa
Merkel’in partisinin adayı Türk Armin oldu

Merkel’in partisinin adayı Türk Armin oldu

Almanya’da Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), eylül ayındaki seçimlerde ‘Türk Armin’ lakaplı Armin Laschet’i Başbakan Merkel’in koltuğuna aday gösterdi.

21.04.2021Dünya
CDU: Adayımız Laschet

CDU: Adayımız Laschet

Almanya’da muhafazakârların büyük kanadı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), 16 eyaletten yalnız Bavyera’da seçimlere giren ‘kardeş parti’ Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) lideri Markus Söder’in başbakan adayı gösterilmesi ısrarına CDU yönetimi kulak asmadı ve 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler için Armin Laschet’i başbakan adayı gösterme kararı aldı.

20.04.2021Avrupa
Başbakan adaylığı “kardeş kavgasına” dönüştü

Başbakan adaylığı “kardeş kavgasına” dönüştü

CDU ve CSU liderlerinin ikisinin de başbakan adaylığında ısrar etmesi, “kardeş partileri” birbirine düşürdü. CDU’lu bazı milletvekillerinin CSU lideri Markus Söder’e destek vermesi parti içinde de sıkıntıya yol açtı.

14.04.2021Avrupa
Merkel ‘Tam kapanma’ dedi

Merkel ‘Tam kapanma’ dedi

Almanya’da son dönemlerde Kovid-19 vaka sayısındaki artış nedeniyle Başbakan Angela Merkel’in tam kapanmadan yana olduğu açıklandı. Hükümet Sözcü Yardımcısı Ulrike Demmer, dün yapılan geleneksel basın toplantısında, “Başbakan Angela Merkel, ülke genelinde kısa süreli tam kapanmadan yana” dedi.

7.04.2021Avrupa
‘Daha iyi bir Avrupa için el ele vermeliyiz’

‘Daha iyi bir Avrupa için el ele vermeliyiz’

Almanya’da aralıksız olarak 2005 yılından beri iktidarın büyük kanadını oluşturan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) 26 Eylül’de yapılacak genel seçim öncesi sürdürülecek seçim kampanyası programını halkın katılımıyla gerçekleştirmek için harekete geçti.

30.03.2021Avrupa
Laschet’den ‘Evde kalalım’ çağrısı

Laschet’den ‘Evde kalalım’ çağrısı

CDU Genel Başkanı Armin Laschet, üçüncü dalga tehlikesine karşı “Evde Kalın” çağrısı yaparken diğer yandan başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanlarının videokonferans yöntemiyle yaptıkları görüşmelere son verilmesini istedi.

29.03.2021Avrupa
Dünya sizinle gurur duyuyor

Dünya sizinle gurur duyuyor

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs belasından kurtulmak için ilk etkili aşıyı bulan Almanya’nın Mainz kentindeki BioNThech şirketinin kurucuları Türkiye kökenli Dr. Özlem Türeci ile eşi Prof. Dr. Uğur Şahin, dün (cuma) Berlin’de Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından ‘Yıldızlı Federal Liyakat Nişanı’ ile ödüllendirildi.

20.03.2021Avrupa
Baden Württemberg Parlamentosu’nda 3 Türk vekil

Baden Württemberg Parlamentosu’nda 3 Türk vekil

Baden Württemberg eyaleti seçimlerinde 3’ü Türk 9 göçmen kökenli milletvekili parlamentoya girerken Rheinland Pfalz eyaletinde ise sadece iki göçmen kökenli vekil seçilebildi.

16.03.2021Avrupa
Taksiciler Yolcu Taşıma Yasası’nda değişikliği protesto etti

Taksiciler Yolcu Taşıma Yasası’nda değişikliği protesto etti

Almanya’nın başkenti Berlin’de taksiciler Federal Meclis’te görüşülen Yolcu Taşıma Yasası’nda değişikliği protesto etti.

19.02.2021Avrupa
‘Yeşiller’le ortaklık edilmez’

‘Yeşiller’le ortaklık edilmez’

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere 7 aydan fazla süre olduğu halde, olası koalisyon hesapları şimdiden başladı. Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Hamburg Eyalet Teşkilatı Başkanı Christoph Ploss, Yeşiller’le ortaklık edilmesine kesinlikle karşı olduklarını açıkladı.

15.02.2021Avrupa
‘İşte gerçek dost’

‘İşte gerçek dost’

CDU’nun yeni başkanı Armin Laschet’in, Prof. Dr. Uğur Şahin’in başarılarından bahsettiği kasım ayındaki konuşması sosyal medyada yeniden gündeme geldi. Birçok kullanıcı “İşte gerçek dost” paylaşımında bulundu.

19.01.2021Avrupa
Dr. Rahşan Doğan, CDU’nun Baden-Württemberg eyalet milletvekili adayı

Dr. Rahşan Doğan, CDU’nun Baden-Württemberg eyalet milletvekili adayı

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), 14 Mart’ta yapılacak Baden-Württemberg eyalet Meclisi seçimleri için Karlsruhe Ost kentinden ilk defa bir Türkiye kökenli siyasetçi Dr. Rahşan Doğan’ı milletvekili adayı gösterdi.

17.01.2021Avrupa
‘Merkel aday olmazsa, ben adayım’

‘Merkel aday olmazsa, ben adayım’

Bundan birkaç hafta önce “Merkel aday olacak mı?” başlıklı bir yazı yazmıştım. Tabii 2000-2018 yılları arasında Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve 2005 yılından beri de Almanya Başbakanı olarak görev yapan Angela Merkel’in 2021 yılında yapılacak genel seçimlerde aday olmayacağını çoktan ilan ettiğini de. Hatta milletvekili adayı bile olmayıp ‘aktif politikadan çekileceğini’ de.

9.11.2020Avrupa
Çevreciler ormanların korunması için protesto düzenledi

Çevreciler ormanların korunması için protesto düzenledi

Almanya’nın başkenti Berlin’de çevreci grup Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) üyeleri, otoyol için ormanların kesilmesini protesto etmek amacıyla gösteri düzenledi.

5.10.2020Avrupa
O düzenlemeye tepki: Kimse beni çocuğumdan 2 metre uzak tutamaz

O düzenlemeye tepki: Kimse beni çocuğumdan 2 metre uzak tutamaz

Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti’nin Ludwigslust-Parchim bölgesinde, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan karantina kuralının ihlal edilmesi durumunda, çocukların ebeveynlerinden koparılabileceğine ilişkin düzenleme tepkilere yol açtı.

16.08.2020Avrupa
CDU 75 yaşında

CDU 75 yaşında

Almanya’da hükümetin büyük ortağı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) bundan tam 75 yıl önce kuruldu. Hem de ‘Kızıl Ordu’ olarak bilinen Sovyetler Birliği ordusunun Berlin’i işgalinden birkaç hafta sonra.

29.06.2020Avrupa
Merz: ‘Testler pozitif çıktı, evde karantinaya girdim’

Merz: ‘Testler pozitif çıktı, evde karantinaya girdim’

Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkan adaylarından Friedrich Merz, koronavirüs testlerinin pozitif çıktığını açıkladı.

17.03.2020Avrupa
Emeklilerin gelirlerini 1.300 memur inceleyecek

Emeklilerin gelirlerini 1.300 memur inceleyecek

Almanya’da hükümetin aldığı karar uyarınca 2021 yılından itibaren 1.3 milyon dar gelirli emeklinin yararlanabileceği temel emeklilik takviyesi önümüzdeki yılın başından itibaren hayata geçirilecek. Vergi gelirleriyle finanse edilmesi planlanan bu uygulamadan özellikle yıllarca düşük gelirli işlerde çalıştıkları için aylığı düşük emeklilerin yararlandırılması amaçlanıyor.

15.03.2020Avrupa
Almanya’nın kara günü

Almanya’nın kara günü

Eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan yeni eyaletlerden Thüringen’de hiç hesapta olmayan ve kimsenin beklemediği politik bir gelişme, daha doğrusu politik bir skandal yaşandı. Thüringen’de 27 Ekim 2019’da eyalet parlamentosu seçimleri yapıldı.

8.02.2020Avrupa
Gözler yeniden Merkel’e çevrildi

Gözler yeniden Merkel’e çevrildi

Almanya, Avrupa Birliği’nin (AB) lokomotifi konumunda bir ülkedir. Almanya, gelişmiş bir sanayi ülkesidir. Almanya, farklı alanlarda güçlü bir Avrupa ülkesidir. Ama Nazi dönemindeki ‘kara tarihi’ nedeniyle genelde Alman politikacılar ve Alman devlet adamları, yüksek sesle konuşmamayı yeğlerler.

22.01.2020Avrupa
Bu ödülü çoktan hak etmişti

Bu ödülü çoktan hak etmişti

Hafta başında Alman Dergi Yayımcıları Birliği’nin (VDZ) geleneksel ‘Altın Victoria’ (Goldene Victoria) ödül töreni vardı. Tören, eski Doğu Almanya olarak bilinen Demokratik Almanya Cumhuriyeti’nin (DDR) ‘tarihe gömülmesinin’ başlangıcı olan Doğu Berlin’deki dev protesto gösterisinin yapıldığı Alexander Meydanı’na birkaç yüz mesafede düzenlendi.

6.11.2019Avrupa
Almanya’dan sürpriz öneri

Almanya’dan sürpriz öneri

Türkiye’nin Barış Pınarı harekâtına verdiği 120 saatlik ara dün gece sona ererken, Almanya Başbakanı Merkel’in halefleri arasında sayılan Savunma Bakanı Karrenbauer, Suriye’nin kuzeyine uluslararası güç önerdi. Merkel’in de onay verdiği söylenen öneriye koalisyon ortağı SPD soğuk.

23.10.2019Dünya
Başörtüsü yasağı saçmalığı

Başörtüsü yasağı saçmalığı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Genel Bildirgesi’nin 18. maddesinde “Herkesin düşünce, vicdan ve din ozgürlüğü hakkı vardır. Bu hak, din veya topluca, açık olarak ya da özel biçimde öğrenim, uygulama, ibadet ve dinsel törenlerle açığa vurma özgürlüğünü içerir” denilmektedir.

20.05.2019Avrupa
Yeşil ‘hırçın çocuklar’ geliyor

Yeşil ‘hırçın çocuklar’ geliyor

Federal Almanya Cumhuriyeti ile eski Doğu Almanya olarak bilinen Demokratik Almanya Cumhuriyeti’nin 3 Ekim 1990 tarihinde resmen birleşmesinden sonra ‘Bündnis 90/Die Grünen’ (Birlik 90/Yeşiller) adını alan Yeşiller Partisi’nin temeli, 1970’li yıllarda atıldı.

1.04.2019Avrupa
Macron’un Avrupa’da rönesans hayali

Macron’un Avrupa’da rönesans hayali

Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron, 26 Eylül 2017’de Sorbonne Üniversitesi’nde ‘idealindeki Avrupa’ ile ilgili bir konuşma yaptı.

16.03.2019Avrupa
Merkel’le devam mı

Merkel’le devam mı?

Almanya Başbakanı Angela Merkel, parti içinden gelen yoğun eleştiriler yüzünden, 2000 yılında üstlendiği Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanlığını bıraktı. Daha doğrusu bırakmak zorunda kaldı.

4.03.2019Avrupa
SPD’nin ‘Sosyal Devlet Reformu 2025’ umudu

SPD’nin ‘Sosyal Devlet Reformu 2025’ umudu

Almanya'da son yıllarda sistematik olarak oy kaybına uğrayan ve ‘halk partisi’ konumu tehlikeye giren Sosyal Demokrat Parti (SPD) ‘diriliş’ için harekete geçti.

9.02.2019Avrupa
Günaydın Almanya

Günaydın Almanya

İsviçreli yazar Max Frisch, “Wir riefen Arbeitskraefte, und es kamen Menschen” (Biz iş gücü çağırdık ve insanlar geldi) diyor. Hem de 1965 yılında. Yani bundan tam 53 yıl önce.

22.12.2018Avrupa
Hükümetin geleceği Maassen’a bağlı

Hükümetin geleceği Maassen’a bağlı

Almanya'da Başbakan Merkel hükümeti kuruluşundan 6 ay sonra üçüncü bir krize girdi. Yabancılara saldırıları küçük gösteren İç istihbarat başkanının mükafatlandırılması, hükümeti böldü. Erken seçim sesleri yükselmeye başladı.

23.09.2018Avrupa
Başbakanın önerisini reddeden İçişleri Bakanı hükümette kriz çıkardı

Başbakanın önerisini reddeden İçişleri Bakanı hükümette kriz çıkardı

Başbakan Angela Merkel ile İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in sığınmacı ve iltica konularındaki görüş ayrılığı Almanya hükümetinde krize neden oldu. Merkel’in sorunu AB ülkeleriyle çözelim yaklaşımını reddeden Seehofer’in, kendi planının kabul edilmemesi durumunda artık tek başına hareket edeceği iddia edildi. SPD lideri Nahles de, Seehofer’in belgeleri olmayan ve iltica başvuruları reddedilenlerin sınırdan çevrilmesi planını kabul etmeyeceklerini söyledi.

14.06.2018Avrupa
Nihayet SPD de ‘kadın’ dedi

Nihayet SPD de ‘kadın’ dedi

Almanya’nın en köklü partilerinden olan Sosyal Demokrat Parti’de (SPD) 150 yılı aşkın bir süre sonra bir ilk yaşandı. SPD’nin tarihinde ilk kez bir kadın genel başkan seçildi.

28.04.2018Avrupa
Zor bir yıldı

Zor bir yıldı

Frank Walter Stenmeier. Almanya’nın 12. Cumhurbaşkanı. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Başbakan Gerhard Schröder döneminde 1998-2005 yılları arasında Başbakanlık Dairesi Başkanı olarak görev yaptı. Yani Schröder’in ‘sol kolu’ olarak Almanya’nın, Avrupa’nın, hatta dünya politikasını birlikte şekillendirdi.

28.03.2018Avrupa
Merkel SPDnin kararından memnun

Merkel SPD'nin kararından memnun

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyelerinin koalisyon protokolünü onaylamasını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

5.03.2018Dünya
‘Almanya yabancılaşıyor’ yalanı

‘Almanya yabancılaşıyor’ yalanı

Dünyanın çeşitli ülkelerinde olduğu gibi Almanya’da da toplumun her kesiminde yabancı düşmanı tavır sergileyenler bulunmaktadır.Bu yıllardır bilinen ve yapılan tüm kamuoyu yoklamalarında da açık bir biçimde ortaya çıkan bir gerçektir. Ancak 2014 yılı Ekim ayında ‘Pegida’ kısa adıyla tanınan ‘Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatanperverler Avrupalılar’ sokaklara dökülerek bu yabancı ve İslam düşmanlığını daha da artırdılar.

1.12.2017Dünya
Hala gerçekleşmedi

Hala gerçekleşmedi

Almanya’nın Başbakanı Angela Merkel, 2006 yılı eylül ayında Frankfurt yakınlarındaki Mörfelden-Waldorf’taki Hürriyet Gazetesi’nin de Avrupa merkezi olan Doğan Media International’ın (DMI) tesislerinde düzenlenen Euro D’nin 10’uncu yıl kutlamalarına katılmıştı.

16.10.2017Dünya
Aşağı Saksonya’da seçimi SPD kazandı

Aşağı Saksonya’da seçimi SPD kazandı

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti Meclisi için yapılan seçimleri, Sosyal Demokrat Parti (SPD) kazandı. Seçim sonuçları, Merkel’in federal düzeyde Yeşiller ve Hür Demokratlarla yapacağı koalisyon görüşmelerinde elini zayıflattı.

15.10.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Kritik üç başlık

Uluslararası siyaset açısından yakın geleceği etkileme potansiyeli bulunan kritik gelişmelerin yaşandığı bir dönemdeyiz.

1.11.2018