EKSTRA
MENÜ

Hamileler Nasıl Beslenmeli

Hamileler Nasıl Beslenmeli haberleri sayfasında güncel ve son dakika Hamileler Nasıl Beslenmeli hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 34 Hamileler Nasıl Beslenmeli haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Hamileler Nasıl Beslenmeli Haberleri

Gebelikte hangi vitamin ve mineraller alınmalı

Gebelikte hangi vitamin ve mineraller alınmalı?

Gebelikte, vücudun vitamin ve mineral ihtiyacı artıyor. Peki, bu ihtiyaçların karşılanması için neler yapılması gerekiyor? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Bulanık anlatıyor.

26.11.2020Kadın
Kış Mevsiminde Hamilelerin Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Sebze ve Meyveler

Kış Mevsiminde Hamilelerin Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Sebze ve Meyveler

Kış mevsiminde de ortaya çıkan risk ve duruma göre tedbirli olmak sağlıklı bir hamilelik geçirmek için çok önemlidir. Kış aylarında anne ve bebeğe etki edebilecek hastalık ve enfeksiyon gibi etmenlerden korunmak için beslenme konusunda oldukça titiz davranılmalıdır. Bağışıklığın güçlendirilmesinde vazgeçilmez olan grup sebze ve meyvelerdir.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelikte beslenme özel olarak ele alınması gereken konuların başında geliyor. Gebeliğe özgü bir beslenme diyeti yoktur, tüm sağlıklı insanlar nasıl besleniyorsa öyle beslenmek gereklidir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tuğrul Abacıoğlu konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Kış Hamilelerinin Alması Gereken 10 Önlem

Kış Hamilelerinin Alması Gereken 10 Önlem

Soğuk havanın iyice etkisini gösterdiği kış mevsimlerinde grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları da artış gösteriyor. Özellikle hamileler durumdan çok daha fazla etkileniyor. Kış aylarında nezle veya grip olan hamileler ne yapmalı? Kış hastalıklarından nasıl korunmalı? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sibel Malkoç kış hamilelerine önerilerde bulundu.

Hamileyken Bitki Çayı İçmek Zararlı mı

Hamileyken Bitki Çayı İçmek Zararlı mı?

Gebelik döneminde kadınların yedikleri kadar içtiklerine de dikkat etmesi gerekiyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zeynep Kocayurt, “Gebeler nane, limon ıhlamur, yeşil çay gibi güvenli bitki çaylarını günde 1 fincan tüketebilir. Karışık içerikli olanları, sinemaki, ahududu, kekik, ebegümeci, yaban mersini gibi ismi sık duyulan bitki çaylarını ise tüketmemeli” dedi.

Yaz Aylarında Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Yaz Aylarında Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Yüksek sıcaklıklar ve nem nedeniyle yaz ayları özellikle hamileler için daha zor geçiyor. Bu nedenle hamilelerin yaz aylarında beslenmelerine daha fazla özen göstermesi gerektiğini hatırlatan Op. Dr. Barış Çoban, tüm anne adaylarına sağlıklı bir yaz için beslenme önerilerinde bulunuyor.

Emziren Annelere 6 Önemli Yaz Önerisi

Emziren Annelere 6 Önemli Yaz Önerisi

Çoğunlukla yaz aylarında fazla kilolardan hızla kurtulma isteği yaygınlaşırken, çiçeği burnunda anneler de kısa sürede eski formlarına dönebilmek için sabırsızlanıp zayıflamaya yönelik diyetler uygulayabiliyor. Oysa bu durum annenin yanı sıra bebeğe de ciddi zarar verebiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Köşeli Şahin, emziren annelere 6 önemli yaz önerisi verdi.

Hamilelere Sağlıklı Bir Bayram İçin 6 Öneri

Hamilelere Sağlıklı Bir Bayram İçin 6 Öneri

Beslenmesine büyük özen göstermesi gereken anne adaylarının bayram sofralarının cazibesine kapılması olumsuz sonuçlara neden olabiliyor. Ziyaretlerde ikramlara mesafeli yaklaşarak beslenme planının dışına çıkmamak bayramın, sıkıntıya girilmeden sağlıkla geçirilmesini sağlıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Parvana Seyidova, anne adaylarının Ramazan Bayramı boyunca dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Hamilelik Sürecinde Alınması Gereken Mineral ve Vitaminler

Hamilelik Sürecinde Alınması Gereken Mineral ve Vitaminler

Bir kadının en zor ve en keyifli zamanı kuşkusuz hamilelik dönemidir. Bu dönemde tarifsiz ilklerin yanı sıra çeşitli sağlık sorunları da yaşanabilir. Olası sağlık sorunlarını nötralize etmek ve bebeğin gelişimini en iyi şekilde sağlamaksa doğru besinlerle mümkündür. Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan, hamilelik sürecinde mutlaka alınması gereken vitamin ve mineralleri anlattı.

Hamilelikte Nasıl Beslenilmeli

Hamilelikte Nasıl Beslenilmeli?

Gebelikte beslenmeye hem bebeğin büyüyüp ve olgunlaşması hem de annenin gereksinimlerinin karşılanması için dikkat edilmesi gerekir. Uygun kilodayken gebe kalan sağlıklı bir kadın doğru beslenme ile gebelik sonunda yaklaşık 9 ile 12 kilo civarında bir kilo artışına sahip olur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sibel Malkoç bilgi verdi.

Sağlıklı Bir Gebelik İçin 5 Öneri

Sağlıklı Bir Gebelik İçin 5 Öneri

Kadınların yaşamlarındaki en önemli evrelerinden biri olan gebelik; bu süreçte görülen bulantı, halsizlik, mide yanması ve baş ağrısı gibi şikayetler nedeniyle anne adayları için sıkıntılı olabiliyor. Bu sorunların tam olarak ortadan kaldırılması mümkün olmasa da alınacak bazı önlemlerle konforlu bir gebelik dönemi sağlanabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Yunus Çavuş, gebelikte yaşanabilecek sorunları azaltmak için 5 öneriyi sıraladı.

10 Adımda Doğurganlık Diyeti

10 Adımda Doğurganlık Diyeti

Beslenme ile ilgili her gün pek çok haber okuyoruz. Ancak konu anne olabilmek olunca daha da hassas davranıyoruz. İşte Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Latif Küpelioğlu'ndan anne olmak isteyenlere basit ama etkili tüyolar…

Bebeği gripten korumanın yolları

Bebeği gripten korumanın yolları

Bebeklerde grip nasıl tedavi edilir? Bebeği gripten korumak için ne yapmak gerekir? Lohusalık döneminde grip olduğunuzda bebeği emzirebilir misiniz yoksa grip emzirme yoluyla anneden bebeğe geçer mi? Tüm sorularımıza konunun uzmanları yanıt veriyor.

Bebeği alerjiden korumanın yolları

Bebeği alerjiden korumanın yolları

Alerji ve astımın bebeğin anne karnındayken geliştiğine değinen Prof. Dr. Yonca Tabak; hamilelik döneminde beslenme ve çevre şartlarının alerjiye genetik yatkınlığı olan bebekler için önemli olduğunu ve hamilelik döneminde sağlıklı beslenme ile bebeğin alerjik olmasının kısmen engellenebileceğini söylüyor.

3.04.2013Sağlık
Hamileler günde kaç öğün tüketmeli

Hamileler günde kaç öğün tüketmeli?

Hamilelik döneminde ihtiyaçtan fazla yemenin bebek için bir faydası yok!

Aşırı Zayıf Hamileler Nasıl Beslenmeli

Aşırı Zayıf Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Zayıf hamilelerin dikkat etmesi gerekenler...

Hamileler Kurban Bayramında nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeli Anne adaylarına öneriler...

Hamileler Kurban Bayramı'nda nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeli? Anne adaylarına öneriler...

Anne adaylarının Kurban Bayramı’nda tükettiği besinlerde aşırıya kaçmamaları ve doğru beslenmeden ödün vermemeleri anne ve bebeğin sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Peki hamileler Kurban Bayramı'nda nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeli? İşte anne adaylarına öneriler...

Hamileler yaz aylarında nasıl beslenmeli

Hamileler yaz aylarında nasıl beslenmeli?

Sıcakların artmasıyla her bireyde olduğu gibi hamilelerde de besin tercihleri değişiyor ve aşırı terlemeyle sıvı ve mineral kayıpları sonucu halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler görülebiliyor. Peki bu dönemde nelere dikkat edilmeli? Hamileler yaz aylarında nasıl beslenmeli? İşte konuyla ilgili öneriler...

Sıcak havalarda beslenmede dikkat edilmesi gerekenler

Sıcak havalarda beslenmede dikkat edilmesi gerekenler

Diyetisyen Emre Uzun, son yılların en yüksek sıcaklığının yaşandığı günlerde, sıcaklardan korunmak için neler yapılması gerektiğini anlatıyor. Beslenmemizi gözden geçirip, büyük fayda sağlayacak püf noktalar ile sıcakları daha kolay atmak mümkün oluyor.

23.05.2017Sağlık
Ramazan ayında dikkat etmemiz gereken besinler...

Ramazan ayında dikkat etmemiz gereken besinler...

YAŞAR Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, artan sıcaklık nedeniyle Ramazan ayında beslenmenin insan sağlığı açısından daha da büyük önem taşıdığını söyledi. Uzel, Ramazan ayında beslenmede dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

17.06.2015Ege
Hamileler hangi dönemde nasıl beslenmeli

Hamileler hangi dönemde nasıl beslenmeli?

Diyet Uzmanı Seda Bahtiyar Tatay, anne adayları için her dönemi kapsayan beslenme önerileri hazırladı!

Kurban Bayramında hamilelere öneriler

Kurban Bayramı'nda hamilelere öneriler

Anne adaylarının özellikle bayramda en dikkat etmesi gereken hastalık!

Sıcaklarda ne yemeli

Sıcaklarda ne yemeli?

Yaz mevsiminin gelmesi ve sıcakların artmasıyla birlikte başta çocuklar, yaşlılar ve hamileler olmak üzere herkesin kıştan farklı bir beslenme şeklini benimsemesi gerekiyor. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye önem verirken, bol su tüketmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Yazar Sonuçları

Koronavirüs sürecinde hamileler nasıl beslenmeli?

Gebelik sürecinin getirdiği etkiler nedeniyle bağışıklık sistemleri zayıflayan hamileler ve yeni doğum yapan anneler, son günlerde artış gösteren koronavirüs vaka sayıları nedeniyle oldukça endişeli. Bu gruba giren kadınların, pandemi sürecinde vücut dirençlerini güçlendirebilmeleri için sağlıklı ve dengeli beslenmeye her zamankinden daha çok dikkat etmeleri gerekiyor.

3.11.2020

Alerji anne karnında önlenebilir mi?

Alerjik anne adayları nasıl beslenmeli?

10.07.2014
Vejetaryen hamileler nasıl beslenmeli

Vejetaryen hamileler nasıl beslenmeli?

Vejetaryen olan anne adaylarına özel beslenme programı yapmak gerekiyor!

28.10.2013

Anne adayları Omega 6’dan uzak durun!

Alerji, anne karnında engellenebiliyor mu?

30.04.2013

Pandemi döneminde yaz gebeleri için 10 altın öneri

Dünyayı saran ve çok sayıda ölüme neden olan koronavirüs, herkesi olduğu gibi anne adaylarını da tedirgin ediyor.

31.05.2020

Dinç bir şekilde oruç tutmak için uzmanından tüyolar

Ramazan ayında oruç tutanların hem beslenme şekli hem de yaşam şekli değişiyor. Bu dönemde dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Orucu dinç bir şekilde tutabilmek için neler yapılması gerektiğini Prof. Dr. İsmet Tamer ile konuştuk, kendisinden ramazan ayında sağlıklı beslenmeyle ilgili ipuçları aldık.

29.05.2019

Hamileliği kış aylarına denk gelenlere öneriler

Anne adayları için gebelik süreci her anına dikkat edilmesi gereken özel bir dönemdir. Anne adayları, bu süreci daha rahat atlatabilmek için çoğu zaman doktorlarından ve bu konuda uzman olan kişilerden destek alır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, kış mevsiminde gebelik düşünen ya da kış aylarında hamile olan anne adayları için önemli tavsiyelerde bulundu.

24.01.2019

Son yılların favori sporu; Pilates

Bu haftaki röportaj konuğum Tam kapsamlı pilates eğitmeni Gülenay Demirdelen. Mersin G-Fit Pilates&Reformer Studio Merkezinin sahibi… Hem de Polestar Pilates Kurumunun Mersin’deki Eğitim Merkezi. Kısa bir süre sonra da eğitmen yetiştirmeye başlayacaklar.

15.10.2018

Kimler oruç tutmamalı?

Orucun sağlığa faydaları oldukça fazla ama bazı kişilerin oruç tutmamaları gerekiyor.

2.08.2011

Kalp krizinin tekrarı önlenebiliyor

Bir okurumuz "Kalp krizinden korunmamız için neler yapmamız gerektiğini çok sık yazdınız ama kalp krizi geçirenlerin ne yapmaları gerektiğine hiç değinmediniz" diye sitem ediyor. Haklı!

15.07.2008