GeriKadın Sağlığı 10 Adımda Doğurganlık Diyeti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

10 Adımda Doğurganlık Diyeti

10 Adımda Doğurganlık Diyeti

"Beslenme ile ilgili her gün pek çok haber okuyoruz. Ancak konu anne olabilmek olunca daha da hassas davranıyoruz. İşte Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Latif Küpelioğlu'ndan anne olmak isteyenlere basit ama etkili tüyolar…"

Doğurganlık diyetinin amacı yumurtlamayı artırmak ve hamile kalma şansını artırmaktır. Bu beslenme planı, yurt dışında kadınlarda kronik hastalıklar için risk faktörlerini araştıran hemşirelerin sağlık çalışmasından elde edilen araştırmaya dayanmaktadır. 

Doğurganlık diyetinde birinci adım trans yağ tüketimini durdurmaktır. İkincisi daha fazla doymamış bitkisel yağların tüketilmesi ve üçüncüsü diyetinize daha fazla bitkisel protein eklerken, daha az hayvansal protein kullanmaktır.

10 Adımda Doğurganlık Diyeti

Az yağlı ürünler tüketmeyin

Bu beslenme planının dördüncü adımı yavaş sindirilen karbonhidratları yemek, beşinci adımı ise az yağlı ürünleri değil, tam yağlı süt ürünlerini seçmektir. 

Altıncı ve yedinci adımlar, folik asit ve diğer B vitaminlerini içeren bir multivitamin almak veya gıdalardan ya da takviyelerden demir alımını artırmaktır.

10 Adımda Doğurganlık Diyeti

Asitli içeceklere veda edin

Sekizinci adım, kadınların asitli ve şekerli içecek alımını kesmelerini ve bol miktarda su içmelerini gerektirir. Kafeine az da olsa izin verilir. Dokuzuncu ve onuncu adımlar; sağlıklı bir vücut kitle indeksine ulaşmak ve kondisyon düzeylerini artırmaktır.

False