EKSTRA
MENÜ

Gül Hastalığı

Gül Hastalığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gül Hastalığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 592 Gül Hastalığı haberi bulunmuştur.

Gül Hastalığı Haberleri

Maskede alerjik reaksiyona dikkat

Maskede alerjik reaksiyona dikkat!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Dermatoloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Selda Pelin Kartal, koronavirüs önlemleri kapsamında kullanılan maskelerin yapımında kullanılan bazı maddelerin alerjik reaksiyonlara sebep olabileceğini söyledi. Kartal, "O yüzden vatandaşlarımız bakanlık onaylı maskeleri tercih etsinler" dedi.

16.02.2021Gündem
Artan cilt sorunlarına doğal ve medikal bakım önerileri

Artan cilt sorunlarına doğal ve medikal bakım önerileri

Son günlerde etkisini tam anlamıyla hissettirmeye başlayan soğuk havalar nedeniyle birçok insanda cilt sorunları ortaya çıkmaya başladı. Yaşanan sorunlar hakkında bilgi veren Kozmotolog & Medikal Estetik Uzmanı Songül Durur Zevzir, cilt sorunları olanlar için çözüm önerileri sundu.

26.01.2021Kadın
Nedeni tam olarak anlaşılamıyor... Gül hastalığı nedir, tedavisi nasıl yapılır

Nedeni tam olarak anlaşılamıyor... Gül hastalığı nedir, tedavisi nasıl yapılır?

Deri hastalıklarında başı çeken problemlerden biri de gül hastalığıdır. Genellikle yüzde meydana gelen, yaygın bir cilt rahatsızlığı olan roza hastalığında, çoğunlukla alın, çene, burun, yanaklar gibi yüzün orta bölümünde daha yoğun olur. Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Elif Yıldırım ve Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Hatice Deniz Yardımcı gül hastalığının belirtilerini, tedavi yöntemlerini sizler için anlattı.

20.01.2021Sağlık
Gül hastalığı (Rozasea)

Gül hastalığı (Rozasea)

Halk arasında ‘gül hastalığı’ veya ‘gülleme’ diye de bilinen rozasea yüzde kızarıklık, yanma, batma hissi, damarlarda belirginleşme, sivilce benzeri oluşumlarla sık görülen bir cilt hastalığıdır. Özellikle maske kullanımının arttığı şu günlerde rozasea çok daha sık karşımıza çıkar oldu.

17.01.2021Sağlık
Kışın Cilt Sorunu Yaşayanlara Doğal Çözüm Önerileri

Kışın Cilt Sorunu Yaşayanlara Doğal Çözüm Önerileri

Son günlerde etkisini tam anlamıyla hissettirmeye başlayan soğuk havalar nedeniyle birçok insanda cilt sorunları ortaya çıkmaya başladı. Yaşanan sorunlar hakkında bilgi veren Kozmotolog & Medikal Estetik Uzmanı Songül Durur Zevzir, cilt sorunları olanlar için çözüm önerileri de sundu.

Maske takmak sivilce yapar mı

Maske takmak sivilce yapar mı?

Koronavirüs salgınının başlamasıyla birlikte maske kullanmak, günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Dermatolog Dr. Neslihan DOLAR yazdı.

29.11.2020Sağlık
Roza hastalığı tamamen iyileşmemekle birlikte tedavi ile kontrol altında tutulabilir

Roza hastalığı tamamen iyileşmemekle birlikte tedavi ile kontrol altında tutulabilir

Genellikle yüzde meydana gelen, yaygın bir cilt rahatsızlığı olan roza hastalığında, çoğunlukla alın, çene, burun, yanaklar gibi yüzün orta bölümünde lezyonların daha yoğunlukta olduğuna vurgu yapan Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Elif Yıldırım, roza hastalığının (gül hastalığı veya gülleme) tamamen iyileşmemekle birlikte, tedavi ile kontrol altında tutulabileceğini söyledi.

24.11.2020Sağlık
Rozasea (Gül Hastalığı) Nedir Rozasea Belirtileri Nelerdir

Rozasea (Gül Hastalığı) Nedir? Rozasea Belirtileri Nelerdir?

Yüzde kızarıklık, yanma, batma hissi, damarlarda belirginleşme, sivilce benzeri kızarıklıklarınız varsa ve zaman zaman aniden yüzünüz kıpkırmızı oluyor ve bu durum sık sık tekrar ediyorsa rozasea hastalığınız olabilir. Deri ve Zührevi Deri Hastalıkları Uzmanı Tuba İşeri, rozasea hastalığı hakkında bilgi verdi.

23.11.2020Kişisel Bakım
Maske cilt hastalıklarına neden olabilir

Maske cilt hastalıklarına neden olabilir

Sağlığımızı korumak için mecburi olan maskeler cilt sorunlarına neden olabiliyor. Dermatolog Prof. Dr. Özlem Dicle “Maske kullanımına bağlı gelişen her sorun için ayrı tıbbi müdahale gerekebilir. Bu sorunlardan korunmak için kendi günlük cilt bakımınızı da ihmal etmeyin” diyor.

Kırmızı yüz nedenleri ve çözümleri

Kırmızı yüz nedenleri ve çözümleri

Sıcak bir ortamda veya çok soğuk bir havada yüzün kızarması, beklenen fizyolojik bir durumdur. Ama duygularımızı saklamaya çalıştığımız zamanlarda özellikle heyecan veya stres anında bizi ele veren yüz kızarıklığına bir de yanma ve kaşıntı gibi semptomlar eklenince hem sağlık hem sosyal bir problem haline gelir. Kırmızı yüz pek çok kişinin şikayetçi olduğu cilt problemlerinden birisidir.

1.10.2020Sağlık
Maske Takarken Cildimizi Nasıl Koruyabiliriz

Maske Takarken Cildimizi Nasıl Koruyabiliriz?

Covid-19’dan korunmak amacıyla takılan yüz maskeleri, ciltte istenmeyen sivilcelenmelere, kızarıklık ve kaşıntılara neden olabiliyor. Maske takma sonrası ciltte oluşan yağlanma, tahriş ve sivilce oluşabiliyor. Vücudumuzun en hassas organı olan derimizin bu dönemde bakımı oldukça önem taşıyor. Bütün gün maske takma zorunluluğu olanlar, ciltlerini nasıl daha etkili bir şekilde koruyabilir? Dermatoloji Uzmanı Dr. Figen Akın anlattı.

16.07.2020Kişisel Bakım
Salgın döneminin cilde olan etkilerinden korunmak için bunlara dikkat edin

Salgın döneminin cilde olan etkilerinden korunmak için bunlara dikkat edin

Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Emin Özlü, sık sık el yıkama ve fazla dezenfektan kullanımının derinin koruyucu tabakasını bozarak ciltte kuruluk ve egzama gelişmesine yol açabildiğini kaydetti.

16.06.2020Sağlık
Gül Hastalığı Nedir Gül Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir

Gül Hastalığı Nedir? Gül Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Gül hastalığı, vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebiliyor. Ciltte meydana gelen kızarıklıkları hafife almamamız gerektiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr.Hatice Deniz Yardımcı, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı. Gül hastalığı nedir? Gül hastalığı nasıl tedavi edilir?

Gül hastalığının belirtileri nelerdir Nasıl tedavi edilir

Gül hastalığının belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Cilt, vücudun dış dünyaya karşı bir sınırıdır, savunma kalkanıdır. Güneş ışınlarından çeşitli mikroorganizmalara kadar birçok dış etkene karşı en güçlü korumadır. Ancak bu dış etkenler zamanla deriyi yorar ve güçsüz bırakır. Güçsüz kalan deri ise hastalıklara karşı savunmasız kalır. Deri hastalıklarında başı çeken problemlerden biri de gül hastalığıdır. (pityriasis rosea) Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr.Hatice Deniz Yardımcı gül hastalığının belirtilerini, tedavi yöntemlerini ve hastalığa dair önerileri sizler için anlattı.

20.02.2019Sağlık
Kızarıklık utangaçlıktan değil hastalıktan olabilir

Kızarıklık utangaçlıktan değil hastalıktan olabilir!

Doğal allık görünümü olan kırmızı yanaklar, herkesin hoşuna giden sağlıklı bir görünüm gibi algılansa da durum öyle değil. Uzun süreli ve tekrarlayıcı olan yüz kızarıklıkları, yanma şikâyeti ile birlikte ‘Rozasea’ yani gül hastalığına yol açabiliyor.

28.08.2018Sağlık
Rosacea (Gül hastalığı) nedir

Rosacea (Gül hastalığı) nedir?

Rosacea yani gül hastalığı, pek çok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Özellikle açık tenli kişilerde görülen bu hastalık yüz bölgesinde yaşanmasından dolayı estetik olarak da rahatsızlık yaratabiliyor. Peki, Rosacea (Gül hastalığı) nedir?

4.06.2018Gündem
Gül hastalığı nedir Belirtileri nelerdir

Gül hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Gül hastalığı, yorgunluk, stres ve mevsimsel özelliklere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Gül hastalığı en sık 10-45 yaşları arasında görülmekle beraber nadir olsa da yeni doğan ve yaşlılarda da görülüyor.

17.03.2016Sağlık
Ciltteki Renkler Hastalık Habercisi

Ciltteki Renkler Hastalık Habercisi!

Beyaz, sarı, pembe, mavi, mor… Ciltte leke deyip geçmeyin. Bu lekeler cildinizin normal bir bileşeni olabileceği gibi, herhangi bir sistemik veya cilt hastalığına işaret edebiliyor.Peki nedir bu hastalıklar işte cevabını Dr.Selma Yıldırım anlatıyor...

Benlere lazer uygulanması cilt kanserine neden olabilir

'Benlere lazer uygulanması cilt kanserine neden olabilir'

Hem cilt sağlığı için hem de estetik ve kozmetik tedavilerde lazer cihazları yaygın biçimde kullanılıyor. Ancak Türk Dermatoloji Derneği Genel Sekreteri Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu bu cihazların doktor kontrolü olmadan kullanılmasının ileri derecede cilt yanıklarına neden olabileceğini belirtiyor.

3.03.2015Sağlık
Gülden fotoğraflı başsağlığı mesajı

Gül'den fotoğraflı başsağlığı mesajı

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 2008 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nü Yaşar Kemal'e verirken çekilen fotoğrafı paylaşarak duygusal bir mesaj yayınladı.

28.02.2015Gündem
Cumhurbaşkanı Gül taburcu oldu

Cumhurbaşkanı Gül taburcu oldu

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, kulağındaki rahatsızlık nedeniyle 9 gündür tedavi gördüğü Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nden dün akşam saatlerinde taburcu edildi.

1.09.2012Gündem
Elma yanaklar hastalık habercisi

Elma yanaklar hastalık habercisi

Kızarmış elma gibi yanaklardan sağlık fışkırdığı düşünülse de kırmızı yüz bazen de rozasea yani gül hastalığının habercisi olabilir.

3.03.2010Kelebek
Organik meyveler daha alerjik

Organik meyveler daha alerjik

Organik meyvelerin alerji yapma riskinin daha fazla olabileceği bildirildi.

24.04.2009Gündem
GÜL HASTALIĞI

GÜL HASTALIĞI

Daha çok ruhsal sıkıntılar, stres sebebiyle ortaya çıkan, sık görülen bir deri hastalığıdır. Kırmızı yuvarlak güle benzeyen üzeri hafif beyaz kabuklu döküntülerle seyreder.

6.08.2008Sağlık
Sanatçı Hüner Coşkuner son yolculuğuna uğurlandı

Sanatçı Hüner Coşkuner son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede 4 Şubat Perşembe günü hayatını kaybeden sanatçı Hüner Coşkuner, bugün son yolculuğuna uğurlandı.

8.02.2021Magazin
Hüner Coşkunerin yakın arkadaşı Gül Erda anlattı: Annesi şokta

Hüner Coşkuner'in yakın arkadaşı Gül Erda anlattı: Annesi şokta

Kansere yenik düşen Hüner Coşkuner’in yakın dostu Gül Erda, sanatçının vefatının 95 yaşındaki annesini çok etkilediğini söyledi: “Hüner, hastalığını annesinin duymasını hiç istemiyordu. Annesi şu an şokta.”

7.02.2021Magazin
Sultanbeylide karantina denetimi

Sultanbeyli'de karantina denetimi

KORONAVİRÜSLE mücadele kapsamında oluşturulan Sultanbeyli İlçe Salgın Denetim Merkezine bağlı Mahalle Denetim ekiplerince, koronavirüs hastalığına yakalanan veya temaslı olduğu için izolasyonda bulunan vatandaşlara denetim gerçekleştirildi. Denetimlerde karantinada bulunan vatandaşların kurallara uyup uymadıklarını kontrol edildi.

16.12.2020Gündem
Bir köpek, en iyi laboratuvardan bile daha duyarlı

Bir köpek, en iyi laboratuvardan bile daha duyarlı

Her türlü doğal afette yardımımıza onlar koşuyor. Enkaz altındaki canlıların kokusunu alıp arama-kurtarma ekiplerine yol gösteriyorlar. Uzman ekipler tarafından büyük titizlikle yetiştirilen bu özel köpekler, insanlardan yaklaşık 200 kat fazla koku alma yeteneğine sahip. Bu sayede pek çok hayat kurtarıyorlar.

Son dakika... Mesut Yılmaz son yolculuğuna uğurlandı

Son dakika... Mesut Yılmaz son yolculuğuna uğurlandı

Eski Başbakan Mesut Yılmaz resmi törenle uğurlandı. Yılmaz için Üsküdar’daki Marmara İlahiyat Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı.

1.11.2020Gündem
Son dakika haberi: Cezaevlerinde görüntülü görüşme dönemi başlıyor

Son dakika haberi: Cezaevlerinde görüntülü görüşme dönemi başlıyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, cezaevlerinde dijital dönüşümü başlatacak Akıllı Teknolojilerin Ceza İnfaz Kurumlarına Entegrasyonu Projesi ile artık hükümlülerin eş, çocuk, aile ve yakınlarıyla görüntülü görüşebileceklerini, elektronik sayım yapılacağını, elektronik ortamda sağlık hizmetlerine erişileceğini, dilekçe hakkının kullanılacağını bildirdi. Adalet Bakanı Gül, görüntülü görüşmenin yanı sıra elektronik sayım, sağlık hizmetlerine erişim, dilekçe hakkının kullanılması, kitaplara erişim, kantin siparişi ve ödemeleri gibi çok önemli hizmetlerin de projede yer aldığını ifade etti. Gül, artık cezaevlerindeki kantin siparişinin elektronik ortamda yapılacağını, bu nedenle artık kurumlardaki emanet para bürolarının ortadan kaldırılacağını bildirdi.

22.10.2020Gündem
Koronavirüsle, kat kat giyinerek mücadele ediyorlar

Koronavirüsle, kat kat giyinerek mücadele ediyorlar

BİLECİK Devlet Hastanesi Pandemi Polikliniği ve Yoğun Bakım Ünitesi’nde sağlık çalışanlar kat kat kıyafetler, maske ve eldivenlerle kendilerini korumaya çalışarak koronavirüsle mücadele ediyor. Hastanenin Covid-19 servisinde çalışan Dr. Gül Sene Topal, her gün koronavirüs olabilecekleri şüphesiyle yaşadıklarını ifade ederek, Hastaları takip ederken öncelikle bizim giyinme aşamamız var, kat kat giyiniyoruz. Her biri emek, her biri vakit ve zorluk anlamına geliyor. Her hastamıza biz bu şekilde müdahale etmek durumundayız dedi.

6.10.2020Gündem
Trump’a deneysel tedavi

Trump’a deneysel tedavi

Koronavirüs teşhisi konduktan sonra helikopter ile Walter Reed askeri hastanesine götürülen ABD Başkanı Donald Trump’ın öksürük, burun akıntısı,hafif ateş gibi semptom gösterdiği açıklandı. Trump’a Renegeron tarafından geliştirilen 8 gramlık antikor kokteyliyle deneysel tedaviye başlandı.

4.10.2020Dünya
Vali Gül: Gaziantep kurallara uymaya başladı

Vali Gül: Gaziantep kurallara uymaya başladı

GAZİANTEP'te Vali Davut Gül ve Şehitkamil ilçesi Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu'nun katılımıyla maske ile sosyal mesafe denetimi yapıldı. Denetim sonrası açıklamalarda bulunan Vali Davut Gül, Gaziantep'in özellikle maske başta olmak üzere koronavirüs tedbirlerine uymaya başladığını söyledi.

17.09.2020Gündem
Son dakika haberler: AK Partiden NATOnun çağrısına ilk yorum: Olumlu yaklaşıyoruz

Son dakika haberler: AK Parti'den NATO'nun çağrısına ilk yorum: Olumlu yaklaşıyoruz

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "NATO burada bu gerilimin düşürülmesi için, bunun konuşulması için bir zemin oluşturuyor. Biz buna olumlu bakıyoruz, askeri ve teknik görüşmeler her zaman faydalıdır.'' dedi.

4.09.2020Gündem
Son dakika haberi.. Binali Yıldırım duyurdu: Koronavirüs testimiz pozitif çıktı

Son dakika haberi.. Binali Yıldırım duyurdu: Koronavirüs testimiz pozitif çıktı

Son dakika haberi.. Eski Başbakan ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, ve eşi Semiha Yıldırım'ın Kovid-19 testinin pozitif çıktığını öğrenildi. Twitter'dan açıklama yapan Yıldırım, "Durumumuz iyi, herhangi bir olumsuzluk yok. Doktorlarımız, süreci evde geçirmemizi uygun gördüler. Vatandaşlarımızdan TMM kuralına riayet etmelerini özellikle istirham ediyoruz. Dua eder, dua bekleriz." ifadelerini kullandı. Yıldırım çiftinin tedavilerine evde devam edilecek. Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da sosyal medya hesabı üzerinden Binali Yıldırım ve eşi için geçmiş olsun mesajı yayınladı.

3.09.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Maske ve Dermatolojik Sorunlar

Covid-19 salgını virüs içeren damlacıklar ve nesneler yoluyla bulaşır. Konuşma, hapşırma ve öksürme sırasında damlacıkların dağılmasını önlemek için maske takılması gereklidir. Deri, vücudun ilk savunma bariyeridir ve bu nedenle, Covid-19'un yayılmasını önlemek için deri bütünlüğünü korumak da çok önemlidir. Maske kullanımı sonucunda deride bir takım dermatolojik problemler ortaya çıkabilir.

22.02.2021

Maskenizin yüzünüze zarar vermesini 9 adımda önleyin

Maskelerin rolünü pandemi süreciyle daha da fazla anlar olduk. Özellikle koronavirüsün yayılmasını azaltmada hayati bir öneme sahip. Ama aynı şekilde cildimizde akneden, kızarıklık ve kaşıntıya kadar birçok nedenin de başrolüne sahip.

10.11.2020

Yürümek mi iğneyi yemek mi daha iyi?

Çoğu fazla kilolu işin kökenine inip “neden kilo aldım?” sorusuna cevap aramak yerine vücuda enjekte edilen bir ilacın yardımıyla kilolardan kurtulmaya çalışıyor. Yürümenin yorucu olduğu düşünülüyor. Peki yürümek gerçekten yorar mı? Buyurun...

8.02.2019

Kükürtün cilde ve saça etkileri nelerdir?

Kükürt eski zamanlardan beri bilinen; uyuz, egzama, sedef hastalığı gibi rahatsızların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Tarihsel kaynaklarda, deri hastalıklarının tedavisinde yarattığı mucize, eski Yunan ve Mısır belgelerinde sıkça anlatılmıştır. Özellikle maden sularında bulunan kükürt sayesinde, kaplıcalar ve kükürt banyoları deri hastalıkları tedavilerinde sıkça kullanılırdı.

10.06.2018

Yüzünüzdeki kızarıklığı dikkate alın!

Rozasea, gül hastalığı olarak da bilinen, daha çok 30’lu yaşlardan sonra yüz ve burunda kızarıklık, bazen sivilce ile birlikte oluşan bir tür cilt hastalığıdır.

30.06.2013

Stresli yaşam, cilt sorunlarını tetikliyor!

Stresin sebep olduğu cilt sorunlarını biliyor musunuz?

1.10.2012

Cildinizin düşmanı stresi ne kadar tanıyorsunuz?

Çağımızın hastalıkları diye bir liste çıkarıldığında hep onu başta görüyoruz ve en önemlisi hiç şaşırmıyoruz.

9.09.2012

Balkanlar’da edebiyat ve yayıncılık buluşması

Tüm dünyada fuarların, festivallerin ertelenip iptal edildiği, fiziki buluşmaların yerini sanal buluşmalara bıraktığı bugünlerde Makedonya’nın Üsküp kentinde Yunus Emre Enstitüsü desteğiyle “Pro-za Balkan” ismiyle önemli bir festival yapıldı.

23.09.2020

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu: ‘Erdoğan gitsin diye bir siyasi cinnet içinde olmayız’

2023’e daha üç yıl var ama seçim peşrevi başladı. Selahattin Demirtaş, eşini de alıp İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e kahvaltıya gitmeyi önerdi. Deniz Baykal bir dönem Mesut Yılmaz’a benzer bir öneride bulunmuştu. “Kotlarımızı çekip eşlerimizle birlikte pikniğe gidelim” şeklinde bir öneriydi. Ancak Korkmaz Yiğit kaseti ortaya çıkınca bırakın pikniğe gitmeyi, Baykal hükümete verdiği desteği geri çekmişti.

11.09.2020

Kuraklık hepimizi kavuracak!

Hava sıcaklığı arttıkça artıyor. Bu sene 50 dereceyi de gördük. Uzmanlar “Daha da artacak” diyor. Böyle giderse daha önce yapılan planlar, hesaplar altüst olacak.

8.09.2020