MENÜ

Gazprom

Gazprom ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gazprom haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.906 Gazprom haberi bulunmuştur.

Gazprom Haberleri

Gazpromdan Bulgaristana indirim

Gazprom'dan Bulgaristan'a indirim

Bulgargaz Genel Müdürü Nikolay Pavlov “Yoğun görüşmelerin ardından büyük fiyat indirimi sağlandı. Gazprom ile ilişkilerimizin tarihinde böyle bir indirim görülmemiştir” dedi.

3.03.2020Ekonomi
TürkAkımdan Avrupaya ocakta 506,3 milyon metreküp gaz taşındı

TürkAkım'dan Avrupa'ya ocakta 506,3 milyon metreküp gaz taşındı

Rusya doğal gazını Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya ileten TürkAkım doğal gaz boru hattı aracılığıyla ocakta Avrupa'ya 506,3 milyon metreküp gaz taşındı.

19.02.2020Ekonomi
Hammadde değil teknoloji devrindeyiz

Hammadde değil teknoloji devrindeyiz

Bugüne kadar Türkiye’ye 22 milyar doların üzerinde yabancı yatırımcı getiren ortaklıklara imza atan Aksoy Holding ve Turcas Petrol’ün Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, bugünlerde yepyeni bir proje üzerinde çalışıyor. Petkim’in ardından 2015’te STAR Rafinerisi’ndeki ortaklığından ayrılan Aksoy, Diyarbakır-Şanlıurfa arasında Singapur modelinde bir endüstri parkı kurulmasının önemine çok inanıyor. Projenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da ilgisini çektiğini söyleyen Aksoy, “Dünyanın en büyük 500 teknoloji şirketinin 230’unun bugünlerde koronavirüs ile boğuşan Wuhan’da üretim üssü var. Önümüzdeki dönemde uluslararası teknoloji devleri Çin gibi Uzakdoğu yerine Türkiye gibi daha yakın bölgelere yatırımı düşünebilirler. Yeter ki biz uygun ortamı sunalım. O yüzden bu endüstri parkı modeli çok önemli” diyor.  Hayatı bir problem çözme serüveni, bir mücadele olarak gördüğünü söyleyen Aksoy ile evinde iş yaşamını ve artakalan zamanını nasıl geçirdiğini konuştuk.

16.02.2020Ekonomi
Son Dakika | Avustralya Açıkta Rafael Nadal, 4 saat sonunda Thieme elendi

Son Dakika | Avustralya Açık'ta Rafael Nadal, 4 saat sonunda Thiem'e elendi

Avustralya Açık'ta Rafael Nadal, 4 saat sonunda Dominic Thiem'e 3-1 yenilerek turnuvaya veda etti.

29.01.2020Diğer
Tüm oklar Gabriel’e doğrultuldu

Tüm oklar Gabriel’e doğrultuldu

Sigmar Gabriel. 1977 yılından beri Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesi. 1999-2003 yılları arasında Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanı olarak görev yaptı. 2005 yılında Federal Meclis milletvekili seçildi. Aynı yıl Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile SPD’nin, Angela Merkel başbakanlığında oluşturduğu büyük koalisyon hükümetinde 2005-2009 yılları arasında Federal Çevre, Doğa Korunması ve Nükleer Güvenlik Bakanı olarak görev aldı.

29.01.2020Avrupa
Gazpromun Avrupadaki bazı varlıklarına yönelik tedbir kaldırıldı

Gazprom'un Avrupa'daki bazı varlıklarına yönelik tedbir kaldırıldı

Rus enerji şirketi Gazprom'a, Ukrayna'nın devlet doğal gaz şirketi Naftogaz'a Tahkim Enstitüsü'nün kararına rağmen ödeme yapmaması üzerine İngiltere, Galler, Lüksemburg ve Hollanda’daki varlıklarına uygulanan tedbir, şirketin 2,9 milyar dolarlık ödemesinin ardından kaldırıldı.

21.01.2020Ekonomi
Davos yarın başlıyor

Davos yarın başlıyor

İsviçre'nin Davos kasabasında 21-24 Ocak'ta gerçekleştirilecek 50'inci Dünya Ekonomik Forumu'na, 3 bin civarında iş insanı, siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katılacak.

20.01.2020Ekonomi
Bakan Dönmez: Sinopta nükleer santrali başka tedarikçi ile yapabiliriz

Bakan Dönmez: Sinop'ta nükleer santrali başka tedarikçi ile yapabiliriz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "(Akkuyu) İkinci ünitenin inşaat lisansı 2019'un ağustos ayında verildi. Yakın zamanda bu ünitede inşaata başlanması öngörülüyor" dedi.

20.01.2020Ekonomi
TürkAkımla güçlenen Türk-Rus enerji iş birliği Doğu Akdenize taşınabilir

TürkAkım'la güçlenen Türk-Rus enerji iş birliği Doğu Akdeniz'e taşınabilir

Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Aleksey Grivach "Rusya ve Türkiye, Doğu Akdeniz'de ortak çıkarlar bulabilir. İki ülkenin hükümetleri ortak çıkarlarını ön plana çıkartacak yolları ve zor durumlarda doğru çözümleri bulmak konusunda kendilerini kanıtladılar" dedi.

10.01.2020Ekonomi
Enerjide yol arkadaşlığımız devam edecek

Enerjide yol arkadaşlığımız devam edecek

TürkAkım’ın resmi açılışı Erdoğan ve Putin tarafından yapıldı. Erdoğan, “TANAP ve TürkAkım bölgesel işbirliğinin en önemli somut örnekleridir. Enerjide yol arkadaşlığımız sürecek” dedi. Putin ise “Eminim ki Rusya ve Türkiye daha büyük projeleri gerçekleştirmeye devam edecek” diye konuştu.

9.01.2020Ekonomi
Rusya ve Ukrayna doğal gaz konusunda anlaştı

Rusya ve Ukrayna doğal gaz konusunda anlaştı

Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Ukrayna ile Rusya arasında transit doğal gaz sözleşmesinin uzatılmasına yönelik anlaşma imzalandığını açıkladı.

31.12.2019Ekonomi
BOTAŞtan TürkAkım ölçüm istasyonuna ilişkin açıklama

BOTAŞ'tan TürkAkım ölçüm istasyonuna ilişkin açıklama

BOTAŞ "TürkAkım boru hattı projesinde ölçüm istasyonu sorunu yaşandığına ilişkin haberler gerçeği yansıtmamaktadır. (Kıyıköy'deki) alım terminaline kısıtsız ve koşulsuz olarak erişim yetkisi bulunmaktadır" açıklamasında bulundu.

29.12.2019Ekonomi
Rusya, Ukrayna’ya doğal gaz cezasını ödedi

Rusya, Ukrayna’ya doğal gaz cezasını ödedi

Rus enerji şirketi Gazprom, Ukrayna doğal gaz şirketi Naftogaz'a 2,9 milyar dolarlık doğal gaz cezasını ödedi.

28.12.2019Ekonomi
TürkAkım operasyona hazır... Resmi açılış 8 Ocak’ta Erdoğan ve Putin tarafından yapılacak

TürkAkım operasyona hazır... Resmi açılış 8 Ocak’ta Erdoğan ve Putin tarafından yapılacak

Rus gazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak TürkAkım projesi 1.5 yıllık inşa sürecinin ardından gaz akışına hazır duruma geldi. Türkiye’de 7.5 milyon haneyi ısıtma kapasitesine sahip hat ayrıca Türkiye’nin gaz tüketiminin yüzde 25’ini karşılayabilecek.

26.12.2019Ekonomi
TürkAkım ilk gaz akışı için hazır

TürkAkım ilk gaz akışı için hazır

TürkAkım Proje Sözcüsü Esen "Rusya'dan 283 bar basınçla gelen gaz BOTAŞ'ın istediği koşullara getirildi ve Kıyıköy terminalinde hazır bekliyor" dedi.

25.12.2019Ekonomi
Almanya-ABD arasında yaptırım kavgası

Almanya-ABD arasında yaptırım kavgası

ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa’yı Rusya’ya bağımlı kılacağı ve ulusal güvenliği tehlikeye düşüreceği iddiasıyla ‘Kuzey Akım 2’ projesi ile ‘Türk Akım’ projesinin iptalini istiyor. Bunun için de yaptırım kararı aldı. Boru hatlarının önümüzdeki yıl kullanıma girmeleri planlanıyor. Kuzey Akım 2, Baltık Denizi altından, Türk Akım ise Karadeniz altından döşenen borularla Rusya doğalgazını Almanya’ya ve Avrupa’ya taşıyacak.

22.12.2019Avrupa
ABDnin yaptırım kararı sonrası Merkelden açıklama Misilleme yapılacak mı

ABD'nin yaptırım kararı sonrası Merkel'den açıklama! Misilleme yapılacak mı?

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinin ABD'nin Rus gazını doğrudan Baltık Denizi altından Almanya'ya getirecek olan Kuzey Akım 2 boru hattının inşasında yer alan şirketlere yaptırım kararına karşı misilleme yapılmayacağı sinyalini verdi.

18.12.2019Dünya
TürkAkım Türkiyenin bölgedeki etkisini artıracak

TürkAkım Türkiye'nin bölgedeki etkisini artıracak

Ankara Rusya Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Salih Yılmaz "Türkiye ve Avrupa'yı Rusya'nın doğal gaz rezervlerine doğrudan bağlayan ve yıllık 31,5 milyar metreküp kapasiteye sahip TürkAkım, enerji arz güvenliği için kilit bir çözüm olacak" dedi.

6.12.2019Ekonomi
Türkiye ve ABD LNG ticaretini görüşecek

Türkiye ve ABD LNG ticaretini görüşecek

Atlantik Konseyi Türkiye Temsilcisi ve İcra Direktörü Defne Sadıklar Arslan "Türkiye ve ABD, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ticareti üzerine 2020'nin başında bir toplantı yapmayı planlıyor" dedi.

6.12.2019Ekonomi
Rusya OPEC toplantısında üretim kotalarını gündeme getirecek

Rusya OPEC toplantısında üretim kotalarını gündeme getirecek

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, bu hafta gerçekleşecek Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) toplantısında, üretim kısıntısı anlaşmasındaki kotaları gündeme getireceklerini bildirdi.

3.12.2019Ekonomi
Moskova ve Pekin’den tarihi işbirliği

Moskova ve Pekin’den tarihi işbirliği

GÜNEY Avrupa’ya TürkAkımı ve Kuzey Akım 2 ile Almanya’ya yeni doğalgaz hatlarını devreye sokmaya hazırlanan Rusya, ‘Sibirya Gücü’ boru hattıyla da Çin’e açıldı.

3.12.2019Dünya
Rusyadan Ukrayna ile doğal gaz görüşmelerinde süre azalıyor uyarısı

Rusya'dan Ukrayna ile doğal gaz görüşmelerinde "süre azalıyor" uyarısı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov "Gazprom Başkanı Aleksey Miler, teklifimizin formüle edildiğini ve Ukrayna tarafına iletildiğini açıklamıştı. İstişareler devam ediyor" - "Süre baskısı altındayız, yeteri kadar zaman yok" dedi.

27.11.2019Ekonomi
BM: Sera gazı salımlarını azaltma hedefleri 5 katına çıkarılmalı

BM: 'Sera gazı salımlarını azaltma hedefleri 5 katına çıkarılmalı'

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), küresel iklim değişikliğinin yol açacağı kaosu önlemek için sera gazı salımlarının önümüzdeki 10 sene boyunca her yıl yüzde 7,6 oranında azaltılması gerektiğini açıkladı. UNEP, dünyadaki sıcaklık artışının bu yüzyıl sonunda 1,5 santigrat dereceyi aşmaması için, ülkelerin sera gazı salımlarını azaltma hedeflerini 5 katına çıkarması gerektiğine dikkat çekti.

27.11.2019Teknoloji
Naftogazdan Gazprom borcunu gazla ödeyebilir teklifi

Naftogaz'dan "Gazprom borcunu gazla ödeyebilir" teklifi

Naftogaz İcra Direktörü Yuriy Vitrenko "Borcun para ile ödenmesinden memnun oluruz ancak Gazprom eğer borcunu doğal gaz temin ederek ödemek isterse, bunu değerlendirmeye hazırız" dedi.

25.11.2019Ekonomi
Putin ziyareti öncesi ‘gaz verdiler’

Putin ziyareti öncesi ‘gaz verdiler’

Mavi Akım’dan sonra Rusya’dan Türkiye’ye çekilen Karadeniz geçişli ikinci doğalgaz boru hattı olan ‘TürkAkım’ Rusya lideri Vladimir Putin’in ocak ayında gerçekleştirmesi beklenen Türkiye ziyareti öncesinde gaz ile dolduruldu.

21.11.2019Ekonomi
TürkAkımda iki boru hattı da doğal gazla dolduruldu

TürkAkım'da iki boru hattı da doğal gazla dolduruldu

Rus enerji şirketi Gazprom, TürkAkım projesi kapsamında inşa edilen her iki boru hattının da doğal gazla doldurulduğunu bildirdi.

20.11.2019Ekonomi
Bakan Dönmez açıkladı Yıl sonuna kadar tamamlanacak

Bakan Dönmez açıkladı! Yıl sonuna kadar tamamlanacak

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Rus doğal gazını Türkiye’ye ulaştıracak Türk Akım Doğal Gaz Boru Hattı çalışmalarında sona gelindiğini belirterek, "İnşallah bir aksilik olmazsa bu yıl sonuna kadar projeyi bitirmiş olacağız" dedi.

16.11.2019Ekonomi
Leipzig, Rusya deplasmanından 3 puanla döndü

Leipzig, Rusya deplasmanından 3 puanla döndü

UEFA Şampiyonlar Ligi G Grubu dördüncü maçında Alman temsilcisi Leipzig deplasmanda Rus ekibi Zenit'i 2-0 mağlup etti.

5.11.2019Futbol
AB, Rusya ile Ukrayna doğal gazda uzlaşamadı

AB, Rusya ile Ukrayna doğal gazda uzlaşamadı

Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna arasında yapılan doğal gaz sözleşmesi müzakerelerinde uzlaşı sağlanamadı

29.10.2019Ekonomi
Rusya, Afrikadaki konumunu güçlendirmek istiyor

Rusya, Afrika'daki konumunu güçlendirmek istiyor

Rusya, Soçi'de ev sahipliği yaptığı Rusya-Afrika zirvesiyle, dünyanın en hızlı gelişen kıtalarından Afrika'daki konumunu güçlendirmek için adım attı.

26.10.2019Ekonomi
Amsterdam mahkemesi, Gazpromun alt kuruluşunun hisselerini dondurdu

Amsterdam mahkemesi, Gazprom'un alt kuruluşunun hisselerini dondurdu

Amsterdam Bölge Mahkemesi, TürkAkım projesinin inşa ve yönetiminden sorumlu South Stream Transport B.V.'nin tüm hisselerini dondurdu.

26.10.2019Ekonomi
Lavrov: Türk Akımının ikinci hattı 2020de hazır olacak

Lavrov: Türk Akımının ikinci hattı 2020'de hazır olacak

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Gazprom’un Türk Akımı projesinin, güney ve güneydoğu Avrupa’ya gaz tedarik edecek olan ikinci hattının 2020 yılında hazır olacağını söyledi.

21.10.2019Ekonomi
TürkAkımda deniz geçiş hatlarından ilki doğal gazla dolduruluyor

TürkAkım'da deniz geçiş hatlarından ilki doğal gazla dolduruluyor

Rus gazını Türkiye ve Avrupa'ya iletecek TürkAkım'ı oluşturan iki deniz hattından ilkinin doğal gazla doldurulmasına başlandı.

18.10.2019Ekonomi
Rusya ile BAE arasında iş birliği anlaşmaları imzaladı

Rusya ile BAE arasında iş birliği anlaşmaları imzaladı

Rusya ile BAE, imzaladıkları yeni anlaşmalarla enerji alanındaki iş birliğini genişletiyor.

15.10.2019Ekonomi
Üç yıl önce imzalanan TürkAkımda sona yaklaşıldı

Üç yıl önce imzalanan TürkAkım'da sona yaklaşıldı

Yıl sonunda Türkiye bölümünün aktif hale gelmesi beklenen TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı'nın Avrupa'ya ulaşacak rotasında Bulgaristan seçeceği güç kazanıyor.

10.10.2019Ekonomi
Ukrayna, Türkmenistandan gaz almak istiyor

Ukrayna, Türkmenistan'dan gaz almak istiyor

Naftogaz İcra Direktörü Yuriy Vitrenko "Rusya'dan, Türkmenistan'dan gaz alabilmemize izin vermesini istiyoruz. Ayrıca Rusya'daki bağımsız üreticilerden ve Gazprom'un Avrupa'daki iştiraklerinden de doğal gaz alabilmeliyiz" dedi.

3.10.2019Ekonomi
Kuzey Akım 2nin inşaatında sona gelindi

Kuzey Akım 2'nin inşaatında sona gelindi

Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Viktor Zubkov "(Kuzey Akım 2 doğal gaz projesi) Her şey yaklaşık 4-5 hafta içinde tamamlanabilir ancak aralık sonuna kadar vaktimiz var, bu nedenle acele etmiyoruz" dedi.

2.10.2019Ekonomi
Şampiyonlar Ligi finalinin adresleri belli oldu

Şampiyonlar Ligi finalinin adresleri belli oldu

UEFA, 2021, 2022 ve 2023'te Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapacak statları açıkladı.

24.09.2019Futbol
Rusya Enerji Bakanı: Opal kararı, Avrupa ve Ukrayna ile gaz görüşmelerini etkileyecek

Rusya Enerji Bakanı: Opal kararı, Avrupa ve Ukrayna ile gaz görüşmelerini etkileyecek

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak "(Avrupa Adalet Divanı'nın Opal boru hattı kararı) Bu karar elbette Avrupa ve Ukrayna ile yapılacak doğal gaz görüşmelerini etkileyecek" dedi.

12.09.2019Ekonomi
Rusyadan Moldovaya doğal gaz indirimi

Rusya'dan Moldova'ya doğal gaz indirimi

Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon "1 Ekim’den itibaren Moldova’nın ithal ettiği Rus gazının fiyatı düşecek” dedi.

8.09.2019Ekonomi
Kuzey Akım 2nin yüzde 75i tamamlandı

Kuzey Akım 2'nin yüzde 75'i tamamlandı

Rus enerji şirketi Gazprom'un, Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Projesi'nin yüzde 75'ine tekabül eden bin 855 kilometrelik boru döşeme işini tamamladığı bildirildi.

26.08.2019Ekonomi
Moldova TürkAkımdan gaz almak istiyor

Moldova TürkAkım'dan gaz almak istiyor

Moldova Ekonomi ve Altyapı Bakanı Vadim Brınzan, "TürkAkım’dan doğal gaz almak için Gazprom'la görüşüyoruz” açıklamasında bulundu.

20.08.2019Ekonomi
Doğu Akdenizde önemli adım O ülkeden iş birliği sinyali

Doğu Akdeniz'de önemli adım! O ülkeden iş birliği sinyali

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, "Eğer ticari açıdan tüm tarafların yararına projeler olursa, Rus şirketleri Doğu Akdeniz'de Türkiye ile iş birliğine yönelik kararlar alabilir. Sanayide, mühendislik ürünleri ve ortak Rus uçağı yapımı için ortak girişimler kurulması yönünde ciddi bir potansiyel görüyoruz. Rus gazı rekabetçidir ve TürkAkım'ın Avrupa'ya doğal gaz sevkiyatında en önemli rotalardan biri olmasını bekliyoruz. Türk ortaklarımızın proje (Akkuyu NGS) yönetiminde yer alması makul olur. Buna yönelik istişareler devam ediyor ve Türk şirketlerin projede hissedar olarak yer almasını umuyoruz" açıklamasında bulundu.

26.07.2019Ekonomi
Rusyadan Doğu Akdenizde Türkiye ile iş birliği sinyali

Rusya'dan Doğu Akdeniz'de Türkiye ile iş birliği sinyali

Rusya Enerji Bakanı Novak "Eğer ticari açıdan tüm tarafların yararına projeler olursa, Rus şirketleri Doğu Akdeniz'de Türkiye ile iş birliğine yönelik kararlar alabilir." dedi.

26.07.2019Dünya
TürkAkımda ilk gaz aktarımı için kritik eşik aşıldı

TürkAkım'da ilk gaz aktarımı için kritik eşik aşıldı

Rus gazını Türkiye'ye ulaştıracak TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı'nın Kıyıköy alım terminalinde önemli bir eşik aşılarak inşaat çalışmalarının yüzde 90'ı tamamlandı.

24.07.2019Ekonomi
Gazpromun değeri 95 milyar doları buldu

Gazprom'un değeri 95 milyar doları buldu

Rus enerji şirketi Gazprom'un piyasa değeri 95 milyar doları (6 trilyon ruble) buldu.

4.07.2019Ekonomi
Gazprom Türkmenistandan gaz alacak

Gazprom Türkmenistan'dan gaz alacak

Gazprom Türkmenistan’dan yılda 5,5 milyar metreküp doğal gaz ithal edecek.

3.07.2019 Ekonomi
TürkAkım alım terminalinin yüzde 80i tamamlandı

TürkAkım alım terminalinin yüzde 80'i tamamlandı

Trakya kıyısındaki Kıyıköy’de yer alan terminal inşaatının yüzde 80'i bitti.

19.06.2019Ekonomi
Gazprom Neft Üst Yöneticisi Dyukov: OPEC anlaşması uzarsa petrol 55-65 dolarda sabitlenir

Gazprom Neft Üst Yöneticisi Dyukov: OPEC anlaşması uzarsa petrol 55-65 dolarda sabitlenir

Gazprom Neft Üst Yöneticisi Aleksandr Dyukov "(OPEC üretim kısıntısı anlaşması) Anlaşmanın uzatılması petrol fiyatlarını varil başına 55 ila 65 dolar seviyesinde tutacak” dedi.

14.06.2019Ekonomi
Rusyadan Ukraynaya doğal gazda yüzde 25 indirim teklifi

Rusya'dan Ukrayna'ya doğal gazda yüzde 25 indirim teklifi

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak "Ukrayna'ya temin edebileceğimiz doğal gazın fiyatında, günümüz fiyatı üzerinde yüzde 25'lik indirim yapmaya hazırız" dedi.

14.06.2019Ekonomi