EKSTRA
MENÜ

Flamenko

Flamenko haberleri sayfasında güncel ve son dakika Flamenko hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.138 Flamenko haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Flamenko Haberleri

Bodrum gecelerinde bale sanatının büyüsü

Bodrum gecelerinde bale sanatının büyüsü

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından on altı yıldır düzenlenen ve tatil kültürüne bambaşka bir boyut getiren “Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, 1 - 15 Ağustos 2018 tarihleri arasında, Bodrum Antik Tiyatrosu’nun tarihi atmosferinde izleyicilerle buluşuyor.

26.07.2018Keyif
‘Fermata’nın altında beraber nefes alalım

‘Fermata’nın altında beraber nefes alalım

Perdesiz gitar virtüozu, besteci ve aranjör Cenk Erdoğan’la kelimelerin kifayetsiz kaldığı güzellikteki son albümü ‘Fermata’yı konuştuk. Basta Baran Say, davulda Mehmet İkiz’in eşlik ettiği Cenk Erdoğan’la ‘Fermata’yı konuşurken bugüne kadar çalıştığı birçok müzisyenle birlikte ‘İle’, ‘Kavis’, ‘Karakutu’ ve ‘Lahza’ albümlerine selam durmayı ihmal etmedik.

28.06.2018Kitap Sanat
36 saatte Sevilla

36 saatte Sevilla

Rengarenk paskalya bayramı ve Feria festivaliyle tanınan Sevilla bunların ötesinde katedraliyle, Alkazar Sarayı ile tarihin soluk aldığı bir şehir. Endülüs’ün başkenti yürüyerek, bisikletle keşfedilebilecek kadar derli toplu. Hıristiyan, İslam, Yahudi kültürünün izleri iç içe geçmiş ve hala belirginliğini koruyor. Klasik saray ve katedral rotasıyla yetinmeyin, Mağribi ve gotik mudehar mimarisinin çan kulesine dönüştürülmüş minarelerden Yahudi mezarlığına şehrin her köşesine yansımış izlerini keşfedin.

25.06.2018Seyahat
İnsanlığımızı unutmayalım diye

İnsanlığımızı unutmayalım diye

Şarkıcı, söz yazarı ve besteci Şenay Lambaoğlu tırnaklarıyla kazıyarak kat ettiği zorlu yolun önemli bir dönemecinde dördüncü albümü ‘Rüyalarıma Gir’i dinleyicilerine sundu. Hem de ilk göz ağrısı Ada Müzik etiketiyle... Cazla olan bağını yitirmeden her seferinde yeninin peşine düşen Lambaoğlu ile olgunluk dönemi ürünü olarak nitelediği albümünü konuştuk.

7.06.2018Kitap Sanat
Barselona Barselona...

Barselona Barselona...

Ne zaman Barselona’ya yolculuk etsem, Woody Allen’ın buram buram Akdeniz kokan filmi Vicky Cristina Barcelona’nın unutulmaz müzikleri zihnimde dolanmaya başlar, mırıldanarak düşerim yollara. Damarlarımda dolaşan müzik aşkından mıdır bilmem ama, İspanya’nın kuzeydoğusunda yer alan bu büyüleyici şehre adım attığım anda ruhumu saran İspanyol gitarı ve kastanyet sesleriyle Flamenko büyüsüne kendimi kaptırmamamın imkanı yok.

28.05.2018Seyahat
Dünyayı nehirlerden keşfet

Dünyayı nehirlerden keşfet

Mekong, Guadalqivir, Douro, Dinyeper, Volga, Ren, Yangtze, Tuna ve Mississipi…. Nehir turları dendiğinde ilk akla gelen, katılan seyahat severler için zihinlerinde derin izler bırakan unutulmaz keşiflerin adresleridir bu rotalar…

10.05.2018Seyahat
Dünyayı nehirlerden keşfet

Dünyayı nehirlerden keşfet

Nehir turları dendiğinde ilk akla gelen, Mekong, Guadalqivir, Douro, Dinyeper, Volga, Ren, Yangtze, Tuna ve Mississipi oluyor. Katılan seyahat severler için zihinlerinde derin izler bırakan unutulmaz keşiflerin adresleri bu rotalar…

10.05.2018Seyahat
Akdeniz samimiyetinde muhteşem lezzetleriyle Barselona mekânları

Akdeniz samimiyetinde muhteşem lezzetleriyle Barselona mekânları

Barselona tarihi, kültürü, mimarisi ve sanatının yanı sıra kendine özgü zengin mutfağı ile de ziyaretçilerine kendisini fazlasıyla cazip kılıyor. İspanyol mutfağı deniz ürünleri ağırlıklı olduğu için deniz ürünlerini sevenler için tam bir cennet Barselona. Atıştırmalık denilemeyecek kadar lezzetli ve doyurucu tapasları, İspanyol mutfağının vazgeçilmezi olan paellası, deniz ürünleri, churros ve crema catalana gibi lezzet patlaması yaşatacak tatlıları ile yemek kültürü bir hayli zengin bir şehir. Barselona’da gideceğiniz birçok mekân eğlenceli ortamı, kalabalığı, gürültüsü, neşesi ve samimiyeti ile tam anlamıyla Akdenizli. İşte size denemeden dönmemeniz gereken lezzetleriyle Barselona mekânları.

10.04.2018Seyahat
22. Aydın Doğan Ödülü Arif Sağa verildi

22. Aydın Doğan Ödülü Arif Sağ'a verildi

Aydın Doğan Vakfı (ADV) tarafından, kültür, sanat, edebiyat ve bilim eserlerini, yaratıcılarının kişiliğinde ödüllendirmek amacıyla verilen Aydın Doğan Ödülü'ne, bu yıl Türk Halk Müziği sanatçısı Arif Sağ layık bulundu. 22. Aydın Doğan Ödülü’nü aldıktan sonra basın mensuplarına konuşan Sağ, ADV'nin kendisini böyle önemli bir ödüle layık görmesinin önemli olduğunu belirtti. Sağ, yeni neslin halk müziğine olan ilgisi hakkındaki soruya da, "Halk müziği dinliyorlar. Ama tabii dil değişmiştir, müziğin belki ritmi değişmiştir. Belki armonizasyon da değişmiştir. Ama sonuçta bir bakıyorsunuz altında Karacaoğlan diyor, Pir Sultan Abdal diyor, Aşık Veysel diyor; demek ki bu yeni gençlik bu isimleri tanıyor. Tanıyor ki dinliyor" dedi.

5.04.2018Gündem
Müslüman İspanyanın tanıkları: Elhamra, Yüce Cenet Bahçesi ve Albayzin

Müslüman İspanya'nın tanıkları: Elhamra, Yüce Cenet Bahçesi ve Albayzin

Güney İspanya’da Endülüs’te bulunan Granada denince akla Elhamra ve Albayzin gelir. Darro Nehri’nin ikiye böldüğü bir tepede Elhamra Sarayı, diğer tarafında da Albayzin mahallesi yer alır. Granada’nın en güzel mahallesidir Albayzin. Muhteşem doğa manzarasının yanında muhteşem yapısıyla büyüleyen Elhamra Sarayı görenleri kendine hayran bırakıyor. İşte size Elhamra, Yüce Cenet Bahçesi (Cennet-ül Ârif) ve Albayzin gezi rehberi…

3.04.2018Seyahat
Açılışı İdil Biret yapacak

Açılışı İdil Biret yapacak

35. Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nin 4 Nisan’daki açılış konserinde usta piyanist İdil Biret sahneye çıkacak.

1.04.2018Kitap Sanat
Adanada festival meşalesi yandı

Adana'da festival meşalesi yandı

Sabancı 20’nci Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde perdelerini sanatseverlere açtı. Açılış töreninde 2005 yılından bu yana her yıl verilen 'Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nün bu yılki sahibi Ayla Algan oldu. Algan, ödülünü Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un elinden aldı.

28.03.2018Kitap Sanat
Gaudi’nin muhteşem hayal gücüyle süslediği şehir: Barselona

Gaudi’nin muhteşem hayal gücüyle süslediği şehir: Barselona

Her şehrin bir ruhu, bir dokusu var, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Barselona’ya ruh veren o kadar çok şey var ki. Şehrin yaşanmışlıklarından burada yaşamış sanatçılarına, tarihinden mimarisine, edebiyatından sanatına, müziğinden kültürüne şehre ruh katan sayısız renk var. Bu şehrin bu kadar meşhur olmasının birçok haklı sebebi var. Her dokusunda ziyaretçileriyle etkileşim içerisinde…

27.03.2018Seyahat
‘Yenilenmeye ihtiyacım var’ dedi, 4 kıta, 18 ülke gezdi

‘Yenilenmeye ihtiyacım var’ dedi, 4 kıta, 18 ülke gezdi

Dr. Seval Türkmen, 17 yıldır Berlin’de kanser araştırmaları yapıyor. Vücudunun ve zihninin yenilenmeye ihtiyacı olduğunu fark edince daha önce hiç görmediği ülkelere gitmeye karar verdi. İşyerinde bir yıl ücretsiz izin aldı, iki sırt çantası hazırladı. Rotasını müziğin tınılarına göre çizdi. Bir yıl içinde dört kıtada18 ülke gezdi. Berlin’den yola çıkan Türkmen, yaşadıklarını Hürriyet’e anlattı:

17.02.2018Dünya
Özgür ve cesur: Silvia Perez Cruz

Özgür ve cesur: Silvia Perez Cruz

İspanyol şarkıcı Silvia Perez Cruz, cazdan fadoya uzanan repertuvarına hayat veren şahane bir sese sahip. Pek çok farklı stilde müzik yapan, aynı zamanda aranjör, besteci, şarkı yazarı ve saksofonist kimliğiyle de dikkat çeken Cruz’la 20 Şubat’ta İş Sanat’ta vereceği konser öncesi konuştuk.

15.02.2018Kitap Sanat
Toplum değiştikçe ayak uyduruyoruz ama taviz vermeden

Toplum değiştikçe ayak uyduruyoruz ama taviz vermeden

‘Anadolu Ateşi’ ve ‘Troya’ dans gösterileri artık Türkiye’nin birer simgesi. Genel sanat yönetmenliğini Mustafa Erdoğan’ın üstlendiği Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, bu yıl yeni müzikler, yeni kostümler, yeni koreografi ve danslarla karşımızda olacak. Projesini “Ayaklarını kendi topraklarına basan, yönünü Batı’ya çeviren modern bir çalışma” olarak tarif eden Erdoğan, “Hükümet kanadından kıyafetlerin kapanması yönünde talep var” diyor.

Zara kimdir, gerçek adı ne

Zara kimdir, gerçek adı ne?

Kendine has müzik tarzıyla kalplere dokunan Zara’nın özel yaşamı merak konusu olmaya devam ediyor. Gerçek isminden ziyade sahne ismiyle bilinen Zara, Milliyet gazetesinin açmış olduğu Liselerarası Müzik ve Halk Oyunları yarışmasında keşfedilmişti. Peki Zara kimdir, gerçek adı ne?

17.12.2017Magazin
Bağlama ile Kafka nasıl anlatılır

Bağlama ile Kafka nasıl anlatılır?

Ahmet Aslan ve Kemal Dinç’in Kalan’dan çıkan ‘Duo’ adlı albümü enstrümanda da yorumda da deneysel bir çabanın ürünü. ‘Dinç sazı’ adlı özel bir bağlama kullanan Dinç, “Yeni çağa uygun işler yapmak istiyorum. Bağlamayla Kafka’yı nasıl anlatabilirim diye düşünüyorum” derken ‘Di-Tar’ isimli özel bir gitar kullanan Aslan, “Elimin biri gelenekselliğin dışında bir şeyler eşelerken diğeri geleneğin içindedir” diye konuşuyor.

7.12.2017Kitap Sanat
İsmail Altunsaray kimdir Kaç yaşındadır

İsmail Altunsaray kimdir? Kaç yaşındadır?

İsmail Altunsaray kimdir sorusu birçok kişi tarafından en çok merak edilen ve araştırılan isimlerin başında yer almaya başladı. Ünlü ses sanatçısı İsmail Altunsaray kimdir? Kaç yaşındadır?

6.12.2017Gündem
Ülkeler ve  geleneksel dansları

Ülkeler ve geleneksel dansları

Müziği ve dansı seyahatle birleştirmek mükemmel olurdu diye düşünüyorsanız ve dansları yerinde öğrenip uygulamak isterseniz bu ülkelere gitmelisiniz. Dansa ayrı bir ilginiz varsa bu haber tam da size göre… İşte ülkeler ve geleneksel dansları…

29.11.2017Seyahat
Yeni biri olmanın 20 yolu

Yeni biri olmanın 20 yolu

Dâhi biliminsanı Albert Einstein’ın en bilinir sözlerinden biridir; “Öğrenmeyi bıraktığınızda, ölmeye başlarsınız”. Hayat boyu öğrenme, son 10 yıldır konuşulan, giderek daha fazla önem verilen bir başlık. Hatta Avrupa Birliği, 1996’yı ‘Avrupa Yaşam Boyu Öğrenme Yılı’ ilan etmişti. Kısacası öğrenmenin, hayata yeni bakış açıları, beceriler katmanın, kişiliğinizi zenginleştirmenin yaşı yok. Hem belki sonunda kendinizi yeni biri gibi hisseder, yeni başlangıçlar yapabilirsiniz.

25.11.2017Hürriyet Pazar

Yazar Sonuçları

Düşler şehri Granada

Nasıl anlatsam, nerden başlasam diyorum çünkü rüyalardan daha rüya, daha çekici, daha büyülü bir kent Granada. Endülüs Bölgesinin bir tanesi, nar tanesi. Granada İspanyolca ‘Nar’ demek. Nasıl bir meyvedir nar, nadir bulunur, dönemi vardır ve o kadar güzel dizilmiştir ki taneler, bozmaya kıyamazsınız. İşte bu kent, adının anlamına yakışır bir şekilde karşıladı beni. İşte size Granada gezi rehberi...

24.07.2018

Barcelona her zaman Barcelona’dır

Geçtiğimiz günlerde yolumun düştüğü Barcelona’ya bir kez daha hayran kaldım.

7.06.2018

100. yıl

28 Mayıs 1918’den beri Transkafkasya Müstakil Federasyonu’ndan ayrılan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Müsavat Partisi Reisi Mehmed Emin Resulzade, reisicumhur olarak bağımsızlığı ilan etmişti. Bu cumhuriyetin destekçisi Bakü’ye giren Kafkas İslam Ordusu’dur. Milletin kimliği Türk ve lisanın adı Türkçe idi.

26.05.2018

Endülüs seyahati birinci bölüm! Yaşama zevkim tavan yapmış durumda

Altı günlüğüne İspanya’nın Endülüs bölgesindeyim. Burada kadınlar yaşamın dışında değil, odak noktasında. Eğlence de bazı ülkelerde olduğu gibi kapalı kapılar ardında değil, kamuya açık alanlarda... Mimari ve kent planlaması buna çok uygun; trafiğe kapalı sokaklar, dışarı kurulmuş masalar... Mutfak derseniz, o da ağzınıza layık!

26.05.2018

İki solo albüm

SOLO albümlerimizin sayısı azdır. Türk müziği enstrümanlarının solo albümleri CD standlarında görülmeye başlandı.

12.05.2018

Dünyayı nehirlerden keşfet

Nehir turları dendiğinde ilk akla gelen, Mekong, Guadalqivir, Douro, Dinyeper, Volga, Ren, Yangtze, Tuna ve Mississipi oluyor. Katılan seyahat severler için zihinlerinde derin izler bırakan unutulmaz keşiflerin adresleri bu rotalar…

9.05.2018

Akdeniz samimiyetinde muhteşem lezzetleriyle Barselona mekânları

Barselona tarihi, kültürü, mimarisi ve sanatının yanı sıra kendine özgü zengin mutfağı ile de ziyaretçilerine kendisini fazlasıyla cazip kılıyor. İspanyol mutfağı deniz ürünleri ağırlıklı olduğu için deniz ürünlerini sevenler için tam bir cennet Barselona. Atıştırmalık denilemeyecek kadar lezzetli ve doyurucu tapasları, İspanyol mutfağının vazgeçilmezi olan paellası, deniz ürünleri, churros ve crema catalana gibi lezzet patlaması yaşatacak tatlıları ile yemek kültürü bir hayli zengin bir şehir. Barselona’da gideceğiniz birçok mekân eğlenceli ortamı, kalabalığı, gürültüsü, neşesi ve samimiyeti ile tam anlamıyla Akdenizli. İşte size denemeden dönmemeniz gereken lezzetleriyle Barselona mekânları.

10.04.2018

Müslüman İspanya'nın tanıkları: Elhamra, Yüce Cenet Bahçesi ve Albayzin

Güney İspanya’da Endülüs’te bulunan Granada denince akla Elhamra ve Albayzin gelir. Darro Nehri’nin ikiye böldüğü bir tepede Elhamra Sarayı, diğer tarafında da Albayzin mahallesi yer alır. Granada’nın en güzel mahallesidir Albayzin. Muhteşem doğa manzarasının yanında muhteşem yapısıyla büyüleyen Elhamra Sarayı görenleri kendine hayran bırakıyor. İşte size Elhamra, Yüce Cenet Bahçesi (Cennet-ül Ârif) ve Albayzin gezi rehberi…

3.04.2018

Gaudi’nin muhteşem hayal gücüyle süslediği şehir: Barselona

Her şehrin bir ruhu, bir dokusu var, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Barselona’ya ruh veren o kadar çok şey var ki. Şehrin yaşanmışlıklarından burada yaşamış sanatçılarına, tarihinden mimarisine, edebiyatından sanatına, müziğinden kültürüne şehre ruh katan sayısız renk var. Bu şehrin bu kadar meşhur olmasının birçok haklı sebebi var. Her dokusunda ziyaretçileriyle etkileşim içerisinde…

27.03.2018

Kongrelerin en lezzetlisi

2017 yılı gastronomi etkinlikleriyle hiç olmadığı kadar dolu dolu geçti.

24.11.2017