EKSTRA
MENÜ

Maidan

Maidan haberleri sayfasında güncel ve son dakika Maidan hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 150 Maidan haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Maidan Haberleri

Baharatlı ve çıtır çıtır

Baharatlı ve çıtır çıtır

Meksika mutfağına henüz şans vermediyseniz bahaneniz hazır: Yarın, Dünya Taco Günü. Jürimizin seçtiği lezzetli Meksika restoranlarından birine gidin ve kendinize bir taco ısmarlayın...

Krizin pençesinde

Krizin pençesinde

Avrupa Birliği ve Rusya arasındaki güç mücadelesinin ‘en belirgin sahası’ Ukrayna’da halk dondurulmuş krizin gidişatından umutsuz. Rusya yanlılarının kontrolündeki Donetsk ve Luhansk’a yaklaştıkça krizin boyutları iyice belirginleşiyor: Devasa altyapı sorunları ve işsizlik. Hürriyet, bir zamanlar Rus yanlılarının kontrolündeki bölgelerin nabzını tuttu.

25.11.2018Dünya
Kuzeyin başkenti: Kiev

Kuzeyin başkenti: Kiev

Kuzeyin başkenti lakabı Kiev’e çok yakışıyor. Birçok ulus tarafından yönetilen Kiev’de bu sebeple kültürel çeşitlilik çok fazla… Bu çeşitlilik de Kiev’in güzelliğine yansımış. Birçok kilise, heykel, manastır ve meydan sizleri bekliyor. İşte sizin için hazırladığım Kiev gezi yazısı.

11.04.2018Seyahat
Ukraynada Rus bankalarına saldırı

Ukrayna'da Rus bankalarına saldırı

Ukrayna'da yaklaşık 100 kişinin hayatını kaybettiği Maidan Olayları’nın ikinci yıldönümünde Rus bankaları adeta talan edildi.

21.02.2016Dünya
Yulia Maruşevska: Biz bu özgürlüğü kalplerimizde taşıyoruz

Yulia Maruşevska: Biz bu özgürlüğü kalplerimizde taşıyoruz

Kiev’in merkezinde bir kafedeyiz. Oturduğumuz masa, tam iki yıl önce bu günlerde 100’ü aşkın insanın öldüğü Euromaidan’a tepeden bakıyor. Gözleri dolu dolu, “O korkuyu hep hatırlıyorum” diyor Ukrayna’daki Euromaidan protestolarının simgelerinden Yulia Maruşevska. Halk neden ayaklandı ve iki yıl içinde ülkede neler değişti? Şimdilerde Odessa Vali Yardımcılığı yapan isyanın sembolü Maruşevska anlatıyor.

28.11.2015Hayat
Gezide çalan piyanist Davide Martello, piyanosuyla bu kez Pariste

Gezi'de çalan piyanist Davide Martello, piyanosuyla bu kez Paris'te

Gezi Parkı protestoları sırasında Taksim Meydanı'nda piyano çalan Davide Martello, bu kez silahlı ve bombalı saldırılarla tarihinin en trajik günlerinden birini yaşayan Paris'te ortaya çıktı.

14.11.2015Dünya
BMden, Ermenistana aşırı güç kullanımı uyarısı

BM'den, Ermenistan'a "aşırı güç kullanımı" uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), Ermenistan'ı, başkent Erivan'da elektriğe yapılan zammın protesto edilmesi sırasında gazeteciler ve protestoculara "aşırı güç kullanılması" konusunda uyardı.

26.06.2015Dünya
‘Elektro-Maidan’dan başkana ültimatom

‘Elektro-Maidan’dan başkana ültimatom

ERMENİSTAN’da elektriğe yapılan zammı protesto etmek için iki günden beri sokak ve meydanları dolduran binlerce protestocunun eylemleri Ukrayna’da 2014 Şubat ayında yaşanan hadiselere benzetilerek, ‘Elektro-Maidan’ diye anılmaya başlandı.

25.06.2015Dünya
Ukrayna eski Cumhurbaşkanı Yanukoviç: Sorumluluğumu inkâr etmiyorum

Ukrayna eski Cumhurbaşkanı Yanukoviç: Sorumluluğumu inkâr etmiyorum

Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Şubat 2014’te görevden azledilmesine neden olan protesto gösterilerindeki ölümlerde "bir nebze sorumluluğu olduğunu" itiraf etti.

23.06.2015Dünya

Rusya lideri Putin'den şok 'nükleer silah' açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kiev’de gerçekleşen Maidan Devrimi sırasında nükleer gücün alarm durumuna geçirildiğini söyledi.

16.03.2015Dünya
Avrupa Parlamentosu, Sakharov ödülü için finalistleri belirledi

Avrupa Parlamentosu, Sakharov ödülü için finalistleri belirledi

Avrupa Parlamentosu (AP) Sakharov düşünce özgürlüğü ödülleri için finalistleri EuroMaidan, Leyla Yunus ve Denis Mukwege olarak belirledi.

8.10.2014Dünya
Maidan’da ölenler için

Maidan’da ölenler için

AVRUPA Birliği, dün eski Sovyet ülkeleri Ukrayna, Moldova ve Gürcistan ile “Ortaklık Anlaşmaları” imzaladı.

28.06.2014Dünya
Poroşenko zafer konuşmasında Türkiye’yi müttefik ilan etti

Poroşenko zafer konuşmasında Türkiye’yi müttefik ilan etti

Ukrayna açısından hayati önem taşıyan erken başkanlık seçimlerini kazanan "Çikolata Kralı" lakaplı Peter Poroşenko, yaptığı ilk zafer konuşmasında Türkiye’yi özellikle Kırım konusunda müttefik ilan etti. Gecenin ilerleyen saatlerinde seçim karargahında oy sayımını izleyen milyarder işadamı Poroşenko, zaferinin perçinleştiğini görünce ilk basın toplantısını düzenledi.

26.05.2014Dünya
Çikolata Kralı başkan oldu

Çikolata Kralı başkan oldu

Rusya ile Batı yanlıları arasında çatışmalara sahne olan Ukrayna’da halk devlet başkanını seçmek için sandığa gitti.

25.05.2014Dünya
Odessa’da katliam şoku

Odessa’da katliam şoku

Ukrayna’da Rus yanlısı ayrılıkçıların eylemlerine sahne olan doğu kentlerine göre daha sakin olan güneybatıdaki Odessa, önceki akşam yaşanan katliamın şokunu yaşıyor.

4.05.2014Dünya
Ukrayna’da büyük yıkım

Ukrayna’da büyük yıkım

Ukrayna’da Rus yanlısı ayrılıkçıların eylemlerine sahne olan doğu kentlerine göre daha sakin olan güneybatıdaki Karadeniz kıyısı Odessa, dün akşam yaşanan katliamın şokunu yaşıyor. Futbol maçı sonrası Rusya yanlılarıyla çatışan Ukrayna yanlılarının molotof kokteylleriyle sendika binasını ateşe vermesiyle ölenlerin sayısı 46'ya çıktı. Küle dönen cesetler binadan çıkarılırken, ülkede üç günlük yas ilan edildi. Ukrayna yönetimi, Rusya'yı, başsağlığı dileyen Moskova, aşırı sağ örgüt Sağ Sektör'ü suçladı. Ülkede gerilim had safhada.

3.05.2014Dünya
Rus ‘Facebook’tan kovdular

Rus ‘Facebook’tan kovdular

RUSYA’da baskılar ülkenin en önemli teknoloji girişimcilerinden birinin ülkeyi terk etmesine yol açtı.

22.04.2014Dünya
O piyanist şimdi bakın nerede

O piyanist şimdi bakın nerede!

İstanbul'da Gezi Parkı protestoları sırasında Taksim’de ve ardından Kiev’deki Maidan gösterileri sırasında piyanosuyla konserler veren Alman piyanist Davide Martello, şimdi müzik aletini Ukrayna’nın doğusunda Donetsk şehrine taşıdı.Rusya yanlısı göstericilerin işgal ettiği şehrin belediye binası önünde piyanosunu kuran Martello, “Buraya halklar arasında barışın sağlanması için geldim. Müzik her kapıyı açar” dedikten sonra konserine başladı. Taksim ile Kiev’den farklı olarak Alman piyanisti Donetsk’te dinleyenlerin sayısı iki elin parmaklarıyla sayılıyordu.Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA

21.04.2014Haber
Cenevre bizi bağlamaz

Cenevre bizi bağlamaz

Rus yanlısı silahlı milisler, İsviçre Cenevre kentinde önceki gün ABD, Rusya, AB ve Ukrayna arasında yapılan anlaşmaya rağmen işgal ettikleri hükümet binalarını terk etmeyeceklerini açıkladılar.

19.04.2014Dünya
Ukrayna’da Paskalya ateşkesi

Ukrayna’da Paskalya ateşkesi

UKRAYNA Dışişleri Bakanı Andriy Deşçitsia, Cenevre’de perşembe günü ABD, Rusya, AB ve Ukrayna arasında yapılan anlaşmaya rağmen ülkenin doğusunda işgal ettikleri hükümet binalarını terk etmeyen Rus yanlısı silahlı milislere karşı yürüttükleri operasyonları, Paskalya yortusu nedeniyle askıya aldıklarını açıkladı.

19.04.2014Dünya
Cannesdan Fatih Akın açıklaması

Cannes'dan Fatih Akın açıklaması

67. Uluslararası Cannes Film Festivali'nin yarışma filmlerinin açıklandığı basın toplantısı devam ediyor. Festival Direktörü Gilles Jacob ve yöneticisi Thierry Fremaux, Nuri Bilge Ceylan'ın filminin 3 saat 16 dakika olduğunu açıklayınca salonda büyük bir gürültü koptu. Fremaux, Fatih Akın'ın The Cut filminin listede yer almamasının nedeniniyse filmin tam olarak tamamlanmamasına bağladı.

19.04.2014Gündem
Putin yeniden ne zaman evleneceğini açıkladı

Putin yeniden ne zaman evleneceğini açıkladı

Soru cevap biçiminde naklen yayımlanan bir televizyon programına katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün düzenlenen soru cevap biçimindeki televizyon maratonunda özel hayatıyla ilgili çok merak edilen yeniden ne zaman evleneceği sorusunu da yanıtladı.

17.04.2014Dünya
İçsavaş öncesi son çıkış

İçsavaş öncesi son çıkış

İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenmesi planlanan dörtlü zirve öncesinde Ukrayna giderek dağılma görüntüsü vermeye başladı.

16.04.2014Dünya
Odessa da karıştı

Odessa da karıştı

Kiev yönetiminin doğudaki Donetsk bölgesinde Rusya yanlısı isyanları bastırmak için gönderdiği ordu birlikleri bir bir saf değiştirirken, ülkenin güneyinde Karadeniz kıyısında yer alan Odessa şehri de isyan bayrağı çekti. Kendilerini 'Anti-Maidan' olarak tanıtan bir grup, Odessa Halk Cumuriyeti'ni kurarak halkı sokağa çıkarmaya çağırdı. Öte yandan ülkenin doğusundaki Donetsk semalarında Ukrayna savaş uçakları görüldü. Ukrayna'da yaşanan gelişmeler işlerin artık iyice kontrolden çıktığını gösteriyor.

16.04.2014Dünya
BM Güvenlik Konseyinde Rusyaya diplomatik dayak

BM Güvenlik Konseyinde Rusya'ya diplomatik dayak

Rusya’nın çağrısı üzerine Ukrayna’nın doğusundaki olayları ele almak için dün gece acilen toplanan BM Güvenlik Konseyi’nde inisiyatif gösteren Moskova diplomatik dayak yiyen taraf oldu. Rusya’nın Suriye konusunda yoldaşı Çin bile Ukrayna meselesinde sesiz kalmayı tercih etti.

14.04.2014Dünya
Nuland: Tüm bunların bir bedeli var

Nuland: Tüm bunların bir bedeli var

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, Rusya'ya uygulanan yaptırımlara ilişkin, "Bir ülkenin egemenliğini çiğnediğiniz zaman tüm bunların bir bedeli var. Putin, bu tür tutumun siyasi bir izolasyon getireceğini anlamalı" dedi.

31.03.2014Gündem
Ukraynada Darth Vader da cumhurbaşkanı adayı

Ukrayna'da 'Darth Vader' da cumhurbaşkanı adayı

Ukrayna'da 25 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin şüphesiz en renkli adayı, Ukrayna İnternet Partisi'nden (UIP) 'Darth Vader'.

30.03.2014Dünya
Putin, çarlar gibi açıklayacak

Putin, çarlar gibi açıklayacak

Kırım’ın referandumla Rusya’ya bağlanmayı kabul etmesiyle Ukrayna’da Moskova yanlısı rejimi deviren Maidan devriminin rövanşını alan Putin Yönetimi, şimdi de Kiev’deki yeni hükümetin elini kolunu bağlamak için plan hazırladı. Putin, planı bugün Kremlin Sarayı’nın bir zamanlar çarların zafer konuşması yaptığı Georgiyevski Salonu’nda açıklayacak.

17.03.2014Dünya
Sivastopol ve Yalta neden bu kadar önemli

Sivastopol ve Yalta neden bu kadar önemli?

Kırım’daki son gelişmeler Ukrayna’dan ayrılmayı berberinde getirecek tehlikeli bir adım olarak görülürken Kırım meclisinin aldığı karar, Kiev ve Kırım arasındaki köprüleri yıkarak bölgeyi Rusya’ya bir adım daha yaklaştırdı. Moskova, Kırım meclisinde alınan referandum kararının sonuçlarına göre Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını kabul edeceğini açıkladı.

15.03.2014Dünya
‘AB’den ‘Vizesiz Avrupa’ sözü aldık’

‘AB’den ‘Vizesiz Avrupa’ sözü aldık’

UKRAYNA Dışişleri Bakanı Andrey Deşitsa dün bir açıklama yaparak, “Ukrayna ile Avrupa Birliği arasında “Maidan” devrimi öncesinde Viktor Yanukoviç tarafından askıya alınan ortaklık anlaşması yakında imzalandıktan sonra, Brüksel Ukrayna vatandaşlarına Avrupa’ya vizesiz seyahat serbestisi tanıyacağı sözü verdi” açıklamasını yaptı.

8.03.2014Dünya
Vay canına çok ilginç

Vay canına çok ilginç

Ukrayna’da haftalar süren gösterilerle Viktor Yanukoviç yönetimini deviren Batı yanlılarına baştan beri destek veren Avrupalı yetkililerin Ukraynalı göstericilere aslında pek de güvenmediği sızdırılan bir ses kaydıyla ortaya çıktı.

5.03.2014Dünya
Maidandaki keskin nişancıların arkasında...

'Maidan'daki keskin nişancıların arkasında...'

Ukrayna’da devrilen Yanukoviç iktidarına sadık kaldığını belirten ancak kimliğini açıklamayan bir istihbarat ajanı Youtube üzerinden AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Paet arasındaki telefon görüşmesinin kaydını yayınladı.

5.03.2014Dünya
Ukrayna Başkonsolosu İstanbul’a dönüyor

Ukrayna Başkonsolosu İstanbul’a dönüyor

Ukrayna’daki Maidan protestoları sırasında Viktor Yanukoviç yönetimini eleştirdiği için görevinden alınan İstanbul Başkonsolosu Bohdan Yaremenko, yeni yönetim tarafından tekrar İstanbul’a gönderildi.

4.03.2014Dünya
Dünyayı şoke eden olayın perde arkası

Dünyayı şoke eden olayın perde arkası

Ukrayna'nın geçen Cuma günü Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak atadığı Denis Berezovski, dün akşam Kırım'daki Rusya yanlısı hükümetin safına geçti. Berezovski'nin şok hamlesinin ardından farklı iddialar ortaya atıldı.

2.03.2014Dünya
Yeni Soğuk Savaş

Yeni Soğuk Savaş

Rusya ve Batı, Soğuk Savaş’tan sonraki en ciddi krizi yaşıyor. Rusya’nın önceki gün Kırım’daki Rusları koruma gerekçesiyle Ukrayna’ya asker gönderme kararı almasının ardından ABD Başkanı Obama Putin’le 90 dakika telefonda konuştu, ancak Rus lideri geri çekilmeye ikna edemedi. Dünyadan Rusya’ya tepkiler yağmaya devam ediyor. Putin yönetimi, Kırım bölgesine asker sevkiyatını hızlandırırken Ukrayna da seferberlik ilan etti.

2.03.2014Dünya

Yazar Sonuçları

Teşekkür sanatı ‘Hygge’ 

‘Mutlu olmak her şeye sahip olmak değil, sahip olduğun kadarını her şey yapabilmektir.’ (Kahraman Tazeoğlu)

3.12.2020

Macera dolu ‘kavanoz’

‘Heyecan’ yemeğin alışveriş, hazırlık, pişirme ve tabii ki tatma aşamalarında hissettiğimiz duyguyu, en iyi tarif edeceğimiz kelime olsa gerek. Bilmediğimiz tatları, kokuları, değişik mutfakları, farklı sunum şekillerini tadarken de heyecanlanmaz mıyız?

27.09.2019

Kuzeyin başkenti: Kiev

Kuzeyin başkenti lakabı Kiev’e çok yakışıyor. Birçok ulus tarafından yönetilen Kiev’de bu sebeple kültürel çeşitlilik çok fazla… Bu çeşitlilik de Kiev’in güzelliğine yansımış. Birçok kilise, heykel, manastır ve meydan sizleri bekliyor. İşte sizin için hazırladığım Kiev gezi yazısı.

10.04.2018

Maidan'dan Malezya'ya

Malezya uçağıyla ilgili iddialar...

17.07.2014

Mea Culpa

Latince “Mea Culpa” sözcüğünün en uygun karşılığı “Benim Hatam”dır. Genellikle Kilise ve siyaset dünyasında ağıza sıkça alınır: “Benim Hatam” Geçen hafta “Mea Culpa” yı Türkiye için kullananlara tanık oldum.

14.07.2014

‘Kıyamet günü’ Kiev’de

BİR ülke düşünün, Avrupa’nın yanı başında. Stratejik önemi olan, önemli geçiş yollarının üzerinde bulunan. Başkentinin ana meydanı dört aya yakın bir süredir protestocuların işgali altında. Bir diğer köşesinin başka bir devlet tarafından işgal edilmesi gündemde. Devlet başkanının günlerdir nerede olduğu meçhul. Polis yok, asker yok. Birkaç gün önce kurulan yeni hükümette görev alanlar ‘kamikazeler’...

23.04.2014

Rusya nerede duracak

KIRIM’ı ilhak eden, Ukrayna sınırına asker yığan Rusya nerede duracak.

21.04.2014

‘Cesaret Ana’ böyle doğdu

TAM kafasına nişan alıyor, delikanlı kanlar içinde yere yığılıyor.

5.04.2014

Türkiye kavga ederken

ACAYİP bir kavganın ortasındayız. Yerel seçim değil de sanki topyekûn savaşa gidiyor ülke.

16.03.2014

Kuraklığın esas nedeni HES ve Bakan Eroğlu’dur

TRAKYA’da Ergene Nehri’nin kurumasından sonra (yeraltından çekilen katran gibi akan suyuyla karıştırmayın) Karadeniz’de de, 1.150 km uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak’ın da kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi.

6.03.2014

Gezi Ukrayna’ya karşı- 2

BİR önceki yazımda Ukrayna ve Gezi ayaklanmalarını ve katılımcılarını karşılaştırmıştım. Sırada ise iki ülkenin iktidarı ve isyana verdikleri tepki var.

3.03.2014

Ukrayna ve Avrupa hukuku

Ukrayna'da Devlet Başkan Viktor Yanukoviç’in devrilmesiyle sonuçlanan protestolar, geçen kasımda, Avrupa Birliği ile entegrasyon yanlısı kitlelerinin sokağa çıkmasıyla başlamıştı. Bu ülkenin bugününü analiz etmek ve yarınını öngörebilmek için, Avrupa hukukunun Ukrayna kurumları üstündeki etkisini de anlamak gerekiyor.

3.03.2014