EKSTRA
MENÜ

Sevda Cenap And Müzik Vakfı

Sevda Cenap And Müzik Vakfı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sevda Cenap And Müzik Vakfı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 379 Sevda Cenap And Müzik Vakfı haberi bulunmuştur.

Sevda Cenap And Müzik Vakfı Haberleri

Ruşen Güneş kimdir Duayen viyola sanatçısı Ruşen Güneşin hayatı

Ruşen Güneş kimdir? Duayen viyola sanatçısı Ruşen Güneş'in hayatı

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ve Londra Filarmoni Orkestrasında görev yapan, devlet sanatçısı, viyola virtüözü Ruşen Güneş, hayatını kaybetti. 80 yaşında vefat eden Güneş'in acı haberinin ardından hayatına ilişkin bilgiler gündeme geldi. Ruşen Güneş, Türk bestecilerin dünyaya tanıtılmasına öncülük eden sanatçıların başında geliyordu. İşte, 'Ruşen Güneş kimdir?' sorusunun yanıtını merak edenler için Ruşen Güneş'in hayatı.

30.05.2020Gündem
Duayen viyola sanatçısı Ruşen Güneş hayatını kaybetti

Duayen viyola sanatçısı Ruşen Güneş hayatını kaybetti

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ve Londra Filarmoni Orkestrasında görev yapan, devlet sanatçısı, viyola virtüözü Ruşen Güneş, Londra'da 80 yaşında vefat etti. Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say Instagram hesabından "Sevgili dostum Ruşen Güneş vefat etti. Çok ama çok üzgünüm. Daha iki gün önce konuşmuştuk. Tüm sanat camiasının başı sağ olsun. Büyük bir değerdi, uzun yıllar Londra'da sanatını yapan büyük bir viyola üstadıydı. Onun için bir viyola eseri yazma sözüm vardı, yetişemedim. Nurlar içinde yatsın." paylaşımında bulundu.

30.05.2020Gündem
74 yıl sonra harika çocuklar pozu

74 yıl sonra harika çocuklar pozu

Cumhuriyet’in ilk ‘Harika Çocukları’, piyano sanatçısı İdil Biret ve keman sanatçısı Suna Kan, geçen hafta yeni ‘Harika Çocuklar’ yararına düzenlenen konserde bir araya geldi. İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker ile aynı fotoğraf karesinde yer alan sanatçıların bundan 74 yıl önce, 1946’da İsmet İnönü ile çekilmiş benzer bir fotoğrafı bulunuyor.

16.03.2020Gündem
Piyanist İdil Biret, genç sanatçılarla Pembe Köşkte konser verdi

Piyanist İdil Biret, genç sanatçılarla Pembe Köşk'te konser verdi

Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret, genç sanatçılarla Pembe Köşk'te konser verdi.

27.02.2020Keyif
Pekinel kardeşlere, Sevda-Cenap And Müzik Vakfından ödül

Pekinel kardeşlere, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'ndan ödül

Sevda-Cenap And Müzik Vakfınca "2019 Yılı Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası", uluslararası alandaki başarılı kariyerleri, yetenekli genç Türk müzisyenlerin eğitim ve kariyer çalışmalarına desteklerinden dolayı dünyaca ünlü piyanistler Güher ve Süher Pekinel kardeşlere verildi.

7.12.2019Keyif
36ıncı Uluslararası Ankara Müzik Festivali izleyiciyle buluştu

36'ıncı Uluslararası Ankara Müzik Festivali izleyiciyle buluştu

35 yıldır aralıksız olarak gerçekleştirilen başkentin en uzun soluklu etkinliği Uluslararası Ankara Müzik Festivali 4-25 Nisan 2019 tarihleri arasında 36.kez sanatseverlerle buluştu.

3.05.2019Kitap Sanat
O sessizliği hiç unutamıyorum’

O sessizliği hiç unutamıyorum’

2016’da 81 yıllık Wieniawski Yarışması’nda kazandığı birincilikle 20 yaşında adını David Oyştrak, Ginette Neveu gibi efsanelerin arasına yazdıran Mersin doğumlu kemancı Veriko Çumburidze, Münih’teki eğitimini sürdürüyor. Geçen yıl Melbourne Senfoni’yle verdiği konseri 11 bin kişi izlemişti. Bu yaz iddialı festivallerde sahneye çıkacak. Çumburidze, 25 Nisan’da Ankara Müzik Festivali’nin kapanış konserinde Tiflis Senfoni Orkestrası eşliğinde Mozart’ın beşinci keman konçertosunu seslendirecek.

28.03.2019Kitap Sanat
ArtAnkara 5. Çağdaş Sanat Fuarı açıldı

ArtAnkara 5. Çağdaş Sanat Fuarı açıldı

Yurt içinden ve yurt dışından sanat galerilerini bir araya getiren ArtAnkara Çağdaş Sanat Fuarı, kapılarını 5'inci kez açtı.

14.03.2019Kitap Sanat
Fıçılarca sanat

Fıçılarca sanat

Kavaklıdere Şirketler Grubu’nun ‘Tortu’ projesi kapsamında farklı disiplinlerden 25 sanatçı, meşe fıçılarını boyadı ve onları birer sanat eserine dönüştürdü.

Açılışı İdil Biret yapacak

Açılışı İdil Biret yapacak

35. Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nin 4 Nisan’daki açılış konserinde usta piyanist İdil Biret sahneye çıkacak.

1.04.2018Kitap Sanat
Pazar günü yer gök caz

Pazar günü yer gök caz!

30 Nisan Uluslararası Caz Günü ilgi çekici etkinliklerle kutlanıyor. Altı ayrı mekândaki Garanti Caz Yeşili konserlerini takip edebilir, Yeldeğirmeni’nde caz dolu bir bahar günü geçirebilirsiniz. Ankara’da ise cumartesi akşamı Karayipler esintisi var...

27.04.2017Kitap Sanat
Ankara Müzik Festivali’nde bunları kaçırmayın

Ankara Müzik Festivali’nde bunları kaçırmayın

Hürriyet Kitap Sanat'ın klasik müzik eleştirmeni Serhan Bali, 30 Nisan'a kadar devam edecek 34. Ankara Müzik Festivali programından öne çıkan konserleri seçti.

6.04.2017Kitap Sanat
Çağdaş müziğin ‘yalnız’ hocası

Çağdaş müziğin ‘yalnız’ hocası

Çağdaş müzik bestecisi ve eğitimci İlhan Baran, 82 yaşında Ankara’da vefat etti. Baran’ın öğrencileri arasında Fazıl Say, Muhiddin Dürrüoğlu-Demiriz ve Burçin Büke gibi Türkiye’nin önde gelen müzisyenleri bulunuyor.

29.11.2016Gündem
‘Kansu Ödülü’ Mehmet Ercan’ın

‘Kansu Ödülü’ Mehmet Ercan’ın

Şair Ceyhun Atuf Kansu, Kansu ailesinin Dil Derneği ve Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’yla ortaklaşa düzenlediği ‘Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü’ töreniyle anıldı.

23.06.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Bir sanat koruyucusunun hayatı

Şefik Kahramankaptan’ın hazırladığı kitap, Ankara Müzik Festivali’ni sürdüren önemli birinin, Mehmet Başman’ın biyografisi.

18.01.2020

Sevgi herkesi kucaklamalı

Son yıllarda engelliler ile ilgili pek çok etkinlik yapılıyor. Bir bakıyorsunuz sporda zafer kazanmışlar, bir başka yerde otizmli çocuklar konser veriyor. Yaratıcı faaliyetlerde bulunuyorlar, kendi köşelerine terk edilmeden toplumun içine çıkıyorlar.

7.04.2019

Armağanların en anlamlısı Kar Tanesi Pastası

Ayşe Gülay Hakyemez yıllar önce ilk öyküsü “Kar Tanesi Pastası”nı küçük yaşlarından beri pastacı olmak isteyen kızı Suna için yazar. Ve üniversitede gastronomi bölümüne girdiği gün ona hediye eder.

24.11.2018

‘Yeşil hazine’ye üniversiteler sahip çıkmaya başladı: Kenevir için uyanıyoruz

İSTANBUL Aydın Üniversitesi’nde geçen cumartesi gün boyu gerçekleştirilen ‘Yeşil Hazine: Kenevir’ konulu toplantıda, sanayi kenevirinin tarım ekonomisine yeniden kazanılması konusunda birbirinden değerli konuşmacılar çarpıcı görüşler ortaya sundular. Herkesin aklına şu takıldı “Bu bitkiyi Amerika bizde niye yasaklıyor?”

23.01.2018

SCA’nın Onur Ödülü Mehmet A. Başman’ın

SEVDA-CENAP AND MÜZİK VAKFI’nın ülkemiz çoksesli müziğine büyük emeği geçmiş bir besteci, sanat destekçisi, yorumcu ve/veya eğitimciye katkılarından dolayı vakfın ve müzikseverlerin şükranlarını sunmak üzere her yıl takdim ettiği ‘Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası’ çarşamba akşamı MEB Şûra Salonu’nda gerçekleştirilen törenle, bu yılın ödül sahibi, aramızdan ayrılan Mehmet A. Başman’ın eşi Sevgi Başman’a verildi.

7.12.2017

Ülkeler arası geçici politik gerginliklere değil işimize bakarız

AUSTRIAN Post, Türkiye’ye girmeye karar verdiğinde Aras Kargo ile ilgilendi. 2012 yılında bu konuda zemin yoklarken, İş Girişim’in Aras Kargo’daki yüzde 20’lik hissesini satması gündeme geldi.

25.08.2016