Bugün neler oldu?

Fatma Girik

Fatma Girik, Sinema hayatına çok küçük yaşlarda merhaba demiştir. Başlarda annesiyle birlikte çeşitli filmlerde figüranlık yapmış ve zaman için adını sinema tarihine altın harflerle yazdırmayı başarmıştır.

Fatma Girik Kimdir ve Nereli?

Son derece sert ve bir o kadar da mağrur bakışları, yapılan haksızlıkların karşısında duruşu, sözünü hiç esirgemeyen yapısı ile karakteristik rollerin başarılı bir oyuncusu olan Girik, sahip olduğu bu önemli özellikleri sebebiyle Erkek Fatma adıyla anılmıştır. Özellikle de köy temalı olan filmlerin vazgeçilmez oyuncularından biri olmuş, rol almış olduğu 180’den fazla film ile de pek çok ödülün sahibi olmaya hak kazanmıştır. Fatma Girik İstanbul doğumlu olup annesi Münevver Girik ve babası da Hayri Girik’in 3 çocuğundan biridir.

Fatma Girik'in Hayatı

Münevver Girik ve Hayri Girik’in üç çocuğundan biri olarak İstanbul’da dünyaya gelmiş olan Fatma Girik'in babası bir dalgıç ve annesi de ev hanımıydı. Fatma Girik'in Müesser Girik ve Günay Girik adlarında iki kardeşi vardır. Fatma Girik’in çocukluğunun büyük bir bölümü İstanbul'un Sultanahmet ilçesinde geçmiştir.

Fatma Girik Cağaloğlu Ortaokulu’na devam ettiği sıralarda, ailesine yardımcı olmaya mecbur kaldığından dolay eğitim hayatını ortaokulun ikinci sınıfta sonlandırmıştır. Fatma Girik, annesi ile birlikte çeşitli filmlerde figüranlık yapmaya başlamıştır ve bu sayede küçük rollerle izleyicinin karşısına çıkmıştır. Fatma Girilk'in rol almış olduğu ilk filmi ise, yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri’nin üstlenmiş olduğu Leke filmi olmuştur.

Leke filminde rol alan Fatma Girik bu film bir oyuncu olarak adından bahsettirmeyi başaramamış olup bunu birkaç tane daha iddiasız nitelikte olan yapım daha izlemiştir. Fatma Girik’in sergilediği oyunculuk performansıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaracağı nitelikteki film, Memduh Ün’ün yönetmenliğindeki 1960 yapımı olan Ölüm Peşimizde olmuştur.

Fatma Girik'in Memduh Ün’le tanışması oyuncunun yaşamında önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bu süreçte Fatma Girik, Beşiktaşlı futbolcu Varol ile olan birlikteliğini sona erdirmiş ve Ün’le uzun süreli bir birlikteliğin ilk adımını atmış olmuştur.

Fatma Girik'in Doğum Tarihi (Yaşı) ve Boyu Hakkında Biyografi Bilgileri

Fatma Girik 12 Aralık 1943 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş olup şimdiki yaşı 78'dir. Yay burcu olan Fatma Girik'in boyu 1,65'dir. Göz rengi mavi ve saç rengi siyah olan sanatçın il başrolünü 1957 yılında oynamış olup bu deneyimi ise rol almış olduğu ilk film olan Leke ile almıştır. Fatma Girik'in bu dönemde rol almış olduğu pek çok dizi ve film olmuş tanınmış bir sanatçı olma başarısına ulaşamamıştır.

Fatma Girik'in sergilediği oyunculuk performansıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardığı film "Ölüm Peşimizde" olmuştur. Fatma Girik yakalamış olduğu bu başarıyı ise hayatının dönüm noktası olarak adlandırmıştır. Ayrıca Duvaksız Gelin, Civanmert, Severek Ölenler ve Kısmetin En Güzeli gibi filmlerde izleyicinin karşısına başrol oyuncusu olarak çıkan Girik’in popülaritesi daha da artmıştır. Fatma Girik’in rol almış olduğu ağlatılan ve ezilen kadın karakterlerinden Erkek Fatma olarak anıldığı döneme geçişi ise 1962 yılında yine Memduh Ün’ün yönetmenliğini üstlenmiş olduğu Belalı Torun filmiyle olmuştur.

Fatma Girik, rol almış olduğu 1962 yapımı filmde bir erkeği canlandırmış ve bunun için de saçlarını da çok kısa kestirmiştir. Rol almış olduğu bu film, sanatçının gerçek hayatta sahip olduğu özellikleriyle ve Erkek Fatma imajıyla örtüşen bir nitelik taşımıştır.

Fatma Girik 17 Kasım 2016 yılında bir hastanede kalça kemiğinden ameliyat olmuştur. Sanatçı geçirmiş olduğu bu kalça kemiği ameliyatıyla eski sağlığına yeniden kavuşmuştur. 30 Kasım 2016 yılında evinde düşmesi sonucunda kalça kemiği protezleri zarar görmüş ve bunun sonucunda yeniden bir kalça ameliyatı daha geçirmiştir. Fatma Girik'e sıklıkla düşme nedeniyle uzun süreler tetkiklerden geçmiştir. 21 Şubat 2019 yılına gelindiğinde ise sanatçı hidrosefali sebebiyle bir hastanede beyin ameliyatı geçirmiştir.

Fatma Girik haberleri

DAHA FAZLA #FATMA GİRİK HABERLERİ

Fatma Girik’a ait tüm site haberleri