EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Fatih Akın

Fatih Akın haberleri sayfasında güncel ve son dakika Fatih Akın hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 5.212 Fatih Akın haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Fatih Akın Haberleri

Kız tavlamak için filme gerek yok

Kız tavlamak için filme gerek yok

Sinema dünyasında yeni bir tartışmanın eli kulağında. Akşam gazetesi yazarlarından Engin Ardıç, önceki gün köşesinde, "Eski Yeşilçamcılar öldüler fakat gömülmediler, Arif’in barında ’zombi’ gibi dolanıyorlar; yeniler arasında iyi ’zenaatkár’ çok fakat büyük sanatçı yok. Hani Fatih Akın ’Alamancı’ olmasaydı, Ferzan Özpetek de hayatta cinsellikten başka boyutlar da bulunduğunun farkına varsaydı, belki mi? Mustafa Altıoklar oyuncu yönetmeyi öğrense ve de sinemayı ’kız tavlamak’ için değil de sinema yapmak için yapsa" diye yazınca Altıoklar yanıt verdi.

11.01.2006Kelebek
ABDli eleştirmenler de Duvara Karşıyı seçti

ABD'li eleştirmenler de Duvara Karşı'yı seçti

Fatih Akın'ın yönettiği Altın Ayı ödüllü 'Duvara Karşı' bu kez de Amerikan Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği tarafından '2005'in En İyi Yabancı Filmi' seçildi.Derneğin ABD'nin önde gelen gazete ve dergilerde çalışan 57 üyesi, her yıl olduğu gibi filmleri ve oyuncuları değerlendirip, oylamaya geçti.Oylama sonucunda Fatih Akın'ın yönettiği ve başrollerini Sibel Kekilli ile Birol Ünel'in üstlendiği 'Duvara Karşı' filmi, 2005'in 'En İyi Yabancı Filmi' olarak belirlendi.

12.01.2006Gündem
İlk Türk sumo güreşçisi ben olmak istiyorum

İlk Türk sumo güreşçisi ben olmak istiyorum

Almanya’nın başkenti Berlin’de yaşayan 210 kiloluluk Hakan Orbeyi (32), ilk Türk sumo güreşçisi olarak Japonya’ya gitmek istediğini söyledi.

12.01.2006Gündem
Bende star kompleksi yok

Bende star kompleksi yok

"Keloğlan Kara Prens’e Karşı" filmi daha gösterime girmeden perde arkası dedikoduları yayıldı. Özcan Deniz’in önce diğer başrol oyuncusu Mehmet Ali Erbil’le starlık savaşına girdiği, ardından yönetmen Tayfun Güneyer’le çekişme yaşadığı ileri sürüldü. Bu sorulara yanıt da ilk ağızdan, yani Özcan Deniz’in kendisinden geldi.

15.01.2006Kelebek
Boğazın Buena Vistası

Boğaz'ın Buena Vista'sı

Türk asıllı yönetmen Fatih Akın, "Duvara karşı" filminin ardından "Köprüleri Geçmek: İstanbul Hatırası" belgesi ile Avrupa basınında da ilgi gördü. The Guardian gazetesi belgesel için "Boğaziçi’nin Buena Vista Sosyal Kulübü" benzetmesini yaptı ve İstanbul’daki kültürler kavşağının karşımının "şaşırtıcı" bir müzik karışımını yarattığını belirtti.

24.02.2006Gündem
Boğaziçi’nin Buena Vista Sosyal Kulübü

Boğaziçi’nin Buena Vista Sosyal Kulübü

Fatih Akın, "Duvara Karşı" filminin ardından "Köprüleri Geçmek: İstanbul Hatırası" belgesi ile Avrupa basınında da ilgi gördü. Belgesel konusunda uzun bir haber yayınlayan İngiliz The Guardian Gazetesi, Fatih Akın'ın "İstanbul Hatırası" filminin İstanbul’daki yeraltı müzik dünyasında bir gezinti yaparken bir dáhiyi ortaya çıkarttığını belirtti.

24.02.2006Gündem
Binbir surat

Binbir surat

Son zamanların en aranan ve filmlerde en "bulunan" oyuncusu Güven Kıraç (38). Sessiz ve derinden, sinema kariyerini ilmek ilmek işliyor. 1990’ların başından itibaren tiyatroda, 1997’den sonra sinemada, televizyon dizilerinde farklı karakterleri başarılı bir şekilde canlandırırken, merdivenleri kendinden emin adımlarla çıkıyor.

25.02.2006Kelebek

'Babam ve Oğlum' Londra'da gösterimde

Londra’da Türk filmlerinin ve belgesellerinin gösterildiği Türk Filmleri Festivale Başladı. Festival kapsamında gösterilecek Babam ve Oğlum ile Köprüleri Geçmek filmlerine İngiliz basını övgüler yağdırdı.

11.03.2006Kelebek
Babam ve Oğlum Londrada

Babam ve Oğlum Londra'da

Londra’daki Türk Filmleri Festivali'nde gösterilen Babam ve Oğlum ile Köprüleri Geçmek filmlerine İngiliz basını övgüler yağdırdı.The Guardian Gazetesi her ik flimin de mutlaka izlenmesi gerektiğini yazdı.

11.03.2006Kelebek
Limit’siz’siniz Serap Hanım

Limit’siz’siniz Serap Hanım

İstanbul Esnaf Hastanesi Koruma ve Yardım Derneği’nin başkan vekili Serap Erkan dahil, 9 yöneticisi ağır cezalık oldu. Bilirkişi raporunda Serap Erkan’ın "sınırsız yetki" ile kendine doktorun 22 kat maaş bağlattığı, Lacoste, Vakko gibi lüks mağazalardan yaptığı alışverişlerin ve telefonunun faturalarını derneğe ödettiği belirtildi.

20.03.2006Gündem
Boston’da Türk filmleri festivali

Boston’da Türk filmleri festivali

Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde 30 Mart-29 Nisan arasında düzenlenecek olan Türk Filmleri Festivali'nin programında çağdaş Türk sinemasından örnekler yer alıyor. Ünlü müzisyenler Fahir Atakoğlu ve Ömer Faruk Tekbilek festivalin konuklarından.

23.03.2006Kelebek
Boston’da Türk filmleri zamanı

Boston’da Türk filmleri zamanı

ABD’de bu yıl beşincisi düzenlenecek olan Boston Türk Filmleri Festivali’nde, Fahir Atakoğlu ve Ömer Faruk Tekbilek gibi ünlü müzisyenler de konserler verecek.

24.03.2006Kelebek
Alman Film Teşvik Kurumundan Akına destek

Alman Film Teşvik Kurumu'ndan Akın'a destek

Film Teşvik Kurumu (FFA), ”Altın Ayı” ödülü alan rejisör Fatih Akın'a “Hayatın Diğer Yanında” (Auf der anderen Seite des Lebens) adlı film projesi için teşvik vermeyi kararlaştırdı.FFA tarafından yapılan açıklamada, Akın'ın film projesine 400 bin avroluk teşvik verileceği bildirildi.

27.03.2006Gündem
Lezbiyen arıyor

Lezbiyen arıyor

Nurgül Yeşilçay, Fatih Akın'ın yeni filminde bir lezbiyeni canlandıracak. Ünlü oyuncu bu role hazırlanmak için haftasonları Beyoğlu'nun arka sokaklarındaki marjinal barlara gitmeye karar vermiş. Hiç lezbiyen tanıdığının olmadığını söyleyen Yeşilçay, rolün hakkını vermek için lezbiyen kadınlarla tanışıp arkadaşlık kuracakmış.

4.04.2006Spor Arena
Köpek katliamını durdurun çağrısı

Köpek katliamını durdurun çağrısı

PETA örgütünün Türkiye’deki köpek katliamı için başlattığı kampanyaya film yıldızı Sibel Kekilli’den destek geldi. "Katliamı durdurun" çağrısında bulunan ve hazırlanan afişte poz veren sanatçı, yarın Ankara’da protesto gösterilerine katılacak.

10.04.2006Gündem
İstanbul, Avrupa’nın Kültür Başkenti oluyor

İstanbul, Avrupa’nın Kültür Başkenti oluyor

Avrupa Kültür Başkenti Seçici Kurulu, İstanbul’un 2010’da "Avrupa Kültür Başkenti" olması yönünde tavsiyede bulundu. Avrupa Parlamentosu, AB Komisyonu ve AB Konseyi’nin ikişer, Avrupa Bölgeler Komitesi’nin bir temsilcisinden oluşan yedi kişilik seçici kurul, başvuran kentlerin dosyalarını inceleyerek ve sözlü savunmalarını dikkate alarak dün seçimini kamuoyuna duyurdu.

11.04.2006Gündem
Oyunculuk sıkıcı bir iş

Oyunculuk sıkıcı bir iş

Akbank’ın sponsor olduğu 25. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin kapanış töreninde Onur Ödülü alan Gerard Depardieu ile kaldığı Çırağan Oteli’nde randevumuz var. Televizyon yayınının ardından kendimizi balkona atıyoruz. Dışarısı soğuk, Depardieu’nün üzerinde incecik bir gömlek var; ama "Sizin için sorun yoksa ben üşümem" diyor.

15.04.2006Gündem
İdam kalktıysa AB olur

İdam kalktıysa AB olur

Ünlü sanatçı, "Türkiye AB’ye üye olabilir mi?" sorusunu "İdam kalkarsa olur" diye yanıtlıyor. "Kalktı ya" sözünü duyunca da, "O zaman Avrupa’ya hoşgeldin Türkiye" diyor.

15.04.2006Gündem
Vapur yasak kutlama serbest

Vapur yasak kutlama serbest

İstanbul Kadıköy’de dün yapılan 1 Mayıs kutlamalarına 25 bin kişi katıldı. İş günü olması ve vapur seferlerinin bir müddet yasaklanması yüzünden katılım önceki yıllara göre düşük oldu. Yurt genelinde 1 Mayıs sakin geçerken, Taksim Meydanı’nda izinsiz gösteri yapan 35 kişi gözaltına alındı.

1.05.2006Gündem
Müziğin Kalbi yine Converse Unimayfest ile İstanbul Boğazı’nda atacak

Müziğin Kalbi yine Converse Unimayfest ile İstanbul Boğazı’nda atacak

Türkiye’nin en büyük üniversite festivali Converse Unimayfest, Unigroup organizasyonuyla, 27 Mayıs’ta Kuruçeşme Festival Alanı’nda Boğaz’ın benzersiz güzelliği eşliğinde, muhteşem sesi ve sahne performansı ile SKIN’i ağırlıyor...

19.05.2006Kelebek
Altın Kelebekler sahiplerini buldu

Altın Kelebek'ler sahiplerini buldu

Bu yıl 33’üncüsü gerçekleştirilen geleneksel “Altın Kelebek 2005 TV Yıldızları Yarışması” ödülleri, Pazartesi akşamı Hilton Convention Center’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Türk Pop Müziği’nin ünlü sanatçısı Yalın’ın konser verdiği ödül törenine, sanat, sosyete ve iş dünyasından yaklaşık 1.500 davetli katıldı. Sanat dünyasının zirvesindeki isimlerin belirlendiği geceye katılan konuklar, bir yandan Hürriyet okurlarının seçtiği zirvedeki sanatçıları alkışlarken, bir yandan da sohbet etme imkânı buldu.

19.05.2006Kelebek
İşte rol arkadaşları

İşte rol arkadaşları

Bir lezbiyeni canlandıracağı sinema filminin ön çalışmaları için Almanya'ya giden Nurgül Yeşilçay, filmde partnerini canlandıracak olan Patricia adlı oyuncu ile de tanıştı. Yeşilçay, film çekimleri sırasında kalacağı bir evi de kiraladı.

24.05.2006Gündem
’2 film birden’li yılların çocukları

’2 film birden’li yılların çocukları

Almanya Rüyası belgeseliyle adını duyuran genç yönetmen Murat Şeker’in ilk uzun metrajlı filmi "2 Süper Film Birden"in çekimleri devam ediyor. Şeker filminde, 12 Eylül darbesiyle büyük sarsıntı yaşayan, "2 Film Birden" sloganıyla seks filmlerin sinemaları işgal ettiği 80’li ve 90’lı yılların Türkiye’sinde birbirine bağlı olarak gelişen iki jenerasyonun izini sürüyor.

31.05.2006Kelebek
Mercan Dede Pariste konser verdi

Mercan Dede Paris'te konser verdi

Mercan Dede, Paris'te devam eden Saint-Denis müzik festivalinde konser verdi.

14.06.2006Gündem
Eğlenceye ara verdim

Eğlenceye ara verdim

Pop müziğini güçlü yorumcusu Levent Yüksel, "Kadın Şarkıları" adlı albümünün ikinci klibini, daha önce Superstar Ajda Pekkan tarafından seslendirilen "Ya Sonra" isimli şarkısına çekti. Oyuncu olmak istediğini söyleyen Yüksel, “Herkes, tabii çekeriz diyor fakat kimse hadi çekelim demiyor” diye konuştu.

7.07.2006Kelebek
Başrol Yeşilçamın

Başrol Yeşilçam'ın

Yeşilçam, yılda yüzlerce filmin çekildiği, Türkan Şoray, Filiz Akın, Cüneyt Arkın, Kadir İnanır gibi starların setler arasında mekik dokuduğu yıllara adeta geri döndü. Her şeyi tamamlanmış vizyon sırası bekleyen filmlerin yanı sıra pek çok yönetmen de sıcak yaz günlerini çalışarak geçiriyor. Neredeyse her köşede bir film setine rastlamak mümkün. Pek çok projenin çekimleri için de gün sayılıyor. Görünen o ki, önümüzdeki sezon bol bol Türk filmi izleme fırsatı bulacağız. İşte Türk sinemasının bugünden çekilmiş 2006-2007 sezon fotoğrafı.

8.07.2006Gündem
İkinci klibini çekti

İkinci klibini çekti

Levent Yüksel, "Kadın Şarkıları" adlı albümünün ikinci klibini, daha önce Ajda Pekkan tarafından seslendirilen "Ya Sonra" isimli şarkısına çekti.

9.07.2006Kelebek
Kararsız Sibel

Kararsız Sibel

"Duvara Karşı" filmiyle yıldızı parlayan Sibel Kekilli, "Kış Bahçesi" ile yeniden sinemaseverlerin karşısında...

19.07.2006Kelebek
Paris e bir saygı duruşu

Paris 'e bir saygı duruşu

Bu hafta sinemalarımızda gösterilmeye başlayan Angel-A, Leon, 5. Element, Nikita gibi filmlerin ünlü yönetmeni Luc Besson 'ın filmografisinde özel bir yerde duruyor. 6 yıl ara verdiği yönetmenliğe bu siyah beyaz filmle geri dönen Besson, Angel-A 'da "eski sevgilim" dediği Paris'i filmin ana karakterlerinden biri olarak resmetmiş. Ünlü yönetmene e-mail aracılığıyla Paris'le ilişkisini ve filmini sorduk.

28.07.2006Kelebek
Fatih Akın’a gamalı haç soruşturması

Fatih Akın’a gamalı haç soruşturması

Alman Bild am Sonntag Gazetesi Hamburg’da yeni filminin çekimlerini sürdüren ünlü yönetmen Fatih Akın hakkında "yasak sembol taşıma" iddiasıyla polis tarafından tahkikat yürütüldüğünü öne sürdü.

6.08.2006Gündem
ABD’liler Fatih’in Bush tişörtünü sevdi

ABD’liler Fatih’in Bush tişörtünü sevdi

Üzerinde ABD Başkanı George W. Bush’un adı "s" yerine gamalı haç ile yazılmış olan tişört yüzünden Hamburg’da hakkında "yasak ve anayasaya aykırı sembol taşımaktan" polis soruşturması açılan Fatih Akın’a destek büyüyor.

10.08.2006Dünya
Bush tişörtleri yok satıyor

Bush tişörtleri yok satıyor

Yönetmen Fatih Akın’ın sırtında görüldükten sonra moda olan gamalı Bush tişörtlerini tasarlayıp üreten Muharrem Üstündağ, yurtiçinden ve yurtdışından gelen taleplere yetişemiyor.

12.08.2006Gündem
Anti-Bush T-shirts in high demand

Anti-Bush T-shirts in high demand

Muharrem Üstündağ, designer and producer of the gamma Bush T-shirts made popular by director Fatih Akın, is trying to keep pace with high demand for the shirt both within Turkey and internationally.

13.08.2006Gündem
Köyüm çöplük olmasın

Köyüm çöplük olmasın

Yönetmen Fatih Akın, yeni filmi "Yaşamın Kıyısında" çekimleri sırasında dedesinin büyüdüğü Trabzon’un Çamburnu Köyü’nün çöplük olmaması için de mesajlar verecek. Akın, Çamburnu’nda durumu protesto etmek için bir basın toplantısı yapacak.

13.08.2006Gündem
Sinemada kötü adamı oynamam bir tepkidir

Sinemada kötü adamı oynamam bir tepkidir

"Gülbeyaz" ve "Aliye" gibi dizilerde gösterdiği başarılı performansıyla adından söz ettiren genç oyuncu Nejat İşler, önümüzdeki sezon vizyona girecek "Barda" adlı sinema filminde başrol oynuyor. Dizilerde iyi adam karakteriyle görmeye alıştığımız İşler, dengeyi tutturmak için sinemada kötü adamı canlandırdığını söylüyor.

13.08.2006Kelebek
Sokak çocuğu tişört kimlik değiştiriyor

Sokak çocuğu tişört kimlik değiştiriyor

Tişört, tıpkı jean pantolon ve spor ayakkabı gibi, 20. yüzyıla ait bir fenomen. Sokak modasının lokomotif unsuru. Çok büyük ve lüks giyim markaları bile en önemli mesajlarını pantolonların ya da ceketlerin üzerine değil, tişörtlerin üzerine işliyor. İnsanlar artık pahalı ve ucuz ürünleri karıştırarak kendi tarzını yaratma modasını (mix & match) takip ediyor. Tişört bu tarzın en baş aracı olarak karşımızda.

17.08.2006Kelebek
Almanya’dan döndü

Almanya’dan döndü

Fatih Akın’ın yönetmenliğini üstlendiği "Karşı Tarafta"nın (Auf der anderen Seite) Hamburg’daki çekimlerini tamamlayan Nurgül Yeşilçay, geçtiğimiz hafta yurda döndü.

21.08.2006Kelebek
Yeni filmini Zonguldakta çekiyor

Yeni filmini Zonguldak'ta çekiyor

Duvara Karşı filmiyle Berlin Film Festivali'nde “Altın Ayı” ödülünü kazanan yönetmen Fatih Akın'ın yönettiği ”Yaşamın Karşı Kıyısında” adındaki yeni filmin, Zonguldak'ın Çaycuma ilçesi Filyos beldesindeki sahnelerinin çekimlerine başlandı.

24.08.2006Gündem
Çöplük yaparlarsa belgeselini çekip tüm dünyaya gösteririm

Çöplük yaparlarsa belgeselini çekip tüm dünyaya gösteririm

Sonsuz yeşillik, mis kokulu çam ağaçları, Karadeniz’in alabildiğine deli mavi denizi ve Doğu Karadeniz’in tek mavi bayraklı plajı. Burası Trabzon’un Çamburnu beldesi. Yakında sahip olduğu sıfatların yanına bir de "çöplük" eklenecek. Trabzon ve Rize’nin çöp sorunu böyle çözülecek. Çamburnu’nda greyderler yeşilliklere çoktan daldı, bin sarıçam ağacı şimdiden kesildi.

2.09.2006Kelebek
Altın Portakala ünlü konuklar

Altın Portakal'a ünlü konuklar

“Ray” filminin yönetmeni Taylor Hackford ve Emmy ödülü Helen Mirren, 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında Antalya'ya gelecek. Antalya Kültür Sanat Vakfından (AKSAV) yapılan yazılı açıklamada, festivalin Hollywood, Avrupa ve Asya sinemasının yıldızlarını biraraya getireceği vurgulandı.

5.09.2006Gündem
Fatih Akın Cannesa gidiyor

Fatih Akın Cannes'a gidiyor

Altın Ayı ödüllü yönetmen Fatih Akın'ın yeni filmi “Yaşamın Kıyısında”nın Türkiye çekimleri sürüyor. The Marmara Pera Oteli'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Fatih Akın, “Yaşamın Kıyısında”nın beşinci filmi olduğunu ve ana motif olarak ”ölüm” temasını işlediğini söyledi.

6.09.2006Gündem

Yazar Sonuçları

Mao'yu ezberleyemeyen çocuk

GEÇEN pazar günü Milliyet’te bir haber okudum."Duvara Karşı" filminin başarılı yönetmeni Fatih Akın, Yılmaz Güney’in belgeselini çekecekmiş.

Milliyet bunu İngiliz Daily Telegraph Gazetesi’nden aktarmış.

27.02.2006

Benim güzel içli köftelerim

Sizin için önemli olmayabilir.

Her zamanki gibi itiraz edenler çıkabilir.

28.02.2006

Niye bana dava

MÜSAADENİZLE bugün yine Yılmaz Güney konusuna döneceğim.

Çünkü Güney’in eşi ve oğlu, yazıma tepki gösterip hakkımda 100 bin YTL’lik dava açacaklarını açıklamışlar.

En doğal haklarıdır.

1.03.2006

Paris’in en eski kilisesinde ezan sesi

Bir camide herhangi bir kilise korosunun ilahilerini duymak kulağa nasıl geliyor?

15.06.2006

Sinemada eşek şakası!

Amerika panikte. Çünkü, ’Snakes on a Plane’ adlı filmin gösterildiği sinema salonlarında yılan bulunmaya başladı.

28.08.2006

Pınar Altuğ’un reklam anlaşması 400 bin dolar

Kimse anlam veremiyor Pınar Altuğ’un neden ’o çocukla’ birlikte olduğuna...

29.08.2006