EKSTRA
MENÜ

Erkeklerde Kısırlık

Erkeklerde Kısırlık haberleri sayfasında güncel ve son dakika Erkeklerde Kısırlık hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 419 Erkeklerde Kısırlık haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Erkeklerde Kısırlık Haberleri

Aşı kısırlaştırıyor mu BionTech kısırlık yapıyor mu Araştırma sonuçları açıklandı

Aşı kısırlaştırıyor mu? BionTech kısırlık yapıyor mu? Araştırma sonuçları açıklandı

Aşı kısırlaştırıyor mu sorusu son günlerin en çok konuşulan hususları arasında yer alıyordu. Türkiye'de 20'li yaşlara kadar inen aşı sırası dolayısıyla daha fazla kişinin dikkatinde yer alan aşı kısırlaştırıyor mu sorusu, uzmanlar tarafından yanıtlandı. Peki, diğer aşılar ve BionTech kısırlık yapıyor mu? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

23.06.2021Gündem
Erkeklerde kısırlık 23 yıl önce yüzde 30ken, bugün yüzde 50ye ulaştı

Erkeklerde kısırlık 23 yıl önce yüzde 30'ken, bugün yüzde 50'ye ulaştı

BESLENME alışkanlığı, yaşam tarzı, çevreyi kirleten kanserojen ve toksik maddelerin varlığı ve bulaşıcı hastalıkların artışı, tüm dünyada erkeklerde kısırlığın artması, kadınlarda ise yumurta rezervi ile yumurta kalitesinin azalmasına neden oluyor. Araştırmalara göre, 23 yıl önce erkek infertilitesi (kısırlık) yüzde 30'ken günümüzde bu oran yüzde 50'ye ulaştı. Kadınlarda ise erken menopoz görülme sıklığı arttı.

26.03.2021Sağlık
Uzmanından ‘boya’ uyarısı; erkeklerde kısırlığı, çocuklarda ise astımı tetikliyor

Uzmanından ‘boya’ uyarısı; erkeklerde kısırlığı, çocuklarda ise astımı tetikliyor

Endokrin engelleyicilerin, boyalarda sıklıkla yer aldığını kaydeden Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan, “Akrilik boyalarda özellikle kullanılan alkil fenol etoksilat, özellikle son dönemde çok fazla çalışılır oldu. Bu maddenin de erkeklerde üreme sisteminde birikerek kısırlığa yol açabileceğine dair önemli bilgiler mevcut. Diğer bir madde ise boyalarda sıklıkla kullanılan eterdir. Eter de su bazlı boyalarda daha çok kullanılan bir bileşik. Bu da çocuklarda özellikle alerji ve astımı tetikleyebildiği gösterilmiş olan bir madde” diye konuştu.

18.03.2021Sağlık
Korona virüs felce ve erkeklerde kısırlığa neden olabilir... Uzmanlardan dikkat çeken corona virüs açıklaması

Korona virüs felce ve erkeklerde kısırlığa neden olabilir... Uzmanlardan dikkat çeken corona virüs açıklaması

Koronavirüs belirtileri, dünyada olduğu gibi Türkiye'nin de gündeminde yer almaya devam ediyor. Dünyada aşılama süreci hızla sürerken, covid-19 semptomları ile ilgili uzmanların yaptığı çalışmalar dikkat çeken verileri ortaya koydu. Prof. Dr. Yıldız Değirmenci, corona virüsün sadece solunum yollarını etkilemediği söyleyerek, "Kanın pıhtılaşmasına zemin hazırladığı için daha önemli olan inme gibi felce sebep olabiliyor” dedi. Doç. Dr. Ümit Savaşçı ise koronavirüs geçiren erkeklerde kalıcı kısırlık oluştuğunun ispatlandığını belirtti. İşte, korona virüs ile ilgili yapılan açıklamanın ayrıntıları.

15.02.2021Gündem
Doç. Dr. Savaşçıdan korkutan sözler: Erkeklerde koronavirüs kısırlık nedeni

Doç. Dr. Savaşçı'dan korkutan sözler: Erkeklerde koronavirüs kısırlık nedeni

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, koronavirüs geçiren erkeklerde kalıcı kısırlık oluştuğunun ispatlandığını söyledi.

15.02.2021Gündem
Kadınlarda ve erkeklerde kısırlık sebepleri nelerdir

Kadınlarda ve erkeklerde kısırlık sebepleri nelerdir?

Hem kadınlarda hem erkeklerde görülen infertilite yani kısırlığın altında birçok nedenin yatabileceğini söyleyen Tüp Bebek Bölümünden Doç. Dr. Gonca Yetkin Yıldırım, “Adet düzensizliği en dikkat çeken belirtilerdendir. Ayrıca gebelik olmadığı halde göğüslerden süt gelmesi, obezite, hormon bozukluğuna bağlı aşırı tüylenme ve akne problemi, erkeklerde sertleşme ve boşalma ile ilgili sorunlar, testislerde ağrı ya da şişlik gibi durumlar söz konusuysa gecikmeden bir doktora başvurulmalı” dedi.

19.01.2021Sağlık
Tüp bebek tedavisi planlayan çiftler Covid-19 aşısı yaptırmalı mı

Tüp bebek tedavisi planlayan çiftler Covid-19 aşısı yaptırmalı mı?

Son bir yıldır dünyanın gündemine oturan koronavirüs salgınıyla ilgili gözler aşıya çevrilmiş durumda. Halihazırda test aşamasında olan aşıları kimlerin kullanacağı, kimlerin muaf tutulacağı tartışması ise devam ediyor. Aşıyı hamilelerin olmaması gerektiği belirtilirken, tüp bebek tedavisini erteleyen çok sayıda çiftin ise tedavi öncesi aşı yaptırıp yaptırmayacakları konusunda kafalarında soru işareti oluşuyor. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Özkan Özdamar, tüp bebek tedavisi planlayan çiftlere aşıyla ilgili önerilerde bulundu.

“Nar ve domates kısırlık riskini azaltıyor”

“Nar ve domates kısırlık riskini azaltıyor”

Kısırlık sorununun toplumda erkek ve kadında eşit oranda görüldüğünü söyleyen Tüp Bebek Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Çağcıl Yetim, “Sperm hareketlerini hızlandıran besinlerden nar ve domates kısırlık riskini azaltır. Araştırmalar düzensiz beslenen erkeklerde kısırlık riskinin fazla olduğunu göstermiştir.” dedi.

11.08.2020Sağlık
FSH hormonu nedir FSH hormonu değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

FSH hormonu nedir? FSH hormonu değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Ergenlik dönemindeki gelişimi tamamlamak için hem kadınlar hem de erkekler bazı hormonlara ihtiyaç duyar. Bu hormonlardan birisi de FSH hormonudur. FSH hormonu kadınlarda yumurtalıklar için gerekli olan bir hormonken erkeklerde ise testislerin görevini yerine getirmesi için önemli bir hormondur. Bu yazımızda sizler için FSH hormonu nedir? FSH hormonu değerleri nelerdir? Bu hormonun düşük ya da yüksek çıkmasının nedenleri nelerdir? Gibi soruların cevaplarını derledik.

12.06.2020Sağlık
Lh hormonu nedir Lh hormonu değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

Lh hormonu nedir? Lh hormonu değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

Lutropin olarak bilinen LH hormonu, hipofiz bezinin ön kısmında üretilir. Hem kadınlarda hem erkeklerde üreme için oldukça önemli bir hormondur. Halk arasında az bilinen LH hormonu nedir, LH hormonu kaç olmalıdır, düşüklüğü ve yüksekliği nedenleri nelerdir? sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

8.06.2020Sağlık
Erkeklerde kısırlık belirtileri, nedenleri, tedavisi

Erkeklerde kısırlık belirtileri, nedenleri, tedavisi

Erkeklerde infertilite (kısırlık) problemi oranı her geçen gün artmakta. Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ümit Zeteroğlu, erkek infertilitesi muyanesi ve sonuçlarının çok daha hızlı sonuçlandığına dikkat çekti. Op. Dr. Ümit Zeteroğlu, tüp bebek tedavisinde son yıllarda uygulanan yeni teknolojiler ile erkeklerde kısırlık tedavilerinin de ileri düzeyde sonuç verdiğini belirtti.

1.06.2020Sağlık
Erkek Kısırlığında Bilinmesi Gereken 6 Gerçek

Erkek Kısırlığında Bilinmesi Gereken 6 Gerçek

'Azospermi' menide çocuk yapacak olgun sperm hücresi bulunmaması anlamına geliyor. Çocuğu olmayan her 10 erkekten birinin semen analizinde azospermi tespit ediliyor. Buna iki durum neden oluyor. Spermin testislerde üretilip dışarı atılmasını sağlayan kanal yapılarında bir tıkanıklık olması ya da testislerde sperm üretimini bozan bir durumun varlığı araştırılıyor. Fakat azospermi olması tamamen umudun kaybolduğu anlamına gelmiyor. Yapılan işlemler sonrasında tüp bebek tedavisine bile gerek kalmadan hastaların çocuk sahibi olması sağlanabiliyor. Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. A. Egemen İşgören, azospermi ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

2.12.2019Cinsellik
Erkekler dikkat, mesleğiniz kısırlık nedeni olabilir

Erkekler dikkat, mesleğiniz kısırlık nedeni olabilir!

Sağlıksız beslenme, yoğun çalışma temposu, stres ve modern hayat koşullarından doğan çok sayıda nedenle erkeklerde infertilite oranının her geçen gün arttığını belirten Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Koray Altunay, erkeklerde bireysel yanlışlardan dolayı oluşabilecek infertilite (kısırlık) nedenlerini açıkladı.

9.09.2019Sağlık
Fazla Dar Giyinmek Kısırlık Sebebi mi

Fazla Dar Giyinmek Kısırlık Sebebi mi?

Son yıllarda, en az kadın kısırlığı kadar erkek sebepli kısırlık da dikkat çekiyor ve çocuk yapmak isteyen çiftler için aşılması gereken bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Araştırmalara göre kadın ve erkek kaynaklı kısırlık aynı oranlarda seyrediyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, erkek kaynaklı kısırlığın sebeplerini anlattı, o çok merak edilen soruyu da cevapladı; fazla dar giyinmek kısırlık sebebi mi?

Ender Saraç’tan sigarayı bırakacaklara karanfil-melisa çayı önerisi

Ender Saraç’tan sigarayı bırakacaklara karanfil-melisa çayı önerisi

Diyetisyen ve beslenme uzmanı Dr. Ender Saraç, sigarayı bırakmak isteyen kişilere melisa ve karanfilden oluşan karışım çayı önerdi. Dr. Saraç, “Bu karışım hem sinir sistemini rahatlatır hem de toksin atmaya yardımcı olur. Günde 3-4 fincan melisa karanfil çayı içmeliler” dedi.

11.02.2019Sağlık
Hamamı ve saunayı seven erkekler risk altında

Hamamı ve saunayı seven erkekler risk altında!

Erkeklerin korkulu rüyası varikosel, tedavi edilmemesi durumunda başta kısırlık olmak üzere birçok soruna neden oluyor. Varikosel daha çok uzun boylu, kilolu, ağır spor yapan, kronik öksürük nöbeti geçiren, kabızlık yaşayan, varisleri olan, çok sıcak suyla banyo yapan, sık sık hamam ve saunaya giden erkekleri tehdit ediyor.

10.02.2019Sağlık
Her 5 erkekten 1’inde kısırlık görülüyor

Her 5 erkekten 1’inde kısırlık görülüyor

Erkek kısırlığı, toplumda her 5 kişiden 1’inde izleniyor. Kadın nedenli kısırlık durumlarında da oldukça sık olarak karşımıza çıkıyor. Peki, erkek kısırlığı yeteri kadar biliniyor mu? Erkeklere yeteri kadar tetkikler yapılıyor mu? Prof. Dr. Recai Pabuçcu, konuyla ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi.

16.01.2019 Sağlık
Erkeklerde kısırlık beyinde başlıyor

Erkeklerde kısırlık beyinde başlıyor

Erkeklerin akıl sağlığı sperm kalitesini etkiliyor. Erkek depresyondaysa, gebelik şansı daha düşük. Kadındaki depresyon ise üremeyi etkilemiyor.

18.06.2018Sağlık
“Cam şişelerde aldığınız sütler bile tehlikeli”

“Cam şişelerde aldığınız sütler bile tehlikeli”

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Semih Ayan, hazır gıdalardaki fitalat maddesinin tehlikesine ambalajlı gıdalardan uzak durulması gerektiğine dikkat çekti ve şunları söyledi.

17.04.2018Sağlık
Çocukluk çağında kanser tedavisi olan erkeklerde kısırlık riski

Çocukluk çağında kanser tedavisi olan erkeklerde kısırlık riski

Çocukluk çağında kansere yakalanan kişilerin hayatlarının ileriki dönemlerinde kanser tedavisinin neden olduğu cinsel sorunlarla karşılaşabileceğini söyleyen Üroloji & Androloji Uzmanı Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu, bu konuda önemli açıklamalarda bulundu.

14.04.2018Sağlık
Erkeklerde kısırlığın nedenleri nelerdir

Erkeklerde kısırlığın nedenleri nelerdir?

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, ‘’Sen kısırsın, senin çocuğun olmaz!’’ denildiği için kaderine boyun eğen veya spermi olmayan erkeklerin, günümüzde her geçen gün ilerleyen tıp teknolojisi sayesinde baba olabildiklerini ifade etti.

2.01.2018Sağlık
Prof. Dr. Canan Karatay: GDO kısırlık yapıyor

Prof. Dr. Canan Karatay: GDO kısırlık yapıyor

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde belediye tarafından düzenlenen ’Sağlıkta Yenilikçi Yaklaşımlar’ etkinliğine katılan Prof. Dr. Canan Karatay, "GDO kadında da erkekte de kısırlık yapıyor" dedi.

19.12.2017Sağlık
Erkeklerde kısırlık nedenleri ve tedavi yöntemleri

Erkeklerde kısırlık nedenleri ve tedavi yöntemleri

Çiftlerin yaklaşık %15'inde görülen çocuk sahibi olamama sorununda, sadece erkeğe bağlı faktörler %20 oranındadır. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Koray Altunay, erkek kısırlığı nedenleri ve tedavileri hakkında detaylı bilgi verdi.

26.05.2017Sağlık
Sperm enfeksiyonları önemli bir kısırlık nedendir

Sperm enfeksiyonları önemli bir kısırlık nedendir!

Çocuk sahibi olamayan çiftlerde spermin enfeksiyon yönünden araştırılmasının önemli olduğunu söyleyen Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Kaan Aydos, sperm enfeksiyonlarının önemli bir kısır nedeni olduğunu vurguladı.

21.11.2016Sağlık
Sperm sağlığında son gelişmeler

Sperm sağlığında son gelişmeler

Özellikle geçtiğimiz yıl içerisinde yapılan çok sayıda bilimsel araştırma, sperm sağlığını bozabilecek ilginç mekanizmaları ortaya çıkarmıştır. Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Kaan Aydos sperm sağlığının artmasını sağlayan son gelişmeleri anlatıyor.

25.07.2016Sağlık
Yeni evli çiftlere kısırlık ile ilgili öneriler

Yeni evli çiftlere kısırlık ile ilgili öneriler

Erkeklerde kısırlık oranı gittikçe artıyor!

17.11.2015Sağlık
Yapay sperm üretildi

Yapay sperm üretildi!

Döllenmeyi sağlayacak kadar sperm elde edemeyen erkeklere umut olacak.

21.09.2015Sağlık
Erkeklerde kısırlık son mu bulacak

Erkeklerde kısırlık son mu bulacak?

Erkeklerdeki kısırlığın tedavisinde yeni bir adım atıldı. Dünyada ilk kez laboratuvarda kısır erkek testislerinden sperm üretimi başarıyla yapıldı.

8.05.2015Avrupa
Varikosel nedir Tanı ve tedavisi nasıldır

Varikosel nedir? Tanı ve tedavisi nasıldır?

Tedavi edilmezse kişinin çocuk sahibi olma şansı azalır, kısırlık ortaya çıkar.

5.05.2015Sağlık
Kremdeki tehlike

Kremdeki tehlike

ABD’nin Ulusal Sağlık Enstitüleri’nde 500 çift üzerinde yürütülen araştırmalara göre, güneşten koruyucu kremler ve güneşten kaynaklanan UV etkisini azaltmaya yönelik kişisel bazı bakım kremleri erkeklerde kısırlık sorunlarına yol açıyor.

17.11.2014Sağlık
Sperm analizi nasıl değerlendirilir

Sperm analizi nasıl değerlendirilir?

Prof. Dr. Kaan AYDOS Sperm analizi nasıl değerlendirilir? sorusunu cevaplıyor.

20.06.2014Diğer Videolar
Sperm tahlili sonrası bir erkeğin baba olup olamayacağı belli olur  mu

Sperm tahlili sonrası bir erkeğin baba olup olamayacağı belli olur mu?

Prof. Dr. Kaan AYDOS Sperm tahlili sonrası bir erkeğin baba olup olamayacağı belli olur mu? sorusunu cevaplıyor.

20.06.2014Diğer Videolar
Sperm tahlili kimlere yapılır

Sperm tahlili kimlere yapılır?

Prof. Dr. Kaan AYDOS Sperm tahlili kimlere yapılır? sorusunu cevaplıyor.

20.06.2014Diğer Videolar
Kök hücre çalışmasının erkek kısırlığı tedavisinde etkisi nedir

Kök hücre çalışmasının erkek kısırlığı tedavisinde etkisi nedir?

Prof. Dr. Kaan AYDOS Kök hücre çalışmasının erkek kısırlığı tedavisinde etkisi nedir? sorusunu cevaplıyor.

20.06.2014Diğer Videolar

Yazar Sonuçları

Farkında olmadığımız bazı kimyasallar sağlığımızı tehdit ediyor

Sağlıklı yaşamaya özen gösteriyorsunuz. Organik sebze/meyve tüketiyorsunuz. Tarım ilaçlarına maruz kalmamış ürünler tercih ediyorsunuz. İçeriğinde tatlandırıcı olmayan, glikoz şurubu, fruktoz şurubu olmayan yiyecek içecekler seçiyorsunuz. Hatta yiyeceklerinizi tüketmeden önce alkali suda 10-15 dakika bekletiyorsunuz. Yine de ihmal ettikleriniz olabilir. Aman dikkat!

17.11.2020

Azospermi tedavisi

Azospermi erkeğin menisinde sperm sayısının sayılamayacak kadar olmaması, bir başka deyişle spermin yok olmasıdır. Azospermi erkek kısırlığı nedenleri arasında önemli bir grubu oluşturmaktadır.

23.10.2020

Sperm kalitesini artıran 5 temel beslenme şekli

Erkek infertilitesi geçtiğimiz son yüzyıl içerisinde giderek artan sıklıkta karşımıza çıkmaktadır. Sperm sayısı ve kalitesi her geçen gün daha da azaldığı için evli çiftler çocuk sahibi olmakta giderek zorlanmaktadırlar.

17.07.2020

Erkeklerde infertilite (kısırlık) tedavisi

Erkeklerde kısırlık son yıllarda giderek artan sıklıkta karşılaşılan önemli sağlık sorunlarındandır. Sanayileşme ve teknolojik gelişmeyle birlikte insan biyolojisinde değişikler meydana gelmiştir. Bu değişim üreme fonksiyonları üzerinde olumsuz bir etki yapmıştır.

20.06.2020

Daha iyi seks için

Yazar arkadaşımız Ömür Gedik, enteresan bir fotoğraf eşliğinde bir paylaşım yaptı ve bizi durduk yere içinden çıkılmaz bir meseleye gark etti: Daha iyi seks için vegan olmak mı gerek?

22.11.2019

Sperm bozukluklarının tedavisinde önce doğru tanı konulmalı

Sperm hücresi milimetrenin yüzde biri kadar küçük olmasına rağmen, insan vücudunda gözlemediğimiz çoğu metabolik reaksiyonu bünyesinde gerçekleştirir. Bunun için de her canlıda olduğu gibi enerjiye ihtiyacı vardır.

15.08.2019

Erkeklerde kısırlık belirtileri nedir? Kısırlık nasıl tedavi edilir?

Son yıllarda, en az kadın kısırlığı kadar erkek sebepli kısırlık da dikkat çekiyor ve çocuk yapmak isteyen çiftler için aşılması gereken bir problem olarak karşımıza çıkıyor.

28.06.2019

Boynu bükük spermlere dikkat!

Sperm şekil bozukluklarının gebelik şansı üzerindeki etkisi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Kaan Aydos, kişiye özgü tedavi planlamasının önemine dikkat çekti.

18.12.2018

Gebeliğe giden yolda sağlıklı spermin önemi

Sperm testi veya sperm analizi olarak da adlandırılan “spermiogram”; spermlerin sayısını, şeklini ve hareketliliğini ölçmek için gerçekleştirilen bir testtir. Genellikle erkek kaynaklı kısırlığın teşhisi amacıyla başvurulan spermiogram testi; sperm kalitesini etkileyebilen çeşitli durumlarda da uygulanabilir.

16.12.2018

Kadının yeni çıkmazı: Erkek kısırlığı

Bir takvim yılı içerisinde, kadınların 12 yumurtlama döneminde korunmasız cinsel ilişkiye girilmesine rağmen gebelik oluşmaması durumu olarak tanımlanan “kısırlık”; hem kadın hem de erkek kaynaklı görülebilen bir sağlık sorunu olma niteliği taşır. Sanılanın aksine yalnızca kadın faktörü nedeniyle oluşmayan kısırlık ve kısırlığa bağlı yaşanan duygusal travmalar yüzyıllardır kadınlarla özdeşleştirilmektedir.

5.12.2018

Erkekler arasında kısırlık problemi hızla artıyor

Yapılan araştırmalara göre özellikle gelişmiş ülkelerde yaşayan erkeklerin sperm sayılarının 1973 yılından bu yana azalma gösterdiğini söyleyen Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu, erkeklerde kısırlık problemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

9.07.2018

Morfolojik bozukluk nedir? Kısırlığa sebep olur mu?

Sperm yapısı (morfoloji) sperm hücresinin kafa ve kuyruk olarak normal şekle sahip olup olmadığına bakılarak değerlendirilir. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, sperm şeklinden (morfolojik yapısı) bahsederek, morfolojik bozukluğun çocuk sahibi olmaya engel olup olmadığını açıkladı.

9.04.2018