EKSTRA
MENÜ

Erkek-Kisirligi

Erkek-Kisirligi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Erkek-Kisirligi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 148 Erkek-Kisirligi haberi bulunmuştur.

Erkek-Kisirligi Haberleri

Tekrarlayan düşüklerde yeni nesil dizileme (NGS) tekniği

Tekrarlayan düşüklerde yeni nesil dizileme (NGS) tekniği

Klinik saptamalara göre gebeliklerin %10-15’i düşükle sonuçlanıyor. Erken gebelik kayıplarının tahmini sıklığı saat başı 114 vaka, tekrarlayan gebelik kaybı oranı ise %3-5 oranında. Peki, erken gebelik kayıpları neden yaşanır, önlemek mümkün mü, tekrarlayan düşükleri önlemek için uygulanan yeni nesil dizileme (NGS) nedir ve kimlere, nasıl uygulanır? Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ümit Zeteroğlu cevaplandırdı.

6.11.2020Sağlık
Baba Olmak İsteyen Erkeklere 9 Öneri

Baba Olmak İsteyen Erkeklere 9 Öneri

Evli çiftlerin yaklaşık beşte biri, istemelerine rağmen çocuk sahibi olamadıkları için doktora başvuruyor. İnfertilite yani kısırlık problemine her iki cinsiyette de eşit oranda rastlanıyor ve tedaviler kişiye özel olarak planlanıyor. Çevresel koşulların da olumsuz etkilerine bağlı olarak önemi giderek artan erkek kısırlığı, günümüzde modern yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Hatta menide hiç sperm bulunmaması problemi ile karşı karşıya olan erkeklerin bile ‘kök sperm’ hücreleriyle babalık duygusunu yaşaması mümkün olabiliyor. Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. Yusuf İlker Çömez, erkeklerde görülen infertilite ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

24.08.2020Evlilik
Erkek Kısırlığıyla İlişkili Yeni Bir Gen Tanımlandı

Erkek Kısırlığıyla İlişkili Yeni Bir Gen Tanımlandı!

Multidisipliner bilimsel araştırma grubu, erkeklerde kısırlıkla ilişkilendirilen yeni bir gen tanımlamayı başardı.

7.08.2020Cinsellik
Erkek Kısırlığı Ve Siğil Virüsü (Human Papilloma Virus) İlişkisi

Erkek Kısırlığı Ve Siğil Virüsü (Human Papilloma Virus) İlişkisi

HPV olarak kısalttığımız insan siğil virüsü ile ilgili en büyük buluş 1984 yılında Herald Zur Hausen adlı araştırmacının Tip 16 ve Tip 18 siğil virüslerinin rahim ağzı kanseri ile ilişkisinin kanıtlanması ile gerçekleşmiş ve bu büyük buluş araştırmacıya 2008 yılında Nobel Tıp Ödülü’nü kazandırmıştır.

4.06.2020İyi Yaşam
Mikroçip teknolojisi ile baba olma şansı artıyor

Mikroçip teknolojisi ile baba olma şansı artıyor

Kısırlık yani infertilite sorununun ortaya çıkmasında yanlış kanının aksine erkek faktörü de kadın kadar etkili rol oynuyor. İstatistiklere göre, günümüzde tüp bebek tedavisi için başvuran hastaların yaklaşık yüzde 40 -45’inde erkek faktörü bulunuyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum, Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, mikroçip uygulamasının erkek kaynaklı kısırlık tedavisi açısından önemli bir adım olduğunu söyledi.

11.02.2020Sağlık
Tüp bebek tedavisinde başarıyı artıran son teknoloji yöntemler

Tüp bebek tedavisinde başarıyı artıran son teknoloji yöntemler

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı pek çok etkene bağlıdır. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Koray Altunay, başarıyı artıran bu yöntemleri anlattı.

Erkek kısırlığında bilinmesi gerekenler

Erkek kısırlığında bilinmesi gerekenler

’Azospermi’nin menide çocuk yapacak olgun sperm hücresi bulunmaması anlamına geldiğini belirten uzmanlar, çocuğu olmayan her 10 erkekten birinin semen analizinde azospermi tespit edildiğini söyledi.

2.12.2019Sağlık
Modern çağın ilginç hastalığı: ‘Soyunma odası sendromu’

Modern çağın ilginç hastalığı: ‘Soyunma odası sendromu’

Avustralya’daki Victoria Üniversitesi’nde yapılan çalışma, erkeklerin soyunma odasında diğer erkeklerin yanında nasıl göründüğünü, eşlerinin ya da partnerlerinin yanında nasıl göründüklerinden daha çok önemsediğini ortaya koydu. ‘Soyunma odası sendromu’ ismi verilen bu sendrom nedeniyle birçok erkek kas geliştirici ilaçlar kullanırken Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Serkan Deveci bu ilaçların zararları konusunda uyardı ve soyunma odası sendromunu anlattı.

7.11.2019Sağlık
Baba olmak isteyen Akdeniz diyeti yapmalı

Baba olmak isteyen Akdeniz diyeti yapmalı

Yüksek stres altında ve hareketin az olduğu bir yaşam tarzında, erkeklerin üreme sağlığı olumsuz etkileniyor. Bunu en kolay şekilde düzeltmenin yolu ise Akdeniz diyetiyle beslenmekten geçiyor. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, baba olmak isteyenlerin Akdeniz diyeti yapmalarını tavsiye ediyor...

18.08.2019Sağlık
Dikkat Kısırlığa Sebep Olabilir

Dikkat! Kısırlığa Sebep Olabilir

Erkekte en sık rastlanan kısırlık nedeninin varikosel olduğunu söyleyen Üroloji Uzmanı Muhsin Balaban, bu rahatsızlığın erkeklerin yüzde 15’inde görüldüğünü belirtti.

Tüp Bebek Tedavisi İle İlgili Bilinmesi Gereken 10 Şey

Tüp Bebek Tedavisi İle İlgili Bilinmesi Gereken 10 Şey

Tüp bebek tedavi yöntemleri doktor ile hastanın ortaklaşa yürüttüğü oldukça hassas bir süreci kapsar. Bu nedenle başarının en önemli faktörü, tedavi sürecinde bilmeniz gereken 10 detayı içermektedir. Prof. Dr. Recai Pabuçcu, tüp bebek tedavisi ile ilgili merak edilen 10 ayrıntı hakkında detaylı bilgiler verdi.

Tüp bebek nasıl olur Tüp tedavisinin aşamaları nedir

Tüp bebek nasıl olur? Tüp tedavisinin aşamaları nedir?

Tüp bebek tedavisi, en basit şekliyle sperm ve yumurtanın laboratuvar ortamında suni döllenmeye tabi tutulması ve oluşan embriyonun rahime transfer edilmesi olarak ifade edilebilir. Kadın Hastalıkları, Doğum, Tüp Bebek ve Endoskopik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün, adım adım tüp bebek tedavi sürecinin detaylarını anlattyor

Her 5 erkekten 1’inde kısırlık görülüyor

Her 5 erkekten 1’inde kısırlık görülüyor

Erkek kısırlığı, toplumda her 5 kişiden 1’inde izleniyor. Kadın nedenli kısırlık durumlarında da oldukça sık olarak karşımıza çıkıyor. Peki, erkek kısırlığı yeteri kadar biliniyor mu? Erkeklere yeteri kadar tetkikler yapılıyor mu? Prof. Dr. Recai Pabuçcu, konuyla ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi.

16.01.2019Sağlık
Elektrik aktivasyonu yöntemi kısırlığa umut oluyor

Elektrik aktivasyonu yöntemi kısırlığa umut oluyor

Son 10 yıldır, erkek kısırlığının tedavisinde çığır açan teknolojik gelişmelere bir yenisi daha eklendi: Elektrik aktivasyonu. Uzmanlar, bu yöntemle özellikle menide hiç canlı sperm hücresi bulunmayan veya olgun olmayan sperm hücresi bulunan erkeklerin dahi çocuk sahibi olabileceğine dikkat çekti.

22.10.2018Sağlık
Erkeklerde kısırlığın nedenleri nelerdir

Erkeklerde kısırlığın nedenleri nelerdir?

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, ‘’Sen kısırsın, senin çocuğun olmaz!’’ denildiği için kaderine boyun eğen veya spermi olmayan erkeklerin, günümüzde her geçen gün ilerleyen tıp teknolojisi sayesinde baba olabildiklerini ifade etti.

2.01.2018Sağlık
Milli tüp bebekte büyük şüphe

Milli tüp bebekte büyük şüphe

Türkiye’de tüp bebek merkezlerinde neredeyse tüm çiftlere uygulanan mikroenjeksiyon tedavisi tartışılıyor. Bu yöntemle Türkiye’de bebek sahibi olma oranı Avrupa’dakinin iki katı. Ancak uzmanların mikroenjeksiyonla ilgili şüpheleri de var: “İleri nesil çocuklarda problem olacak mı bilmiyoruz.”

11.10.2017Gündem
Baba olmak isteyen ceviz yesin

Baba olmak isteyen ceviz yesin

Erkek kısırlığında beslenmenin büyük önemi olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, sperm kalitesini artıran besinleri açıkladı.

10.08.2017Sağlık
Erkeklerde kısırlık nedenleri ve tedavi yöntemleri

Erkeklerde kısırlık nedenleri ve tedavi yöntemleri

Çiftlerin yaklaşık %15'inde görülen çocuk sahibi olamama sorununda, sadece erkeğe bağlı faktörler %20 oranındadır. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Koray Altunay, erkek kısırlığı nedenleri ve tedavileri hakkında detaylı bilgi verdi.

26.05.2017Sağlık
Erkeklerdeki kısırlık sorununa mikroçipli çözüm

Erkeklerdeki kısırlık sorununa mikroçipli çözüm

Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, sperm seçimi için mikro akışkan çip teknolojisini dünyada ilk kez Türkiye'de kendilerinin kullandığını ve yüzde 69,4 gibi ciddi bir başarı elde ettiklerini söyledi.

13.02.2017Teknoloji
Baba olma şansını arttırıyor

Baba olma şansını arttırıyor!

Aşırı kilolardan kurtulmanın baba olma şansını arttırdığına dikkat çeken Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Kaan Aydos, baba adaylarına önerilerde bulunuyor.

31.10.2016Sağlık
Klinefelter sendromu olan erkeklerde infertilite tedavisi

Klinefelter sendromu olan erkeklerde infertilite tedavisi

Klinefelter sendromu hakkında açıklamalarda bulunan Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Kaan Aydos, klinefelter sendromu olan erkeklerde infertilite tedavisini anlatıyor.

28.08.2016Sağlık
Neden çocuğum olmuyor

Neden çocuğum olmuyor?

35 yaşından itibaren doğurganlıkta azalma görülür!

26.04.2016Sağlık
Spermiogram testi nedir

Spermiogram testi nedir?

Spermiyogram testinin çiftler için önemi nedir?

4.12.2015Sağlık

Yazar Sonuçları

Androloji nedir? Androlojik hastalıklar nelerdir?

Androloji, erkek üreme sistemi hastalıkları ve hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel problemlerle ilgilenen tıbbi bir uzmanlık alanıdır.

20.11.2020

Azospermi tedavisi

Azospermi erkeğin menisinde sperm sayısının sayılamayacak kadar olmaması, bir başka deyişle spermin yok olmasıdır. Azospermi erkek kısırlığı nedenleri arasında önemli bir grubu oluşturmaktadır.

23.10.2020

Erkek kısırlığı tedavisinde antioksidanlar

İnfertilite (kısırlık) bir yıllık korunmasız ve düzenli cinsel birliktelik olmasına rağmen gebelik durumunun gerçekleşmemesidir.

17.09.2020

Azospermi nedir, nasıl tedavi edilir?

Azospermi, bir erkeğin menisinde ölçülebilir miktarda sperm bulunmamasıdır. Azospermi erkek infertilitesi (erkek kısırlığı) nedenleri arasında kabul edilir. Kısır erkeklerin yaklaşık %10-15’inde azospermiye rastlanmaktadır.

4.09.2020

Erkeklerde infertilite (kısırlık) tedavisi

Erkeklerde kısırlık son yıllarda giderek artan sıklıkta karşılaşılan önemli sağlık sorunlarındandır. Sanayileşme ve teknolojik gelişmeyle birlikte insan biyolojisinde değişikler meydana gelmiştir. Bu değişim üreme fonksiyonları üzerinde olumsuz bir etki yapmıştır.

20.06.2020

Koronavirüs kısırlığa yok açar mı?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yayılan koronavirüs salgını toplum sağlığını tehdit etmeyi sürdürüyor.

19.03.2020

Kısırlık problemi yaşayan çiftlerde erkekler göz ardı ediliyor

İnfertilite (kısırlık) son yıllarda sıklığı her geçen gün artan bir sağlık sorunudur ve bugün her 5 çiftten bir tanesi infertilite sorunu nedeni ile doktora başvurmaktadır.

3.11.2019

Erkekler arasında sperm dondurma trendi popüler hale geliyor

Çocuk sahibi olma problemleri hemen her toplumda sadece kadınları ilgilendiren bir sorunmuş gibi algılanmaktadır. Bu yanlış algı nedeniyle infertilite (kısırlık) problemi yaşayan çiftler ilk önce kadın doğum doktoruna başvurur. Ancak bu durum çiftlerin yaklaşık yarısında bulunan erkeğe ait hastalıkların teşhisi ve tedavisini geciktirir. Bebek sahibi olmak için gecikmek istemeyen ve infertilite problemiyle karşı karşıya olan çiftler birlikte değerlendirilmeli, böylelikle hem kadına hem de erkeğe ait bozuklukların etkin şekilde tedavisi sağlanmalıdır.

21.10.2019
Tüp bebekte erkek kısırlığına yeni yaklaşım yöntemleri

Tüp bebekte erkek kısırlığına yeni yaklaşım yöntemleri

Günümüzde çiftlerin yüzde 15-20’sinin kısırlık problemi yaşadığı ve yüzde 50’sinin erkek faktörü kaynaklı olduğu tespit edildi. Sperm sayı, hareketlilik ve kalitesindeki yetersizlik normal gebelik oluşumu için engel teşkil ediyor.

14.10.2019

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için son teknoloji bir umut: ROSI

Özellikle son dönemde, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için ümit verici bir adım atıldı Rosi teknolojisiyle. İlk olarak Japonya’da temelleri atılan ve son bir yıldır ülkemizde de uygulanmaya başlayan ROSI’nin detaylarından elbette bahsedeceğiz. Ancak öncelikle, bu son teknolojinin kimler için, nasıl faydalı olacağından konuşmamız gerekiyor. İşte burada erkek kısırlığının sebeplerinden biri olan azospermi ön plana çıkıyor.

2.09.2019

Erkek kısırlığı tedavisinde yeni bir teknik: ROSI

Erkek infertilitesi (kısırlığı), giderek yaygınlaşan bir sağlık sorunu halini aldı. Son yıllarda yapılan çalışmalar, erkeklerin sahip oldukları spermlerin geçtiğimiz 50 yılda %50 oranında azaldığını gösteriyor. Bu durum da çocuk sahibi olamayan çiftlerin sayısında kayda değer bir artışa yol açıyor.

6.08.2019

Vücut geliştirme sporuyla uğraşanlar arasında kısırlık sorunu artıyor

Düzenli egzersiz yapmak, vücudumuzdaki tüm sistemler gibi üreme sistemi için de olumlu bir alışkanlık. Gündelik yaşamlarında daha fazla hareket eden erkeklerin genel sağlığının ve dolayısıyla sperm parametrelerinin daha iyi olduğu uzun yıllardır bilinen bir gerçek. Ancak geçtiğimiz aylarda yapılan bazı araştırmalar, daha ‘fit’ görünmek için vücut geliştirme (body building) sporu ile uğraşan erkeklerin çocuk sahibi olmada güçlük çektiklerini ortaya çıkardı.

28.07.2019

Hiç canlı spermi olmayan erkekler çocuk sahibi olabilir mi?

Erkekte hiç canlı sperm hücresi bulunmaması durumuna "Azoospermi" denir. Peki, hiç canlı spermi olmayan erkeklerin çocuk sahibi olabilmesi mümkün mü?

23.07.2019

Azospermi nedir? Azospermi nasıl tedavi edilir?

Çocuk sahibi olmak isteyen ancak 1 sene boyunca düzenli ve korunmasız ilişkiye rağmen gebelik haberi alamayan infertil çiftlerin kadın doğum ve androloji uzmanları tarafından eş zamanlı olarak değerlendirilmeleri gerekir.

18.07.2019

Yapısı bozuk spermler kadınlarda gebelik kaybına neden olabilir mi?

Tekrarlayan düşükler 20 haftalık gebeliklerden önce % 1-2 oranında görülür. Her ne kadar bu gebelik kayıplarına neden olan faktörlerin genellikle kadınlardaki bozukluklardan kaynaklandığı düşünülse de, bu tür düşük vakalarının yarısından fazlasının sebebi açıklanamamıştır. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar, DNA yapısında bozukluk olan sperm hücrelerinin bu tür gebelik kayıplarına neden olabileceğini göstermektedir.

13.07.2019

Erkeklerde kısırlık belirtileri nedir? Kısırlık nasıl tedavi edilir?

Son yıllarda, en az kadın kısırlığı kadar erkek sebepli kısırlık da dikkat çekiyor ve çocuk yapmak isteyen çiftler için aşılması gereken bir problem olarak karşımıza çıkıyor.

28.06.2019

Penis uzunluğu hamile kalmayı etkiler mi?

Tarihin ilk çağlarından beri penis uzunluğu ile hamilelik arasında bir ilişki olduğu düşünülmüş, dev penisli tanrı figürleri üretkenliğin sembolü olarak dini ritüellerde kullanılmıştır. Bugün bile insanların çoğu penis boyu daha büyük olan erkeklerin baba olma şansının daha fazla olduğunu düşünmekte, küçük penise sahip olan erkeklerin kısırlık problemi yaşayabileceğini zannetmektedir. Ancak penis boyunun hamile kalma ile doğrudan ilgisi yoktur.

9.06.2019
Stresli annelerin erkek bebekleri kısır olabilir

Stresli annelerin erkek bebekleri kısır olabilir

Gebeliğin erken dönemlerinde stres yaşayan annelerden doğan erkek çocuklarının ileriki yıllarda daha az sperme sahip oldukları ortaya çıktı. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Human Reproduction dergisinde yayınlanan araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

6.06.2019

Baba olma yolunda 3 baba engel

Son yıllarda değişen çevresel faktörlerin de etkisiyle infertilite problemi genç çiftlerde dahi daha sık görülmeye başladı. Erkek kısırlığının tespit edilebilir nedenleri arasında en sık karşılaşılan varikosel problemi, çiftlerin çocuk sahibi olmasını engelleyen başlıca faktörlerden biri olarak ön plana çıksa da erkekte çocuk sahibi olmayı engelleyen farklı problemlerin de olabildiği biliniyor.

10.05.2019

Tüp bebek tedavisi hakkında en çok merak edilenler

Tüp bebek tedavi yöntemleri doktor ile hastanın ortaklaşa yürüttüğü oldukça hassas bir süreci kapsar. Bu nedenle başarının en önemli faktörü, tedavi sürecinde bilmeniz gereken 10 detayı içerir.

20.03.2019

Bebeklerde inmemiş testis kısırlık nedeni olabilir!

Kriptorşidizm olarak da adlandırılan inmemiş testis; çok sık görülmeyen ancak tedavi edilmediği takdirde ileriki yıllarda erkek kısırlığına neden olabilen sağlık problemlerinden biri olma özelliği taşır.

2.01.2019

Boynu bükük spermlere dikkat!

Sperm şekil bozukluklarının gebelik şansı üzerindeki etkisi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Kaan Aydos, kişiye özgü tedavi planlamasının önemine dikkat çekti.

18.12.2018

Gebeliğe giden yolda sağlıklı spermin önemi

Sperm testi veya sperm analizi olarak da adlandırılan “spermiogram”; spermlerin sayısını, şeklini ve hareketliliğini ölçmek için gerçekleştirilen bir testtir. Genellikle erkek kaynaklı kısırlığın teşhisi amacıyla başvurulan spermiogram testi; sperm kalitesini etkileyebilen çeşitli durumlarda da uygulanabilir.

16.12.2018

Kadının yeni çıkmazı: Erkek kısırlığı

Bir takvim yılı içerisinde, kadınların 12 yumurtlama döneminde korunmasız cinsel ilişkiye girilmesine rağmen gebelik oluşmaması durumu olarak tanımlanan “kısırlık”; hem kadın hem de erkek kaynaklı görülebilen bir sağlık sorunu olma niteliği taşır. Sanılanın aksine yalnızca kadın faktörü nedeniyle oluşmayan kısırlık ve kısırlığa bağlı yaşanan duygusal travmalar yüzyıllardır kadınlarla özdeşleştirilmektedir.

5.12.2018

Çocuğunuzun kilo sorunu var mı?

Eğer fazla kilolu bir çocuğunuz varsa önünüzde mükemmel bir fırsat var: Yaz tatili! Eğer biraz dikkatli olabilir, konuya azıcık zaman ayırıp yeteri kadar odaklanırsanız bu yaz tatilini kilolu çocuğunuz için “sağlıklı beslenme ve kilo yönetimi bayramı” haline getirebilirsiniz.

29.06.2016