EKSTRA
MENÜ

Endüstri 4.0

Endüstri 4.0 ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Endüstri 4.0 haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.550 Endüstri 4.0 haberi bulunmuştur.

Endüstri 4.0 Haberleri

Bakan Pekcan: Biz kendimize ve rekabet gücümüze güveniyoruz

Bakan Pekcan: Biz kendimize ve rekabet gücümüze güveniyoruz

Ticaret Bakanı Pekcan, "Biz Türkiye olarak her zaman adil rekabet şartları ve kurallara dayalı serbest ticaretten yana olduk. Çünkü biz kendimize ve rekabet gücümüze güveniyoruz." dedi.

23.10.2020Ekonomi
IoT tehditlerine karşı etkili çözümler henüz yaygınlaşmadı

IoT tehditlerine karşı etkili çözümler henüz yaygınlaşmadı

Endüstriyel altyapının dijitalleşmesi devam ediyor. Kurumların yüzde 69’u dijitalleşmenin temel özelliklerinden biri olan Nesnelerin İnternetinin endüstriyel kontrol sistemlerindeki (ICS) güvenlik durumunu değiştireceğinden emin. Kaspersky'nin "Dijitalleşme Çağında Endüstriyel Siber Güvenliğin Durumu" raporuna göre kurumların yüzde 20'si IoT ile ilgili olaylara öncelik verdi ancak IoT tehditlerine karşı etkili çözümler henüz yaygınlaşmadı.

16.10.2020Teknoloji
Vodafone Businesstan KOBİlere ücretsiz sektörel eğitim platformu

Vodafone Business'tan KOBİ'lere ücretsiz sektörel eğitim platformu

İşletmelerin dijital iş ortağı Vodafone Business, KOBİ’leri geleceğin dünyasına hazırlıyor. Vodafone Business, KOBİ’lere dijitalleşme yolunda verdiği desteği eğitim platformu ile güçlendiriyor. Vodafone Business, KOBİ’lerin dijital dönüşümünü destekleyecek, e-ticaret faaliyetlerinde yönlendirici olacak ve farklı uzmanlık seviyelerinde sürekli güncellenecek eğitim platformunu hayata geçirdi. Vodafone Business Dijital KOBİ Eğitim Platformu’nda 100’e yakın eğitim ücretsiz sunuluyor. Platformda e-Ticaret’ten dijital tarıma, e-ihracattan dijital pazarlamaya, dijital ve finansal okur yazarlıktan girişimciliğe birçok başlıkta KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu sektörel ve temel bilgiler veriliyor.

25.09.2020Teknoloji
Turkish Cargo, dört yeni yapay zeka robotunu tanıttı

Turkish Cargo, dört yeni yapay zeka robotunu tanıttı

Yazılım robotları "Alpha, Bravo, Charlie ve Delta" ile çalışan verimliliğini ve çalışma hızını artırıp zamandan tasarruf sağlanacak.

24.09.2020Ekonomi
Schneider Electric salgın sonrası sanayide güçlenmenin yol haritasını çizdi

Schneider Electric salgın sonrası sanayide güçlenmenin yol haritasını çizdi!

Schneider Electric Türkiye ve Orta Asya ve Pakistan Ülke Başkanı Bora Tuncer: “COVID-19 sürecindeki başarılı olduğunu gördüğümüz çözümlerimiz doğrultusunda hazırladığımız yol haritası 4 temel adımı içeriyor: Her şeyi ‘uzaktan’ yönetebilmek, esnekliği öncelikli kılmak, verimliliği hızlandırmak, sürdürülebilirliğe odaklanmak.”

Akıllı fabrika dönemi başlıyor

Akıllı fabrika dönemi başlıyor

ASAŞ’ın Endüstri 4.0 vizyonu kapsamında hayata geçirdiği “DigitALL Dijital Dönüşüm” projesiyle tüm tedarik zinciri süreçleri dijital ortamda entegre bir yazılım platformu üzerinden gerçekleştirilmeye başladı.

15.09.2020Teknoloji
Yapay zeka artık makale yazıyor

Yapay zeka artık makale yazıyor

Open AI’ın geliştirdiği GPT-3 isimli yapay zeka tarafından yazılan makale, yapay zekanın yayın konusunda ne derece başarılı olduğunu ortaya koyuyor. Yapay zeka makalesinde, gelecekte insanlık için tehdit oluşturmayacağının mesajını veriyor.

14.09.2020Teknoloji
Öncelik Siber Güvenlik

Öncelik Siber Güvenlik

Kişisel verilerimiz, devletlerin sistemleri ve hatta otomobiller dahi siber korsanlığın hedefi olabiliyor. Bağlantılı ve otonom araçlara doğru giden mobilite sektörünün gelecek kaygısı siber güvenlik. Bir araç fiziksel müdahale gerektirmeksizin hareket ettirilebilirken otonom gelecekte bu, güvenlik açıklarına gebe.

14.09.2020Ekonomi
TOBB ve Vodafonedan KOBİlere özel e-ticaret desteği

TOBB ve Vodafone'dan KOBİ'lere özel e-ticaret desteği

KOBİ’lerin dijitalleşmelerini sağlamak amacıyla T.C. Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle, TOBB’un himayesinde düzenlenen “Türkiye Teknoloji Buluşmaları’’ online platforma taşındı. Gerçekleştirilen ilk online etkinlikte Vodafone Business’ın TOBB üyelerine özel ayrıcalıklarla sunulan e-ticaret ürünü duyuruldu. TOBB çatısı altındaki 365 oda ve borsanın üyeleri, Vodafone Business’ın E-Ticaret Hizmet Paketi ile anahtar teslim e-ticaret sitesi sahibi olurken potansiyel müşterilerine dijital kanallarından ulaşarak yeni pazarların kapılarını açabilecek. Etkinlikte Vodafone Business Dijital KOBİ Eğitim Platformu da tanıtıldı.

7.09.2020Teknoloji
Neuralink: Yapay zeka, nöroteknoloji ve robot bilimini buluşturan proje

Neuralink: Yapay zeka, nöroteknoloji ve robot bilimini buluşturan proje

Bizler insanoğlu olarak, bizi diğer canlılardan ayıran beynimizin şifrelerini çözmek, onu örnek alarak, kendimiz gibi davranışlar gösterebilen ve kararlar verebilen modeller oluşturma çabası içerisindeyiz. Son yıllarda gündemimizde yer alan dijitalleşme, dijital dönüşüm ve endüstri 4.0 konuları tamamen buradan yola çıkarak ilerliyor. Çevremizde birbiri ile haberleşen, kontrol ve karar mekanizmaları ile donatılmış sistemler cihazlar giderek artıyor.

4.09.2020Teknoloji
Son dakika haberler: Muharrem İnce: Memleket Hareketi, ortak akıl hareketidir

Son dakika haberler: Muharrem İnce: 'Memleket Hareketi', ortak akıl hareketidir

CHP eski milletvekili Muharrem İnce 'Memleket Hareketi'ni Sivas'tan başlattı. İnce, "'Memleket Hareketi', bir tek adam hareketi değil ortak akıl hareketidir" dedi.

4.09.2020Gündem
Kitapları artık robotlar da okuyacak

Kitapları artık robotlar da okuyacak

Bursa iletişim ve teknolojinin önem kazandığı bir süreçte, endüstri 4.0’ı lojistikte kullanmaya başlayan bir kitabevi, hata payını sıfıra indirmeyi amaçlıyor.

31.08.2020Teknoloji
Türkiye’de koronavirüsün e-ticarete etkisi

Türkiye’de koronavirüsün e-ticarete etkisi

Koronavirüs salgını, tüm sektörlerde dijitalleşmeyi zorunlu hale getirdi. Ticaret Bakanlığı tarafından paylaşılan verilere göre, 2019’un ilk 6 aylık dönemine kıyasla e-ticaret hacminde önemli bir sıçrama yaşandı.

24.08.2020Teknoloji
Bosch, yonga plakası fabrikasında 5G testlerini başlatıyor

Bosch, yonga plakası fabrikasında 5G testlerini başlatıyor

Endüstri 4.0 alanında çalışmalarını sürdüren Bosch, 5G’nin üretim ve lojistiğin dijitalleşmesi ve ağa bağlı hale gelmesinde önemli bir yapı taşı olduğunu düşünüyor. Şirket, bu kapsamda Reutlingen’deki yonga plakası fabrikasında bir 5G ağının kurulumu için uyumluluk testlerine ve kanal ölçümlerine başlıyor.

18.08.2020Teknoloji
Ericsson dünyadaki 100üncü 5G anlaşmasını imzaladı

Ericsson dünyadaki 100'üncü 5G anlaşmasını imzaladı

Ericsson, farklı ülkelerde faaliyet gösteren farklı servis sağlayıcılarla olan 100’üncü ticari 5G sözleşmesini imzalayarak 5G sürecinde önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Söz konusu rakam 5 kıtaya yayılmış ve kamuya açıklanmış 58 sözleşmeyi ve 56 canlı 5G ağını içeriyor.

18.08.2020Teknoloji
Türkiyenin şu an mottosu, milli teknoloji hamlesi ve dijital dönüşüm

'Türkiye'nin şu an mottosu, milli teknoloji hamlesi ve dijital dönüşüm'

TÜBİTAK Başkanı Mandal, "Nasıl Almanya'nın endüstri 4.0'ı varsa Türkiye'nin de şu an mottosu, milli teknoloji hamlesi ve dijital dönüşüm. Bunun merkezinde makine ve imalat var." ifadelerini kullandı.

18.08.2020Teknoloji
Dijital dönüşüm ile birlikte minimum gecikme süresi önem kazandı

Dijital dönüşüm ile birlikte minimum gecikme süresi önem kazandı

Maksimum dijitalleşme zamanlarında minimum gecikme süresi neden bu kadar önemli?

13.08.2020Teknoloji
Hackerlar en çok bu sektörde olanlara saldırıyor

Hacker'lar en çok bu sektörde olanlara saldırıyor

İleri teknoloji daha yaygın hale geldikçe her sektör için siber tehditler kaçınılmaz boyutlara ulaşıyor. Şirketlerin halen yeni teknolojiye ve siber güvenlik algısına uyum sağlamada zorlandığını belirten siber güvenlik uzmanları, siber tehditlerle baş başa kalan hackerlerin gözdesi 5 sektörü uyarırken atılması gereken adımları da aktarıyor.

12.08.2020Teknoloji
Tofaş ve Vodafone Businesstan dijital dönüşümde iş birliği

Tofaş ve Vodafone Business'tan dijital dönüşümde iş birliği

Vodafone, Endüstri 4.0'a uyum sağlayabilmeleri için "Geleceğe Hazır Şebeke" altyapısıyla işletmelere çözümler sunuyor. Bu kapsamda Vodafone Business, 5G'ye hazırlık yatırımlarında Tofaş'ın çözüm ortağı olacak.

7.08.2020Teknoloji
Sanayide dijitalleşiyor, otomasyon kullanımı giderek artıyor

Sanayide dijitalleşiyor, otomasyon kullanımı giderek artıyor

Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD), dijitalleşme ve otomasyon kullanımının giderek arttığı sanayide, "robot uzmanlığı, siber güvenlik analistliği, bulut mimarı ve sanal gerçeklik tasarımcılığı" gibi mesleklerin öne çıktığına dikkat çekti.

22.07.2020Teknoloji
Dijital dönüşüm KOBİler için oldukça önemli

'Dijital dönüşüm KOBİ'ler için oldukça önemli'

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenen, Boğaziçi Üniversitesi tarafından İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi (İDOSB) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) ortaklığıyla geliştirilen Türkiye'de Dijital Dönüşüm Değerlendirme Aracı (D3A) 2019-2020 Sonuç Raporu açıklandı. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, "Bütün şirketlerimize yerli teknoloji ürünlerine güvenmelerini, onların ticarileşmesine kaldıraç olacak yaklaşımlar geliştirmelerini tavsiye ediyorum. İnanıyorum ki Türkiye'nin mühendislerinin, Türkiye'nin araştırmacılarının geliştirdiği ürünler ve hizmetler, her alanda dünyanın en iyisi olma yetkinliğine ve niteliğine sahip." dedi.

9.07.2020Teknoloji
İkinci kez şampiyon olan TİM, Türkiyeyi Avrupada temsil edecek

İkinci kez şampiyon olan TİM, Türkiye'yi Avrupa'da temsil edecek

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), "İnovaTİM Liselerde Yapay Zeka, İnovasyon ve Girişimcilik" projesiyle Avrupa Komisyonu tarafından girişimciliğin ve KOBİ’lerin desteklenmesinde ulusal, bölgesel, yerel düzeydeki iyi uygulamaların ödüllendirildiği Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri (EEPA) kapsamında "Ulusal Şampiyon" seçilerek Türkiye'yi Avrupa Komisyonu’nda temsil etmeye hak kazandı.

7.07.2020Teknoloji
TİM, Türkiyeyi Avrupada temsil edecek

TİM, Türkiye'yi Avrupa'da temsil edecek

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), "İnovaTİM Liselerde Yapay Zeka, İnovasyon ve Girişimcilik" projesiyle Avrupa Komisyonu tarafından girişimciliğin ve KOBİ’lerin desteklenmesinde ulusal, bölgesel, yerel düzeydeki iyi uygulamaların ödüllendirildiği Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri (EEPA) kapsamında "Ulusal Şampiyon" seçilerek Türkiye'yi Avrupa Komisyonu’nda temsil etmeye hak kazandı.

6.07.2020Ekonomi
Tuncay Özilhan: Sürdürülebilirliğimiz için tarıma odaklanmalıyız

Tuncay Özilhan: 'Sürdürülebilirliğimiz için tarıma odaklanmalıyız'

COVID-19 salgını, insanlığın temel meselelerinden biri olan yeterli beslenme için tarımsal üretimin önemini bir kez daha hatırlattı. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, gıdada yeterli üretim seviyesine ulaşılabilmesi için tarım alanında önemli adımlar atılması gerektiğine dikkat çekiyor. Özilhan, ülkemizin 2030 yılında 90 milyonluk nüfusa sahip olacağına dikkat çekerek tarımsal üretimimizi yüzde 50 artırmamız gerektiğini vurguladı. Özilhan, “Böyle zorlu dönemlerde, yatırımlarımıza devam edebilmemiz önem taşıyor. Anadolu Etap ile EBRD ve FMO’dan aldığımız 60 milyon Euro’luk kredi ile tarımın geleceğine yatırım yapmaya, ülkemizde tarımsal kalkınmayı destekleyen faaliyetlerimize daha güçlü bir şekilde devam edeceğiz” dedi.

2.07.2020Ekonomi
SAP, pandemi sürecindeki yeni çözümlerini duyurdu

SAP, pandemi sürecindeki yeni çözümlerini duyurdu

SAP, bu yıl online olarak düzenlenen SAPPHIRE NOW Reimagined Converge konferansında pandemi nedeniyle zorluklarla karşılaşan şirketlere yardımcı olmak için sunduğu inovasyonlarını duyurdu. SAP, şirketlerin tedarik zinciri ve sektöre özgü iş süreçlerini geliştirmelerine, iş ağları üzerinden bağlantı kurmalarına ve sürdürülebilirliği işlerinde yerleşik hale getirmelerine yardımcı olacak.

2.07.2020Teknoloji
Endüstri 4.0 transformasyonunda bir dönüm noktasına ulaştık

'Endüstri 4.0 transformasyonunda bir dönüm noktasına ulaştık'

Nokia, 4G / LTE, 5G ve Endüstri 4.0 ile ilgili yatırım stratejilerini değerlendirmek için 600'den fazla imalat üst kademe yöneticisinin görüşlerini almak üzere bağımsız bir araştırma şirketi olan ABI Research ile bir araya geldi.

29.06.2020Teknoloji
Rüzgar enerjisi, tüm dünyada 651 GW kapasiteye ulaştı

Rüzgar enerjisi, tüm dünyada 651 GW kapasiteye ulaştı

15 Haziran Dünya Rüzgar günü, tüm çevreci ülkeler tarafından daha iyi bir gelecek için bugün kutlanıyor. Dünya genelinde 2019 yılında 651 GW enerji üretiminin rüzgardan gerçekleştiğini hatırlatan uzmanlar, enerji kaynakları arasındaki en çevreci ve ucuz enerji kaynağı olan rüzgarın ülkemizde de daha sert esebilmesi için türbinlerin gerekli duyduğu tüm bakım ve onarım hizmetlerini üst düzey teknoloji ile gerçekleştirdiklerini belirtiyor.

15.06.2020Teknoloji
Gelecek IoT çözümleri ile şekillenecek

Gelecek IoT çözümleri ile şekillenecek

Teknoloji ve dijital dönüşüme yapılan yatırımların hız kazandığı günümüzde endüstriyel IoT sistemleri büyük önem taşıyor. Çağı yakalamak isteyen firma ve KOBİ’lerin üretim süreçlerini dijitalleştirmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, endüstriyel alanlardaki en büyük sorunun verimlilik kaybı olduğuna dikkat çekiyor.

11.06.2020Teknoloji
Türk firması bakterileri yüzde 99,9 filtreleyen kumaş geliştirdi

Türk firması bakterileri yüzde 99,9 filtreleyen kumaş geliştirdi

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını maskeleri gündelik hayatın vazgeçilmezi yaparken, saç telinin yüzde 1'i inceliğinde akıllı kumaş üreten Mogul adlı Türk firması bakteriyi yüzde 99,9'a varan oranda filtre edebilen mikrofilament kumaş geliştirdiğini duyurdu. Firmanın CEO'su Serkan Göğüş, Maske üreticisi firmalarımızla iş birliği halinde yürüttüğümüz AR-GE çalışmalarının sonunda iki spunbond tabaka arasına yerleştirilen mikrofilament kumaş ile 3 katlı medikal tip maskede yüzde 99,9'a varan bakteri filtre etme özelliğini yakaladık dedi.

9.06.2020Ekonomi
Rektörler ‘yüzde 40’ kararını yorumladı

Rektörler ‘yüzde 40’ kararını yorumladı

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre, önlisans, lisans ve yüksek lisans düzeyindeki örgün programlarda uzaktan öğretim yoluyla verilebilecek ders oranı yüzde 40'a yükseltildi. Üniversiteler pek çok ülkede uygulanan karma öğretim modeline geçebilecek.

8.06.2020Eğitim
Kocaelide her okulda 3D yazıcı da bulunacak

Kocaeli'de her okulda 3D yazıcı da bulunacak

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Önümüzdeki dört yılın sonunda inşallah robotik ve kodlama sınıfı, üç boyutlu yazıcısı olmayan hiçbir okulumuz kalmayacak” dedi.

5.06.2020Teknoloji
Zyxelden Multi-Gigabit WiFi 6 destekli Switch

Zyxel'den Multi-Gigabit WiFi 6 destekli Switch

Yapay zeka destekli bulut tabanlı ağ çözümleri sunan Zyxel Networks, XS1930 serisi gigabit switchlerini pazara sundu. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ağ taleplerine cevap veren ürün, WiFi 6 teknolojisi desteği ile kurumların hız kapasitesi beklentisini karşılamayı hedefliyor.

29.05.2020Teknoloji
Endüstri 4.0 saldırılarında kritik yöntemler belirlendi

Endüstri 4.0 saldırılarında kritik yöntemler belirlendi

Trend Micro Araştırma Ekibi’nin hazırladığı Otomasyon Teknolojileri Raporu’nda gelişmiş saldırı senaryoları ve bu senaryolara karşı öneriler ortaya konuldu.

29.05.2020Teknoloji
Akıllı işletme olabilmek için takip edilmesi gereken adımlar

Akıllı işletme olabilmek için takip edilmesi gereken adımlar

Etrafımıza şöyle bir göz gezdirelim. Öyle çok uzaklara gitmemize de hiç gerek yok. Elimizden düşürmediğimiz cep telefonumuzu ya da saatimizi, televizyonumuzu, arabamızı, evimizi ve hatta yaşadığımız şehri ele alalım. Hiç düşünmeden bir çırpıda çoğaltabileceğimiz bu örneklerin tamamının ortak özelliği giderek daha “akıllı” hale gelmeleri. Peki, çevremizdeki her şey tüm hızıyla akıllanırken işletmemizin daha akıllı hale gelmemesi mümkün mü? Eğer bu rekabetçi ortamda çağı yakalamak, dönüşüme ayak uydurmak istiyor, içinde bulunduğumuz sektöre, yaşadığımız topluma ve dünyaya katkı sunmayı hedefliyorsak aslında cevap çok açık. O halde, akıllı işletme olmak için neler yapabileceğimize birlikte bakalım.

19.05.2020Teknoloji
Öğrenciler Kovid-19 kaynaklı sorunlara çözüm arayacak

Öğrenciler Kovid-19 kaynaklı sorunlara çözüm arayacak

Kovid-19 dolayısıyla kuruluşların yaşadığı problemlere modelleme ve simülasyon uygulamalarını kullanarak çözüm geliştirilmesi amacıyla 15-20 Mayıs'ta online hackathon düzenlenecek. Simathon-2020'de, verilen vakalar doğrultusunda çalışan simülasyon modelleri oluşturulması ve soruna yönelik yenilikçi çözümler geliştirilmesi amaçlanıyor.

12.05.2020Eğitim
Yerli üretimin önemini anladık

Yerli üretimin önemini anladık

Koronavirüs döneminde yerli üretimin ülke için ne kadar önemli olduğunun bir kez daha görüldüğünü söyleyen Şölen İcra Kurulu Başkanı Elif Çoban, “Ülke olarak her açıdan kendi kendimize yetebiliyor olmalıyız. Tarım politikalarına daha fazla odaklanmamız gerekiyor. Böylesine hassas bir dönemde gıda güvenliği büyük önem taşıyor. Gıda, böyle zamanlarda en az etkilenen sektörlerden. Gıda üzerine çalışan tüm markalar yapılan yatırımların ne kadar doğru olduğunu bu krizle anladı” dedi.

4.05.2020Ekonomi
Kritik öneme sahip sektörlerde bilişim altyapısı öncelik haline geldi

Kritik öneme sahip sektörlerde bilişim altyapısı öncelik haline geldi

Son yıllarda teknoloji gündeminin ilk sıralarını paylaşan yapay zeka, nesnelerin interneti, makine öğrenimi ve Blockchain gibi eğilimler, veri merkezlerini de oldukça derinden etkiliyor. Veri merkezleri için güç kaynağı, soğutma ve IT altyapı çözüm ve servisleri ile buluttan uç nokta aygıtlarına kadar kapsamlı bir portföy sunan Vertiv’in yaptığı Data Center 2025 adlı araştırma, sınır bilişime doğru genel bir paradigma değişikliği olduğunu ve bunun da liderlerin veri merkezleri hakkında düşüncelerini kayda değer bir şekilde değiştirdiğini ortaya koyuyor.

29.04.2020Teknoloji
Yeni tip koronavirüs dijitalleşmeyi hızlandıracak

Yeni tip koronavirüs dijitalleşmeyi hızlandıracak

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19), en basit tabirle gündelik yaşamı komple değiştirdi. Meydana gelen değişimlerin hangilerinin kalıcı hangilerinin geçici olduğu ise merak konusu olmaya devam ediyor. Pek çok firma evden çalışma sistemine geçti. Uzmanlar, bu süreçte online çalışmaların çözümcül ve güvenilir olması için gerekli olan alt yapının geliştirilme sürecini hızlandıracağına dikkat çekiyor.

21.04.2020Teknoloji
Koronavirüs robot kullanımını artıracak, yeni meslekler çıkacak

Koronavirüs robot kullanımını artıracak, yeni meslekler çıkacak

Tezmaksan’ın Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, "Covid-19 sonrası robot kullanımı artacak yeni meslekler ortaya çıkacak" dedi.

20.04.2020Teknoloji
Cisco, LoRaWAN çözümünü tanıttı

Cisco, LoRaWAN çözümünü tanıttı

Şehir yönetiminin dijitalleşmiş hali olan akıllı şehirler, vatandaşların yaşam kalitelerini yükseltiyor. Ancak mevcut hücresel ve Wi-Fi teknolojileri uzun mesafede veri iletimi ya da bu iletimin sürekliliği gibi ihtiyaçları karşılamakta zorlanıyor ve donanım ile operasyon maliyetlerini de beraberinde getiriyor. Cisco’nun birçok akıllı şehir projesinde tercih edilen LoRaWAN çözümü, bu güçlükleri çözerek, akıllı şehir konseptinin yaygınlaşmasını sağlıyor.

17.04.2020Teknoloji
Yeni tip koronavirüs dijitalleşmeyi hızlandıracak

Yeni tip koronavirüs dijitalleşmeyi hızlandıracak

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19), en basit tabirle gündelik yaşamı komple değiştirdi. Meydana gelen değişimlerin hangilerinin kalıcı hangilerinin geçici olduğu ise merak konusu olmaya devam ediyor. Pek çok firma evden çalışma sistemine geçti. Rockwell Automation Türkiye Ülke Direktörü Ediz Eren, bu süreçte online çalışmaların çözümcül ve güvenilir olması için gerekli olan alt yapının geliştirilme sürecini hızlandıracağını açıkladı.

16.04.2020Teknoloji
Yüzey temizliğinde kumlama tekniğinin yerini lazer teknolojisi alacak

Yüzey temizliğinde kumlama tekniğinin yerini lazer teknolojisi alacak

Kocaeli Üniversitesi Teknoparkı'nda yürütülen proje kapsamında, otomotiv ve tersanecilik sektöründe yapılan kumlama işleri lazer teknolojisiyle gerçekleştirilecek.

10.04.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Bilgisayar karaborsaya düştü

Bu çocukların hali ne olacak, ders öğrenemeyecekler mi?

29.09.2020

En çok neye ihtiyacımız var?

En çok neye ihtiyacımız var? Kent yöneticileri, kente ilişkin fikir sahibi insanlar ve iş insanlarıyla sohbet ve görüşmelerimde gündeme gelen konuları düşünürken, beynimde bu soru dönerken yakaladım kendimi.

29.09.2020

Üniversiteli gençlerin “Yeni Normal”e bakışı  

Uzun süredir, aynı zamanda mezunu da olduğum Sabancı Üniversitesi’nin Yönetim Bilimleri Fakültesi MBA Programı Danışma Kurulu’nda yer almaktayım. Düzenli olarak Sabancı Center’da gerçekleştirdiğimiz değerlendirme toplantılarında, özellikle işletme eğitiminde ve MBA seviyesinde, değişen iş hayatının ihtiyaçlarına cevap verecek güncel eğitim içeriklerinin eksiliğini dile getiriyordum.

2.09.2020

Yaşamın her alanında kalite arayışı var

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Emin Direkçi, artık sadece ürün ve hizmette değil yaşamın her alanında kalite arayışının olduğunu belirtirken, güncellenen mükemmelik modeli uygulamasıyla bir çalışanın emeğinin tüm dünya insanlarının geleceğine katkı sağlamasının amaçlandığını söyledi. “Yerelden küresele” sloganını çok önemsediğini anlatan Başkan Direkçi, “Gönülden inanarak söylüyorum ki, tüm birey ve kurumlar mükemmellik modelini iş ve yaşam tarzı haline getirse, insanlar cenneti dünyada yaşarlar” dedi.

10.07.2020

Blended Learning ve otonom öğrenme sürecinde üstün potansiyelli çocuklar

İnternet ve sosyal medyanın son dört yıldaki değişimine baktığımızda, aktif sosyal medya kullanımında 12 milyon, aktif internet kullanımında ise 16 milyonluk artışın gerçekleştiği “We are social” raporlarına yansımaktadır. Tüm bu değişimlerin içine pandemi sürecinde artan kullanımın eklenmediğini düşündüğümüzde sayının daha fazla artması ve çevrimiçi olma süresinin uzaması muhtemel gözükmektedir.

7.07.2020

Tal Garih ile “Toplumun Yeni Normali” üzerine

Yeni normali ve Koronavirüs ile öne çıkan değişimleri, farklı sektörlerden kanaat önderleri ile tartıştığımız söyleşilerimize Sn. Tal Garih ile devam ediyoruz.

20.06.2020