EKSTRA
MENÜ

Döviz Rezervi

Döviz Rezervi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Döviz Rezervi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.252 Döviz Rezervi haberi bulunmuştur.

Döviz Rezervi Haberleri

Moodysten karar öncesi kritik açıklama

Moody's'ten karar öncesi kritik açıklama

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Londra’daki genel merkezinden İletişim Stratejisti Abi Jones, Türkiye’nin değerlendirme takvimine ilişkin olarak bir kez daha takvimin “gösterge niteliğinde” olduğunu vurguladı.

5.08.2016Ekonomi
İzinciler memleketlerine gidince esnafın işleri açıldı ama...

İzinciler memleketlerine gidince esnafın işleri açıldı ama...

Aylardır doğru dürüst iş yapamayan esnafın, Avrupa’nın birçok ülkesinde yaşayan Kırşehirlilerin yıllık izinlerini geçirmek üzere memleketlerine gitmesiyle işleri açıldı.

16.07.2016Avrupa
Merkez bankalarından tüm zamanların rekoru

Merkez bankalarından tüm zamanların rekoru

Dünyanın en büyük 6 merkez bankasının varlıkları, son 10 yılda yüzde 239'luk artışla 4,9 trilyon dolardan 16,9 trilyon dolara çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

12.03.2016Ekonomi
Erdem Başçı: Bize sahip çıkılmalı

Erdem Başçı: Bize sahip çıkılmalı

Görev süresinin dolmasına aylar kalan Merkez Bankası Erdem Başçı, milletvekilerine, “Görevden kaçmam” mesajı verdi. Başçı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine yaptığı sunumda, görev süresinin dolduğu hatırlatılarak, “yeniden görev almak ister misiniz?” sorularına, “Yeniden görev almak isteyip istemeyeceğimi söylememem. Ama görev verilirse kaçmam” yanıtını verdi. Başçı ayrıca, "Bize herkes sahip çıkmalı çünkü Merkez Bankası bu ülkenin itibarıdır" açıklamasını da yaptı.

7.01.2016Ekonomi
Merkez’den BOTAŞ’a 10.5 milyar ucuz dolar

Merkez’den BOTAŞ’a 10.5 milyar ucuz dolar

Merkez Bankası, piyasaya girerek doları artırmaması için BOTAŞ’a 2015 yılında 10.5 milyar dolar sattı. Merkez Bankası Erdem Başçı’nın, önceki gün Bakanlar Kurulu’na yaptığı sunumda, Merkez Bankası’nın BOTAŞ’a ne kadar döviz sattığı bilgisine de yer verildi.

5.01.2016Ekonomi
IMF: Suudi Arabistan beş yıla iflas edebilir

IMF: Suudi Arabistan beş yıla iflas edebilir

IMF, gelirinin neredeyse tamamını petrolden elde eden Suudi Arabistan için iflas tahmininde bulundu. IMF’ye göre ülkenin nakit rezervleri serbest düşüşte ve sadece beş yıla yetecek kadar finansal varlığı var.

27.12.2015Ekonomi
Başçı enflasyon hedeflerini açıkladı, görev süresi açıklaması yaptı

Başçı enflasyon hedeflerini açıkladı, görev süresi açıklaması yaptı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2016 yılı para ve kur politikası bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Başçı, gelecek yıllara yönelik enflasyon hedeflerinin yüzde 5 olduğunu ancak 2016 yılında asgari ücret artışının toplam talebi artırıcı etkisi olacağından, enflasyonun yüzde 6,5 olarak gerçekleşmesini beklediklerini dile getirdi. Başçı, göreve devam edip etmeyeceğiyle ilgili gelen soruya, "TCMB Başkanlığı zor ve sorumluluğu yüksek bir görev, verildiği son güne kadar yapılır" dedi.

9.12.2015Ekonomi
Moodysten kritik uyarılar geldi, Babacan sorusunu yanıtladı

Moody's'ten kritik uyarılar geldi, Babacan sorusunu yanıtladı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, İstanbul'da düzenlendiği konferansta Türkiye'nin kredi notunu 18 aya kadar negatifte izlemeye devam edeceklerini söyledi; önemli uyarılarda bulundu. hurriyet.com.tr'nin sorularını yanıtlayan Moody's Kıdemli Kredi Sorumlusu Alpona Banerji, uzun vadede uygulanacak mali politikaları takip edeceklerini, yeni dönemde kurumların başına gelecek isimlerden ziyade mali politikalara daha çok önem verdiklerini söyledi.

4.11.2015Ekonomi
En kırılgan ülke Türkiye

'En kırılgan ülke Türkiye'

Moody's ülke notu birimi kıdemli başkan yardımcısı Alpona Banerji, "Finans piyasalarındaki oynaklık karşısında en kırılgan gelişen ülke Türkiye, ancak Brezilya da tam olarak korunamıyor" dedi. Moody's'in Türkiye dahil beş gelişmekte olan ülkenin dış kırılganlıklarını karşılaştırdığı sunumunda şunları belirtildi:

4.11.2015Ekonomi
Bankalar ve Merkez Bankası, BDDK’nın yeni düzenlemesiyle köşeye sıkıştı

Bankalar ve Merkez Bankası, BDDK’nın yeni düzenlemesiyle köşeye sıkıştı

BDDK’nın riskli varlıkların ağırlıklarını değiştiren yeni tebliği bankaları ve Merkez Bankası’nı zor durumda bırakacak. Riskli varlıkların ağırlığının artması sermaye yeterlilik oranının gerilemesine neden olacak. Bu da bankaların ilave kredi vermekten, yeni şube açmaya kadar ellerini kollarını bağlanmış olacak.

29.10.2015Ekonomi
Yurt dışında yaşayan Türkler Kırşehiri döviz zengini yaptı

Yurt dışında yaşayan Türkler Kırşehir'i döviz zengini yaptı

Avrupa'nın birçok ülkesinde yaşayan Kırşehirli Türkler birikimlerini memleketlerindeki bankalarda değerlendirince kent döviz zengini iller arasında yer aldı.

22.10.2015Avrupa
Gurbetçiler Kırşehiri döviz zengini yaptı

Gurbetçiler Kırşehir'i döviz zengini yaptı     

Avrupa'nın birçok ülkesinde yaşayan Kırşehirli gurbetçiler birikimlerini memleketlerindeki bankalarda değerlendirince kent döviz zengini iller arasında yer aldı. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ekicioğlu, "Gurbetçilerimizin bankalarda biriktirdikleri döviz cinsi mevduatlarını üçüncü kuşaklarla yatırıma döndürerek değerlendirmelerini istiyoruz" dedi.

22.10.2015Ekonomi
Sıfırcı hocalardan Türkiyeye önemli uyarılar

'Sıfırcı hocalar'dan Türkiye'ye önemli uyarılar

Kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s ve Fitch’ten Türkiye’ye yönelik önemli açıklamalar geldi. Moody’s, gelişen ülkeler arasında dış risklere karşı en hassas ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. Fitch ise Türkiye’nin dış kaynaklardan aldığı likiditeye göre, not konusunda zayıf olduğuna işaret etti.

22.10.2015Ekonomi
Döviz rezervi 3 yıldır ilk kez 100 milyar doların altına düştü, Merkez Bankası tweet attı

Döviz rezervi 3 yıldır ilk kez 100 milyar doların altına düştü, Merkez Bankası tweet attı

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın sık sık övündüğü Merkez Bankası döviz rezervlerinde alarm zilleri çalıyor. Brüt döviz rezervi 2012 yılından bu yana ilk kez 100 milyar doların altına indi. Merkez Bankası ise rezervlerin düşüşüne etki olarak gösterilen enerji sağlayan KİT'lere döviz satışına ilişkin olarak Twitter hesabından bir açıklama yaptı ve bu işlemin sürdüğünü söyledi.

2.10.2015Ekonomi
Merkez Bankası brüt döviz rezervi 100 milyar doların altında

Merkez Bankası brüt döviz rezervi 100 milyar doların altında

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) brüt döviz rezervleri 100 milyar doların altına indi.

1.10.2015Ekonomi
Kurdaki yükseliş, döviz mevduatlarını 30 milyar dolar artırdı

Kurdaki yükseliş, döviz mevduatlarını 30 milyar dolar artırdı

Kurdaki artış, bankalardaki döviz tevdiat hesaplarının (DTH) şubat ortasından bu yana yaklaşık 30 milyar dolar daha yükselmesini sağladı.

24.08.2015Ekonomi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Kurusıkı göndermeyle bu işler olmuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Kurusıkı göndermeyle bu işler olmuyor

Yenikapı'da bir iftar programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, '40 yıl boyunca millete hizmet etmekten asla usanmadık. Çıktığımız kutlu yolda her zaman milletimizle aynı istikamette yürüdük. Milletimize mahçup olacak, onun güvenini sarsacak, gönül bağımızı tahrip edecek bir yola asla tevessül etmedik. İhanet edenler, hırsına yenik düşenler, korkanlar, egolarının kurbanı olanlar, nefesleri kesilenler elbette çıktı. Onları oldukları yerde bıraktık ve biz yolumuza devam ettik.' dedi. Komşu ülke Yunanistan'da yaşanan olayları "manidar" olarak niteleyen Erdoğan, 'Hatta onları örnek almak suretiyle, hatta onları mitinglerine getirebilme anlayışıyla onlardan medet umanlar oldu. Ama devlet anlayışı bu değil. Devlette devamlılık esastır. Öyle kurusıkı gönderme yapmakla bu işler olmuyor.' diye konuştu.

11.07.2015Gündem
Merkezin rezervleri iki yılın dibinde

Merkez'in rezervleri iki yılın dibinde

Merkez Bankası'nın brüt döviz rezervi 101.5 milyar dolarla 28 ayın en düşük düzeyine geriledi.

28.05.2015Ekonomi
Merkezin döviz rezervi arttı

Merkez'in döviz rezervi arttı

TCMB'nin brüt döviz rezervi 17 Nisan'da 103.24 milyar dolara yükseldi.

25.04.2015Ekonomi
Cari açığın ilacı tekstil

Cari açığın ilacı tekstil

TTSİS’nin, tekstil ve hazır giyim (THG) sektörünün ülke ekonomisi içindeki yeri ve önemini ortaya koyan raporu tamamlandı. Ezber bozan sonuçların elde edildiği araştırmaya göre THG, Türkiye ekonomisi için her derde deva nitelikte son derece önemli bir sektör. Sektörün yarattığı 64.8 milyar TL doğrudan ve 117.9 milyar TL toplam (doğrudan+dolaylı+uyarılmış) brüt katma değer, tüm sektörler içinde en yüksek değeri temsil ediyor.

19.03.2015Ekonomi
Merkez Bankası silah bıraktı

Merkez Bankası 'silah bıraktı'

Bir buçuk aylık süreçte yüzde 14’ten fazla değer kazanan dolar kurundaki tırmanışa seyirci kalan Merkez Bankası’nın piyasaya yeterince müdahale etmediği gözleniyor. Uzmanlar Merkez’in neden silahlarını kullanamadığını şöyle açıklıyor:

6.03.2015Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan : Bu tren artık bu raydan çıkmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan : Bu tren artık bu raydan çıkmaz

10 ilden gelen 382 muhtarla Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Küçük hesaplar peşinde koşanlara, 3-5 sokak eylemiyle 3-5 molotofla ülkenin istikametini değiştirebileceğini sananlara seslenmek istiyorum; başaramayacaksınız, beyhude uğraşıyorsunuz. Bu tren artık bu raydan çıkmaz. Bu çomaklar bu tekeri yolundan alı koyamaz. Geçti o alacakaranlık günleri, geçti o fetret devri"diye konuştu.

17.02.2015Gündem
2014’ün kazananları kaybedenleri

2014’ün kazananları kaybedenleri

Bu yılın ekonomide kazananı tartışmasız ABD ekonomisi. Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) dünya piyasalarını ha arttırdı ha artıracak diye parmağında oynattığı 2014 boyunca dolar da eski muhteşem günlerine yeniden kavuştu. Petroldeki büyük düşüş ise Rusya’ya kaybettirdi.

1.01.2015Ekonomi
Rusyada hareketli dakikalar

Rusya'da hareketli dakikalar

Rusya Merkez Bankası'nın sert faiz artışına rağmen dolar/ruble ilk kez 80 seviyesini aşarak yeni bir rekor kırdı.

16.12.2014Ekonomi
Fitch Ratingsden Rusyaya uyarısı

Fitch Ratings'den Rusya'ya uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Rusya'nın rezervleri üzerinde baskının devam edebileceğini belirterek, petrol fiyatlarındaki düşüşün ve yüksek faiz oranlarının büyüme için risk oluşturduğu uyarısında bulundu.

7.11.2014Ekonomi
‘Merkez’in canı ‘FED’A

‘Merkez’in canı ‘FED’A

TÜRKİYE, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) negatif faiz hamlesine ‘tahvil’ operasyonuyla karşılık verdi. Ağustosta ABD tahvil piyasasına yönelen Türk Merkez Bankası tam 18.5 milyar dolarlık alım yaptı. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımı adımları öncesinde ABD tahvil portföyünü 73.4 milyar dolara çıkartan Merkez Bankası hem ECB’ye negatif faiz nedeniyle para kaptırmaktan kurtuldu hem de ABD’den faiz geliri elde edecek.

19.10.2014Ekonomi
Erdem Başçı: Döviz depo piyasasındaki faizi indirebiliriz

Erdem Başçı: Döviz depo piyasasındaki faizi indirebiliriz

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı "Merkez Bankası kötü gün dostudur, iyi arkadaştır. İyi zamanlarda bankaları terbiye etmeye çalışır ama kötü zaman geldiğinde bankalara destek verir" dedi. Başçı döviz depo piyasasındaki bankalara borç verme faizini yüzde 9'a çekebileceklerini belirtti.

16.09.2014Ekonomi
Başbakan: Bize beddua ettiriliyor

Başbakan: Bize beddua ettiriliyor

Başbakan Erdoğan, Afyonkarahisar'da halka hitap ederken ''Paralel yapının evlerinde kalan kız öğrenciler geceleri ablalar tarafından uyandırılıp bize beddua ettiriliyor'' dedi.

23.02.2014Gündem
Ukrayna’da ekonomi alev alev

Ukrayna’da ekonomi alev alev

Son günlerde yaşanan çatışmalarla gündeme gelen Ukrayna’nın ekonomisi de çıkmazda.

19.02.2014Ekonomi

Yazar Sonuçları

Suudi Arabistan blöf mü yapıyormuş?

ÖNCEKİ gün ABD Hazinesi, 1974’den beri perdelediği bir bilgiyi açıkladı.

17.05.2016

Merkez’e ‘Faiz indir’ baskısı yine arttı

MERKEZ Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı yaklaşırken, Merkez Bankası yönetimi üzerindeki ‘faiz indir’ baskısı da yeniden artmaya başladı.

21.03.2016

Başçı Nisan’a gün sayıyor

Temmuz sonundan bu yana para politikasını sadeleştireceğini ‘davul zurna’ ilan eden Merkez Bankası, dün herhangi bir faiz kararı almazken sadeleştirmenin ‘s’sinden bile bahsetmedi.

19.01.2016

Bakanlar Kurulu’na döviz rezervli sunum

Pazartesi Bakanlar Kurulu’na ekonomi brifingi veren Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın 75 sayfalık sunumunda önceki sunumlardan farklı olarak daha fazla, 10’a yakın sayfada döviz rezervleri konusuna yer ayrıldığı görülüyor.

5.01.2016

Koridorda belleği kaybetmek

Ağustos ayında mealen ‘artık bu karmakarışık para politikasını sadeleştireceğim’ mesajı veren Merkez Bankası, başlama ‘vuruşu’ için FED’in harekete geçmesini işaret ediyordu.

27.12.2015

Rusya ödemeler dengesine ‘ateş ediyor’

Rusya ile uçak krizi yumuşama yerine derinleşirken, Rusya başkanlık emri ile ekonomik önlemleri ilan etti.

29.11.2015

Bankalar ve Merkez Bankası köşeye sıkıştı

BDDK küresel kriz sonrasındaki uluslararası risk regülâsyonları çerçevesinde yaptığı düzenleme ile bankaları ve Merkez Bankası’nı köşeye sıkıştırdı.

29.10.2015

İnşaata banknot makinesi hazırlığı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yabancılara yapılacak konut satışlarının ‘döviz kazandırıcı işlem’ sayılması için hazırlık yaptıklarını açıkladı.

16.10.2015

Fay kırığı ilerliyor

İçeride ‘düşük faiz’ takıntısı dışarıda küresel çalkantılarla Türkiye’nin döviz rezervleri günden güne eriyor. Merkez Bankası verilerine göre döviz rezervleri 118.7 milyar dolara indi, bu 3 yılın en düşük seviyesi.

27.09.2015

Tahvile gelmiyorlar

Yabancıların Hazine’nin tahvil ihalelerine taleplerinin azalması ve faizlerin yönünü yukarıya çevirmesi henüz zor durumda olmayan Hazine için iyi bir senaryo çizmiyor. Yabancı fon akışı durunca kur ve faizde tırmanış sürecektir.

27.04.2015

Faiz kompleksi işsizliği daha da büyütür

İŞSİZLİK oranları geçen aralık ayı için yüzde 10.9 olarak açıklandı.

16.03.2015

Her devrin ‘günah keçisi’ Merkez Bankası

Türkiye’de son çeyrek yüzyıllık ekonomi tarihinde iki büyük ekonomik kriz yaşandı.

8.02.2015

Kötü yönetimin faturası kurlarla ödenmeye başladı

POLİTİKACILARIN hepsinde düşük faiz hırsı vardır.

1.02.2015

Rezerv düşüşüne karşılık politikasıyla manevra

Merkez Bankası (TCMB) dün zorunlu karşılık uygulamasına dönük değişiklikleri ilan etti. Adımlar küçük ama devamı gelirse anlamı büyük; geçici resmi rezervler, kalıcı hale geçiyor.

4.01.2015

Rusya'ya bakarken: Bıla ne bıla

Ruslar sonuçlarından emin olmadıkları bir şeyi yaparken "bıla ne bıla" derler... Moskova'nın son dönemde yaptıklarına bakınca bu deyiş aklıma geliyor ama ben asıl Ankara'nın, olabilecekleri öngörüp öngöremediğini düşünüyorum.

24.12.2014