GeriEkonomi Merkez Bankası'nın döviz rezervleri arttı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkez Bankası'nın döviz rezervleri arttı

Merkez Bankası'nın döviz rezervleri arttı
Abone Olgoogle-news

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın brüt döviz rezervi 29 Mart itibarıyla 4 milyar dolar artışla 75.41 milyar dolar oldu.

Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, TCMB'nin brüt döviz rezervi 29 Mart itibarıyla bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artışla 75.41 milyar dolara yükseldi 

Altın rezervleri 29 Mart itibarıyla 154 milyon dolar azalışla 20.83 milyar dolar, toplam rezerv ise 3.86 milyar dolar artışla 96.24 milyar dolar oldu. 

TCMB rezervlerindeki Mart ayı başındaki azalış piyasalarda endişe yaratmış TCMB Başkanı Murat Çetinkaya rezervlerde dalgalanmalar gözlense de orta vadede istikrarlı bir artış trendi olduğu yönünde bir açıklama yapmıştı. Çetinkaya, "Merkez Bankası, rezervlerini güçlendirme politikasına kararlılıkla 
devam etmektedir" demişti.

Merkez Bankası geçen hafta TL'deki sert değer kayıpları ardından bir hafta vadede repo fonlaması gerçekleştirmeyerek 150 baz puanlık bir sıkılaştırmaya giderken banka bünyesindeki swap ve depo işlemlerinde de değişikliklere giderek rezervleri kısa vadede artıracak iki adım atmıştı.

TCMB her gün haftalık vadede 500 milyon dolar tutarında TL depo karşılığı döviz depo ihalesi açıyordu. Bu işlemlere ara verilmesi bankacıların hesaplamasına göre bir kereye mahsus 2.5 milyar dolar rezerv katkısı sağladı. 

Öte yandan TCMB bünyesindeki döviz karşılığı TL swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırının kademeli olarak yüzde 10'dan yüzde 40'a çıkarılması da kısa vadede rezervleri destekleyen bir gelişme. 

Bankacılar sektörün toplam limitini 50 milyar dolar civarında hesaplayarak bu imkandan en fazla yararlanma hakkının yüzde 10'dan yüzde 40'a çıkarılmasının kullanım limitini 5 milyar dolardan 20 milyar dolara yükselttiğini hesaplıyor. 

Döviz karşılığı TL swap piyasasında sınırların artırılması geçen hafta Pazartesi gününden itibaren bankaların kullanımına göre kademeli olarak rezervleri de desteklemeye devam edecek. 

Öte yandan TCMB'nin stand by-18.01.2002 tarihli niyet mektubu ile belirlenmiş cari bilançosuna göre TCMB'nin net uluslararası rezervleri 29 Mart itibarıyla 164.7 milyar lira, yani 3.6 milyar dolar artışla 29.7 milyar dolar oldu. 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle