EKSTRA
MENÜ

Tcmb

Tcmb haberleri sayfasında güncel ve son dakika Tcmb hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.887 Tcmb haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası A.Ş., banknot ihraç eden, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin para ve kredi politikasını yürüten, veznedarlık görevini üstlenmiş ve devletin iktisadi ve mali danışmanlığını yapan yasal olarak bağımsız bir ekonomik kurumdur. Kağıt para (banknot) basma tekelini elinde bulundurur ve bu yetkiye istinaden bağımsız olarak para politikasını belirler. Ayrıca Hazine Müsteşarlığı'na bağlı olan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nce basılan madeni paraların tedavülü de Merkez Bankası'nca sağlanmaktadır.

Devamı..

Tcmb Haberleri

Küresel piyasalarda gözler merkez bankalarına çevrildi

Küresel piyasalarda gözler merkez bankalarına çevrildi

Küresel pay piyasaları 3. çeyrek şirket bilançolarıyla alış ağırlıklı seyir izlerken, gelecek hafta başta Avrupa ve Japonya merkez bankalarının faiz kararları ile ABD ve Almanya'daki büyüme verileri olmak üzere yoğun veri gündemi takip edilecek.

23.10.2021Ekonomi
Son dakika... Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Son dakika... Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faizi 200 baz puan düşürerek yüzde 16'ya çekti. Merkez Bankası'ndan "Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte gıda ve başta enerji olmak üzere ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmeleri etkili olmaktadır" açıklaması yapıldı.

21.10.2021Ekonomi
BIST 100 endeksi son bir ayın en yükseğinde

BIST 100 endeksi son bir ayın en yükseğinde

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, açılan bilanço sezonu, oldukça ucuz olan değerlemeler ve banka hisselerinde dünden beri etkili olan alışlarla son bir ayın en yüksek seviyesine çıktı.

20.10.2021Ekonomi
TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu: 21’inde en doğru kararı vereceğiz

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu: 21’inde en doğru kararı vereceğiz

Merkez Bankası (MB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası’nda yaşanan görevden almalar ve 21 Ekim’de gerçekleştirilecek Para Poltikaları Kurulu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

16.10.2021Ekonomi
Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,15 değer kaybederek günü 1.409,56 puandan tamamladı.

15.10.2021Ekonomi
Merkez Bankası personel alımı yapacak İşte MB personel alımının ayrıntıları

Merkez Bankası personel alımı yapacak! İşte MB personel alımının ayrıntıları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) teknisyen ve mühendislerden oluşacak 52 kişiyi bünyesinde istihdam edecek. Çeşitli sınavlardan puanlar baz alınarak yapılacak alımlar için, başvuru şartları ve diğer detaylar kurumun resmi internet sitesinden ilan edildi. Peki, Merkez Bankası personel alımı başvuru şartları neler?

14.10.2021Gündem
‘Yıl sonunu tarihi rezervle kapatacağız’

‘Yıl sonunu tarihi rezervle kapatacağız’

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 8 Ekim 2021 tarihi itibarıyla banka rezervinin 123.5 milyar dolar seviyesine yükseldiğini açıkladı. Kavcıoğlu, “Önümüzdeki dönemde de Merkez Bankası olarak para politikasının aktarım mekanizmasını kuvvetlendirmek amacıyla rezerv birikiminin devam etmesini amaçlamaktayız. Yıl sonunu tarihi bir rezervle kapatacağız” dedi.

12.10.2021Ekonomi
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Enflasyondaki geçici unsurlar etkisini yitirecek

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Enflasyondaki geçici unsurlar etkisini yitirecek

Merkez Bankası (MB) Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, enflasyon görünümünde etkili olan geçici unsurların Türkiye’de de etkisini yitireceğini belirterek, “Para politikası duruşumuzu belirlerken, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirdik” dedi.

8.10.2021Ekonomi
Son dakika... TCMB Başkanı Kavcıoğlundan enflasyon açıklaması

Son dakika... TCMB Başkanı Kavcıoğlu'ndan enflasyon açıklaması

TCMB yatırımcılarla faiz indirimi sonrası ilk toplantısını gerçekleştirdi. Başkan Kavcıoğlu yatırımcılar ile yaptığı toplantıda "Enflasyon görünümünde etkili olan geçici unsurların Türkiye’de de etkisini yitireceğini öngörüyoruz." ifadelerini kullandı.

7.10.2021Ekonomi
Reel efektif döviz kuru endeksi eylülde yükseldi

Reel efektif döviz kuru endeksi eylülde yükseldi

Reel efektif döviz kuru endeksi, eylülde TÜFE bazında 0,27 puan artarak 63,09'a yükseldi.

5.10.2021Ekonomi
Merkez Bankası Eylül Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu yayımlandı

Merkez Bankası Eylül Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu yayımlandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu'na göre, eylül ayında enflasyondaki yükselişte enerji ve hizmet fiyat gelişmeleri belirleyici olurken, temel mal ve gıda gruplarının enflasyona katkısı azaldı.

5.10.2021Ekonomi
3 Ekim 1931de faaliyetlerine başladı Merkez Bankası 90 yaşında...

3 Ekim 1931'de faaliyetlerine başladı! Merkez Bankası 90 yaşında...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 90 yıl önce bugün faaliyetlerine başladı. Merkez Bankası'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, milli bir devlet bankası kurulması fikrinin, ilk kez 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi’nde gündeme geldiği hatırlatılarak, "Bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, köklü geçmişi, nitelikli insan kaynağı ve modern altyapısı ile çalışmaya devam ediyor." denildi.

3.10.2021Ekonomi
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nebatiden politika faizi açıklaması

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nebati'den "politika faizi" açıklaması

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, "Brezilya, ABD ve Avro bölgesi gibi ülkelerde politika faizinin enflasyonun altında belirlenmesine hiç sesini çıkarmayanlar, Merkez Bankamızın çekirdek enflasyonun üzerinde olmakla birlikte enflasyonun sınırlı olarak altında politika faizi belirlemesi durumunda kıyameti koparıyorlar." dedi.

30.09.2021Ekonomi
M3 para arzı arttı

M3 para arzı arttı

En geniş tanımlı para arzı M3, 24 Eylül itibarıyla 4 trilyon 100 milyar liraya çıktı.

30.09.2021Ekonomi
TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Rezervlerimiz 120 milyar doların üzerine çıktı

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Rezervlerimiz 120 milyar doların üzerine çıktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, rezervlerdeki iyileşmenin öngörüleri ile uyumlu seyrettiğini belirterek, “Rezervlerimiz 85-90 milyar dolar seviyelerinden yaklaşık 30 milyar dolar artarak 120 milyar doların üzerine çıkmıştır. Swap anlaşmaları, reeskont kredileri, cevherden altın alımı ve zorunlu karşılık adımları bu artışa katkı yapan ana unsurlar oldu” dedi.

29.09.2021Ekonomi
Büyüme, enflasyon, faiz kararı, rezervler... Kavcıoğlundan önemli açıklamalar

Büyüme, enflasyon, faiz kararı, rezervler... Kavcıoğlu'ndan önemli açıklamalar

Finansın Geleceği Zirvesi’nde konuşan Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu büyüme rakamları, enflasyon ve rezervlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. "Geldiğimiz noktada bazı makro ekonomik değişkenleri karşılaşmalı incelediğimizde Türkiye'nin performansını göreceğiz." diyen Başkan Kavcıoğlu, "Türkiye 2020'de pozitif büyüyen 2 ekonomiden biri olmuştur" açıklamasında bulundu.

28.09.2021Ekonomi
Dev kurumlar açıkladı İşte yıl sonu faiz tahminleri

Dev kurumlar açıkladı! İşte yıl sonu faiz tahminleri

Merkez Bankası'nın bir süredir sinyalini verdiği faiz indirimlerinde ilk adım dün atıldı. Merkez, politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 19'dan yüzde 18 seviyesine çekti. Merkez Bankası'nın bu kararı sonrası dev kurumlar da yıl sonu için faiz tahminlerini açıkladı.

24.09.2021Ekonomi
Son dakika... Altın fiyatları güç kaybediyor

Son dakika... Altın fiyatları güç kaybediyor

ABD Merkez Bankası Fed'in Kasım ayından itibaren varlık alımlarını azaltmaya başlayacak olmasının sinyallerini vermesiyle birlikte altın fiyatlarında gerileme görülmeye başlandı. Ons altın 1750 doların altına sarktı.

24.09.2021Ekonomi
Son dakika... Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Son dakika... Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faiz oranını yüzde 19'dan yüzde 18'e düşürdü. Merkez 6 ay sonra faizi değiştirirken karar metninde, "TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir." ifadeleri kullanıldı.

23.09.2021Ekonomi
Küresel piyasalarda gözler Fede çevrildi

Küresel piyasalarda gözler Fed'e çevrildi

Küresel piyasalarda, Çinli Evergrande şirketinin risk algısını artırmasıyla karışık bir seyir izlenirken, bugün gözler ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikası kararlarına çevrildi.

22.09.2021Ekonomi
Altın fiyatlarında rota yeniden oluşturulacak Kader günü yarın

Altın fiyatlarında rota yeniden oluşturulacak! Kader günü yarın

Piyasalar günlerdir Fed'e kilitlenmiş durumdayken, yeni endişe Çinli dev emlak geliştirme şirketi 'Evergrande' oldu. Altın fiyatlarının rotasının, Fed'in vereceği mesajlar sonrası yeniden oluşturulması bekleniyor. Gözler ise, yarın açıklanacak olan Fed'in para politikasına ilişkin ip uçlarında olacak. Işık Menkul Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Örnek, Tuncay Turşucu Araştırma ve Danışmanlık Kurucusu Tuncay Turşucu ve Inveo Portföy Fon Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı altın fiyatları üzerindeki gelişmeleri ve olası beklentilerini hurriyet.com.tr'ye değerlendirdi.

21.09.2021Ekonomi
Küresel piyasalarda gözler merkez bankalarına çevrildi

Küresel piyasalarda gözler merkez bankalarına çevrildi

Küresel pay piyasaları ekonomik toparlanmaya ilişkin artan endişeler ve Çin'deki regülasyon adımlarıyla satıcılı bir seyir izlerken, gelecek hafta gözler başta Fed olmak üzere küresel bazda merkez bankalarının para politikası kararlarına çevrildi.

18.09.2021Ekonomi
Bu hafta gözler merkez bankalarında

Bu hafta gözler merkez bankalarında

Küresel pay piyasaları ekonomik toparlanmaya ilişkin artan endişeler ve Çin'deki regülasyon adımlarıyla satıcılı bir seyir izlerken, gelecek hafta gözler, başta ABD Merkez Bankası (Fed) olmak üzere küresel bazda merkez bankalarının para politikası kararlarına çevrildi.

18.09.2021Ekonomi
Hafta sonu EFT olur mu, limiti ne kadar Cumartesi ve Pazar EFT detayları

Hafta sonu EFT olur mu, limiti ne kadar? Cumartesi ve Pazar EFT detayları

Hafta sonu EFT olur mu sorusu para transferi gerçekleştirmek isteyenler tarafından sıklıkla araştırılıyor. Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklamasına göre, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sistemi adı verilen yöntemle ilgi testler tamamlandı. Hafta sonu Cumartesi ve Pazar EFT olur mu, ne zaman hesaba geçer? İşte 7/24 EFT detayları.

18.09.2021Gündem
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan ’veri’ açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan ’veri’ açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yayımladıkları Hazine Nakit Gerçekleşmeleri ve TCMB'nin yayımladığı kamu mevduatı verilerinin derlenmesinde bazı metodolojik farklılıklar bulunduğunu belirterek, Hazine kasa değişiminin yalnızca TCMB tarafından yayımlanan kamu mevduatı verileri üzerinden değerlendirilmesinin, hatalı hesaplamalara neden olabildiğini duyurdu.

17.09.2021Ekonomi
TCMB, reeskont kredileri kullanım ve geri ödeme koşullarında değişikliğe gitti

TCMB, reeskont kredileri kullanım ve geri ödeme koşullarında değişikliğe gitti

1 Ekim'den itibaren geçerli olacak değişiklikler kapsamında, toplam reeskont kredisi limiti 30 milyar dolara yükseltildi. Daha önce 240 gün olarak uygulanan kredilerin azami vadesi 180 güne güncellendi.

17.09.2021Ekonomi
Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren ‘deli dumrul vergisi’ne dikkat

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren ‘deli dumrul vergisi’ne dikkat!

Hesap açma kapama işlemleri için vatandaşlardan alınan ücrete Yargıtay 'dur' dedi. Durumu değerlendiren Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, alınan ücret değerini 'deli dumrul vergisi' olarak tanımlarken, "Tüketiciden hesap açma ve kapama işlemleri ile hesap cüzdanı yazdırma işlemlerinden herhangi bir ücret alınamaz" diyerek kanuna işaret etti.

17.09.2021Ekonomi
Konut fiyatında artış enflasyonun üzerinde

Konut fiyatında artış enflasyonun üzerinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yayımladığı konut fiyat endeksine göre yıllık bazda konut fiyat artışı yüzde 31.05 oldu. Böylelikle konut fiyatlarındaki artışın enflasyon üzerindeki seyri devam etti. Aylık bazda bakıldığında ise artış yüzde 2.77 olarak kaydedildi. İller bazında bakıldığında temmuz ayında en hızlı artış yüzde 31.4 ile İzmir’de yaşandı. İzmir’i yüzde 28.1 ile İstanbul ve yüzde 27.1 ile Ankara izledi.

17.09.2021Ekonomi
Son dakika... Merkez Bankasından dijital para adımı

Son dakika... Merkez Bankası'ndan dijital para adımı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalandı ve “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturuldu.

15.09.2021Ekonomi
Hafta sonu EFT oluyor mu, nasıl yapılıyor

Hafta sonu EFT oluyor mu, nasıl yapılıyor?

Hafta sonu bankaların kapalı olması nedeniyle EFT olup olmadığı ve hafta sonu yapılan EFT’nin hesaba ne zaman geçtiği araştırılıyor. Yeni FAST sitemiyle artık EFT yapmak daha kolay bir hal alırken, EFT nasıl yapılır, hafta sonu yapılır mı, limiti ne kadar sorularının yanıtlarını haberimizde yanıtlıyoruz.

12.09.2021Ekonomi
Merkez Bankası uyardı: Fatura yatırırken, para gönderirken dikkat

Merkez Bankası uyardı: Fatura yatırırken, para gönderirken dikkat

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), son zamanlarda ilgili mevzuatın gerektirdiği izin ve yetkiler olmadan bir kısım işletmeler ve kişiler tarafından para transferi ve fatura ödemeleri hizmetlerine aracılık edildiği yönünde şikayetler alındığını belirterek, “Ödeme hizmeti sunmaya yetkili olduğu kesin tespit edilemeyen kişilere itibar edilmemesi ve bunlar aracılığı ile herhangi bir ödeme yapılmaması gerekmektedir” uyarısını yaptı.

11.09.2021Ekonomi
Son dakika... Merkez Bankasından önemli uyarı Ödeme yaptıysanız dikkat

Son dakika... Merkez Bankası'ndan önemli uyarı! Ödeme yaptıysanız dikkat

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası "Bankalar, PTT ve listede yer alan ödeme ve elektronik para kuruluşları ile bunların temsilcileri dışında ödeme hizmeti sunulması suçtur" dedi.

10.09.2021Ekonomi
Hem aylık hem yıllık kazançta zirvede Yabancılardan dev rakam

Hem aylık hem yıllık kazançta zirvede! Yabancılardan dev rakam

Borsa İstanbul, yüzde 3,98 ile ağustos ayında en fazla reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken; yıllık bazda da TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 10,46 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı oldu. Yabancı yatırımcının Türkiye piyasalarına ilgisi artarken; Borsa İstanbul’da yaşanan yükselişin devamı bekleniyor. Inveo Portföy - Fon Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı ve Gedik Yatırım Yatırım Danışmanı Eda Karadağ Borsa İstanbul özelinde yaşanan gelişmeleri ve olası beklentilerini hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi.

7.09.2021Ekonomi
Bakan Muştan OVP değerlendirmesi: Cari açığın azalmasına önemli katkı sağlayacağız

Bakan Muş'tan OVP değerlendirmesi: Cari açığın azalmasına önemli katkı sağlayacağız

2022-2024 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program'ın onaylanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş konu hakkında yaptığı açıklamada, "Özellikle hizmet ihracatında atacağımız adımlarla cari açığın azalmasına önemli katkı sağlayacağız." ifadelerini kullandı. Uzmanlar da OVP'deki öngörüleri Hurriyet.com.tr'ye değerlendirdi.

6.09.2021Ekonomi
TCMBnin resmi rezerv varlıkları yükseldi

TCMB'nin resmi rezerv varlıkları yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) resmi rezerv varlıkları, temmuzda bir önceki aya göre yüzde 8,3 artarak 105,8 milyar dolar oldu.

27.08.2021Ekonomi
Hafta sonu EFT yapılır mı 7 gün 24 saat EFTnin detayları

Hafta sonu EFT yapılır mı? 7 gün 24 saat EFT'nin detayları

Hafta sonu para transferi yapacak olan kişiler EFT ile ilgili son durumu merak ediyor. Merkez Bankası (TCMB), Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sisteminin başladığını duyurdu. Bugün uygulamaya konulan yeni nesil 7/24 anlık perakende ödeme uygulaması olan FAST için pilot testler de tamamlandı.

21.08.2021Gündem
TCMBnin borç istatistiklerinde yaptığı revizyonlar yayımlandı

TCMB'nin borç istatistiklerinde yaptığı revizyonlar yayımlandı

Merkez Bankası tarafından üç başlık altında gerçekleştirilen revizyonlar sonrası Mayıs 2021 itibarıyla kısa vadeli dış borç 25,7 milyar dolar azalarak 119,2 milyar dolara geriledi. Net uluslararası yatırım pozisyonu açığı 33,6 milyar dolar azalışla 294,2 milyar dolar, firmaların net döviz pozisyonu açığı ise 37 milyar dolar düşüşle 131,6 milyar dolar oldu.

19.08.2021Ekonomi
TCMBden veri yayımlama takviminde değişiklik

TCMB'den veri yayımlama takviminde değişiklik

Merkez Bankası, yarın "Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri", "Uluslararası Yatırım Pozisyonu", "Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri" ile "Menkul Kıymet İstatistikleri"nde revizyon yapılacağını duyurdu.

18.08.2021Ekonomi
Rekorların ardından gözler Fedde

Rekorların ardından gözler Fed'de

ABD'de temmuz enflasyonunun yıllık yüzde 5,4 artarak 5 aylık yükseliş eğilimine son vermesi sonrası Fed'in varlık alımlarının azaltımında aceleci davranmayacağı iyimserliği küresel pay piyasalarında alış ağırlıklı seyri beraberinde getirdi.

14.08.2021Ekonomi
Borsa İstanbul yatay açıldı

Borsa İstanbul yatay açıldı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yatay seyirle 1.444,82 puandan başladı.

13.08.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Piyasalarda toplu yükseliş

Birbirine alternatif olan piyasalarda genelde benzer hareketler görülmez. Örneğin döviz, faiz yükselirken borsaların düşmesi olağan karşılanır. Ancak geçen hafta tam tersi bir durum yaşandı. Birbirine alternatif olan piyasalarda toplu yükseliş görüldü. Geçen haftanın bir diğer önemli gündem maddesi ise Merkez Bankası’nın faiz kararı oldu. Dışarıda ise zayıf gündem ve hareketsiz bir piyasa görünümü vardı.

24.10.2021

Dünyanın derdi ‘enflasyon’

Pandemi sonrası küresel ekonomi toparlanmaya devam ediyor. Salgınla birlikte ekonomileri desteklemek adına piyasaya verilen para bollaştı. Aşının bulunması ve kısıtlamaların kaldırılmasıyla talep artışı yaşandı. Ancak talep artışına enerji emtialarında yaşanan üretim yetersizliği ve tedarik sorunları da eklenince tüm dünyada enflasyon yükseldi.

17.10.2021

Gıda ve enerji fiyatları dünyanın gündeminde

Geçen hafta açıklanan ABD haftalık işsizlik başvuruları 3 haftadır yükseliyor. Bu durum ekonomideki yavaşlama sinyallerini arttırıyor. Dünyada yükselen gıda ve enerji emtialarındaki fiyat artışları da enflasyon konusunda tedirginlik yaratıyor.

3.10.2021

Fed’in ayağı frende

Geçen hafta merkez bankalarının kararları takip edildi. ABD Merkez Bankası (Fed), beklentilere paralel olarak faizi değiştirmedi. Kararın ardından Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarına odaklanıldı. Tahvil alımları konusunda yol haritası şekillendi. Fed üyelerinin çoğunluğunun beklentisi 2022 sonuna doğru faiz arttırımı yönünde oldu. Bu bakımdan Fed’in ayağını fren pedalına koyduğunu ancak henüz frene basmadığını söyleyebiliriz.

26.09.2021

Gözler merkez bankalarında

Aralarında ABD, Çin, Japonya, İngiltere, Brezilya, Güney Afrika ve Türkiye’nin de olduğu 10’dan fazla merkez bankasının toplantısı gelecek hafta gerçekleştirilecek. Piyasaların gözü kulağı ise merkez bankalarının toplantılarında olacak. Fed’in tahvil alımlarının azaltıp azaltmayacağı kararı ise dış piyasaların öncelikli gündemleri arasında.

19.09.2021

Avrupa’dan ılımlı mesaj

Avrupa Merkez Bankası (ECB), geçen haftaki toplantıda faiz oranını sabit tutarken, yapılan açıklamalar, bekle gör türünden ve ekonominin seyrini ölçmek açısından zaman kazanmaya yönelikti. ECB’den pandemi tahvil alım programının 1.85 trilyon Euro olarak kalacağı, alımların ılımlı yavaş bir politikada yapılacağı ifade edildi.

12.09.2021

Dünyanın gözü 'merkez'lerde

ABD’de ağustos ayı ABD tarım dışı istihdam verileri açıklandı. Son 7 ayın en zayıf istihdam artışı görüldü. Bu veriler sonrası piyasalar çok net tepki vermese de ABD doları değer kaybetti, Euro değer kazandı. Türkiye’de ise açıklanan enflasyon verileri takip edildi. Yaşanan gelişmeler sonrası merkez bankalarının bekle gör dönemine girdiği ifade edilebilir.

5.09.2021

Piyasalara 'Powell' morali

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole toplantısında piyasalarla başarılı bir iletişim kurdu ve güven verdi. Açıklamaların ardından ABD borsaları başta olmak üzere dış borsalarda çıkış sürdü. ABD dolarında zayıflama, altının ons fiyatında ise yükseliş vardı. Bu durum iç piyasaları da olumlu etkiledi. Borsa İstanbul yükseliş devam etti, TL ise değer kazandı.

29.08.2021

Büyüme sinyali bilançolardan geldi

Türkiye’nin büyüme verileri 1 Eylül’de açıklanacak. Bu veriler öncesinde sanayi şirketlerinin ilk yarı bilançoları açıklandı. Genel olarak açıklanan bilançolar olumlu olarak değerlendirildi. Bu da Türkiye’nin 2. çeyrek büyüme verisi hakkında bilgi veriyor. 2. çeyrek için yüzde 20-25 gibi büyüme beklentileri telaffuz ediliyor. Ancak burada baz etkisini de unutmamak gerekiyor.

22.08.2021

Piyasalara merkez desteği

Çarşamba günü sert düşüş yaşayan Borsa İstanbul, Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından güç kazandı ve dış borsalardan olumlu yönde ayrıştı. Merkez Bankası duyuru metninde yer alan ‘parasal sıkı duruş ve enflasyonun üzerinde faiz politikası’ vurgusu iç piyasalara moral verdi. Döviz kurlarında da düşüş görüldü.

15.08.2021