EKSTRA
MENÜ

Doğal Afet Sigortaları Kurumu

Doğal Afet Sigortaları Kurumu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Doğal Afet Sigortaları Kurumu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 410 Doğal Afet Sigortaları Kurumu haberi bulunmuştur.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu Haberleri

1 milyar lirayı yurtiçinde tuttuk

1 milyar lirayı yurtiçinde tuttuk

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, 20 sigorta şirketinin yanı sıra TARSİM, Eximbank gibi kurumlara da reasürans desteği sağladıkların belirterek, “Kuruluşumuzun birinci yılında yurtdışına giden primin 1 milyar liralık bölümünü ülke içerisinde tutmayı başardık” diye konuştu.

29.03.2021Ekonomi
7 milyonu aşkın konutun deprem sigortası yok

7 milyonu aşkın konutun deprem sigortası yok

Büyük can ve mal kaybına neden olan 17 Ağustos 1999'daki Marmara Depremi'nin ardından zararların en aza indirilmesi amacıyla getirilen Zorunlu Deprem Sigortası'na, Türkiye'deki 17 milyon 682 bin 80 konuttan sadece yüzde 56,70'i sahip bulunuyor.

28.02.2021Ekonomi
DASK’ta en yüksek teminat 268 bin TL oldu

DASK’ta en yüksek teminat 268 bin TL oldu

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Türkiye’deki konutların tamamını Zorunlu Deprem Sigortası ile güvence altına almak için 1 Ocak 2021 itibarıyla geçerli olacak yeni bir kampanya başlatıyor.

22.01.2021Sigorta
DASK yüzde 100 sigortalılık için seferberlik başlatıyor

DASK yüzde 100 sigortalılık için seferberlik başlatıyor

DASK'ın 1 Ocak 2021 itibarıyla geçerli olmak üzere “DASK Yaptıran Kazanıyor” sloganıyla başlattığı ve seferberlik olarak tanımladığı kampanya kapsamında, bu yıl artan teminatın prim tutarı farkı ev sahiplerine yansıtılmazken, kampanyadan hem ilk kez Zorunlu Deprem Sigortası yaptıranlar hem de poliçesini yenileyenler yararlanabiliyor.

19.01.2021Ekonomi
DASK planlarını İstanbul’a göre yapıyor

DASK planlarını İstanbul’a göre yapıyor

SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, DASK’ın tüm planlarının olası İstanbul depremi göz önüne alınarak yapıldığını belirterek, bu kapsamda da hasar ödeme kapasitesinin 40 milyar liraya yükseltildiğini açıkladı.

21.12.2020Ekonomi
DASKın hasar ödeme gücü 40 milyar TLye yükseltildi

DASK'ın hasar ödeme gücü 40 milyar TL'ye yükseltildi

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, Türk Reasürans'ın yönetiminde kasım ayı itibarıyla Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) hasar ödeme gücünün 40 milyar TL'ye yükseltildiğini belirterek, "DASK, tüm planlarını olası İstanbul depremini göz önünde bulundurarak yapıyor. Depreme hazır olmak için DASK'ın operasyonel ve finansal gücünü artıracak çalışmalar gerçekleştiriliyor." dedi.

20.12.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Elvan: Kasım itibarıyla 13 bin 823 sigortalıya 74 milyon lira tazminat ödendi

Son dakika... Bakan Elvan: Kasım itibarıyla 13 bin 823 sigortalıya 74 milyon lira tazminat ödendi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, sigorta sektörünün ilk günden itibaren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadeleye destek vermek adına pek çok adım attığını belirterek, "Kovid-19 nedeniyle kasım ayı itibarıyla 13 bin 823 sigortalıya ödenen tazminat 74 milyon lira oldu. Sektör Kovid-19 döneminde aktif, dinamik ve çözüm üreten bir sektör olarak ülkemize hizmet etti." dedi.

17.12.2020Ekonomi
Açık adres yerine adres kodu uygulaması geliyor.. Adres Kodu nedir İşte detaylar

Açık adres yerine adres kodu uygulaması geliyor.. Adres Kodu nedir? İşte detaylar

Türkiye’de adres sistemi değişiyor. Yeni yapılan düzenleme ile birlikte adres verirken mahalle, sokak adı, bina numarası şeklinde açık adres vermek yerine 9 haneli adres kodu numarası kullanılacak. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada konuyla ilgili test çalışmalarının yürütüldüğü belirtildi. Peki adres kodu nasıl alınacak, adres kodu işlemleri nasıl yapılacak? İşte açık adres yerine geçecek olan adres kodu ile ilgili tüm detaylar

15.12.2020Gündem
DASK, İzmir’de 125 milyon TL tazminat ödedi

DASK, İzmir’de 125 milyon TL tazminat ödedi

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), 30 Ekim İzmir Seferihisar merkezli depremden sonraki 1 ay içinde incelemesi tamamlanan hasar dosya adetlerini açıkladı.

4.12.2020Sigorta
DASK, İzmir depreminin ardından 125 milyon lira tazminat ödedi

DASK, İzmir depreminin ardından 125 milyon lira tazminat ödedi

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), 30 Ekim'de İzmir'de yaşanan depremin ardından geçen bir aylık sürede 15 bin 600 hasar dosyasının incelemesini tamamlayarak 125 milyon lira tazminat ödemesi gerçekleştirdi.

3.12.2020Ekonomi
DASKtan 55 milyon liralık ödeme

DASK'tan 55 milyon liralık ödeme

30 Ekim’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından İzmir ve çevre illerden 20 bini aşkın Zorunlu Deprem Poliçesi için hasar ihbarı yapıldı.

26.11.2020Ekonomi
Son dakika haber... Uzmandan korkutan açıklama Her an 7nin üzerinde deprem olabilir

Son dakika haber... Uzmandan korkutan açıklama! 'Her an 7'nin üzerinde deprem olabilir'

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, son 120 yıl içinde 4 büyüklüğünün üzerinde 10 bin 965 depremin meydana geldiğini, fay hatlarının hareketli olduğunu, bunun da Türkiye'de her an 7'nin üzerinde bir depremin meydana gelebileceğini gösterdiğini vurguladı.

25.11.2020Gündem
İzmir depremi sonrası sigorta hatırlandı DASK nasıl yapılır

İzmir depremi sonrası sigorta hatırlandı! DASK nasıl yapılır?

İzmir’de yaşanan depremin ardından DASK sigortası akıllara yeniden geldi. Deprem için zorunlu olan sigortanın yapılmasıyla birlikte konutunuzu güvence altına alabiliyorsunuz.

17.11.2020Sigorta
DASK, İzmirde 24,4 milyon lira ödeme yaptı

DASK, İzmir'de 24,4 milyon lira ödeme yaptı

İzmir'deki depremin ardından "Zorunlu Deprem Sigortası" kapsamında poliçe sahiplerine ödenen toplam hasar tazminatı 24,4 milyon liraya ulaştı.

15.11.2020Ekonomi
İzmir’de hasar ödemeleri başladı

İzmir’de hasar ödemeleri başladı

Bugüne kadar sigorta şirketlerine çoğu konutlardan oluşan 4 bin 500’ün üzerinde hasar ihbarı geldi. Hasarlarının bir kısmı şimdiden ödendi. İzmir depreminin yarattığı maddi kaybın 3.5 milyar lira olacağı tahmin edilirken, sigortacılar bunun 1.8 milyar lirasını karşılayacak.

9.11.2020Ekonomi
Sigorta şirketleri hızla yaraları sarıyor

Sigorta şirketleri hızla yaraları sarıyor

Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, İzmir depreminden sonra sigorta sektörünün hızlı bir şekilde pozisyon aldığını belirterek, “Sigorta şirketleri olarak İzmir’in yanındayız. Gelen ihbarlarla ilgili sektör olarak çalışmalara başladık” dedi.

6.11.2020Sigorta
Yargıtaydan flaş DASK kararı

Yargıtay'dan flaş DASK kararı

Konut kredisi kullandığı bankanın, süresi bitmesine rağmen Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) sigorta poliçesinin yenilenmesi için kendisine haber vermediğini öne süren vatandaş soluğu mahkemede aldı. Depremde evinin zarar gördüğünü belirten mağdur tüketiciye müjdeli haber Yargıtay’dan geldi.

3.11.2020Ekonomi
DASK, İzmirde ilk ödemelere başladı

DASK, İzmir'de ilk ödemelere başladı

İzmir merkezli depremin ardından hızla hasar tespit çalışmalarına başlayan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi bulunan ve depremde hasar gören konutlara 1,2 milyon TL ödedi.

2.11.2020Ekonomi
İzmir’de hasar tespitine başladık

İzmir’de hasar tespitine başladık

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), İzmir Seferihisar merkezli, 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından bir açıklama yaptı.

2.11.2020Ekonomi
DASK deprem bölgesinde göreve başladı

DASK deprem bölgesinde göreve başladı

DASK Koordinatörü Erdal Turgut “Tüm imkanlarımızla vatandaşımızın yanındayız. Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi sahipleri, evleri depremde hasar gördüyse ALO DASK 125 çağrı merkezi, www.dask.gov.tr internet sitesi ve e-devlet üzerinden hasar ihbarı yapabilirler” dedi.

31.10.2020Ekonomi
DASK depremlerde 440 milyon TL hasar ödedi

DASK depremlerde 440 milyon TL hasar ödedi

DOĞAL Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Başkanı Mete Güler, zorunlu deprem sigortalı konut sayısının 10 milyona yaklaşırken, sigortalılık oranı ise yüzde 56 olduğunu açıkladı.

12.10.2020Ekonomi
DASK Elazığ depreminde 220 milyon TL hasar ödemesi yaptı

DASK Elazığ depreminde 220 milyon TL hasar ödemesi yaptı

Sigorta Haftası kapsamında bir açıklama yapan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), kuruluşundan bu yana sigortalılık oranlarının ve sigorta bilincinin artması için çalışmalar yürütüyor. Türkiye genelinde yüzde 56’lık sigortalılık oranına ulaşan DASK, 220 milyon TL’si Elazığ’da yaşanan son depremde olmak üzere 20 yılda toplam 440 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirdi. 25 milyar TL ödeme gücüne sahip kurum, afet yönetim süreçlerini geliştirmek için de çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak e-devlet üzerinden hasar dosyası görüntüleme, eksik evrak tamamlama ve hasar ihbarı işlemleri de hizmete açıldı. DASK Yönetim Kurulu Başkanı Mete Güler, “Türkiye’de deprem güvencesiz konut bırakmama hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

9.10.2020Ekonomi
DASK Yönetim Kurulu Üyeliğine Erdal Turgut atandı

DASK Yönetim Kurulu Üyeliği'ne Erdal Turgut atandı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) yönetim kurulunun yeni üyesi Türk Reasürans Genel Müdür Yardımcısı Erdal Turgut oldu.

1.09.2020Ekonomi
Türkiye genelinde Zorunlu Deprem Sigortalı konut sayısı 10 milyona yaklaştı

Türkiye genelinde Zorunlu Deprem Sigortalı konut sayısı 10 milyona yaklaştı

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Mete Güler "DASK, geçtiğimiz 20 yılda Zorunlu Deprem Sigortası yaptıran konut sahiplerine, depremlerin neden olduğu maddi hasarlar için 394 milyon TL ödeme yaptı ve yaralarını sarıp hayata devam etmelerini kolaylaştırdı" dedi.

14.08.2020Ekonomi
Türkiye Sigorta Birliği: Depreme karşı sigortasız konut kalmamalı

Türkiye Sigorta Birliği: Depreme karşı sigortasız konut kalmamalı

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli "DASK, kuruluşundan bu yana meydana gelen 788 depremde 393 milyon TL hasar ödemesi yaparken, ülkemizde ZDS sigortalılık oranı da yüzde 55’e ulaştı. Ancak elbette bu oranlar yeterli değil" dedi.

12.08.2020Ekonomi
DASK “Şehirler Yarışıyor Sigortalılar Kazanıyor” yarışmasını Sivas kazandı

DASK “Şehirler Yarışıyor Sigortalılar Kazanıyor” yarışmasını Sivas kazandı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun deprem güvenceli konut ve sigortalı hayatı yaygınlaştırmak amacıyla bu yıl altıncısını düzenlediği “Şehirler Yarışıyor Sigortalılar Kazanıyor” yarışmasında kazananlar belli oldu. Yarışmanın değişen formatı başvuru sayısını artırırken, 24 ilin AFAD Müdürlükleri yürüttükleri çalışmalarla her yaştan vatandaşın deprem ve sigortalılık bilinci kazanmasına katkı sağladı.

29.07.2020Ekonomi
İstanbuldaki 20 yaş üstü konutların 3te ikisi deprem sigortasız

İstanbul'daki 20 yaş üstü konutların 3'te ikisi deprem sigortasız

Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan, İstanbul'da 2000 ve öncesinde yapılan binalarda bulunan 3 milyon 270 bin konutun sadece yüzde 31'inin deprem sigortasının bulunduğunu söyledi.

27.07.2020Ekonomi
DASK’ı artık Türk Reasürans yönetecek

DASK’ı artık Türk Reasürans yönetecek

17 Ağustos 1999’da meydana gelen Marmara depreminden 1 yıl sonra kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) 2O yıllık tarihinde önemli bir kilometre taşı daha geride bırakıldı.

24.07.2020Sigorta
Deprem olmadan sigortanızı yaptırın

Deprem olmadan sigortanızı yaptırın

Deprem bize kendini unutturmuyor. Hafta sonu Bingöl’de meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki deprem bize deprem ülkesi olduğumuz gerçeğini yeniden hatırlattı. Fakat tüm bu hatırlatmalara rağmen depreme çok da hazırlıklı olduğumuz söylenemez.

19.06.2020Sigorta
Elazığdaki depremin ardından DASKtan 31 milyon TLlik ödeme

Elazığ'daki depremin ardından DASK'tan 31 milyon TL'lik ödeme

Elazığ'da 24 Ocak'ta meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından Doğal Afet Sigortaları Kurumu'na (DASK) 23 bin hasar ihbarı yapıldı.

4.03.2020Ekonomi
DASK ile evinizi güvence altına alın

DASK ile evinizi güvence altına alın

Deprem kuşağında bulunan ülkemizde sık sık orta ve büyük şiddette depremler yaşanıyor. Depremin ortaya çıkardığı olumsuzlukları ise Zorunlu Deprem Sigortası bertaraf ediyor.

22.02.2020Sigorta
80 bin TL ödüllü yarışma için son çağrı

80 bin TL ödüllü yarışma için son çağrı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması için inşaat mühendisliği ve mimarlık öğrencilerine çağrıda bulundu. Bu yıl altıncısı düzenlenecek olan yarışmada toplam 80 bin TL ödül dağıtılacak.

21.02.2020Sigorta
Deprem hasarları ödenmeye başladı

Deprem hasarları ödenmeye başladı

Elazığ ve Malatya’ya giden sigortacılar, açıklamalarda bulunarak hasarların ödenmeye başlandığını söyledi. Deprem sonrası DASK’a 15 bin konuttan hasar ihbarı gelirken, 350 konut için 2 milyon lira ödeme yapıldı. DASK dışında da sigorta şirketlerine bölgeden 355 konut ve 377 işyeri için ihbar geldi, 150 bin liraya yakın ödeme yapıldı. Şirketler, 10 milyon liranın üzerinde tazminat ayırdı.

10.02.2020Ekonomi
Türkiyede 9,6 milyon konut DASK güvencesi altında

Türkiye'de 9,6 milyon konut DASK güvencesi altında

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Mete Güler, Türkiye'de DASK kapsamına giren yaklaşık 17 milyon konut olduğunu bildirerek, "Bunun şu anda 9,6 milyonu sigortalı. Genel sigortalılık oranımız yüzde 54'lerde. Geldiğimiz aşamaya bakacak olursak bu iyi bir oran." dedi.

8.02.2020Ekonomi
DASK deprem bölgesinde ödemelere başladı

DASK deprem bölgesinde ödemelere başladı

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Mete Güler “Depremin hemen ardından eksperlerimizle sahaya indik ve ödemelere başladık” açıklamasında bulundu.

7.02.2020Ekonomi
Elazığda konutların yüzde 35i DASKlı

Elazığ'da konutların yüzde 35'i DASK'lı

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Mete Güler " İstanbul’daki poliçe adedi 2,5 milyona ulaştı. Bu iyi bir oran ve daha da artmasını arzu ediyoruz" dedi.

29.01.2020Ekonomi
DASK: En kısa sürede hasar tespitine başlayacağız

DASK: En kısa sürede hasar tespitine başlayacağız

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), "Çağrı merkezimiz ve internet sitemiz üzerinden hasar ihbarları alıyor; deprem bölgesindeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Şu ana kadar 750’ye yakın ihbar aldık. Bölgede kurtarma çalışmaları sürerken biz de eksperlerimizle birlikte hasar tespitine en kısa sürede başlamak için gerekli organizasyonu yürütüyoruz." duyurusunda bulundu.

25.01.2020Ekonomi
Son depremlerle birlikte DASK başvuruları 6 kat arttı

Son depremlerle birlikte DASK başvuruları 6 kat arttı

26 Eylül 2019 tarihinde Silivri açıklarında meydana gelen 5.8’lik deprem sonrası online deprem sigortası başvuruları 6 kat arttı. DASK adedi ve toplam prim tutarı Eylül, Ekim ve Kasım’da art arda rekorlar kırarak aylık bazda son üç yılın en yüksek poliçe adedine ulaştı.

5.12.2019Ekonomi
Deprem sigortalı konut sayısı 20 kat arttı

Deprem sigortalı konut sayısı 20 kat arttı

Türkiye'de deprem sigortalı konut sayısı, 20 yılda yaklaşık 20 kat artarak 500 binden 9,5 milyona ulaştı.

13.11.2019Ekonomi
Deprem uzmanları İstanbulda buluştu

Deprem uzmanları İstanbul'da buluştu

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Mete Güler "Deprem riski ve yönetimi son derece geniş kapsamlı bir konu. Depremin yol açtığı riskler; nüfus artışı, şehirleşme, sanayileşmeyle birlikte sürekli yeni boyutlar kazanırken, deprem riski yönetiminin de değişen bu koşullara uyum sağlayacak şekilde sürekli geliştirilmesi gerekiyor. DASK olarak biz de misyonumuz doğrultusunda bu konuyu önemsiyoruz" dedi.

12.11.2019Ekonomi
Depremin ardından DASKtan 1,4 milyon TLlik ödeme

Depremin ardından DASK'tan 1,4 milyon TL'lik ödeme

Marmara Denizi'nin Silivri açıklarında 26 Eylül'de meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından başta İstanbul olmak üzere Tekirdağ, Kocaeli, Bursa ve Balıkesir'den 10 bini aşkın Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi için hasar ihbarı yapıldı.

27.10.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Konutuna yıkım kararı çıkan DASK’a koşuyor

İzmir depreminde konutu az ve orta hasar görenlere DASK ödeme yaptı. Ancak kimi binalar riskli statüye alındı ve güçlendirme yapılmadan konutlara girilmesine izin verilmedi. Şimdilerde depremzedeler, yeniden DASK’a başvurup, zararlarını karşılanmasını istiyor. Peki, bu durumda DASK ödeme yapacak mı?

26.04.2021

Zorunlu deprem sigortasında doğru bilinen yanlışlar

Hemen hemen her gün irili ufaklı depremler olunca zorunlu deprem sigortasına talep de arttı. Özellikle İzmir depremi sonrası sigortalanma oranı yükseldi.

22.02.2021

İzmir’de hasar ödemeleri başladı

Bugüne kadar sigorta şirketlerine çoğu konutlardan oluşan 4 bin 500’ün üzerinde hasar ihbarı geldi. Hasarlarının bir kısmı şimdiden ödendi. İzmir depreminin yarattığı maddi kaybın 3.5 milyar lira olacağı tahmin edilirken, sigortacılar bunun 1.8 milyar lirasını karşılayacak.

10.11.2020

İstanbul depremi için 25 milyar lira hazır

En korkulan senaryo, İstanbul’da olası bir deprem. Sigortacıların senaryosuna göre İstanbul depreminde sadece sigortalı konutlarda oluşacak hasar, 17 milyar liranın üzerinde. DASK ise tek bir depremde 25 milyar liralık hasar ödeme gücüne sahip.

17.08.2020

Kamu şirketleri ‘Türk Sigorta’ altında birleşiyor

Geçtiğimiz hafta iki önemli gelişme yaşandı; gözlerden kaçtı, üç satır haber olarak yer aldı. Oysa her ikisi de analiz yapılması gereken gelişmeler hem de vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Ayrı ayrı değineyim.

27.07.2020

16 bin işletme itirazında haklı mı?

Sayıları 16 bini bulan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) çatısı altındaki sigorta acenteleri, ‘işimiz elden gidiyor, haksız rekabet yaratılıyor’ diye isyanda.

18.05.2020

Zorunlu deprem sigortanızı kontrol edin, hasarınız ödenmeyebilir!

Türkiye genelinde 9.6 milyon konutun zorunlu deprem sigortası bulunuyor.

17.02.2020

182 bin konut depreme sigortasız yakalandı

Depremin meydana geldiği bölgede sigortalılık oranı çok düşük seviyelerde. Depremin etkili olduğu Elazığ’da zorunlu deprem sigortası yaptıran konutların oranı sadece yüzde 35. Elazığ’da 80 binin üzerinde, Malatya’da da 102 bin 706 konut depreme sigortasız yakalandı.

27.01.2020