Çanakkale’de deprem sigortalı konut oranı yüzde 57

Güncelleme Tarihi:

Çanakkale’de deprem sigortalı konut oranı yüzde 57
Oluşturulma Tarihi: Şubat 09, 2017 10:24

Çanakkale’de üst üste yaşanan depremler, zorunlu deprem sigortasına yönelik bilinç düzeyini yeniden gündeme getirdi. Çanakkale’de DASK verilerine göre toplam sigortalılık oranı yüzde 57 seviyesinde bulunuyor. DASK’tan yapılan açıklamada zorunlu deprem sigortasının önemine dikkat çekilirken, nihai hedefin Türkiye’deki tüm konutların teminat altına alınması olduğu vurgulandı.

Haberin Devamı

Merkez üssü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi olan 5,3 ve 5,2 büyüklüğünde iki depremin ve ardından devam eden sarsıntıların yaşanması bölge halkında tedirginliğe neden oldu. Meydana gelen depremler Türkiye’deki zorunlu deprem sigortasına yönelik bilinç düzeyini yeniden gündeme taşıdı.

HER 10 EVDEN DÖRDÜ SİGORTALI

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Çanakkale’de yaşanan depremlerin ardından bir açıklama yayınladı. Açıklamada bölge halkına geçmiş olsun dilekleri iletilirken, peşpeşe gelen depremlerin can kaybına neden olmamasının en büyük teselli olduğu vurgulandı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Türkiye gibi deprem kuşağında yer alan bölgelerde depremle mücadele konusu büyük önem taşıyor. Bu aşamada depreme dayanıklı binaların yanı sıra binanın deprem sigortasının bulunması da bir o kadar önemli.Türkiye özelinde baktığımızda zorunlu deprem sigortası bilinci giderek artarken hâlâ istenilen seviyelere gelinmiş değil. 17 Ağustos 1999 depremi öncesinde Türkiye’de yalnızca 500 bin civarında deprem teminatlı konut varken, bugün bu sayı 7,7 milyona yaklaşmış durumda. Her 10 evden sadece dördü sigortalı. Halihazırda zorunlu deprem sigortası poliçe adedini 10 milyona çıkarma hedefimiz bulunuyor. DASK olarak başlıca hedefimiz depreme hazırlıklı olma ve sigortalılık bilincini artırarak sistemimizdeki konutların tamamını zorunlu deprem sigortası güvencesi altına almak. DASK olarak kâr amacı gütmeyen ve faaliyetlerinin merkezine bilinçlendirmeyi almış bir kurumuz. Dolayısıyla toplumun farklı kesimlerine yönelik, çok çeşitli mecraları kullanarak, hem ulusal hem de yerel ölçekte pek çok bilinçlendirme ve tanıtım projesini hayata geçiriyoruz.”

Haberin Devamı

SİGORTALILIK ORANINDA MARMARA BÖLGESİ İLK SIRADA

DASK’ın paylaştığı verilere göre, yürürlükteki deprem sigortası poliçelerinin dağılımında sigortalı konut oranının en yüksek olduğu bölgenin Marmara Bölgesi olduğu (yüzde 53) görülüyor. Marmara Bölgesi’ni, yüzde 43 ile İç Anadolu, yüzde 41’le Ege, yüzde 36 ile Akdeniz, yüzde 35’le Karadeniz, yüzde 33’le Doğu Anadolu ve yüzde 31’le Güney Doğu Anadolu bölgeleri takip ediyor.

Haberin Devamı

HASARI AZALTMAK VE YAŞAM DÜZENİNE DÖNMEK İÇİN EN ETKİN YÖNTEM

6-7 Şubat’taki depremlerin merkez üssünün bulunduğu Çanakkale’de 72 binden fazla konutun (yüzde 57 sigortalılık oranı) deprem sigortası bulunuyor. Zorunlu deprem sigortası, deprem ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan sebep olabileceği maddi zararları, poliçede belirtilen teminatlar kapsamında karşılıyor. Tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa dahi konutları deprem karşısında teminat altına alan zorunlu deprem sigortası, depremin evlere verdiği maddi hasarları en aza indirmek ve konut sahiplerini yeniden normal yaşamlarına döndürebilmek için en önemli yöntem olarak kullanılıyor.

Haberin Devamı

DASK DÜNYAYA ÖRNEK OLDU

Zorunlu deprem sigortasını sunan DASK, poliçe adedi, reasürans programı büyüklüğü, sigorta yaygınlık oranı, fon büyüklüğü ve teknolojik altyapı gibi özellikleriyle doğal afet havuzları açısından diğer ülkeler nezdinde bir model olarak kabul ediliyor. Son yıllarda başta Pakistan, İran, Güney Kore, Kazakistan gibi ülkeler olmak üzere birçok ülke ve bölge DASK’ı araştırarak kendi bölgelerine uyarlama çalışmaları yürütüyor.

 

BAKMADAN GEÇME!