Hasar ihbarında süre kısıtlaması uygulanmıyor

Güncelleme Tarihi:

Hasar ihbarında süre kısıtlaması uygulanmıyor
Oluşturulma Tarihi: Şubat 14, 2023 07:00

DASK, yönetmelikte Genel Şartlar bölümünde yer alan 15 günlük zaman sınırlamasına ilişkin maddenin depremler için geçerli olamayacağını ve sigortalı lehine değerlendirileceğini açıkladı. DASK, “Risk öngörülemez” dedi.

Haberin Devamı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), deprem bölgesindeki hasar ihbarlarında süre kısıtlamasına ilişkin açıklama yaptı. DASK’tan yapılan açıklamada “Evleri depremde hasar gören Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi sahiplerinin DASK’a hasar bildirimi yapması ile ilgili bir zaman sınırlaması bugüne kadar hiç uygulanmamış ve uygulanmayacaktır” denildi. İlgili poliçelerin “Genel Şartlar” bölümünde “Rizikonun gerçekleştiğini öğrendiği tarihten itibaren en geç 15 işgünü içinde DASK ’a bildirme yükümlülüğü” gibi bir madde olduğu hatırlatılan açıklamada, şu detaya yer verildi: “Kurumumuz, sigortalıların deprem riskinden haberdar olma zamanını tam olarak tespit edemeyeceğinden ilgili maddeyi sigortalı lehine değerlendirmektedir. Dolayısıyla, sigortalılarımız herhangi bir sınırlama olmaksızın hasar bildiriminde bulunabilirler. Hatta kurumumuz, önceki depremlerde olduğu gibi bu depremde de yıkıldığı tespit edilmiş binalarda sigortalı ihbarını dahi beklemeksizin sigortalılarımıza hasar ödemelerini gerçekleştirmektedir.” 

Haberin Devamı

DASK, teminatların kapsamına ilişkin olarak da şu açıklamayı yaptı: “Teminat miktarı arttıkça prim miktarı da artmaktadır. Teminatların tüm konutları kapsayacak bir seviyeye çıkarılması reel prim artışına ek olarak reasürans maliyetlerini de ciddi oranda artıracağı için vatandaşların tamamının yüksek prim ödemesini zorunlu kılacaktır. Zorunlu Deprem Sigortası, primlerin ödenebilir bir seviyede tutulmasını amaçlar. Daha fazla teminat almak isteyen vatandaşlarımız kendi istekleriyle, sigorta şirketlerinden herhangi bir sınırlama olmaksızın DASK’ın üzerine ihtiyari sigorta yaptırabilir.”

153 BİNİ AŞKIN EV VE İŞYERİ AĞIR HASARLI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve aralarında Kayseri, Niğde ve Kilis’in de bulunduğu 13 ilde hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlık, dün itibarıyla yapılan hasar tespit çalışmalarında 236 bin 410 binada yer alan 1 milyon 279 bin 576 bağımsız birimde inceleme yaptı. Yürütülen çalışmalar kapsamında 33 bin 143 binada yer alan 153 bin 506 bağımsız birimin acil yıkılması gereken, ağır hasarlı ve yıkık olduğunun tespit edildiği bildirildi. 6 bin 849 binada bulunan 46 bin 640 bağımsız birimin orta hasarlı, 59 bin 995 binadaki 439 bin 647 bağımsız birimin az hasarlı, 108 bin 840 binada yer alan 535 bin 490 bağımsız birimin ise hasarsız olduğu tespit edildi.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!