DASK 29.5 milyarlık afet tazminatı ödedi

Güncelleme Tarihi:

DASK 29.5 milyarlık afet tazminatı ödedi
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 16, 2023 07:00

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Genel Müdürü Selva Eren, Malatya Ticaret ve Sanayi Odasında (MTSO) düzenlenen DASK’ın işleyişi ve hasar süreçlerinin ele alındığı programa katıldı.

Haberin Devamı

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle 19 ilde hasar ihbarı aldıklarını ve bu süre içinde ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını belirten Eren, şöyle konuştu:

YAKLAŞIK 600 BİN DOSYA

“Yaklaşık 600 bin dosya ve hasar ihbarından bahsediyoruz. Bu görülmüş bir şey değil. Olabildiğince hızlı aksiyon almaya çalıştık. Sadece bu işi eksperle çözemeyeceğimizi bildiğimiz için aslında parametrik bir ödeme yöntemiyle ilerleyerek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın raporlarını da baz alarak bir ödeme sistemiyle ilerledik. Bu da bize ciddi bir hız kazandırdı. Ama her şeyden daha önemlisi bu 600 bin dosyanın neredeyse 450 binine yakını, hatta daha fazlası az hasarlı. Az hasarlılarda bir rakam belirledik. Biz bu eksper talepleri olmadan daha hızlı hareket edip bu şekilde ödeme yapmak istediğimizde de elimizdeki eksper sayısı kısıtlıydı. Burada belirli aşamalarda ve belirli süreçlerde beklemeler oldu.”

Haberin Devamı

Malatya’dan yaklaşık 80 bin ihbar aldıklarını belirten Eren, “Bugüne kadar 66 bin dosyayı sonuçlandırdık. Malatya’da yaklaşık 6.8 milyar gibi bir ödeme yaptık. Tüm Türkiye genelinde de 578 bin dosya ve burada da devam eden 20 bin dosyamız var. Ödenen 29.5 milyar gibi bir paradan bahsediyoruz. Bu çok ciddi bir rakam. Tüm iyi niyetimizle sahada olmaya çalıştık” dedi.

BAKMADAN GEÇME!