DASK’ta seçenekli teminat dönemi: Sigortalılara iki farklı deprem sigortası sunulacak

Güncelleme Tarihi:

DASK’ta seçenekli teminat dönemi: Sigortalılara iki farklı deprem sigortası sunulacak
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 16, 2022 07:00

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, DASK’ın tarihinde ilk olarak zorunlu deprem sigortasında seçenekli teminatı hayata geçireceklerini belirterek, “Sunacağımız alternatif poliçe ile sigortalılar mevcut teminat seçeneğinin dışında daha yüksek teminat da alabilecekler” dedi.

Haberin Devamı

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) olarak sigortalılardan gelen talepleri değerlendirerek, seçenekli teminat kavramını hayata geçireceklerini açıkladı. Eren, sunacakları alternatif poliçe ile sigortalıların, mevcut teminatlarının zorunlu deprem sigortası yaptırmak için yeterli olacağını belirterek, isteyen sigortalıların teminat limitini isteğe bağlı olarak iki katına çıkarabileceklerini kaydetti. Eren, “DASK tarihinde bir ilk olarak seçenekli teminat kavramını hayata geçiriyoruz. Sigortalılara, metrekare birim fiyatı bin 507 TL olan mevcut teminat seçeneğinin dışında, konutları için 3 bin 17 lira metrekare birim fiyatı üzerinden teminat alma imkânı sağlayacağız” dedi.

DEPREMİ MODELLEYECEKLER

Selva Eren, depreme ek olarak, sel ve benzeri afetlerin de DASK’ın teminatları arasına girmesini sağlayacak bir model üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Türk Reasürans tarafından düzenlenen ve Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Zaman’ın da katıldığı ‘Katastrofik Modelleme Platformu-CATMOD’ tanıtım toplantısı 13 Mayıs tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı İstanbul Vergi Denetim Kurumu Hizmet Binasında gerçekleştirildi.

Haberin Devamı

Toplantıda konuşan Selva Eren, sigorta ve reasürans şirketlerinin deprem gibi afetler nedeniyle karşı karşıya kalacakları yükümlülüklerin modelleneceği katastrofik modelleme platformunun Türkiye’nin koşullarına uygun olarak özgün envanterler üzerinden geliştirildiğini ve 2023 yılında kullanıma alınacağını vurgulayarak, şunları söyledi: “CATMOD adını verdiğimiz bu platformun, ülkemiz uzmanlarının hazırladığı, ülkemize özel denklemler ve metodlar üzerinden en doğru sonuçları üretmesini hedefledik. Bugün itibarıyla deprem tehlikesi hesaplamalarımızda doğrulamalarımızı tamamladık.”

DASK’ta seçenekli teminat dönemi: Sigortalılara iki farklı deprem sigortası sunulacak

‘SİGORTACILIK ÖNEMLİ PAYA SAHİP’

TÜRK Reasürans tarafından düzenlenen Katastrofik Modelleme Platformu-CATMOD’un tanıtım toplantısında konuşan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Zaman, sigorta sektörünün güçlü potansiyeli ile finans sektörü içerisinde önemli paya sahip olduğunu belirterek, şu açıklamaları yaptı:

Haberin Devamı

“Sektör, halen yüzde 3’lük pay etrafından dolaşıyor. Bu sene, belki gelecek sene ortasında bunun yüzde 4’ler, hatta 4.5’lar seviyesine çıkmasını isteriz. Bu yolda atılması gereken adımlarda Bakanlığımız ne gerekirse yapmaya hazır. Yeni Ekonomi Programı kapsamında iki önemli hedefimiz var; ekonomik dengelenme ve sürdürülebilir büyüme hedefine katkı sağlama. Türk Reasürans, kurulduğu günden beri bu iki hedefe önemli katkılar sağlıyor. Bir taraftan sigorta şirketlerimize yurt içinde sunulan reasürans kapasitesini artırmaya çalışan şirketimiz, diğer taraftan da yurtdışına giden primlerin daha dengeli bir seviyeye gelmesine katkıda bulunuyor ve bunu da olabildiğince kendi para birimizle gerçekleştirmeye çalışıyor. Katılım finans kuruluşları bizim için önemli bir yer tutuyor. Henüz orada istediğimiz noktaya çok ulaşamadık. Onunla ilgili de bu ay ve gelecek ay içerisinde önemli çalışmalarımız olacak.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!