Bugün neler oldu?

Denetimli Serbestlik

Güncelleme Tarihi:

Denetimli Serbestlik haberleri sayfasında Denetimli Serbestlik hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2318 Denetimli Serbestlik haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Denetimli serbestlik yasası, kişinin ailesi bağlarını sürdürebilmesi ve dış dünyaya uyum sağlayabilmesi için çıkarılmış olan bir yasadır.

Denetimli Serbestlik Yönetmeliği Hakkında Bilgi

Denetimli serbestlik yasasına göre, hükümlü cezasını cezaevinde infaz ederken koşullu salıverilmesine belli bir süre kaldığı zaman tahliye edilerek sosyal hayat içinde denetim altında tutulması sağlanır. Denetimli serbestlik, pek çok nedenden kaynaklanabilir. Örneğin; uyuşturucu kullanımı nedeni ile verilen denetimli serbestlik, yargılanan kişi hakkında kesin hüküm verilmeden önce uygulanan bir tedbir kararıdır.

Denetimli Serbestlik Yasası

Denetimli serbestlik yasası, 5275 sayılı Ceza İnfaz Kanunu’nun 105/A maddesi ile getirilen düzenlemeleri ifade eder. Bu yasaya denetimli serbestlik yasası denmesinin en büyük nedeni ise, 5275 sayılı Ceza İnfaz Kanunu’na yapılan bir ilave ile pek çok kişinin ceza evinden tahliye olmasını sağlamış bir yasa olmasından kaynaklanır.

Denetimli Serbestlik Yasası ve Koşullu Salıverilme Şartları

Koşullu salıverilme (şartlı tahliye) cezasının, bir kısmı ceza evinde infaz edilen "iyi halli" hükümlünün, cezasının kalan kısmını belirli şartlara uyacak şekilde toplum içinde geçirilmesini sağlayan bir cezanın infazı kurumudur. Koşullu salıverilme süresi, denetimli sertbestlik tedbirinin kullanılacağı tarihin tespit edilmesi açısından oldukça önemlidir. 01.07.2016 tarihinden önce işlenmiş olan suçlarda koşullu salıverilme tarihine 2 yıl, 01.07.2016 tarihinden sonra işlenmiş olan suçlarda koşullu salıverilme tarihine 1 yıl kalan "iyi halli" hükümlü denetimli serbestlik yasasından yararlanabilir. 5275 Sayılı Ceza İnfaz Kanunu‘nun 107. maddesine göre koşullu salıverme şartları şöyledir:

Ağırlaştırılmış müebbet cezası alan "iyi halli" hükümlüler, 30 yıl fiilen ceza evinde kaldıktan sonra koşullu salıverme hükümlerinden yararlanabiliyor.

Müebbet hapis cezası alan "iyi halli" hükümlüler, 24 yıl fiilen ceza evinde kaldıktan sonra şartlı salıverme hükümlerinden yararlanabiliyor.

Siyasi suçlar ve örgütlü suçlardan ceza almış olan "iyi halli" hükümlüler, hapis cezalarının 3/4’ünü iyi halli olarak cezaevinde geçirdikten sonra koşullu salıverme hükümlerinden yararlanabiliyor.

Diğer bütün süreli hapis cezalarına çarptırılanlar ise, kendisine hükmedilen hapis cezasının 2/3’ünün "iyi halli" olarak ceza evinde geçiren hükümlü koşullu salıverme hükümlerinden yararlanarak tahliye edilir.

Denetimli Serbestlikten Kaç Kere Yararlanılabilir?

Denetimli Serbestlik yasasından bir hükümlü aynı infaz dönemi içinde sadece 1 defa yararlanabilir. Hükümlü daha önce yasadan belirli bir süre yararlandıktan sonra “denetim süresi içinde kesinleşen mahkumiyeti” nedeni ile denetimli serbestlik yasasından ikinci defa 1 yıllık bir erken koşullu salıverilme süresi talep edilemez. Denetimli serbestlik yasasından yararlanarak ceza evinden tahliye edilen hükümlülere elektronik kelepçe takılması da mümkündür. Bu sayede hükümlünün takibinin kolaylaştırılması amaçlanıyor.

Denetimli Serbestlik ve Suçta Tekerrür

Suçta tekerrür, kesinleşen ilk suçunu hükümlünün bir daha işlemesidir. Hükümlünün işlediği ikinci suça "tekerrür" denir. Hükümlünün aynı suçu üçüncü kes işlemesi durumunda ise "ikinci tekerrür" söz konusu olur. Denetimli serbestlik, 01.07.2016 tarihinden sonra işlenen suçlarda kural olarak 1 yıllık süre için de koşullu salıverme biçimidir. Denetimli serbestlikten yararlanabilmek için 01.01.2020 tarihinden itibaren, 6 ay açık ceza evinde kalma şartı yürürlüğe girdi. Mevcut düzenlemeye göre denetimli serbestlikten yararlanmak isteyen hükümlülerin 6 ay açık cezaevinde kalmaları ya da kalma hakkını elde etmeleri gerekir. Aksi halde, 2020 yılından itibaren hükümlülerin denetimli serbestlikten yararlanma şansı kalmıyor.

Denetimli Serbestlik haberleri

DAHA FAZLA #DENETİMLİ SERBESTLİK HABERLERİ

Denetimli Serbestlik’a ait tüm site haberleri

Af çıkacak mı, son durum ne son dakika 23 Şubat 2024 | 8. Yargı paketi ne zaman çıkacak, Meclisten geçti mi, maddeleri neler 8. Yargı paketi infaz düzenlemesi olacak mı İşte 8. Yargı paketinde son durum

Af çıkacak mı, son durum ne son dakika 23 Şubat 2024 | 8. Yargı paketi ne zaman çıkacak, Meclis'ten geçti mi, maddeleri neler? 8. Yargı paketi infaz düzenlemesi olacak mı? İşte 8. Yargı paketinde son durum

Af çıkacak mı 2024 son dakika gelişmeleri, yeni yargı paketi maddeleri ile takip ediliyor. 8. Yargı Paketi olarak bilinen 43 maddelik torba kanun teklifi TBMM'den geçti. 8. Yargı paketinin içeriği arasında emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında verilen 2 bin TL’lik ikramiyenin 3 bin TL’ye çıkarılması düzenlemesini de yer alıyor. 8. Yargı Paketi denetimli serbestlik son dakika infaz düzenlemesi, ceza indirimleri, af yasası 2024 gelişmeleri için gözler Meclis görüşmelerine çevrildi. 8. yargı paketi son dakika 2024 gelişmeleri yakından takip ediliyor. Yeni yargı paketi geçtiğimiz günlerde Meclis'e sunulmuştu. Mahkum ve mahkum yakınlarının gündeminde yer alan yeni yargı paketi maddelerinde infaz düzenlemesi olmasına yönelik beklentiler arttı. TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Cüneyt Yüksel, 8. Yargı Paketinin Komisyondaki görüşmeleri için tarih vermişti. Zengin, AK Parti İstanbul milletvekili Şengül Karslı ve Karabük milletvekili Cem Şahin ile birlikte AK Parti Grubu’nda açıklama yaptı. 2023 yılının son aylarında hazırlıklarına başlanan 8. Yargı paketi infaz düzenlemesi, yargı paketi 4 4 ceza indirimi, emekli ikramiyesi gibi konular içeriğinde yer alıyor. Peki, YENİ YARGI PAKETİ SON DAKİKA AF 2024 ÇIKACAK MI? || 8. Yargı paketi ne zaman yürürlüğe girecek, çıktı mı? 8. Yargı paketi Meclis'ten geçti... İşte yeni yargı paketinin içeriği

#8. Yargı Paketi
YENİ YARGI PAKETİ SON DAKİKA AF 2024 ÇIKACAK MI || 8. Yargı paketi  ne zaman yürürlüğe girecek, çıktı mı 8. Yargı paketi Meclisten geçti... İşte yeni yargı paketinin içeriği

YENİ YARGI PAKETİ SON DAKİKA AF 2024 ÇIKACAK MI? || 8. Yargı paketi ne zaman yürürlüğe girecek, çıktı mı? 8. Yargı paketi Meclis'ten geçti... İşte yeni yargı paketinin içeriği

Yeni Yargı paketi son dakika af 2024 gelişmeleri yakından takip ediliyor. 8. Yargı Paketi olarak bilinen 43 maddelik torba kanun teklifi TBMM'den geçti. 8. Yargı paketinin içeriği arasında emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında verilen 2 bin TL’lik ikramiyenin 3 bin TL’ye çıkarılması düzenlemesini de yer alıyor. 8. Yargı Paketi denetimli serbestlik son dakika infaz düzenlemesi, ceza indirimleri, af yasası 2024 gelişmeleri için gözler Meclis görüşmelerine çevrildi. 8. yargı paketi son dakika 2024 gelişmeleri yakından takip ediliyor. Yeni yargı paketi geçtiğimiz günlerde Meclis'e sunulmuştu. Mahkum ve mahkum yakınlarının gündeminde yer alan yeni yargı paketi maddelerinde infaz düzenlemesi olmasına yönelik beklentiler arttı. TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Cüneyt Yüksel, 8. Yargı Paketinin Komisyondaki görüşmeleri için tarih vermişti. Zengin, AK Parti İstanbul milletvekili Şengül Karslı ve Karabük milletvekili Cem Şahin ile birlikte AK Parti Grubu’nda açıklama yaptı. 2023 yılının son aylarında hazırlıklarına başlanan 8. Yargı paketi infaz düzenlemesi, yargı paketi 4 4 ceza indirimi, emekli ikramiyesi gibi konular içeriğinde yer alıyor. Peki, 8. Yargı paketi ne zaman çıkacak, Meclis'ten geçti mi, maddeleri neler? 8. Yargı paketi infaz düzenlemesi olacak mı? İşte 8. Yargı paketi son dakika gelişmeleri...

#8. Yargı Paketi