EKSTRA
MENÜ

Cemal Süreya

Cemal Süreya ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Cemal Süreya haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.101 Cemal Süreya haberi bulunmuştur.

Cemal Süreya

Cemal Süreya asıl adıyla Cemalettin Seber, 1931 yılında Erzincan’da dünyaya gelmiştir. Türk Edebiyatının en usta isimlerinden olan şairimizin babasının ismi Hüseyin annesinin ismi ise Gülbeyaz’dır. Çocukluğunun ilk yıllarını Erzincan’da geçirmiş ardından 1938 yılında yaşanan Dersim İsyanı sonrasında ailesi ile birlikte Bilecik’e sürgün edilmiştir. Bu sürgünle birlikte ailenin başka şehre gitmeleri de yasaklanmıştır.

Annesi erken yaşta ölen Cemal Süreya’nın eğitimini devam ettirebilmesi için İstanbul’a gönderilir. 1942 yılına kadar İstanbul’da eğitim gören Süreya 1942 yıllarında Bilecik’e geri getirilir. Bu yıllarında annesinin ölümünün ardından, babası Hüseyin Bey bir başka hanımla evlenir ancak Süreya bu durumdan hiç memnun değildir.

Ortaokul yılları sırasında ilk eşi olacak Seniha Nemli ile sınıf arkadaşı olur ve ona şiirler yazmaya başlar. Cemal Süreya’nın edebiyat merak salması ortaokul yıllarında başlamış aynı zamanda bu yıllarda Fransızca da öğrenmeye başlamıştır.

Ortaokulun ardından babasına haber vermeden parasız yatılı sınava girer ve başarı elde ederek Haydarpaşa Lisesi’ni kazanır. Lise yıllarında tamamen edebiyata yönelir, bu yıllarda 1.Yeni şiiri ile ilgilenmeye başlar.

Üniversite yıllarında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Maliye ve İktisat Bölümü’nde okumaya başlayan Süreya bu yıllarda Muzaffer Erdost, Sezai Karakoç, Nihat Kemal Eren ve Hasan Basri gibi tanınmış isimlerle yakın arkadaş olur.  

Edebiyata olan ilgisiyle 1953 yılında ilk şiiri Mülkiye Dergisi’nde yayımlanır. Bu yıllarda dergilerde karikatürleri de yayımlanan Cemal Süreya, kendisini tam olarak şiirleriyle edebiyat dünyasına duyurmuştur. Ortaokulda sınıf arkadaşı olan Seniha Nemli ile evlenen Cemal Süreya 1954 yılında okuldan da mezun olur ancak yaşamın da getirdiği zorluklarla evlilikleri sarsılmaya başlar. 1955 yılında kızı Ayçe doğar ve Cemal Süreya bu günlerde Müfettiş Yardımcısı olarak İstanbul’a atanır. Evlilikleri dünyaya gelen kızları için bir süre daha sürse de yaşanan sorunların önüne geçilemez ve evlilikleri tamamen biter.

Cemal Süreya Haberleri

‘Sizi vücutlarınızdan, kıyafetlerinizden, mesleklerinizden, cüzdanlarınızdan, aile tarihinizden, sevilmemiş yerlerinizden bağımsız olarak seviyorum’

‘Sizi vücutlarınızdan, kıyafetlerinizden, mesleklerinizden, cüzdanlarınızdan, aile tarihinizden, sevilmemiş yerlerinizden bağımsız olarak seviyorum!’

Cemal Süreya’nın o çok sevilen dizelerini bilirsiniz: ‘Hayat kısa / Kuşlar uçuyor’. Müzisyen Kalben geçen hafta Instagram’da dış görünüşünü eleştiren bir takipçisine, bu dizelere atıfla ‘Hayat kısa, memeler sarkıyor’ diye yanıt verdi. Bu ifade kısa zamanda bir ‘beden olumlama’ sloganına dönüştü. Kalben’le bu hareketi ve haftaya çıkacak yeni şarkısını konuştuk.

16.05.2021Hürriyet Pazar
‘Bunları birinin mutlaka söylemesi, yazması lazım’

‘Bunları birinin mutlaka söylemesi, yazması lazım’

Yaşar Kemal, onun ölümünden sonra “Türk edebiyatının en büyük eleştirmeniydi” demişti. Roman ondan sorulurdu. Eleştirmenliğin nankör bir iş olduğunu söyleyen Fethi Naci, Marksist eleştiri anlayışının edebiyatımızdaki en önemli ismiydi. Yayıncılık da yapan Fethi Naci’nin kurduğu Gerçek Yayınları’nda başlattığı ‘100 Soruda?’ dizisi önemli bir boşluğu doldurmuştu.

22.04.2021Kitap Sanat
İrem Derici: 6-7 sene önceki halime bir bardak su veresim gelmiyor

İrem Derici: 6-7 sene önceki halime bir bardak su veresim gelmiyor

Bayılıyorum İrem Derici gibi ünlülere. Menajerinin sözünden çıkmayan, etliye sütlüye karışmayanlardan değil. Kendisiyle ve hayatla derdi var. Bu dertleri de, onları izah etme biçimleri de onu komik, zeki, farklı ve aslında “hepimiz” yapıyor. Keşke herkesin kafasını böyle dağıtabileceği bir tanıdığı olsa telefon rehberinde. Ara bak, neler diyor...

19.04.2021Magazin
Deneme: Açık yazı

Deneme: Açık yazı

‘Sonra Hayat’, Onur Çalı’nın benzersiz öykücülüğünden de el almış bir denemeler toplamı. Salâh Birsel’den İlhan Durusel’e, George Orwell’dan Oktay Cevdet’e dek yazarlar, kitaplar üstüne, hem onlarla söyleşir hem hayata göz kırpar hem de okura armağanlar yollar gibi rahat, canım arkadaşım Enver Ercan’ın ‘eviçi Türkçesi’ dediği Türkçeyle yazılmış gibi tatlı mı tatlı denemeler.

16.04.2021Kitap Sanat
Sadri Alışıksız 26 sene

Sadri Alışık'sız 26 sene

Büyük usta Sadri Alışık, 26 sene önce, 18 Mart 1995’te aramızdan ayrıldı. Her sene usta sanatçı için mezarı başında ailesi, dostları ve sevenlerinin katılımıyla yapılan anma töreni bu sene pandemi nedeniyle sadece aile içinde sınırlı bir katılım ile gerçekleşecek.

17.03.2021Keyif
Kitap bana ulaşmadı

Kitap bana ulaşmadı

Dünyanın dört bir yanından sipariş ettiğimiz kitaplar kolayca elimize ulaşıyor artık. Yıllar önce Nermin Menemencioğlu ve Fahir İz’in hazırladığı ve Penguin yayınevi tarafından basılan ‘The Penguin Book of Turkish Verse’ antolojisini getirtmek istemiş ve muvaffak olamamıştım. O antolojide Melih Cevdet Anday maddesi benim imzamı taşıyordu.

4.03.2021Kitap Sanat
Solun evi nerede

Solun evi nerede?

‘Sol: Evin Reddi’nde Tuncay Birkan, doğanın sınırlarına vardığımız bu çağda, insan türünün varlığını sürdürmesi için büyüme değil küçülme öneriyor. Solun bir kimlik değil bir pratik olduğunu hatırlatıyor. Komünizmin artık bir ‘kır komünizmi’ni de içermesi gerektiğini vurguluyor.

12.02.2021Kitap Sanat
İyi şiirin gizini keşfeden şair

İyi şiirin gizini keşfeden şair

“Bir savaşçı gibi değil de bütün hesaplarını bitirmiş eski bir uygarlık gibi konuşmaktadır.” Cemal Süreya, şair Ergin Günçe’yi bu sözlerle tarif ederdi... Bir uçak kazasıyla genç yaşta aramızdan ayrılan Ergin Günçe, iyi şiirin gizini keşfetmiş bir isimdi.

11.02.2021Kitap Sanat
Şiir ve resim arasında kırk gün kırk gece

Şiir ve resim arasında kırk gün kırk gece

Ülkemizin yetkin sanat ve kültür tarihçilerinden Metin And’ın ‘Kırk Gün Kırk Gece’ adlı çalışması bizi renkler, imgeler, seslerle örülü, hem sanatları hem de çağları incelemek için pek elverişli bir alan olan Osmanlı şenliklerine götürüyor.

29.01.2021Kitap Sanat
‘Kirpi’ uğraşı

‘Kirpi’ uğraşı

M. Kayahan Özgül, şiir ve edebiyata dair kapsamlı kitaplarının yanı sıra 2018’den bu yana ‘Sekmeler’ini ‘Seke Seke Ben Geldim’ (Çolpan Kitap) diyerek yayımlıyor da, okuyamadığımız pek çok kitabı anarak ağzımıza bir parmak bal çalıyor!

29.01.2021Kitap Sanat
8. Sınıf Türkçe Metinle İlgili Sorular Sorma Ve Soruları Cevaplama konu anlatımı

8. Sınıf Türkçe Metinle İlgili Sorular Sorma Ve Soruları Cevaplama konu anlatımı

Türkçede yazın türleri manzum (şiir) ve mensur (düz yazı) olmak üzere ikiye ayrılır. Düz yazılarda yer alan paragraflara metin denir. Kısa yazılar genelde giriş - gelişme - sonuç bölümü olmak üzere üç paragraftan oluşur. Uzun yazılarda paragraf sayısı daha fazla olabilir. 8. sınıflar için Metinle İlgili Sorular Sorma ve Soruları Cevaplama konusunu örnek metinlerle anlattık.

11.01.20218. SINIF
Bütün kara parçalarında, Afrika dahil

'Bütün kara parçalarında, Afrika dahil'

"Üvercinka", "Göçebe" ve "Türkçe Bilenin İşi Rast Gider" adlı eserlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kitaba imza atan şair, yazar ve çevirmen Cemal Süreya, ölümünün 31. yılında anılıyor.

9.01.2021Keyif
6. Sınıf Türkçe Örneklendirme Cümleleri konu anlatımı

6. Sınıf Türkçe Örneklendirme Cümleleri konu anlatımı

Örneklendirme cümleleri daha çok deneme, makale, fıkra ve söyleşi gibi düşünce yazılarında kullanılır. Yazar konuyla ilgili bir birçok örnek vererek metnin daha iyi anlaşılmasını sağlar. Metnin içinde başka yazarlardan ve düşünürlerden yapılan alıntılara da yer verilir. 6. sınıflar için ''Örneklendirme Cümleleri'' konusunu anlattık.

31.12.20206. SINIF
Yazar-yayıncılar ve Fethi Naci

Yazar-yayıncılar ve Fethi Naci

Fethi Naci siyasal inancı yüzünden işsiz kalınca aldığı tazminatla yayıncılığa başlamaya karar veriyor. Fethi Naci ile İbrahim Kalpakçıoğlu’nun aynı kişi olduğu anlaşılınca geliyor bunlar başına... Dostlarıyla konuşuyor, Cemal Süreya’nın önerdiği adı benimsiyor: ‘100 Soruda’...

3.12.2020Kitap Sanat
Yavru köpek ve kedinin dostluğu

Yavru köpek ve kedinin dostluğu

Tunceli’de yavru köpek ve kedinin dostluğu dikkat çekti.

26.11.2020Güncel
Garip akımının yıldız şairi: Orhan Veli Kanık

Garip akımının yıldız şairi: Orhan Veli Kanık

Şair, yazar ve çevirmen Orhan Veli Kanık, vefatının 70. yılında anılıyor.

13.11.2020Keyif
Şiirin müziği

Şiirin müziği

‘İncirin İçindeki Arı’ adlı kitabıyla şiir dalında Yunus Nadi Ödülü’ne değer görülen müzisyen-şair Mehtap Meral’in şiirleri göndermelerle yüklü. Sözcükleri bir enstrüman olarak kullanan şairin şiirinde müziği buluyoruz. Adı geçen türkülerde kendini arayan, kendini soran, yargılayan, bağışlayan kişinin sanki bütün partisyonlarda sesini duyuyoruz.

13.11.2020Kitap Sanat
Hepimizin kanını kurtarmak için

Hepimizin kanını kurtarmak için

Sanatçı Aylin Tekiner, “Babaların Elbisesi Hep Gri Mi Olur?” sergisinde, 1980 döneminde kaybettiği babasının hikâyesini anlatarak kişisel acısıyla yüzleşirken toplumsal travmaları da görünür kılıyor.

6.11.2020Kitap Sanat
Haydar Ergülen: Şiirle düşünmeye çabalıyorum

Haydar Ergülen: Şiirle düşünmeye çabalıyorum

Haydar Ergülen, iki kitapla okurlarının karşısına çıkıyor: Denemelerini bir araya getirdiği ‘Çerçöp’ ve kelimelere kendi dünyasından anlamlar verdiği ‘Nişanlılar İçin Şarkılı Alfabe’. Ergülen, her iki kitabında da iç dünyasını açıyor. Bir şairin her ne üzerine yazarsa yazsın, şiirden uzaklaşamayacağını hatırlatıyor herkese. Kendisi de öyle diyor zaten: “Yazdığım her şeyi şiirle düşünmeye çabalıyorum.”

6.11.2020Kitap Sanat
En iyi şiirler listesi - Sevgilinize okuyabileceğiniz en iyi 10 şiir

En iyi şiirler listesi - Sevgilinize okuyabileceğiniz en iyi 10 şiir

Sevgi oldukça güçlü bir duygudur. Sevgi ile yapılan her şey güzelleşir, sevgi ile her şey daha iyiye gider. Sevgi duygusunun ifade edilebileceği birçok yol vardır. Bu yollardan biri ise şiirdir. En iyi şiirler hangileridir? Sevgiliye okuyabilecek en güzel şiirler nelerdir? İşte Sevgiliye okunabilecek olan en iyi 10 şiir.

28.09.2020Yaşam
Yazarların kendi seçtikleri...

Yazarların kendi seçtikleri...

Edebiyatçılar hakkında hazırlanan ‘eserlerinden seçmeler’ türü kitapları, yazarların sağlığında çıkarmak, onların da bu kitabı görmesini sağlamak gerektiği kanaatindeyim.

24.09.2020Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Nerede buluşacaksınız?

Bu başlığı görenlerin şaşırdığını biliyorum, evden dışarı çıkılmayan bir dönemde ne kadar abes bir soru diyenler de çıkacaktır.

13.05.2021

Son YouTube videoları kadar renkli değil ama daha önemli

İki milyon kişinin YouTube’da yayınlanan üç video yayınını hayretler içinde izlediği gün, bir başka insan o videolar kadar renkli olmayan, ama onlardan çok daha önemli bir şeyi söyledi.

11.05.2021

6-7 sene önceki halime bir bardak su veresim gelmiyor

Bayılıyorum İrem Derici gibi ünlülere. Menajerinin sözünden çıkmayan, etliye sütlüye karışmayanlardan değil. Kendisiyle ve hayatla derdi var. Bu dertleri de, onları izah etme biçimleri de onu komik, zeki, farklı ve aslında “hepimiz” yapıyor. Keşke herkesin kafasını böyle dağıtabileceği bir tanıdığı olsa telefon rehberinde. Ara bak, neler diyor...

19.04.2021

Yuhh yahu yuh artık ne diyeyim ben bu kafaya

Önceki gün benim açımdan iki sevindirici gelişme vardı...

16.04.2021

Mavi yolculuk rehberi

Yazılması 3 yıl sürdü. Gökova’dan Kekova’ya körfezler, kıyılar, adalar binlerce mil seyir yapıldı...

4.04.2021

Edebiyatın mutfağı ‘şiir’

Neden şiirlerimi çalıp sevgiline kendi şiirlerinmiş gibi okudun postacı? Üstad, şiir yazanın değil ihtiyacı olanındır. Benim o şiirlere ihtiyacım vardı. (Pablo Neruda)

18.03.2021

Bahar ve kadın

“Şık olmalı kadın dediğin! Gelişi, gülüşü, bakışı, duruşu, hatta, gidişi bile!” (Cemal Süreya)

11.03.2021

‘Yüzyılın 100 Şairi’ soruşturması üzerine

Semih GÜMÜŞ, ‘Şiirin Hayatımızdaki Yeri’ yazısında NOTOS’un 15. Büyük Soruşturması üzerine bir sunuş yazmış:

11.03.2021

Bir Osmanlı-Cumhuriyet entelektüeli

A. Emel Kefeli’nin hazırladığı Halide Edib Adıvar kitabı, yazarların, eleştirmenlerin, akademisyenlerin yazılarından oluşuyor. Önsöz, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un.

20.02.2021

‘Her Yerde Kar Var’

Televizyondaki haberlerden öğrendiğime göre 1980’lerin müziği bu kapalı günlerde bizi stresten uzaklaştırıyormuş.

19.02.2021

CHP oylarımı bölmezse gelecek seçim iktidarım

Cumartesi akşamı Muharrem İnce aradı. Yalova’da oğlu ile birlikteymiş.

16.02.2021

Aşk renklidir, hayata renk verir

Türk Dil Kurumu’nun, “Aşırı sevgi ve bağlılık duygusu, sevi, sevda” olarak tanımladığı aşk, filozoflardan edebiyatçılara, müzisyenlerden ressamlara ve heykeltıraşlara kadar çok sayıda farklı disiplinden profesyonelin odağında olmuştur.

15.02.2021

Vapur sefası yaptınız mı?

Vapura binmemiş bir İstanbullunun olduğunu sanmıyorum.

9.02.2021

Demirel'in yıllar sonra 'yanlış oldu' dediği cümle

Bugünlerde samimi bir MHP’li dostumla karşılaşırsam ona bir cümleyi hatırlatacağım...

21.01.2021

Kafamda deli sorular

Sıla ve Hazer Amani, ilişkilerine çok konuşulan bir başlangıç yapmıştı. Sonrası hızlıca bir evlilik oldu zaten. Öyle çok göz önünde yaşamadılar ilişkilerini.

21.01.2021

Türk edebiyatının en ‘fit’ yazarları

İstanbul Müzayede, 2004 yılından bu yana özelikle belge doküman ve kitap üzerine müzayedeler düzenliyor.

13.01.2021

‘Sen’ denilmez ‘siz’ denilecek

Bu “sen/siz” meselesine kafayı fena halde takmış bulunmaktayım.

29.12.2020

Yılbaşı kutlamaları... Evde yasak, otelde serbest

Evlerde kalabalıklar halinde yılbaşı kutlaması yapılmasını istemiyor yetkililerimiz.

21.12.2020

Şiirin kendine ait olmadığına inandıramadı

Twitter’da kendi imzasıyla paylaşılan bir şiire “Benim böyle bir sözüm yok” diye not düşen ünlü şair Ataol Behramoğlu’na başka bir kullanıcı ilginç bir cevap yazdı: “Hayır var, araştırmanızı öneririm.” Yaşayan bir şair bile sosyal medyada paylaşılan bir şiirin kendine ait olmadığına insanları ikna edemiyorsa, varın diğerlerini düşünün.

23.10.2020

Hayat kısa kentli yürüyor

Bazen sosyal medyada yer alan birkaç cümle, kentlinin gözündeki ve gönlündeki Ankara’yı olabilecek en iyi şekilde anlatıyor.

13.10.2020

‘Bugün posta günü canım sıkılır’

Dali’nin, Frida’nın, Picasso’nun ailelerine, sevgililerine, dostlarına yazdıkları satırlar, onların eserlerini, fikirlerini ve ruh hallerini daha iyi anlamamızı sağlıyor.

10.10.2020

Bursa’nın başı moderniteyle belada

Halil Ziya Doğruöz, Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nın bu yılki kazananı. Bursalı genç bir yazar. Yarışmaya son anda katılmaya karar verip, derece ihtimalini aklından bile geçirmezken, “Geçmiş zaman aynasında Bursa” temasında yazdığı hikâyesi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

2.10.2020

Sesin arkasındaki Zeki Müren

Zeki Müren’i önce sahnede, sonra da Antalya’da Derya Motel’de tanıdım.

27.09.2020

Her oyuna yeni iskambil destesi kahvehaneleri üç günde iflasa sürükler

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’yi yönetenlerin salgınla mücadele edemediklerini söyledi.

24.09.2020