EKSTRA
MENÜ

C Vitamini Eksikliği

C Vitamini Eksikliği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika C Vitamini Eksikliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 49 C Vitamini Eksikliği haberi bulunmuştur.

C Vitamini Eksikliği Haberleri

C vitamini eksikliği belirtileri nelerdir İşte C vitamini bulunan besinler

C vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? İşte C vitamini bulunan besinler

Sürekli değişen hava koşulları ve sağlıksız beslenme haliyle vücudumuzun direncini düşürerek yıl boyunca daha fazla hastalıkla mücadele etmemize neden oluyor. C vitaminin de sağlığımızda büyük bir etkisinin olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, ortaya bu vitamini içeren besin kaynaklarına yönelmemiz gerektiği sonucu çıkıyor. Peki vücudumuzda C vitamini eksikliği olduğunu nasıl anlarız? C vitamini ile ilgili tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

23.03.2021Sağlık
Kolajen Nedir Kolajen Takviyesi Nasıl Seçilir

Kolajen Nedir? Kolajen Takviyesi Nasıl Seçilir?

Yaş ilerlemesiyle azalan kolajenin cilt sağlığının yanı sıra kemikleri de koruduğunu belirten Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Balevi; kolajenin farklı tipleri bulunduğuna işaret etti, kolajen seçerken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı...

30.10.2020Kişisel Bakım
Kolajeni amacınıza göre seçin, kullanın

Kolajeni amacınıza göre seçin, kullanın

Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Balevi, “Farklı kolajen tiplerinin de farklı dokularda farklı yoğunlukta oldukları biliniyor. Örneğin cildin yüzde 70’ini kolajen tip 1 ve 3 oluşturuyor. Bu durumda eğer kolajeni cildinize destek için kullanacaksanız tip 1 ve 3 kolajen karışımlarını özellikle de tip 1 kolajen tercih etmeniz lazım” dedi.

27.10.2020Sağlık
Hastalık savar: C vitamini

Hastalık savar: C vitamini

Sürekli değişen havalar ve beraberinde gelen sağlıksız beslenme birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor.

30.10.2019Saglik
C vitamini eksikliği nelere sebep olur C vitamini hangi besinlerde vardır

C vitamini eksikliği nelere sebep olur? C vitamini hangi besinlerde vardır?

Vitamin C; hava ile temasla kolay okside olur, suda erir, ekşi tattadır, ışıkla temasta rengi koyulaşır, ısıya dayanıksız bir vitamindir. İnsanlar, bazı meyve yarasaları, hint domuzu ve insan benzeri primatlar C vitamini üretemediklerinden bunu besinlerden almak zorundadırlar. Peki, c vitamini eksikliği nelere sebep olur? C vitamini hangi besinlerde vardır?

15.04.2019Sağlık
Göz altı morlukları nasıl geçer Göz altı morlukları neden olur

Göz altı morlukları nasıl geçer? Göz altı morlukları neden olur?

Göz çevresinde oluşan mor renk değişikliği sağlık problemlerinin göstergesi olabilir. Kansızlık, vitamini eksikliği, sinüzit, ilaç kullanımı, metabolik hastalıklar gibi durumlar göz altı morluğuna neden olabilirken, bu sorunun nasıl geçeceği vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Peki, göz altı morlukları nasıl geçer? Göz altı morlukları neden olur?

5.04.2019Sağlık
C Vitamini Deposu 10 Müthiş Besin

C Vitamini Deposu 10 Müthiş Besin

Kışın en çok ihtiyaç duyduğumuz vitaminlerden biri C vitaminidir. Günlük C vitamini ihtiyacı çocuklarda 40-60 miligram arasında, yetişkinlerde 75-90 miligram arasında, hamilelerde ve sigara içenlerde ise 120 miligram civarındadır. C vitamini denilince akla ilk gelen besin portakal olsa da pek çok alternatifi mevcut. C vitamini deposu olan 10 besini okuyunca çok şaşıracaksınız.

C vitamini eksikliği erken doğuma neden olabilir

C vitamini eksikliği erken doğuma neden olabilir!

Kış hamilelerinin mutlaka tüketmesi gereken besinler…

Bonsai Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Bonsai Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Bonsai Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Bonsai Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Bitkilerin dekoratif amaçlı kullanılması bu alanda profesyonelliği getirmiştir. Peyzaj anlamında yapılanlar bunlara en güzel örnekleri oluşturmaktadır. Bonsai yetiştiriciliği de bu anlamda insanların merakını cezbeden bir dekorasyon bitkisi olarak ortaya çıkmaktadır. İşte bonsai hakkında bilmek istediğiniz bütün detayları derledik.

24.03.2021Bitki Bakımı
Uzmanı uyardı; Vitamin ve mineral değerlerine dikkat

Uzmanı uyardı; Vitamin ve mineral değerlerine dikkat!

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mitat Bahçeci, fazla kilolarından kurtulmak için cerrahi yöntemlere başvuran hastalara uyarılarda bulundu. Bahçeci, “Ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrasında da belli periyotlarla kanda vitamin ve mineral değerlerinin ölçülmesinin hayati önem taşıyor. Hem ameliyatın risk yaratmaması hem de ameliyat sonrası hastanın yaşam kalitesinin iyi olması için bu kapsamlı değerlendirilmelerin yapılması şart” dedi.

19.02.2021Sağlık
Son dakika haberleri... Koronavirüse karşı vitamin haplarına talep arttı ancak uzmanlar uyarıyor: Fazla tüketmeyin

Son dakika haberleri... Koronavirüse karşı vitamin haplarına talep arttı ancak uzmanlar uyarıyor: Fazla tüketmeyin!

Vatandaşlar koronavirüse yakalanmamak için bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla vitamin haplarına yöneldi. Ancak uzmanlar vitamin haplarının fazlasına karşı uyarıyor. Fitoterapi ve Akupunktur Uzmanı Serhat Koran'dan çarpıcı sözler geldi. A, D, K ve E vitaminlerinin vücutta biriktiğine dikkat çeken Koran, C vitamini konusunda da ''Fazla tüketimi toksik etkilere neden olabilir, ishal yapabilir, baş ağrısı, baş dönmesi gibi yan etkilere neden olabiliyor. Bu yüzden C vitamini çok fazla tüketmemekte fayda var'' dedi.

26.12.2020Gündem
Kabızlık Neden Olur Kabızlığa İyi Gelen Öneriler

Kabızlık Neden Olur? Kabızlığa İyi Gelen Öneriler

Salgın sürecinde eve kapanarak yüksek miktarda karbonhidratlı yiyecekler tüketmek bağırsak sorunlarını da beraberinde getirdi. Mide ve bağırsaklarda bulunan serotonin, bağırsak hareketlerinin ve işlevlerinin düzenlenmesine katkıda bulunduğunu belirten uzmanlar, “Serotonin eksikliğinde kişi kabızlık, şişkinlik gibi birtakım sağlık sorunları ile karşılaşabilir” uyarısında bulunuyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkçü, kabızlık sorunuyla ilgili bilgiler verdi.

28.05.2020İyi Yaşam
Bebeklerde topuk kanı testi hakkında bilinmesi gerekenler

Bebeklerde topuk kanı testi hakkında bilinmesi gerekenler

Bebeklerde topuk kanı nasıl alınır? Bebeklerde alınan topuk kanıyla hangi testler yapılır? Bebeklerde topuk kanı testi hakkında bilinmesi gerekenleri uzmanlardan öğrendik.

Bu Besinleri Tüketin, Kışı Hastalıksız Geçirin

Bu Besinleri Tüketin, Kışı Hastalıksız Geçirin!

Bağışıklık sistemi ya da vücudun savunma mekanizması her mevsim güçlü olmak zorunda. Özellikle de bakteriler ve virüslerle sık sık karşılaştığımız sonbahar ve kış aylarında… Diyetisyen Emre Uzun sizler için analattı...

Folik asit nedir Vücudun folik asit kazanımı ne kadar olmalıdır

Folik asit nedir? Vücudun folik asit kazanımı ne kadar olmalıdır?

Folik asit B grubundan olan oldukça güçlü bir vitamin olarak biliniyor. Mitchell ve arkadaşları bu vitamini, 1941 yılında ıspanak yapraklarında keşfetmişlerdir. Peki, folik asit nedir? Folik asitin özellikleri nelerdir?

27.02.2018Gündem
Modern yaşam diyabeti tetikledi

Modern yaşam diyabeti tetikledi

Alınan tüm önlemlere ve gelişen tedavilere rağmen diyabet giderek büyüyen bir halk sağlığı sorunu. Tüm diyabet hastalarının yüzde 90 kadarı Tip 2 diyabetli. Tip 2 diyabetse önlenebilir bir hastalık. Halen diyabet hastası olduğundan habersiz 193 milyon kişi olduğu tahmin ediliyor. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Temel Yılmaz, diyabetin dünya ve Türkiye’deki durumunu şöyle anlattı.

28.05.2017Sağlık
Bilinçsiz tüketilen vitaminler hasta edebilir

Bilinçsiz tüketilen vitaminler hasta edebilir!

Hastalıklardan korunmak için aldığınız vitaminler sizi hasta edebilir...

21.10.2015Sağlık
Brokolinin Faydaları

Brokolinin Faydaları

Brokoli belki en popüler sebzeler arasında yer almıyor ancak en faydalı sebzeler listesinde ilk 3 arasında bulunduğu aldığı kesin...

Özen göstermiyoruz

'Özen göstermiyoruz'

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB), “20 Mart Dünya Oral Sağlık Günü” nedeniyle düzenlediği toplantıda uyardı: Diş hekimine gitmiyoruz, dişlere özen göstermiyoruz.

22.03.2014Kelebek
Kızamık salgını mı başladı

Kızamık salgını mı başladı?

İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. İlke Özahi İpek, kızamıktan korunmanın tek yolunun aşı olduğunu söyledi.

En popüler mineral: Krom

En popüler mineral: Krom

Son aylarda herkesin zayıflama mucizesi olarak gördüğü ve piyasada çok çeşitli markalar altında satılan krom nedir, ne faydası vardır...

Sağlıklı bebek için sağlıklı beslenmek gerek

Sağlıklı bebek için sağlıklı beslenmek gerek

Hamileliğiniz boyunca bilinçli beslenerek hem kendinizi, hem de bebeğinizin sağlığını korumuş olursunuz.

4.02.2009Diyet Rehberi
Zindelik için parola: Kahvaltı

Zindelik için parola: Kahvaltı

Yeterli uykuyu aldığınız halde kendinizi yataktan kazımak zorunda kalıyorsanız, yapmak zorunda olduğunuz şeyler için yeterli enerjiyi bulamıyorsanız, bir zindelik ilacına ihtiyacınız var demektir.

Mutfağınız eczaneniz olsun

Mutfağınız eczaneniz olsun

Sağlık deposu olarak adlandırılan meyve, sebze, süt ürünleri veya balığın hangi önemli maddeleri içerdiklerini biliyor musunuz?

Her çocuğa her gün D vitamini

Her çocuğa her gün D vitamini

T.C. Sağlık Bakanlığı, Danino desteği ile yürütülen "D Vitamini ile Gülümseyen Gelecek" kampanyası ile sağlık ocaklarında Vitamin D damlaları dağıtıyor ve bebeklerin D vitamini ihtiyacını karşılıyor.

16.03.2006Kelebek

Yazar Sonuçları

Enseler kalınlaştıkça hastalıklar artıyor

“Ensesi kalın biri” olmak zannedildiği gibi hayırlı bir iş değil. Boyun çevresi genişleyip, ense kalınlaştıkça hastalıklar sıraya giriyor.

16.01.2019

Kalbinize sahip çıkın!

Kalbiniz müthiş bir organ. O yumruk büyüklüğünde bir kas yumağı ama her gün 96 km’lik kan damarları yoluyla 7 bin 500 litre kanı bıkıp usanmadan bedeninize pompalıyor.

13.04.2018
Doğurganlık diyeti ve destek tedavileri

Doğurganlık diyeti ve destek tedavileri

Çocuk sahibi olmak insanın hayatında bir dönüm noktasıdır. O andan itibaren her şeyi yapabileceğinizi düşünürsünüz. Dünya durmuştur ve hayat o minik mucizenin etrafında dönmeye başlamıştır. Hikâyenin diğer yüzünde ise hamile kalma sürecinde çiftin sorunları bulunmaktadır.

29.12.2017

Osteoporozu yaygınlaştıran 10 mühim şey

Osteoporoz, kadınlar arasında giderek yaygınlaşıyor. Özellikle menopoz sonrası kadınların önemli bir bölümüne bu tanı konuyor. Osteoporozu güncel sağlık sorunlarından biri haline getiren nedenler aslında oldukça fazla. İlk 10’da ise şunlar var...

15.08.2017

Açlık şekeri mi tokluk şekeri mi?

Sağlığına özen gösteren herkesin bedenindeki “şeker-insülin dengesi” hakkında fikir sahibi olması lazım.

14.08.2017

Obezite ve iki büyük günah

Obezite salgını Türkiye’yi de kıskaç altına aldı. Uzmanlar salgının yaşam biçimimizdeki değişimlerle ilgili olduğunu belirtiyor, öncelikle de beslenme alışkanlıklarımız ve aktivite düzeylerimizdeki yanlışlara parmak basıyorlar.

27.12.2012

Veren el alan elden üstündür

Bana göre, “huzurlu bir hayatım olsun” diyor, huzuru ayrılmaz bir parçanız yapmayı düşünüyorsanız bir şeyi yaparken ille de karşılık beklemeyin. Almaktan çok vermeye odaklanın. Ve verdiğiniz bir şeyin mutlaka karşılık göreceğini düşünmeyin.

1.07.2012

Bu ilaçlara aman dikkat!

Türkiye’de 2000’li yıllara girerken 2-3 milyar doları geçmeyen yıllık ilaç harcaması, ilaç savurganlığı, yanlış ve bilinçsiz ilaç kullanımı ile 15 yılda beşe katlandı. Yanlış kullandığımız, gereksiz yere yuttuğumuz ya da çöpe attığımız yüzlerce kutu ilaç var. Bu yazıda özellikle üç ilaç grubuna dikkatinizi çekmeye çalışacağım...

8.04.2012

Bedeninizle barışın

Bir sabah aynanın karşısına geçtiğinizde gördüklerinizden memnun kalmazsanız sinirinizi bozmayın!

6.04.2009

Güzelleşmek riskli de olabiliyor

Bu yazıyı hazırlamamın nedeni bir hafta önce gördüğüm bir hastamın başına gelenler.

15.08.2007

Kolesterolü kontrol etmek yetmiyor

Kalp-damar hastalığı uzmanları sadece kolesterol kontrolünün yeterli olmadığını söylüyor ve "Kolesterolü kontrol altına almak, kalp krizlerini ve koroner arter hastalığının diğer problemlerini tümüyle ortadan kaldırmıyor.

24.07.2007

Osteoporoz riskinizi belirleyebilirsiniz

Osteoporoz riskinizi erkenden belirlerseniz, koruyucu ve tedavi edici yöntemleri uygulamakta daha erken davranabilirsiniz.

10.05.2007

Mineraller hayatınızı değiştirebilir

Mineraller vücudunuzdaki destek yapılarını oluşturan, enerji metabolizmanızdan kanınızın pıhtılaşmasına kadar pek çok yaşamsal işlevlerinizi yürüten çok önemli besin unsurlarıdır.

11.10.2003

Menopozun sessiz hırsızı Osteoporoz

Osteoporoz, ilerleyen yaşla birlikte sık rastlanan sağlık problemlerinden biridir. Yaşlandıkça, kemik yoğunluğunun ve sağlamlığının yavaş yavaş azalmasıyla ortaya çıkar. Kemik kütlesindeki kayıpla birlikte kemik kırıkları riskinin arttığı bir hastalıktır. Osteoporotik kemik, gevrek, gözenekli ve kırılgandır.

25.05.2003