MENÜ

Osman Müftüoğlu

Osman Müftüoğlu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Osman Müftüoğlu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.591 Osman Müftüoğlu haberi bulunmuştur.

Osman Müftüoğlu Haberleri

Koronavirüsü Hürriyet’ten izleyin

Koronavirüsü Hürriyet’ten izleyin!

Türkiye’nin koronavirüsle mücadele kapsamında eve kapandığı şu günlerde Hürriyet gazetesi çok özel dosyaları sizlere sunacak… İşte hepsi sadece Hürriyet’te olan birbirinden özel koronavirüs haberleri…

27.03.2020Gündem
Son dakika haberler: Doğru bilinen 10 yanlış Corona Virüsü tedbirlerinde bu maddelere dikkat

Son dakika haberler: Doğru bilinen 10 yanlış! Corona Virüsü tedbirlerinde bu maddelere dikkat!

Corona Virüsüne karşı alınması gereken önlemler şu sıralarda herkesin konuştuğu konu haline geldi. Bu konuyla ilgili Hürriyet yazarı Osman Müftüoğlu da dikkat çeken bir yazı kaleme aldı ve tedbirlerde doğru bilinen yanlışları derledi. İşte Corona Virüsü'nde doğru bilinen 10 yanlış!

12.03.2020Gündem
Son dakika haberler: Corona virüsünden nasıl korunulur Osman Müftüoğlundan çok önemli uyarılar

Son dakika haberler: Corona virüsünden nasıl korunulur? Osman Müftüoğlu'ndan çok önemli uyarılar

Elimizde ne yazık ki henüz koronavirüse karşı etkili bir ilaç yok. Yakın bir sürede de muhtemelen olmayacak. Bu nedenle korunma meselesi bir numaralı silahımız. Kişisel temizlik, beslenme, uyku ve diğer bildik yöntemler, bu salgından korunmada son derece etkili.

11.03.2020Gündem
Temastan kaçının

Temastan kaçının

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler giderek artıyor. Uzmanlar koronavirüsün yayılmasını önlemek için “Temastan kaçının” diyor.

10.03.2020Kampüs
Çin tuzu (MSG) nedir Çin tuzu zararları nelerdir

Çin tuzu (MSG) nedir? Çin tuzu zararları nelerdir?

Çin tuzu yarattığı insan vücudunda olumsuz etki dolayısıyla uzmanlar tarafından tehdit olarak görülen maddeler arasında tutuluyor. Asıl adı 'Mono Sodyum Glutamat' (MSG) olan Çin tuzu, tat verici gıda katkı maddesidir. Yemeklere lezzet veren Çin tuzu için sinir sistemini bozma ve vücutta iltihabi reaksiyona neden olabilme durumunun söz konusu olabileceği dolayısıyla dikkat edilmesi gerektiği söyleniyor. İşte, Çin tuzu hakkında Osman Müftüoğlu'nun açıklamaları

25.02.2020Sağlık
Son dakika haberi: Yasaklayın şu zehri MHP Meclis’e yasa teklifi verdi

Son dakika haberi: Yasaklayın şu zehri! MHP Meclis’e yasa teklifi verdi

Doyma hissini baskılayan, epilepsiden obeziteye kadar hastalıklara davetiye çıkaran ‘Çin tuzu’nun (MSG) yasaklanması için MHP, Meclis’e yasa teklifi verdi. Bir çeşit kimyasal ürün olan ve ‘Çin tuzu’ olarak bilinen bu maddenin sadece kapalı gıdalarda değil, balıktan patates kızartmasına kadar gıda maddelerinde tat verici olarak kullanıldığı ifade edildi.

25.02.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

Toplu taşımada koronavirüs matematiği

Hani şu günlerde “kent içi toplu taşıma” konusu konuşuluyor ya... Bi yandan “Otobüsler çok kalabalık” şikâyeti geliyor. Bi yandan da “Yüzde 50 kuralını geçmiyor” yanıtı veriliyor. Peki kim haklı kim haksız? Önce filmi başa saralım.

5.04.2020

Maske takmanın anayasası

Artık şu net ve kesin: Maske mutlaka takılacak! Peki maskeden maksimum yarar sağlamanın, minimum zarar görmenin kuralları ne?

5.04.2020

Maskesiz olmaz arkadaş

Bu saatten sonra inatlaşmanın, öyleydi şöyleydi deyip sözü uzatmanın anlamı kalmadı.

4.04.2020

Evcil hayvanlardan koronavirüs bulaşır mı?

Kedi ve köpeklerden insanlara koronavirüs bulaşır mı? İstanbul Veteriner Hekimler Yönetim Kurulu bu tartışmaya son noktayı koyuyor...

4.04.2020

Harita netleşti strateji de değişmeli

Sağlık Bakanlığımızca açıklanan ‘illere göre hasta dağılımı haritası’, özellikle nüfus yoğunluğunun fazla olduğu, üretim ve tüketimin maksimum yapıldığı, iç ve dış ulaşımın olağanüstü boyutlara vardığı şehirlerde durumun pek de iç açıcı olmadığını gösteriyor.

3.04.2020

Bir koronavirüs teşhisinin öyküsü

Zeynep C. (42), 13 Mart Cuma sabahı uyandığında ağzında bir tatsızlık hissetti.

2.04.2020

5 mühim öneri

Önemli ve olağan dışı bir dönemden geçiyoruz. Bu tatsız sürecin ne zaman neticeleneceği maalesef net ve açık kestirilemiyor. Süreyi kısaltmak için hepimizin dikkatle hareket etmesi şart. Süreç ilerledikçe yöneticilerimiz ve bizlere de düşen yeni görevler, ihtiyaçlar ortaya çıkıyor, çıkacak. Aklıma gelen önerileri ve ihtiyaçları aşağıda sıralamaya çalıştım. Sizden gelebilecek yeni önerileri de ilgililere iletmeye hazırım. İşte o öneriler...

2.04.2020

Hadi gel maaştan söz edelim Ayşenur Arslan

Halk TV ekranında her Allah’ın günü lafı muhakkak bana getiriyor Ayşenur Arslan.

2.04.2020

Umut her zaman var

Koronavirüs belası ile gelişen COVID-19 enfeksiyonu mücadelesinde ben çoğu bilim insanından farklı düşünüyorum. Geleceğin anlatıldığı kadar karanlık, korkulduğu kadar tehdit yüklü, belirtildiği kadar kaygı verici olmadığı fikrindeyim. Bunun da beş önemli nedeni var. İşte o nedenler...

1.04.2020

Bugünlerde Hürriyet

Toplumsal çatışma alanlarının kaşınmaması konusunda azami hassasiyet gösteriyor.

1.04.2020

Bağışıklık en mühim meselemiz

Neden virüsü alan herkes hasta olmuyor? Virüsü kapıp enfekte olanlardan niçin bazıları hastalığı neredeyse hiç belirti yaşamadan, örneğin sadece basit ağrılar/yorgunluklarla atlatırken, neden diğerlerinde şiddetli boğaz ağrısı, ateş, öksürük var? Daha da önemlisi nasıl oluyor da bazılarında sorun zatürreye hatta ölümcül solunum yetmezliğine dönüşebiliyor? Bu soruların çok az bir kısmı genetikle ilgili. Diğerleri neler mi? Buyurun...

31.03.2020

Korona için 10 emir

Hepimiz her şeyi öğrendik. Hepimiz yeterince bilgilendik. Ama tecrübeler ve gözlemlerim bana “Tekrarda fayda var Osman Hoca” diyor. İsterseniz gelin, “Sıkıldık artık hocam” filan demeyi bırakın ve şu on emri günde en az iki kez tekrar edin. İşte o mühim ayrıntılar, daha doğrusu emirler...

26.03.2020

Koronaya inat yaşasın hayat

Ortak bir yanlışımız, daha doğrusu “bilgi noksanlığımız” var: “Bağışıklık sistemimizi sadece besinlerle güçlendirebiliriz” şeklinde özetleyebileceğim bir yanlış bu.

23.03.2020

Yerin dibine batsın böyle Anadolu irfanı

Anadolu sokaklarında yapılan sokak röportajlarını izliyorum.

21.03.2020

Bu savaşı da biz kazanacağız

Topyekun bir savaş durumundayız. Düşman belli: Koronavirüs! Her savaş gibi bu da stres dozu yüksek bir süreç. Düşman sinsi. Ne zaman ne yapacağı belirsiz olsa da biz daha güçlüyüz. Kısacası... Yağma yok! Akıl ve bilim var... Panik yok! Tedbir var... Tevatür yok! Bilgi var... Dikkatsizlik yok! İlgi var... Vurdumduymazlık yok! Akıllı, hassas, özenli ve temiz olmak var...

19.03.2020

İzolasyon çok mühim

Salgını sınırlamanın ve kontrol altına almanın en etkili yolu “sosyal izolasyon” meselesine azami dikkat göstermek.

16.03.2020

Eczacıların maske isyanı

İstanbul’da hastaneler bölgesi olarak bilinen Fındıkzade’de eczanelerde maske bulmak mümkün değil. Eczacılar, “Ne olduğu belli olmayan maskeleri bize 3 TL’ye satmaya çalışıyorlar, almıyoruz” diyor. 30 kuruşluk maskeler medikallerde 4 TL’den satılıyor. Koruyucu olduğu iddia edilen maskelerin son fiyatı ise 60 TL.

13.03.2020

Panik yok tedbir çok

KORONAVİRÜS gecikerek de olsa hudutlarımızdan içeri girdi.

12.03.2020

Güvenli mesafe

Koronavirüs bulaşmasını önlemede hastalığa yakalandığını düşündüğünüz birinden en az kaç metre uzakta durmalısınız?

9.03.2020

Nasıl beslenelim

BESLENMENİN önemli bir sağlık belirleyicisi olduğu kesin.

5.03.2020

Zorlu zamanlarda acilen yapılması gereken 7 şey

BİR: İktidar ile muhalefet arasındaki gerilim hızla azalsın. İktidar bir adım atsın, muhalefet bir adım atsın. İktidar ile muhalefetin ayrıldığı noktalar değil, birleştiği noktalar öne çıkarılsın.

3.03.2020

Koronavirüs aşısı yakında elimizde olabilir

İSRAİL Bilim ve Teknoloji Bakanı Ofir Akunis’e göre İsrailli bilim insanları, koronavirüs aşısını geliştirmenin eşiğindeler.

2.03.2020

Koronada pandemi riski var mı

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyada 2 bin 700’den fazla ölüme neden olan yeni tip koronavirüse (Kovid-19) dair bilinmesi gereken ne varsa sizler için derledik.

27.02.2020

Protein mi Yağ mı Karbonhidrat mı

BEDENİMİZİN en çok ihtiyaç duyduğu besin hangisi?

24.02.2020

İnsülin direncini ilaçsız da kırabilirsiniz

‘İNSÜLİN direnci’ yeni yüzyılın en tehlikeli sağlık tehditlerinden biri. Belki de birincisi. Sebebi, kaslarımız ve karaciğerimizdeki insülin reseptörlerinin insüline küsmesi, ona yanıt vermemesi.

20.02.2020

‘Korona’ya sirke mi tuzlu su mu

KORONAVİRÜS tehdidi hepimizi korkutuyor.

17.02.2020

Avokado mu kuşburnu mu dut pekmezi mi

LİDERLERİN takviye için kullandıkları destekler (besinler, vitaminler) her zaman ilgi çeker. Bu kural bizde de değişmez. Halkımız bizde de liderinin performansını borçlu olduğu şey (ya da şeyleri) merak eder.

13.02.2020

Grip mi koronavirüs mü

KORONAVİRÜSE yakalanan ve hayatını kaybedenler çoğaldıkça korkularımız da artıyor.

10.02.2020

Psikolojinin konusu olmaya doğru gidiş

Gazeteci Bülent Aydemir, bir iddiada bulundu televizyonda.

7.02.2020

Kolesterol savaşları bitti mi

KOLESTEROL yüksekliğinin ilaçlarla dengelenebileceği haberini ilk defa 80’li yılların ortasında aldık.

6.02.2020

Günün ‘bağışıklık’ sırrı

Şu sıra hepimizin gündemi belli: Virüsler.

5.02.2020

Shakira mı JLo mu?

Super Bowl’un devre arasında sahneye çıkan Shakira kırmızı elbisesi, “She Wolf”, “Empire” şarkılarındaki performansı, Porto Rikolu Bad Bunny ile yaptığı düetlerle harikaydı.

4.02.2020

Zerdeçalın 5 faydası

GRİP-nezle karışımı bir kış enfeksiyonu ile “yorgan döşek yatağa düşen” Ahmet Hakan, bizim pek beğenip sık sık köşemize konuk ettiğimiz Uzak Doğulu harika baharat zerdeçala saydırmış da saydırmış.

3.02.2020

Lahana yaprağı ile hamur pişirmenin lezzeti ekmek

(Ön not: Bu yazı siyaset ihtiva etmez. Fikir de empoze etmez. Sadece okumayı hobi olarak görenler için yazılmıştır.)

31.01.2020

Sisli beyin tehdidi büyüyor

Yeni bin yılın sık görülen sağlık sorunlarından biri de sisli beyin! Sorun önemli.

30.01.2020

Uçakta virus kapmamak için 10 öneri

Havaalanları ve uçaklar grip, nezle veya koronavirus benzeri mikropların en yoğun olabildiği yerler.

27.01.2020

Grip–nezle diyeti

ORTALIK virüs kaynıyor. Kimi rhino virüslere bağlı nezleden, kimi influenzaların oluşturduğu griplerden, kimi de diğer virüslere bağlı hastalıklardan yorgun düşmüş, yatak döşek yatıyor. Üstüne bir de beta-hemolitik streptekok enfeksiyonları, sinüzit, farenjit, bronşit eklendi mi “Yandı gülüm keten helva” gibi bir durum ortaya çıkıyor.

23.01.2020

2020’nin diyet tavsiyesi hangisi

US News and World Report, beslenme uzmanları, diyabet ve kalp uzmanları ile görüşerek 2020’nin en iyi ve en kötü diyetlerini açıkladı:

20.01.2020

Metilasyon bozulunca neler oluyor

MUHTEŞEM, mükemmel, benzersiz bir metabolik yapılanmamız var.

16.01.2020

Hürriyet’in haber anlayışını işte bu haber yansıtıyor

Geçen hafta çok konuşulan bir iddia vardı gündemde İddia şuydu:

15.01.2020

Yürüyüş seferberliğine İzmir öncü olsun

SAĞLIK için günde en az 20 dakika yürüme konusunda uzmanlar hem fikir.

14.01.2020

Check up mı, risk taraması mı?

SAĞLIĞIMIZ önemli. Her şeyin başının sağlık olduğu kesin. Hastalıkları önleme ve erken teşhisin yolunun fiziksel ve kimyasal beden taramala-rından geçtiği şüphe götürmez. Bu taramalara kısaca “check-up” deniyor. İmkânı olan herkes bu taramalardan yılda bir defa geçiyor. Neticede sağlığının ne durumda olduğunu anlayıp -varsa eğer- bazı tehlikelere karşı önlem alıyor. Peki yeterli mi? Bence değil. Nedenine gelince... Buyu-run...

13.01.2020

Nezle ve gribin çaresi evde

NEZLE ve gripte istirahat en gözde tedavi.

9.01.2020