MENÜ

Erken Doğum

Erken Doğum ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Erken Doğum haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.880 Erken Doğum haberi bulunmuştur.

Erken Doğum Haberleri

Eş dosttan duyduğunuz bu bilgilere sakın kulak asmayın

Eş dosttan duyduğunuz bu bilgilere sakın kulak asmayın

Hamile olduğunuzu öğrendiniz! Heyecan ve mutlulukla birlikte korku ve anksiyete de sizinle olacak. Özellikle de ilk hamileliğiniz ise! Daha önce tecrübe etmediğiniz 40 haftalık bir yolculuğun başındasınız. Merak duygusuyla beraber internetten, kitaplardan ve çevrenizdeki tecrübeli kişilerden bazı soruların cevaplarını aramaya başladınız. Peki eş dosttan duyduğunuz öneriler gerçekten doğru mu, yoksa sizi yanlışa sürükleyebilen efsaneler mi?

Uzmanı uyardı: Gebelikteki yanlış inanışlar anne ve bebek için tehlikeli

Uzmanı uyardı: Gebelikteki yanlış inanışlar anne ve bebek için tehlikeli

Gebelik, pek çok ailenin hayatındaki en büyük heyecanlardan birisi iken halk arasındaki bazı yanlış inanışlar, bebeğin ve annenin yaşayabileceği en büyük sorunlar haline gelebiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ramazan Bayırlı, gebelikte yanlış bilinen bazı inanışların anne adayı ve bebeğin sağlığını tehlikeye attığını belirtti.

Aşırı sıcaklardan etkilenmemek için yaz hamilelerine 4 kritik uyarı

Aşırı sıcaklardan etkilenmemek için yaz hamilelerine 4 kritik uyarı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Şeyma Yöney, hamilelikte ortaya çıkan baş dönmeleri ve tansiyon düşüklüğünün en sık sebeplerinden biri, kaybedilen sıvının yerine konmaması olduğunu söyledi.

Son dakika haberi... Ankarada doğumda bebeğin kafası koptu Psikolojim bozuldu

Son dakika haberi... Ankara'da doğumda bebeğin kafası koptu! 'Psikolojim bozuldu'

Normal doğuma alınan Seda Erin’in bebeği ters geldi. Doktorların müdahalesi sırasında bebeğin kafası koptu. Bebeğin kafası anne rahminde, gövdesi ise doktorların elinde kaldı. Daha sonra ameliyatla anne rahminde kalan bebeğin kafası alındı. Hastanenin bağlı olduğu Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, “Hata ve kusur görülmemiştir, yapılanlar ilme ve fenne uygundur” savunması yaptı.

17.07.2020Gündem
Çocuklarda şaşılığa dikkat 7 yaşına kadar tedavi edilmeli

Çocuklarda şaşılığa dikkat! 7 yaşına kadar tedavi edilmeli

Şaşılık, kendi kendisine ve zamanla düzelmez. Görme duyusu doğduktan sonra gelişmeye devam eder ve gelişimini 5-7 yaşlarında tamamlar. Şaşılık gibi göz tembelliğine yol açan tüm hastalıkların erken teşhisi çocuğun gelişimi için hayati önem taşır. İlk 7 yaşın göz tembelliği için kritik bir dönem olduğunu belirten Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Dundar, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi…

Bu Vitaminin Eksikliği Erken Doğuma Neden Oluyor

Bu Vitaminin Eksikliği Erken Doğuma Neden Oluyor!

D vitamini vazgeçilmez vitaminlerin başında geliyor. Uzmanlara göre, D vitamini öyle çok mekanizmayı etkiliyor ki, bu yüzden yeterli olup olmadığı düzenli kontrol edilmeli! Zira, eksikliği halinde raşitizm, kalp hastalığı ve diyabet gibi önemli sağlık sorunlarına zemin hazırlıyor üstelik her yaşta her dönemde farklı sorunlara yol açıyor. Ama özellikle bir grup var ki, onlar için daha da büyük önem taşıyor; Hamileler.

Görme engelli Ahizerin öğretmenlik hayali gerçek oldu

Görme engelli Ahizer'in öğretmenlik hayali gerçek oldu

Düzce Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik bölümünün ilk görme engelli öğrencisi olan Ahizer Özbek (25), mezun olduktan sonra, öğretmen olarak Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atandı. Ahizer Özbek ilkokuldan itibaren müzik öğretmeni olmayı hayal ettiğini, öğrencilerine kavuşmak için gün saydığını söyledi.

26.06.2020Eğitim
Hastalıklara Karşı Ağız Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastalıklara Karşı Ağız Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapılan araştırmalar, sağlığın ağızdan başladığını ve kötü bir ağız hijyeninin ile kalp hastalıkları, kalp krizi ve inme gibi birçok hastalığa sebep olabileceğini göstermektedir. Dolayısıyla dişlerimizi, diş etlerini ve ağzımızı sağlıklı tutmak önemlidir. Tüm bu risklerden korunmak için yapmamız gerekenleri Diş Hekimi Pertev Kökdemir anlattı.

25.06.2020Kişisel Bakım
Folat nedir Folat değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Folat nedir? Folat değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Vitaminlerin ve minerallerin her birinin vücudumuzun farklı işlevleri üzerinde faydalı etkileri bulunur. Eksiklerinde ya da fazla alımlarında çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Dengeli ve düzenli beslenme bu vitamin ve minerallerin dengeli bir şekilde alınımını sağlayacaktır. Sağlıklı hücre büyümesi için önemli bir vitamin olan folat B9 vitamini olarak ta bilinir. Peki, folat nedir? Folat değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri nelerdir? İşte detaylar...

12.06.2020Sağlık
Ferritin nedir Ferritin değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

Ferritin nedir? Ferritin değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

Ferritin, demirin çözünmesinden, depolanmasından ve salınmasından sorumlu bir tür protein kompleksidir. İnsanlar arasında demir depolaması olarak da bilinen ferritin, çoğunlukla hücrelerde ve az miktarda kan dolaşımında bulunur. Ferritin hakkında bilinmesi gerekenleri tüm detayları ile sizler için derledik.

12.06.2020Sağlık
Hamilelikte Hipotiroidi Hangi Risklere Yol Açar

Hamilelikte Hipotiroidi Hangi Risklere Yol Açar?

Tiroid bezinin az çalışması olan hipotiroidi, gebeliği zorlaştırırken, çok çalışması anlamına gelen hipertiroidi ise erken doğuma hatta gebelik kayıplarına dahi yol açabilir. Gebelik planlayan anne adaylarının için tiroid bezinin normal çalışmasının çok önemli olduğunu söyleyenTiroid Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Serkan Teksöz gebelikte tiroid nedenleri ve tedavisini anlattı.

Erkek Kısırlığı Ve Siğil Virüsü (Human Papilloma Virus) İlişkisi

Erkek Kısırlığı Ve Siğil Virüsü (Human Papilloma Virus) İlişkisi

HPV olarak kısalttığımız insan siğil virüsü ile ilgili en büyük buluş 1984 yılında Herald Zur Hausen adlı araştırmacının Tip 16 ve Tip 18 siğil virüslerinin rahim ağzı kanseri ile ilişkisinin kanıtlanması ile gerçekleşmiş ve bu büyük buluş araştırmacıya 2008 yılında Nobel Tıp Ödülü’nü kazandırmıştır.

4.06.2020İyi Yaşam
Favipiravir ilacı nedir Corona Virüs tedavisinde nasıl kullanılıyor

Favipiravir ilacı nedir? Corona Virüs tedavisinde nasıl kullanılıyor?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarının ardından corona virüs tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacının detayları tekrar gündeme geldi. T-705, Avigan veya favilavir olarak da bilinen Favipiravir, Japonya menşeili şirket Toyama Chemical tarafından RNA virüslerine karşı geliştirilmiş bir antiviral ilaçtır. Favipiravir grip, Batı Nil ve sarıhumma virüslerinin yanı sıra flavivirüsler, arenavirüsler, bunyavirüsler ve alphavirüslere karşı da etkinlik göstermektedir.

3.06.2020Gündem
Hamilelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

Hamilelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

Dünyayı ve ülkemizi etkisine alan yeni tip koronavirüse yönelik bilgiler kısıtlı olduğundan, tedbirlerin kısmen azaltılmaya başlandığı ve ‘yeni normal’e geçildiği bugünlerde rehavete kapılmamak şart. Covid-19'un özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, koronavirüse karşı hamilelikte ve lohusalıkta alınması gereken önlemleri sıraladı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Çoğul Gebelikler, Tekil Gebeliklere Göre Daha Riskli

Çoğul Gebelikler, Tekil Gebeliklere Göre Daha Riskli!

Gebelik dönemi, anne adayları için çok özel bir dönem olsa da, çeşitli zorlukları beraberinde getirdiği de yadsınamaz bir gerçek. Hele ki anne karnındaki bebek birden fazlaysa... Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Ekiz, birden fazla bebek bekleyen, yani çoğul gebelik yaşayan annelerin yaşadıkları durumları ve uygulanması gereken detayları yorumladı.

Çoğul gebelikler, tekil gebeliklere göre daha riskli

Çoğul gebelikler, tekil gebeliklere göre daha riskli

Gebelik dönemi, anne adayları için çok özel bir dönem olsa da, çeşitli zorlukları beraberinde getirdiği de yadsınamaz bir gerçek. Hele ki anne karnındaki bebek birden fazlaysa… Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Ekiz, birden fazla bebek bekleyen, yani çoğul gebelik yaşayan annelerin yaşadıkları durumları ve uygulanması gerekenler hakkında önemli bilgiler verdi.

Üniversiteyle ilişiği kesildi

Üniversiteyle ilişiği kesildi

AKİT TV’de çocuk bedeni üzerine yaptığı açıklamalarla büyük tepki toplayan İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven, üniversiteden atıldı.

17.05.2020Gündem
Koronavirüs sürecinde prematüre bebek anneleri daha dikkatli olmalı

Koronavirüs sürecinde prematüre bebek anneleri daha dikkatli olmalı

Dünya ülkelerinin çoğunda Anneler Günü, Mayıs ayının ikinci Pazar günü olarak kabul ediliyor. Prematüre bebek annelerinin Anneler Günü ise yaşadıkları zorluklar konusunda toplumda farkındalık oluşması için bir hafta önce, yani Mayıs ayının ilk Pazar günü kutlanıyor.

30.04.2020Yenidoğan
Uzmanından Anne Adayları İçin Oruç Uyarısı

Uzmanından Anne Adayları İçin 'Oruç' Uyarısı

Hamilelik sürecinde bebeğin gelişimine bağlı olarak anne adayının protein, enerji, sıvı, mineral ve vitamin ihtiyacı artıyor. Bu nedenle uzun süreli aç ve susuz kalmak annenin sağlığı ile bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Kavrut, oruç tutmak isteyen anne adaylarına önerilerde bulundu.

24.04.2020İyi Yaşam
İskoçya’da koronavirüse yakalanan prematüre bebek iyileşti

İskoçya’da koronavirüse yakalanan prematüre bebek iyileşti

İskoçya'da 26 Mart’ta doğduktan hemen sonra yapılan corona virüsü testi pozitif çıkan Peyton adlı prematüre bebeğin virüsü yendiği açıklandı.

23.04.2020Dünya
Rüştü Reçbere erken doğum günü

Rüştü Reçber'e erken doğum günü

Işıl Reçber 10 Mayıs'ta doğum gününü kutlayacak olan eşi Rüştü Reçber'e erken kutlama yaptı.

15.04.2020Magazin
Bebek bekleyen anne adayları koronavirüse karşı bu önlemleri almalı

Bebek bekleyen anne adayları koronavirüse karşı bu önlemleri almalı

Hamilelerin hastalıklara karşı daha duyarlı olmaları ve bağışıklık sistemlerinin baskılanmış olması nedeniyle sağlıklı bireylere oranla kronavirüse (Covid-19) karşı riskleri biraz daha fazla olsa da hamileler için ekstra bir duyarlılık bulunmuyor.

Bebek için hazırlanan hastane çantasında neler olmalı

Bebek için hazırlanan hastane çantasında neler olmalı?

Doğuma sayılı gün kala anne adaylarını büyük bir heyecan kaplıyor. Doğum için hastane çantası hazırlama da bu güzel heyecanların başında geliyor. Özellikle erken doğum ihtimaline karşı hazırlıkları önceden tamamlamakta fayda var. Peki, doğum çantasında bebekler için neler bulunmalı? Bu özel günde bir aksaklık yaşamamanız için bebeğinize gerekli olanlar listesini derledik.

Bu bir ilandır.

5.04.2020Yenidoğan
Anne adayları koronavirüse ilişkin bu soruların yanıtlarını merak ediyor

Anne adayları koronavirüse ilişkin bu soruların yanıtlarını merak ediyor

Koronavirüs salgını tüm insanları endişelendirdiği gibi anne adaylarının da tedirgin olmasına yol açtı. Doğum için gün sayan pek çok hamilelerin aklına bazı sorular takılıyor. Bu soruların yanıtlarını Perinatolog, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Batukan verdi, hamilelerin koronavirüsle nasıl mücadele etmesi gerektiğine ilişkin öneriler paylaştı.

Hamilelere Koronavirüs Önerileri

Hamilelere Koronavirüs Önerileri

Hamilelerin de koronavirüse yakalanabileceğini ve sürecin diğer bireylere benzer bir şekilde ilerlediğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, “Plasenta birçok hastalıkta olduğu gibi anne ile bebek arasındaki olumlu süzgeç görevini yerine getirerek bağışıklık sisteminin görev alması ile birlikte bebeği anne karnında hastalıktan koruyor” dedi, hamilelere önerilerde bulundu.

Koronavirüs, Anne Karnındaki Bebeğe Geçer mi

Koronavirüs, Anne Karnındaki Bebeğe Geçer mi?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “Pandemi” ilan edilen Koronavirüs (Covid-19) salgını, her bireyi olduğu gibi, anne adaylarını da oldukça endişelendirmektedir. Anne adaylarının, Koronavirüs salgınından dolayı dünyaya gelecek bebekleri konusunda ciddi kaygı taşıdıkları gözlemlenmektedir. Peki Koronavirüs, anne karnındaki bebeğe geçer mi? Virüs nedeniyle erken doğum gerçekleşebilir mi?

Koronavirüs erken doğum riski oluşturuyor mu

Koronavirüs erken doğum riski oluşturuyor mu?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “pandemi” ilan edilen koronavirüs (COVID-19) salgını, her bireyi olduğu gibi, anne adaylarını da oldukça endişelendirmektedir. Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Ekiz, gebelerin endişeleri ve koronavirüs teşhisi almış gebeler üzerinde yapılan araştırma hakkında açıklamalarda bulundu.

Koronavirüse karşı hamilelik sürecindeki anneler nelere dikkat etmeli

Koronavirüse karşı hamilelik sürecindeki anneler nelere dikkat etmeli?

Koronavirüs enfeksiyonu dünyada yayılarak bir pandemiye dönüştü. Gebelerde genel popülasyona göre artmış bir duyarlılık bildirilmedi. Ancak gebelerin hastalıklara karşı hamile olmayanlara göre daha duyarlı olmaları gerektiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Esra Çabuk Cömert, konuyla ilgili anne adaylarına önemli bilgiler verdi.

Hamilelere korona uyarıları

Hamilelere korona uyarıları

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu koronavirüse yakalanan lohusaların bebeklerini emzirirken N95 maske kullanabileceklerine karar verdi. Uzmanlar da “Bakanlığın önerdiği 14 kuralı sıkı sıkı uygulayın, gebelik muayene aralığını uzatın” önerilerinde bulundu.

26.03.2020Gündem
Anneden bebeğe koronavirüs geçer mi

Anneden bebeğe koronavirüs geçer mi?

Enfekte olmuş annelerin, virüsün anne karnında ya da doğum esnasında bebeğe bulaşıp bulaşmayacağı korkusunu yaşadığını dile getiren Dr. Ali Gürsoy, “Elimizdeki kısıtlı veriler; virüsü taşıyan annelerden doğan bebeklerde bugüne kadar koronavirüs saptanmadığını gösteriyor. Doğum esnasında alınan kordon kanı, amniyon sıvısı ve bebeğin boğaz sürüntüsü örneklerinde COVID-19 virüsüne rastlanılmamış olması da sevindirici bir durum” dedi.

Hamilelikte Koronavirüs: Merak Edilen Tüm Sorular ve Cevapları

Hamilelikte Koronavirüs: Merak Edilen Tüm Sorular ve Cevapları

“Erken doğum olur mu?”, “Virüs bebeğime geçer mi?”, “Emzirebilecek miyim?”... Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, gebelerin de korkulu rüyası oldu. Hamilelerin COVID-19 enfeksiyonuna daha duyarlı olduklarını gösteren bir kanıt olmamasına rağmen, ciddi hastalıkların risklerini artırabileceği için çok dikkat edilmesi gerekiyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimi Dr. Öğr. Üyesi Ali Gürsoy, koronavirüsün hamileler ve doğacak bebekler üzerindeki etkilerini anlattı.

Koronavirüs hamileleri etkiler mi

Koronavirüs hamileleri etkiler mi?

Çin'de ortaya çıkan ve uzun süredir gündemde olan koronavirüsü ya da COVID-19, hamileleri etkiliyor mu? Hamilelik döneminde koronavirüsten etkilenme olasılığı nedir? Tüm merak edilenleri Perinatolog, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ali Özgür Ersoy anlattı.

Koronavirüs anneden bebeğe geçer mi

Koronavirüs anneden bebeğe geçer mi?

Hamilelik anne ve bebek için çok hassas bir süreç olduğu için hamilelerin aklında, “Acaba virüs bana geçerse bebeğime bir şey olur mu?” , “Doğum esnasında bebeğim bu virüsten etkilenir mi?” gibi bir sürü soru var. Bu soruların yanıtını Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak verdi.

Koronavirüs (COVID-19) hamileler için risk mi

Koronavirüs (COVID-19) hamileler için risk mi?

Perinatolog, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Batukan, koronavirüsün hamileler ve doğacak bebekler üzerindeki etkilerini anlattı.

Dünyada eşine çok az rastlanıyor Mersin’de büyük mutluluk

Dünyada eşine çok az rastlanıyor! Mersin’de büyük mutluluk!

Mersin’de, Suriye’nin İdlib kentinden gelen 19 yaşındaki bir anne, dünyada eşine çok az rastlanan altız bebek dünyaya getirdi. Özel bir hastanede sezaryenle doğan 3’ü kız, 3’ü erkek altızlardan 5’i, doktorların da çabasıyla yaşama tutunmayı başardı. Bebeklerin Mersin’de yaşayan dayısı Fuvez Beyyese, altızların İdlib’de kalan 1,5 yaşındaki ağabeylerinin de Türkiye’ye getirilmesi için yetkililerden destek istedi.

19.03.2020Gündem
Hamilelerin korkulu rüyası: Komplikasyonlar

Hamilelerin korkulu rüyası: Komplikasyonlar

Hamilelik, hormonal ve fiziksel değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. Bu süreçte hem hamilelik döneminin doğal etkileri, hem de gebelik komplikasyonları meydana gelir. Bu komplikasyonlar hamilelerin negatif bir psikolojiye girmesine neden olabilir. Peki bu komplikasyonlar nelerdir? Yaşanması durumda neler yapılmalı? Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Ekiz, konuyla ilgili detaylı bilgiler verdi.

Ezgi Sertel kötü yorumlara isyan etti

Ezgi Sertel kötü yorumlara isyan etti

Ezgi Sertel ve oyuncu eşi Ozan Çobanoğlu ikizlerini ocak ayının son günlerinde kucaklarına almıştı.Set arkadaşlığı aşka dönüşen sunucu ve oyuncu Ezgi Sertel ve Ozan Çobanoğlu 2018 yılında nikah masasına oturmuştu. Arka Sokaklar dizisinden tanıdığımız ünlü oyuncu Ozan Çobanoğlu ve bir dönem Türkiye'nin lezzetlerini tanıtan bir program ile adından çokça söz ettiren Ezgi Sertel, ocak ayının son günlerinde ikizlerine kavuşmuştu.

5.03.2020Magazin
İdlibde 17 bebeğin tedavi gördüğü hastaneye tek yardım Türkiyeden

İdlib'de 17 bebeğin tedavi gördüğü hastaneye tek yardım Türkiye'den

Suriye'nin İdlib kentinde yetersiz beslenme ve korku nedeniyle erken doğan 17 bebek yaşam mücadelesi veriyor. Kısıtlı imkanlarla ve yetersiz ilaçlarla bebeklerin tedavisi sürerken, hastaneye tek tıbbi yardım Türkiye'den yapılıyor.

4.03.2020Dünya
Doğum izni nedir

Doğum izni nedir?

Doğum izni nedir? Kimler doğum izni alabilir? Doğum parası nedir? Doğum parası almanın koşulları nelerdir. Avukat Sinem Rumeli, doğum izni ile ilgili bilinmeyenleri cevaplıyor.

2.03.2020Life Style
Doktorlar yaşamaz dedi, Melisin annesi mücadeleden vazgeçmedi

Doktorlar 'yaşamaz' dedi, Melis'in annesi mücadeleden vazgeçmedi

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde yaşayan Birdane Doğrukol, 'Holoprozensefali' (beyin anomalisi) tanısıyla dünyaya gelen kızı Melis Eylül için, doktorların 'yaşamaz' demesine rağmen mücadelesinden vazgeçmedi. Birdane Doğrukol, kızı Melis'in tüm engelleri aşıp, 5 ülke 30’dan fazla şehir gezdikten sonra mutlu bir şekilde 21 yaşında hayata veda ettiğini söyledi.

26.02.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Polikistik over sendromu nedir? Belirtileri nelerdir?

Polikistik over sendromu (PCOS), üreme dönemindeki kadınlarda sıkça görülebilen hormonal bir bozukluktur. PCOS'lu kadınlarda seyrek veya uzun adet dönemleri ile aşırı erkeklik hormonu (androjen) seviyeleri görülebilir.

30.07.2020

Amniyosentez nedir ve neden yapılır?

Hamileyken “test” veya “prosedür” kelimeleri endişe verici gelebilir. Emin olun, bu durumu sadece siz yaşamıyorsunuz. Ancak bazı durumların neden önerildiğini ve nasıl yapıldığını öğrenmek sizin adınıza faydalı olabilir. Burada doktorunuzun sizin için en iyi olanı yapmayı ve en sağlıklı şekilde süreci yönetmeye çalıştığını unutmayın.

26.06.2020

Tarihinden Çeşitlerine; Tüm Özellikleriyle Kahve

Kahve; günün her saatinde her yaştan insanın tercihi; her yıl 400 milyar fincan tüketilen dünya çapındaki en popüler içecek. Peki birçoğumuzun gününün vazgeçilmez parçası kahve bu rolünü nasıl aldı, çeşitleri, faydaları, içeriği nedir?

10.06.2020

Meclis raporundaki gerçek kız çocuklarını korumak

Tüm partilerin milletvekilleri, çocukların korunması, özellikle kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmemeleri, eğitim sürecinde kalmaları konusunda ortak görüş belirttiler. Özellikle küçücük bedenlerin korunmamasının bilimsel sonuçları, tüm partilerin altında imzası olan raporla kamuoyuna sunuldu.

23.05.2020

Kadınlar üreme sistemi organlarını tanıyor ve biliyorlar mı?

Kadının üreme sistemi, insanların var olma sürecinin en önemli parçalarından biridir. Gelişmekte olan fetüsü kuluçkalayan ve çocuğun dünyaya ulaşması sağlayan kadındır.

7.05.2020

Bebeğinizi emzirirken maske takın

Koronavirüs, hayatın her alanında olduğu gibi anne-bebek ilişkilerini de zedeledi. Virüsün anneden bebeğe geçip geçmeyeceği, anne sütünde olup olmadığı, hatta annenin bebeğini nasıl emzirmesi gerektiği hâlâ bir tartışma konusuyken Kadın Doğum Uzmanı Prof. Dr. Özlem Pata bu süreçteki gebeliğe karşı anne adaylarını uyarıyor. Pata ile koronavirüs günlerinde anne adaylarının sorunlarını konuştuk.

6.05.2020

Kadınların korkulu rüyası: ‘MYOM’lar

 RAHMİN düz kaslarında gelişen iyi huylu urlar olan ‘myom’lara ‘fibroid’ ya da ‘leiomyoma’ da deniliyor.

5.04.2020

Hamilelik ve COVID-19

Karşı karşıya olduğumuz ve dünyanın gündeminden düşmeyen Corona Virüs (CoVID-19) pandemisi hakkında neler biliyoruz? Oldukça yeni olması nedeniyle karşılaşılan her yeni vaka bize yeni bilgiler veriyor ve paylaşılan bilginin ertesi gün eskimesine neden oluyor. Henüz bilimsel tecrübemizin dünya genelinde yetersiz olduğu bu konuda özellikle yeniliklerin takibi doğru yaklaşım için oldukça önem taşıyor.

3.04.2020

Gebelik sürecinde kilo problemi

Kilo problemi günümüzde oldukça yaygın ve hızlı ilerleyen bir problemdir. Kilo direkt olarak bizleri kısıtlarken dışarıdan görülmeyen etkileri ile insan yaşamını olumsuz yönde etkiler.

18.03.2020

Bebeğe dokunmanın mucizesi…

Yaşamın ilk yılı bebeğin ruhsal gelişimi açısından oldukça önemlidir. Temel güven duygusunun oluştuğu bu dönemdeki anne ve bebek ilişkisi, son yıllarda pek çok araştırmaya konu olmuştur.

28.02.2020